Energia do Zmiany

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W audycji Polityki Insight opowiadamy o najważniejszych wiadomościach z sektora energetycznego, omawiamy zmiany regulacyjne i najnowsze trendy technologiczne. Z naszymi gośćmi dyskutujemy o tradycyjnych i odnawialnych źródłach energii oraz polityce polskiej i europejskiej. Mierzymy się też z tematem klimatycznej katastrofy.
Data dodania: 2020-02-07 19:12:28
Data aktualizacji: 2021-03-07 02:25:22
Audycji w katalogu: 66
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
Energetyka dzieli prawicę | Energia do zmiany
Przyspieszająca transformacja budzi coraz większe obawy o wzrost cen energii, bezrobocia i ubóstwa energetycznego. A spór o tempo transformacji energetycznej zagraża spójności koalicji rządzącej i tworzy przestrzeń do politycznej ekspansji Solidarnej Polski i Porozumienia. Robert Tomaszewski i Wojciech Szacki opowiadają, jakie pozycje zajęli główni oponenci, jak może wyglądać polska transformacja energetyczna i kto politycznie na niej zyska. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński.
pobierz 83.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Jak złapać bałtycki wiatr | Energia do zmiany
Ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych ma otworzyć firmom drogę na Bałtyk. Offshore ma być jednym z motorów dekarbonizacji polskiej energetyki. Zanim na morzu powstaną wiatrowe kolosy, firmy muszą uzyskać zgodę na wsparcie. Michał Motylewski, radca prawny i managing counsel w warszawskim biurze kancelarii Dentons, opowiada nam, jak wsparcie będzie wyglądało i jakie ryzyka czekają na inwestorów. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 96.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Obajtek od kuchni | Energia do Zmiany
W dzisiejszym odcinku Robert Tomaszewski opowiada o planach szefa Orlenu Daniela Obajtka. Paliwowa spółka coraz bardziej rozszerza swoją działalność, planuje kolejne przejęcia, by stać się  multienergetycznym, a nawet technologicznym, gigantem. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński. Zapraszamy Państwa na Ryzyka i Trendy, czyli doroczną konferencję Polityki Insight. Z powodu epidemii zorganizowaliśmy ją w studiu nagrań, gdzie rozmawiamy o mediach i demokracji, bezpieczeństwie i Europie, gospodarce i zdrowiu. I oczywiście o energetyce. Szczegóły znajdziecie Państwo na stronie [link] i w mediach społecznościowych Polityki Insight.
pobierz 87.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Alternatywny tabor | Energia do Zmiany
W miejskich taborach coraz częściej widzimy autobusy z silnikami na paliwa alternatywne, część z nich to pojazdy napędzane gazem ziemnym. Dominik Sipiński i Dominik Brodacki, autorzy raportu "Rynek autobusów CNG w komunikacji publicznej w Polsce" opowiadają dziś o kosztach i korzyściach transportu opartego o paliwa inne niż olej napędowy. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk. Zapraszamy do słuchania. Raport możecie Państwo przeczytać tutaj - [link]
pobierz 49.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Jak skończy się gazowy dramat | Energia do zmiany
19 stycznia rosyjska barka „Fortuna”, układająca Nord Stream 2, została objęta sankcjami USA. Wcześniej z projektu, z obawy przed karami, wycofały się duńska firma konsultingowa Ramboll, norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL, niemiecki koncern Bilfinger i główny ubezpieczyciel magistrali Zurich Insurance Group. Nord Stream 2 jest ukończony w 94 proc. Układanie ostatniego, ok. 150-km odcinka gazociągu, wstrzymano w grudniu 2019 r., gdy z budowy wycofała się szwajcarska firma Allseas. Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich opowiada nam, jak dalej potoczą się losy rosyjsko-niemieckiej magistrali. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 86.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Ile zapłacimy za emisje | Energia do zmiany
Ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla osiągnęły rekordowe poziomy. Na początku stycznia za prawo do emisji tony CO2 trzeba było zapłacić ponad 35 euro, czyli najwięcej od 2005 r. Drożejące uprawnienia wypychają z rynku elektrownie na węgiel, ale zwiększają przychody budżetu państwa i ilość unijnych pieniędzy, które Polska będzie mogła wykorzystać na transformację energetyczną. Robert Jeszke z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) opowiada nam, jak w 2021 r. będą kształtować się ceny uprawnień i jak zmieni się unijny system ETS. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 77.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Czy rząd pogodzi się z klimatem | Energia do zmiany
Polska transformacja energetyczna przyspiesza. Węgiel traci na rzecz zielonej energii, na dachach przybywa paneli fotowoltaicznych, a państwowe firmy zobowiązują się do neutralności klimatycznej. Jednocześnie Polska pozostaje jednym krajem w Unii, który nie zadeklarował, że do 2050 r. wyzeruje swoje emisje. Rząd wciąż nie przyjął nowej polityki energetycznej, nie ma też decyzji w sprawie budowy elektrowni jądrowej. Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska i polski kandydat na sekretarza generalnego OECD, opowiada, dokąd zmierza polska transformacja energetyczna i czy rząd przyjmie cel neutralności klimatycznej w 2021 r. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 97.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Od zmierzchu do świtu | Energia do zmiany
W 2020 r. w Polsce rozpoczęła się słoneczna rewolucja. Moc paneli fotowoltaicznych podłączonych do sieci znacznie przekroczyła 3 GW, a to ponad dwukrotnie więcej niż na koniec 2019 r. Panele na dachach instalują gospodarstwa domowe, supermarkety, stacje benzynowe, rolnicy, a nawet kościoły. Błyskawiczne tempo rozwoju rynku nasuwa ważne pytania: komu energia ze słońca może zaszkodzić i czy państwo będzie dalej hojnie wspierać rozwój tej technologii? O przyszłości fotowoltaiki opowiada Bartosz Majewski, doradca zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Słonecznej. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 66.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jak energetyka zapamięta rok 2020 | Energia do zmiany
W ostatnim w 2020 roku odcinku "Energii do zmiany" podsumowujemy ostatnie dwanaście miesięcy. Analitycy działu energetycznego, Robert Tomaszewski i Dominik Brodacki mówią o najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ zarówno na polską jak i światową energetykę. Obaj mówią również o wygranych i przegranych oraz o największych zaskoczeniach ostatnich dwunastu miesięcy. Energetyczne podsumowanie 2020 roku prowadzi Karol Tokarczyk.
pobierz 67.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Górnictwo w klimatycznej pułapce | Energia do zmiany
11 grudnia Rada Europejska zgodziła się podwyższyć unijny cel redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 r. - z 40 do 55 proc. Polska nie zablokowała porozumienia, choć jego efektem będzie skok cen uprawnień do emisji CO2 i gwałtowne przyspieszenie dekarbonizacji. Z drugiej strony rząd w Warszawie obiecuje, że kopalnie będą działać jeszcze przez 30 lat i zabiega w Brukseli o zgodę na finansowanie ich z budżetu państwa. O rozdźwięku między unijną polityką klimatyczną a polską polityką energetyczną opowiada nam Karolina Baca-Pogorzelska, dziennikarka energetyczna serwisu biznesalert.pl. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Debata "Jak mądrze wydać 57 mld euro? Wyzwanie dla Krajowego Planu Odbudowy" odbędzie się 16 grudnia w godz. 10:00-11:30 Zarejestruj się: bit.ly/debataPI Więcej na temat KPO dowiesz się tu: bit.ly/krajowe-plany Zapraszamy do słuchania, dyskusji i lektury.
pobierz 72.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Elektromobilność drepcze w miejscu | Energia do zmiany
Po polskich drogach jeździ blisko 16 tys. aut na prąd, a od stycznia do końca października przybyło ich 7 tys. Mimo to Polska pod względem elektryfikacji transportu jest na szarym końcu Europy. Auta kupowane przez Polaków mają statystycznie największą emisyjność w całej Unii. Nie mamy szans na osiągnięcie założonego celu miliona aut na prąd do 2025 r., a strefy czystego transportu, które miały skłaniać do kupowania aut na prąd, okazały się niewypałem. Jacek Mizak, starszy analityk z Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych opowiada, co dalej z polską elektromobilnością. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 60.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy Saudowie przejmą rafinerię Lotosu | Energia do zmiany
Z nieoficjalnych ustaleń Polityki Insight wynika, że Saudi Aramco, największy na świecie koncern naftowy, rozmawia z Orlenem o zakupie paliwowych aktywów Lotosu. Nie wiadomo, czym dokładnie są zainteresowani Saudowie, ale prawie na pewno chodzi o 30 proc. udziałów w rafinerii w Gdańsku, z dostępem do połowy mocy produkcyjnych instalacji. Orlen musi sprzedać te aktywa, aby przejąć Lotos – to jeden z warunków, które w lipcu postawiła Komisja Europejska. O implikacjach ewentualnego wejścia Saudów do Polski opowiada Robert Tomaszewski. Rozmowę prowadzi Karol Tokarczyk.
pobierz 49.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy Unia szybciej ograniczy emisje I Energia do zmiany
Na grudniowym posiedzeniu Rada Europejska zdecyduje, czy podnieść unijny cel redukcji emisji na 2030 r. z 40 do 55 proc. Napięcia wokół ewentualnego polsko-węgierskiego weta wobec unijnego budżetu i funduszu odbudowy mogą sprawić, że przywódcom nie starczy czasu na wypracowanie kompromisu ws. celu klimatycznego. Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii opowiada nam, czy Polska może zwiększyć redukcję emisji i co się wydarzy, jeżeli grudniowy szczyt zakończy się fiaskiem. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 69.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Co czeka ciepłownictwo | Energia do zmiany
Polskie ciepłownictwo to śpiący olbrzym. Mamy drugi największy rynek ciepła systemowego w Europie, a krajowe ciepłociągi należą do najdłuższych w Unii; podłączonych jest do nich aż 40 proc. gospodarstw domowych. Z drugiej strony sektor wciąż bazuje na węglu, który, z powodu rosnących cen CO2, staje się coraz większym obciążeniem finansowym. W dzisiejszej audycji Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, opowiada o obecnej sytuacji sektora, a Mariusz Majkut, prezes E.ON edis energia, kreśli wizję jego przyszłości. Rozmowy prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 125.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Czy Biden zmieni klimat na świecie | Energia do zmiany
Za dwa miesiące Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jedną z jego pierwszych decyzji ma być powrót USA do porozumienia paryskiego, czyli międzynarodowej umowy klimatycznej, której celem jest powstrzymanie globalnego ocieplenia. Prezydent-elekt chce też w ciągu swojej kadencji wydać 2 bn dol. na transformację energetyczną, by do 2035 r. wyeliminować paliwa kopalne z produkcji energii elektrycznej, a do 2050 r. wyzerować emisje. O klimatyczno-energetycznych konsekwencjach zmiany w Białym Domu rozmawiamy z Iloną Jędrasik z fundacji ClientEarth. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 19.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Jak zmieni się PGNiG | Energia do zmiany
Przed PGNiG, największym polskim koncernem gazowym, piętrzą się wyzwania związane z coraz ambitniejszą polityką klimatyczną Unii. Firma musi zdywersyfikować swój biznes i zdecydować czym, w przewidywalnej przyszłości, zastąpić gaz. O tym jak będzie wyglądał zielony zwrot koncernu i jaką rolę w jego planach odegra biometan opowiada wiceprezes PGNiG Jarosław Wróbel, pełniący obecnie obowiązki szefa zarządu. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 33.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Rekonstrukcja w spółkach | Energia do zmiany
W ostatnich dniach posady stracili szefowie dwóch ważnych spółek - Jerzy Kwieciński z PGNiG i Wojciech Wardacki z Azotów. W dzisiejszym odcinku Robert Tomaszewski opowiada, co dzieje się w polskich spółkach skarbu państwa, jakich jeszcze zmian możemy się spodziewać i co z tego wynika dla polskiej gospodarki i polityki. I czy rekonstrukcja w spółkach wzmacnia prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Rozmowę prowadzi Andrzej Bobiński.
pobierz 23.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
PGE żegna się z węglem i gazem
Polska Grupa Energetyczna chce w przyszłym roku rozpocząć wychodzenie z węgla, do 2042 r. pozbyć się aktywów gazowych, a do 2050 r. osiągnąć neutralność klimatyczną. To kolejna państwowa firma, która zamierza wyzerować swoje emisje. O szczegółach dekarbonizacji i planach na przyszłość opowiada nam prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 21.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
UOKiK nie powstrzyma Gazpromu | Energia do zmiany
7 października prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Gazprom ponad 29 mld zł kary za powołanie w 2017 r. spółki Nord Stream 2 bez zgody polskiego regulatora. To najwyższa kara w historii procesów antymonopolowych w Unii Europejskiej. Sankcjami finansowymi, w łącznej wysokości 234 mln zł, objęto też pięć europejskich koncernów finansujących budowę magistrali. O konsekwencjach decyzji prezesa UOKiK opowiada nam Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. Rozmowę prowadzi Robert Tomaszewski.
pobierz 34.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Jak rekonstrukcja wpłynie na energetykę
Kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki poinformował o rządowej rekonstrukcji, która zmieni również układ sił w sektorze energetycznym. Michał Kurtyka przejmie m.in. kontrolę nad polityką geologiczną, surowcową i środowiskową. Jednym z głównych rozgrywających będzie również Artur Soboń, który ma opracować plan restrukturyzacji sektora energii. O zmianach w energetyce opowiadają Robert Tomaszewski i Dominik Brodacki, a pytania zadaje Andrzej Bobiński. Zapraszamy do słuchania.
pobierz 70.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek