Radosław Sikorski

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Radosław Sikorski jest posłem do Parlamentu Europejskiego, członkiem Komisji Spraw Zagranicznych oraz podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony, a także przewodniczącym delegacji ds. stosunków ze Stanami Zjednoczonymi. Jest także wykładowcą (Senior Fellow) na Uniwersytecie Harvarda oraz doradcą w grupie Eurasia. Radek Sikorski był ministrem obrony (2005-2007), ministrem spraw zagranicznych (2007-2014) i marszałkiem Sejmu (2014-2015). Służył jako reporter wojenny w Afganistanie i Angoli (1986-1989). Laureat nagrody World Press Photo. Był członkiem rzeczywistym Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości i dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej (2001-2005). Wraz z Carlem Bildtem zainicjował Partnerstwo Wschodnie UE. Zaproponował i pomógł ustanowić Europejską Fundację na rzecz Demokracji oraz Nagrodę Solidarności. W 2014 roku prowadził misję UE w Kijowie, co powstrzymało rozlew krwi na Majdanie. Wybrany do grona Top 100 Global Thinkers przez magazyn Foreign Policy za „mówienie prawdy, nawet gdy nie jest to dyplomatyczne”. Absolwent Uniwersytetu Oksfordzkiego, kierunek: filozofia, nauki polityczne i ekonomia. Autor książek: “Prochy świętych – podróż do Heratu w czas wojny“, “The Polish House – an Intimate History of Poland” , “Strefa zdekomunizowana – wywiad rzeka“ oraz "Polska może być lepsza - Kulisy Polskiej Dyplomacji".
Data dodania: 2020-02-09 17:46:38
Data aktualizacji: 2021-03-06 20:35:05
Audycji w katalogu: 86
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 5 dni temu
Rozmowa z posłanką Dorotą Niedzielą
Gościem Wolnego Radia Europa była Dorota Niedziela, posłanka, lekarka weterynarii, a w 2015 roku wiceminister środowiska. Rozmawiamy m.in. o Danielu Obajtku oraz o sytuacji w stadninie koni w Janowie Podlaskim.
pobierz 40.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
Rozmowa z profesorem Pawłem Łukowem
Gościem Wolnego Radia Europa był profesor Paweł Łuków, bioetyk, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawialiśmy m.in. o etycznych argumentach "za i przeciwko" prawu do przerywania ciąży, a także o tym, czy brytyjski szpital w Plymouth miał prawo odłączyć polskiego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie.
pobierz 46.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
Rozmowa z profesorem Marcinem Piątkowskim
Gościem Wolnego Radia Europa był ekonomista Marcin Piątkowski, profesor Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i autor cenionej książki „Europejski lider wzrostu. Polska droga od ekonomicznych peryferii do gospodarki sukcesu”. Rozmawialiśmy m.in. o kapitalizmie, socjalizmie i polskiej gospodarce.
pobierz 54.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Rozmowa z posłem Pawłem Kowalem
Gościem Wolnego Radia Europa był dr hab. Paweł Kowal, wykładowca akademicki, poseł Koalicji Obywatelskiej i były wiceminister spraw zagranicznych. Rozmawialiśmy m.in. o bieżącej polskiej polityce, roli kościoła w państwie, a także o polityce międzynarodowej.
pobierz 54.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Rozmowa z przewodniczącą Barbarą Nowacką
Gościem Wolnego Radia Europa była Barbara Nowacka, informatyczka, posłanka, a od 2016 roku przewodnicząca ugrupowania Inicjatywa Polska. Rozmawialiśmy m.in. o ustawie antyaborcyjnej, relacjach państwo – kościół oraz katastrofie smoleńskiej.
pobierz 54.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Nasze Radio USA - Rozmowa Dnia
Rozmowa Dnia w Nasze Radio USA. Rozmawialiśmy o sytuacji politycznej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Rozmowę prowadziła redaktor Aleksandra Paliga Kapsa.
pobierz 15.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Rozmowa z przewodniczącą Małgorzatą Tracz
Gościem Wolnego Radia Europa była Małgorzata Tracz, polonistka, nauczycielka akademicka, posłanka, a od 2015 roku przewodnicząca Partii Zieloni. Rozmawialiśmy m.in. o proekologicznej polityce, źródłach energii oraz przepisach dotyczących ochrony zwierząt.
pobierz 45.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Rozmowa z przewodniczącym Borysem Budką
Gościem Wolnego Radia Europa był Borys Budka, prawnik, nauczyciel akademicki, poseł, a od 2020 roku przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Rozmawialiśmy m.in. o kondycji polskiej polityki, partii rządzącej oraz najbliższych wyborach.
pobierz 42.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Rozmowa z europosłanką z Francji Nathalie Loiseau
Gościem Wolnego Radia Europa była Nathalie Loiseau, była francuska minister ds. europejskich, a obecnie europosłanka, przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) Parlamentu Europejskiego i członkini parlamentarnej grupy przyjaźni europejsko-brytyjskiej. Rozmawialiśmy o nowym unijnym budżecie, mechanizmie ochrony praworządności i groźbie weta zgłoszonej przez władze Polski i Węgier. Ale także o negocjacjach dotyczących nowej umowy handlowej z Wielką Brytanią, relacjach z Londynem po 1 stycznia 2021 roku i o tym jak poprawić współpracę europejską w dziedzinie obronności. Rozmowa w języku angielskim.
pobierz 24.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Rozmowa z posłanką Joanną Kluzik - Rostkowską
Gościem Wolnego Radia Europa była Joanna Kluzik-Rostkowska, dziennikarka i polityk, w latach 2013–2015 minister edukacji narodowej, obecnie posłanka na Sejm RP. Rozmawiamy m.in. o rocznicy 13 grudnia, PiS, Macierewiczu, edukacji w czasie zarazy i religii w szkołach.
pobierz 58.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Rozmowa z Wojciechem Kostrzewą
Gościem Wolnego Radia Europa był Wojciech Kostrzewa, przedsiębiorca i prezes Polskiej Rady Biznesu. Rozmawialiśmy o polskim biznesie w czasie pandemii.
pobierz 27.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Rozmowa z profesorem Adamem Leszczyńskim
Gościem Wolnego Radia Europa był Adam Leszczyński, historyk i profesor nadzwyczajny w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w SWPS Uniwersytecie Humanistycznospołecznym. Rozmawialiśmy o najnowszej książce profesora pt. "Ludowa historia Polski".
pobierz 60.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Rozmowa z europosłem Bartoszem Arłukowiczem
Gościem Wolnego Radia Europa był Bartosz Arłukowicz, poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem (BECA). Rozmawialiśmy o inicjatywie polskiej delegacji w Grupie EPL, dzięki której powołano komisję do walki z chorobami nowotworowymi.
pobierz 30.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Rozmowa z sędzią Igorem Tuleyą
Gościem Wolnego Radia Europa był sędzia Igor Tuleya. Rozmawialiśmy między innymi o tym, czym naraził się obecnej władzy, na jakiej podstawie uchylono mu immunitet oraz zabroniono wykonywania zawodu, a także co grozi mu obecnie i gdzie widzi nadzieję na powrót do normalności.
pobierz 43.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Rozmowa z europosłem Janem Olbrychtem
Gościem Wolnego Radia Europa był Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego i ekspert w zakresie funduszy europejskich. Rozmawialiśmy o budżecie Unii Europejskiej i zapowiadanym wecie polskiego rządu.
pobierz 52.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Rozmowa z ambasadorem Danielem Friedem
Gościem Wolnego Radia Europa był amerykański polityk i dyplomata, a w latach 1997–2000 ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Daniel Fried. Rozmawialiśmy o relacjach amerykańsko - polskich i europejskich oraz o wyborze Joe Bidena na Prezydenta Stanów Zjednoczonych.
pobierz 41.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Rozmowa z europosłanką z Niemiec Katariną Barley
Gościem Wolnego Radia Europa była Katarina Barley, niemiecka polityk, była minister sprawiedliwości, a obecnie europosłanka. Rozmawialiśmy m.in. o wypowiedzi, w której nasza rozmówczyni stwierdziła, że Polskę i Węgry trzeba „finansowo zagłodzić”. Rozmowa w języku angielskim.
pobierz 26.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Rozmowa z Martą Lempart
Gościem Wolnego Radia Europa była Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Rozmawialiśmy m.in. o strajku, prawach kobiet, relacji państwo - Kościół i tzw. kompromisie Prezydenta.
pobierz 41.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O pandemii z dr Pawłem Grzesiowskim
Gościem Wolnego Radia Europa był dr Paweł Grzesiowski, lekarz pediatra, immunolog, doktor nauk medycznych. Rozmawialiśmy o pandemii covid-19 oraz bieżącej kondycji służby zdrowia.
pobierz 52.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Rozmowa z mecenasem Jackiem Dubois
Gościem Wolnego Radia Europa był Jacek Dubois, adwokat, członek Trybunału Stanu, a w latach 2012–2015 zastępca przewodniczącego. Rozmawialiśmy m.in. o tym, co sprawa Romana Giertycha mówi nam o prawie i sprawiedliwości w Polsce.
pobierz 50.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek