Jaja w kuchni

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Rozmawiamy, próbujemy, gotujemy na antenie... To z pewnością najsmaczniejszy program w eterze! Zaprasza Marcin Kuc - w poniedziałki o 20 w Radiu Kampus na 97,1 FM w Warszawie i na www.radiokampus.fm na całym świecie!
Data dodania: 2020-02-11 20:42:09
Data aktualizacji: 2020-08-05 22:15:04
Audycji w katalogu: 43
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
Śledzie z Bornholmu
Śledzie z Bornholmu zacumowały w Porcie Pacyfik przy Hożej 86. W ich foodtrucku „How Much is the Fish” zjecie najciekawszy rybny street food Warszawy. Dania Marcina Dudy i Maćka Nawrockiego mają już naśladowców
pobierz 48.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
"Gościnność od kuchni"
"Gościnność od kuchni" to obowiązkowa pozycja dla szukających książki o gastronomii napisanej przez praktyków. Patrycja Siwiec, Adam Chrząstowski i Adam Pawłowski mówią o swojej najnowszej publikacji oraz ciekawych przygodach w pracy w restauracji. O tym wszystkim jak zawsze rozmawia Marcin Kuc!
pobierz 48.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
Bydło i Powidło - Mateusz Windys i Tomek Karczewski
Mateusz Windys i Tomek Karczewski z Bydło i Powidło mówią o nowym lokalu, streetfoodowych odsłonach oraz imperium budowanym na mięsie. Rozmawia z nimi jak zawsze Marcin Kuc!
pobierz 49.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
Meatologia - Andrzej Andrzejczak
Andrzej Andrzejczak, szef kuchni i współwłaściciel Meatologia mówi o kanapkach, które ważą pół kilograma i mają półtora tysiąca kalorii. Poleciały także smutne piosenki dla serduszek złamanych.
pobierz 48.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
Piotr Ceranowicz - Bez Tytułu
Piotr Ceranowicz, szef kuchni Bez Tytułu tłumaczy, dlaczego frytki robi się sześć godzin, skrzydełka smaży dwa razy i co robi ze skórkami limonek po wykorzystaniu ich soku do ceviche.
pobierz 54.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Jaja w kuchni - Nocny Market
Oryginalne Jaja polskiego eteru odwiedzają legendarną miejscówkę, która już po raz piąty karmi Warszawiaków i nie tylko. Marcin rozmawia z wystawcami na Nocnym Markecie
pobierz 105.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Olaf Michalczyk i Janek Sokół - El Fuego
Olaf Michalczyk i Janek Sokół z El Fuego mówią o meksykanskiej kuchni na Bródnie. Jak zawsze rozmawia z nimi Marcin Kuc!
pobierz 50.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Basia Welento i Maja Święcicka - Vegan Ramen Shop
Basia Welento i Maja Święcicka z Vegan Ramen Shop mówią o trzecim lokalu z wegańską odsłoną makaronu z zupą. Leci K-Pop i Warszafski Deszcz.
pobierz 54.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Grzegorz Kłos - Ed Red
Rzemieślnicze konserwy od gwiazd karmienia stekami? Grzegorz Kłos z Ed Red mówi o nowym projekcie i zachęca do zaproszenia konserw premium na stół.
pobierz 38.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Paulina i Robert - Tutto Bene
Paulina i Robert prowadzący od lat delikatesy Tutto Bene na Bazarku Olkuska postanowili rozszerzyć działalność o bistro. O tym, dlaczego nie mają w karcie pizzy, czy wódka to dobry składnik dania i jak radzą sobie po lockdownie. Bistro Tutto Bene. Do tego łączenie z Poznaniem i Ania Marciniak o swoim zbliżającym się pop upie z kiszonkami i rolkami.
pobierz 45.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Kinga Jankowska i Piotr Dorak - Mini Market
Kinga Jankowska i Piotr Dorak powiedzą o młodszym bracie Nocnego Marketu, który ruszył rok temu na prawym brzegu Wisły. O pląsach w Hockach Klockach, wydarzeniach kulturalnych w Lunaparku oraz jedzeniu na Mini Markecie.
pobierz 42.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Tomasz Czudowski - WspieramGastro
Tomasz Czudowski, inicjator powstania niekomercyjnej platformy do zamawiania jedzenia w czasie pandemii. Oprócz WspieramGastro.warszawa.pl powie o prowadzeniu restauracji Forty, Alewino.pl oraz cukierni Kukułka.
pobierz 50.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Jaja w kuchni - hot16challenge2 prod. Magiera
link do zbiórki: [link] Gorące podziękowania Magiera za bit! Dziękuję Przemkowi Corso i Prysowi za nominacje Zachęcam do wpłacania pieniędzy - już są TRZY BAŃKI, nie dwie z poniedziałku, kiedy to nagraliśmy
pobierz 2.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Krzysztof Cybruch - Targ Śniadaniowy
Pierwsza od 9 marca audycja z gościem na miejscu. Krzysztof Cybruch, twórca Targu Śniadaniowego komentuje działania rządu oraz warszawskiego samorządu z punktu widzenia gastronomii. O tym wszystkim rozmawia z nim Marcin Kuc!
pobierz 53.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #8
Targ Śniadaniowy otwarty za domem, Schabowy z własnymi internetowymi delikatesami, wegańskie smakołyki, pizza z szalonymi sosami oraz zamknięte przez wirusa Talerzyki. To wszystko w GASTRO WCZ vol.8
pobierz 48.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #7
Kooperatywa restauracji powołana do zamawiania jedzenia bez gigantycznych prowizji, neapolitańska pizza w dowozie, wietnamski street food i burgery dowożone z centrum na Białołękę. Gastro WCZ vol.7
pobierz 52.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #6
Kolejne tygodnie zamkniętych restauracji i wielkie powroty na kulinarną scenę. Las znów karmi, Figlia di Papa zamiast homarów serwuje pizzę, Shoku dowozi ramen, Cool Cat wymyśla na nowo schabowe.
pobierz 38.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #5
Dlaczego influencerzy uznali, że potrafią gotować i jaką dezinformację sieją - od złego trzymania noża po bzdury o 5g. Kto sprzedał się, by napchać kieszenie i zniszczyć warszawską gastronomię? Gdzie jest najlepsza pizza i czy da się zamówić kawę na dowóz. SZOKUJĄCE JAJA
pobierz 52.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #4
Vol. 4 - Marcin Kuc rozmawia z restauratorami oferującymi zestawy na Wielkanoc. Czy biała kiełbasa dojedzie na stoły Warszawiaków?
pobierz 49.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #3
Trzecia odsłona Gastro w czasach zarazy. Marcin Kuc skupia się na problemie prowizji firm dostarczających jedzenie. Wolt, Uber Eats czy Pyszne.pl głoszą pomoc da gastronomii w kryzysie, jednocześnie wpędzając ją w jeszcze większe kłopoty.
pobierz 52.6 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek