Ortopedia - Moja Pasja

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W audycji omawiam problemy ortopedyczne pokazuje jak pracuje, czym kieruje się proponując konkretny sposób leczenia oraz jakie są jego alternatywy i możliwe powikłania. Podcast dla ciekawych, dla pacjenta i dla młodego ortopedy.
Data dodania: 2020-02-07 22:07:19
Data aktualizacji: 2020-03-28 10:10:06
Audycji w katalogu: 22
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
OMP #021: Zwichnięcie stawu ramiennego - pierwszorazowe
Upadek na bark może spowodować jest zwichnięcie. Zwichnięcie stawu ramiennego. W tym odcinku omawiam jak postępować zaraz po zwichnięciu, jakie zrobić badania oraz jakie leczenie zastosować.  To bardzo ważne, bo u młodych osób dochodzi do nawrotu zwichnięcia u ponad 72%!
pobierz 32.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
OMP #020: Łąkotka - jak leczyć? jakie postępowanie po operacji?
W tym odcinku omawiam możliwe rodzaje uszkodzenia łąkotek. "Rączka od wiadra", horyzontalne i zwyrodnieniowe, typu "języczka", uszkodzenie korzenia, radialne oraz Ramp lesion. Szczególnie cenne są informacje na temat możliwego postępowania po operacji. Czyli obciążać nie obciążać? Zginać nie zginać? Nosić ortezę czy nie? Każde kolejne uszkodzenie omawiam w osobnym rozdziale do którego możesz przeskoczyć.  
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
OMP #019: Łąkotka - jak wygląda i do czego służy
O łąkotce zazwyczaj każdy dowiaduje się dopiero jak ją uszkodzi. No bo któż by się zastanawiał co ta w kolanie siedzi. Łąkotka zdrowa chroni kolano, a uszkodzona potrafi je niszczyć. Wymaga prawidłowego leczenia, bo sama niestety nie bardzo chce się wygoić.
pobierz 11.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
OMP #018: Zwichnięcie stawu barkowo-obojczykowego
Co może stać się po upadku na bark? Na czym polega objaw "klawisza" i wreszcie, co zainspirowało mnie do nagrania podcastu o zwichnięciu stawu barkowo-obojczykowego?
pobierz 8.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
OMP #017: Wpływ wapnia i witaminy D na kości
Zima, upadki, złamania biodra i nadgarstków?  A może dieta bogata w wapń i witaminę D i szczęśliwa aktywność bez urazów?  Dlaczego dla kości ważny jest zarówno wapń jak i witamina D? 
pobierz 6.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
OMP #016 Niestabilność rzepki. Ja leczyć?
W tym odcinku omawiam problematykę niestabilności rzepki. Dowiesz się na czym polega niestabilność oraz jakie są jej rodzaje. Wspólnie poszukamy możliwych przyczyn tej choroby, będących odchyleniami od prawidłowej budowy stawu kolanowego, a w zasadzie całej kończyny dolnej. Na tym nie dość, bo przecież warto dowiedzieć się również jaką drogę leczenia wybrać w zależności od stwierdzonej przyczyny patologii. W odcinku odnoszę się do: OMP#009 - [link] - Zwichnięcie rzepki - pierwszorazowe u dzieci OMP#010 - [link] - Wydruk 3D a ortopedia Medializacja guzowatości kości piszczelowej 
pobierz 12.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
OMP #015: Wydłużanie kończyn. Fakty i ... fakty
Wydłużanie kończyn to tylko jeden z elementów możliwości korekcji deformacji kończyn - zarówno kończyn dolnych jak i górnych. W tym epizodzie usłyszysz na czym polega wydłużanie kończyn, jakie są metody oraz jakie są wskazania, przeciwskazania i możliwe powikłania takiej operacji.   Polecam też:  Wady ubytkowe  [link]
pobierz 14.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
OMP #014: Jak przygotować się na narty? Kijki, wiązania, upadki.
Przed wyjazdem na narty warto się przygotować nie tylko pod kątem fizycznym. W profilaktyce urazów nie mniej ważne jest umiejętne posługiwanie się kijkami ! (wiedziałeś?) oraz ustawienie wiązań narciarskich (jak to sprawdzić?). Jeśli do tego opanujesz sztukę upadania, to "Białe Szaleństwo" może wcale nie być takim szaleństwem ;)
pobierz 10.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
OMP #013: Uszkodzenie mięśnia czworogłowego uda
Czy mięsień czworogłowy ma cztery głowy? Naciągnięcie, naderwanie czy zerwanie mięśnia czworogłowego? Jak to rozróżnić i co zrobić w poszczególnych sytuacjach? A może to stłuczenie i wewnątrz mięśnia zebrał się krwiak który trzeba ewakuować? Po co robić rentgen przy uszkodzeniu mięśnia?  W tym odcinku przybliżam anatomię mięśnia czworogłowego oraz omawiam możliwe kontuzje i sposoby radzenia sobie z nimi. w audycji linkuje do: Osłabienie ścięgna przez kwas moczowy  [link] Konferencja Sportowec Amator [link]
pobierz 12.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
OMP #012: Artroza kolana, zmiany zwyrodnieniowe przedziału przyśrodkowego.
Artroza, czyli zmiany zwyrodnieniowe przedziału przyśrodkowego stawu kolanowego, to poważne rozpoznanie. W wybranych przypadkach kolano można uratować a w innych nie. W tym odcinku usłyszysz dlaczego dochodzi do takich zmian, jak je diagnozować oraz jakimi dysponujemy sposobami leczenia. Linki: Jakie są przyczyny bólu po wewnętrznej stronie kolana? [link] Link do Calypso [link] Wydruki 3D – Jakub Piękoś - [email] Uszkodziłem więzadło krzyżowe przednie i co dalej? – [link]  
pobierz 16.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
OMP #011: Co boli po wewnętrznej stronie kolana?
W zależności od lokalizacji dolegliwości bólowych w obrębie stawu kolanowego można się spodziewać różnych patologii. Ból często występuje po przyśrodkowej stronie stawu (wewnętrznej) a tu źródeł może być wiele. W audycji omawiam rodzaje bólu przy takich patologiach jak: - zwichnięcie rzepki - uraz koślawiący i uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego - uszkodzenie łąkotki - stłuczenie kolana - fałd przyśrodkowy - zapalenie ścięgien gęsiej stopki - zmiany zwyrodnieniowe przedziału przyśrodkowego Linki do wspomianych w nagraniu stron: [link]   - o badaniu biomechanicznym DIERS [link] - o triadzie O’Donoghue [link] - o plice [link] - kanał YT Doktor Mick
pobierz 14.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
OMP #010: Wydruk 3D a ortopedia
Jeśli geometria kończyny jest zaburzona to musimy ją poprawić. Z pomocą  przychodzi inżynier. Wirtualne zaplanowanie operacji oraz wydrukowanie specjalnych narzędzi do wykonania osteotomii sprawia, że zabiegi stają się precyzyjne, powtarzalne, bezpieczniejsze i bardziej skuteczne. W tym odcinku podcastu usłyszysz: Od kiedy posługujemy się wydrukami 3D w ortopedii? Jak możemy wykorzystać wydruki 3D do planowania zabiegów? Jakie są zalety planowania komputerowego naszych operacji? Co jest potrzebne aby przeprowadzić modelowanie 3D i jak długo to zajmuje? Czy domowa drukarka nadaje się do przygotowania narzędzi wykorzystywanych do operacji? W jakim kierunku rozwija się technologia? W trakcie nagrania wymieniam następujące osoby (wg kolejności): Jakub Piękoś - inżynier. Specjalista wydruków 3D w medycynie (nie tylko w ortopedii) [email] Krzesimir Sieczych - ortopeda -mój pierwszy specjalizant. To on poznał nas ze sobą i zapoczątkował współpracę. Karol Dominiak - chirurg szczękowo-twarzowy - z nim Kuba zaczynał swoją przygodę z medycyną. Konrad Niedźwiedzki - polski sportowiec, panczenista. Jedna z pierwszych osób operowanych  z użyciem planowania na wydrukach 3D Mateusz Janik - ortopeda - koordynował chyba pierwszy wydruk 3D. W najbliższym czasie będzie można posłuchać Kubę na żywo w czasie wykładu o planowaniu komputerowym zabiegów  w czasie kongresu Sportowiec Amator w styczniu 2019r w Warszawie.
pobierz 61.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
OMP #009: Zwichnięcie rzepki - pierwszorazowe, ostre u dziecka
W odcinku dziewiątym podcastu podejmuję temat ostrego, pierwszorazowego zwichnięcia rzepki u dziecka. To niezmiernie częsta przypadłość, często źle leczona, a powodująca dramatyczne zmiany w obrębie stawu rzepkowo-udowego później, w życiu dorosłego człowieka. Omawiam anatomię, mechanikę, czynniki predysponujące, objawy, badanie i scenariusze postępowania po zwichnięciu. 
pobierz 16.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
OMP #008: Dna Kwas moczowy Hiperurykemia - co nas gryzie?
Ból stawu, zniszczona chrząstka, zapalone ścięgno, naderwany mięsień. Dlaczego tak się dzieje i to bez jakiegokolwiek urazu? Powodów może być pewnie wiele, ale z całą pewnością pod uwagę należy wziąć podwyższony poziom kwasu moczowego. Pewnie słyszałeś o chorobie królów jaką jest DNA MOCZANOWA?  Posłuchaj uchronić się przed bólem i zwyrodnieniami. 
pobierz 13.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
OMP #007: Artroskopia biodra - artroskop, przygotowanie, procedura i powikłania
W tym odcinku podejmuję temat artroskopii stawu biodrowego. Omawiam krótko co to jest artroskop i jak działa. Jak przygotowuje się pacjenta do artroskopii stawu biodrowego, jak przebiega cała procedura oraz jakie czyhają na pacjenta niebezpieczeństwa i powikłania. 
pobierz 13.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
OMP #006: Czym zajmuje się ortopeda?
Ortopeda Traumatolog - czym sie zajmuje? Co robi rezydent a jak wygląda praca specjalisty? Przegląd definicji i własny punkt widzenia. 
pobierz 15.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
OMP #005: Jak leczyć biodro - patologie wewnątrzstawowe
Ból w okolicy stawu biodrowego dotyczy niejednego z nas. Ból po aktywności, ból po siedzeniu, a może uporczywy ból w nocy? Do tego uczucie przeskakiwanie wewnątrz stawu, czy już spore ograniczenie zakresu ruchu niepozwalające ubrać skarpetkę? Skutki braku odpowiedniego leczenia biodra mogą być katastrofalne. W tym odcinku podcastu omawiam patologie wewnątrzstawowe, które nieprawidłowo leczone mogą zniszczyć całkowicie staw. Konflikt udowo-panewkowy, uszkodzenia obrąbka, uszkodzenia chrząstki, więzadła głowy i ciała wolne.
pobierz 17.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
OMP #004: Ból kolana u dziecka cz.2
To druga część rozważań na temat bólu kolana bez urazu u dzieci. Dowiesz się o kolejnym problemie z rzepką - rzepką dwudzielną, o łąkotce tarczowatej oraz o Ostechondritis Dissecans. Od objawów, przez diagnostykę po leczenie i ew problemy w trakcie leczenia. 
pobierz 17.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
OMP #003: Ból kolana u dziecka cz.1
Czy dziecko może boleć kolano samo z siebie? Czy mogą to być bóle wzrostowe? Kiedy obserwować a kiedy warto skonsultować się z lekarzem. Taki dziś temat podejmuję.
pobierz 22.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
OMP #002: Zwapnienie w barku / stożku rotatorów
Zwapnienie w barku czy zwapnienie w stożku to tylko jedna z przyczyn dolegliwości bólowych barku. Może nie najczęstsza, ale dająca duże dolegliwości bólowe w zdrowym poza tym stawie. Omawiam etiologię, objawy i możliwe opcje leczenia.  
pobierz 14.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek