Jaja w kuchni

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Rozmawiamy, próbujemy, gotujemy na antenie... To z pewnością najsmaczniejszy program w eterze! Zaprasza Marcin Kuc - w poniedziałki o 20 w Radiu Kampus na 97,1 FM w Warszawie i na www.radiokampus.fm na całym świecie!
Data dodania: 2020-02-11 20:42:09
Data aktualizacji: 2020-05-30 23:45:07
Audycji w katalogu: 32
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
Tomasz Czudowski - WspieramGastro
Tomasz Czudowski, inicjator powstania niekomercyjnej platformy do zamawiania jedzenia w czasie pandemii. Oprócz WspieramGastro.warszawa.pl powie o prowadzeniu restauracji Forty, Alewino.pl oraz cukierni Kukułka.
pobierz 50.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
Jaja w kuchni - hot16challenge2 prod. Magiera
link do zbiórki: [link] Gorące podziękowania Magiera za bit! Dziękuję Przemkowi Corso i Prysowi za nominacje Zachęcam do wpłacania pieniędzy - już są TRZY BAŃKI, nie dwie z poniedziałku, kiedy to nagraliśmy
pobierz 2.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Krzysztof Cybruch - Targ Śniadaniowy
Pierwsza od 9 marca audycja z gościem na miejscu. Krzysztof Cybruch, twórca Targu Śniadaniowego komentuje działania rządu oraz warszawskiego samorządu z punktu widzenia gastronomii. O tym wszystkim rozmawia z nim Marcin Kuc!
pobierz 53.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Gastro w czasach zarazy #8
Targ Śniadaniowy otwarty za domem, Schabowy z własnymi internetowymi delikatesami, wegańskie smakołyki, pizza z szalonymi sosami oraz zamknięte przez wirusa Talerzyki. To wszystko w GASTRO WCZ vol.8
pobierz 48.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Gastro w czasach zarazy #7
Kooperatywa restauracji powołana do zamawiania jedzenia bez gigantycznych prowizji, neapolitańska pizza w dowozie, wietnamski street food i burgery dowożone z centrum na Białołękę. Gastro WCZ vol.7
pobierz 52.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Gastro w czasach zarazy #6
Kolejne tygodnie zamkniętych restauracji i wielkie powroty na kulinarną scenę. Las znów karmi, Figlia di Papa zamiast homarów serwuje pizzę, Shoku dowozi ramen, Cool Cat wymyśla na nowo schabowe.
pobierz 38.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Gastro w czasach zarazy #5
Dlaczego influencerzy uznali, że potrafią gotować i jaką dezinformację sieją - od złego trzymania noża po bzdury o 5g. Kto sprzedał się, by napchać kieszenie i zniszczyć warszawską gastronomię? Gdzie jest najlepsza pizza i czy da się zamówić kawę na dowóz. SZOKUJĄCE JAJA
pobierz 52.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #4
Vol. 4 - Marcin Kuc rozmawia z restauratorami oferującymi zestawy na Wielkanoc. Czy biała kiełbasa dojedzie na stoły Warszawiaków?
pobierz 49.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy #3
Trzecia odsłona Gastro w czasach zarazy. Marcin Kuc skupia się na problemie prowizji firm dostarczających jedzenie. Wolt, Uber Eats czy Pyszne.pl głoszą pomoc da gastronomii w kryzysie, jednocześnie wpędzając ją w jeszcze większe kłopoty.
pobierz 52.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Gastro w czasach zarazy
Jaja w kuchni Marcin Kuc rozmawia z reprezentantami warszawskiej gastronomii w dobie pandemii i zakazu otwierania restauracji
pobierz 50.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kryzys w gastronomii
Jaja w kuchni o kryzysie w gastronomii. Łączymy się telefonicznie z DESEO, Wolt Polska, Mięsny, Meatologia, Pumpui Thai Food VEGAN RAMEN SHOP. Prowadzi Marcin Kuc!
pobierz 59.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Magiczny Składnik - „Nie warto jeść żółwia”
„Nie warto jeść żółwia” czyli rozmowa o gastroturystyce w czasach zarazy. Ania Szczotka i Tomek Czajkowski zwiedzili Wietnam, Tajwan oraz Australię i zjedli wszystko. Tradycyjnie też garść ciekawej muzyki, od Ein Killa Hertz, czyli pierwszego zespołu, w którym udzielał się m.in Tede, przez Biggiego aż po Majkę Jeżowską. Magiczny Składnik <—- na jego instagramie znajdziecie relacje z wyjazdu
pobierz 38.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kohei Yagi - ramen master
Kohei Yagi - ramen master, który uczy polskich kucharzy ramenu zarówno od strony gastronomicznej, jak i naukowej oraz Marek Ignaciuk - weteran warszawskiego street foodu. Panowie otworzyli malutki lokal na Koszykowej 31 - SHISO Ramen Do tego mnóstwo japońskiej muzyki w bardzo różnych klimatach. To wszystko u Marcina Kuca w Jajach w kuchni!
pobierz 45.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik, szef kuchni restauracji Koneser Grill opowiada o sezonowaniu mięsa, wędzeniu soli oraz robieniu „parmezanu dla ubogich” z... żółtek. To wszystko w Jajach w kuchni. Zaprasza Marcin Kuc!
pobierz 52.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Fine Dining Week
Tym razem w Jajach w Kuchni, Marcin Kuc dopytuje jak wygląda Fine Dining Week. Na to odpowiada Agata Anioł - dyrektorka zarządzacająca Fine Dining Week i Restaurant Week. Poza tym, jak zawsze - świetna muza!
pobierz 49.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Monika Walecka
Monika Walecka - Cała w mące. Zarażająca pozytywną energią mistrzyni pieczenia najlepszych chlebów na Żoliborzu, lub jak sama mówi, Żoliforni.
pobierz 81.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Michał Toczyłowski - "Sex&cook"
Czy potrawy mogą być sexi? Gościem Marcina Kuca w Jajach w Kuchni jest Michał Toczyłowski, który mówi o swojej nowej książce "Sex&cook".
pobierz 78.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
„Foodie Rollins”
Dobre jedzenie i dobry rap - w Jajach w Kuchni gośćmi Marcina Kuca są Olaf Michalczyk i Sebastian Zieliński.
pobierz 54.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Tadeusz Müller
Czy jest ktoś kto da radę przekonać Marcina Kuca do vege diety? Jeśli nie on to kto? Posłuchajcie rozmowy o zdrowym jedzeniu, tworzeniu restauracji oraz... wąchaniu chrzanu
pobierz 55.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
KURA
Mateusz Wawro, twórca KURY, wyciągnął ze smażonego kurczaka coś więcej niż tylko okołomelanżowe jedzenie „po” lub „w trakcie”. Właśnie otworzył drugi lokal, tym razem w Mordorze.
pobierz 50.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek