Ultradźwięki w medycynie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: O (ultra)dźwiękach w medycynie nie tylko na poważnie...
Data dodania: 2020-02-13 22:29:14
Data aktualizacji: 2020-12-04 13:20:08
Audycji w katalogu: 47
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
Wodobrzusze
Czy wolny płyn w jamie brzusznej zawsze świadczy o przewlekłej chorobie wątroby lub o chorobie nowotworowej? A może wykonując badanie usg warto pomyśleć o innych schorzeniach, które powodują wodobrzusze? Kiedy przyczyn wodobrzusza należy szukać poza jamą brzuszną? I czy rzeczywiście badanie usg nadaje się do diagnostyki różnicowej przyczyn obecności wolnego płynu w jamie otrzewnej?
pobierz 11.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 8 dni temu
Marskość wątroby
Wbrew temu, co uważają niektórzy pacjenci, badanie usg wątroby nie jest barometrem możliwości spożywania alkoholu
pobierz 12.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 15 dni temu
Czego nie widać w usg?
Są takie schorzenia i takie regiony ludzkiego ciała, gdzie nawet ultrasonografia nie daje rady… Jak poradzić sobie z oczekiwaniami pacjenta, które przekraczają możliwości badania usg? Kiedy warto powiedzieć: „STOP - ja już więcej nie zobaczę” i w jaki sposób przekazać pacjentowi taki komunikat?
pobierz 11.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 22 dni temu
Nie samą tarczycą szyja żyje...
Za nami Internetowy Kurs Ultrasonografii Tarczycy. Dzięki Wam było inspirująco i mocno klinicznie, choć przede wszystkim (jak zawsze) ultrasonograficznie. Przed nami Internetowy Kurs Ultrasonografii Szyi. Jakim tematom poświęcimy trzy kolejne spotkania nowego kursu? O tym usłyszycie w naszym podcaście ;)
pobierz 9.7 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 29 dni temu
Czy w badaniu usg można zobaczyć „geny”?
Czy zmiany, które widzimy u podczas badania usg mogą oznaczać mutację w konkretnym genie? Czego szukać w badaniu usg u pacjentów z zespołami genetycznymi? A może istnieje też „gen dobrego ultrasonografisty”?
pobierz 11.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Czy rozumiemy opisy badań usg?
Rogi jelenia, Myszka Miki, zespół dziadka do orzechów… to jeszcze język medyczny czy już forma wyrazu artystycznego? Czy pacjenci i lekarze są w stanie zrozumieć barwne opisy badań usg, które wychodzą spod naszych piór? Gdzie jest granica między zbyt kwiecistym a zbyt skąpym opisem badania usg?   
pobierz 9.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Widać, nie widać, widać, nie widać...
Rozmawiamy o narządach, których u zdrowych osób w badaniu usg nie można zobaczyć. Jednak czasem, gdy są chore, stają się widoczne. Wówczas trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Czy już wiecie, kto jest "bohaterem" tego podcastu?
pobierz 11.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Czy w badaniu usg widać nadczynność tarczycy?
Jakiego obrazu ultrasonograficznego można się spodziewać u pacjenta nadczynnością tarczycy? Czy pacjent z nadczynnością tarczycy może mieć prawidłowy obraz ultrasonograficzny tarczycy? UWAGA! Końcówkę tego podcastu należy potraktować z przymrużeniem oka. Osoby bez poczucia humoru i dystansu do otaczającej rzeczywistości proszone są o nieodsłuchiwanie tego podcastu do końca
pobierz 9.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Trudne sprawy?
W gabinecie usg, choć na szczęście niezbyt często, też zdarzają się kłopotliwe sytuacje w relacji lekarz – pacjent. Rozmawiamy o tym,  jak z takich sytuacji wybrnąć. Na początku „na poważnie”, a potem….
pobierz 11.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Kiedy torbiel nerki powinna nas martwić?
Łatwiej znaleźć torbiel w nerce niż sformułować dalsze zalecenia odnośnie postępowania z tą torbielą. Kiedy zalecić kontrolne usg torbieli nerki u dziecka, a kiedy u dorosłego? Kiedy należy poszerzyć zakres diagnostyki obrazowej? Czy liczba torbieli ma znaczenie? Zapraszamy do wysłuchania naszej kolejnej rozmowy.
pobierz 11.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Żółtaczka w odcieniach szarości
Żółtaczka - jeden objaw, wiele obrazów ultrasonograficznych. Dlaczego u pacjenta z żółtaczką warto wykroczyć głowicą poza ocenę wątroby i dróg żółciowych? Zapraszamy do wysłuchania naszej kolejnej rozmowy.
pobierz 12.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
5, 10, 15... minut?
Co jest ważniejsze? Całkowity czas trwania badania usg, czy może czas, jaki poświęcamy na konkretne elementy tego badania? Rozmawiamy o zarządzaniu czasem podczas wykonywania badań usg. Zapraszamy do wysłuchania naszego kolejnego podcastu. 
pobierz 10.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Ultrasonograficzne przygotowanie do jesieni.
Przed nadchodzącym sezonem infekcyjnym ruszamy z kolejnym cyklem internetowego kursu ultrasonografii płuc. Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy o tym, co nas czeka podczas kursu
pobierz 11.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Nadnercza czy pola… nadnerczowe?
Mały skrawek ludzkiego wnętrza, a jakże ciekawy ultrasonograficznie obszar!  U kogo w badaniu usg możemy uwidocznić nadnercza, a u kogo pola nadnerczowe?  Zapraszamy do wysłuchania naszej kolejnej rozmowy.
pobierz 10.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Przewód pokarmowy - najczęściej pomijany „narząd” podczas badania usg
Przełyk, żołądek, jelita... Z chęcią pomijamy kolejne odcinki przewodu pokarmowego podczas badania usg jamy brzusznej. Czy jest to słuszne postępowanie? Czy warto marnować czas na naukę ultrasonografii jelit? I jakie korzyści wynikają z umiejętności rozmowy z pacjentem? Zapraszamy do wysłuchania naszego kolejnego podcastu!
pobierz 11.3 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Zastój moczu czy poszerzony układ kielichowo-miedniczkowy?
Poszerzenie układu kielichowo-miedniczkowego czy zastój moczu? Które sformułowanie jest poprawne? Czy jest różnica między tymi określeniami? Zapraszamy do wysłuchania naszego kolejnego podcastu. 
pobierz 11.7 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Nerka ektopowa, czyli jak przekuć porażkę w sukces
Co zrobić, kiedy nie widzimy nerki w miejscu, w którym spodziewamy się ją znaleźć
pobierz 9.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Czwarty żywioł!
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o ziemi, która w naszej interpretacji przyjmuje postać kamieni. Ziemia wydaje się być „najspokojniejszym” żywiołem, ale kamienie w nerkach i pęcherzyku żółciowym już spokoju nie dają.
pobierz 10.3 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Zapalenie - kolejny ultrasonograficzny żywioł
Po wodzie i powietrzu przyszedł czas na kolejną część naszej tetralogii o ultrasonograficznych żywiołach. Tym razem rozmawiamy o ogniu, czyli o ultrasonograficznym obrazie zapalenia nerek. Zapraszamy.
pobierz 11.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Gaz w ultrasonografii
Jest wszechobecny, ale niewidoczny dla oka, chyba że „uzbroimy się” w głowicę usg. W badaniu usg można go znaleźć w rozmaitych obszarach ciała. Często tylko od nas zależy, czy gaz (bo o nim mówimy w tym odcinku podcastu) okaże się naszym wrogiem czy sprzymierzeńcem.
pobierz 9.1 MB odcinki RSS iTunes
Starsze
»
miodek