Jaja w kuchni

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Rozmawiamy, próbujemy, gotujemy na antenie... To z pewnością najsmaczniejszy program w eterze! Zaprasza Marcin Kuc - w poniedziałki o 20 w Radiu Kampus na 97,1 FM w Warszawie i na www.radiokampus.fm na całym świecie!
Data dodania: 2020-02-11 20:42:09
Data aktualizacji: 2021-01-16 21:35:06
Audycji w katalogu: 65
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
Bartek Lisek
Bartek Lisek z mokotowskiej restauracji Lokal na Rybę opowie, dlaczego otwiera tylko trzy dni w tygodniu, czy uda mu się przerobić każdy z 38 tysięcy gatunków ryb i o czym jest program „Nie bój ryby” w Kuchni+
pobierz 51.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Zimne Dranie
Zimne Dranie siekają tatary w Elektrowni Powiśle i sprzedają kanapki przygotowane wspólnie z Marcinem Kucem. Jest pysznie i jest bimber w konfiturze z cebuli.
pobierz 61.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Śledzie z Bornholmu
Marcin Duda - Śledzie z Bornholmu mówi o rybach na Wigilię, Święta i nie tylko.
pobierz 49.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Spiżarnia Schabowy
Twórcy najlepszego kotleta Schabowego w Warszawie powiedzą o pandemicznym projekcie przetwórczym. Smakołyki takie jak „dżem ze świni”, czy „krzan” to najlepszy prezent na świąteczny stół.
pobierz 45.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Marcin Molik
Marcin Molik, szef kuchni Restauracji Las mówi o ofercie świątecznej, pyzach z mięsem i yerbie z szyszkami.
pobierz 47.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Daniel Pawełek
Daniel Pawełek, restaurator - legenda. Właściciel hitów warszawskiej gastronomii, takich jak Butchery & Wine, Kieliszki na Próżnej, czy ostatnio Koneser Grill. Rozmawiamy o prowadzeniu restauracji w ciężkim okresie oraz o pasztecie w cieście.
pobierz 48.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
The Squad
The Squad, czyli Darek Kuźniak i Bartek Kapica oraz Joanna Zubkov z kooperatywy Podlasie Gruzinom o karmieniu ludzi pysznym, jakościowym jedzeniem prosto od producentów, zabawą formą po przejściu z telewizji do internetu oraz o serniku „chatka.
pobierz 50.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
BARaWINO
Gosia Sułek i Jacek Kuźmicki z BARaWINO mówią o pasji do wina, foise gras i płatkach suszonego tuńczyka. A to wszystko na Noakowskiego 16 oraz w dostawie.
pobierz 49.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #11
Czy steki w dowozie będą nadal smaczne? Czy mięsny premium ma coś wege w swojej ofercie? Czy zamawianie w Kurze opłaca się bardziej z pominięciem korporacji? Wreszcie, czy wegański ramen dojedzie wszędzie, w całej Polsce?
pobierz 51.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #10
Rozmawiamy z Zosią Pazik z Cool Cat o potędze jakości jedzenia i marketingu w social media, z Grześkiem Łapanowskim o ekonomii w gastronomii, z chłopakami ze Schabowego i Viet Street Food o sposobach zamawiania i z Tomkiem Czudowskim z Knajp.pl o jedynej, niekomercyjnej platformie do zamawiania jedzenia.
pobierz 51.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #9
Czterech gości, z którymi łączymy się przez internet. Rafał powie o Restauracji U Wieniawy, gdzie zjecie kuchnię oficerską przedwojennej Warszawy, Cezary o szalonych pomysłach na pizzę w Rakiecie, Marek o burgerze #jesieńNara zaprojektowanym przez gospodarza audycji a Marcin tradycyjnie o Śledziach.
pobierz 45.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Casa di Tuzza
Panowie z zespołu Tuzza Globale otworzyli pizzerię na Senatorskiej. Napoletana jest już w całej Warszawie, czy w Casa di Tuzza zjemy najlepszą?
pobierz 48.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Marek Kondrat
Marek Kondrat odwiedza Marcina w czwartą rocznicę powstania audycji Jaja w kuchni w Radio Kampus. Tak, rapuje tekst Wojtka Sokoła. Tak, śpiewamy razem Mydełko Fa. Tak, pięknie rozmawiamy o fascynacji jedzeniem i winem.
pobierz 52.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Marek Kondrat
Aby godnie uczcić 4 urodziny audycji "Jaja w Kuchni" potrzebny był gość wyjątkowy. Czy mogło być lepiej? Chyba nie! Marcina Kuca odwiedził Marek Kondrat... a reszta jak to się zwykło mawiać to już historia.
pobierz 55.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Aleksander Baron
Aleksander Baron opowiada o nowym miejscu, w którym karmi Warszawiaków. Już nie tylko kiszonki a przede wszystkim mięso z grilla, polskie wina oraz... lody.
pobierz 49.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Wujaszek Liestyle
Michał Wilczewski czyli Wujaszek Liestyle mówi o zajawce na gluten, robieniu pizzy przez dwie doby oraz „foldowaniu” chleba. Do tego pizza z Salsiccia z Bemowa krojona nożyczkami i najlepsza muzyka.
pobierz 46.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Piotr Wójcik - Neon
Piotr Wójcik, szef kuchni Koneser Grill na Pradze otwiera pup up na Nocnym Markecie. Neon to nowa inicjatywa znanego królestwa street foodu.
pobierz 44.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Roger That Foods
Roger That Foods - zaczęli jako foodtruck w kampusie WAT, teraz karmią Mordor i okolice doskonałym mięsem z wielkiej wędzarki
pobierz 47.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
lessless.
Marcin Kuc postawił na podwórku grilla i zrobił cevapcici dla Chłopaki w podróży. Krzysiek Wróbel i Łukasz Sobolewski aka lessless. będą mówili o mięsie w bułce jedzonej na całym świecie
pobierz 48.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Pogromcy Meatów
Pogromcy Meatów kończą pięć lat. Z tej okazji Tomasz Tomaszek zaprosi na urodzinową ucztę na Nocnym Markecie oraz w lokalu na Koszykowej 1.
pobierz 45.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek