Dekonstrukcja

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Krótkie rozmowy z muzykami
Data dodania: 2020-02-11 20:41:18
Data aktualizacji: 2021-01-23 22:20:06
Audycji w katalogu: 18
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 10 miesięcy temu
18- "I Tried" Ms Obsession
Gościem 18 odcinka Dekonstrukcji jest Ms Obsession, wokalistka, songwriterka, producentka, która mieszka i tworzy w Warszawie. Dzięki rozmowie, w której szczegółowo omawiamy proces powstawania piosenki "I Tried" z jej albumu Manekin, dostajemy wgląd w inspiracje i twórczość Ms Obsession, którą można opisać jako różnorodny, elektroniczny pop z elementami soulu i jazzu. Z rozmowy dowiadujemy się o czym jest utwór, jakie są jego elementy składowe, oraz dlaczego można ten utwór nazwać swego rodzaju hymnem osób marginalizowanych.
pobierz 27.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
17- "She Floats" The Fake
Gośćmi 17 odcinka Dekonstrukcji są Nicolai, Anil i Wojtas, czyli pełny skład wrocławskiego zespołu The Fake. To fenomenalnie brzmiące trio gra współczesnego, psychodelicznego rocka, a w ich muzyce usłyszeć można inspiracje największymi zespołami w historii, jak np. The Beatles, Cream, Led Zeppelin czy Pink Floyd. Podczas rozmowy rozkładamy na części pierwsze ich najnowszy singiel "She Floats", który zapowiada nadchodzący, debiutancki "The Fake Album". Jako, że 2/3 zespołu są anglojęzyczne, odcinek jest po angielsku. Omawiamy historię powstania utworu, który został zainspirowany w równej mierze jednorazowym stanem odurzenia jak i trudną życiową sytuacją Nicolaia.
pobierz 24.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
16-"Ufam Sobie" Maria Tyszkiewicz
Gośćmi 16 odcinka Dekonstrukcji są Maria Tyszkiewicz oraz jej producent Kamil Zawiślak (Wishlake). Maria wydaje właśnie swój debiutancki album, a „Ufam Sobie” to jej pierwszy singiel, który ukazał się 28 czerwca, nakładem wytwórni Fonobo. Ten numer to eklektyczny, spokojny, pełen emocji utwór momentami przypominający przestrzenne kompozycje Jamesa Blake’a, a chwilami pierwszą płytę Jessie Ware. Wspólna dekonstrukcja tego numeru, to pretekst do głębszej rozmowy o tym jak podobne przeżycia Marii i Kamila wpłynęły na pełne porozumienie w relacji producent—wokalistka. Poruszamy też kwestię minimalizmu w muzyce, a dodatkowo możecie usłyszeć kilka solidnych pro tipów od Kamila a propos produkcji chórków przyprawiających o dreszcze.
pobierz 24.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
15- "Radionoize" Tides from Nebula
Gośćmi 15 odcinka Dekonstrukcji są Tides from Nebula, jeden z najbardziej znanych polski zespołów postrockowych. Maciek i Tomek opowiadają o nowej, piątej płycie- From Voodoo to Zen, oraz dekonstruują 4 utwór z płyty- "Radionoize". Jak zawsze w Dekonstrukcji, w tle usłyszeć można pojedyncze ścieżki instrumentalne, oraz poznać historię utworu i proces twórczy, którym zespół się kierował. Tym razem dowiadujemy się też kto kocha a kto nienawidzi zespół Radiohead, od kogo czerpie pomysły Maciek, oraz czego brakuje zespołom z polskiej scenie postrockowej.
pobierz 26.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
14- "Strach" Pola Chobot i Adam Baran
Gośćmi 14 odcinka Dekonstrukcji są Pola i Adam, wrocławscy muzycy tworzący bluesowo-jazzowy duet. Podczas tej rozmowy dekonstruujemy utwór "Strach" z ich najnowszej płyty wydanej pod wytwórnią Fonobo- "Jak wyjść z domu, gdy na świecie mży?". Pola opowiada między innymi o tym, którzy polscy poeci i pisarze mieli największy wpływ na jej rozwój artystyczny, a Adam o zaletach Monochrom Studio w Gniewoszowie, oraz o tym jak udało mu się uzyskać bardzo gęste, przestrzenne i gęste brzmienie gitary w "Strachu". Utwór, choć prosty, kryje w sobie sporo emocji, a podczas rozmowy Pola dzieli się przeżyciami, które doprowadziły do napisania tej piosenki.
pobierz 26.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
13- "Koniec Zimy" Mikromusic
Gośćmi 13 odcinka Dekonstrukcji są Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński, czyli założyciele znanego, wrocławskiego zespołu Mikromusic. Wywiad odbył się w Cafe Rozrusznik, czyli w jednej z lokalizacji, w których Mikromusic nagrywało piosenki do swojej najnowszej płyty "Z Dolnej Półki". Można więc powiedzieć, że ten odcinek to "Dekonstrukcja z dolnej półki". Płyta zawiera reinterpretacje utworów Mikromusic, zagrane live w różnych lokalizacjach we Wrocławiu i jego okolicach. Podczas tej rozmowy Natalia i Dawid rozkładają na części pierwsze utwór "Koniec Zimy" z tej właśnie płyty, ale też opowiadają o tym jak narodził się pomysł na Dolną Półkę. Wspólnie analizujemy to jak bardzo zmienił się utwór "Koniec Zimy" względem swojej pierwotnej wersji z płyty "Tak Mi Się Nie Chce". Zespół zdradza też wiele szczegółów dotyczących doboru instrumentów, pracy nad brzmieniem, oraz trudności związanych realizacją nagrań w tak wielu różnych miejscach.
pobierz 31.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
12- "Hologram" Oly.
Gościem 12 odcinka Dekonstrukcji jest autorski projekt Oli Komsty- Oly. W tym odcinku rozmawiam z Olą i z Andrzejem, którzy opowiadają o tym jak powstawał utwór "Hologram", który znalazł się na drugiej płycie tego projektu "Rzeczy, których nie mówię kiedy jestem dorosła". Ola to piosenkopisarka, wokalistka oraz autorka tekstów. Jej znakiem rozpoznawczym jest to, że komponuje bardzo intymne, osobiste piosenki, a za jedyny akompaniament służy jej zwykle ukulele. Ola ma na koncie współpracę z Fismollem, Robert Amirianem, islandzkim artystą Low Roar oraz Andrzejem Smolikiem. Podczas rozmowy Ola i Andrzej opowiadają między innymi o tym jak to się stało że w Hologramie pojawiły się flety piccolo i Indyjska orkiestra, co jest dla nich najtrudniejszym etapem w piosenkopisarstwie, oraz o tym co z Hologramem ma wspólnego babcia Oli.
pobierz 23.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
11- "Harmony" beluga stone
Gośćmi 11 odcinka Dekonstrukcji są beluga stone, czyli 2/10 zespołu P.Unity, nominowanego w tym roku do Fryderyka w kategorii album roku Blues/Country. Utwór "Harmony" to pierwszy singiel z ich debiutanckiej płyty Spiritual Surfing. Podczas wspólnej analizy tego jak powstał, dowiadujemy się między innymi o tym jak duchowy spokój wpłynął na twórczość belugi, dlaczego Jędrzej i Maciej zdecydowali się na "całkowicie home-recordingową akcję", oraz dlaczego Harmony idealnie reprezentuje ich debiutancki krążek.
pobierz 19.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
10- "Fantazmat" Blauka
10 odcinek Dekonstrukcji to spotkanie z duetem Blauka, nowością na polskiej scenie muzycznej. Tworząc materiał Georgina i Piotr inspirowali się psychodelicznym rockiem, soulem i piosenkopisarstwem opartym na rozbudowanych liniach melodycznych, charakterystycznym dla lat 60 i 70. Gina opowiada między innymi o tym jak powstają jej teskty, a Piotr o tym jak uzyskał brzmienie Thereminu pomimo, że nie miał dostępu do tego instrumentu,
pobierz 23.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
9- "Tulip" NOTOPOP
W 9 odcinku Dekonstrukcji, wrocławski zespół NOTOPOP opowiada o tym jak powstał "Tulip", utwór taneczny, electro-pop'owy, podszyty nutą nostalgii i rozterek sercowych. W odcinku można usłyszeć wysolowane ścieżki wokalu, basu,16 krokowego automatu perkusyjnego, przesterowanych gitar, oraz nieoczywiste dodatki muzyczne takie jak cytra, czy efekty inspirowane The Chemical Brothers.
pobierz 21.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
8- "Parallels" So Flow
Zespół So Flow opowiada o tym jak powstawał utwór Parallels w ósmym odcinku Dekonstrukcji. Rozmawiam z muzykami o korzeniach i inspiracjach mocno osadzonych w kulturze hip-hopu, samplingu, oraz bit makingu. Podczas rozmowy można tez usłyszeć wczesne wersje utworu nagrywane na próbach, oraz dowiedzieć się jakie znaczenie kryje za sobą tajemnicza nazwa Parallels.
pobierz 20.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
7- "Oddech" Frankenstein Children
Frankenstein Children to goście siódmego odcinka Dekonstrukcji. Zespół z Ząbkowic Śląskich opowiada o tym, jak zmieniło się w ostatnim czasie ich podejście do tworzenia muzyki, czego nauczyła ich współpraca z producentem Marcinem Paterem, oraz o tym dlaczego pisanie tekstów po Polsku jest dla nich sporych wyzwaniem.
pobierz 18.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
6- "Mitsubishi Evo VII" Niemoc
W tym odcinku Dekonstrukcji Niemoc, czyli trio z Zielonej Góry opowiada o procesie powstawania kawałka Mitsubishi Evo VII z niedawno wydanej płyty Baśnie. Muzycy opowiadają miedzy innymi o inspiracjach które nadały im kierunek przy nagrywaniu nowej płyty, o wyzwaniach towarzyszących tworzeniu muzyki instrumentalnej i o poszukiwaniach własnego brzmienia.
pobierz 23.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
5- "Mamy Corty" Krystian San ft. Dżejpa
W piątym odcinku Dekonstrukcji producent Krystian San opowiada o Mamy Corty, lekkim, zabawnym, hip-hopowym kawałku który zrobił z wrocławskim raperem Dżejpą. Krystian i Dżejpa zainspirowani grą w tenisa bawią się zarówno treścią jak i formą utworu. Podczas rozmowy następuje rekonstrukcja wydarzeń które doprowadziły do powstania tego utworu, a w tle można usłyszeć pojedyncze ścieżki które składają się na Mamy Corty.
pobierz 15.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
4- "Once a Week" en2ak feat. Paulina Przybysz, Seb Zillner
W czwartym odcinku Dekonstrukcji, wraz z en2akiem rozmawiamy o jego "Once a Week" z płyty Kamikaze Broccoli. Mój gość opowiada o współpracy na odległość z multiintstrumentalistą Sebem Zillnerem, o profesjonalizmie Pauliny Przybysz, oraz o tym dlaczego nie lubi oczekiwań w muzyce.
pobierz 15.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
3- "Blues Keeps Crooning" MIN t
Trzeci odcinek Dekonstrukcji to rozmowa z artystką MIN t, podczas której rozkładamy na części pierwsze utwór "Blues Keeps Crooning" z płyty Assemblage. Podczas rozmowy dowiecie się o nietypowych i różnorodnych inspiracjach MIN t. Muzyka klasyczna, metal oraz jamajski dub to tylko niektóre z muzycznych światów które odwiedzicie słuchając tej rozmowy.
pobierz 18.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
2- "Oczy Kamienic" L. Stadt
Gościem drugiego odcinka Dekonstrukcji jest wokalista i lider zespołu L. Stadt. Łukasz Lach opowiada o procesie powstawania utworu "Oczy Kamienic", o tym jak teksty Kondrada Dworakowskiego wpłynęły na jego warstwę muzyczną oraz o głębokich przeżyciach osobistych, które temu wszystkiemu towarzyszyły. Słuchając odcinka będzie można usłyszeć wczesne wersje utworu komponowane przy pianinie oraz dowiedzieć się jakie płyty inspirowały zespół przy nagrywaniu tego materiału.
pobierz 20.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
1- "Gorzkie Lody" Ala | Zastary
Ala i Jakub, czyli Ala | Zastary są gośćmi pierwszego odcinka Dekonstrukcji. "Gorzkie Lody", czyli utwór, o którym jest ten odcinek, to lekka, gorzko-słodka zapowiedź lata. Podczas tej rozmowy Ala i Jakub opowiadają o tym jak powstawał ten utwór, a w tle można usłyszeć jego wczesne wersje, oraz pojedyncze ścieżki instrumentalne i wokalne.
pobierz 17.6 MB odcinki RSS iTunes www
miodek