Energia do Zmiany

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W audycji Polityki Insight opowiadamy o najważniejszych wiadomościach z sektora energetycznego, omawiamy zmiany regulacyjne i najnowsze trendy technologiczne. Z naszymi gośćmi dyskutujemy o tradycyjnych i odnawialnych źródłach energii oraz polityce polskiej i europejskiej. Mierzymy się też z tematem klimatycznej katastrofy.
Data dodania: 2020-02-07 19:12:28
Data aktualizacji: 2020-09-19 13:30:09
Audycji w katalogu: 44
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
Bruksela przyspiesza transformację | Energia do zmiany
Jutro przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawi nowy cel redukcji emisji gazów cieplarnianych przez całą Unii do 2030 r. Z medialnych przecieków wiadomo, że wzrośnie on z obecnych 40% do 55%. Jeszcze ambitniejszych działań chcą europosłowie. W zeszłym tygodniu komisja środowiska Parlamentu Europejskiego zarekomendowała cel na poziomie 60%. O konsekwencjach zmian celu i jego wpływie na energetyczną transformację Europy i Polski opowiada Paweł Wiejski. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 52.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Kto rozdaje energetyczne karty
Premier Mateusz Morawiecki włączył się w rozmowy o przyszłości energetyki i Śląska. Swoimi ludźmi osadził stanowiska pełnomocników rządu: Artur Soboń zajmie się transformacją energetyczną, Bartłomiej Orzeł smogiem, a Krzysztof Kubów gospodarką wodorową. Jednocześnie Morawiecki próbuje zwiększyć swoje wpływy w spółkach skarbu państwa. A to wszystko, by ściślej kontrolować politykę energetyczną Polski. To ryzykowne zagranie, ponieważ odpowiedzialność za fiasko transformacji czy protesty na Śląsku spadnie na premiera i osłabi jego pozycję polityczną. Szczególnie w sporze ze Zbigniewem Ziobrą i Solidarną Polską. Rozmawiają Robert Tomaszewski, Dominik Brodacki i Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 62.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Burzliwa jesień
Na Śląsku może dojść do górniczego przesilenia, minister klimatu Michał Kurtyka prawdopodobnie straci posadę i może zastąpić go Artur Soboń. Energetyczne spółki zmienią swoje strategie, co będzie efektem przebudowy sektora energetycznego - nad jego konsolidacją właśnie pracuje ministerstwo aktywów państwowych. Natomiast Komisja Europejska zamierza zaostrzyć unijne cele redukcji emisji do 2030 r. z obecnych 40% do 50% lub 55%. Oznacza to przyspieszenie transformacji energetycznej, co dla Polski i polskiego górnictwa będzie olbrzymim wyzwaniem. Energetyczną jesień, w rozmowie z Andrzejem Bobińskim, zapowiada Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 64.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Czy biznes wyciągnie wnioski z pandemii
W nowym podcaście Polityki Insight opowiadamy o szansach na zmianę społeczeństwa i gospodarki oraz o próbie stworzenia nowego ładu, który pomoże przeciwdziałać klimatycznej katastrofie. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o biznesie po pandemii. Pandemia koronawirusa doprowadziła wiele firm do upadku. Te, którym udało się przetrwać, musiały błyskawicznie dostosować się do nowych warunków, często kosztem dobrobytu swoich pracowników. Zwolnienia i redukcja wynagrodzeń pogłębiają kryzys gospodarczy i mają negatywny wpływ na rynek pracy. Czy doświadczenia z obecnego kryzysu pomogą przedsiębiorstwom w przygotowaniu do kolejnych wyzwań? Gdzie kończy się odpowiedzialność biznesu w czasie kryzysu? Jak uniknąć posądzeń o hipokryzję i greenwashing? Na te pytania odpowiada Dariusz Maciołek, dyrektor pionu komunikacji i marketingu banku BNP Paribas. Prowadzi Paweł Wiejski. W przygotowaniu odcinka pomagali: Joanna Pamuła, Maciej Kurczewski, Jędrzej Rosa i Marcin Bąba. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 60.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Długie pożegnanie z węglem
W nowym podcaście Polityki Insight opowiadamy o szansach na zmianę społeczeństwa i gospodarki oraz o próbie stworzenia nowego ładu, który pomoże przeciwdziałać klimatycznej katastrofie. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o przyszłości węgla w Polsce. Polska to kraj o jednym z największych udziałów węgla w produkcji energii w Unii. Jednocześnie konkurencyjność polskiego węgla, systematycznie spada ze względu na wysokie koszty wydobycia i regulacje unijne. Proces ten jeszcze bardziej przyspieszyła epidemia, w wyniku której zmniejszył się popyt na energię. W rezultacie zarówno węgiel, jak i sama energia elektryczna, w coraz większym stopniu pochodzi z importu. Odejście od węgla wydaje się już kwestią czasu, co rodzi kolejne pytania. Kiedy powinniśmy zamknąć ostatnią elektrownię na węgiel? Co stanie się z górnikami? Jak zapewnić ciągłość dostaw prądu? Odpowiada Ilona Jędrasik, kierowniczka Projektu Polska Energia w Client Earth Polska – Prawnicy dla Ziemi. Prowadzi Paweł Wiejski. W przygotowaniu odcinka pomagali: Joanna Pamuła, Maciej Kurczewski, Jędrzej Rosa. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 27.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Miasto zielone i dla wszystkich
W dzisiejszym odcinku Paweł Wiejski rozmawia o przyszłości miast po epidemii z Magdaleną Milert, architektką, ekspertką od urbanistyki i gospodarki przestrzennej i autorką bloga Pieing. Pandemia zmieniła sposób, w jaki korzystamy z miast i uwypukliła istniejące problemy. Miasta przyczyniają się do katastrofy klimatycznej, a jednocześnie są szczególnie narażone na jej negatywne skutki. Lepsze planowanie przestrzenne, więcej zieleni i bardziej ekologiczny transport są konieczne, aby wzrost populacji w miastach był zrównoważony.
pobierz 26.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jak złapać oddech po epidemii
W nowym podcaście Polityki Insight opowiadamy o szansach na zmianę społeczeństwa i gospodarki oraz o próbie stworzenia nowego ładu, który pomoże przeciwdziałać klimatycznej katastrofie. W pierwszym odcinku rozmawiamy o czystym powietrzu, smogu i narastającej konsumpcji. Z danych Światowej Organizacji zdrowia wynika, że 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych unijnych miast znajduje się w Polsce. Z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie w naszym kraju przedwcześnie umiera 45 tys. ludzi. Antyepidemiczne restrykcje działalności gospodarczej doprowadziły do poprawy jakości powietrza, ale eksperci są zgodni, że ten efekt będzie krótkotrwały. Jakie są związki między zanieczyszczeniem powietrza a odpornością na choroby? Czy epidemia będzie momentem przełomu w walce o zdrowe środowisko i bezpieczny klimat? Odpowiedzi próbuje udzielić Weronika Michalak z HEAL Polska. Prowadzi Paweł Wiejski. Odcinek przygotowali: Marcin Bąba, Joanna Pamuła, Maciej Kurczewski, Jędrzej Rosa. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 28.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Gawin o cenach prądu i fleksumentach
Niemal rok temu prezesem Urzędu Regulacji Energetyki został Rafał Gawin. To od jego decyzji zależą ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych, to ile zarobią firmy dystrybucyjne i przesyłowe, a także to, kto dostanie koncesję na obrót energią, jej dystrybucję i wytwarzanie. W ostatnim przed wakacjami odcinku „Energii do zmiany” regulator tłumaczy, dlaczego odmówił podniesienia taryf za energię elektryczną dla odbiorców domowych, kiedy w Polsce będą warunki do uwolnienia rynku energii oraz dlaczego prosumenci muszą stawać się fleksumentami. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 94.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Obajtek buduje paliwowego giganta
Komisja Europejska zgodziła się dziś na przejęcie Lotosu przez Orlen. Aby doszło do fuzji, polskie firmy będą musiały spełnić szereg warunków i sprzedać część aktywów. Na konferencji prasowej, na której prezes Orlenu Daniel Obajtek ogłaszał sukces rozmów z Komisją, byli również premier Mateusz Morawiecki i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Szef rządu zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie połączenie Orlenu z PGNiG. Zatem realizuje się scenariusz budowy polskiego multienergetycznego giganta. O konsekwencjach przejęć opowiada szef PI Energy Robert Tomaszewski. Rozmowę prowadzi Paweł Wiejski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 25.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jaki klimat po pandemii
Od początku pandemii minęły cztery miesiące. Koronawirus spowodował śmierć ponad 0,5 mln osób i największą globalną recesję od czasów II wojny światowej. Zagrożenie nie minęło, ale w wielu krajach udało się opanować kryzys zdrowotny i rozpocząć stopniowe odmrażanie gospodarek. W efekcie, emisje gazów cieplarnianych, które jeszcze w kwietniu notowały rekordowy spadek, znowu zaczęły rosnąć. Z drugiej strony coraz więcej państw zamierza wspierać rozwój zeroemisyjnych technologii i transformację energetyczną. Analityk ds. europejskich Paweł Wiejski opowiada, czy świat jest bliżej powstrzymania globalnego ocieplenia. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 72.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy Polska otarła się o blackout
W nocy z 21 na 22 czerwca deszcz zalał cześć instalacji w największej polskiej elektrowni w Bełchatowie, unieruchamiając aż cztery bloki energetyczne. Jednocześnie w kilku dużych elektrowniach doszło do awarii, co wywołało chwile grozy w krajowej dyspozycji mocy, odpowiadającej za stabilność dostaw prądu. A na rynku bilansującym gwałtownie wzrosły ceny energii. Rafał Zasuń, dziennikarz portalu WysokieNapięcie.pl, opowiada nam, co dokładnie się stało, czy byliśmy blisko blackoutu i czy w przyszłości grożą nam podobne awarie. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 35.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy Polska potrzebuje polityki energetycznej
Od publikacji ostatniej wersji Polityki Energetycznej Polski minęło ponad pół roku. Dokument ma ogromne znaczenie dla sektora energetycznego, bo kreśli perspektywę jego transformacji do 2040 r. Z drugiej strony rynek nie czeka na strategiczne dokumenty. A Krajowe koncerny energetyczne rozpoczęły odchodzenie od węgla i coraz chętniej inwestują w gaz i odnawialne źródła energii. Robert Tomaszewski rozmawia z Michałem Hetmańskim z Fundacji Instrat o tym, czy Polska potrzebuje jeszcze Polityki Energetycznej i jak sterować transformację energetyczną.
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Konsoliduj się, kto może
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin w kolejnych wystąpieniach zapowiada konsolidację polskich firm. Na pierwszy ogień pójdą pewnie spółki węglowe i energetyczne, a w kolejnej turze firmy paliwowe. Ambitne plany przejęć ma prezes Orlenu Daniel Obajtek, który ostatnio mówił o budowie jednego, wielkiego koncernu multienergetycznego. O konsoliadcji państwowych firm i personalnych rozgrywkach rozmawiają Andrzej Bobiński i Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 29.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy wirus zamknie kopalnie
9 czerwca decyzją ministra aktywów państwowych Jacka Sasina wydobycie węgla tymczasowo wstrzymało 12 kopalń Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Rząd próbuje powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa wśród górników, ale prawdopodobnie jest to też preludium do zmian w całym sektorze górniczym. O konsekwencjach decyzji ministerstwa opowiada Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka serwisu biznesalert.pl. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 58.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Jak odstawić węgiel brunatny
Bloki opalane węglem brunatnym to jedna piąta wszystkich polskich elektrowni. Ich zaawansowany wiek i coraz ostrzejsza polityka klimatyczna Unii powodują, że jednostki te pracują coraz mniej. Jednocześnie kończą się eksploatowane złoża węgla brunatnego, a budowa nowych odkrywek jest kosztowna i napotyka opór społeczności lokalnych. Węgiel brunatny może się skończyć szybciej niż wcześniej przewidywano. Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii, opowiada, jakie mogą być konsekwencje odejścia od węgla brunatnego. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 73.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Czy gospodarka Unii może być zielona
Europa dyskutuje, jak skutecznie wyjść z kryzysu i jednocześnie dbać o klimat. Francja i Niemcy popierają emisje wspólnotowych obligacji i zaostrzenie celów klimatycznych do 2030 r. Jutro Komisja Europejska przedstawi nowy projekt wieloletniego budżetu Unii oraz szczegóły funduszu odbudowy, który ma skupić się na inwestycjach w zieloną energię. W dzisiejszej audycji analityk ds. europejskich Paweł Wiejski opowiada, jak Unia zamierza wykorzystać kryzys w walce z globalnym ociepleniem. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 32.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Gazprom przegrywa bitwę o Nord Stream 2
W ostatni piątek niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych odrzuciła wniosek Nord Stream 2 o wyłączenie jej spod unijnego prawa. Decyzja może zmusić Gazprom do ustępstw i podporządkowania się europejskim przepisom, co znacząco obniży rentowność gazociągu. Analityk ds. energetycznych Dominik Brodacki opowiada, co dalej wydarzy się z rosyjską inwestycją. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 35.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Co czeka Sasina
Fiasko korespondencyjnych wyborów prezydenckich i pogarszająca się sytuacja na Śląsku zachwiały pozycją ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, dotąd jednego z najpotężniejszych polityków Zjednoczonej Prawicy. Robert Tomaszewski opowiada, jak Sasin budował swoją karierę polityczną i jakie będą dalsze losy wicepremiera, nadzorującego kopalnie i spółki energetyczne. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński.
pobierz 59.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Co zostanie z energetyki
COVID-19 zachwiał fundamentami światowej gospodarki i mocno uderzył w sektor energetyczny. Spadek cen i zapotrzebowania na prąd zmusza firmy energetyczne do cięć wydatków, co zwiększa ryzyko opóźnienia transformacji energetycznej. Jednocześnie niski popyt na energię sprawia, że z rynku wypychane są wysokoemisyjne elektrownie na węgiel. Z prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że w 2020 r. globalne zapotrzebowanie na to paliwo spadnie najbardziej od czasów II wojny światowej. W efekcie może powstać przestrzeń do ekspansji dla OZE. O przyszłości energetyki opowiada prof. Konrad Świrski, prezes firmy Transition Technologies. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski
pobierz 48.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Czy górnictwo przetrwa epidemię
Koronawirus coraz mocniej uderza w górnictwo węgla kamiennego. Wydobycie surowca spada nie tylko w Polsce, ale też Rosji, RPA i Australii. Za spadkiem wydobycia podąża spadek cen. Jednocześnie kopalnie zmagają się z rosnącą liczbą zachorowań wśród górników i zamknięcie części z nich staje się coraz bardziej realną perspektywą. W dzisiejszej audycji gościmy Karolinę Bacę-Pogorzelską, dziennikarkę serwisu biznesalert.pl, która opowiada, co dalej z branżą górniczą. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 32.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek