Śląska Opinia

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Subiektywnie o sprawach ważnych dla Ślązaków.
Data dodania: 2020-02-07 21:52:29
Data aktualizacji: 2020-04-03 21:10:08
Audycji w katalogu: 76
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
Aleksandra Matuszczyk o projekcie „ABC – Architektura Bliżej Ciebie"
Aleksandra Matuszczyk dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem opowiada o projekcie „ABC – Architektura Bliżej Ciebie", a także o tym jak wygląda obecnie praca Muzeum. Zapraszamy Was na nasze social media, gdzie naprawdę dużo się dzieje! @slaskaopinia
pobierz 26.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego
Pomimo braku ruchu na ulicach i coraz cieplejszych dni, smog dalej unosi  się nad naszymi miastami. Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego  w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem wyjaśnia jak walczyć z tym  problemem. W czasie kwarantanny rozmowy Śląskiej Opinii są nagrywane zdalnie. Tak jak nasi goście pozostańcie w domach.
pobierz 24.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Jolanta Kasprzyk o ruchu antysmogowym
Smog i walka z nim nie są obecnie tematem numer jeden w mediach, jednak ten problem ciągle istnieje. Jolanta Kasprzyk ze Społecznego Ruchu Antysmogowego Smog w Bystrej odpowiada na pytania Sebastiana Pypłacza o to jakie działania podejmują oraz jaki wpływ na zdrowie płuc ma powietrze, którym oddychamy. Zapraszamy na social media @slaskaopinia.
pobierz 20.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
Martyna Jarząb o zdrowiu psychicznym w czasie pandemii
Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne w czasie kwarantanny? Jakie mogą być skutki braku socjalizacji? Co robić w sytuacjach, gdy odosobnienie źle wpływa na nasze samopoczucie? Gdzie szukać pomocy? Na te pytania w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem odpowiada Martyna Jarząb, prezeska Fundacji Wielogłosu. Szukajcie @slaskaopinia w social mediach i pamiętajcie, zostańcie w domu!
pobierz 18.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Dawid Wacławczyk o obecnej sytuacji branży turystycznej
Jak wygląda sytuacja branży turystycznej w obliczu pandemii koronawirusa? Czy małe firmy będą sobie w stanie z tym poradzić? Jak ogromne będą koszty poniesione przez agencje turystyczne? O tym w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem, Dawid Wacławczyk właściciel biura podróży Orinoko - Art & Travel.
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Bartłomiej Gabryś o ekonomicznych skutkach pandemii
Bartłomiej J.Gabryś z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach odpowiada na pytania Sebastiana Pypłacza o to czy mamy się czego bać, czy czeka nas kryzys ekonomiczny, jak wygląda sytuacja na uczelniach wyższych i ile czasu gospodarka będzie podnosić się z kryzysu. W czasie kwarantanny rozmowy z gośćmi Śląskiej Opinii będą nagrywane w formie zdalnej. Przypominamy, zostańcie w domach! Szukajcie @slaskaopinia w social mediach.
pobierz 28.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Śląska opinia o sprawiedliwej transformacji #4
Jak wyglądają działania kulturalne na Śląsku? Co warto ulepszyć? Jakie  inicjatywy wspierać? O tym w czwartej debacie z cyklu "Śląska Opinia o  sprawiedliwej transformacji". Rozmowę prowadzi Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego, a jego  gościniami są: Halina Bieda- senatorka RP, Ilona Kanclerz- animatorka  kultury oraz Sława Umińska-Duraj- prezydentka miasta Piekary Śląskie.  Rozmowa została nagrana we współpracy ze Stowarzyszeniem BoMiasto i  European Climate Foundation w siedzibie Związku Górnośląskiego w  Katowicach. Zapraszamy na profile @slaskaopinia w mediach społecznościowych.
pobierz 68.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Marta Lisok o projekcie Proste Gesty
Śląska Opinia o kulturze Marta Lisok z Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach opowiada Sebastianowi Pypłaczowi o projekcie Proste Gesty. Zapraszamy na profile @slaskaopinia na Facebooku i Instagramie. Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach.
pobierz 24.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Rozmowy pokojowe o działalności Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego
Jakie działania podjąć, by pomóc najuboższym i wykluczonym? O tym w rozmowie Grzegorza Franki z Dietmarem Brehmerem z Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego  w naszym cyklu Rozmowy pokojowe, w którym rozmawiamy z prowadzącymi działalność charytatywną. Zapraszamy na profile @slaskaopinia w social mediach. Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach.
pobierz 23.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Marta Wach o produkcji wina
Pani Marta Wach z Alzacji o produkcji, a właściwie wychowywaniu wina opowiada Sebastianowi Pypłaczowi. Szukajcie @slaskaopinia w social mediach. Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach. Alkohol tylko dla pełnoletnich.
pobierz 12.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Zuzanna, Aleksandra i Alan o projekcie Zwolnieni z Teorii
Licealiści z Katowic, Zuzanna, Aleksandra i Alan odpowiadają na pytania Sebastiana Pypłacza o olimpiadę praktyczną Zwolnieni z Teorii i projekty, które w ramach niej tworzą. Zapraszamy Was na social media @slaskaopinia. Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach.
pobierz 12.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Śląska Opinia o sprawiedliwej transformacji #3
Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie Śląsk bez węgla? Jak ma wyglądać  ta przemiana? O tym w trzeciej debacie z cyklu ”Śląska Opinia o  sprawiedliwej transformacji”. Rozmowę prowadzi Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego, a jego  gośćmi są: Zbyszek Zaborowski (SLD Śląsk), Andrzej Gawron (Prawo i  Sprawiedliwość), Krzysztof Gadowski (Platforma Obywatelska Region  Śląski). Rozmowa została nagrana we współpracy ze Stowarzyszeniem  BoMiasto i European Climate Foundation w siedzibie Związku  Górnośląskiego w Katowicach.
pobierz 91.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Dagmara Drzazga o filmie "Pokolenia"
Dagmara Drzazga, autorka filmu "Pokolenia"  w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem odpowiada na pytania o losy, historię i powstawanie filmu o Ślązakach osiadłych w Stanach Zjednoczonych. Będziecie mogli go zobaczyć 15 marca w TVP Historia. Zapraszamy na nasze social media @slaskaopinia. Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach.
pobierz 16.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Aleksandra Chromik i Mariola Piętak o Stowarzyszeniu wspierającym OGA
Z jakimi problemami muszą się na co dzień mierzyć dorosłe osoby niepełnosprawne oraz ich rodzice? O formach pomocy i rozwoju dla "doroślaków" Aleksandra Chromik i Mariola Piętak ze Stowarzyszenia wspierającego OGA w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem. Zapraszamy Was na profile @slaskaopinia w social mediach.  Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach.
pobierz 26.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Emilia i Łukasz o debatach oksfordzkich
Emilia i Łukasz z III LO im. A. Mickiewicza w Katowicach, zwycięzcy ostatniej debaty oksfordzkiej zorganizowanej przez BoMiasto i EuroCentrum, przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem. Szukajcie @slaskaopinia na portalach społecznościowych. Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach.
pobierz 16.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Paweł Wyszomirski o jakości powietrza w naszych pomieszczeniach
Mamy aplikacje i czujniki, które podają nam informacje o jakości powietrza na zewnątrz, ale co z tymi wartościami w naszych pomieszczeniach? Paweł Wyszomirski z OpenAir w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem przedstawia rozwiązania tego problemu. Zachęcamy do wypełnienia ankiety wspomnianej w wywiadzie bit.ly/oac-ankieta oraz do odwiedzenia socialmediów @slaskaopinia, gdzie znajdziecie więcej informacji.  Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach.
pobierz 23.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Śląska Opinia o sprawiedliwej transformacji (odcinek 2)
Jaki wpływ ma przemysł na zdrowie Ślązaków? Czy potrzebne są zmiany? Jak na ten problem powinni reagować politycy? O tym w drugiej debacie z  cyklu "Śląska Opinia o sprawiedliwej transformacji". Rozmowę prowadzi Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego, a jego gośćmi są: Agnieszka Sobol z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów, Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca, Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta miasta Tychy. Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach,  przy współpracy ze stowarzyszeniem BoMiasto i European Climate  Foundation.
pobierz 120.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Agnieszka i Filip Twarkowscy o warsztacie miejskim
Agnieszka i Filip Twarkowscy w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem o  naprawach i majsterkowaniu w duchu zero waste w Warsztacie pod kasztanem  oraz Warsztacie Miejskim w Gliwicach. Nasi goście zapowiadają także  Festiwal mejKING 2020. Zapraszamy Was do odwiedzenia facebookowej strony wydarzenia oraz Instagrama @slaskaopinia. Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach.
pobierz 30.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Sławomir Fudala o proteście mieszkańców Mokrego
Mieszkańcy i władze Sołectwa Mokre i Mikołowa protestują przeciwko planom budowy linii szybkiej kolei, która ma powstać w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mieszkańcy wskazują, że trasa przebiega przez tereny Śląskiego Ogrodu Botanicznego, a także przez tereny, na których realizowano niedawno inwestycje. Gościem Sebastian Pypłacz jest Sławomir Fudala, sołtys Mokrego. Więcej na slaskaopinia.pl
pobierz 12.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Róża Mucha-Myśliwiec z bloga Ciastkożercy o przepisach na Tłusty Czwartek
Tradycyjny pączek smażony na głębokim tłuszczu? Jego mniej kaloryczna, pieczona wersja czy może hiszpańskie churros? Przepisy i plany na Tłusty Czwartek w rozmowie z Sebastianem Pypłaczem zdradza Róża Mucha-Myśliwiec z bloga Ciastkożercy. Zapraszamy Was na naszego Facebooka, YouTube oraz Instagrama @slaskaopinia, a także na bloga Ciastkożercy [link]. Rozmowa została nagrana w siedzibie Związku Górnośląskiego w Katowicach.
pobierz 11.7 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek