Raport Mniejszości

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: W Raporcie Mniejszości, audycji która swoją nazwę zaczerpnęła z opowiadania Philipa K. Dicka trzymam rękę na pulsie kulturalnych premier w dobrym klimacie. Pojawią się dobre książki, gry, ale też filmy, seriale i muzyka. Premiera w każdy poniedziałek po 19.
Data dodania: 2020-03-03 12:54:28
Data aktualizacji: 2020-03-29 11:55:09
Audycji w katalogu: 8
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 12 dni temu
Raport Mniejszości #35: Energia z wielkich jaj, czyli 2. sezon Paradise PD
W dzisiejszym Raporcie Mniejszości zajmiemy się drugim sezonem szalonej animacji twórców Brickleberry - Paradise PD, opowiadającej o losach funkcjonariuszy posterunku, którzy bardzo odbiegają od normy. Ich przygody, pełne obrazoburczego, czarnego humoru, dalekiego od poprawności politycznej, uderzają właściwie we wszystkich. Nikt zatem nie może poczuć się wyróżniony, bo właściwie wszystkie grupy społeczne są skutecznie obrażone w niewybrednych żartach. Czy uda się zatrzymać szefa gangu produkującego pepitkową metaamfetaminę? Co stanie się, kiedy policjanci z Paradise spotkają się z pracownikami parku narodowego Brickleberry? Między innymi na te pytania odpowiada drugi sezon Paradise PD, któremu poświęcę dzisiejszy odcinek programu.
pobierz 39.2 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 19 dni temu
Raport Mniejszości #33: Chińska sztuka pisania fantasy i nutka klasycznej nostalgii
W dzisiejszym odcinku przyjrzymy się bliżej dwóm nowościom wydawniczym. Pierwsza z nich, "Wojna Makowa" Rebekki F. Kuang to interesująca opowieść o skrzywdzonej przez życie sierocie wojennej, która odnajduje w sobie wystarczająco sił, by przeciwstawić się losowi wyrzutka i zrealizować swoje marzenia. Wydana przez Fabrykę Słów "Wojna makowa" święci obecnie triumfy w naszym kraju, wdzierając się na czołowe miejsca najlepiej sprzedających się książek fantastycznych. Druga książka, o której usłyszycie to klasyk sci-fi wydany ponownie przez Wydawnictwo REBIS w cyklu Wehikuł czasu. W 1957 roku Robert A. Heinlein, uznawany za jednego z ojców amerykańskiej fantastyki naukowej, napisał "Drzwi do lata", intrygującą powieść o człowieku, który wynalazł robota, mogącego zastąpić człowieka we wszystkich domowych obowiązkach. Na skutek spisku traci nie tylko prawa do dzieła swojego życia, ale również swoją firmę. Wszystko przez nieuczciwych najbliższych - narzeczoną i wspólnika, którzy spiskiem pozbawili go dorobku dotychczasowego życia. Na taką literacką podróż zapraszam wszystkich zainteresowanych dobrą literaturą, pochodzącą z różnych czasów, a jednak wydawaną w zasadzie obok siebie.
pobierz 50.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 26 dni temu
Raport Mniejszości #33: Spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem
W dzisiejszym Raporcie Mniejszości czeka nas wyjątkowe, literackie spotkanie. Moim gościem będzie Andrzej Pilipiuk, autor, którego żadnemu sympatykowi literatury fantasy przedstawiać nie trzeba. Twórca legendarnej postaci Jakuba Wędrowycza, bimbrownika i egzorcysty z Wojsławic, a także wielu świetnych historii w klimatach fantastyczno-historycznych zdradził jakie są jego plany na najbliższą przyszłość, przybliżył proces powstawania kolejnych opowiadań, a także wspomniał o tym, jaka przyszłość czeka doktora Pawła Skórzewskiego - a więc jedną z najbardziej lubianych postaci z serii "Światy Pilipiuka". To jednak nie koniec. Naszą redakcję odwiedziła również Alicja Janusz, autorka zbioru opowiadań "Ballady ze spalonego traktu". Oprócz bardzo udanej twórczości literackiej, nasz drugi gość zajmuje się grą na lutni renesansowej. Podobnie jak Andrzej Pilipiuk, to również postać na tyle ciekawa, że zdecydowanie warto zapoznać się z jej twórczością.
pobierz 48.2 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad miesiąc temu
Raport Mniejszości #32: Football Manager to moje życie
W dzisiejszym odcinku pochylę się nad niezwykle interesującą książką. W 2012 roku Iain Macintosh, Kenny Millar i Neil White, z pomocą wielu osób związanych ze sceną Football Managera, ale też m.in. piłkarzy napisali książkę "20 Years of Beatiful Obsession: Football Manager Stole My Life". Polscy fani Football Managera długo czekali na jej tłumaczenie... No i w końcu się doczekaliśmy. Na rynku jest już dostępna polska wersja. Jej tytuł brzmi "Football Manager to moje życie. Historia najpiękniejszej obsesji", a w naszym kraju jest dostępna dzięki wydawnictwu SQN. Jej poświęcę dzisiejszy odcinek.
pobierz 57.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Raport Mniejszości #31: Bojack Horseman... To już koniec?
Bojack Horseman to produkcja wyjątkowa. 31 stycznia poznaliśmy drugą część 6. sezonu, będącą jednocześnie zakończeniem przygód wyjątkowego bohatera i jego przyjaciół. Czy jest to zakończenie godne poprzednich sezonów? Czy warto obejrzeć ten serial jako opowieść, przedstawioną całościowo? O tym będziecie mogli posłuchać w dzisiejszym odcinku Raportu Mniejszości, którego premiera (również na Spotify) będzie miała miejsce jak co tydzień chwilę po 19. Wtedy podsumuję Bojacka jako całość, a także skupię się na samym zakończeniu, unikając spoilerów. Nie musicie się zatem obawiać, że usłyszycie coś, czego jeszcze nie zobaczyliście.
pobierz 67.4 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Raport Mniejszości #30: powroty Bojacka Horsemana, Better Call Saul i 2. sezon Wiedźmina
W dzisiejszym Raporcie Mniejszości skupimy się głównie na powrotach seriali, które będą miały miejsce w najbliższym czasie. 31 stycznia na Netfliksie pojawi się ostatnie 6 odcinków 6. sezonu Bojacka Horsemana. Będą to też finałowe epizody całego serialu, więc w końcu poznamy koniec wspaniałej (ale jakże smutnej...) historii Bojacka. Czego możemy się spodziewać po tym zakończeniu? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Nieco później, 24 lutego powróci Better Call Saul. 5 sezon spin-offu Breaking Bad pojawi się 24 lutego, a w nim, jak możemy się spodziewać, zobaczymy szczegóły transformacji Jimmy'ego McGilla w Saula Goodmana. Według doniesień mediów, jedna z kluczowych postaci Breaking Bad może w tym sezonie BCS powrócić. O kogo chodzi, póki co pozostawiam Waszym domysłom. Szczegóły w odcinku. Nieco doniesień pojawia się też w kontekście drugiego sezonu Wiedźmina. Najprawdopodobniej wiemy już, gdzie będzie kręcona część scen, co prowadzi do tropu, jakie lokacje zobaczymy w finalnej produkcji. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to oficjalnie potwierdzone informacje, a po prostu spekulacje. Kto wie jednak, czy nie ma w nich ziarnka prawdy. Jak zwykle nie zabraknie też muzyki. Tym razem posłuchamy drugiej płyty Steve'a Harrisa, basisty Iron Maiden, który postanowił założyć poboczny zespół British Lion. Jak prezentuje się ich wydany już w 2020 roku krążek The Burning, będziecie mogli posłuchać w dzisiejszym Raporcie Mniejszości.
pobierz 71.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
Raport Mniejszości #29: Przyjaciel człowieka, Better Call Saul i House of the Dragon
Tym razem bardziej wnikliwie przyjrzymy się najnowszemu zbiorowi opowiadań Andrzeja Pilipiuka "Przyjaciel człowieka", który swoją premierę miał w ostatnim tygodniu, a do naszej redakcji trafił dzięki uprzejmości wydawnictwa Fabryka Słów. Jako że ta premiera już za nami, jeden ze słuchaczy będzie mógł tę książkę wygrać. Należy uważnie słuchać :) Oprócz tego porozmawiamy o zbliżającym się kolejnym sezonie Better Call Saul, a także zastanowimy się czy kolejny spin-off serialowej Gry o Tron jest najlepszym, nad czym George R.R. Martin może teraz pracować... Jak zawsze nie zabraknie też klimatycznej muzyki.
pobierz 65.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
Raport Mniejszości #28
Po pewnej przerwie Raport Mniejszości wraca na fale eteru. Dziś zajmiemy się dwoma tematami. Pierwszy z nich to 3. sezon serialu "Ania, nie Anna", który na początku roku miał swoją premierę na Netfliksie. Jakie są dalsze losy rudowłosej bohaterki i czy produkcja trzyma wysoki poziom dwóch poprzednich sezonów? Na te pytania poznacie odpowiedzi słuchając tego odcinka. 15 stycznia, a więc już pojutrze, swoją premierę będzie miała najnowsza książka Andrzeja Pilipiuka, "Przyjaciel Człowieka". Jest to już dziesiąty zbiór opowiadań z cyklu "Światy Pilipiuka", a więc zawiera opowiadania pisane "na poważnie", niezwiązane w żadnym stopniu z Jakubem Wędrowyczem ani wampirami z przełomu ustrojów, które również w humorystycznej prozie Pilipiuka się pojawiały. Zdradzę pierwsze wrażenia z lektury, przy okazji pojawi się kilka słów o poprzednich książkach autora. Jak zwykle nie zabraknie też klimatycznej muzyki.
pobierz 83.9 MB odcinki RSS iTunes
miodek