Ultradźwięki w medycynie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: O (ultra)dźwiękach w medycynie nie tylko na poważnie...
Data dodania: 2020-02-13 22:29:14
Data aktualizacji: 2020-09-19 14:40:15
Audycji w katalogu: 36
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
5, 10, 15... minut?
Co jest ważniejsze? Całkowity czas trwania badania usg, czy może czas, jaki poświęcamy na konkretne elementy tego badania? Rozmawiamy o zarządzaniu czasem podczas wykonywania badań usg. Zapraszamy do wysłuchania naszego kolejnego podcastu. 
pobierz 10.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 9 dni temu
Ultrasonograficzne przygotowanie do jesieni.
Przed nadchodzącym sezonem infekcyjnym ruszamy z kolejnym cyklem internetowego kursu ultrasonografii płuc. Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy o tym, co nas czeka podczas kursu
pobierz 11.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 16 dni temu
Nadnercza czy pola… nadnerczowe?
Mały skrawek ludzkiego wnętrza, a jakże ciekawy ultrasonograficznie obszar!  U kogo w badaniu usg możemy uwidocznić nadnercza, a u kogo pola nadnerczowe?  Zapraszamy do wysłuchania naszej kolejnej rozmowy.
pobierz 10.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 23 dni temu
Przewód pokarmowy - najczęściej pomijany „narząd” podczas badania usg
Przełyk, żołądek, jelita... Z chęcią pomijamy kolejne odcinki przewodu pokarmowego podczas badania usg jamy brzusznej. Czy jest to słuszne postępowanie? Czy warto marnować czas na naukę ultrasonografii jelit? I jakie korzyści wynikają z umiejętności rozmowy z pacjentem? Zapraszamy do wysłuchania naszego kolejnego podcastu!
pobierz 11.3 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Zastój moczu czy poszerzony układ kielichowo-miedniczkowy?
Poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego czy zastój moczu? Które sformułowanie jest poprawne? Czy jest różnica między tymi określeniami? Zapraszamy do wysłuchania naszego kolejnego podcastu. 
pobierz 11.7 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Nerka ektopowa, czyli jak przekuć porażkę w sukces
Co zrobić, kiedy nie widzimy nerki w miejscu, w którym spodziewamy się ją znaleźć
pobierz 9.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Czwarty żywioł!
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o ziemi, która w naszej interpretacji przyjmuje postać kamieni. Ziemia wydaje się być „najspokojniejszym” żywiołem, ale kamienie w nerkach i pęcherzyku żółciowym już spokoju nie dają.
pobierz 10.3 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Zapalenie - kolejny ultrasonograficzny żywioł
Po wodzie i powietrzu przyszedł czas na kolejną część naszej tetralogii o ultrasonograficznych żywiołach. Tym razem rozmawiamy o ogniu, czyli o ultrasonograficznym obrazie zapalenia nerek. Zapraszamy.
pobierz 11.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Gaz w ultrasonografii
Jest wszechobecny, ale niewidoczny dla oka, chyba że „uzbroimy się” w głowicę usg. W badaniu usg można go znaleźć w rozmaitych obszarach ciała. Często tylko od nas zależy, czy gaz (bo o nim mówimy w tym odcinku podcastu) okaże się naszym wrogiem czy sprzymierzeńcem.
pobierz 9.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Pęcherz do połowy pusty czy do połowy pełny?
Tym razem zwracamy uwagę na to, co najważniejsze podczas ultrasonograficznej oceny pęcherza moczowego. UWAGA! Przed wysłuchaniem tego odcinka podcastu zalecane jest opróżnienie pęcherza moczowego ;) Zapraszamy!
pobierz 12.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
W zdrowym ciele zdrowa wątroba
Nie tylko alkohol i zaburzenia metaboliczne. Co jeszcze może się kryć za ultrasonograficznym obrazem stłuszczenia wątroby? Czy każde podwyższenie echogeniczności wątroby to stłuszczenie? Jakie pułapki czyhają na ultrasonografistę, który widzi "stłuszczenie" wątroby u swojego pacjenta? 
pobierz 11.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
13 minut o tym, co najważniejsze w ultrasonografii wyrostka robaczkowego
Uwidocznienie „ślepej kiszki” w badaniu ultrasonograficznym wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika badania. Zapraszamy do wysłuchania naszego kolejnego podcastu, w którym rozmawiamy o tym, jak znaleźć wyrostek w badaniu usg i na co zwrócić uwagę podczas badania pacjenta z dolegliwościami bólowymi prawego podbrzusza. 
pobierz 12.7 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Wakacje z ultrasonografią
A gdyby tak - nie tracąc dźwięków lata - w każdy wtorkowy wieczór wsłuchać się w ultradźwięki i bez wysiłku, z rozkoszną przyjemnością uczyć się ultrasonografii? To nasze marzenie, aby korzystając z wakacyjnego odpoczynku odkrywać tajniki ultrasonografii. Dlatego zapraszamy Was na "Wakacyjne wtorki z ultrasonografią jamy brzusznej". Więcej informacji o kursie usłyszycie w tym odcinku naszego podcastu i znajdziecie na stronie eduson.pl.
pobierz 10.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Hashimoto
Tarczyca - szara eminencja czy kozioł ofiarny? Jakie są ultrasonograficzne cechy choroby Hashimoto? Jakie błędy czyhają na ultrasonografistę badającego tarczycę u pacjenta z chorobą Hashimoto?
pobierz 13.5 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Jak duży musi być złóg w nerce, aby zobaczyć go w badaniu usg?
Czy to prawda, że w usg widać tylko złogi o średnicy większej niż 3 mm? A co z "piaskiem" w nerkach? Dlaczego niektóre złogi, nawet niewielkie, w badaniu usg widać świetnie, a inne są trudne do uwidocznienia? Jak poprawić obrazowanie, żeby wielkość złogu nie miała wpływu na jakość badania? I dlaczego warto szukać świetlików nie tylko w czerwcu? O tym wszystkim usłyszysz w najnowszym podcaście eduson.pl ;)
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Pęcherzyk żółciowy - ultrasonograficzny evergreen
Pęcherzyk żółciowy jest dla ultrasonografii tym, czym dla muzyki “What a wonderful world” Louisa Armstronga. Jest jak utwór dźwiękowy, którego popularność, zarówno wśród pacjentów, jak i ultrasonografistów, nie słabnie, mimo upływu czasu. Zapraszamy do wspólnego odkrywania meandrów pęcherzyka żółciowego w badaniu usg.
pobierz 10.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Przekrocz granice skierowania
Badanie usg wymaga bezpośredniego kontaktu z pacjentem i wymusza na nas podjęcie konkretnych decyzji diagnostyczno-terapeutycznych w czasie rzeczywistym. Takie podejście do ultrasonografii zobowiązuje nas do przekraczania granic wyznaczonych przez skierowanie na badanie. Dla jednych to wada, inni uważają, że jest to podstawowa zaleta ultrasonografii. Czym jest badanie usg czasu rzeczywistego i dlaczego warto promować taki model ultrasonografii?
pobierz 13.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
USG podczas szczepień i bilansów - fanaberia czy przyszłość?
Codzienna praca to również szczepienia i bilanse, a wśród nich powtarzające się problemy kliniczne. Czy ultrasonograf postawiony w gabinecie szczepień to "straszak na pacjenta", czy nadzieja na naszą większą skuteczność diagnostyczną i wzrost zaufania pacjenta do lekarza? Co może być warta odpowiedź uzyskana w ciągu kilku minut, zamiast kilku dni? Czy naprawdę kilka prostych przyłożeń głowicy może coś zmienić?
pobierz 15.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Startujemy z internetowymi kursami usg!
Kubek kawy, wygodny fotel i dostęp do internetu - tylko tyle potrzeba, aby razem z nami zacząć naukę ultrasonografii. Tak, to prawda! Startujemy z internetowymi kursami usg. Kursami, które będą odbywać się na żywo, choć dzielą nas setki kilometrów. Wszystko po to, by jeszcze lepiej odkrywać diagnostyczny potencjał ultradźwięków. Posłuchaj o naszych kursach i zarejestruj się na eduson.pl.
pobierz 11.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 5 miesięcy temu
Czy obturację oskrzeli widać w badaniu usg?
Jak w badaniu usg pokazać obturację oskrzeli przykładając głowicę do brzucha? Jak obliczyć MIO (ang.  M-mode Index of Obstruction )? Warto pamiętać, że pomiędzy narządami klatki piersiowej a narządami jamy brzusznej jest … niedoceniona przepona .
pobierz 14.0 MB odcinki RSS iTunes
Starsze
»
miodek