Cafe Nerd

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Cafe Nerd to podcast o nowych technologiach, szczególnie mobilnych. W każdym odcinku rozmawiamy na jeden wybrany temat i próbujemy na niego spojrzeć z różnych perspektyw – biznesowej, projektowej, technicznej czy społecznej. Unikalną perspektywę daje nam to, że jesteśmy praktykami – ludźmi, którzy zajmują się technologią na co dzień.
Data dodania: 2020-02-07 19:44:59
Data aktualizacji: 2021-03-02 14:30:06
Audycji w katalogu: 24
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 lata temu
#24: O śnie i spaniu
W tym szczególnym odcinku poświęconym sprawom sennym Aga i Mikołaj rozmawiają o informacjach i ciekawostkach poruszonych w książce Matthew Walkera “Why we sleep” .
pobierz 58.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
#23: Antropologia a programowanie
Programowanie i antropologia to nie jest połączenie, które występuje szczególnie często. Tak się jednak złożyło, że w ekipie Cafe Nerd znalazła się osoba, która ma doświadczenie w obu dziedzinach. Aga i Krzysiek rozmawiają o tym, jak do tego doszło, ale też o tym, czego antropologia może nas nauczyć i do czego się przydać twórcom technologii.
pobierz 73.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
#22: Najdziwniejsze zajawki
Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma. Ale coż uczynić, jeśli Twoja prywatna zajawka nie spotka się z akceptacją i zrozumieniem wśród bliskich i przyjaciół? Odpowiedź może być tylko jedna: wygadaj się o niej w podcaście! Może tam znajdziesz zrozumienie? Najdziwniejszymi zajawkami dzieli się Aga , Mikołaj , Krzysiek i Rafał . Code poetry: Wiersz Krzyśka Source Code Poetry Competition Tomik “./code –poetry” Tomik “code {poems}” Code poetry slam w Wiedniu Code poetry slam na Standford Stare rzeczy: Stary rower Płyta gramofonowa Karta dziurkowana Noże: Forum portalu o nożach knives.pl Dyskusje projektowe Mikołaja Projekty Mikołaja na Facebook Skala HRC Drzewa: Sekretne życie drzew Drzewa Nowej Zelandii “Direction of the Road” to opowiadanie Ursuli Le Guin z drzewem jako narratorem Pl@ntNet do identyfikacji roślin
pobierz 99.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#21: Jak się wybrać w daleką podróż?
Dzielimy się tym co się nam sprawdziło, przestrzegamy przed tym co nie działa i radzimy na co zwrócić uwagę. Zastanawiamy się też nad tym, na ile technologie (zwłaszcza mobilne) mogą nam w podróży przyjść z pomocą. W rozmowie uczestniczy Aga , Mikołaj , Krzysiek i Rafał . Aplikacje Night Sky Peak Finder Plant Net Revolut Tripadvisor Google Maps Airbnb Wunderlist Turystyka Lizbona Real Fado Zakupy Przenośna pralka Skarpetki wodoodporne Sealskinz Bidon z filtrem Najlepszy kompaktowy bezrękawnik Czerne mydło Agafii
pobierz 105.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#20: Sport i technologie
Tym razem rozmawiamy o sporcie i aktywności fizycznej. Oczywiście, jak zawsze, z technologicznym zacięciem. Dzielimy się naszymi osobistymi sportowymi historiami i opowiadamy o tym, jakie gadżety nadają się do jakich dyscyplin, co, jak i dlaczego warto mierzyć, oraz czy w sporcie można sobie poradzić bez technologii. W odcinku pojawia się nasz nowy gość Sławek , nasz regularny gość Michał oraz nasi tradycyjni paneliści Krzysiek i Rafał . Shownotes: Garmin Polar Apple Watch Go Pro Endomondo Strava
pobierz 97.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#19: E-książki, e-atrament, e-czytanie
Maciek , Krzysiek i Mikołaj rozmawiają o książkach elektronicznych. Wyjaśniamy, na czym je czytać, gdzie kupować i dlaczego w ogóle wybierać zamiast papierowych. Dyskutujemy nad zaletami i wadami e-booków oraz nad tym, jakie rodzaje książek najlepiej nadają się do czytania z czytników, a jakie lepiej pozostawić w fizycznej formie. Shownotes: Duokan Amazon Kindle i jego historia Pocketbook Onyx Legimi Ekran Carta Woblink Nexto Wyszukiwarka ofert w księgarniach Blog “Świat czytników” Leanpub
pobierz 112.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#18: Gry komputerowe
Wychodząc od zadziwienia nad tym, że mimo mijających lat gry wciąż kojarzą się z czymś dziecinnym i niepoważnym, rozmawiamy o tym, co sprawia, że gry jako medium oferuje unikalne przeżycia i refleksje. Zastanawiamy się także nad rolą mechaniki i fabuły w grach, nad zmianą pokoleniową w postrzeganiu grania i nad sensownością podziału na gry casualowe i hardcorowe. Rozmawiają: Michał , Krzysiek i Mikołaj . Gry, o których wspominaliśmy: The Legend of Zelda: Breath of the Wild The Witcher 3: Wild Hunt Horizon Zero Dawn God of War Majesty: The Fantasy Kingdom Sim Valiant Hearts: The Great War This War of Mine Frostpunk Darkest Dungeon
pobierz 69.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#17: Fotografia
W odcinku zwiastującym zmianę formuły (o technologiach i zainteresowaniach przy kawie) rozmawiamy o fotografii i tym, czym dla nas jest. Zaczynając od doświadczeń Agi z nauki fotografii na uczelni, przechodzimy przez takie zagadnienia jak: nasze osobiste podejście, czy aparaty analogowe są lekiem na 5 tysięcy zdjęć z weekendu w Sopocie, edukacja a samouctwo, trauma ślubna, lepszy kompakt w garści, niż lustrzanka na dachu, Photoshop w służbie ludzi, dlaczego trzeba być mądrym. W rozmowie towarzyszy Rafał i Mikołaj .
pobierz 78.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#16: Zarządzanie w czasie
Czy czasem da się zarządzać? Nie, ale to nie przeszkadza nam ciągle próbować. Grzesiek , Nadia , Maciek i Krzysiek opowiadają o tym, jak radzą sobie z mnogością zadań, które spadają na ich barki. Linki do materiałów: Getting Things Done Basecamp i ich 6-tygodniowe okresy pracy Shawn Blanc i 8-tygodniowe okresy pracy Linki do narzędzi: Todoist Google Keep Remember the milk Things Fantastical Omnifocus Due
pobierz 111.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#15: Różni równi
Różnorodność, czyli angielskie “diversity”, jest terminem szalenie popularnym w IT. Czym jest, skąd się wzięła i czy to tylko hasło, czy też termin praktyczny? Aga , Mikołaj i Krzysiek rozmawiają o swoim rozumieniu różnorodności, o tym czy i jak ją wspierać, oraz do czego prowadzi jej brak. Sprostowanie: w odcinku błędnie przytoczyliśmy informację o problemie z rozpoznawaniem twarzy osób czarnoskórych przez technologię Face ID od Apple. Więcej informacji o tym, jak wygląda różnorodność w systemach rozpoznawania twarzy: [link] Linki: Raporty różnorodności: Apple , Twitter , IBM Aktualne dane przedstawiające brak różnorodności wśród programistów: StackOverflow Developer Survey 2018 , Information is beautiful Biznesowa strona diversity Dlaczego warto uświadamiać o różnorodności?
pobierz 84.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#14: Dźwięki w biurze
Stereotypowy wizerunek osoby pracującej w IT to ktoś siedzący w biurze przy komputerze w słuchawkach. Dlaczego w słuchawkach? Co w nich gra? Jakie to słuchawki? Aga , Krzysiek i Rafał wspólnie zastanawiają się nad tematem dźwięków w biurze, zarówno tych chcianych, jak i tych, które wolelibyśmy wyciszyć. Słuchawki Słuchawki Agi: Bose QuitComfort 25 ANC Słuchawki Krzyśka: Apple Airpods Ochronniki słuchu Słuchawki Rafała: Beyer Dynamic DT 770 PRO Aktywna redukcja hałasu Czego słuchamy Dźwięki towarzyszące Playlista “Jestę Designerę” Disasterpeace / David Peacock / Augustine Mayuga Gonzales — Disasters for piano: bandcamp , Apple Music , Spotify Disasterpeace — FEZ: bandcamp , Apple Music , Spotify Darren Korb — Transistor: bandcamp , Apple Music , Spotify Lena Raine — Celeste (Original Soundtrack): bandcamp , Apple Music , Spotify David Housden — Q.U.B.E. 2: bandcamp , Apple Music , Spotify Austin Wintory — Journey: bandcamp , Apple Music , Spotify Odnośniki do źródeł Music productivity boost Music-at-work Czego słuchają chirurdzy podczas operacji?
pobierz 70.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#13: Przy technologiach i trendach o kawie
Dlaczego kawa jest dla nas taka ważna? Co o niej wiemy? W tym odcinku, w którym nie ma prowadzącego, Rafał , Michał i Maciek w bardzo luźnym stylu rozprawiają o tym jak kawę przygotowywać i jaka jest droga ziarenka kawy począwszy od wisienki kawowca aż do aromatycznego, orzeźwiającego naparu o fascynującym smaku.
pobierz 99.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#12: Skąd się biorą pieniądze w IT?
Mnóstwo startupów upada, a ocena wpływu narzędzi technologicznych na społeczeństwo jest niejednoznaczna. Mimo to osób chętnych inwestować w IT nie brakuje. Dlaczego tak się dzieje? Kto właściwie oferuje pieniądze założycielom firm? W jaki sposób przekłada się to na sytuację pracowników w IT? W jaki sposób przekłada się to na społeczeństwo? Aga , Grzesiek , Maciek i Krzysiek wspólnie próbują wyjaśnić mechanizm przepływu kapitału przez IT oraz zastanowić się na tym, do czego prowadzi obecna łatwość zdobycia finansowania. Shownotes: Zacięta walka o programistów Peter Diamandis, założyciel Singularity University Fundusz Venture Capital “Fifty Years”
pobierz 65.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#11: Role i stanowiska w IT
IT to młoda branża, która wciąż dynamicznie się rozwija. Role, jakie pełnią w niej pracownicy, oraz stanowiska, jakie piastują, mogą wydawać się dla osoby z zewnątrz niezrozumiałe albo absurdalne. Skąd się biorą? Co znaczą? Jak rozpoczyna się karierę w IT i przyjmuje jedną z tych ról? Jak później się rozwija? Rozważania na ten temat snują Aga , Maciek , Krzysiek i Rafał .
pobierz 95.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#10: Co warto wiedzieć o kryptowalutach?
Kryptowaluty są ostatnio bardzo często poruszanym tematem w świecie IT i nie tylko. Michał , Maciek i Rafał , korzystając z obrazowych przykładów i porównań, przedstawiają podstawy wiedzy o kryptowalutach i powiązanych z nimi technologiach. Czym właściwie jest jeden Bitcoin? Czy każdy z nas może wejść w jego posiadanie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie właśnie w tym odcinku.
pobierz 68.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#9: Jak dbać o swój czas korzystając z technologii?
Tym razem podeszliśmy do technologii trochę bardziej krytycznie niż zwykle. Zastanawiamy się w jaki sposób produkty cyfrowe nas od siebie uzależniają i jak możemy świadomie to uzależnienie kontrolować. Nadia , Aga , Rafał i Krzysiek wymieniają się zarówno spostrzeżeniami z perspektywy twórców technologii, jak i osobistymi doświadczeniami z technologicznych detoksów. Shownotes Smartwica FOMO Netflix - binge racer (ich ilość wzrosła 20 razy między 2013 a 2016) Największym rywalem Netflixa jest sen Jak dużo czasu spędzamy korzystając z telefonów? Jak dużo czasu spędzamy na serwisach społecznościowych Tristan Harris “How a handful of tech companies control billions of minds every day” Sherry Turkle “Connected, but alone?” Rescue time Quality Time Space Forest
pobierz 48.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#8: Czy można żyć bez User Experience?
Nie sposób rozmawiać o produktach cyfrowych i nie poruszyć tematu User Experience. W zespołach tworzących aplikacje często spotkać można osoby zajmujące się dbaniem o UX. Dlaczego jest on tak ważny? Czym różni od projektowania interfejsów użytkownika? Czy chodzi w nim o przygotowywanie wyglądu aplikacji? I czy dbanie o UX to zadanie tylko dla projektanta? W rozmowie Aga , Maciek , Nadia i Krzysiek próbują odpowiedzieć na te pytania z kilku perspektyw: designerskiej, programistycznej, testerskiej i biznesowej. Shownotes Czym jest User Experience Architektura Informacji Badania - znajomość technologii Airbnb - badanie preferencji gospodarzy Manipulacje booking: Booking.com Korzyści z designu “the most important factor determining success is the user experience” — Ben Thompson o jego biznesowej Aggregation Theory Podcast Bena Thompsona i Jamesa Allwortha, w którym dyskutują o technologii i biznesie z perspektywy Aggregation Theory Tom Goodwin o tym, że interfejs decyduje o powodzeniu internetowych biznesów Różnice między User Experience a Customer Experience
pobierz 62.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#7: Odpowiedzialność twórców technologii
Praca w branży IT, wydawałoby się, nie przysparza zbyt wielu problemów moralnych. Wdrażanie wizji stworzonej przez kogoś innego, realizacja produktów i usług zgodnie z pomysłem klienta — jedyna odpowiedzialność, jaka leży na barkach twórców technologii, to odpowiedzialność za dobrze wykonaną pracę. Czy to jednak cały obraz sytuacji? Czy projektując, implementując i testując produkty cyfrowe jesteśmy współodpowiedzialni za ich społeczne konsekwencje? Czy możemy myśleć o swojej pracy w kategoriach etycznych? Aga , Maciek , Mikołaj oraz Krzysiek zgłębiają te i podobne pytania sięgając po przykłady z kilku ostatnich miesięcy. Shownotes Apple złapało Ubera na oszukiwaniu App Review List Marka Zuckerberga Uber złapany na oszukiwaniu policji Inżynier Volkswagena skazany na karę więzienia Ted Talk z Elonem Muskiem ACM Code of Ethics and Professional Conduct Jan Lehnardt: The Responsible Programmer Principals of Product Design od inVision Alice Rawsthorn ‘Design Is One of the Most Powerful Forces in Our Lives’ Opowieść programisty, któremu zlecono napisanie nieetycznego kodu
pobierz 52.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#6: Praca z iPadem Pro
W tym odcinku Krzysiek , Grzesiek oraz Maciek dzielą się swoimi doświadczeniami z używania iPada Pro na codzień. Poruszają tematy związane z higieną pracy, mobilnością oraz dostępnymi akcesoriami jak np. Apple Pencil. Zastanawiają się czy tablet może zastąpić notes a nawet komputer. Shownotes Apple iPad Pro Aplikacje Nebo Notability MindNode Terminus Swift Playgrounds Pythonista Continuous procreate
pobierz 92.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
#5: Aplikacje, które zmieniły nasze życie
W tym odcinku Aga , Asia , Krzysiek oraz Nadia rozmawiają o ośmiu aplikacjach, które zmieniły ich życie prywatne i zawodowe, oraz szerzej, życie nas wszystkich jako współczesnego społeczeństwa. Shownotes Google Maps How digital maps are changing the way we understand our world 10 years of Google Maps: 10 ways it changed the world Trello How list-making apps could save your relationship Spotify Trudne (ko)relacje Twitter Wpływ Twittera na politykę Wpływ internetu na psychikę Instagram The Story of Instagram: The Rise of the #1 Photo-Sharing App Odtwarzacze podcastów Overcast Pocket Casts Everything You Ever Wanted To Know About Listening To Podcasts Chmury Dropbox OneDrive Google Drive iCloud Aplikacje analizujące sen Sleep cycle Sleep as Android
pobierz 94.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek