Ośrodek Studiów Wschodnich

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W podcastach OSW rozmawiamy o wydarzeniach i procesach ważnych dla świata wschodu. Interesujemy się światem od Berlina po Władywostok.
Data dodania: 2020-02-09 17:22:33
Data aktualizacji: 2020-08-12 08:15:10
Audycji w katalogu: 39
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
Białoruś. Protesty, wyniki wyborów. Wybory na Białorusi 2020 - czy zmienią ten kraj?
Ten odcinek jest zapisem audio z naszego YouTube. Materiał w wersji wideo: [link]
pobierz 27.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Chorwacja. Przewodnik społeczno-polityczny
W tym odcinku opowiadamy o sytuacji społeczno-politycznej Chorwacji. Ten podcast polecamy szczególnie tym, którzy chcą wybrać się na wakacje w tym kierunku. Mateusz Seroka opowiada o aktualnej sytuacji pandemicznej, niedawnych wyborach parlamentarnych, chorwackiej scenie politycznej i problemach społecznych Chorwatów. 
pobierz 33.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Serbia. Bliżej czy dalej Europy? Polityka wewnętrzna i negocjacje Serbia-Kosowo
W #podcastOSW opowiadamy o aktualnej sytuacji w Serbii. Serbia po wyborach parlamentarnych, które skonsolidowały władzę Prezydenta staje przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich są negocjacje z Kosowem. Sytuację wewnętrzną w Serbii, historię negocjacji Serbia-Kosowo przybliża analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich Marta Szpala.
pobierz 51.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Czy wodór to ropa XXI wieku? Jak Niemcy chcą stać się wodorową potęgą.
W najnowszym odcinku podcast OSW Michał Kędzierski opowiada na pytania o wodór. Czy wodór to ropa XXI wieku? Jak Niemcy chcą go wykorzystać w swojej transformacji energetycznej?  Więcej na temat Energiewende w poprzednim odcinku podcastu OSW, jest on dostępny na naszym kanale. Zachęcamy także do odwiedzenia naszego głównego kanału na YouTube, tam pojawił się film o niemieckich planach odejścia od węgla: https://www.youtube.com/watch?v=7W5NTdg5rco&feature=youtu.be
pobierz 33.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Mentalność mieszkańców Azji Centralnej cz. II
W drugiej części rozmowy dr Mariusz Marszewski opowiada o mentalności mieszkańców Azji Centralnej. W tym odcinku najwięcej miejsca poświęcamy kwestiom religijnych.  
pobierz 106.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Co się dzieje w Rosji? Sytuacja gospodarcza i polityczna
Jak wygląda Rosja 2020? Jak pandemia i sytuacja na rynku ropy naftowej wpłynie na Rosję? Jak wygląda pozycja Władimira Putina? O co chodzi w referendum, które zakończy się w lipcu w Rosji? Na te i inne pytania w podcast OSW odpowiadają analityczki dr Maria Domańska i Iwona Wiśniewska. Podcast "Putin vs. milenialsi. Rosja Putina, media społecznościowe, aktywność obywatelska i służby specjalne": [link] Źródło obrazka wykorzystanego w miniaturze: Kremlin.ru
pobierz 40.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Przyczyny zapaści niemieckiego imperium motoryzacyjnego
Niemiecka motoryzacja ma bardzo duże problemy, które mogą wpłynąć na całą gospodarkę tego kraju, a w konsekwencji także na jego pozycję na świecie. W dzisiejszym #podcastOSW dr Konrad Popławski opowiada o przyczynach zapaści niemieckiego imperium motoryzacyjnego. Wśród tematów: - afera diesla - niemiecka motoryzacja a samochody elektryczne i autonomiczne - rola motoryzacji w niemieckiej gospodarce - jak zapaść niemieckiej motoryzacji wpłynie na całą gospodarkę - jak problemy gospodarcze wpłyną na pozycję Niemiec w Unii Europejskiej Publikacja "Na zakręcie. Kryzys niemieckiej branży motoryzacyjnej": [link]
pobierz 40.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy aktor jest dobrym prezydentem? Pierwszy rok prezydentury Zełenskiego
Ponad rok temu prezydentem Ukrainy został komik i aktor Wołodymyr Zełenski. Jak wygląda bilans pierwszego roku jego prezydentury? Jak w praktyce sprawdził się pomysł powołania rządu złożonego ze specjalistów? Jakie reformy przeprowadził Zełenski i jego ekipa? Na te i inne pytania w podcast OSW odpowiadają Tadeusz Iwański (kierownik Zespołu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii) i analityk ds. Ukrainy Sławomir Matuszak.
pobierz 50.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Polskie dziedzictwo kulturowe na Wschodzie
W dzisiejszym odcinku podcast OSW wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk opowiada o pozostałym na Wschodzie dziedzictwie polskiej kultury. Więcej w publikacji: [link] Linki do omawianych zaytków: 4:20 - XVII-wieczny zamek w Podhorcach - [link] 10:20 - ruiny renesansowego zamku w Pomorzanach - [link] 27:05 - Cmentarz Łyczakowski we Lwowie [link] 27:29 - pozostałości fresków w kościele podominikańskim w Kamieńcu Podolskim [link] Inne: XVIII-wieczny kościół w Podhorcach - [link] Ruiny gotycko-renesansowego kościoła Trójcy Świętej w Podhajcach - [link] Cmentarz żydowski w Podhajcach - [link] Zrujnowana XVII-wieczna synagoga w Podhajcach [link] Ruiny XVIII-wiecznej synagogi w Grzymałowie na Podolu [link] XVIII-wieczna cerkiew ormiańska w Buczaczu [link] Opuszczony XIX-wieczny kościół we wsi Nadriczne (do 1946 r. Dryszczów) niedaleko Brzeżan [link] Ruiny renesansowego zamku w Pomorzanach [link] Zrujnowany neogotycki ratusz w Pomorzanach [link] Zrujnowany barokowy kościół w Liczkowicach [link] Zrujnowany XVI-wieczny kościół w Jazłowcu [link] Renesansowa kaplica Sieniawskich na zamku w Brzeżanach [link] Kościół św. Michała w Kamieńcu Podolskim [link] Ruiny XVII-wiecznego kościoła św. Trójcy w Międzyborzu [link] XVIII-wieczna cerkiew w Kleszczównie na Podolu - stan obecny [link] XVIII-wieczna cerkiew w Kleszczównie na Podolu przed zrujnowaniem [link] Nieudolnie odbudowany XVIII-wieczny kościół w Wołczynie na Białorusi [link] Część bramna kompleksu zamkowego Sapiehów w Różanie [link] Korpus główny zamku Sapiehów w Różanie [link] Stary Zamek w Grodnie w trakcie odbudowy [link]
pobierz 41.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Polityczna rewolucja na Słowacji
Ostatnie wybory parlamentarne przyniosły zmianę rządu na Słowacji. Po latach rządów od władzy został odsunięty Smer. Nowy premier Igor Matovič zapowiada daleko idące reformy. Dokąd zmierza Słowacja? Jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać nowy rząd? Czy czeka nas polityczna rewolucja u naszych politycznych sąsiadów? Na te pytania odpowiada dr Krzysztof Dębiec, analityk OSW ds. Czech i Słowacji.
pobierz 86.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Gruzja i Gruzini. O tożsamości, winie i Stalinie
W tym odcinku podcast OSW z Wojciechem Góreckim ruszamy w podróż do Gruzji. Rozmawiamy o gruzińskiej tożsamości, tradycjach i obyczajach. Czy Gruzini nadal kultywują słynne uczty z toastami, winem i rolą tamady? Jak wygląda podejście Gruzinów do osób starszych i spraw związanych z rodziną? Czy Gruzji bliżej Europie czy Azji? Jak wygląda droga Gruzji do struktur europejskich? Czy dalej trwa w tym kraju kult Stalina? Na te pytania i inne pytania odpowiadamy w podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich.  
pobierz 37.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Gry rosyjskich służb specjalnych w cieniu pandemii
Czy pojawiające się fale smsowych łańcuszków z fake newsami są inspirowane przez służby specjalne? Jak służby wykorzystują sytuację, aby zwiększyć swoje kompetencje? Jakie działania podejmuje rosyjska propaganda w dobie pandemii? O tym rozmawiamy w najnowszym odcinku podcast OSW z Piotrem Żochowskim, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.
pobierz 24.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Finlandia. Charakter Finów i ich polityka bezpieczeństwa
Dzisiejszy podcast OSW jest poświęcony Finlandii. Będziemy rozmawiać o fińskim "całościowym podejściu do bezpieczeństwa", które staje się laboratorium modelowych rozwiązań dla wielu państw na świecie. Finowie ze względu na swój specyficzny narodowy charakter podchodzą zupełnie inaczej do wielu zagadnień związanych z obronnością. Finlandia ma armię poborową, a w kwestie związane z polityką bezpieczeństwa jest zaangażowane całe społeczeństwo.  Rozmawiamy z Piotrem Szymańskim, analitykiem ds. bezpieczeństwa w Ośrodku Studiów Wschodnich.
pobierz 28.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Jak Niemcy zmieniają swoją energetykę? Przewodnik po Energiewende
W dzisiejszym #PodcastOSW transformacja energetyczna w Niemczech. Przedstawiamy podstawowe informacje o Energiewende - jak obecnie wygląda mix energetyczny Niemiec, czym Niemcy chcą zastąpić węgiel, dlaczego odchodzą także od energii atomowej, ile będzie kosztować transformacja energetyczna - na te pytania odpowiadamy w podcast OSW z Michałem Kędzierskim, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.   [link]
pobierz 77.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Gra o (nie)zależność Białorusi. Rosja, ropa naftowa i polityka
W najnowszym #PodcastOSW rozmawiamy o białorusko-rosyjskiej grze o niezależność. W kontekście trwających negocjacji odnośnie Państwa Związkowego i większej integracji tych krajów toczy się spór Białorusi i Rosji o ropę naftową. W audycji rozmawiamy z analitykami Ośrodka Studiów Wschodnich - dr. Szymonem Kardasiem i Kamilem Kłysińskim.
pobierz 140.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Putin vs. milenialsi. Rosja Putina, media społecznościowe, aktywność obywatelska i służby specjalne.
Wprowadzeniem do dzisiejszego podcastu jest film z naszego kanału YouTube: [link] W Podcast OSW z Jadwigą Rogożą i Piotrem Żochowskim rozmawiamy o tym, jak współczesna Rosja walczy z aktywnością (w tym aktywnością internetową) wśród pokolenia milenialsów.
pobierz 119.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Kryzys migracyjny. Jak zmienił Niemcy?
Kryzys migracyjny w Europie wywarł wielki wpływ na sytuację wewnętrzną Niemiec. Tylko na przełomie roku 2015 i 2016 do Niemiec przybyło ponad milion uchodźców i migrantów. Do 2050 roku odsetek muzułmanów w Niemczech wzrośnie do 20%. W dużych miastach na zachodzie Niemcy nie są już dominującą grupą etniczną, jest ich mniej niż 50%. Masowa imigracja do Europy spowodowała liczne zmiany w strukturze społecznej. W Podcast OSW pytamy o skutki decyzji, które podjęła w 2015 roku kanclerz Angela Merkel. O tym, jakie będą Niemcy w XXI wieku rozmawiamy z Anną Kwiatkowską-Drożdż, kierowniczką Zespołu Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich. 1:10 - spory migracyjne z lat 90' 7:20 - Narodowy Plan Integracyjny 11:40 - przyczyny decyzji kanclerz Merkel o niezamykaniu granicy z Austrią 18:30 - reakcje na falę migracji od entuzjastycznego przyjęcia po strach 22:50 - przekonanie o "powinnościach historycznych" Niemców 25:20 - kryzys w Kolonii 27:00 - nieobiektywizm mediów wobec kryzysu i ich wpływ na wzrost nastrojów antyimigranckich 32:30 - profil zwolenników AfD 35:40 - zaostrzanie prawa azylowego 37:20 - koszty polityki migracyjnej i inne czynniki ekonomiczne 40:00 - która grupa - zwolennicy czy przeciwnicy otwartej polityki migracyjnej ma przewagę 43:20 - jakie będą Niemcy w XXI wieku?
pobierz 106.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Jak Rosja szkoli służby specjalne? Odpowiedzi na pytania słuchaczy dot. służb specjalnych Rosji
W tym odcinku Podcastu Ośrodka Studiów Wschodnich odpowiadamy na pytania słuchaczy do podcastów o służbach specjalnych. Piotr Żochowski z OSW mówi między innymi o procesie szkolenia służb specjalnych, przyczynach "wpadek GRU" oraz służbach Białorusi. Zapraszamy do komentowania i udostępniania, Ośrodek Studiów Wschodnich. 1:12 - przyczyny "wpadek GRU" - sprawa Skripala 18:30 - zabójstwo czeczeńskiego bojownika w Berlinie 23:09 - szkolenie służb specjalnych Rosji 40:45 - wpływ FSB na obywateli Białorusi Miniatura: RIA Novosti archive, image #846846 / Andrey Stenin / CC-BY-SA 3.0
pobierz 123.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Życie codzienne pod rządami Komunistycznej Partii Chin
Druga część podcastu o Komunistycznej Partii Chin. Michał Bogusz opowiada, jak partia wpływa na codzienne życie i robienie kariery w tym kraju. 0:55 - duchowe urodziny jako członka KPCh, czy możliwy jest sukces w Chinach bez członkostwa w partii 2:28 - przedsiębiorstwa w Chinach 3:20 - kariera naukowa i wojsko w Chinach, rola więzów krwii 8:20 - jak KPCh werbuje członków 11:10 - rola kobiet w Komunistycznej Partii Chin 13:40 - młodzi w organizacjach partyjnych 19:50 - pierwsze stanowiska w KPCh 21:30 - zarobki w KPCh 26:50 - prestiż w KPCh 31:00 - przykłady zniszczonych karier w KPCh 37:00 - ograniczenia wiekowe w partii 39:20 - zakładanie rodów w Chinach
pobierz 101.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Czy Unia Europejska będzie miała swoją armię? O polityce bezpieczeństwa i obrony UE
Nie tak dawno świat obiegła wypowiedź prezydenta Macrona, który mówił o "śmierci mózgowej NATO". Tymczasem coraz więcej w sprawach związanych z bezpieczeństwem dzieje się w Unii Europejskiej. We wrześniu nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła powstanie Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej. W #PodcastOSW rozmawiamy o polityce bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej. Czy stanowi ona konkurencję dla NATO? Czy powstanie armia Unii Europejskiej? Na te i inne pytania odpowiada Justyna Gotkowska, koordynatorka projektu "Bezpieczeństwo i obronność w Europie Północnej" z Ośrodka Studiów Wschodnich.   1:09 - czy nowa dyrekcja to wstęp do tworzenia "ministerstwa obrony UE"? 3:07 - dyskusje o roli NATO i roli USA w systemie bezpieczeństwa Europy 6:20 - na co składa się unijna polityka bezpieczeństwa i obrony 9:45 - czym są grupy bojowe w UE   11:03 - współpraca wojskowa w UE 16:55 - współpraca przemysłowa 26:11 - współpraca cywilna 28:08 - francuskie postulaty zwiększenia aktywności UE ws. polityki bezpieczeństwa 34:40 - zaangażowanie Polski 36:10 - czy organy UE otrzymają nowe kompetencje? i kto zdecyduje o wysłaniu polskiego żołnierza na zagraniczną misję?  
pobierz 97.3 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek