Zeitgeist - oko w oko z ideami

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Przyszło nam żyć w dziwnych czasach, nieprawdaż? Znany nam świat przemija, a ten, który nadchodzi, tonie na razie w mroku. Rewolucja informatyczna, wzrost potęgi Chin, rozwój transhumanizmu i wielkie migracje to tylko niektóre z procesów, które pchają świat – i nas, siedzących na nim okrakiem – w nowe koleiny. Zagadnienia te jednocześnie niepokoją i fascynują, dlatego też zamierzam, wspólnie z Wami, uważnie się im przyjrzeć.
Data dodania: 2020-03-03 13:10:48
Data aktualizacji: 2021-03-07 10:45:04
Audycji w katalogu: 23
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 15 dni temu
Kilka słów o mediach społecznościowych, Trumpie i wolności słowa
Zapraszam do wysłuchania audycji o mediach społecznościowych, polityce i wolności słowa. Jakie argumenty przemawiają za wolnością słowa? Co począć z „obrażalskimi”? Co ma do tego wszystkiego „451 stopni Fahrenheita” Raya Bradbury'ego? I kto sprząta na Facebooku? Do usłyszenia!
pobierz 12.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Cenzura w Polsce Ludowej
Zapraszam do wysłuchania audycji o cenzurze w PRL-u. Czym była Księga Zapisów i Zaleceń Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk? Jak wyglądała kolaudacja filmu Stanisława Barei pt. „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”? Co Mała Encyklopedia PWN pisała o Miłoszu? Co o autocenzurze myśleli Feliks Falk, Krzysztof Teodor Toeplitz i Janusz Zaorski? Czym jest orwellowski myśloszlaban? Do usłyszenia! 
pobierz 18.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Joseph Goebbels i jego metody uwodzenia tłumów
Zapraszam do wysłuchania audycji o dr. Josephie Goebbelsie – „kulawym diable” i głównym propagandyście III Rzeszy. Co ten „wielki hipnotyzer” sądził o kinie i radiu? Dlaczego w środku lata kazał w dziesiątkach wagonów wozić tony soli? Jakimi metodami posługiwał się w swojej agitacyjnej „robocie”? Czy we współczesnym świecie sięga się po wypracowane przez niego rozwiązania? Do usłyszenia!
pobierz 15.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O cyberpunku
Zapraszam do wysłuchania audycji o cyberpunku. Powiem w niej m.in. o grze Cyberpunk 2077 , tonących w smogu metropoliach, dystopijnej wizji przyszłości i technologii zmieniającej ludzkie ciało. Do usłyszenia!
pobierz 11.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O wiecznym chłopcu
Zapraszam do wysłuchania audycji poświęconej wiecznemu chłopcu. Powiem w niej m.in. o Carlu Gustawie Jungu, Andrzeju Sapkowskim, niedojrzałości, nadopiekuńczej matce i rytuałach przejścia. Do usłyszenia!
pobierz 16.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O wojnie
Zapraszam do wysłuchania audycji poświęconej wojnie. Powiem w niej m.in. o filozofii wojny Carla von Clausewitza, realizmie, eschatologii, absurdzie i wzajemnie zagwarantowanym zniszczeniu. Do usłyszenia!
pobierz 23.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
O błaźnie
Zapraszam do wysłuchania audycji o błaźnie. Powiem w niej m.in. o filmie Joker, popkulturowej propagandzie i Leszku Kołakowskim. Do usłyszenia!
pobierz 21.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
O „sztuce” manipulacji cz. V. Innowacyjni poszukiwacze nowych doświadczeń
Zapraszam do wysłuchania ostatniej audycji z cyklu poświęconego manipulacji. Powiem w niej o pluszowym kagańcu, konsumerystycznej demokracji oraz o tych, na których nie warto już tracić czasu. Do usłyszenia!
pobierz 18.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
14. O „sztuce manipulacji” cz. IV. Najlepsza wersja Ciebie
Zapraszam do wysłuchania kolejnej audycji z cyklu poświęconego manipulacji. Powiem w niej o ideale autentyczności, orgazmotronie, hipisach i pustce na dnie ludzkiej duszy. Do usłyszenia! 
pobierz 28.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
O "sztuce manipulacji" cz. III. Freud w republice bananowej
Zapraszam do wysłuchania trzeciej audycji poświęconej manipulacji. Powiem w niej o Erosie, Tanatosie, ciastach w proszku oraz o zamachu stanu w pewnym środkowoamerykańskim państwie. Do usłyszenia!
pobierz 30.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
O teoriach spiskowych
Zapraszam do wysłuchania świątecznej, i nieco lżejszej niż zwykle, audycji poświęconej teoriom spiskowym. Powiem w niej o 5G, szczepionkach i ich przeciwnikach, Hitlerze, Alexie Jonesie oraz o bimbrze z ziemniaków. Do usłyszenia!  
pobierz 34.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Jak zachować spokój w niespokojnych czasach. Kilka słów o stoicyzmie
Audycja poświęcona stoicyzmowi. Powiem w niej o bitwie pod Cheroneą, magicznych różdżkach, Epiktecie, Senece, Marku Aureliuszu, ćwiczeniach duchowych i sztuce umierania. Oraz o kilku innych interesujących kwestiach. Do usłyszenia!
pobierz 28.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
O "fake newsach"
Audycja poświęcona fake newsom. Powiem w niej kilka słów o  współczesnych wojnach informacyjnych, dywersji ideologicznej, Prokopiuszu z Cezarei i o Rosjanach wpływających na wybory prezydenckie w USA.  Zapraszam do wysłuchania!
pobierz 31.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
O "sztuce" manipulacji cz. II
Druga część audycji poświęconej manipulacji. Tym razem powiem kilka słów o Kaliguli, Volksempfängerze, gatekeepingu oraz o tym, czym są bańki informacyjne i dlaczego robią z nas dzikusów. Zapraszam do wysłuchania!
pobierz 30.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Podcast w czasach zarazy (odcinek specjalny)
Audycja dla wszystkich objętych kwarantanną. Dowiecie się z niej, jak przebiegała "czarna śmierć" i "hiszpanka". Powiem też kilka słów o pandemii jako o sytuacji granicznej oraz o tym, jak Werner Herzog przedstawił "danse macabre". Życząc wszystkim zdrowia, zapraszam do wysłuchania!
pobierz 26.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
O "sztuce" manipulacji cz. I
Audycja poświęcona manipulacji. Kim byli antyczni sofiści? Czym jest erystyka i co mówił o niej Artur Schopenhauer? Kiedy i w jakich okolicznościach powstał PR? I co mają z tym wszystkim wspólnego sufrażystki? Zapraszam do wysłuchania! 
pobierz 31.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
O transhumanizmie
Audycja o transhumanizmie - filozofii, ideologii i micie XXI wieku. Czym jest technologiczna osobliwość? Czy technika zbawi człowieka? Czym jest imperatyw hedonistyczny? Czy już niebawem będziemy żyć w nowym, wspaniałym świecie? Zapraszam do wysłuchania!
pobierz 36.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
O doktorze Mengele
Audycja o doktorze Mengele, oświęcimskim kacie i zbrodniczym naukowcu. Co go ukształtowało? W co wierzył? Jak postrzegał świat i czego chciał dowieść? Dlaczego eksperymentował na bliźniętach i dlaczego wstrzykiwał im w tęczówki błękitny barwnik? Zapraszam do wysłuchania. 
pobierz 41.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
O życiu (nie)autentycznym
Audycja o życiu autentycznym i nieautentycznym. Usłyszycie kilka słów o reklamie pepsi, różowym opiekaczu, Heideggerze, śmierci, zbroi bez rycerza i o tym, dlaczego Adolf Eichmann był banalny. Miłego słuchania! 
pobierz 27.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
O Chinach
Audycja o Chinach, azjatyckim mocarstwie, do którego, być może, należeć będzie przyszłość. Jaką rolę odegrał w Chinach konfucjanizm? Kim był Qin Shi Huang? Czym jest dong luan ? Jak Chińczycy rozumieją wojnę? Czym był Wielki Skok, a czym Rewolucja Kulturalna? Czemu ma służyć System Oceny Obywateli? Zapraszam do wysłuchania!   
pobierz 39.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek