Energia do Zmiany

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W audycji Polityki Insight opowiadamy o najważniejszych wiadomościach z sektora energetycznego, omawiamy zmiany regulacyjne i najnowsze trendy technologiczne. Z naszymi gośćmi dyskutujemy o tradycyjnych i odnawialnych źródłach energii oraz polityce polskiej i europejskiej. Mierzymy się też z tematem klimatycznej katastrofy.
Data dodania: 2020-02-07 19:12:28
Data aktualizacji: 2020-07-15 17:55:17
Audycji w katalogu: 36
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
Obajtek buduje paliwowego giganta
Komisja Europejska zgodziła się dziś na przejęcie Lotosu przez Orlen. Aby doszło do fuzji, polskie firmy będą musiały spełnić szereg warunków i sprzedać część aktywów. Na konferencji prasowej, na której prezes Orlenu Daniel Obajtek ogłaszał sukces rozmów z Komisją, byli również premier Mateusz Morawiecki i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Szef rządu zapowiedział, że kolejnym krokiem będzie połączenie Orlenu z PGNiG. Zatem realizuje się scenariusz budowy polskiego multienergetycznego giganta. O konsekwencjach przejęć opowiada szef PI Energy Robert Tomaszewski. Rozmowę prowadzi Paweł Wiejski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 25.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
Jaki klimat po pandemii
Od początku pandemii minęły cztery miesiące. Koronawirus spowodował śmierć ponad 0,5 mln osób i największą globalną recesję od czasów II wojny światowej. Zagrożenie nie minęło, ale w wielu krajach udało się opanować kryzys zdrowotny i rozpocząć stopniowe odmrażanie gospodarek. W efekcie, emisje gazów cieplarnianych, które jeszcze w kwietniu notowały rekordowy spadek, znowu zaczęły rosnąć. Z drugiej strony coraz więcej państw zamierza wspierać rozwój zeroemisyjnych technologii i transformację energetyczną. Analityk ds. europejskich Paweł Wiejski opowiada, czy świat jest bliżej powstrzymania globalnego ocieplenia. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 72.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
Czy Polska otarła się o blackout
W nocy z 21 na 22 czerwca deszcz zalał cześć instalacji w największej polskiej elektrowni w Bełchatowie, unieruchamiając aż cztery bloki energetyczne. Jednocześnie w kilku dużych elektrowniach doszło do awarii, co wywołało chwile grozy w krajowej dyspozycji mocy, odpowiadającej za stabilność dostaw prądu. A na rynku bilansującym gwałtownie wzrosły ceny energii. Rafał Zasuń, dziennikarz portalu WysokieNapięcie.pl, opowiada nam, co dokładnie się stało, czy byliśmy blisko blackoutu i czy w przyszłości grożą nam podobne awarie. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 35.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
Czy Polska potrzebuje polityki energetycznej
Od publikacji ostatniej wersji Polityki Energetycznej Polski minęło ponad pół roku. Dokument ma ogromne znaczenie dla sektora energetycznego, bo kreśli perspektywę jego transformacji do 2040 r. Z drugiej strony rynek nie czeka na strategiczne dokumenty. A Krajowe koncerny energetyczne rozpoczęły odchodzenie od węgla i coraz chętniej inwestują w gaz i odnawialne źródła energii. Robert Tomaszewski rozmawia z Michałem Hetmańskim z Fundacji Instrat o tym, czy Polska potrzebuje jeszcze Polityki Energetycznej i jak sterować transformację energetyczną.
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
Konsoliduj się, kto może
Minister aktywów państwowych Jacek Sasin w kolejnych wystąpieniach zapowiada konsolidację polskich firm. Na pierwszy ogień pójdą pewnie spółki węglowe i energetyczne, a w kolejnej turze firmy paliwowe. Ambitne plany przejęć ma prezes Orlenu Daniel Obajtek, który ostatnio mówił o budowie jednego, wielkiego koncernu multienergetycznego. O konsoliadcji państwowych firm i personalnych rozgrywkach rozmawiają Andrzej Bobiński i Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 29.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Czy wirus zamknie kopalnie
9 czerwca decyzją ministra aktywów państwowych Jacka Sasina wydobycie węgla tymczasowo wstrzymało 12 kopalń Polskiej Grupy Górniczej i Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Rząd próbuje powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa wśród górników, ale prawdopodobnie jest to też preludium do zmian w całym sektorze górniczym. O konsekwencjach decyzji ministerstwa opowiada Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka serwisu biznesalert.pl. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 58.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Jak odstawić węgiel brunatny
Bloki opalane węglem brunatnym to jedna piąta wszystkich polskich elektrowni. Ich zaawansowany wiek i coraz ostrzejsza polityka klimatyczna Unii powodują, że jednostki te pracują coraz mniej. Jednocześnie kończą się eksploatowane złoża węgla brunatnego, a budowa nowych odkrywek jest kosztowna i napotyka opór społeczności lokalnych. Węgiel brunatny może się skończyć szybciej niż wcześniej przewidywano. Joanna Maćkowiak-Pandera, prezeska Forum Energii, opowiada, jakie mogą być konsekwencje odejścia od węgla brunatnego. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 73.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Czy gospodarka Unii może być zielona
Europa dyskutuje, jak skutecznie wyjść z kryzysu i jednocześnie dbać o klimat. Francja i Niemcy popierają emisje wspólnotowych obligacji i zaostrzenie celów klimatycznych do 2030 r. Jutro Komisja Europejska przedstawi nowy projekt wieloletniego budżetu Unii oraz szczegóły funduszu odbudowy, który ma skupić się na inwestycjach w zieloną energię. W dzisiejszej audycji analityk ds. europejskich Paweł Wiejski opowiada, jak Unia zamierza wykorzystać kryzys w walce z globalnym ociepleniem. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 32.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Gazprom przegrywa bitwę o Nord Stream 2
W ostatni piątek niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci Przesyłowych odrzuciła wniosek Nord Stream 2 o wyłączenie jej spod unijnego prawa. Decyzja może zmusić Gazprom do ustępstw i podporządkowania się europejskim przepisom, co znacząco obniży rentowność gazociągu. Analityk ds. energetycznych Dominik Brodacki opowiada, co dalej wydarzy się z rosyjską inwestycją. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 35.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Co czeka Sasina
Fiasko korespondencyjnych wyborów prezydenckich i pogarszająca się sytuacja na Śląsku zachwiały pozycją ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, dotąd jednego z najpotężniejszych polityków Zjednoczonej Prawicy. Robert Tomaszewski opowiada, jak Sasin budował swoją karierę polityczną i jakie będą dalsze losy wicepremiera, nadzorującego kopalnie i spółki energetyczne. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński.
pobierz 59.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Co zostanie z energetyki
COVID-19 zachwiał fundamentami światowej gospodarki i mocno uderzył w sektor energetyczny. Spadek cen i zapotrzebowania na prąd zmusza firmy energetyczne do cięć wydatków, co zwiększa ryzyko opóźnienia transformacji energetycznej. Jednocześnie niski popyt na energię sprawia, że z rynku wypychane są wysokoemisyjne elektrownie na węgiel. Z prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej wynika, że w 2020 r. globalne zapotrzebowanie na to paliwo spadnie najbardziej od czasów II wojny światowej. W efekcie może powstać przestrzeń do ekspansji dla OZE. O przyszłości energetyki opowiada prof. Konrad Świrski, prezes firmy Transition Technologies. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski
pobierz 48.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy górnictwo przetrwa epidemię
Koronawirus coraz mocniej uderza w górnictwo węgla kamiennego. Wydobycie surowca spada nie tylko w Polsce, ale też Rosji, RPA i Australii. Za spadkiem wydobycia podąża spadek cen. Jednocześnie kopalnie zmagają się z rosnącą liczbą zachorowań wśród górników i zamknięcie części z nich staje się coraz bardziej realną perspektywą. W dzisiejszej audycji gościmy Karolinę Bacę-Pogorzelską, dziennikarkę serwisu biznesalert.pl, która opowiada, co dalej z branżą górniczą. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 32.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Ceny ropy pikują, zbliża się susza
Wczoraj na nowojorskiej giełdzie cena za baryłkę ropy WTI po raz pierwszy w historii spadła poniżej zera, w najniższym punkcie wyniosła -40 dol. Dystrybutorzy w panice wyprzedawali swoje zasoby, żeby nie płacić za jej magazynowanie. Firmy naftowe nadal produkują ropę, bo wyłączenie szybów jest kłopotliwe i drogie. Robert Tomaszewski zapowiada, że ceny ropy cały czas będą spadać. Tymczasem w Polsce do obaw o wpływ koronawirusa na gospodarkę, dołącza inna katastrofa – susza. Ciepła zima i brak opadów spowodował obniżenie poziomu wody w rzekach i wysuszenie gleby. W większości lasów obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. O zbliżających się kłopotach mówi szef działu gospodarczego Polityki Insight Leszek Baj. Rozmowę prowadzi Paweł Wiejski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 21.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy OPEC ustabilizuje ceny ropy
Na dwóch szczytach OPEC+, czyli 14 państw kartelu OPEC i 10 państw partnerów, między innymi Rosji, zdecydowano, że od 1 maja dzienna produkcja ropy zostanie ograniczona o prawie 10 mln baryłek dziennie. Umowa zawarta pod naciskiem USA zakończy wojnę cenową i powstrzyma kolejne spadki, a także osłabi pozycję Rosji i Arabii Saudyjskiej. O konsekwencjach dla światowego rynku ropy opowiadają Robert Tomaszewski i Adam Czerniak. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 26.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy pandemia zmieni politykę klimatyczną
Pandemia atakuje światową gospodarkę i spycha walkę z globalnym ociepleniem na dalszy plan. Zwalniają globalne rozmowy o polityce klimatycznej. Wielka Brytania zdecydowała o przesunięciu o rok szczytu COP26, który miał się zająć m.in. podniesieniem celów w zakresie redukcji emisji. Unia zapowiada kontynuację Zielonego Ładu, ale opóźnień nie da się uniknąć. W Polsce tymczasem część polityków coraz głośniej nawołuje do rozmontowania unijnej polityki klimatycznej. Krzysztof Bolesta z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych opowiada, jak pandemia zmienia klimatyczno-energetyczny układ sił. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 24.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Sasin przejmuje nadzór nad górnictwem
27 marca premier Mateusz Morawiecki odwołał z rządu Adama Gawędę, wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika ds. restrukturyzacji górnictwa. Informacja wywołała spore zaskoczenie w branży. Do zmian w składzie rady ministrów doszło, gdy kraj zmaga się z bezprecedensową epidemią koronawirusa. Bezpośredni nadzór nad górnictwem przejął minister aktywów państwowych Jacek Sasin. O konsekwencjach zmian w resorcie opowiada Dominik Brodacki. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 24.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Koronawirus spowolni transformację energetyczną
Epidemia koronawirusa zmieniła polski krajobraz energetyczny. Spada zapotrzebowanie na prąd i jego ceny, co jest spowodowane wyhamowaniem produkcji. Spółki górnicze i kopalnie nadal pracują, ale już powołały sztaby kryzysowe. Gwałtowanie spadają ceny uprawnień do emisji CO2, co jest dobrą informacją dla elektrowni węglowych, ale zła dla całej branży odnawialnych źródeł energii. Rozmawiają Robert Tomaszewski, Dominik Brodacki i Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 28.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Jak koronawirus wpłynie na klimat
Ekspansja koronawirusa wymusiła na państwach bezprecedensowe środki zaradcze, w tym wygaszanie fabryk, ograniczenia w przemieszczaniu się czy zamykanie granic. Zaburzone zostały globalne łańcuchy dostaw, równolegle załamały się ceny ropy, która od stycznia straciła ponad połowę wartości. Rozprzestrzenianie się patogenu może doprowadzić do spadku globalnych emisji gazów cieplarnianych, ale efekt prawdopodobnie będzie nietrwały. W obliczu rosnącego ryzyka globalnej recesji państwa będą przewartościowywać swoje polityki, tak by chronić zdrowie publiczne i pobudzać wzrost gospodarczy. Rozmawiają Paweł Wiejski i Rober Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Wojna cenowa na rynku ropy
Epidemia koronawirusa wywołała znaczne spadki cen ropy. Arabia Saudyjska i OPEC chciały ograniczyć produkcję, by przeciwdziałać kolejnym spadkom, ale na to rozwiązanie nie zgodziła się Rosja. To popchnęło Saudyjczyków do radykalnego kroku - zdecydowali o zwiększeniu swojej produkcji, na co rynek zareagował kolejną przeceną. To zapewne koniec formatu OPEC+, czyli sojuszu 14 państw kartelu OPEC i 10 krajów partnerów (w tym Rosji), który przez ostatnie trzy lata stabilizował ceny ropy. Ucierpią amerykańscy producenci ropy z łupków i może nawet dojść do fali bankructw. W krótkim terminie skorzystają polskie koncerny paliwowe, ponieważ ceny na stacjach benzynowych spadają zwykle po kilku tygodniach od zmian na rynkach. Orlen i Lotos mogą liczyć na wyższe marże detaliczne. Późniejszy spadek cen paliwa może nieznacznie wyhamować inflację. Rozmawiają Karol Tokarczyk i Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Co Dąbrowski zmieni w PGE
19 lutego nowym prezesem PGE został Wojciech Dąbrowski, menedżer z doświadczeniem w sektorze energetycznym, ale również z silnymi powiązaniami politycznymi z PiS. Był m.in. szefem warszawskich struktur PiS, co oznacza, że cieszył się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Obecny szef największej polskiej grupy energetycznej nie zamierza rewolucjonizować polskiej energetyki, a transformację energetyczną chce przeprowadzić w sposób niezagrażający polskiej gospodarce. Za to bardzo szybko wprowadził zmiany personalne w spółce - na razie na poziomie dyrektorów departamentów w centrali, ale pewnie wkrótce zaczną się roszady w spółkach zależnych. Dąbrowski musi przygotować PGE na zmiany w unijnej polityce klimatycznej, czyli odejście od węgla i inwestycje w odnawialne źródła energii. Jeśli popełni błędy, jego szeroka władza nad PGE może zostać szybko ograniczona. Rozmawiają Karol Tokarczyk i Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek