Piątki po Deployu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W podcaście “Piątki po deployu” dzielimy się swoimi spostrzeżeniami na programistyczne tematy. Od nowinek, poprzez trendy, aż do codziennej pracy nad oprogramowaniem – świat IT nie ma przed nami tajemnic. Prowadzą Miłosz Kusiciel i Mateusz Anioła.
Data dodania: 2020-02-10 11:36:15
Data aktualizacji: 2020-09-26 09:55:05
Audycji w katalogu: 18
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
Co denerwuje programistów? | Piątki po deployu #18
Braki w dokumentacji, długie spotkania o niczym, głośne rozmowy na open space, pomylone imiona w ofertach pracy… Czujecie, że coś się w Was gotuje, kiedy czytacie te słowa? Nie jesteście sami, wielu programistów tak ma! Uzbrójcie się jednak w cierpliwość, bo tematem dzisiejszego odcinka są wszystkie rzeczy, które doprowadzają devów do białej gorączki.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
Czym naprawdę zajmuje się DevOps? | Piątki po deployu #17
DevOpsi - szare eminencje software developmentu i najwięksi przeciwnicy piątków po deployu. Nikt do końca nie wie czym się zajmują, ale wszyscy są wdzięczni za ich pracę. W 17 odcinku podcastu przyglądamy się bliżej obowiązkom DevOpsów i ich współpracy z developerami. Pytamy czym różni się ich rola od starych dobrych webmasterów, na ile ich praca opiera się na programowaniu, z których narzędzi korzystają na co dzień. I najważniejsze - czy to oni odpowiadają za pięćsetki? Gościem Miłosza jest Andrzej Płuszka, Senior DevOps Engineer & Engineering Analyst w Merixstudio.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
Programistyczne cmentarzysko: technologie, które odeszły do lamusa | Piątki po deployu #16
Internet Explorer, Flash, Microsoft FrontPage – programistyczne cmentarzysko jest pełne rozwiązań, które już nie są lub zaraz przestaną być wspierane. Dziś porozmawiamy o tych, które wspominamy z rozrzewnieniem i tych, których odejście było dla nas ulgą.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Code review: uczymy się na błędach | Piątki po deployu #15
Każdy kto kiedykolwiek pisał wie, że najtrudniej wychwycić własne błędy – również w kodzie. Dlatego dziś weźmiemy na tapet code review, czyli proces badania kodu pod względem jakości i ewentualnych błędów. Wraz z naszym gościem, Jakubem Aniołą z RSQ Technologies, zastanowimy się kto powinien być zaangażowany w taką inspekcję i jak wykonywać code review krok po kroku.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
ęśąćż czyli test powiadomień push mBanku | Piątki po deployu #14
"ęśąćż", "test wiadomości push", "życzymy miłego dnia" – powiadomienia o takiej treści otrzymali w sierpniową środę klienci mBanku. Jak do tego doszło? O tym rozmawiamy dziś z Adamem Szajderem, który kieruje wydziałem komunikacji w kanałach elektronicznych mBanku. Nasz gość opowie też o tym co koronawirus zmienił w pracy w finansach, na czym polega praca zespołu kryzysowego i jak wygląda wdrożenie zmian w złożonym systemie. Przede wszystkim jednak spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy deploy w piątek to kiedykolwiek dobry pomysł :)
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Oddziel zapis od odczytu czyli CQRS | Piątki po deployu #13
Motto 13 odcinka podcastu to “oddziel zapis od odczytu”. Skąd to hasło? To proste: dziś rozmawiamy o tym czym jest CQRS, w jakich projektach sprawdzi się najlepiej i jak go zaimplementować. Gościem Miłosza jest Dawid Woźniak, Senior Python Developer & Engineering Analyst w Merixstudio.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Sprzęt dla programistów | Piątki po deployu #12
Komputer stacjonarny czy laptop? Klawiatura zewnętrzna czy wbudowana? Touchpad czy myszka? Jak duży RAM? To zdecydowanie nie są łatwe wybory – a odpowiedzi jest tyle co deweloperów, którym zadasz te pytania. Dziś opowiemy Wam jak my pracujemy na co dzień i jaki sprzęt dla programistów polecamy.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
React i React Native: web kontra mobile | Piątki po deployu #11
Web i mobile, React i React Native. Naszym gościem jest dziś Mateusz Kaczmarek, JavaScript Developer w Merixstudio, a tematem na tapecie jest porównanie dwóch rozwiązań frontendowych. Porozmawiamy m.in. o strukturze, bibliotekach, stylach, deploymencie – czyli o wszystkim co łączy oraz dzieli React i React Native.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Narzędzia dla programistów: subiektywny przegląd | Piątki po deployu #10
Next.js, Requests, PyCharm, VSCode – co mają ze sobą wspólnego? To proste, nie wyobrażamy sobie bez nich pracy! Jak już się pewnie domyślacie, dzisiejszym tematem są nasze ulubione narzędzia dla programistów. Niech jednak nie zmyli Was ten krótki wstęp. Takich ulubieńców mamy o wiele więcej, a pełną listę poznacie słuchając 10 odcinka Piątków po Deployu!
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Rekrutacja w IT: gdy zasady są zmyślone a odpowiedzi nie mają znaczenia (2/2) | Piątki po deployu #9
Zapraszamy do wysłuchania drugiej części rozmowy Mateusza i Kasi. Tematem 9 odcinka nadal jest rekrutacja w IT – dziś jednak skupimy się na samym przebiegu rozmowy. Zastanowimy się jak wygląda idealna rozmowa techniczna, powiemy czy brak chemii na pierwszym spotkaniu z firmą to zawsze zły znak i podzielimy się swoimi przemyśleniami na dość kontrowersyjny temat: zadań rekrutacyjnych dla kandydatów.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Rekrutacja w IT: gdy zasady są zmyślone a odpowiedzi nie mają znaczenia (część 1) | Piątki po deployu #8
Naszym kolejnym gościem jest Kasia Ławińska, HR Manager i Team Leader w Merixstudio, więc, jak możecie się już domyślać, będziemy rozmawiać o rekrutacji w IT. Kasia będzie nam towarzyszyć w dwóch odcinkach – w pierwszym, którego właśnie słuchacie, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o optymalną ilość i długość spotkań, omówimy najczęstsze błędy popełniane przez kandydatów i rekruterów, a także zastanowimy się co o programowaniu powinien wiedzieć HRowiec.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Jak i po co optymalizować aplikacje na frontendzie? | Piątki po deployu #7
Pierwsze Piątki po deployu z gościem! Dziś Miłosz przepytuje Mikołaja na temat optymalizacji aplikacji na frontendzie. Sprawdźcie, jakie są najlepsze sposoby na optymalizowanie aplikacji. Z podcastu dowiecie się też, jak firmy takie jak Netflix czy Uber wykorzystały optymalizację na frontendzie, by przyśpieszyć działanie aplikacji i znacznie ulepszyły user experience. [01:20] - Po co w ogóle optymalizować aplikację i co to znaczy? [06:40] - Czym jest Gatsby.js i jaki ma wpływ na optymalizację? [10:16] - Time to first paint i Time to interactive - o co w tym chodzi? [11:40] - Jak Netflix zoptymalizował frontend strony logowania? [15:28] - Jak Uber wykorzystał Preacta do optymalizacji? [19:50] - O czym warto pamiętać od samego początku tworzenia projektu? 3 wartościowe rady
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Chill Driven Development: jak się nie wypalić i nie zostać w tyle | Piątki po deployu #6
Ciągły rozwój, nowe technologie, innowacyjne projekty… a stąd już prosta droga do wypalenia zawodowego. Dziś zastanowimy się, czy Hype Driven Development może doprowadzić do programistycznego kaca i czy jego przeciwieństwo – Chill Driven Development – nie sprawi, że zostaniemy w tyle.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Senior developer: programista, manager, czy ktoś zupełnie inny? | Piątki po deployu #5
Dziś porozmawiamy o mitycznych programistach 15k. Zastanowimy się kim właściwie jest senior developer, jakie ma kompetencje i czy jego dojrzałość jest mierzona tylko w latach. Opowiemy Wam również o dwóch ścieżkach kariery, które odpowiadają na różne potrzeby seniorów: technicznej oraz managerskiej.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Python i Node.js: jak porównać język ze środowiskiem? | Piątki po deployu #4
W dzisiejszym odcinku po raz kolejny wychodzimy poza klasyczne ramy frontend i backendu by porównać Pythona z Node.js. Jaka jest historia tych technologii, co przyniesie dla nich przyszłość, jakie są ich zalety i wady? Ale przede wszystkim, czy (i jak) można porównać język ze środowiskiem?
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Czym jest legacy code i jak sobie z nim radzić | Piątki po deployu #3
Tematem dzisiejszego odcinka jest uznawany przez wielu programistów za zło konieczne legacy code. Czym właściwie jest odziedziczony kod, czego możesz się nauczyć z pracy z nim i czy refaktoryzacja jest zawsze najlepszym wyjściem? Na te i inne pytania związane z legacy codem odpowiemy w trzecim odcinku Piątków po deployu.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Technologie, które warto obserwować w 2020 | Piątki po deployu #2
Luty to nadal szeroko pojęty początek roku, więc nie jest jeszcze za późno na przedstawienie rozwiązań i technologii, które według nas będą królować w świecie IT w najbliższych miesiącach.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Decyzje, decyzje: pożegnanie Pythona 2 i wybór wieloplatformowego frameworka | Piątki po deployu #1
W pierwszym odcinku "Piątków po deployu" porozmawiamy o dwóch trudnych wyborach. Pierwszym z nich jest pożegnanie Pythona 2, który wyzionął ducha z początkiem 2020. Opowiemy o najważniejszych różnicach między Pythonem 2 a 3 i postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak trudna będzie migracja na nowszą wersję języka. W drugiej części odcinka zastanowimy się, który cross-platformowy framework lepiej wybrać: React Native czy Flutter. Porównamy je pod względem popularności i możliwości technicznych jakie oferują.
pobierz odcinki RSS iTunes www
miodek