Energia do Zmiany

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W audycji Polityki Insight opowiadamy o najważniejszych wiadomościach z sektora energetycznego, omawiamy zmiany regulacyjne i najnowsze trendy technologiczne. Z naszymi gośćmi dyskutujemy o tradycyjnych i odnawialnych źródłach energii oraz polityce polskiej i europejskiej. Mierzymy się też z tematem klimatycznej katastrofy.
Data dodania: 2020-02-07 19:12:28
Data aktualizacji: 2020-03-29 11:00:06
Audycji w katalogu: 20
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
Koronawirus spowolni transformację energetyczną
Epidemia koronawirusa zmieniła polski krajobraz energetyczny. Spada zapotrzebowanie na prąd i jego ceny, co jest spowodowane wyhamowaniem produkcji. Spółki górnicze i kopalnie nadal pracują, ale już powołały sztaby kryzysowe. Gwałtowanie spadają ceny uprawnień do emisji CO2, co jest dobrą informacją dla elektrowni węglowych, ale zła dla całej branży odnawialnych źródeł energii. Rozmawiają Robert Tomaszewski, Dominik Brodacki i Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 28.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Jak koronawirus wpłynie na klimat
Ekspansja koronawirusa wymusiła na państwach bezprecedensowe środki zaradcze, w tym wygaszanie fabryk, ograniczenia w przemieszczaniu się czy zamykanie granic. Zaburzone zostały globalne łańcuchy dostaw, równolegle załamały się ceny ropy, która od stycznia straciła ponad połowę wartości. Rozprzestrzenianie się patogenu może doprowadzić do spadku globalnych emisji gazów cieplarnianych, ale efekt prawdopodobnie będzie nietrwały. W obliczu rosnącego ryzyka globalnej recesji państwa będą przewartościowywać swoje polityki, tak by chronić zdrowie publiczne i pobudzać wzrost gospodarczy. Rozmawiają Paweł Wiejski i Rober Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Wojna cenowa na rynku ropy
Epidemia koronawirusa wywołała znaczne spadki cen ropy. Arabia Saudyjska i OPEC chciały ograniczyć produkcję, by przeciwdziałać kolejnym spadkom, ale na to rozwiązanie nie zgodziła się Rosja. To popchnęło Saudyjczyków do radykalnego kroku - zdecydowali o zwiększeniu swojej produkcji, na co rynek zareagował kolejną przeceną. To zapewne koniec formatu OPEC+, czyli sojuszu 14 państw kartelu OPEC i 10 krajów partnerów (w tym Rosji), który przez ostatnie trzy lata stabilizował ceny ropy. Ucierpią amerykańscy producenci ropy z łupków i może nawet dojść do fali bankructw. W krótkim terminie skorzystają polskie koncerny paliwowe, ponieważ ceny na stacjach benzynowych spadają zwykle po kilku tygodniach od zmian na rynkach. Orlen i Lotos mogą liczyć na wyższe marże detaliczne. Późniejszy spadek cen paliwa może nieznacznie wyhamować inflację. Rozmawiają Karol Tokarczyk i Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Co Dąbrowski zmieni w PGE
19 lutego nowym prezesem PGE został Wojciech Dąbrowski, menedżer z doświadczeniem w sektorze energetycznym, ale również z silnymi powiązaniami politycznymi z PiS. Był m.in. szefem warszawskich struktur PiS, co oznacza, że cieszył się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Obecny szef największej polskiej grupy energetycznej nie zamierza rewolucjonizować polskiej energetyki, a transformację energetyczną chce przeprowadzić w sposób niezagrażający polskiej gospodarce. Za to bardzo szybko wprowadził zmiany personalne w spółce - na razie na poziomie dyrektorów departamentów w centrali, ale pewnie wkrótce zaczną się roszady w spółkach zależnych. Dąbrowski musi przygotować PGE na zmiany w unijnej polityce klimatycznej, czyli odejście od węgla i inwestycje w odnawialne źródła energii. Jeśli popełni błędy, jego szeroka władza nad PGE może zostać szybko ograniczona. Rozmawiają Karol Tokarczyk i Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Zielona rewolucja na kolei
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o transformacji energetycznej na kolei. Panele fotowoltaiczne, oświetlenie LED czy pompy ciepła pojawiają się już na kolejowych stacjach, dworcach czy przejazdach. Niskoemisyjne technologie mają obniżyć zużycie energii, a więc i koszty kolejowych spółek. Członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych Piotr Majerczak mówi, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, choć wciąż czeka ją wiele wyzwań związanych z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych. A Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka, dodaje, że w kolejowym miksie głównym źródłem energii będą farmy fotowoltaiczne. Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych, opowiada o niezbędnej współpracy między spółkami energetycznymi a kolejowymi. Rozmawia Dominik Brodacki. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Sasin i Obajtek zdecydują o Ostrołęce C
13 lutego Enea i Energa postanowiły, że nie będą finansować budowy ostatniego 1000-MW bloku węglowego w Polsce w elektrowni Ostrołęka. Zapewne do decyzji przyczyniło się grudniowe wezwanie Orlenu na akcje Energi, ponieważ paliwowy koncern był niechętny węglowej inwestycji. Inwestycja ma być kontynuowana, ale zmieni się paliwo, którym siłownia będzie opalana, a będzie to zapewne gaz. Wymaga to jednak nowego projektu, nowych przetargów i kolejnych nakładów finansowych. O dalszych losach Ostrołęki C zdecydują minister aktywów państwowych Jacek Sasin i prezes Orlenu Daniel Obajtek, a ich ustalenia poznamy w kwietniu. Rozmawiają Dominik Brodacki i Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Górnicy kontra rząd
Przyspieszająca dekarbonizacja polskiej energetyki i ciepła zima sprawiają, że popyt na węgiel maleje, a surowca z krajowych kopalń nie ma komu odebrać. Tymczasem górnicy domagają się podwyżek, które pogrążą finanse spółek wydobywczych. 25 lutego w Polskiej Grupie Górniczej ma odbyć się referendum strajkowe, 28 lutego manifestacja w Warszawie. O tym co zrobi rząd i jak rozwinie się kryzys opowiada Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka energetyczna serwisu biznesalert.pl. Prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Buzek i Dowgielewicz o transformacji energetycznej
W dzisiejszym podcaście gościmy Jerzego Buzka, byłego premiera i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, który mówi, że polski rząd popełnił błąd, kiedy nie przyjął celu neutralności klimatycznej. I powinien go szybko naprawić, by zabezpieczyć środki z Unii na transformację energetyczną. Buzek podkreśla, że gaz będzie dla Polski doskonałym paliwem na okres przejściowy. Naszym drugim rozmówcą jest Mikołaj Dowgielewicz, dyrektor generalny w Europejskim Banku Inwestycyjnym, który uważa, że sektor prywatny powinien hojnie dołożyć się do finansowania transformacji energetycznej w Polsce i Europie. Rozmawia Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Ryzyka i Trendy: Klimat zmienia wszystko
Katastrofa klimatyczna to najważniejszy temat nadchodzącej dekady, będzie miała olbrzymi wpływ na nasze życie. Zmieni nasze społeczeństwa, wywróci scenę polityczną i doprowadzi do rewolucji w przemyśle, przede wszystkim w sektorze energetycznym. Podczas debaty otwierającej naszą konferencję Ryzyka i Trendy będziemy rozmawiać o jej nieuchronności. Ponad 90% Europejczyków uważa, że zmiany klimatyczne są poważnym problemem, choć ich świadomość nie przekształca się w działania. Większość obywateli oczekuje, że z nadchodzącym kataklizmem powinny zmierzyć się rządy, instytucje międzynarodowe i biznes - mówi Monika Helak. Politycy reagują na zmieniający się światopogląd społeczeństw, co widać w programach partii politycznych. Ugrupowania głównego nurtu coraz częściej i coraz obszerniej czerpią z haseł głoszonych przez zielonych, a same partie protestu przeradzają się w poważnych graczy na europejskiej scenie politycznej. W Polsce i innych państwach Europy Środkowo-Wschodniej przebudowa sceny politycznej postępuje wolniej, choć już widać pierwsze symptomy zmiany - uważa Paweł Wiejski. Jądrem problemu jest transformacja energetyczna, czyli przejście z paliw kopalnych na zieloną energię i prawdopodobnie atom. Finansowe i społeczne obciążenia, które idą w parze ze zmianą sektora energetycznego będą olbrzymie i kluczowa staje się solidarność między europejskimi państwami. Firmy i regiony uzależnione od paliw kopalnych będą musiały wymyślić się od nowa, a rządy zmienić podejście do bezpieczeństwa energetycznego i przedefiniować rolę państwa - dodaje Robert Tomaszewski. Andrzej Bobiński zastanawia się, czy czeka nas powtórka rewolucji społecznej i kulturowej z roku 68. Czy jedyną szansą na ocalenie życia na Ziemi będzie pokolenie wychowane na Młodzieżowych Strajkach Klimatycznych i Extinction Rebellion? A może w obliczu kataklizmów pogodowych, niedoborów surowców oraz olbrzymich migracji czeka nas globalny konflikt i wojna? Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Tasowanie aktywów państwowych
17 stycznia Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin opublikował rozporządzenie o podziale kompetencji swoich wiceministrów. W dzisiejszej audycji Dominik Brodacki opowiada, jak resort będzie funkcjonował, kto dostał najwięcej władzy i kto jest szarą eminencją. Sasin otoczył się współpracownikami z kluczowych ośrodków decyzyjnych obozu władzy, którym powierzył nadzór istotnymi spółkami skarbu państwa. Choć sam zachował kontrolę nad najważniejszymi firmami - m.in. Orlenem i PZU. Prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Nowy PGNiG na nowe czasy
Nowym prezesem państwowego PGNiG został Jerzy Kwieciński, były minister rozwoju i bliski współpracownik premiera Mateusza Morawieckiego. Na stanowisku zastąpił Piotra Woźniaka, który z Piotrem Naimskim tworzył polską politykę energetyczną. Ich głównym celem było uniezależnienie się od importu gazu z Rosji, co w znacznym stopniu udało się dzięki inwestycjom w nowe złoża, planowanej budowie gazociągu Baltic Pipe czy umowom na zakup Gazu z Norwegii, Rosji i Kataru. Nowy zarząd gazowego monopolisty czeka kilka niebagatelnych wyzwań. Przede wszystkim Kwieciński musi przygotować spółkę do liberalizacji rynku w Polsce. Komisja Europejska wymusi na polskim rządzie zmiany w przepisach, co oznacza konkurencję ze strony prywatnych sprzedawców. Dodatkowo od 2024 r. ceny gazu dla gospodarstw domowych zostaną uwolnione, więc możemy spodziewać się obniżek dla odbiorców. Słowem kluczem będzie też dywersyfikacja - w pierwszym kroku dokończenie dywersyfikacji dostaw, a w kolejnym rozszerzenie działalności. PGNiG czekają inwestycje w produkcję energii elektrycznej i ciepła, co zapewne oznacza głębszą współpracę z innymi spółkami skarbu państwa, np. Orlenem. Płynną współpracę z płockim koncernem może zapewnić dwóch nowych członków zarządu PGNiG, związanych z Danielem Obajtkiem. I wreszcie Kwieciński będzie rozmawiał z Gazpromem o nowych zasadach współpracy i dostawach rosyjskiego gazu. Rozmawiają Andrzej Bobiński, Robert Tomaszewski i Dominik Brodacki. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
ENERGIA I KLIMAT 2020: Fuzje spółek, rewolucja w OZE, walka z katastrofą klimatyczną
Najważniejszym tematem roku 2020 będzie klimat. Debata publiczna w Polsce i na świecie będzie skupiać się na katastrofalnych skutkach globalnego ocieplenia, czego przykładem jest medialny szok wywołany bezprecedensową falą pożarów w Australii. Może to skłonić państwa do zwiększenia swoich ambicji klimatycznych, o czym przekonamy się w pod koniec roku w Glasgow. Szanse na sukces szczytu COP26 może zwiększyć Unia Europejska, jeśli zdecyduje się podnieść swoje cele w zakresie redukcji emisji. Polska w czerwcu zdecyduje, czy przyjąć cel neutralności klimatycznej. Na Bliskim Wschodzie rośnie niestabilność polityczna, co może przełożyć się na wzrost cen ropy. Polskie koncerny paliwowe będą musiały przygotować się na ewentualną eskalację konfliktu. Krajowy rynek czeka fala przejęć. W pierwszej kolejności Orlen spróbuje przejąć Energę i dokończyć rozmowy z Komisją Europejską o warunkach połączenia z Lotosem. Może to być wstęp do kolejnych fuzji – spekuluje się, że następny na liście do sprzedaży jest Tauron. W 2020 r. pojawią się też długo oczekiwane przez branże akty prawne, m.in. ustawa dla morskich farm wiatrowych, liberalizacja ustawy wiatrakowej i nowy pakiet regulacji dla prosumentów. Za prawo energetyczne będzie odpowiadał minister klimatu Michał Kurtyka, który będzie musiał zbudować swój resort. Jego ostateczny kształt określi dopiero nowelizacja ustawy o działach administracji. Wówczas może też dojść do roszad na stanowiskach wiceministrów i szefów departamentów. Po ustaleniu ostatecznego składu kierownictwa resortu Kurtyka przydzieli wiceministrom kompetencje i obowiązki. Prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kurtyka o neutralności klimatycznej
Rozmawiamy z ministrem klimatu Michałem Kurtyką o ostatniej Radzie Europejskiej, neutralności klimatycznej i funduszu sprawiedliwej transformacji. Kilka dni temu europejscy liderzy uzgodnili, że do 2050 r. Unia osiągnie neutralność klimatyczną. Polska jako jedyne państwo dostała półroczne odroczenie, które chce wykorzystać na wynegocjowanie dodatkowych środków na transformację energetyczną. Według Kurtyki konkluzje Rady to dobry punkt startu do dyskusji o europejskim zielonym ładzie. Minister klimatu dodaje, że Polska i jej obywatele chcą być państwem neutralnym klimatycznie, ale czeka nas więcej wyzwań niż kraje Zachodu. Rozmawiają Robert Tomaszewski i Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Czy Obajtek przebuduje polską energetykę
W dzisiejszej audycji gościmy Karolinę Bacę-Pogorzelską, dziennikarkę piszącą o energetyce. Wspólnie zastanawiamy się, dlaczego Orlen zamierza wykupić Energę i jakie plany ma Daniel Obajtek. Fuzja z Energą może być wstępem do przebudowy całego polskiego sektora paliwowego i energetycznego, próbą reperowania budżetu, zwrotem ku zielonej energetyce, ale również polityczną trampoliną dla Obajtka. W drugiej części Dominik Brodacki opowiada o sytuacji w Polskiej Grupie Górniczej, gdzie związki zawodowe domagają się podwyżek. Rząd obawia się eskalacji konfliktu, więc prawdopodobnie w kilku punktach ustąpi górnikom. Już zgodził się na dymisję Piotra Bojarskiego, wiceprezesa PGG. Prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Zbliża się fala przetasowań w spółkach
W dzisiejszej audycji Robert Tomaszewski i Andrzej Bobiński rozmawiają o wiceministerialnych nominacjach w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. Coraz większy wpływ na polską energetykę zyskują współpracownicy Zbigniewa Ziobry, który obsadził ich w resortach klimatu i aktywów państwowych. Zarządzanie energetyką będzie upolitycznione, co oznacza intensywne spory w rządzie, tym bardziej, że Jadwiga Emilewicz nie przestaje publicznie mówić o cenach prądu czy budowie Ostrołęki C. Losy menedżerów w spółkach energetycznych są nierozerwalnie powiązane z politycznymi nominacjami. Pierwsze zmiany już widzieliśmy - z Orlenem pożegnał się Wiesław Protasewicz, a w PGNiG na polecenie Jacka Sasina zamknięto konkurs na nowy zarząd. W kolejnych tygodniach można spodziewać się zmian w PGE czy Enerdze, rozstrzygnie się też, gdzie trafią b. minister rozwoju Jerzy Kwieciński czy b. minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Czy szczyt klimatyczny w Madrycie może się udać
W dzisiejszej audycji gościmy Lidię Wojtal, ekspertkę z wieloletnim doświadczeniem w unijnych i globalnych negocjacjach klimatycznych. Uczestnictwo w COP25, który został przeniesiony z Chile do Hiszpanii, będzie problemem dla państw rozwijających się. Mogą nie mieć środków na wysłanie swoich negocjatorów, co negatywnie wpłynie na atmosferę rozmów - twierdzi Wojtal. Głównym przedmiotem sporów będą mechanizmy światowego handlu emisjami, czyli temat, którego nie udało się zamknąć podczas COP24 w Katowicach. Właśnie na handlu emisjami skupi się delegacja Unii Europejskiej. Prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Europejski bank wycofuje się z gazu
14 listopada Europejski Bank Inwestycyjny zdecydował, że od 2022 r. nie będzie kredytował projektów energetycznych, które opierają się na gazie. Środków na finansowanie przedsięwzięć gazowych państwa i firmy będą musiały szukać w komercyjnych bankach, co podbije ich koszty. Jednocześnie zwiększy się atrakcyjność inwestycji w odnawialne źródła energii, ponieważ EBI przekieruje tam część pieniędzy. Szereg polskich projektów energetycznych będzie powstawało dłużej i drożej. Rząd prawdopodobnie zmieni też założenia dotyczące miksu energetycznego, w którym coraz większą rolę ma odgrywać gaz. Jednocześnie Polska może skorzystać na decyzji EBI, który zamierza wspierać transformację energetyczną państw uzależnionych od paliw kopalnych. Rozmawiają Agnieszka Smoleńska, Dominik Brodacki i Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Kurtyka i Sasin podzielą się władzą
8 listopada premier Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu, a jedna z najważniejszych zmian to likwidacja ministerstwa energii i odejście Krzysztofa Tchórzewskiego. Przekształcenia dotknęły też resort środowiska, z którego w ostatniej chwili, wyodrębniono klimat. Michał Kurtyka, szef nowego ministerstwa klimatu, będzie odpowiedzialny za walkę ze smogiem, negocjacje z Brukselą i zapewne regulacje energetyczne. By uspokoić Śląsk, nadzór nad górnictwem, kopalniami i spółkami energetycznymi trafi do Jacka Sasina. Do tego duetu dołączą Piotr Naimski (utrzyma nadzór nad przesyłem energii), Michał Woś, który zostanie ministrem środowiska i Jadwiga Emilewicz nadzorująca przemysł energochłonny. To wszystko oznacza, że władza nad energetyką będzie rozproszona, co może doprowadzić do bałaganu kompetencyjnego i chaosu. Rozmawiają Robert Tomaszewski i Andrzej Bobiński.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Rośnie znaczenie Bałtyku, Woźny o resorcie energii i smogu
W pierwszej części rozmawiamy o energetycznym, obronnym i geopolitycznym krajobrazie Morza Bałtyckiego. W ostatnich latach znaczenie Bałtyku wzrosło, ponieważ swoją obecność zwiększają globalni gracze, czyli Stany Zjednoczone i Rosja, zacieśnia się też współpraca między państwami regionu. Realizowane są olbrzymie inwestycje obronne (baza obrony antyrakietowej w Redzikowie), energetyczne (nowe gazociągi i linie energetyczne) oraz infrastrukturalne. To wszystko oznacza, że Bałtyk staje się polem, na którym rozegra się konflikt między supermocarstwami; z drugiej strony może wzrosnąć geopolityczne znaczenie Polski. W drugiej części Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, mówi, jak powinien wyglądać nadzór nad polską energetyką i jak podzielić kompetencje między ministerstwa. Zapowiada też, kiedy Polska uwolni się od smogu i jak zmieni się program “Czyste powietrze”. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Kto będzie ministrem po Tchórzewskim, czy Unia zaostrzy politykę klimatyczną
Zapraszamy do słuchania nowej audycji Polityki Insight "Energia do zmiany", w której opowiadamy o najważniejszych wiadomościach z sektora energetycznego, omawiamy regulacje i trendy technologiczne, dyskutujemy o konwencjonalnych i odnawialnych źródłach energii oraz polityce polskiej i europejskiej. W pierwszej części premierowego odcinka kreślimy scenariusze przebudowy resortu energii i zastanawiamy się, kto może stanąć na jego czele. Nowy kształt i kierownictwo ministerstwa zdecydują o przyszłości polskiej polityki energetycznej - czy PiS postawi na rozwój offshore’u i prosumentów, wzmocnienie dyplomacji klimatycznej, czy skupi się na uspokajaniu górniczego Śląska. W drugiej części mówimy o zielonym ładzie w Unii Europejskiej, czyli obietnicach Ursuli von der Leyen. Nowa szefowa Komisji zamierza gruntownie zmienić politykę klimatyczną Unii i wspierać regiony dotknięte transformacją energetyczną. Polityka Insight dotarła do wewnętrznych dokumentów Komisji, które pokazują, że ambitny projekt będzie trudno zrealizować. Zastanawiamy się, jak zachowa się polski rząd i czy Warszawa może skorzystać na unijnych propozycjach. Prowadzą Andrzej Bobiński i Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
miodek