Komentarz Ekonomiczny Instytutu Misesa

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Cotygodniowy komentarz przygotowany przez specjalistów Instytutu Ludwiga von Misesa nadzorowany przez Szymona Chrupczalskiego. Instytut jest niezależnym i nienastawionym na zysk ośrodkiem badawczo-edukacyjnym, odwołującym się do tradycji austriackiej szkoły ekonomii, dorobku klasycznego liberalizmu oraz libertariańskiej myśli politycznej. Instytut został nazwany na cześć – naszym zdaniem najwybitniejszego ekonomisty XX w. – Ludwiga von Misesa.
Data dodania: 2012-04-20 00:00:00
Data aktualizacji: 2018-11-26 00:55:55
Audycji w katalogu: 46
Stan:
Zapomniany przez Boga (archiwalny)
opublikowany 6 lat temu
« Instytut Misesa »
Nierówności dochodowe czyli Pi
Widmo krąży po świecie – widmo nierówności dochodowych. Prezydent Obama pod koniec 2013 r. określił je mianem kluczowego wyzwania naszych czasów, zaś niedawno wydana książka Thomasa Piketty’ego na ten temat pt. Capital in the Twenty-First Century stała się nawet bestsellerem, co w przypadku książek ekonomicznych (i to tak obszernych) jest nie lada sukcesem. Warto zatem przyjrzeć się nieco dokładniej nierównościom dochodowym (i majątkowym). Ich wzrost jest bowiem często przywoływany jako argument przeciwko wolnemu rynkowi i uzasadnienie wyższych (bardziej progresywnych) podatków.
pobierz 11.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« Instytut Misesa »
Nowe wspaniałe zamówienia
Po zmianie niezależne dotąd mniejsze firmy zostaną praktycznie wyeliminowane z udziału w większych przetargach, zawężając pole konkurowania o nie niemal wyłącznie do większych przedsiębiorstw, którym łatwiej będzie się ustosunkować z władzą. To może się okazać bodźcem dla (dalszej) kartelizacji polskiego rynku zamówień publicznych.
pobierz 11.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« Instytut Misesa »
Deflacja - problem, którego nie ma
Lipcowa deflacja na pierwszy rzut oka wydaje się nie mieć precedensu. Trzeba przyznać, że komentatorzy zręcznie podkręcają temat, opisując zjawisko jako „historyczne” i zachodzące po raz pierwszy od czasu prowadzenia przez GUS statystyk. Niektórzy usiłują odmalowywać obraz zaiste apokaliptyczny, przywołując stary keynesowski mit spirali deflacyjnej, niczym czarna dziura wysysającej całą aktywność gospodarczą wszechświata. Inni, na czele z byłym wicepremierem Janem Vincentem-Rostowskim, na szczęście tonują nieco te alarmistyczne tromtadracje.
pobierz 14.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Ujemne stopy procentowe ECB
Od 11 czerwca 2014 roku Europejski Bank Centralny stosuje ujemne (-0,1%) oprocentowanie wobec środków zgromadzonych przez banki komercyjne na depozycie (deposit facility — DF) w EBC. Wydawać by się mogło, że dokonała się wielka rewolucja i strefa euro znalazła się poza obszarem działania preferencji czasowej wymuszającej dodatnie oprocentowanie. Takie mniemanie jest jednak błędne z kilku powodów: EBC dalej pożycza pieniądze po dodatniej stopie procentowej, ujemne oprocentowanie DF banki mogą łatwo ominąć, a sam mechanizm ujemnego oprocentowania DF to raczej niewielki napiwek dla europejskich rządów, a nie silny bodziec do zwiększania akcji kredytowej przez banki.
pobierz 5.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Bank centralny i dług publiczny
Warto zauważyć, że możliwość skupu długu to nie jedyna wątpliwa zmiana proponowana w ustawie o NBP. Według prof. K. Rybińskiego szykuje się także takie poszerzenie kompetencji zarządu NBP, które prowadzi do stworzenia drugiego kanału polityki pieniężnej w ramach walki o „poprawę stabilności systemu finansowego”. Taka zmiana sprawia, że prezes NBP mógłby prowadzić ekspansywną politykę pieniężną, nawet jeśli nie wyraziłaby na to zgody Rada Polityki Pieniężnej. Wszystko wskazuje więc na to, że zamiast ograniczać kompetencje władz państwowych w systemie pieniężnym, będziemy raczej zmierzać w odwrotnym kierunku.
pobierz 6.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
OFE czy ZUS - Fałszywy dylemat emerytalny
Od początku kwietnia do końca lipca 2014 r. Polacy mogą wybrać, czy 2,92 proc.ich zarobków będzie trafiać do Otwartych Funduszy Emerytalnych, czy — tak jakreszta składki emerytalnej (85 proc.) — do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych1.Celem artykułu będzie analiza ewentualnych różnic przemawiających na korzyśćjednej z tych dwóch instytucji2. Omówimy także niektóre ważniejsze zmiany wsystemie emerytalnym oraz argumenty za lub przeciw OFE.
pobierz 12.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Polskie Detroit?
Łódź stała się najszybciej wyludniającym się miastem w kraju, tracąc w przeciągu ćwierćwiecza ponad 140 tys. mieszkańców. Wciąż jednak nie jest za późno, aby Łódź nie podzieliła losów Detroit i zamiast tego, żeby rosła oraz „miała pałace wspaniałe, ogrody piękne, żeby był wielki ruch, wielki handel i wielki pieniądz". Magistrat musi porzucić jedynie przekonanie o zbawiennej roli inwestycji komunalnych i uwolnić po prostu hamowaną przez biurokrację energię Lodzermenschów.
pobierz 17.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Miliony na kolej, która nie zdaje egzaminu
Olbrzymie utrudnienia dla podróżnych zdarzają się na polskiej kolei niemal każdej zimy. W tym roku opóźnienia pociągów w pierwszych dniach po spadku temperatur osiągnęły jednak wartości, przynajmniej w skali ostatnich lat, rekordowe. Przyjrzyjmy się zatem skali problemów, spróbujmy znaleźć ich przyczynę i określić, ile do opóźnionych o kilkanaście godzin kursów dołożył podatnik.
pobierz 10.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Cała Polska czyta wydawcom
Wydawcy chcą, aby na nowości książkowe przez ustalony czas obowiązywała stała cena. Ograniczenie promocji ma doprowadzić do: obniżenia cen oraz poszerzenia i zróżnicowania oferty czytelniczej. Gdyby to bibliofilom nie wystarczyło, to przewiduje się również wzrost czytelnictwa, a pośrednio także i innowacyjności.
pobierz 5.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Prywatyzacja po polsku
Jest rzeczą zdumiewającą, że proces prywatyzacji trwa już w Polsce ponad dwadzieścia lat, zaś państwowe spółki mają wciąż ok. siedemnastoprocentowy udział w produkcji globalnej. Jak wynika z raportu FOR-u, pod względem struktury zatrudnienia sytuacja wygląda podobnie: ponad 16 proc. osób pracujących poza administracją publiczną jest zatrudnionych w spółkach nadzorowanych przez Skarb Państwa i odsetek ten należy do najwyższych w Europie.
pobierz 7.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Prawo Biedy Ricardo
Nie jest uzasadnieniem dla protekcjonizmu fakt, że pewne inwestycje w Polsce zostały źle przemyślane. Jeśli bowiem to takie dobre, to może pójdźmy za sarkastyczną radą Hansa-Hermanna Hoppego i wprowadźmy cła protekcyjne na granicach województw! Dlaczego Wrocław ma mieć przemysł gorszy niż Warszawa? Dlaczego Łódź ma być uzależniona od Śląska? Może jeszcze lepiej na granicach powiatów? Posiadanie własnego przemysłu, dublującego produkcję zagranicy można uzasadnić zmiennymi kolejami historii i ubezpieczaniem się na wypadek rewolucji w innych krajach i upadku samego wolnego handlu. Uzasadnienia ekonomicznego w ramach wolnego handlu nie ma jednak żadnego, a już na pewno nie jest nim prawo asocjacji Ricardo jako droga do ubóstwa.
pobierz 6.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Jak rząd ogranicza mobilność niepełnosprawnych
Pasażerowie tracą kolejne połączenia. O ile ci zdrowi i z bogatszych dużych ośrodków zwyczajnie zatankują samochód, to inni z przyczyn zdrowotnych lub ekonomicznych zmuszeni są zrezygnować z podróży. A wszystko w imię dbania o ich mobilność.
pobierz 11.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Naukowcu, otwórz szafkę! Otwarty dostęp do publikacji naukowych
Publikowanie w otwartym dostępie czy na wolnych licencjach daje wiele korzyści, w tym porównywalne do tych oferowanych przez tradycyjne czasopisma. Jednak najważniejszym argumentem jest to, że realizuje ono zasadę dzielenia się wynikami prac naukowych oraz daje czytelnikom (podatnikom) możliwość zapoznania się z badaniami realizowanymi wszak za pieniądze publiczne.
pobierz 9.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Jak rząd niszczy drobną przedsiębiorczość
Niektórzy uważają, że rząd troszczy się przede wszystkim o słabsze firmy, które na wolnym rynku nie miałyby szans w konkurencji z silniejszymi podmiotami. Na poziomie deklaracji państwo przecież zapewnia, że dba o rozwój małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) — które generują 48,4 proc. PKB, zatrudniając przy tym ok. 70 proc. pracowników.
pobierz 16.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Czy zje nas Deutsche Bahn?
O kolei w polskich mediach najczęściej można usłyszeć przy okazji spektakularnych porażek transportu szynowego: w grudniu ogólnopolskie tytuły szeroko komentowały nieudany start wojewódzkiej spółki Koleje Śląskie, która nie skompletowała na czas taboru. Rok wcześniej tematem z pierwszych stron gazet był chaos informacyjny wokół nowego rozkładu jazdy i tłok w pociągach w okresie świątecznym. W ostatnich tygodniach prasa znów doniosła o kolejnej katastrofie, tym razem – prognozowanej. Bez reform polska kolej przestanie istnieć po 2019 roku – donosi ekonomiczny portal forsal.pl, komentując opublikowany przez Instytut Jagielloński raport nazwany Białą Księgą Polskiej Kolei.
pobierz 9.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
O czyje interesy dbają związki zawodowe?
pobierz 13.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« Instytut Misesa »
Nosili nie raz, nie kilka - zanieśmy im Wilczka
pobierz 16.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 lat temu
« Instytut Misesa »
Wenezuela Hugo Chaveza
pobierz 15.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 lat temu
« Instytut Misesa »
Happy Birthday To You w Krainie OZZ
Autorka krytykuje organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.
pobierz 10.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 lat temu
« Instytut Misesa »
Upadek wyższego wykształcenia
Analiza procesów, które doprowadziły do obecnego, kiepskiego stanu polskiego szkolnictwa wyższego.
pobierz 9.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek