Zdaniem Szota

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Rozmowy o książkach.Rozmawiam z pisarzami i pisarkami o ich najnowszych dziełach.
Data dodania: 2020-02-07 22:06:22
Data aktualizacji: 2020-07-11 21:15:10
Audycji w katalogu: 24
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 19 dni temu
Zdaniem Szota 024 - Piotr M. Majewski
Rozmawiam z autorem książki "Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu" o wydarzeniach, które doprowadziły do tzw. "kryzysu monachijskiego". Jacy byli czescy politycy, jaka była polska rola w tej sprawie? I jak napisać monumentalną książkę historyczną, którą świetnie się czyta?  - Paradoksalnie podobieństwa naszych pamięci historycznych między Polską a Czechosłowacją są dość duże. Na pierwszy rzut oka one są zupełnie inne -- tu mamy kapitulację i upokarzające podporządkowanie się Hitlerowi, a po drugiej stronie mamy obronę Warszawy, Westerplatte. Ale Czesi, to bardzo wyraźnie widać, mają bardzo silną potrzebę by mieć historię heroiczną - mówi Piotr M. Majewski. Zapraszam do odsłuchania!
pobierz 16.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Zdaniem Szota 023 - Mikołaj Grynberg
"Znalazłem swój głos, choć nie wiem na jak długo mi on starczy", mówi Mikołaj Grynberg w podcaście z okazji premiery "Poufnych", powieści o miłości i lęku, przy tym pełnej humoru.  "Mam nadzieję, że czytelnicy w "Poufnych" znajdą coś, co znają ze swoich rodzin, coś uniwersalnego". Zapraszam do posłuchania mojej rozmowy z Mikołajem Grynbergiem i szukania uwersalizmów w "Poufnych"
pobierz 7.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Zdaniem Szota 022 - Sylwia Chutnik i Grzegorz Piątek
Tu Warszawa.  Państwa i moimi Gośćmi są Sylwia Chutnik i Grzegorz Piątek.  Grzegorz Piątek: Mam wrażenie, że współczesna tożsamość Warszawy składa się z kultu sukcesu, konkurencyjności a po drugie z kultu męczeństwa i zniszczenia, przez co historia Warszawy kończy się na powstaniu, a potem długo, długo nic. Historię odbudowy trzeba rozumieć jako uzupełniającą narrację, która mówi o wyobrażaniu sobie nowego miasta, robieniu czegoś wspólnie ponad podziałami politycznymi. Sylwia Chutnik: Dyskurs współczesny, antykomunistyczny jest mocno ograniczający intelektualnie, muszę się do niego odnosić, ale badając dyskurs dawny muszę od tego odchodzić, by zebrać te okruchy codzienności. Książka Grześka, „Najlepsze miasto świata” już w księgarniach, a Sylwia już za jakiś czas wyda nową wersję swojego doktoratu o Warszawie w latach 1954-55. Co sprawia, że Piątek i Chutnik przyglądają się historii Warszawy? Że osoby znane z krytykowania współczesności szukają źródeł w przeszłości? I jak działały żłóbkobusy, o tym w podcaście, do słuchania którego zapraszam.  
pobierz 19.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Zdaniem Szota 021 - Jacek Hołub
Rozmawiam z Jackiem Hołubem, autorem książki "Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera". Zapraszam!
pobierz 11.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Zdaniem Szota 020 - Agnieszka Haska i Jerzy Stachowicz
Z autorami książki "Jasnowidze i detektywi", Agnieszką Haską i Jerzym Stachowiczem rozmawiam o tym, jak nauka próbowała zrozumieć zjawiska nadprzyrodzone oraz czy Piłsudski lubił popatrzyć sobie na wirujące stoliki (lubił)
pobierz 10.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Zdaniem Szota 019 - Cezary Łazarewicz
Z Cezarym Łazarewiczem rozmawiam o "sprawie Walusia". Janusz Waluś urodził się w Zakopanem, ale rodzina przeniosła się do Radomia. Gdy na początku lat 80. Waluś wyemigrował do RPA, zaangażował się w działalność polityczną i wspierał rasistowskich afrykanerów .10 kwietnia 1993 roku zastrzelił Chrisa Haniego,kierującego partią komunistyczną polityka. Co doprowadziło Walusia do tego czynu, kim był - antykomunistą skrzywdzonym przez polski reżim, a może po prostu rasistą podatnym na manipulacje? A może jeszcze kimś innym. Cezary Łazarewicz mówi mi m.in: "Chciałem dowiedzieć się dlaczego ludzie podejmują działania, które są dla mnie nieakceptowalne. Godzą się na to, wierząc w to, że można zmienić politykę, likwidując polityka" O fali zainteresowania jego osobą ze strony polskich neonazistów: "Listy, głosy docierające z Polski dają Walusiowi niezwykłą siłę w więzieniu. Kiedy to się zaczęło, był kompletnie zapomniany. Wsparcie było minimalne, stała przy nim tylko rodzina, brat, najbliżsi znajomi i wtedy zaczęła płynąć fala wsparcia. Dla faceta, który siedzi tam kilkanaście czytanie, że jesteś bohaterem, wzorem dla młodych ludzi i że chcą cię naśladować, to jest coś czego nie da rady przeliczyć na pieniądze. To ci pozwala trwać".
pobierz 15.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Zdaniem Szota 018 - Izabela Morska
“Znikanie” to wielowątkowa opowieść o zmaganiu się z chorobą i poszukiwaniu diagnozy, o tym, że w chorobie odbija się wszystko - to co prywatne jest polityczne, a na każdym kroku spotyka nas systemowa opresja. Tym bardziej, gdy jesteśmy osobami nienormatywnymi, które nawet żyjąc w pozornie bezpiecznej, uprzywilejowanej sytuacji społecznej, w chorobie tracą poczucie bezpieczeństwa. To chyba najbardziej wstrząsający dla mnie fragment naszej rozmowy. Ale jest ich więcej, bo prawie każda odpowiedź Izabeli Morskie przynosi odpowiedzi zaskakujące, mocne i ważne. Mówi autorka m.in.: IM - Jestem osobą, która wyoutowała się w 1998 roku, miałam za sobą coming-out medialny, powinnam być wyluzowana na wszystkie strony, a ja się w rozmaitych sytuacjach szpitalnych po prostu bałam. Uważałam, żę lepiej zachowywać się ostrożnie.  (...) IM - Jestem towarzyską osobą i lubiłam sobie pogadać, a jednocześnie chciałam zachować dystans. System nam nie daje żadnego wsparcia, a my jesteśmy przerażone, przestraszone, niepewne tego jakie będą wyniki, kiedy nam zrobią testy, przejmujemy się też tym co się dzieje poza domem i staramy się podtrzymywać siebie i osoby wokół nas, także bardzo chciałam brać w tym udział. Zrobiłam się ekspertką od zabiegów, szpitali, chorób. W ten sposób wypracowałam sobie personę, osobę naukowczyni, która się całkowicie poświęca swojej pracy i swoim badaniom naukowym.  WSZ - Nie byłaś uznawana za lesbijkę IM - Absolutnie nie.   Posłuchajcie.
pobierz 18.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Zdaniem Szota 017 - Mikołaj Łoziński
“Gdy z moim starszym bratem, Pawłem udzieliliśmy wywiadu dla “Newsweeka” o tym jak to jest mieć w Polsce żydowskie pochodzenie i pamiętam, że skopiowano go na jakieś nacjonalistyczne strony, gdzie było pod nim ponad pięćset komentarzy. Dzieliły się na dwie grupy - “wyp***** do Izraela” i "podajcie swoje prawdziwe nazwiska". I to bardzo mi się spodobało, zainspirowało mnie, bo nazwisko “Stramer” znaczy "krzepki", "mocny". Ono odeszło po II wojnie światowej razem z tym żydowskim światem, a tak zostanie w powieści, znowu będzie. Mikołaj Łoziński o "Stramerze" i nie tylko.
pobierz 10.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Zdaniem Szota 016 - Dominika Słowik
Dominika Słowik przed chwilą została nominowana do Paszportu Polityki za “Zimowlę”, która to książka podbiła także i moje serce.  WSZ - Bawi cię rozmontowywanie mitów? DS - No pewnie! To jest chyba definicja pisarza, że zwykle bawi go to. Polska to jest prawdziwa skarbonka, można wyciągać i wyciągać, a czasami rzeczy, które faktycznie się wydarzyły są znacznie bardziej absurdalne, niż byłabym w stanie wymyślić.
pobierz 12.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Zdaniem Szota 015 - Jarosław Kamiński
"Real to real, a literatura to literatura" mówi mi z okazji premiery książki "Psy pożrą ciało Jezebel" Jarosław Kamiński. Rozmawiamy zatem o tym gdzie żyjemy. Ponieważ słuchacie nas w wirtualu, to już możecie się domyślić, że w real nie do końca wierzymy. Wierzymy za to w literaturę.
pobierz 11.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Zdaniem Szota 014 - Paweł Goźliński
Dzisiaj czas na Bronisia Piłsudskiego.  Mówi Goźliński, autor "Akana", beletrystycznej biografii brata Ziuka: "Pisałem w dobrej wierze, z drżeniem, że zabieram się za postać, która zasługuje na porządne traktowanie (...) pisanie w tej chwili polskiej powieści historycznej, posługującej się wieloma językami i odwołującej się do pewnej wiedzy i doświadczenia czytelniczego odbiorców to jest samobójstwo. Rynek tak nie działa. Jakbym chciał zarobić to bym sobie napisał powieść erotyczną pod pseudonimem". 
pobierz 20.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Zdaniem Szota 013 - Paweł Sołtys
Paweł Sołtys: Postanowiłem zaryzykować, bo pisanie drugiej książki takiej samej jak pierwsza, bo tamta się komuś spodobała, byłoby nie fair wobec samego siebie. Chciałem spróbować czegoś innego, trudniejszego bez wątpienia. 
pobierz 11.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Zdaniem Szota 012 - Magdalena Grochowska
- Nie boisz się używać wielkich słów - Moi bohaterowie ich używali. Ja też mam jakiś system wartości i teraz, kiedy szambo podchodzi mi do gardła z powodu rzeczywistości, w jakiej żyjemy, i nie jest to tylko rzeczywistość polska, właśnie teraz te słowa są potrzebne. (...) żyjemy w czasach szaleństwa.
pobierz 16.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Zdaniem Szota 011 - Wojciech Orliński
To była rozmowa, którą kończyłem już koło 17 minuty, ale nagle Orliński przejął mikrofon. Zatem 19 minut o tym jak powstawał internet i czemu przypadek jest najlepszym sprzymierzeńcem nauki. Przed Państwem wyjątkowy, niepowtarzalny... Wojciech Orliński!
pobierz 13.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Zdaniem Szota 010 - Hubert Klimko-Dobrzaniecki
"Lubię opowiadać historie posługując się humorem. Bywa on dobrą maską do opowiedzenia o rzeczach ciężkich. Myślę, że brakuje w Polsce opowieści z czeską lekkością" mówi Hubert Klimko-Dobrzaniecki. Rozmawiamy z okazji premiery "Złodzieje bzu". 
pobierz 9.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Zdaniem Szota 009 - Grzegorz Gauden
- Naprawdę uważasz, że przez mówienie prawdy możemy budować relacje? - Inaczej się nie uda.  Z Grzegorzem Gaudenem rozmawiam o pogromie we Lwowie i mówieniu prawdy.
pobierz 10.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Zdaniem Szota 008 - Grzegorz Uzdański
Rozmawiamy o starości, miłości i kilku innych sprawach przy okazji nowej książki Grzegorza Uzdańskiego, "Zaraz będzie po wszystkim".
pobierz 12.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Zdaniem Szota 007 - Wioletta Bojda
Rozmawiam z Wiolettą Bojdą, autorką opracowania "Jeszcze kocham” - zapisków Anny Świrszczyńskiej. Jaka była Świrszczyńska, co mówią nam nowe dokumenty i o tym, że nie można stawiać jednoznacznych ocen. 
pobierz 9.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Zdaniem Szota 006 - Filip Springer
"Chciałem wyjść poza granice reportażu" powiedział Springer opowiadając o swojej nowej książce, "Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz". O książce hybrydowej, o fikcji i zmyśleniu, prawach reportera i prawach autora rozmawiamy w najnowszym podcaście. Zapraszam!
pobierz 12.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Zdaniem Szota 005 - Małgorzata Rejmer
"Uświadomiłam sobie, że jeżeli nie mam dużej otwartości na człowieka, zainteresowania i gotowości, by przeżywać każde zdanie, to ludzie nie poczują więzi ze mną. Wtedy rozmowa zatacza kręgi, a nie idzie w głąb". W rozmowie z Małgorzatą Rejmer poszliśmy w głąb. Sprawdźcie!
pobierz 11.3 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek