Demokratycznie o Zdrowiu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Ochrona zdrowia to kompromis ambicji i możliwości. Jakość tego kompromisu zależy od kompetencji, zdolności dialogu, wrażliwości i wytrwałości. Chcemy, by był jak najlepszy dla pacjenta. Monitorujemy wydarzenia, wskazujemy problemy, identyfikujemy rozwiązania.
Data dodania: 2020-02-07 19:48:46
Data aktualizacji: 2021-01-23 20:25:07
Audycji w katalogu: 75
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 10 dni temu
Prof. Romanowska-Dixon o dzisiejszych realiach leczenia okulistycznego
Prof. Bożena Romanowska-Dixon, Prezes-Elekt Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Kierownik Kliniki Okulistyki i Onkologii Okulistycznej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, w rozmowie z Grzegorzem Ziemniakiem o dzisiejszych realiach leczenia okulistycznego oraz warunkach nadrobienia zaległości spowodowanych epidemią COVID-19 i związanymi z tym obawami pacjentów.
pobierz 23.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Są złe i bardzo dobre przykłady - prof. M. Rękas o okulistyce w dobie pandemii
Prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, omawia sytuację w okulistyce w dobie pandemii i zwraca uwagę, że w leczeniu AMD oraz zaćmy zaczynamy mieć podstawy do płacenia za jakość. Decyzje należą jednak do Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia.
pobierz 3.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
RPP B. Chmielowiec o falach pandemii i sytuacji pacjentów
"System skoncentrował się na pacjencie covidowym zapominając o pacjencie niecovidowym" - mówi Rzecznik Praw Pacjenta min. Bartłomiej Chmielowiec w rozmowie z Robertem Mołdachem i Grzegorzem Ziemniakiem. Przywrócenie pełnego funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, opieka psychiatryczna, ustawa o jakości i bezpieczeństwie, diagnostyka pacjentów, kompletna polityka informacyjna, to niektóre z omawianych w rozmowie inicjatyw, które należy realizować myśląc o pacjentach pozacovidowych. Ciekawa rozmowa, pełna bezpośrednich i prawdziwych refleksji.
pobierz 3.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Nowa narracja Rady UE - przed rządem dużo pracy
Zalecenia Rady UE dla PL po raz pierwszy tak dobitnie mówią o potrzebnych działaniach w ochronie zdrowia. Z #GrzegorzZiemniak @IZIDPL omawiamy, jak mogą wpłynąć na dystrybucję środków pomocowych oraz, że wszystko jeszcze przed nami.

pobierz 113.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Co ma COVID wspólnego z prywatyzacją szpitali?
Czytanie ze zrozumieniem, a szczególnie czytanie ze zrozumieniem stanowionego prawa jest zanikającą umiejętnością. Można powiedzieć, że głosowanie ze zrozumieniem także. Razem z #GrzegorzZiemniak @IZIDPL czytamy o zmianach własnościowych SPZOZ.

pobierz 91.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Plan Sośnierza, plan, plan, plan...
Plany powinny być tworzone z udziałem wszystkich interesariuszy, z pełną świadomością i oceną skutków działań, jakie przynoszą - zarówno tych dobrych, jak i tych złych. Razem z #GrzegorzZiemniak @IZIDPL rozmawiam o tzw. Palnie Sośnierza, kontekście politycznym w jakim się pojawił i sposobie w jaki został sformulowany. 

pobierz 58.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Świat nowych wartości
Potrzebujemy nowej umowy społecznej opartej na nowej siatce wartości. Razem z Marią Liburą staramy się odpowiedzieć na pytanie: kto powinien tworzyć taką siatkę wartości, jak powinna powstać, zostać uzgodniona, zyskać akceptację społeczną? Kto powinien być liderem narracji i jaka powinna być w tym rola rządu, współpracujących ekspertów, środowisk dyskusyjnych i całego społeczeństwa? 

pobierz 79.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Zmierzch demokracji czy jedność przeciwieństw
Stany nadzwyczajne wymuszają ograniczanie swobód obywatelskich. Pytanie, czy skala tych ograniczeń jest odpowiednia oraz - gdy będzie już po wszystkim - czy wszystko wróci do normy? Mec. Maciej Gawroński (Gawroński & Partners) przedstawia wizję świata i momentu, w którym "niepowstrzymana siła napotyka niewzruszony obiekt". Czy mamy do czynienia ze zmierzchem demokracji, a może rodzi się po prostu inny świat?

pobierz 103.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Życie po kryzysie
Jak będzie wyglądał świat, gdy już wyjdziemy z zamknięcia? Czy wszyscy, którzy dziś przestawili się na tryb tele-pracy będą zdecydowani powrócić do biur? Jak zmiana ta wpłynie na sektor budowlany, finansowy? Co z przyszłością przemysłu motoryzacyjnego? Do czego w ogóle miałyby nam być potrzebne biura i prywatne samochody! Jak nowa klasa pracujących w domu zmieni scenę polityczną? Co nas czeka w przyszłości? Pragniemy zachęcić Państwa do szerokich refleksji, by następnie omówić przyszłość wybranych sektorów. Może potem spotkamy się na Zoomie?

pobierz 86.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Gospodarka skażona wirusem
Czy jesteśmy w stanie całą gospodarkę przestawić na tryb tele? Niestety nie. Nie da się prowadzić tele-przewozów, tele-hoteli, czy tele-cukierni. Podstawowym problemem jest ochrona miejsc pracy, a nie płynność systemu bankowego. To nie 2008 rok. Zwolnienie z podatku, czy składek ZUS, gdy firma nie generuje już dochodu, a pracownicy zostali zwolnieni, to działania, które nie odpowiadają potrzebom. Nawet, gdy już będziemy bronić miejsc prac, to na jak długo starczy nam środków? Epidemia nie zniknie za tydzień, czy dwa. Gospodarkę będziemy z niej leczyć latami.

pobierz 61.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Koronawirus zamknięty w rubryczkach
Decyzja aby zamiast mObywatela, całego aparatu płatności elektronicznych, systemów obsługi kart płatniczych, lojalnościowych, QR-kodów, czy innej aplikacji mobilnej stosować papierowe formularze lokalizacyjne, musiała być podjęta przez rząd w stanie wyższej konieczności, a raczej bezsilności. Pół biedy, gdyby te formularze były opracowane w sposób umożliwiający wiarygodne automatyczne skanowanie i rozpoznawanie tekstu. Ale nie są. Wielkość pól, kolor druku, czy brak markerów pozycjonujących dla skanerów oznacza wysoki koszt przetwarzania i niską wiarygodność danych. Także sam proces zbierania kart został błędnie zaprojektowany. Nie najlepiej to świadczy o zapleczu IT rządu i jego doradcach. 
pobierz 5.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Koronawirus a ekonomia
O ile w zakresie przygotowania systemu ochrony zdrowia do epidemii i kształtowania właściwych zachowań prozdrowotnych obywateli mamy ten obszar zasadniczo pod kontrolą, o tyle w zakresie ekonomicznych skutków koronawirusa dopiero go poznajemy. Może się okazać, że bardziej od zachorowania powinniśmy się obawiać globalnych zagrożeń ekonomicznych związanych z wirusem.
pobierz 6.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Nie jesteś Bogiem
Lotnictwo stara się dzielić swoim doświadczeniem z medycyną od ponad dwudziestu lat. Skąd ten opór ze strony ochrony zdrowia? Co robimy źle? Może odpowiedź jest banalnie prosta? Jako piloci, wiemy, że nie możemy równać się z Bogiem. Każda taka myśl kończy się surową karą. A nasz błąd widzą miliony, nie sam Bóg. Rozmawiamy raz jeszcze o tym, dlaczego warto czerpać z doświadczeń innych sektorów.
pobierz 5.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Komunikacja w czasach zarazy
Po niespotykanej ofensywie medialnej wokół koronawirusa w miniony weekend nastąpiło tak potrzebne schłodzenie emocji. O proporcjach w komunikacji społecznej, o tym komu takie przedsięwzięcia służą i jaki mają cel rozmawia Robert Mołdach i Grzegorz Ziemniak.
pobierz 2.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Od flipchartów ministra Arłukowicza do audiobooków ministra Szumowskiego
Czy naprawdę ochrona zdrowia może obyć się bez strategii?Swego czasu minister Arłukowicz odnosząc się do strategicznych koncepcji reform przedstawianych przez partnerów społecznych odpowiadał, że „ma to wszystko na flipchartach” na tyle często, że powiedzenie to weszło do potocznego języka. W dobie elektronizacji nie mamy już flipchartów. Dziś minister Szumowski tłumaczy w trakcie posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, że nie musi spisywać strategii, bo przecież posiedzenie jest rejestrowane i można zawsze sięgnąć do jego zapisu.
pobierz 5.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Wybory 2019 od obietnic do realiów
Robert Mołdach i Grzegorz Ziemniak rozmawiają o zdrowotnych obietnicach wyborczych. Komitety z łatwością formułują nośne hasła. Zlikwidujemy kolejki, zapewnimy opiekę na europejskim poziomie, zaopiekujemy się starszymi pacjentami. Niewiele jednak słyszymy o rozwiązaniach. Te nie sprzedają się łatwo. Jeszcze mniej o największych problemach systemu. O dostosowanej do potrzeb XIX-wiecznej armii tkance szpitali oddalonych od siebie o dzień marszowy, nie mającej nic wspólnego ze współczesnymi potrzebami. O wszystko obiecującym koszyku świadczeń. Czy wreszcie o fundamencie podstawowej opieki zdrowotnej. Jest, a jakby go nie było. Zapraszamy do wysłuchania!
pobierz 5.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
2019-07-17 Ustawa o jakości opieki, której nie ma
Dyskusja o jakości opieki zdrowotnej trwa z górą ćwierć wieku. W dniu 17 lipca 2019  r. odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia Sejmu RP poświęcone "rozpatrzeniu informacji Ministra Zdrowia dotyczącej jakości i bezpieczeństwa w ochronie zdrowia w oparciu o projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta". Problem polega, że tego projektu nie ma. Zapraszam do wysłuchania mego wystąpienia i relacji z tego posiedzenia.
pobierz 12.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
2018-12-18 Rok 2018 - co za nami a co przed
Rok 2018 dobiega końca. Rozmawiamy o tym co za nami, a co przed. Rozmowa  rozwija się z pozytywnym przekazem, co nie jest częste w naszych spotkaniach. Nie brak też głosu krytyki, szczególnie w perspektywie roku wyborczego. Stąpamy twardo po ziemi. Jest jednak kilka elementów, które w 2018 r. w ochronie zdrowia zauważamy i doceniamy.
pobierz 5.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
2018-11-08 Ile wolności tyle odpowiedzialności
Rozmawiamy o granicach odpowiedzialności państwa za niezgodne z prawem, czy zdrowym rozsądkiem, działania swoich obywateli. Wspominamy prof. Religę i jego bezkompromisowe w tym zakresie stanowisko. Państwo powinno uczyć odpowiedzialności obywateli za skutki swoich działań. Koszty tych działań nie mogą być przerzucane na pozostałych. Wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego. Ewangelizacja - tak, ale brak konsekwencji - nie. Dotyczy to tak szczepień, jak i każdej innej sfery życia.
pobierz 5.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
2018-10-30 Biotech - cierpliwość fundusze otoczenie
Biotechnologia wymaga cierpliwości, funduszy i otoczenia sprzyjającego jej rozwojowi. Świetna dyskusja o przyszłości tego sektora w Polsce w trakcie  Eight Central European Life Science Investment Conference w Krakowie. Gratulacje dla Rolanda Kozłowskiego i zespołu Life Science Biznes Consulting za doskonały koncept i organizację.
pobierz 5.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek