Ultradźwięki w medycynie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: O (ultra)dźwiękach w medycynie nie tylko na poważnie...
Data dodania: 2020-02-13 22:29:14
Data aktualizacji: 2020-07-15 12:15:02
Audycji w katalogu: 26
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 6 dni temu
W zdrowym ciele zdrowa wątroba
Nie tylko alkohol i zaburzenia metaboliczne. Co jeszcze może się kryć za ultrasonograficznym obrazem stłuszczenia wątroby? Czy każde podwyższenie echogeniczności wątroby to stłuszczenie? Jakie pułapki czyhają na ultrasonografistę, który widzi "stłuszczenie" wątroby u swojego pacjenta? 
pobierz 11.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 13 dni temu
13 minut o tym, co najważniejsze w ultrasonografii wyrostka robaczkowego
Uwidocznienie „ślepej kiszki” w badaniu ultrasonograficznym wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia technika badania. Zapraszamy do wysłuchania naszego kolejnego podcastu, w którym rozmawiamy o tym, jak znaleźć wyrostek w badaniu usg i na co zwrócić uwagę podczas badania pacjenta z dolegliwościami bólowymi prawego podbrzusza. 
pobierz 12.7 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 20 dni temu
Wakacje z ultrasonografią
A gdyby tak - nie tracąc dźwięków lata - w każdy wtorkowy wieczór wsłuchać się w ultradźwięki i bez wysiłku, z rozkoszną przyjemnością uczyć się ultrasonografii? To nasze marzenie, aby korzystając z wakacyjnego odpoczynku odkrywać tajniki ultrasonografii. Dlatego zapraszamy Was na "Wakacyjne wtorki z ultrasonografią jamy brzusznej". Więcej informacji o kursie usłyszycie w tym odcinku naszego podcastu i znajdziecie na stronie eduson.pl.
pobierz 10.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 27 dni temu
Hashimoto
Tarczyca - szara eminencja czy kozioł ofiarny? Jakie są ultrasonograficzne cechy choroby Hashimoto? Jakie błędy czyhają na ultrasonografistę badającego tarczycę u pacjenta z chorobą Hashimoto?
pobierz 13.5 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Jak duży musi być złóg w nerce, aby zobaczyć go w badaniu usg?
Czy to prawda, że w usg widać tylko złogi o średnicy większej niż 3 mm? A co z "piaskiem" w nerkach? Dlaczego niektóre złogi, nawet niewielkie, w badaniu usg widać świetnie, a inne są trudne do uwidocznienia? Jak poprawić obrazowanie, żeby wielkość złogu nie miała wpływu na jakość badania? I dlaczego warto szukać świetlików nie tylko w czerwcu? O tym wszystkim usłyszysz w najnowszym podcaście eduson.pl ;)
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Pęcherzyk żółciowy - ultrasonograficzny evergreen
Pęcherzyk żółciowy jest dla ultrasonografii tym, czym dla muzyki “What a wonderful world” Louisa Armstronga. Jest jak utwór dźwiękowy, którego popularność, zarówno wśród pacjentów, jak i ultrasonografistów, nie słabnie, mimo upływu czasu. Zapraszamy do wspólnego odkrywania meandrów pęcherzyka żółciowego w badaniu usg.
pobierz 10.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Przekrocz granice skierowania
Badanie usg wymaga bezpośredniego kontaktu z pacjentem i wymusza na nas podjęcie konkretnych decyzji diagnostyczno-terapeutycznych w czasie rzeczywistym. Takie podejście do ultrasonografii zobowiązuje nas do przekraczania granic wyznaczonych przez skierowanie na badanie. Dla jednych to wada, inni uważają, że jest to podstawowa zaleta ultrasonografii. Czym jest badanie usg czasu rzeczywistego i dlaczego warto promować taki model ultrasonografii?
pobierz 13.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
USG podczas szczepień i bilansów - fanaberia czy przyszłość?
Codzienna praca to również szczepienia i bilanse, a wśród nich powtarzające się problemy kliniczne. Czy ultrasonograf postawiony w gabinecie szczepień to "straszak na pacjenta", czy nadzieja na naszą większą skuteczność diagnostyczną i wzrost zaufania pacjenta do lekarza? Co może być warta odpowiedź uzyskana w ciągu kilku minut, zamiast kilku dni? Czy naprawdę kilka prostych przyłożeń głowicy może coś zmienić?
pobierz 15.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Startujemy z internetowymi kursami usg!
Kubek kawy, wygodny fotel i dostęp do internetu - tylko tyle potrzeba, aby razem z nami zacząć naukę ultrasonografii. Tak, to prawda! Startujemy z internetowymi kursami usg. Kursami, które będą odbywać się na żywo, choć dzielą nas setki kilometrów. Wszystko po to, by jeszcze lepiej odkrywać diagnostyczny potencjał ultradźwięków. Posłuchaj o naszych kursach i zarejestruj się na eduson.pl.
pobierz 11.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Czy obturację oskrzeli widać w badaniu usg?
Jak w badaniu usg pokazać obturację oskrzeli przykładając głowicę do brzucha? Jak obliczyć MIO (ang.  M-mode Index of Obstruction )? Warto pamiętać, że pomiędzy narządami klatki piersiowej a narządami jamy brzusznej jest … niedoceniona przepona .
pobierz 14.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Artefakty linii B – takie podobne, a jednak różne.
Artefakty linii B występują nie tylko u pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2. Zdecydowanie częściej zobaczymy je u pacjentów z innymi chorobami płuc. Czy zatem artefakty linii B mają jakieś znaczenie w diagnostyce różnicowej? Czym różni się obraz ultrasonograficzny śródmiąższowego zapalenia płuc oraz ARDS np. w przebiegu COVID-19 od kardiogennego obrzęku płuc?
pobierz 17.5 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Duszność niejedno ma oblicze, zwłaszcza w obrazach usg
Wielu pacjentów zgłasza się do lekarza z powodu duszności, ale nie każdy z nich choruje na COVID-19. Czym różni się obraz płuc w badaniu usg w zaostrzeniu POCHP, obrzęku płuc lub zapaleniu płuc? Czy usg może zastąpić stetoskop?  wykorzystano utwór J.S. Bacha-Brandenburg Concerto 5-3.Allegro/ CC BY-SA  
pobierz 23.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Próbujemy nadążyć za zmieniającą się ultrasonograficzną rzeczywistością
Nowa sytuacja. Nowe wyzwania. Sprawując opiekę nad pacjentami z COVID-19 nie możemy zaniedbać olbrzymiej grupy pacjentów z innymi schorzeniami. Po miesiącu trwania pandemii COVID-19 dzielimy się naszymi refleksjami na temat wykonywania badań ultrasonograficznych.
pobierz 8.7 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Gdzie się kończą fakty, a zaczynają mity? Krytyczne spojrzenie na rolę usg podczas pandemii.
Po co nam usg płuc u pacjenta z COVID-19, jeśli mamy potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2? W jakich obszarach walki z pandemią usg ma szansę odegrać istotną rolę? Czy zalecenia naukowych towarzystw zawsze opierają się na faktach? A może warto krytycznym okiem spojrzeć na treść dostępnych zaleceń i postarać się oddzielić fakty od mitów?
pobierz 24.3 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Nowinki z choinki: teleultrasonografia, czyli marzenia się spełniają.
Czy czeka nas kolejna rewolucja w świecie medycyny? Czy dzięki najnowszym osiągnięciom fizyki kwantowej i rozwojowi sieci neuronowych będzie można wykonać badanie usg na odległość? Pamiętajcie, że nie wszystko jest takie, jak nam jest przedstawiane.... szczególnie pierwszego kwietnia ;)
pobierz 8.4 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Jak poradzić sobie z oceną usg płuc u pacjenta z COVID-19?
Czego nauczyły nas poprzednie epidemie wirusowe o obrazie usg śródmiąższowego zapalenia płuc? Na ile charakterystyczny jest ultrasonograficzny obraz płuc u pacjentów z COVID-19? Jak przebiega ewolucja zmian zapalnych w płucach w COVID-19? Czy podczas pandemii ultrasonografia może być bardziej przydatna od tomografii komputerowej płuc?
pobierz 17.5 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Dlaczego warto sięgnąć po głowicę usg w walce z COVID-19?
Dlaczego w centrum epidemii aparat usg może być bardziej przydatny niż tomograf komputerowy? Jaka jest przewaga mobilnego aparatu usg nad stetoskopem? Co o ultrasonografii u pacjentów z COVID-19 mówią lekarze z krajów najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa?  
pobierz 13.2 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Ultrasonografia w czasie pandemii
W czasie pandemii koronawirusa telemedycyna staje się naszą codziennością. Niestety, wciąż nie można wykonać badania usg przez telefon, choć można do tego wykorzystać smartfon. Nie wszystkie zaplanowane badania ultrasonograficzne można też odłożyć na czas po pandemii. Są takie badania, które trzeba wykonać. O jakich środkach bezpieczeństwa musimy pamiętać, wykonując badanie ultrasonograficzne w czasie pandemii koronawirusa?
pobierz 9.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Wykonując badanie usg węzłów chłonnych zawsze pamiętajmy o kontekście klinicznym!
Kiedy węzły chłonne są powiększone? Czy wymiary węzłów chłonnych są istotne? W jakich sytuacjach należy wykonać badanie usg węzłów chłonnych? Na jakie cechy obrazu ultrasonograficznego węzłów chłonnych należy zwrócić szczególną uwagę?
pobierz 4.5 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Jak mierzyć wątrobę w badaniu ultrasonograficznym?
Wątroba powiększona czy niepowiększona? Oto jest pytanie! Jak mierzyć wątrobę, aby zmierzyć ją prawidłowo? Czy podawanie wymiaru wątroby w opisie badania ultrasonograficznego jest istotne? Jakie cechy obrazu ultrasonograficznego, oprócz pomiaru wątroby, mogą pomóc w postawieniu właściwego rozpoznania?
pobierz 3.6 MB odcinki RSS iTunes
Starsze
»
miodek