Energia do Zmiany

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W audycji Polityki Insight opowiadamy o najważniejszych wiadomościach z sektora energetycznego, omawiamy zmiany regulacyjne i najnowsze trendy technologiczne. Z naszymi gośćmi dyskutujemy o tradycyjnych i odnawialnych źródłach energii oraz polityce polskiej i europejskiej. Mierzymy się też z tematem klimatycznej katastrofy.
Data dodania: 2020-02-07 19:12:28
Data aktualizacji: 2020-11-28 00:40:06
Audycji w katalogu: 54
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
Czy Unia szybciej ograniczy emisje I Energia do zmiany
Na grudniowym posiedzeniu Rada Europejska zdecyduje, czy podnieść unijny cel redukcji emisji na 2030 r. z 40 do 55 proc. Napięcia wokół ewentualnego polsko-węgierskiego weta wobec unijnego budżetu i funduszu odbudowy mogą sprawić, że przywódcom nie starczy czasu na wypracowanie kompromisu ws. celu klimatycznego. Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii opowiada nam, czy Polska może zwiększyć redukcję emisji i co się wydarzy, jeżeli grudniowy szczyt zakończy się fiaskiem. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 69.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Co czeka ciepłownictwo | Energia do zmiany
Polskie ciepłownictwo to śpiący olbrzym. Mamy drugi największy rynek ciepła systemowego w Europie, a krajowe ciepłociągi należą do najdłuższych w Unii; podłączonych jest do nich aż 40 proc. gospodarstw domowych. Z drugiej strony sektor wciąż bazuje na węglu, który, z powodu rosnących cen CO2, staje się coraz większym obciążeniem finansowym. W dzisiejszej audycji Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, opowiada o obecnej sytuacji sektora, a Mariusz Majkut, prezes E.ON edis energia, kreśli wizję jego przyszłości. Rozmowy prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 125.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Czy Biden zmieni klimat na świecie | Energia do zmiany
Za dwa miesiące Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jedną z jego pierwszych decyzji ma być powrót USA do porozumienia paryskiego, czyli międzynarodowej umowy klimatycznej, której celem jest powstrzymanie globalnego ocieplenia. Prezydent-elekt chce też w ciągu swojej kadencji wydać 2 bn dol. na transformację energetyczną, by do 2035 r. wyeliminować paliwa kopalne z produkcji energii elektrycznej, a do 2050 r. wyzerować emisje. O klimatyczno-energetycznych konsekwencjach zmiany w Białym Domu rozmawiamy z Iloną Jędrasik z fundacji ClientEarth. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 19.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Jak zmieni się PGNiG | Energia do zmiany
Przed PGNiG, największym polskim koncernem gazowym, piętrzą się wyzwania związane z coraz ambitniejszą polityką klimatyczną Unii. Firma musi zdywersyfikować swój biznes i zdecydować czym, w przewidywalnej przyszłości, zastąpić gaz. O tym jak będzie wyglądał zielony zwrot koncernu i jaką rolę w jego planach odegra biometan opowiada wiceprezes PGNiG Jarosław Wróbel, pełniący obecnie obowiązki szefa zarządu. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 33.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Rekonstrukcja w spółkach | Energia do zmiany
W ostatnich dniach posady stracili szefowie dwóch ważnych spółek - Jerzy Kwieciński z PGNiG i Wojciech Wardacki z Azotów. W dzisiejszym odcinku Robert Tomaszewski opowiada, co dzieje się w polskich spółkach skarbu państwa, jakich jeszcze zmian możemy się spodziewać i co z tego wynika dla polskiej gospodarki i polityki. I czy rekonstrukcja w spółkach wzmacnia prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński.
pobierz 23.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
PGE żegna się z węglem i gazem
Polska Grupa Energetyczna chce w przyszłym roku rozpocząć wychodzenie z węgla, do 2042 r. pozbyć się aktywów gazowych, a do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. To kolejna państwowa firma, która zamierza wyzerować swoje emisje. O szczegółach dekarbonizacji i planach na przyszłość opowiada nam prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 21.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
UOKiK nie powstrzyma Gazpromu | Energia do zmiany
7 października prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Gazprom ponad 29 mld zł kary za powołanie w 2017 r. spółki Nord Stream 2 bez zgody polskiego regulatora. To najwyższa kara w historii procesów antymonopolowych w Unii Europejskiej. Sankcjami finansowymi, w łącznej wysokości 234 mln zł, objęto też pięć europejskich koncernów finansujących budowę magistrali. O konsekwencjach decyzji prezesa UOKiK opowiada nam Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 34.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jak rekonstrukcja wpłynie na energetykę
Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki poinformował o rządowej rekonstrukcji, która zmieni również układ sił w sektorze energetycznym. Michał Kurtyka przejmie m.in. kontrolę nad polityką geologiczną, surowcową i środowiskową. Jednym z głównych rozgrywających będzie również Artur Soboń, który ma opracować plan restrukturyzacji sektora energii. O zmianach w energetyce opowiadają Robert Tomaszewski i Dominik Brodacki, a pytania zadaje Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 70.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Losy górników w rękach Unii | Energia do zmiany
Kilka dni temu rząd przekonał górniczych związkowców do przyszłej likwidacji kopalń. W zamian obiecał je finansować do 2049 r., z publicznych pieniędzy, na co musi się zgodzić Komisja Europejska. O porozumieniu, które zakończyło protesty górników, ale nie rozwiązuje problemów sektora, rozmawiają Dominik Brodacki i Paweł Wiejski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 43.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jak ułożyć energetykę | Energia do zmiany
W zeszłym tygodniu Komisja Europejska zaproponowała podwyższenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych z 40 do 55 proc. w perspektywie końca obecnej dekady. Według Brukseli jest to możliwe i nie odbije się negatywnie na europejskiej gospodarce, bo zwiększone wydatki na inwestycje w energetyce i w budownictwie zostaną zrównoważone przez mniejsze koszty importu surowców. Dla Polski nowe cele to bezprecedensowe wyzwanie modernizacyjne, które wymusi głęboką restrukturyzację górnictwa oraz dekarbonizację energetyki i sektora paliwowego. Aleksander Śniegocki, kierownik programu energia, klimat i środowisko w WiseEuropa opowiada, jak przeprowadzić tę zmianę. Prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 32.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Bruksela przyspiesza transformację | Energia do zmiany
Jutro przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawi nowy cel redukcji emisji gazów cieplarnianych przez całą Unii do 2030 r. Z medialnych przecieków wiadomo, że wzrośnie on z obecnych 40% do 55%. Jeszcze ambitniejszych działań chcą europosłowie. W zeszłym tygodniu komisja środowiska Parlamentu Europejskiego zarekomendowała cel na poziomie 60%. O konsekwencjach zmian celu i jego wpływie na energetyczną transformację Europy i Polski opowiada Paweł Wiejski. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 52.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kto rozdaje energetyczne karty
Premier Mateusz Morawiecki włączył się w rozmowy o przyszłości energetyki i Śląska. Swoimi ludźmi osadził stanowiska pełnomocników rządu: Artur Soboń zajmie się transformacją energetyczną, Bartłomiej Orzeł smogiem, a Krzysztof Kubów gospodarką wodorową. Jednocześnie Morawiecki próbuje zwiększyć swoje wpływy w spółkach skarbu państwa. A to wszystko, by ściślej kontrolować politykę energetyczną Polski. To ryzykowne zagranie, ponieważ odpowiedzialność za fiasko transformacji czy protesty na Śląsku spadnie na premiera i osłabi jego pozycję polityczną. Szczególnie w sporze ze Zbigniewem Ziobrą i Solidarną Polską. Rozmawiają Robert Tomaszewski, Dominik Brodacki i Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 62.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Burzliwa jesień
Na Śląsku może dojść do górniczego przesilenia, minister klimatu Michał Kurtyka prawdopodobnie straci posadę i może zastąpić go Artur Soboń. Energetyczne spółki zmienią swoje strategie, co będzie efektem przebudowy sektora energetycznego - nad jego konsolidacją właśnie pracuje ministerstwo aktywów państwowych. Natomiast Komisja Europejska zamierza zaostrzyć unijne cele redukcji emisji do 2030 r. z obecnych 40% do 50% lub 55%. Oznacza to przyspieszenie transformacji energetycznej, co dla Polski i polskiego górnictwa będzie olbrzymim wyzwaniem. Energetyczną jesień, w rozmowie z Andrzejem Bobińskim, zapowiada Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 64.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy biznes wyciągnie wnioski z pandemii
W nowym podcaście Polityki Insight opowiadamy o szansach na zmianę społeczeństwa i gospodarki oraz o próbie stworzenia nowego ładu, który pomoże przeciwdziałać klimatycznej katastrofie. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o biznesie po pandemii. Pandemia koronawirusa doprowadziła wiele firm do upadku. Te, którym udało się przetrwać, musiały błyskawicznie dostosować się do nowych warunków, często kosztem dobrobytu swoich pracowników. Zwolnienia i redukcja wynagrodzeń pogłębiają kryzys gospodarczy i mają negatywny wpływ na rynek pracy. Czy doświadczenia z obecnego kryzysu pomogą przedsiębiorstwom w przygotowaniu do kolejnych wyzwań? Gdzie kończy się odpowiedzialność biznesu w czasie kryzysu? Jak uniknąć posądzeń o hipokryzję i greenwashing? Na te pytania odpowiada Dariusz Maciołek, dyrektor pionu komunikacji i marketingu banku BNP Paribas. Prowadzi Paweł Wiejski. W przygotowaniu odcinka pomagali: Joanna Pamuła, Maciej Kurczewski, Jędrzej Rosa i Marcin Bąba. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 60.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Długie pożegnanie z węglem
W nowym podcaście Polityki Insight opowiadamy o szansach na zmianę społeczeństwa i gospodarki oraz o próbie stworzenia nowego ładu, który pomoże przeciwdziałać klimatycznej katastrofie. W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o przyszłości węgla w Polsce. Polska to kraj o jednym z największych udziałów węgla w produkcji energii w Unii. Jednocześnie konkurencyjność polskiego węgla, systematycznie spada ze względu na wysokie koszty wydobycia i regulacje unijne. Proces ten jeszcze bardziej przyspieszyła epidemia, w wyniku której zmniejszył się popyt na energię. W rezultacie zarówno węgiel, jak i sama energia elektryczna, w coraz większym stopniu pochodzi z importu. Odejście od węgla wydaje się już kwestią czasu, co rodzi kolejne pytania. Kiedy powinniśmy zamknąć ostatnią elektrownię na węgiel? Co stanie się z górnikami? Jak zapewnić ciągłość dostaw prądu? Odpowiada Ilona Jędrasik, kierowniczka Projektu Polska Energia w Client Earth Polska – Prawnicy dla Ziemi. Prowadzi Paweł Wiejski. W przygotowaniu odcinka pomagali: Joanna Pamuła, Maciej Kurczewski, Jędrzej Rosa. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 27.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Miasto zielone i dla wszystkich
W dzisiejszym odcinku Paweł Wiejski rozmawia o przyszłości miast po epidemii z Magdaleną Milert, architektką, ekspertką od urbanistyki i gospodarki przestrzennej i autorką bloga Pieing. Pandemia zmieniła sposób, w jaki korzystamy z miast i uwypukliła istniejące problemy. Miasta przyczyniają się do katastrofy klimatycznej, a jednocześnie są szczególnie narażone na jej negatywne skutki. Lepsze planowanie przestrzenne, więcej zieleni i bardziej ekologiczny transport są konieczne, aby wzrost populacji w miastach był zrównoważony.
pobierz 26.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Jak złapać oddech po epidemii
W nowym podcaście Polityki Insight opowiadamy o szansach na zmianę społeczeństwa i gospodarki oraz o próbie stworzenia nowego ładu, który pomoże przeciwdziałać klimatycznej katastrofie. W pierwszym odcinku rozmawiamy o czystym powietrzu, smogu i narastającej konsumpcji. Z danych Światowej Organizacji zdrowia wynika, że 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych unijnych miast znajduje się w Polsce. Z powodu zanieczyszczenia powietrza rocznie w naszym kraju przedwcześnie umiera 45 tys. ludzi. Antyepidemiczne restrykcje działalności gospodarczej doprowadziły do poprawy jakości powietrza, ale eksperci są zgodni, że ten efekt będzie krótkotrwały. Jakie są związki między zanieczyszczeniem powietrza a odpornością na choroby? Czy epidemia będzie momentem przełomu w walce o zdrowe środowisko i bezpieczny klimat? Odpowiedzi próbuje udzielić Weronika Michalak z HEAL Polska. Prowadzi Paweł Wiejski. Odcinek przygotowali: Marcin Bąba, Joanna Pamuła, Maciej Kurczewski, Jędrzej Rosa. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 28.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Gawin o cenach prądu i fleksumentach
Niemal rok temu prezesem Urzędu Regulacji Energetyki został Rafał Gawin. To od jego decyzji zależą ceny prądu i gazu dla gospodarstw domowych, to ile zarobią firmy dystrybucyjne i przesyłowe, a także to, kto dostanie koncesję na obrót energią, jej dystrybucję i wytwarzanie. W ostatnim przed wakacjami odcinku „Energii do zmiany” regulator tłumaczy, dlaczego odmówił podniesienia taryf za energię elektryczną dla odbiorców domowych, kiedy w Polsce będą warunki do uwolnienia rynku energii oraz dlaczego prosumenci muszą stawać się fleksumentami. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 94.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Obajtek buduje paliwowego giganta
Komisja Europejska zgodziła się dziś na przejęcie Lotosu przez Orlen. Aby doszło do fuzji, polskie firmy będą musiały spełnić szereg warunków i sprzedać część aktywów. Na konferencji prasowej, na której prezes Orlenu Daniel Obajtek ogłaszał sukces rozmów z Komisją, byli również premier Mateusz Morawiecki i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Szef rządu zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie połączenie Orlenu z PGNiG. Zatem realizuje się scenariusz budowy polskiego multienergetycznego giganta. O konsekwencjach przejęć opowiada szef PI Energy Robert Tomaszewski. Rozmowę prowadzi Paweł Wiejski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 25.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Jaki klimat po pandemii
Od początku pandemii minęły cztery miesiące. Koronawirus spowodował śmierć ponad 0,5 mln osób i największą globalną recesję od czasów II wojny światowej. Zagrożenie nie minęło, ale w wielu krajach udało się opanować kryzys zdrowotny i rozpocząć stopniowe odmrażanie gospodarek. W efekcie, emisje gazów cieplarnianych, które jeszcze w kwietniu notowały rekordowy spadek, znowu zaczęły rosnąć. Z drugiej strony coraz więcej państw zamierza wspierać rozwój zeroemisyjnych technologii i transformację energetyczną. Analityk ds. europejskich Paweł Wiejski opowiada, czy świat jest bliżej powstrzymania globalnego ocieplenia. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 72.8 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek