Można inaczej

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Dodajemy odwagi do zmian w edukacji. Prezentujemy nowatorskie rozwiązania. Tworzymy przestrzeń do dyskusji.
Data dodania: 2020-02-09 16:30:29
Data aktualizacji: 2020-07-10 06:45:05
Audycji w katalogu: 37
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 6 dni temu
e:Debata - Matura: Jak jest? Jak mogłoby być?
Czy tegoroczna matura rzeczywiście była szczególna dla nauczycieli oraz uczniów i ich rodziców? Czym matura jest (i czy może czy powinna być) “egzaminem dojrzałości”? Jakie są, a jakie mogłyby być egzaminy maturalne? I czy jest w ogóle komukolwiek potrzebna? Rozmawiają: Marcin Sawicki Urszula Pietyra Anna Włodarska Krzysztofa Lewenstam Przemysław Kozielec
pobierz 96.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
uSawickich. Odc 27. Władysław Bartoszewski - wspomnienia z czasu internowania.
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień o Władysławie Bartoszewskim z czasów internowania. Opowiadać o nim będzie Piotr Topiński, współtowarzysz więziennej izolacji. W przedstawionych historiach poznamy ciekawe, uczące, czasami zabawne epizody z życia Pana Profesora.
pobierz 64.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
uSawickich. Odc 26. Jak przygotować się do zadania egzaminu z języka polskiego ? Rozmowa z polonistą - Romanem Zoń.
Roman Zoń, nauczyciel języka polskiego, egzaminator, dzieli się wnioskami i doświadczeniami wynikającymi z dziesięciu lat spotkań z uczniami edukacji domowej. Opowiada o wielu niezwykłych egzaminach, zachęca i podaje rady jak dobrze przygotować się do całorocznego sprawdzianu wiedzy. Sugeruje co mają zrobić Ci, co ukochali bardziej inne przedmioty niż język polski. Wskazuje kluczowe pomysły pomagające zrozumieć teksty kultury.
pobierz 76.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
uSawickich. Odc 25. Książki podróży.
Zapraszamy do rozmowy o "Książkach podróży". Opowieściach, które pomagają przygotować się do wyprawy, wycieczki, zwiedzania z dziećmi lub przyjaciółmi. Marcin w rozmowie z Olą podzieli się wrażeniami z lektury ponad dwudziestu ciekawych tekstów. Lista wszystkich wymienionych książek znajduje się w załączniku do podcastu. Lista książek: [link]  
pobierz 92.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
uSawickich. Odc 24. Bobry, jak uratowały Puszczę Kampinoską
Zapraszamy do opowieści o uratowaniu Puszczy Kampinoskiej. Dowiemy się co jej zagrażało, jak idiotyczne bywały socjalistyczne koncepcje i jaką rolę odegrali nasi bohaterowie, bobry. O tym opowie na burzyciel bzdurnych pomysłów, przyrodnik, Piotr Topiński.
pobierz 47.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
uSawickich. Odc 23. Szkoła w Mubende - rozmowa z Agnieszką Pietraszek
Agnieszka przeczytała w lipcu 2019 "Chrobot" Tomasza Michniewicza, poznała historię szkoły w Mubende, a we wrześniu już tam była.
pobierz 61.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Newschool. Odc. 9 Liceum Międzynarodowe IB - wywiad z Kacprem Gołyńskim
Z dzisiejszego odcinka dowiecie się czym jest edukacja w programie IB. Razem z Kacprem skupiliśmy się jednak na licealnym etapie tego programu. Rozmawialiśmy o tym jakie są wady i zalety systemu miedzynarodowego a ostatecznie próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie kto rzeczywiście może skorzystać na nauce w systemie IB a dla kogo może to nie być idealne rozwiązanie? Zapraszam do słuchania :)
pobierz 127.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
uSawickich. Odc 22. Leśna edukacja w praktyce - rozmowa z Ewą Kaliszuk
W tym odcinku dr Ewa Kaliszuk podzieli się doświadczeniem tworzenia leśnego przedszkola i leśnych klas. Opowie od czego zacząć, jakie mogą wystąpić trudności, gdzie szukać sojuszników, jak tak praca wygląda w praktyce.
pobierz 65.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
uSawickich. Odc 21. Co to jest leśna edukacja - rozmowa z Ewą Kaliszuk
W odcinku 21 podejmujemy temat leśnej edukacji. Naszym przewodnikiem jest dr Ewa Kaliszuk, przyrodnik, nauczyciel, pasjonat, naukowiec. Opowiada o swoim spotkaniu z pomysłem na szkołę w lesie, o istocie podejścia do takiego uczenia i o tym dlaczego warto tak pracować z dziećmi w środku miasta.
pobierz 64.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Newschool. Odc. 8. Studia poza granicami
Cześć! W ósmym odcinku podzielę się z wami moimi osobistymi doświadczeniami i odczuciami odnośnie studiowania za granicą. Czy warto? Czego się spodziewać? Jakie są plusy a jakie minusy studiowania poza granicami kraju? O tym dowiecie się w najnowszym podcaście W razie jakichkolwiek pytań zachęcam do kontaktu poprzez zostawienie komentarza bądź mailowo na adres  [email]
pobierz 86.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
uSawickich. Odc. 20. Woda - susze i powodzie
W odcinku 20 rozmawiamy z naszym stałym gościem, Piotrem Topińskim o wodzie. Szczególnie skupimy się na tym skąd na świecie, a szczególnie w naszym kraju, pojawiają się susze i powodzie.
pobierz 93.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
uSawickich. Odc. 19. Jak się cieszyć ze starości?
Jak pogodnie i aktywnie przeżywać czas starości ? Jak czerpać z niego radość ? Z Piotrem Topińskim, naszym staruszkiem, rozmawia Ola Sawicka.
pobierz 49.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Newschool. Odc. 7. Kreatywność a popełnianie błędów
Część wszystkim! W siódmym odcinku opowiem wam krótko o jednym z większych błędów systemu edukacji jakim jest brak przestrzeni na popełnianie błędów jak i o tym jaki wpływ ma to na rozwój naszej kreatywności.
pobierz 36.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
uSawickich. Odc 18. Kringloopwinkel
Opowieść, a bardziej relacja ze spotkania z niezwykłym pomysłem realizowanym w holenderskim społeczeństwie - Kringloopwinkel. Czy są to tylko sklepy używanymi rzeczami, jak są organizowane, czym są dla lokalnych społeczności, jak działają zespoły sklepowe, dlaczego warto stosować to rozwiązanie w naszym kraju i jak skorzystaliśmy z tego rozwiązania my, Ola i Marcin ? Tego dowiecie w podcaście Kringloopwimkel.
pobierz 74.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Newschool. Odc. 6. Jak mi było na edukacji domowej. Wywiad z Maurycym Żółtańskim
W szóstym odcinku usłyszycie wywiad, w którym tym razem to ja byłem gościem :) Przeprowadziła go ze mną Zuzanna Ziajo w ramach kongresu E(x)plory, którego tegorocznym tematem jest Innowacja w Edukacji. W trakcie naszej rozmowy padły pytania o to dlaczego zdecydowałem się rzucić szkołę i przejść na edukację domową jak i o to jak organizowałem swój czas, czego nauczyłem się poprzez samodzielne przygotowywanie się do matury a i również o to skąd czerpać motywację do działania? Poniżej podaję listę książek wspomnianych w trakcie wywiadu: 1. "Summerhill. Szkoła wolnych ludzi" A.S. Neill 2. "Włam się do mózgu" Radek Kotarski 3. "... i nigdy nie chodziłem do szkoły" Andre Stern 4. "Wolne Dzieci" Peter Gray 5. "Kiedy szkoła jest problemem" Katarzyna Mitschke
pobierz 50.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
uSawickich. Odc 17. Montessori Open Space
Zapraszamy do rozmowy o pomyśle nazwanym Montessori Open Space. Realizowany projekt dotyczy stworzenia przestrzeni do codziennej nauki przeznaczonej dla licealistów. Ideą jest połączenie wspierającego tutora, inspirującej przestrzeni z usamodzielniającą swobodą działania ucznia.
pobierz 19.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
uSawickich. Odc 16. - Przedsiębiorczość, czy szkoła jej uczy?
W tym odcinku podcastu nasz gość, Piotr Topiński, opowie nam o tym, co według niego znaczy być przedsiębiorczym.Podzieli się z nami swoją historią i licznymi podejmowanymi wyzwaniami, od pracy w ogrodzie zoologicznym po doradztwie w banku.
pobierz 26.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
uSawickich. Odc 15. - Oliwka
W odcinku tym opowiemy o Oliwce, osobie, która zmieniła nasze życie, naszą rodzinę. Jest dla nas wspaniałym darem, a co najważniejsze, pozwala nam dowiedzieć się wiele o nas samych. Nie zawsze łatwych rzeczy.
pobierz 35.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
uSawickich. Odc 14. Woda w górach i nie tylko
W odcinku podcast rozmawiamy z Piotrem Topińskim na temat wody górach i nie tylko. Dowiemy się czy obieg wody w przyrodzie jest czymś zakłócony ? W jaki sposób marnotrawimy wodę ? Co można zrobić, aby słodka wodę w zatrzymać ? W rozmowie, dowiemy się jakie prawidłowe i negatywne wodne rozwiązania zastosowano w Beskidach.
pobierz 56.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Newschool. Odc. 5. Szkoły Demokratyczne - rozmowa z Marianną Kłosińską
Tym razem zapraszam was do wysłuchania wywiadu z jedną z czołowych postaci środowiska szkół demokratycznych w Polsce - Marianną Kłosińską. Z piątego odcinka podcastu Newschool dowiecie się czym są szkoły demokratyczne, jakie wiążą się z nimi kontrowersję i kto powinien rozważyć uczenie się w takich miejscach
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek