Jaja w kuchni

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Rozmawiamy, próbujemy, gotujemy na antenie... To z pewnością najsmaczniejszy program w eterze! Zaprasza Marcin Kuc - w poniedziałki o 20 w Radiu Kampus na 97,1 FM w Warszawie i na www.radiokampus.fm na całym świecie!
Data dodania: 2020-02-11 20:42:09
Data aktualizacji: 2020-10-22 06:35:03
Audycji w katalogu: 55
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
Gastro w czasach zarazy #9
Czterech gości, z którymi łączymy się przez internet. Rafał powie o Restauracji U Wieniawy, gdzie zjecie kuchnię oficerską przedwojennej Warszawy, Cezary o szalonych pomysłach na pizzę w Rakiecie, Marek o burgerze #jesieńNara zaprojektowanym przez gospodarza audycji a Marcin tradycyjnie o Śledziach.
pobierz 45.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Casa di Tuzza
Panowie z zespołu Tuzza Globale otworzyli pizzerię na Senatorskiej. Napoletana jest już w całej Warszawie, czy w Casa di Tuzza zjemy najlepszą?
pobierz 48.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
Marek Kondrat
Marek Kondrat odwiedza Marcina w czwartą rocznicę powstania audycji Jaja w kuchni w Radio Kampus. Tak, rapuje tekst Wojtka Sokoła. Tak, śpiewamy razem Mydełko Fa. Tak, pięknie rozmawiamy o fascynacji jedzeniem i winem.
pobierz 52.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Marek Kondrat
Aby godnie uczcić 4 urodziny audycji "Jaja w Kuchni" potrzebny był gość wyjątkowy. Czy mogło być lepiej? Chyba nie! Marcina Kuca odwiedził Marek Kondrat... a reszta jak to się zwykło mawiać to już historia.
pobierz 55.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
Aleksander Baron
Aleksander Baron opowiada o nowym miejscu, w którym karmi Warszawiaków. Już nie tylko kiszonki a przede wszystkim mięso z grilla, polskie wina oraz... lody.
pobierz 49.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
Wujaszek Liestyle
Michał Wilczewski czyli Wujaszek Liestyle mówi o zajawce na gluten, robieniu pizzy przez dwie doby oraz „foldowaniu” chleba. Do tego pizza z Salsiccia z Bemowa krojona nożyczkami i najlepsza muzyka.
pobierz 46.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Piotr Wójcik - Neon
Piotr Wójcik, szef kuchni Koneser Grill na Pradze otwiera pup up na Nocnym Markecie. Neon to nowa inicjatywa znanego królestwa street foodu.
pobierz 44.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Roger That Foods
Roger That Foods - zaczęli jako foodtruck w kampusie WAT, teraz karmią Mordor i okolice doskonałym mięsem z wielkiej wędzarki
pobierz 47.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
lessless.
Marcin Kuc postawił na podwórku grilla i zrobił cevapcici dla Chłopaki w podróży. Krzysiek Wróbel i Łukasz Sobolewski aka lessless. będą mówili o mięsie w bułce jedzonej na całym świecie
pobierz 48.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Pogromcy Meatów
Pogromcy Meatów kończą pięć lat. Z tej okazji Tomasz Tomaszek zaprosi na urodzinową ucztę na Nocnym Markecie oraz w lokalu na Koszykowej 1.
pobierz 45.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Weganie vs mięsarianie
Malka i Laura z Tel Aviv Ubrań Food spotykają Piotrka znanego jako PigOut. Jak wypadnie zderzenie wegańskiej kuchni z zapalonym mięsarianinem?
pobierz 48.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Julian Karewicz i Szymek Czerwiński
Julian Karewicz dymi pastrami oraz sosy w This is SMOKE. Szymek Czerwiński karmi Polską Kiełbasą na Nocnym Markecie. Czy znajdą wspólny język i urodzi się z tego współpraca? Jaja łączą, uczą, bawią i jedzą!
pobierz 46.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Śledzie z Bornholmu
Śledzie z Bornholmu zacumowały w Porcie Pacyfik przy Hożej 86. W ich foodtrucku „How Much is the Fish” zjecie najciekawszy rybny street food Warszawy. Dania Marcina Dudy i Maćka Nawrockiego mają już naśladowców
pobierz 48.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
"Gościnność od kuchni"
"Gościnność od kuchni" to obowiązkowa pozycja dla szukających książki o gastronomii napisanej przez praktyków. Patrycja Siwiec, Adam Chrząstowski i Adam Pawłowski mówią o swojej najnowszej publikacji oraz ciekawych przygodach w pracy w restauracji. O tym wszystkim jak zawsze rozmawia Marcin Kuc!
pobierz 48.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Bydło i Powidło - Mateusz Windys i Tomek Karczewski
Mateusz Windys i Tomek Karczewski z Bydło i Powidło mówią o nowym lokalu, streetfoodowych odsłonach oraz imperium budowanym na mięsie. Rozmawia z nimi jak zawsze Marcin Kuc!
pobierz 49.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Meatologia - Andrzej Andrzejczak
Andrzej Andrzejczak, szef kuchni i współwłaściciel Meatologia mówi o kanapkach, które ważą pół kilograma i mają półtora tysiąca kalorii. Poleciały także smutne piosenki dla serduszek złamanych.
pobierz 48.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Piotr Ceranowicz - Bez Tytułu
Piotr Ceranowicz, szef kuchni Bez Tytułu tłumaczy, dlaczego frytki robi się sześć godzin, skrzydełka smaży dwa razy i co robi ze skórkami limonek po wykorzystaniu ich soku do ceviche.
pobierz 54.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Jaja w kuchni - Nocny Market
Oryginalne Jaja polskiego eteru odwiedzają legendarną miejscówkę, która już po raz piąty karmi Warszawiaków i nie tylko. Marcin rozmawia z wystawcami na Nocnym Markecie
pobierz 105.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Olaf Michalczyk i Janek Sokół - El Fuego
Olaf Michalczyk i Janek Sokół z El Fuego mówią o meksykanskiej kuchni na Bródnie. Jak zawsze rozmawia z nimi Marcin Kuc!
pobierz 50.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Basia Welento i Maja Święcicka - Vegan Ramen Shop
Basia Welento i Maja Święcicka z Vegan Ramen Shop mówią o trzecim lokalu z wegańską odsłoną makaronu z zupą. Leci K-Pop i Warszafski Deszcz.
pobierz 54.3 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek