Ośrodek Studiów Wschodnich

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W podcastach OSW rozmawiamy o wydarzeniach i procesach ważnych dla świata wschodu. Interesujemy się światem od Berlina po Władywostok.
Data dodania: 2020-02-09 17:22:33
Data aktualizacji: 2020-05-27 13:10:10
Audycji w katalogu: 32
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
Czy aktor jest dobrym prezydentem? Pierwszy rok prezydentury Zełenskiego
Ponad rok temu prezydentem Ukrainy został komik i aktor Wołodymyr Zełenski. Jak wygląda bilans pierwszego roku jego prezydentury? Jak w praktyce sprawdził się pomysł powołania rządu złożonego ze specjalistów? Jakie reformy przeprowadził Zełenski i jego ekipa? Na te i inne pytania w podcast OSW odpowiadają Tadeusz Iwański (kierownik Zespołu Białorusi, Ukrainy i Mołdawii) i analityk ds. Ukrainy Sławomir Matuszak.
pobierz 50.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Polskie dziedzictwo kulturowe na Wschodzie
W dzisiejszym odcinku podcast OSW wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk opowiada o pozostałym na Wschodzie dziedzictwie polskiej kultury. Więcej w publikacji: [link] Linki do omawianych zaytków: 4:20 - XVII-wieczny zamek w Podhorcach - [link] 10:20 - ruiny renesansowego zamku w Pomorzanach - [link] 27:05 - Cmentarz Łyczakowski we Lwowie [link] 27:29 - pozostałości fresków w kościele podominikańskim w Kamieńcu Podolskim [link] Inne: XVIII-wieczny kościół w Podhorcach - [link] Ruiny gotycko-renesansowego kościoła Trójcy Świętej w Podhajcach - [link] Cmentarz żydowski w Podhajcach - [link] Zrujnowana XVII-wieczna synagoga w Podhajcach [link] Ruiny XVIII-wiecznej synagogi w Grzymałowie na Podolu [link] XVIII-wieczna cerkiew ormiańska w Buczaczu [link] Opuszczony XIX-wieczny kościół we wsi Nadriczne (do 1946 r. Dryszczów) niedaleko Brzeżan [link] Ruiny renesansowego zamku w Pomorzanach [link] Zrujnowany neogotycki ratusz w Pomorzanach [link] Zrujnowany barokowy kościół w Liczkowicach [link] Zrujnowany XVI-wieczny kościół w Jazłowcu [link] Renesansowa kaplica Sieniawskich na zamku w Brzeżanach [link] Kościół św. Michała w Kamieńcu Podolskim [link] Ruiny XVII-wiecznego kościoła św. Trójcy w Międzyborzu [link] XVIII-wieczna cerkiew w Kleszczównie na Podolu - stan obecny [link] XVIII-wieczna cerkiew w Kleszczównie na Podolu przed zrujnowaniem [link] Nieudolnie odbudowany XVIII-wieczny kościół w Wołczynie na Białorusi [link] Część bramna kompleksu zamkowego Sapiehów w Różanie [link] Korpus główny zamku Sapiehów w Różanie [link] Stary Zamek w Grodnie w trakcie odbudowy [link]
pobierz 41.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Polityczna rewolucja na Słowacji
Ostatnie wybory parlamentarne przyniosły zmianę rządu na Słowacji. Po latach rządów od władzy został odsunięty Smer. Nowy premier Igor Matovič zapowiada daleko idące reformy. Dokąd zmierza Słowacja? Jakim wyzwaniom będzie musiał sprostać nowy rząd? Czy czeka nas polityczna rewolucja u naszych politycznych sąsiadów? Na te pytania odpowiada dr Krzysztof Dębiec, analityk OSW ds. Czech i Słowacji.
pobierz 86.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Gruzja i Gruzini. O tożsamości, winie i Stalinie
W tym odcinku podcast OSW z Wojciechem Góreckim ruszamy w podróż do Gruzji. Rozmawiamy o gruzińskiej tożsamości, tradycjach i obyczajach. Czy Gruzini nadal kultywują słynne uczty z toastami, winem i rolą tamady? Jak wygląda podejście Gruzinów do osób starszych i spraw związanych z rodziną? Czy Gruzji bliżej Europie czy Azji? Jak wygląda droga Gruzji do struktur europejskich? Czy dalej trwa w tym kraju kult Stalina? Na te pytania i inne pytania odpowiadamy w podcaście Ośrodka Studiów Wschodnich.  
pobierz 37.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Gry rosyjskich służb specjalnych w cieniu pandemii
Czy pojawiające się fale smsowych łańcuszków z fake newsami są inspirowane przez służby specjalne? Jak służby wykorzystują sytuację, aby zwiększyć swoje kompetencje? Jakie działania podejmuje rosyjska propaganda w dobie pandemii? O tym rozmawiamy w najnowszym odcinku podcast OSW z Piotrem Żochowskim, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.
pobierz 24.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Finlandia. Charakter Finów i ich polityka bezpieczeństwa
Dzisiejszy podcast OSW jest poświęcony Finlandii. Będziemy rozmawiać o fińskim "całościowym podejściu do bezpieczeństwa", które staje się laboratorium modelowych rozwiązań dla wielu państw na świecie. Finowie ze względu na swój specyficzny narodowy charakter podchodzą zupełnie inaczej do wielu zagadnień związanych z obronnością. Finlandia ma armię poborową, a w kwestie związane z polityką bezpieczeństwa jest zaangażowane całe społeczeństwo.  Rozmawiamy z Piotrem Szymańskim, analitykiem ds. bezpieczeństwa w Ośrodku Studiów Wschodnich.
pobierz 28.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jak Niemcy zmieniają swoją energetykę? Przewodnik po Energiewende
W dzisiejszym #PodcastOSW transformacja energetyczna w Niemczech. Przedstawiamy podstawowe informacje o Energiewende - jak obecnie wygląda mix energetyczny Niemiec, czym Niemcy chcą zastąpić węgiel, dlaczego odchodzą także od energii atomowej, ile będzie kosztować transformacja energetyczna - na te pytania odpowiadamy w podcast OSW z Michałem Kędzierskim, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich.   [link]
pobierz 77.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Gra o (nie)zależność Białorusi. Rosja, ropa naftowa i polityka
W najnowszym #PodcastOSW rozmawiamy o białorusko-rosyjskiej grze o niezależność. W kontekście trwających negocjacji odnośnie Państwa Związkowego i większej integracji tych krajów toczy się spór Białorusi i Rosji o ropę naftową. W audycji rozmawiamy z analitykami Ośrodka Studiów Wschodnich - dr. Szymonem Kardasiem i Kamilem Kłysińskim.
pobierz 140.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Putin vs. milenialsi. Rosja Putina, media społecznościowe, aktywność obywatelska i służby specjalne.
Wprowadzeniem do dzisiejszego podcastu jest film z naszego kanału YouTube: [link] W Podcast OSW z Jadwigą Rogożą i Piotrem Żochowskim rozmawiamy o tym, jak współczesna Rosja walczy z aktywnością (w tym aktywnością internetową) wśród pokolenia milenialsów.
pobierz 119.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Kryzys migracyjny. Jak zmienił Niemcy?
Kryzys migracyjny w Europie wywarł wielki wpływ na sytuację wewnętrzną Niemiec. Tylko na przełomie roku 2015 i 2016 do Niemiec przybyło ponad milion uchodźców i migrantów. Do 2050 roku odsetek muzułmanów w Niemczech wzrośnie do 20%. W dużych miastach na zachodzie Niemcy nie są już dominującą grupą etniczną, jest ich mniej niż 50%. Masowa imigracja do Europy spowodowała liczne zmiany w strukturze społecznej. W Podcast OSW pytamy o skutki decyzji, które podjęła w 2015 roku kanclerz Angela Merkel. O tym, jakie będą Niemcy w XXI wieku rozmawiamy z Anną Kwiatkowską-Drożdż, kierowniczką Zespołu Niemiec i Europy Północnej Ośrodka Studiów Wschodnich. 1:10 - spory migracyjne z lat 90' 7:20 - Narodowy Plan Integracyjny 11:40 - przyczyny decyzji kanclerz Merkel o niezamykaniu granicy z Austrią 18:30 - reakcje na falę migracji od entuzjastycznego przyjęcia po strach 22:50 - przekonanie o "powinnościach historycznych" Niemców 25:20 - kryzys w Kolonii 27:00 - nieobiektywizm mediów wobec kryzysu i ich wpływ na wzrost nastrojów antyimigranckich 32:30 - profil zwolenników AfD 35:40 - zaostrzanie prawa azylowego 37:20 - koszty polityki migracyjnej i inne czynniki ekonomiczne 40:00 - która grupa - zwolennicy czy przeciwnicy otwartej polityki migracyjnej ma przewagę 43:20 - jakie będą Niemcy w XXI wieku?
pobierz 106.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Jak Rosja szkoli służby specjalne? Odpowiedzi na pytania słuchaczy dot. służb specjalnych Rosji
W tym odcinku Podcastu Ośrodka Studiów Wschodnich odpowiadamy na pytania słuchaczy do podcastów o służbach specjalnych. Piotr Żochowski z OSW mówi między innymi o procesie szkolenia służb specjalnych, przyczynach "wpadek GRU" oraz służbach Białorusi. Zapraszamy do komentowania i udostępniania, Ośrodek Studiów Wschodnich. 1:12 - przyczyny "wpadek GRU" - sprawa Skripala 18:30 - zabójstwo czeczeńskiego bojownika w Berlinie 23:09 - szkolenie służb specjalnych Rosji 40:45 - wpływ FSB na obywateli Białorusi Miniatura: RIA Novosti archive, image #846846 / Andrey Stenin / CC-BY-SA 3.0
pobierz 123.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Życie codzienne pod rządami Komunistycznej Partii Chin
Druga część podcastu o Komunistycznej Partii Chin. Michał Bogusz opowiada, jak partia wpływa na codzienne życie i robienie kariery w tym kraju. 0:55 - duchowe urodziny jako członka KPCh, czy możliwy jest sukces w Chinach bez członkostwa w partii 2:28 - przedsiębiorstwa w Chinach 3:20 - kariera naukowa i wojsko w Chinach, rola więzów krwii 8:20 - jak KPCh werbuje członków 11:10 - rola kobiet w Komunistycznej Partii Chin 13:40 - młodzi w organizacjach partyjnych 19:50 - pierwsze stanowiska w KPCh 21:30 - zarobki w KPCh 26:50 - prestiż w KPCh 31:00 - przykłady zniszczonych karier w KPCh 37:00 - ograniczenia wiekowe w partii 39:20 - zakładanie rodów w Chinach
pobierz 101.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Czy Unia Europejska będzie miała swoją armię? O polityce bezpieczeństwa i obrony UE
Nie tak dawno świat obiegła wypowiedź prezydenta Macrona, który mówił o "śmierci mózgowej NATO". Tymczasem coraz więcej w sprawach związanych z bezpieczeństwem dzieje się w Unii Europejskiej. We wrześniu nowa przewodnicząca Komisji Europejskiej ogłosiła powstanie Dyrekcji Generalnej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej. W #PodcastOSW rozmawiamy o polityce bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej. Czy stanowi ona konkurencję dla NATO? Czy powstanie armia Unii Europejskiej? Na te i inne pytania odpowiada Justyna Gotkowska, koordynatorka projektu "Bezpieczeństwo i obronność w Europie Północnej" z Ośrodka Studiów Wschodnich.   1:09 - czy nowa dyrekcja to wstęp do tworzenia "ministerstwa obrony UE"? 3:07 - dyskusje o roli NATO i roli USA w systemie bezpieczeństwa Europy 6:20 - na co składa się unijna polityka bezpieczeństwa i obrony 9:45 - czym są grupy bojowe w UE   11:03 - współpraca wojskowa w UE 16:55 - współpraca przemysłowa 26:11 - współpraca cywilna 28:08 - francuskie postulaty zwiększenia aktywności UE ws. polityki bezpieczeństwa 34:40 - zaangażowanie Polski 36:10 - czy organy UE otrzymają nowe kompetencje? i kto zdecyduje o wysłaniu polskiego żołnierza na zagraniczną misję?  
pobierz 97.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Ceaușescu wiecznie żywy?
30 lat w temu w Rumunii miała miejsce rewolucja, która doprowadziła do obalenia Nicolae Ceaușescu. W wyniku tych wydarzeń zginęło ponad 1 000 osób, w tym sam dyktator. Pomimo tego do dnia dzisiejszego Rumunią współrządzą w dużej mierze osoby powiązane z reżimem komunistycznym, a za krwawą rewolucję nikt nie poniósł odpowiedzialności. Dodatkowo w rumuńskim społeczeństwie były dyktator cieszy się rekordową popularnością. W #PodcastOSW z Kamilem Całusem wracamy do wydarzeń z 1989 roku. 00:52 - sytuacja w Rumunii w grudniu 1989 roku 03:15 - sprawa pastora László Tőkésa 05:50 - sytuacja opozycji rumuńskiej i pozycja policji politycznej 07:03 - powstanie w Timisoarze 08:50 - wiec i rewolucja w Bukareszcie 10:40 - przejęcie władzy i egzekucja Nicolae Ceaușescu 14:10 - kto przejął władze po rewolucji? 15:00 - odpowiedzialność za ofiary rewolucji 17:30 - system polityczny w Rumunii, powiązania elit z reżimem komunistycznym i brak rozliczenia policji politycznej 20:40 - obecna popularność Nicolae Ceaușescu 25:50 - nastroje odnośnie Unii Europejskiej w Rumunii 27:00 - obecnie rządząca prawica
pobierz 74.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Mentalność mieszkańców Azji Centralnej
Z Mariuszem Marszewskim ruszamy w podróż po Azji Centralnej. Rozmawiamy o genezie państw regionu, obyczajach, roli rodziny i religii w tych społeczeństwach. 1:02 - powstanie, historia państw regionu i tożsamości narodowe 06:50 - budowanie narodów w Azji Centralnej 08:10 - dawne osadnictwo na ziemiach Azji Centralnej 13:30 - porządek świata i rola hierarchi w Azji Centralnej 18:35 - rola rodziny i relacji wewnątrz rodziny 27:50 - podział ról w społeczeństwie 31:35 - pozycja kobiet 36:05 - rola islam w Azji Centralnej
pobierz 100.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Czy Rosja wchłonie Białoruś? Historia stosunków białorusko-rosyjskich
W grudniu 2019 roku minie 20 lat od podpisania Umowy o utworzeniu Państwa Związkowego pomiędzy Białorusią a Rosją. W związku z tą rocznicą Rosjanie naciskają, aby zwiększyć poziom integracji obu państw. Czy Rosja wchłonie Białoruś? Co białoruskie społeczeństwo sądzi o planach integracji z Rosją? Jak wyglądają relacje Łukaszenka-Putin? Na te pytania w podcast Ośrodka Studiów Wschodnich odpowiada Kamil Kłysiński, analityk OSW. 0:30 - po co Rosja Białorusi i po co Białoruś Rosji? 03:32 - relacja białorusko-rosyjskie w pierwszych latach po rozpadzie ZSRR 06:07 - dojście Łukaszenki do władzy, ideologizacja i formalizacja współpracy 08:54 - ambicje Łukaszenki do przejęcia władzy w Rosji 10:10 - osobiste relacje Putina i Łukaszenki 12:08 - kryzys w 2002 roku 15:03 - licytacja między Rosją a Zachodem w 2010 roku 16:37 - wpływ konfliktu rosyjsko-ukraińskiego na relacje białorusko-rosyjskich 19:43 - ultimatum Rosji wobec Białorusi i powrót do idei państwa związkowego 26:23 - społeczeństwo białoruskie wobec integracji 30:12 - skąd bierze się pobłażliwość Rosji wobec Białorusi 32:23 - czy możliwa jest aneksja Białorusi przez Rosję źródło zdjęcia z miniatury: kremlin.ru
pobierz 78.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Rosyjskie służby specjalne część IV
W ostatnim odcinku z serii podcastów o rosyjskich służbach specjalnych Piotr Żochowski opowiada o wywiadzie wojskowym Rosji - GRU.   ostatnim odcinku z serii podcastów o rosyjskich służbach specjalnych mówimy o wywiadzie wojskowym Rosji - GRU. 1:05 - powstanie i historia rosyjskiego wywiadu wojskowego 5:30 - współczesne zadania GRU 10:26 - ile jest spenazów? jak się do nich dostać? kto decyduje o ich wykorzystaniu? 15:10 - pozycja szefa GRU 19:30 - relacje wywiadu wojskowego z wywiadem cywilnym 23:00 - udział w GRU w spektakularnych operacjach rosyjskich służb 24:08 - biurokracja służb i definicja nielegała 31:26 - rezerwa w GRU 32:55 - szkolenie, proces naboru w GRU 36:20 - przyszłość GRU 38:15 - podział ról w rosyjskich służbach źródło obrazka z miniatury: kremlin.ru
pobierz 91.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Abchazja - rdzewiejące złote runo
Abchazja jest nazywana "krajem, którego nie ma". Nieuznawana przez większość państw świata republika na Kaukazie, formalnie - część Gruzji, od lat trwa w zawieszeniu. W rozmowie z Wojciechem Góreckim opowiadamy o historii, polityce i kulturze tego pięknego kraju. Na skróty: 01:00 - specyfika państw i parapaństw na obszarze Kaukazu 03:38 - waluta w Abchazji 04:40 - abchaska i kaukaska mentalność w kontekście homo sovieticus 07:45 - turystyka w Abchazji 09:15 - Megrelowie 10:20 - historia Abchazji w porównaniu do innych parapaństw 13:00 - podejście Gruzinów do niepodległości Abchazji 17:04 - przełom lat 80'/90', początek wojny, relacje gruzińsko-abchaskie 20:51 - emigracja z Abchazji 21:50 - demokracja i życie polityczne w Abchazji 25:00 - turystyka w Abchazji 26:55 - stosunek Rosjan do Abchazów 29:00 - czym chwalą się Abchazowie 34:27 - paszportyzacja 38:30 - relacje międzypokoleniowe w Abchazji i przetrwanie narodu abchaskiego 41:19 - religia w Abchazji 44:33 - co łączy Abchazów?
pobierz 108.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Odcienie szarości, o niezadowoleniu społecznym w Rosji
Letnie protesty w Moskwie pokazały, że protesty w Rosji zyskują nowy charakter. Oddolne ruchy społeczne zorientowane na kwestie ekologiczne i lokalne to nowe wzywanie dla władz, które nauczyły się marginalizować tradycyjną opozycję polityczną. Jadwiga Rogoża pokazuje mechanizmy, które pomagają wypracowywać nowe formy okazywania niezadowolenia społecznego. Opowiada też o tych cechach rosyjskiego społeczeństwa i instrumentach władzy, które pomagają utrzymać polityczne status quo w Rosji.     Na skróty: 00:54 – skrajne opinie dotyczące protestów w Federacji Rosyjskiej 02:01 – poprzednia fala protestów z początku XXI wieku 03:58 – przeciwko czemu protestują Rosjanie, protesty ekologiczne, socjalne, dotyczące jakości życia 04:52 – co skłania Rosjan do wychodzenia na ulice, profil nowych protestujących  05:50 – konsekwencje obecności opozycji w parlamencie Moskwy  07:14 – ostra reakcja władz jako próba zastraszenia obywateli krytykujących władzę 07:36 – trwały spadek notowań władzy i jego przyczyny – reforma emerytalna 09:22 – rysa na szkle, spadek zaufania do prezydenta Putina 10:22 – poparcie partii władzy w Moskwie, czy opozycja mogłaby przejąć władzę w mieście? 11:06 – jak niezależni posłowie wpływają na system władzy w Rosji, dostęp opozycji do informacji 11:52 – wybory samorządowe do rad dzielnic w Moskwie w 2017 i kampania opozycji 14:50 – zmęczenie władzą w Moskwie 14:29 – protesty ekologiczne w Rosji, wysypiska śmieci 16:03 – roczny protest w Obwodzie Archangielskim 17:02 – system segregacji śmieci i recyclingu w Rosji, reforma śmieciowa 18:37 – korupcja w sektorze usług komunalnych 19:16 – protesty ekologiczne w czasach Związku Radzieckiego i dzisiaj 20:23 – regionalizacja tematów strajków w Rosji – ekologia i lokalna tożsamość 22:18 – jak władza radzi sobie z nowymi oddolnymi formami protestu, protesty bez liderów 23:58 – hierarchiczne państwo w zetknięciu z rozproszonym oddolnym ruchem społecznym 25:08 – charakter aktywności społecznej w Rosji po ograniczeniu roli NGO 26:23 – strategia władzy wobec oddolnych ruchów  społecznych, próba kontroli Internetu 27:03 – reakcje Rosjan na działania władz, krytyka i kpina z władz w sieci 28:46 – podsycanie lęku przed zmianami przez państwową propagandę 29:49 – kultura popularna jako narzędzie utrwalania obrazu silnej Rosji, potęgi budowanej na wyrzeczeniach obywateli 31:16 – dobry car i źli bojarowie, jak władza pokazowo słucha obywateli i rozwiązuje ich problemy 32:58 – bezalternatywność władzy z perspektywy Moskwy i prowincji 32:47 – wykorzystanie wspomnień z lat 90-tych w propagandzie państwowej 36:00 – dlaczego w  Rosji nie protestują najbiedniejsi 37:05 – przyczyny braku wiary w skuteczność protestu, element rodyjskiego bagażu kulturowego 38:59 – jak propaganda rosyjska łączy carską tradycję wiernego poddaństwa z etosem Rewolucji Październikowej 40:43 – język nowych protestów 42:11 – główne hasła opozycji w Moskwie 43:22 – proces zmian w bagażu kulturowym Rosjan 46:13 – perspektywa zmian tradycyjnych, poddańczych, postaw wobec państwa   Jadwiga Rogoża - analityczka Zespołu Rosyjskiego, w latach 2015-2018 – radca Ambasady RP w Moskwie, współpracuje z administracją państwową, instytucjami UE, organizacjami pozarządowymi oraz periodykami specjalizującymi się w tematyce rosyjskiej i wschodniej, m.in. Nową Europą Wschodnią.   Więcej na temat sytuacji w Rosji: #podcastOSW „ Socjalne orędzie Putina” Punkt widzenia OSW autorstwa J. Rogoży „ Ile waży bagaż kulturowy. Aktywizacja społeczna w autorytarnej Rosji”
pobierz 36.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Czy Komunistyczna Partia Chin jest jeszcze komunistyczna?
Michał Bogusz w rozmowie z Hubertem Różykiem odkrywa jak działa i czym żyje Komunistyczna Partia Chin, która niepodzielnie rządzi w Chińskiej Republice Ludowej. Zastanawiamy się nad tym, jaką rolę pełni komunizm dla dzisiejszej KPCh. Szukamy odpowiedzi, czy to tylko szyld, czy może nadal centralny zwornik KPCh.       Na skróty: 01:11 – wpływ Komunistycznej Partii China na Chińską Republikę Ludową 01:54 – charakter KPCh 02:50 – rola partii w ustroju ChRL 03:15 – liczebność partii 03:33 – kto rządzi partią i Chinami? Działacze kadrowi partii 04:06 – organizacja KPCh na tle struktur państwowych 06:29 – nieformalny charakter struktur partii KPCH i kontrola decyzji w Chinach 07:05 – milicja partyjna, wpływ KPCh na armię. 08:44 – historia Komunistycznej Partii Chin 09:55 – powstanie maoizmu, wpływ Mao Zedonga 10:49 – najważniejsze wydarzenia w historii KPCh 13:16 – relacje KPCh z Komunistyczną Partią Związku Radzieckiego 13:47 – Deng Xiaoping i jego wpływ na partię 15:10 – oficjalna historia partii 18:22 – okres przywództwa Jiang Zemina 19:26 – „zmarnowana dekada” Hu Jintao 20:53 - percepcja chińskich polityków na zachodzie 22:07 – przywództwo Xi Jinpinga 23:00 – źródła konserwatywnego zwrotu KPCh na początku XXI wieku  24:47 – czy w 2019 KPCh jest rzeczywiście komunistyczna, czy to tylko szyld partii władzy? Rozumienie marksizmu w  Chinach. 26:28 - marksizm jako siatka pojęciowa dla KPCh i narzędzie sprawowania rządów 27:19 – jak Chiny i ich rolę na świecie widzą chińscy komuniści 29:35 –  możliwe scenariusze wpływu na sytuację w chinach – ścieżka partyjna i opozycyjna   30:09 – teoretyczny pluralizm   polityczny – inne partie polityczne w Chinach 31:00 – jak członkowie KPCh widza protesty w Hongkongu? 32:07 – jakie szanse awansu partyjnego dla kobiet 32:36 – jakie narzędzia służą do zarządzania partią? Czerwony telefon 34:36 – wakacje w  Beidaihe – zjazd partyjnych tuzów w nieformalnej atmosferze 36:27 – problemy i wyzwania stojące przed KPCh, historia sukcesu czy historia podnoszenia się po porażkach 38:07 – jakiego kolejnego kryzysu boi się KPCh, widmo kryzysu gospodarczego   39:21 – napięcia wewnątrz partii, strajki w Chinach 39:37 – jaki profil mają strajki w Chinach 41:18 – strategia walki KPCh z kryzysami wewnątrz kraju   Michał Bogusz – starszy specjalista w Programie Chińskim OSW. Absolwent politologii na Uniwersytecie Gdańskim (2001) oraz stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ludowym w Pekinie (2005), w roku 2008 obronił doktorat z nauk politycznych. Analizuje politykę wewnętrzną KC KPCh oraz polityką zagraniczną ChRL.     We wstępie wykorzystaliśmy fragment filmu: China updates national anthem video
pobierz 31.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek