Dostarczaj Wartość

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Rozmawiamy o szeroko pojętej inżynierii systemów. W świecie zalewanym przez dane, gdzie brakuje czasu, chcemy pomóc Ci rozwiązywać złożone problemy. Dzielimy się swoimi rozwiązaniami, technikami i konkretnymi przykładami. Celem naszym i naszych gości jest pokazanie Ci, na czym polega piękno dostarczania wartości w praktyce.
Data dodania: 2020-02-25 13:37:49
Data aktualizacji: 2021-01-23 22:35:08
Audycji w katalogu: 26
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 23 dni temu
Projektowanie spekulatywne - co to takiego? | Dostarczaj Wartość #26
Czy kiedykolwiek zadałeś/aś sobie pytanie: co by było, gdyby? Jak wyglądałaby rzeczywistość, gdyby zwierzęta mówiły, grawitacja nie działała, Żółw nie był Żółwiem?    A co, jeśli istniałaby technologia, która pozwalałaby na obustronną, zrozumiałą komunikację z różnymi gatunkami zwierząt? Jak wpłynęłoby to na nasze życie, decyzje czy sposób projektowania?    W tym odcinku wraz z Pawłem Nowakiem porozmawiamy o tym co to jest projektowanie spekulatywne, kiedy po nie sięgnąć,  czym się różni od projektowania rozwiązań pod kątem użytkownika oraz w jaki sposób można je wykorzystać, by poszerzyć swoje horyzonty.
pobierz 28.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Scrum Guide Update 2020 - Co tak naprawdę się zmienia? | Dostarczaj Wartość #20
Czy zmiany wprowadzone w Scrum Guidzie są w jakimś stopniu przełomowe? Czy sprawiają, że Scrum jest mniej Scrum'owy? Z punktu widzenia doświadczonych osób oraz doświadczonych zespołów to bardziej kosmetyka niż przełom. Z punktu widzenia osób bez doświadczenia to podkreślenie rzeczy, które są ważne, ale do tej pory nie były spisane. Wraz z Tomaszem Niemcem porozmawiamy o zmianach w Scrum Guide 2020, co zmieniają, jak wpływają na pracę zespołu oraz dlaczego zmiany mogą być dla scrum masterów...kłopotliwe :) A dla chętnych linki do mitów autorstwa Tomka Niemca: Mity i legendy o Scrum'ie część 1  Mity i legendy o Scrum'ie część 2
pobierz 28.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Ryzyko - jak mu zapobiegać i je mitygować | Dostarczaj Wartość 24
Wsiadasz do samochodu i widzisz, że masz 1/4 paliwa jeszcze w baku. Pozostało Ci około 90 km do przejechania.  Co robisz?  Jedziesz na najbliższą stację benzynową? Czy ryzykujesz i jedziesz?  Pewnie odpowiedź brzmi to zależy :) My w dzisiejszym odcinku zajmiemy się kwestią ryzyka. Jego zapobiegania (jadę i zatankuję) i mitygowania (biorę z jakiegoś powodu kanister ;p).   Jak podejść do sytuacji w których mogą wystąpić ryzyka, których jeszcze nie znamy, a jak zmienić nasze podejście do ryzyka, który wystąpienie może się dla nas okazać tragiczne w skutkach.
pobierz 22.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czy opłaca się być produktywnym? | Dostarczaj Wartość #23
Wyobraź sobie sytuację, w której napierniczasz od roku na pełnych obrotach. Jesteś uradowany z efektów swojej pracy. Wtedy przychodzi PM i mówi, że klient jest z Was niezadowolony, bo jesteście jego zdaniem mało produktywni.    What the hell?    Przecież spalamy z każdym sprintem więcej Story Pointów. Burndown leci w dół jak szalony. Dlaczego?   Dziś na stół bierzemy produktywność. Czym jest, a czym nie jest? Komu opłaca się być produktywnym oraz czego można się nauczyć od Lebrona James, czterokrotnego mistrza NBA oraz 9 krotnego finalisty NBA w ciągu ostatnich 10 lat?
pobierz 29.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Scrum - trudniejszy niż się wydaje
Jak zaczynałem swoją karierę w IT 10 lat temu to Scruma oraz cały nurt agile był sprzedawany jako panaceum, jako złoty lek na wszystko. Mimo tego sporo projektów upada i często za porażkę wini się właśnie podejście zwinne.    Czasami chodzimy na ustępstwa:  W tym sprincie poprawiamy bugi i nic nie dostarczymy. Nasz Scrum master to tak naprawdę ładna nazwa na manadżera zespołu. Sprint celu - czasami jest, a czasami go nie ma. A jak już jest to nikt go nie rozumie. Backlog jak został ustalony 3 miesiące temu, tak stoi. Nie ma czasu go zmieniać. Nikogo nie interesuje reestymowanie. Strata czasu. Coś z tego brzmi znajomo? Dziś wraz z Tomaszem Niemcem porozmawiamy o tym dlaczego warto być zwinnym, kiedy i dlaczego warto sięgać po Scruma oraz dlaczego nie każda porażka w IT to tak naprawdę wina Scruma .
pobierz 33.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Estymacja - ciemne i jasne strony | Dostarczaj Wartość #21
Project manager obwieszcza, że będziemy estymować zmiany. Dajecie estymatę 2-3 miesiące. Po jakimś czasie projekt wraca do Was i okazuje się, że macie na to miesiąc. Ktoś z biznesu by się przypodobać potencjalnemu klientowi zmniejszył estymatę. Wy już wiecie, że nie dacie rady i że to Was obwinią za tą porażkę.  Brzmi fatalnie prawda? Niestety często estymaty są wykorzystywane w złym celu.  W tym podcaście pokażemy Ci o co chodzi z procesem estymowania. W jaki sposób robić to skutecznie i dlaczego proces estymowania jest często ważniejszy niż sama estymata.
pobierz 35.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Od oczekiwań do feedbacku | Dostarczaj Wartość #20
W dwudziestym odcinku podcastu „DostarczajWartość” wraz z Tomaszem Niemcem i Łukaszem Januszkiem porozmawiamy o tym jak tworzyć dobre oczekiwania, kto za owe oczekiwania odpowiada oraz czy można tworzyć oczekiwania w oderwaniu od celu. Skończyłeś swoją robotę. Od swojego przełożonego otrzymujesz informację, że ... to nie to czego się spodziewał! Ale jak to przecież ostatnio mówił co innego. Błąd komunikacyjny? Błąd przy konstruowaniu oczekiwań? Pojawia się pytanie jak budować dobre oczekiwania i jaką rolę w tym wszystkim odgrywa znajomość i zrozumienie celu. W poprzednim odcinku poruszyliśmy temat feedback, więc teraz dołożymy do tego kolejny klocek jakim są oczekiwania. Pokażemy Ci na bazie naszych doświadczeń w jaki sposób konstruować oczekiwania, pod kątem konkretnego celu lub celów, w taki sposób, żeby obie osoby wiedziały co chcemy by zostało osiągnięte. Jednym zdaniem bohaterem tego odcinka są oczekiwania :) Po odsłuchaniu zapraszamy Cie do przeczytania epilogu autorstwa Tomasza Niemca.
pobierz 25.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Jak dawać dobry feedback? | Dostarczaj Wartość #19
W dziewiętnastym odcinku podcastu "DostarczajWartość" wraz z Tomkiem Niemcem i Mateuszem Koniecznym rozmawiamy, o tym co to jest dobry feedback. Dlaczego go potrzebujemy. W jaki sposób dawać go by był skuteczny, użyteczny i pożyteczny.  Pewnie spotkałeś się kiedyś z sytuacją, w której dostajesz informację zwrotną i nie wiesz co dalej.  "Nie pamiętam tego" "Nie, na pewno tego nie zrobiłem",  "Super, że tak ktoś o mnie powiedział, ale nie wiem skąd to"  To jest tylko kilka ze stwierdzeń, które mi przyszło kiedyś do głowy jak otrzymałem nieodpowiednio zaserwowany dla mnie feedback. Ok skoro już wiemy, że to nie był do końca wartościowy feedback. To pojawia się pytanie, a jak zrobić to dobrze? Pokażemy Ci na bazie naszych doświadczeń w jaki sposób konstruować feedback, czego unikać, na co zwracać szczególną uwagę.  I o tym jest ten podcast. 
pobierz 44.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Jak można sprawdzić czy przygotowane przez Ciebie rozwiązanie jest wystarczająco dobre i przemyślane - 12 Tough Questions | Dostarczaj Wartość #18
W osiemnastym odcinku podcastu "DostarczajWartość" wraz z Łukaszem Żółwiem Januszkiem rozmawiamy, jak sprawdzić, czy jest rozwiązanie jest wystarczająco dobre.    Wyobraź sobie, że przychodzi do Ciebie ktoś i mówi, że ma dla Ciebie super rozwiązanie Twojego problemu. Lepsze niż to co teraz masz.     Co robisz?     a) Zgadzasz się bez jakichkolwiek pytań  b) Prosisz go by jednak powiedział coś więcej. Postarał się bardziej.     Sporo ludzi nie wie jakie są prawdziwe efekty wprowadzenia ich strategii. Jaki jest rzeczywisty impakt na środowisko, na problem, na cele firmy ...    12 Trudnych Pytań jest narzędziem, który w prosty sposób pozwoli Ci zweryfikować, czy rozwiązanie jest przemyślane, kompletne. Pomoże wykryć brak i miejsca, które wymagają dopracowania.      Pokażemy Ci na przykładzie rozwiązania Żółwia jak zbadać proponowaną przez niego strategię.    I o tym jest ten podcast.   
pobierz 31.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Dlaczego warto nagrać podcast z szafy w czasach izolacji? - zastosowanie pętli OODA w praktyce | DostarczajWartość #17
W siedemnastym odcinku podastu "DostarczajWartość" wraz z Łukaszem Żółwiem Januszkiem rozmawiamy o tym czy jest sens nagrywać ten odcinek? Dobra... Brzmi jakoś meta, ale popatrzcie na to z tej strony.  Do tej pory nagrywaliśmy w różnych warunkach i nie chciałem by jakość spadła do poziomu zbyt niskiego. Bardzo szybko z rozmowy czy nagrywać weszliśmy na poziom co zrobić by dostarczyć wartość słuchaczowi.  Czym są te wartości? Jakie są poziomy akceptowalne poszczególnych miar? Wykorzystując pętle OODA staraliśmy się dojść do odpowiedniego poziomu z każdą wartością, w tym także z takimi interesariuszami, którzy pojawili się, bo podjęliśmy jakąś decyzję.  I o tym jest odcinek :)  PS: Dowiecie się także czemu Żółw schował się do szafy ;)
pobierz 18.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Jak trafnie podejmować decyzję w niesprzyjających warunkach | DostarczajWartość #16
W szesnastym odcinku podcastu "DostarczajWartość" wraz z Łukaszem Żółwiem Januszkiem rozmawiamy o tym jak trafnie podejmować decyzję w niesprzyjających warunkach. Jak zwinnie, szybko i skutecznie dostosowywać się do zmieniających wymagań. Jak zastosować pętle OODA (Observe-Orient-Decide-Act) w codziennym życiu.
pobierz 28.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Jak uwzględnić zwierzęta w procesie projektowania - rozmowa z Michelle Westerlaken [ENG] | Dostarczaj Wartość #15
[PL] W piętnastym odcinku podcastu "DostarczajWartość" rozmawiamy z Michelle Westerlaken oraz Łukaszem Januszkiem  o tym czy warto zmienić podejście do procesu projektowania uwzględniając zwierzęta i ich potrzeby? Czy i czego możemy się od nich nauczyć? Czy pomimo tego, że na co dzień nie projektujemy rozwiązań przeznaczonych dla zwierząt możemy skorzystać zmieniając sposób myślenia? [EN] In the fifteenth episode of the podcast "DostarczajWartość"("Deliver Value") we talk with Michelle Westerlaken and Łukasz Januszek about whether it is worth changing the approach to the design process taking into account animals and their needs? Can we learn from them? Despite the fact that we don't design solutions for animals on a daily basis, can we benefit by changing the way of thinking?
pobierz 20.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Skillset, mindset czy portfolio - co jest ważne dla inżyniera systemów - rozmowa z Khanjanem Mehta [ENG] | Dostarczaj Wartość #14
W czternastym odcinku podcastu "DostarczajWartość" rozmawiamy z Khanjanem Mehta o tym jak rozwiązać problem, a nie skupić się na tym by wykonywać pracę? Co jest ważniejsze mindset czy skillset? Dlaczego warto się skupiać na tym co mamy, a nie na tym czego nam brakuje? Jak zamienić z pozoru niepotrzebne odpady w sukces? In the fourteenth episode of the podcast "Dostarczaj Wartość" we talk with Khanjan Mehta. How to solve the problem instead of focusing on doing the job only? What is more important mindset or skillset? Why is it worth focusing on what we have and not what we lack? How do you turn seemingly unnecessary waste into something successful?   
pobierz 22.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Jak zwykły człowiek na etacie może wykorzystać metody Toma Gilba - rozmowa z Tomem Gilbem [ENG] | Dostarczaj Wartość #13
[PL] W trzynastym odcinku podcastu "DostarczajWartość" rozmawiamy z Tomem Gilbem o tym, jak jego metody kojarzące się zwykle z dużą złożonością i skalą można wykorzystać nie będąc właścicielem firmy, konsultantem - a zwykłym człowiekiem na etacie. Czy osoby, które na co dzień budują proste, małe aplikację mogą wziąć coś dla siebie? Czy jego metody są tylko i wyłącznie stworzone dla tych osób, które budują zaawansowane systemy? [ENG] In the thirteenth episode of the podcast "DostarczajWartość"("Deliver Value") we talk with Tom Gilb about how his methods usually associated with high complexity and scale can be used without being the owner of the company, a consultant - but a regular full-time man. Can people who build a simple, small application every day take something for themselves? Are his methods only created for those who build advanced systems? [link]
pobierz 28.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Jak zastosować Total Motivation w praktyce? | Dostarczaj Wartość #12
W dwunastym odcinku podcastu "DostarczajWartość" wraz z Mateuszem Koniecznym oraz Łukaszem "Żółwiem" Januszkiem porozmawiamy o tym, jak zastosować total motivation w praktyce? Jak zaobserować, kiedy ktoś traci motywację? Co zaproponować, gdy nie możesz dać tego, czego oczekuje druga strona? Total Motivation pozwala lepiej zrozumieć zjawisko motywacji, przynajmniej w teorii. Sprawdźmy, jak można to zastosować w praktyce. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy znajdziemy zdemotywowaną osobę? Jak z nią negocjować, gdy nie możemy jej dać tego, co chce, a zależy nam, by została. Odcinek jest kontynuacją poprzedniego odcinka 11.
pobierz 26.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Jak motywować ludzi z głową? | Dostarczaj Wartość#11
W jedenastym odcinku podcastu DostarczajWartość wraz z Łukaszem "Żółwiem" Januszkiem porozmawiamy o tym, jak motywować ludzi z głową? Dlaczego zwolnienie 10 procent pracowników wcale nie wpłynie pozytywnie na motywacje reszty zespołu? Dlaczego zalewanie złotem nie rozwiąże wszystkich naszych problemów? Motywacja z czasem się zmienia. To co początkowo nas bawiło, z czasem może nas nudzić. W pracy w której znajdowaliśmy przyjemność, może nam teraz towarzyszyć uczucie presji, obawy o przyszłość. Przedstawimy metodę, która pozwoli Ci lepiej zrozumieć zjawisko motywacji i uniknąć sytuacji w której postaramy się kogoś docenić, a sprawimy, że kompletnie nie trafimy z jego potrzebami.
pobierz 25.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Jak odnaleźć się będąc nowym w projekcie | Dostarczaj Wartość #10
W dziesiątym odcinku podcastu DostarczajWartość wraz z Mateuszem Tarnaskim i Mateuszem Koniecznym porozmawiamy o tym, jak odnaleźć się będąc nowym w projekcie, jak znaleźć i zrozumieć niewidzialne bariery oraz czy junior to odpowiednia osoba by brać odpowiedzialność za powierzone mu zadania? Pewnego dnia do zespołu dołącza kilku juniorów. Senior stawia dość widoczną granicę pomiędzy API, które on projektuje, a Front-endem, który mają zmieniać młodzi adepci. Brak dokumentacji na którą nie ma czasu. Bus Factor na poziomie 1. Co powinien zrobić junior? Co jest dobre, a co złe dla projektu?
pobierz 25.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Jak zdefiniować problem, którego klient nie potrafi określić | Dostarczaj Wartość #9
W dziewiątym odcinku podcastu Dostarczaj Wartość wraz z Łukaszem Januszkiem porozmawiamy o tym, jak zdefiniować problem, którego klient nie potrafi określić.  Pewnego dnia przychodzi klient i prosi o pomoc przy realizacji projektu, który z pozoru brzmi prosto: zróbcie mi aplikację do analizy logów dla UX. Jak upewnić się, że faktycznie to, czego chce rozwiązuje jego prawdziwy problem? Jak znaleźć ten problem? Jak wiele wspólnego ma praca konsultanta oraz rzeźbiarza?
pobierz 20.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Czy warto zostać inżynierem produktowym? | Dostarczaj Wartość #8
W ósmym odcinku podcastu Dostarczaj Wartość wraz z Michałem Sędzielewskim oraz Mateuszem Tarnaskim porozmawiamy o tym, dlaczego warto zostać inżynierem produktowym? Większość z nas zaczyna karierę w outsourcingu. W pewnym momencie pojawia się pytanie, co dalej? Czy inżynier produktowy to naturalna droga rozwoju dla osób pełniących rolę inżyniera oprogramowania? Czy to jest ścieżka dla każdego?
pobierz 28.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Jak precyzować wymagania? | Dostarczaj Wartość #7
W siódmym odcinku wraz z Łukaszem “Żółwiem” Januszkiem oraz Mateuszem „Tarnasem” Tarnaskim podejmiemy temat od kluczowy dla inżynierii, a mianowicie precyzowanie wymagań. Porozmawiamy o precyzowaniu wymagań i o tym jak sprawić by stały się one jednoznaczne, spójne i zrozumiałe. Pokazujemy jak ujednoznaczniać wymagania używając technik takich jak: konkretyzacja, analogie, uwspólnienie znaczeń i kilku innych.
pobierz 14.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek