Twój przewodnik języka angielskiego

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Nazywam się Monika Podbielska i będę Twoim przewodnikiem po nauce języka angielskiego. Od wielu, wielu lat zajmuję się nauczaniem języka angielskiego osób dorosłych. Ten podcast jest dla Ciebie, jeżeli uczysz się języka od wielu lat i w końcu chcesz przeskoczyć na wyższy poziom, nie widzisz szybkich postępów w nauce, czujesz, że tkwisz w miejscu lub, że wszystko zapomniałeś i musisz zaczynam od początku lub chcesz podtrzymywać znajomość języka na swoim poziomie i nie chcesz go zapomnieć.
Data dodania: 2020-02-11 20:48:32
Data aktualizacji: 2021-01-12 02:55:03
Audycji w katalogu: 43
Stan:
Zapomniany przez Boga (archiwalny)
opublikowany 5 miesięcy temu
#43 Pytania w języku angielskim
Dowiedz się, jak tworzy się 3 rodzaje pytań w języku angielskim. W języku angielskim trudnością jest to, że musimy uczyć się tworzenia pytań dla każdego czasu gramatycznego i w każdym czasie inaczej się rozpoczynają. Ale jest to dopiero jeden z 3 rodzajów pytań. Temat tworzenia pytań w języku angielskim jest bardzo prosty. Po wysłuchaniu podcastu z pewnością nie będzie to już stanowiło żadnego problemu. Zapraszam Was do poprzednich odcinków, w których szczegółowo omawiane były sposoby budowania pytań dla poszczególnych czasów - #10 Present Simple and Present Continuous, #11 Past Tenses: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous, #14 Present Perfect and Present Perfect Continuous, #17 Future Tenses. Jest to kompletny materiał przedstawiający trzon gramatyki angielskiej. Wracajcie do niego, utrwalajcie wiedzę i korzystajcie w swoich wypowiedziach. Tak naprawdę w zupełności pozwala to już do mówienia w języku angielskim i trenowania wypowiedzi. Pytania w języku angielskim Szczegółowo tworzenie pytań w języku angielskim dla poszczególnych czasów gramatycznych omawialiśmy w odcinkach podcastu poświęconych poszczególnym czasom: #10 Present Simple and Present Continuous #11 Past Tenses: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous #14 Present Perfect & Present Prefect Continuous #17 Future Tenses Wszystkie rodzaje pytań możemy podzielić na trzy rodzaje: 1.Pytania bezpośrednie – skierowane bezpośrednio do odbiorcy np. Czy masz psa? – Do you have a dog? Czy byłeś w wczoraj w pracy? – Were you at work yesterday? Czy byłeś kiedyś w Paryżu? – Have you ever been in Paris? Stosujemy tu konstrukcje pytań dla poszczególnych czasów gramatycznych, szczegółowo przedstawiane przy omawianiu poszczególnych czasów. 2.Pytania pośrednie Np. Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy masz psa? – Could you tell me if you have a dog? Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy byłeś wczoraj w pracy? – Could you tell me if you were at work yesterday? Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy byłeś kiedyś w Paryżu? – Could you tell me if you have ever been in Paris? W pytaniach pośrednich po wstępie kolejność słów jest taka, jak w zdaniu twierdzącym, czyli najpierw występuje grupa podmiotu (głównego rzeczownika) a potem orzeczenie (główny czasownik). 3.Pytania podmiotowe np. Kto ma psa? – Who has a dog? Kto był wczoraj w pracy? – Who was at work yesterday? Kto był w Paryżu? – Who has been in Paris? W pytaniach podmiotowych odpowiedzią jest podmiot zdania będącego odpowiedzią, czyli pierwszy rzeczownik tego zdania. W tego typu pytaniach po zaimku pytającym „who” lub „what” występuje czasownik w odpowiednim czasie gramatycznym ale bez konstrukcji pytania.
pobierz 9.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#42 Zaimki zwrotne i wzajemnie zwrotne
Odcinek poświęcony zaimkom zwrotnym i wzajemnie zwrotnym.. czyli odpowiednikom naszego polskiego zaimka „się” i wyrażenia „sobie nawzajem”. Brzmi dziwnie lub trudno? Posłuchaj odcinka podcastu i zrób ćwiczenia, a na pewno zrozumiesz kiedy stosuje się te zaimki. Trudność polega na tym, że polski zaimek „się” używamy do wszystkich osób – ja, ty, on, ona, my, wy, oni – w języku angielskim zaś dla każdej osoby jest inny zaimek. Oznacza to, że musimy go odmienić przez osoby. Jeżeli zaś chcemy wyrazić, ze coś dotyczy nawzajem dwóch osób lub więcej, stosujemy wyrażenie lub mówiąc dokładniej zaimek zwrotny wzajemny czyli each other lub ane onother. W polskiej teorii mówimy, że „each other” dotyczy dwóch osób, zaś „one other” – trzech osób lub więcej; w praktyce zaś te różnice się zacierają. Zapraszam do wysłuchania podcastu dotyczącego tej problematyki – zapoznaj się z piosenkami, w których wysłuchasz, jak te zaimki są stosowane w praktyce (dzięki temu zapamiętanie nie będzie w ogóle kłopotliwe) oraz wykonaj ćwiczenia, aby dokładnie zrozumieć stosowanie zaimków zwrotnych w praktyce. Aby wyrazić w języku angielskim zdania typu. Golę się, światło włączyło się, przeglądam się w lustrze Potrzebujemy zaimka zwrotnego. Zaimek zwrotny wstawiamy właśnie w miejsce polskiego się, zmienia się on jednak w zależności od osoby. Mówiąc inaczej każdej osobie odpowiada inny zaimek zwrotny, podczas gdy w języku polskim używamy „się” w każdej osobie. Np. I look at myslef in the mirror. The light turns itself on and off. Enjoy yourself. - Baw się dobrze Zaimki zwrotne oznaczają także “sam” i „samodzielnie” Np. I did it myslef. – Sam to zrobiłem I live by myslf. – Mieszkam sam. He cooked it himself. Zaimki główne i odpowiadające im zaimki zwrotne w języku angielskim: I – myslef e.g I look at myslef in the mirror every morning. You – yourself – e.g You cook yourself. He – himself e.g. He came he by himself. It – itelf Zaimek głównyZaimek zwrotny (się, sam, samodzielnie)Przykład ImyselfI hurt myself repairing the car. You yourselfWhy do you blame yourself? HehimselfHe came here by himself. She herselfShe did it herself. ItitselfThe light turns itself on and off. WeourselvesWe enjoyed ourselves during last holidays. youyourselvesWhy didn’t you do the homework yourselves? theythemselvesThey learnt to speak themselves. W języku angielskim aby wyrazić ideę, że coś odbywa się wzajemnie używamy zaimków zwrotnych wzajemnych each other i one another. więcej na stronie: [link]
pobierz 11.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#41 Puerto Rico - wakacyjna podróż
Podróż do Puerto Rico. Przenieście się nad czyste morze gdzie jest pyszne jedzenie, rum i niespotykane gatunki zwierząt. Posłuchajcie o Puerto Rico – o wyspie na morzu karaibskim, gdzie można poczuć się jak w raju, jej historii i codzienności. Pobierz kartę pracy ze słownictwem ze strony [link] i podróżuj ze mną w piękny rejon!
pobierz 9.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#40 used to, be used to, get used to
Wyjaśnienie, jak stosowane są wyrażenia used to, be used to, get used to. Wyrażenia z used to oznaczają również być przyzwyczajonym oraz przyzwyczajać się. Te wyrażenia stosujemy, czyli odmieniamy, we wszystkich czasach gramatycznych. W tym odcinku kontynuujemy temat użycia wyrażenia "used to, be used to, get used" z poprzedniego odcinka #39.. Used, nie służy bowiem tylko do wyrażanie przeszłości. Te wyrażenia mają szersze zastosowanie we wszystkich czasach gramatycznych. Used to zaś zastępuje nam czasy gramatyczne. Pobierz kartę pracy do odcinka ze strony [link] , gdzie znajdziesz podsumowanie wiadomości i ćwiczenia. Sprawdź, czy wszystko już umiesz i rozumiesz. Posłuchaj, jak stosowane są wyrażenia used to, be used to, get used to w piosenkach i zacznij stosować je z pewnością siebie w swoich wypowiedziach.
pobierz 11.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#39 Wyrażanie przeszłości za pomocą „used to” i „would”
Wyrażanie przeszłości za pomocą „used to” i „would”. Dowiesz się jak można opisać przeszłość za pomocą tych dwóch wyrażeń, nie tylko stosując gramatyczne czasy przeszłe. Wysłuchaj jak stosuje się te wyrażenia, jak tworzy się pytania i przeczenia. Przypomnij i utrwal materiał pobierając kartę pracy do odcinka ze strony [link] . Na koniec sprawdź, w których tekstach piosenek zastosowano te wyrażenia - jeśli ich posłuchasz to łatwo zapamiętasz i zrozumiesz.
pobierz 15.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#38 Poland and the Polish people
Wysłuchaj w języku angielskim spostrzeżeń dotyczących Polski i Polaków. Czy wszystko zrozumiałeś? Czy zgadzasz się z nimi? A może dodałbyś coś jeszcze? Pobierz kartę pracy ze strony [link] z tekstem, słownictwem, gramatyką; sprawdź nowe słowa, pracuj z tekstem i ucz się angielskiego!
pobierz 9.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
#37 How to talk about... brands
Z podcastu dowiesz się, co to jest marka i jak określamy różne marki. Poznasz pojęcia związane z budowaniem marki i postrzeganiem jej przez klientów. Zrozumiesz jakie działania marketingowe i procesy wpływają na twoje odbieranie poszczególnych marek, ale też chęć ich kupowania. Pobierz kartę pracy do podcastu ze strony [link] i wykonaj ćwiczenia, aby powtórzyć słownictwo i sprawdzić wiedzę.
pobierz 10.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
#36 Scott of the Antarctic
Posłuchaj opowieści po angielsku o osobie uznawanej za jednego z bohaterów brytyjskich. Z podcastu dowiesz się, dlaczego pomimo porażki wyprawy Scott pozostał jedną z ikonicznych postaci angielskich, a ku jego czci wzniesiono pomniki. Pobierz kartę pracy do odcinka ze strony [link] przeczytaj tekst, sprawdź słówka i ucz się ze mną angielskiego.
pobierz 9.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
#35 Jak nauczyć się czasowników nieregularnych języka angielskiego
Z podcastu dowiesz się jak uczyć się z kart pracy zawierających czasowniki nieregularne. Wysłuchaj o różnych sposobach świetnej zabawy i jednocześnie efektywnej nauki czasowników nieregularnych. Teraz już z pewnością nie będzie najmniejszych problemów z ich zapamiętaniem – a więc, problem z czasownikami będziesz mieć „z głowy”! Pobierz karty pracy do odcinka ze strony na: [link]
pobierz 16.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#34 Zarządzanie firmą globalną, a nauka języka angielskiego
Posłuchaj rozmowy z osobą zarządzającą dużą firmą globalną na temat nauki języków obcych i dowiedz się, jak wygląda ten temat z perspektywy menadżera i osoby, która musi nauczyć się języka i posługiwać się nim w pracy. Czy czasem jest za późno na naukę? Jak się uczyć, aby nasze wysiłki przynosiły zadowalające efekty? Jakie są kluczowe elementy podczas nauki? Czy angielski jest podstawowym językiem komunikacji? Sprawdź bezpłatne materiały do wszystkich odcinków podcastu na [link]
pobierz 18.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#33 Czasowniki modalne
W odcinku posłuchasz, które czasowniki to są czasowniki modalne. Opowiem jak je stosować i jakie wyrażenia zastępują czasowniki modalne. Dowiesz się także jak wyrażać różne funkcje językowe takie jak umiejętność, pozwolenie, prośbę za pomocą czasowników modalnych i wyrażeń, które je zastępują. Na koniec posłuchaj jak stosowane są w piosenkach i wykonaj ćwiczenia. Teraz już będę łatwe! Pobierz linki do piosenek i cały materiał opisujący czasowniki modalne ze strony [link]
pobierz 23.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#32 Personality types
Naucz się opisywać osobowści po angielsku. Z podcastu dowiesz się, które są pozytywne dla pracodawców, a które negatywne. Określ swoją osobowość w teście anglojęzycznym stosowanym przez większość dużych korporacji lub zastosuj polski – prosty lecz niezwykle miarodajny test, który pozwoli ci czerpać korzyści z twoich cech pozytywnych i walczyć z tymi negatywnymi. Poznając osobowości można najefektywniej dobrać osoby do zespołów – z podcastu dowiesz się jak. Znasz idiomy opisujący osobowści? Posłuchaj i pobierz materiał dodatkowy z [link]
pobierz 16.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#31 May Day
Posłuchaj historii po angielsku i dowiedz się, skąd wywodzi się święto 1 Maja. Nie jest to po prostu święto komunistyczne, jak często sądzimy. Jego pochodzenie jest bardzo stare i nie jest związane z pracą. Ale zaskoczeniem będzie kraj, któremu zawdzięczamy obchodzenie tego dnia jako właśnie jako święta pracy. Posłuchaj dlaczego. Pobierz tekst i słownictwo ze strony [link]
pobierz 9.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
#30 India
Posłuchaj po angielsku o tak ogromnym kraju jak Indie, który wkrótce będzie najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Z podcastu dowiesz się, dlaczego jest to prawdopodobnie najbardziej fascynujący kraj na świecie i jak wiele zawdzięczamy mu także w naszej współczesnej cywilizacji. Pobierz tekst ze słownictwem i gramatyką z [link] i rozwijaj swój angielski oraz wiedzę ogólną. Tagi: English, speaking, EFL, ESL, grammar, India, culture
pobierz 11.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
#29 Conditionals 2 & 3
Posłuchaj odcinka o 2 i 3 trybie warunkowym, a już nigdy nie będą trudne! W sposób przystępny dowiesz się kiedy stosujemy poszczególne tryby i jak są zbudowane. W prostych zdaniach nauczysz się je stosować. Zapoznaj się z materiałem do odcinka na [link] i samodzielnie stosuj tryby warunkowe w swoich wypowiedziach. Miłego słuchania.
pobierz 18.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
#28 Easter
#28 Posłuchaj po angielsku o Wielkanocy. W prostym języku angielskim dowiesz się, jak ustalono termin obchodzenia świąt i skąd pochodzą najważniejsze symbole wielkanocne. Poczuj klimat świąt i budzącej się wiosny. Pobierz plik z tekstem do odcinka [link] . Materiał nagrany na tarasie [link] . Miłego słuchania.
pobierz 11.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
#27 Conditionals 0&1
#27 Conditionals 0&1 Tryby warunkowe często przerażają. Posłuchaj, że jest to naprawdę proste. W tym odcinku rozpoczynamy omawianie angielskich trybów warunkowych – conditionals. Posłuchaj kiedy i jak używa się trybu 0 i 1. Wykonaj ćwiczenia i pobierz materiały z [link] . Miłego słuchania.
pobierz 10.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
#26 Titanic
#26 ODCINEK PODCASTU: Historia i złożone przyczyny zatonięcia Titanica przedstawione w przystępnym języku angielskim. Dodatek stanowi materiał w formacie pdf, zawierający słownictwo i konstrukcje gramatyczne. Z odcinka przypomnisz sobie historię zatonięcia słynnego statku Titanic. Usłyszysz o przyczynach i dowiesz się o mało znanych faktach dotyczących tej katastrofy. Spróbuj zrozumieć pojedyncze słowa, spróbuj zrozumieć fakty i odpowiedzieć na pytania po nagraniu. Możesz odsłuchać tekst po raz kolejny i ponownie odpowiedzieć na pytania. W wersji tekstowej zaznaczone są kluczowe słowa, warte zapamiętania. Zaznaczone są także różne konstrukcje gramatyczne. Możesz więc uczyć się z tego tekstu na wiele sposobów: zrozumieć tylko ze słuchania, wyłonić pojedyncze słowa lub wyrażenia, przeczytać i wysłuchać tekst, sprawdzić słownictwo i w odpowiedziach zastosować je, zrozumieć zastosowane konstrukcje gramatyczne. Ucz się języka w prosty sposób i swobodnie korzystaj bazując na zdobytej wiedzy. Miłego słuchania.
pobierz 10.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
#25 Jak uczyć się języka specjalistycznego - rozmowa.
W odcinku #25 PODCASTU: Jeżeli chcemy opisywać i porozumiewać się w sprawach specjalistycznych potrzebujemy specjalistycznego języka. Z odcinka dowiesz się, jak można uczyć się języka specjalistycznego, gdzie szukać źródeł i jak poszerzać nasze umiejętności z języka angielskiego w zakresie zdobywania słownictwa specjalistycznego. Moim rozmówcą jest Tomasz, inżynier budownictwa. Posłuchaj, jak przebiegał jego proces nauki i co było dla niego ważne. Wspólnie zastanowimy się co zrobić, aby chciało nam się rozwijać nawet wtedy, kiedy nie lubimy uczyć się języków.
pobierz 15.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
#24 How to talk about... trends and changes?
W odcinku #24 podcastu wysłuchasz, jak opisuje się trendy i zmiany w języku angielskim. Przedstawione wyrażenia służą do opisywania zmian zachodzących wokół nas. Służą również do opisywania wykresów i do omawiania zmian w funkcjonowaniu różnych przedsiębiorstw. Poprowadzenie prezentacji będzie teraz proste, ponieważ ten język służy również do prezentowania. Wysłuchaj języka zmian i zdejmij z siebie stres prezentacji. Pamiętaj, że materiały wspomagające opanowanie języka angielskiego dostępne są na stronie: [link]
pobierz 19.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek