Piątki po Deployu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W podcaście “Piątki po deployu” dzielimy się swoimi spostrzeżeniami na programistyczne tematy. Od nowinek, poprzez trendy, aż do codziennej pracy nad oprogramowaniem – świat IT nie ma przed nami tajemnic. Prowadzą Miłosz Kusiciel i Mateusz Anioła.
Data dodania: 2020-02-10 11:36:15
Data aktualizacji: 2021-01-22 05:50:03
Audycji w katalogu: 26
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 13 dni temu
Trendy w programowaniu na 2021 | Piątki po deployu #25
Mamy początek stycznia, a więc czas postanowień i wyzwań. Szukając swojej drogi, łatwo pogubić się w gąszczu nowinek technologicznych. By ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy subiektywny przegląd trendów programistycznych na 2021. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynacie swoją przygodę w branży IT, czy zjedliście zęby na tworzeniu aplikacji - na pewno znajdziecie tu coś dla siebie!
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Najlepsze prezenty dla programistów i ludzi z branży IT | Piątki po deployu #24
To ostatnia szansa, żeby posłuchać nas... w tym roku! Na tydzień przed Świętami Bożego Narodzenia mamy dla Was wybór najlepszych prezentów dla programistów i osób pracujących w branży IT.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
25 lat JavaScriptu: nasze podsumowanie pracy z JSem | Piątki po deployu #23
JavaScript powstał 4 grudnia 1995, czyli… dokładnie 25 lat temu! Żeby uczcić ćwierćwiecze JSa, postanowiliśmy podsumować nasze dotychczasowe doświadczenia z tym językiem. Powspominamy pierwsze projekty, opowiemy o tym za co kochamy (i nienawidzimy) JavaScript, a także zastanowimy się nad przyszłością języka stworzonego przez Netscape. Naszym gościem jest Marcin “Maja” Majewski, Senior Fullstack Developer i Engineering Analyst w Merixstudio.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
10 rzeczy, które warto wiedzieć, zanim zaczniesz programować | Piątki po deployu #22
Jesteś na początku swojej programistycznej drogi? Przed Tobą setki godzin patrzenia w ekran i tysiące linijek kodu do wpisania - to pewne. W najnowszym odcinku Piątków po deployu zebraliśmy 10 rzeczy, które warto wiedzieć zanim zaczniesz programować. Gdybyśmy takie podejście mieli od początku, to pewnie szybciej zostalibyśmy seniorami. Albo i nie :)
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Aplikacje mobilne: jak przejść z rozwiązań natywnych na cross-platform | Piątki po deployu #21
Zanim stworzysz aplikację mobilną, musisz zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie: native, PWA, a może cross-platform? W dzisiejszym odcinku skupimy się na ostatnim wyborze. Porozmawiamy o wadach i zaletach podejścia wieloplatformowego, a także tym, co Flutter ma do zaoferowania programistom. Naszym gościem jest Paweł Ławiński, Senior Mobile Developer & Engineering Manager w Merixstudio.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Nauka programowania na własną rękę | Piątki po deployu #20
Nauka programowania na własną rękę to prawdziwe wyzwanie. Podobno od nadmiaru głowa nie boli, jednak im więcej kursów i książek dla początkujących przeglądamy, tym trudniej jest nam znaleźć te wartościowe. Co więc robić by bezboleśnie przeistoczyć się w junior developera? Odpowiedź znajdziecie w 20 odcinku Piątków po deployu.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Z życia testera: czym zajmuje się QA Specialist w software house | Piątki po deployu #19
Testy automatyczne czy manualne? Praca z dokumentacją czy częsta komunikacja z zespołem? Certyfikaty testerskie czy praktyczne doświadczenie? Dziś porozmawiamy o dylematach, przed którymi stają na co dzień testerzy w branży IT. Naszym gościem jest Dorota Spławska, Senior QA Engineer & Engineering Manager.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Co denerwuje programistów? | Piątki po deployu #18
Braki w dokumentacji, długie spotkania o niczym, głośne rozmowy na open space, pomylone imiona w ofertach pracy… Czujecie, że coś się w Was gotuje, kiedy czytacie te słowa? Nie jesteście sami, wielu programistów tak ma! Uzbrójcie się jednak w cierpliwość, bo tematem dzisiejszego odcinka są wszystkie rzeczy, które doprowadzają devów do białej gorączki.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Czym naprawdę zajmuje się DevOps? | Piątki po deployu #17
DevOpsi - szare eminencje software developmentu i najwięksi przeciwnicy piątków po deployu. Nikt do końca nie wie czym się zajmują, ale wszyscy są wdzięczni za ich pracę. W 17 odcinku podcastu przyglądamy się bliżej obowiązkom DevOpsów i ich współpracy z developerami. Pytamy czym różni się ich rola od starych dobrych webmasterów, na ile ich praca opiera się na programowaniu, z których narzędzi korzystają na co dzień. I najważniejsze - czy to oni odpowiadają za pięćsetki? Gościem Miłosza jest Andrzej Płuszka, Senior DevOps Engineer & Engineering Analyst w Merixstudio.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Programistyczne cmentarzysko: technologie, które odeszły do lamusa | Piątki po deployu #16
Internet Explorer, Flash, Microsoft FrontPage – programistyczne cmentarzysko jest pełne rozwiązań, które już nie są lub zaraz przestaną być wspierane. Dziś porozmawiamy o tych, które wspominamy z rozrzewnieniem i tych, których odejście było dla nas ulgą.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Code review: uczymy się na błędach | Piątki po deployu #15
Każdy kto kiedykolwiek pisał wie, że najtrudniej wychwycić własne błędy – również w kodzie. Dlatego dziś weźmiemy na tapet code review, czyli proces badania kodu pod względem jakości i ewentualnych błędów. Wraz z naszym gościem, Jakubem Aniołą z RSQ Technologies, zastanowimy się kto powinien być zaangażowany w taką inspekcję i jak wykonywać code review krok po kroku.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
ęśąćż czyli test powiadomień push mBanku | Piątki po deployu #14
"ęśąćż", "test wiadomości push", "życzymy miłego dnia" – powiadomienia o takiej treści otrzymali w sierpniową środę klienci mBanku. Jak do tego doszło? O tym rozmawiamy dziś z Adamem Szajderem, który kieruje wydziałem komunikacji w kanałach elektronicznych mBanku. Nasz gość opowie też o tym co koronawirus zmienił w pracy w finansach, na czym polega praca zespołu kryzysowego i jak wygląda wdrożenie zmian w złożonym systemie. Przede wszystkim jednak spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy deploy w piątek to kiedykolwiek dobry pomysł :)
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Oddziel zapis od odczytu czyli CQRS | Piątki po deployu #13
Motto 13 odcinka podcastu to “oddziel zapis od odczytu”. Skąd to hasło? To proste: dziś rozmawiamy o tym czym jest CQRS, w jakich projektach sprawdzi się najlepiej i jak go zaimplementować. Gościem Miłosza jest Dawid Woźniak, Senior Python Developer & Engineering Analyst w Merixstudio.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Sprzęt dla programistów | Piątki po deployu #12
Komputer stacjonarny czy laptop? Klawiatura zewnętrzna czy wbudowana? Touchpad czy myszka? Jak duży RAM? To zdecydowanie nie są łatwe wybory – a odpowiedzi jest tyle co deweloperów, którym zadasz te pytania. Dziś opowiemy Wam jak my pracujemy na co dzień i jaki sprzęt dla programistów polecamy.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
React i React Native: web kontra mobile | Piątki po deployu #11
Web i mobile, React i React Native. Naszym gościem jest dziś Mateusz Kaczmarek, JavaScript Developer w Merixstudio, a tematem na tapecie jest porównanie dwóch rozwiązań frontendowych. Porozmawiamy m.in. o strukturze, bibliotekach, stylach, deploymencie – czyli o wszystkim co łączy oraz dzieli React i React Native.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Narzędzia dla programistów: subiektywny przegląd | Piątki po deployu #10
Next.js, Requests, PyCharm, VSCode – co mają ze sobą wspólnego? To proste, nie wyobrażamy sobie bez nich pracy! Jak już się pewnie domyślacie, dzisiejszym tematem są nasze ulubione narzędzia dla programistów. Niech jednak nie zmyli Was ten krótki wstęp. Takich ulubieńców mamy o wiele więcej, a pełną listę poznacie słuchając 10 odcinka Piątków po Deployu!
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Rekrutacja w IT: gdy zasady są zmyślone a odpowiedzi nie mają znaczenia (2/2) | Piątki po deployu #9
Zapraszamy do wysłuchania drugiej części rozmowy Mateusza i Kasi. Tematem 9 odcinka nadal jest rekrutacja w IT – dziś jednak skupimy się na samym przebiegu rozmowy. Zastanowimy się jak wygląda idealna rozmowa techniczna, powiemy czy brak chemii na pierwszym spotkaniu z firmą to zawsze zły znak i podzielimy się swoimi przemyśleniami na dość kontrowersyjny temat: zadań rekrutacyjnych dla kandydatów.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Rekrutacja w IT: gdy zasady są zmyślone a odpowiedzi nie mają znaczenia (część 1) | Piątki po deployu #8
Naszym kolejnym gościem jest Kasia Ławińska, HR Manager i Team Leader w Merixstudio, więc, jak możecie się już domyślać, będziemy rozmawiać o rekrutacji w IT. Kasia będzie nam towarzyszyć w dwóch odcinkach – w pierwszym, którego właśnie słuchacie, spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o optymalną ilość i długość spotkań, omówimy najczęstsze błędy popełniane przez kandydatów i rekruterów, a także zastanowimy się co o programowaniu powinien wiedzieć HRowiec.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Jak i po co optymalizować aplikacje na frontendzie? | Piątki po deployu #7
Pierwsze Piątki po deployu z gościem! Dziś Miłosz przepytuje Mikołaja na temat optymalizacji aplikacji na frontendzie. Sprawdźcie, jakie są najlepsze sposoby na optymalizowanie aplikacji. Z podcastu dowiecie się też, jak firmy takie jak Netflix czy Uber wykorzystały optymalizację na frontendzie, by przyśpieszyć działanie aplikacji i znacznie ulepszyły user experience. [01:20] - Po co w ogóle optymalizować aplikację i co to znaczy? [06:40] - Czym jest Gatsby.js i jaki ma wpływ na optymalizację? [10:16] - Time to first paint i Time to interactive - o co w tym chodzi? [11:40] - Jak Netflix zoptymalizował frontend strony logowania? [15:28] - Jak Uber wykorzystał Preacta do optymalizacji? [19:50] - O czym warto pamiętać od samego początku tworzenia projektu? 3 wartościowe rady
pobierz odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek