Ultradźwięki w medycynie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: O (ultra)dźwiękach w medycynie nie tylko na poważnie...
Data dodania: 2020-02-13 22:29:14
Data aktualizacji: 2020-03-29 11:20:07
Audycji w katalogu: 10
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
Dlaczego warto sięgnąć po głowicę usg w walce z COVID-19?
Dlaczego w centrum epidemii aparat usg może być bardziej przydatny niż tomograf komputerowy? Jaka jest przewaga mobilnego aparatu usg nad stetoskopem? Co o ultrasonografii u pacjentów z COVID-19 mówią lekarze z krajów najbardziej dotkniętych epidemią koronawirusa?  
pobierz 13.2 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 6 dni temu
Ultrasonografia w czasie pandemii
W czasie pandemii koronawirusa telemedycyna staje się naszą codziennością. Niestety, wciąż nie można wykonać badania usg przez telefon, choć można do tego wykorzystać smartfon. Nie wszystkie zaplanowane badania ultrasonograficzne można też odłożyć na czas po pandemii. Są takie badania, które trzeba wykonać. O jakich środkach bezpieczeństwa musimy pamiętać, wykonując badanie ultrasonograficzne w czasie pandemii koronawirusa?
pobierz 9.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 10 dni temu
Wykonując badanie usg węzłów chłonnych zawsze pamiętajmy o kontekście klinicznym!
Kiedy węzły chłonne są powiększone? Czy wymiary węzłów chłonnych są istotne? W jakich sytuacjach należy wykonać badanie usg węzłów chłonnych? Na jakie cechy obrazu ultrasonograficznego węzłów chłonnych należy zwrócić szczególną uwagę?
pobierz 4.5 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 17 dni temu
Jak mierzyć wątrobę w badaniu ultrasonograficznym?
Wątroba powiększona czy niepowiększona? Oto jest pytanie! Jak mierzyć wątrobę, aby zmierzyć ją prawidłowo? Czy podawanie wymiaru wątroby w opisie badania ultrasonograficznego jest istotne? Jakie cechy obrazu ultrasonograficznego, oprócz pomiaru wątroby, mogą pomóc w postawieniu właściwego rozpoznania?
pobierz 3.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 24 dni temu
Aspekty prawne związane z wykonywaniem badań ultrasonograficznych
Jakie kwalifikacje należy posiadać, aby wykonywać badania ultrasonograficzne? Czy każdy lekarz może wykonywać badania usg? Czym się różni badanie usg „point of care” od klasycznego badania ultrasonograficznego?
pobierz 3.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Czy badanie jednego narządu jamy brzusznej jest badaniem bardziej specjalistycznym niż całej jamy brzusznej?
A gdybyśmy zamiast wykonywać badanie ultrasonograficzne całej jamy brzusznej zbadali i opisali tylko jeden narząd? Czy takie badanie można nazwać specjalistycznym? Czy badanie „wycinka” całości zwiększa prestiż badania i prestiż lekarza? Czy obserwujecie taki trend wśród ultrasonografistów? Posłuchajcie naszego nowego podcastu i sprawdźcie, jakie jest nasze zdanie na ten temat.
pobierz 4.2 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 6 miesięcy temu
Ultrasonograficzny narząd Yeti
Narząd Yeti - zmora nie tylko początkujących ultrasonografistów. Podobno istnieje, ale niewielu go widziało...  Co zrobić, abyśmy byli wśród tych, którzy ten tajemniczy narząd (prawie) zawsze znajdą i poprawnie ocenią w badaniu usg? 
pobierz 4.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 6 miesięcy temu
Wynik badania usg - twórczość literacka w akcji...
Opisy badań usg to niejednokrotnie ciekawy przegląd ultrasonograficznych talentów literackich. Niestety, bogaty i barwny język nie zawsze ułatwia interpretację wyniku badania. Może warto zadbać o ujednolicony standard tworzenia wyniku badania ultrasonograficznego?
pobierz 3.7 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 6 miesięcy temu
Czy tarczyca może być za mała?
Pisać czy nie pisać, że pacjent ma "za małą tarczycę"? Jakie są dolne granice objętości tarczycy w badaniu usg? A może ich wcale nie ma... Jeśli tak, to jak analizować wynik objętości tarczycy uzyskany w badaniu ultrasonograficznym?
pobierz 3.4 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 6 miesięcy temu
Odsłaniamy twarz ;)
eduson.pl to pierwszy w Polsce portal wiedzy o ultrasonografii. A my, Mateusz i Tomasz, jesteśmy jego twórcami. Ultrasonografia jest naszą zawodową pasją. Dzielimy się nią z lekarzami i pacjentami. Jeden z nas jest lekarzem rodzinnym, drugi pediatrą, więc "ogarniamy" pacjentów od chwili urodzin do starości. Rozmawiamy o ultrasonografii - nie zawsze na poważnie, ale zawsze po to, by promować diagnostyczny potencjał metody obrazowania nazywanej stetoskopem XXI wieku.
pobierz 2.3 MB odcinki RSS iTunes
miodek