Ultradźwięki w medycynie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: O (ultra)dźwiękach w medycynie nie tylko na poważnie...
Data dodania: 2020-02-13 22:29:14
Data aktualizacji: 2021-03-07 10:20:06
Audycji w katalogu: 58
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
Od czego zaczynasz badanie?
Czy prawdziwego ultrasonografistę poznaje się po tym jak kończy, czy jak zaczyna badanie? A może dla pacjenta ważne jest samo badanie? Tylko ile czasu powinno ono trwać?
pobierz 13.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 10 dni temu
Ultrasonografio! Dokąd zmierzasz?
Dlaczego dwa takie same aparaty ultrasonograficzne prezentują obrazy różnej jakości? Czy "dobre badanie usg" można wykonać tylko aparatem klasy premium? Jakiej drogi rozwoju aparatów usg oczekuje większość lekarzy? Czy przyszłością ultrasonografii jest sztuczna inteligencja i aparaty usg naszpikowane nowymi technologiami? 
pobierz 14.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 17 dni temu
Więcej słuchaj, mniej badaj
Czym jest personalizacja wystandaryzowanego badania? Dlaczego lustro w domu lekarza powinno być czyste? Czego nie powinniśmy robić na czerwonym świetle? O tym wszystkim usłyszycie w tym odcinku naszych podcastów. Uwaga! Zaczyna się mrocznie, a kończy dość pozytywnie ;)
pobierz 13.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 24 dni temu
Obawiaj się nadmiaru możliwości...
Byłoby dobrze, gdyby wniosek z każdego badania usg pozwalał na postawienie konkretnego rozpoznania klinicznego. Niestety, zdecydowanie częściej zaskakuje nas ogrom możliwych rozwiązań i mnogość zmian patologicznych, które „przypadkiem” znajdujemy u naszego pacjenta. Czy nadmiar możliwości ogranicza lekarza? A może jednak jest to zaleta badania usg?
pobierz 13.3 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Nasze nawyki
Te dobre, te złe, czasem śmieszne lub irytujące: nasze nawyki.Jak wpływają na pracę w gabinecie ultrasonograficznym? Czy w toku „zawodowej ewolucji” nie sprawiły, że stając się „ekspertami od narządów”, zapomnieliśmy o holistycznym spojrzeniu na problemy naszych pacjentów? 
pobierz 12.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Czy zawsze jest sens?
Wszyscy o tym wiedzą, ale nie wszyscy mają odwagę powiedzieć to wprost...Dla nas to bardzo osobisty podcast. Zapraszamy do wspólnej refleksji ;) 
pobierz 12.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Równowaga
Z jednej strony powtarzalność, pewność siebie, rutyna. Z drugiej: czujność, pokora, doświadczenie. To wszystko może targać umysłem ultrasonografisty. Jak zachować równowagę w codziennej pracy?
pobierz 10.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Nowy rok, nowe wyzwania, nowe możliwości
Czy na liście Twoich noworocznych postanowień znajdzie się miejsce na jeszcze jedno wyzwanie? Proponujemy naukę ultrasonografii... online. Sprawdź, czy jest to możliwe
pobierz 10.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
50 podcast eduson
Szast, prast… czas szybko mija! To już pięćdziesiąty odcinek naszego podcastu. I tak się złożyło, że małym jubileuszem kończymy ten wyjątkowy rok w eduson.pl  ;) Dziękujemy Wam za wszystkie miłe słowa i życzymy ciepłych i zdrowych świąt Bożego Narodzenia! Do usłyszenia w Nowym Roku!
pobierz 10.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Śledziona - aktorka drugiego planu
Narząd niedoceniany, choć przecież niemały. Na co dzień schowany w cieniu Wielkiego Brata, czyli wątroby. Sam też ukrywa się za kurtyną płuc. A przecież tak wiele ma nam do powiedzenia! Śledziona - aktorka drugiego planu...
pobierz 11.5 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Piramidy nerkowe
Piramidy nerkowe – jednym kojarzą się z wakacyjnym piaskiem egipskiej pustyni, innym z kamicą układu moczowego. Czy mimo tych prostych skojarzeń, jesteśmy świadomi potencjału ukrytego w obrazach ultrasonograficznych tych niewielkich struktur anatomicznych? Bo piramidy nerkowe są nie tylko wspomnieniem wakacji w Egipcie, ale przede wszystkim zwierciadłem wielu schorzeń, które można dostrzec w badaniu usg…  
pobierz 15.2 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Wodobrzusze
Czy wolny płyn w jamie brzusznej zawsze świadczy o przewlekłej chorobie wątroby lub o chorobie nowotworowej? A może wykonując badanie usg warto pomyśleć o innych schorzeniach, które powodują wodobrzusze? Kiedy przyczyn wodobrzusza należy szukać poza jamą brzuszną? I czy rzeczywiście badanie usg nadaje się do diagnostyki różnicowej przyczyn obecności wolnego płynu w jamie otrzewnej?
pobierz 11.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Marskość wątroby
Wbrew temu, co uważają niektórzy pacjenci, badanie usg wątroby nie jest barometrem możliwości spożywania alkoholu
pobierz 12.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Czego nie widać w usg?
Są takie schorzenia i takie regiony ludzkiego ciała, gdzie nawet ultrasonografia nie daje rady… Jak poradzić sobie z oczekiwaniami pacjenta, które przekraczają możliwości badania usg? Kiedy warto powiedzieć: „STOP - ja już więcej nie zobaczę” i w jaki sposób przekazać pacjentowi taki komunikat?
pobierz 11.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Nie samą tarczycą szyja żyje...
Za nami Internetowy Kurs Ultrasonografii Tarczycy. Dzięki Wam było inspirująco i mocno klinicznie, choć przede wszystkim (jak zawsze) ultrasonograficznie. Przed nami Internetowy Kurs Ultrasonografii Szyi. Jakim tematom poświęcimy trzy kolejne spotkania nowego kursu? O tym usłyszycie w naszym podcaście ;)
pobierz 9.7 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Czy w badaniu usg można zobaczyć „geny”?
Czy zmiany, które widzimy u podczas badania usg mogą oznaczać mutację w konkretnym genie? Czego szukać w badaniu usg u pacjentów z zespołami genetycznymi? A może istnieje też „gen dobrego ultrasonografisty”?
pobierz 11.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
Czy rozumiemy opisy badań usg?
Rogi jelenia, Myszka Miki, zespół dziadka do orzechów… to jeszcze język medyczny czy już forma wyrazu artystycznego? Czy pacjenci i lekarze są w stanie zrozumieć barwne opisy badań usg, które wychodzą spod naszych piór? Gdzie jest granica między zbyt kwiecistym a zbyt skąpym opisem badania usg?   
pobierz 9.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 5 miesięcy temu
Widać, nie widać, widać, nie widać...
Rozmawiamy o narządach, których u zdrowych osób w badaniu usg nie można zobaczyć. Jednak czasem, gdy są chore, stają się widoczne. Wówczas trzeba wiedzieć, gdzie ich szukać. Czy już wiecie, kto jest "bohaterem" tego podcastu?
pobierz 11.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 5 miesięcy temu
Czy w badaniu usg widać nadczynność tarczycy?
Jakiego obrazu ultrasonograficznego można się spodziewać u pacjenta nadczynnością tarczycy? Czy pacjent z nadczynnością tarczycy może mieć prawidłowy obraz ultrasonograficzny tarczycy? UWAGA! Końcówkę tego podcastu należy potraktować z przymrużeniem oka. Osoby bez poczucia humoru i dystansu do otaczającej rzeczywistości proszone są o nieodsłuchiwanie tego podcastu do końca
pobierz 9.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 5 miesięcy temu
Trudne sprawy?
W gabinecie usg, choć na szczęście niezbyt często, też zdarzają się kłopotliwe sytuacje w relacji lekarz – pacjent. Rozmawiamy o tym,  jak z takich sytuacji wybrnąć. Na początku „na poważnie”, a potem….
pobierz 11.0 MB odcinki RSS iTunes
Starsze
»
miodek