Punkty widzenia

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Kontrowersyjne tematy - różne punkty widzenia. Audycja z telefonicznym udziałem słuchaczy. Od poniedziałku do czwartku o godz. 16:30.
Data dodania: 2020-03-10 16:09:49
Data aktualizacji: 2021-03-07 10:45:05
Audycji w katalogu: 226
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
Czy skutecznie wykorzystaliśmy czas, aby opanować epidemię?
Mija rok od potwierdzenia pierwszego przypadku koronawirusa w Polsce. Coraz więcej wiemy o tym zagrożeniu i mamy doświadczenia Polski i innych państw w walce z epidemią. O tym rozmawialiśmy w audycji Punkty Widzenia.
pobierz 38.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 dni temu
Edukacja z ograniczoną odpowiedzialnością?
Ograniczona podstawa programowa na maturze, łatwiejszy egzamin ósmoklasisty - Ministerstwo Edukacji i Nauki zdecydowało się na wprowadzenie takich zmian, bowiem nauka zdalna jest mniej efektywna w przekazywaniu wiedzy od tradycyjnych lekcji w szkole. Czy to oznacza, że przez naukę online młodzież nie poradzi sobie na studiach i potem na rynku pracy, czy nie będzie to miało większego znaczenia?
pobierz 23.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Noszenie maseczki przerasta nasze możliwości?
Od soboty zgodnie z nowymi wytycznymi rządu, usta i nos możemy zasłaniać wyłącznie za pomocą maseczek. Używanie do tego celu w przestrzeni publicznej przyłbic, szalików, czy chust jest zakazane i grozi mandatem. Mimo to minionej doby policja wystawiła ponad 1,5 tysiąca mandatów za niezasłanianie ust i nosa. Czy nie wierzymy w ich skuteczność, czy jesteśmy zmęczeni przedłużającą się walką z pandemią koronawirusa? Na ten temat dyskutowaliśmy w audycji Punkty Widzenia.
pobierz 26.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Wartości i pamięć w odwrocie. Dlaczego?
W czasach pokoju i dobrobytu zainteresowanie patriotyzmem i pamięcią o bohaterach, słabnie. To widać choćby po frekwencji podczas uroczystości. Ale czy dobre warunki życia, bezpieczeństwo, to jedyny powód braku zainteresowania wspólnymi, narodowymi wartościami, czy są też inne powody, np. relatywizowanie historii, wybielanie funkcjonariuszy komunistycznego reżimu, podziały społeczne?
pobierz 27.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 dni temu
Bez limitu, bez problemu?
Od 1 kwietnia do końca roku zostaną zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za wszystkich pacjentów zgłaszających się do przychodni. Czy ten krok rozwiąże problem z dostępnością do lekarzy, czy niczego to nie zmieni?
pobierz 25.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Co gorsze - lekceważenie obostrzeń czy nowe odmiany COVID-19?
W całym kraju odnotowano dziś ponad 12 tys. zachorowań na COVID-19. Liczba zakażeń rośnie, więc rząd wprowadza nowe obostrzenia. Czy gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19, to efekt lekceważenia obowiązujących restrykcji sanitarnych, czy pojawienia się nowych mutacji koronawirusa?
pobierz 26.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Obice za Langiewicza - realna wymiana?
Marszałek województwa Andrzej Bętkowski zaproponował miastu Kielce zamianę gruntów – chce wziąć działkę w Obicach, na której miało powstać lotnisko, w zamian za działkę przy ul. Langiewicza, na której stoi nie działający już szpital dziecięcy. Taki ruch pozwoliłby odblokować bardzo atrakcyjne tereny w mieście i jednocześnie stwarza szanse na wykorzystanie terenów w Obicach. Czy uda się rozwiązać dwa ważne problemy, czy zakończy się na deklaracjach? O tym rozmawialiśmy w audycji Punkty Widzenia.
pobierz 27.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Drogowy koszmar w Kielcach. Jest ratunek?
Odwilż, po niespotykanych od lat mrozach, ujawniła fatalny stan większości ulic w mieście. Pojawiło się mnóstwo dziur i ubytków zagrażających bezpieczeństwu kierowców. Łatanie podziurawionych ulic w wielu przypadkach powoduje, że łat jest więcej niż pierwotnego asfaltu. Czy doraźnie łatanie dziur kieleckich ulic coś da, czy konieczne są generalne remonty? O tym dyskutowaliśmy w audycji Punkty Widzenia.
pobierz 68.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Oburzenie w szkołach
Pracownicy administracji w kieleckich szkołach są oburzeni. Wzrost płacy minimalnej ustalanej przez rząd, przy jednoczesnym zamrożeniu ich wynagrodzeń ustalanych przez władze Kielc spowodował, że ich zarobki zrównały się z płacami pracowników niższego szczebla. Czy ich oburzenie jest słuszne, czy to władze Kielc działają słusznie?
pobierz 25.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Czy szpital może pomóc swoim chirurgom?
Nie widać przełomu w sprawie chirurgów ze szpitala na Czarnowie, którzy złożyli wypowiedzenia. Lekarze chcą odejść z pracy, bo skarżą się na nadmiar pracy w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Czy rozwiązaniem jest zmiana organizacja pracy szpitali, czy lekarze powinni jednak liczyć się z nadmiarem pracy w czasie pandemii? A może obie strony powinny wykonać krok w kierunku rozwiązania sytuacji?
pobierz 20.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Chirurdzy stawiają sprawę na ostrzu noża?
Większość chirurgów z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach złożyła wypowiedzenia z pracy. Narzekają na nadmiar obowiązków z powodu natłoku pacjentów. Ich odejście może spowodować paraliż na jedynym w mieście Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Czy zamiast podejmować tak drastyczne kroki dezorganizujące system opieki zdrowotnej, nie powinni najpierw poszukać innych rozwiązań? Tym bardziej, że wojewoda zapowiedział i wdraża rozwiązania.
pobierz 26.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
Miasto powinno wywozić śnieg na bieżąco, czy czekać aż stopnieje?
Intensywne opady śniegu ustały już kilka dni temu. Tymczasem centrum Kielc wciąż jest nieuprzątnięte. Czy służby powinny wywozić go na bieżąco, czy czekać aż stopnieje?
pobierz 20.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Kto ma rację w tym sporze - miasto czy RIO?
Kielecka rada miasta przyjęła nową, Wieloletnią Prognozę Finansową. WPF już dwukrotnie kwestionowała Regionalna Izba Obrachunkowa. Kieleccy radni, po burzliwej dyskusji przyjęli zmieniony projekt Wieloletniej Prognozy Finansowej Kielc. To już trzecia próba przyjęcia dokumentu, dwie poprzednie prognozy unieważniła Regionalna Izba Obrachunkowa. Kontrolerzy RIO uznali, że nierealne jest uzyskanie w ciągu dwóch lat zaplanowanych przez prezydenta Kielc 70 mln zł ze sprzedaży gruntów inwestycyjnych w Obicach. Czy potrzeba kolejnego procedowania świadczy o nieudolności władz miasta, czy może RIO myli się w ocenach? Na ten temat dyskutowaliśmy w Punktach Widzenia.
pobierz 27.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Powiedz czym mnie szczepisz, a ja powiem, czy chcę?
Od piątku rozpoczynają się szczepienia nauczycieli przeciwko koronawirusowi. Mają przyjąć preparat firmy Astra Zeneca. Z badań wynika, że jego skuteczność może być mniejsza niż szczepionek innych producentów. Czy nasza chęć do szczepienia uzależniona jest od rodzaju szczepionki, czy nie powinno to mieć wpływu na nasz wybór?
pobierz 27.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Zima – samorządy. Kto wygrywa?
Atak zimy spowodował, że od wczoraj poruszanie się po drogach i chodnikach jest wyzwaniem dla kierowców i pieszych. Z drogami ich gospodarze poradzili sobie w miarę dobrze, gorzej jest z chodnikami w miastach. Jest wiele miejsc nieodśnieżonych, praktycznie niedostępnych dla pieszych. Czy samorządy i mieszkańcy stanęli na wysokości zadania, czy dałoby się zrobić więcej przy lepszej organizacji lub większym zaangażowaniu? O tym dyskutowaliśmy w Punktach Widzenia.
pobierz 67.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Rewitalizacja parku miejskiego
Około stu drzew ma zostać wyciętych w Parku Miejskim im. Stanisława Staszica w Kielcach. To pierwszy etap związany z planami jego rewitalizacji. Kontrowersje wzbudziły jednak zapowiedzi, że na rozpoczęte prace nie ma pieniędzy. Czy warto zaczynać rewitalizację skoro nie ma pieniędzy na jej dokończenie? Na ten temat dyskutowaliśmy w Punktach Widzenia. Gośćmi Radia Kielce byli Agata Binkowska - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska oraz Marcin Stępniewski - radny PiS.
pobierz 26.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Czy pieniądze z jednego procenta podatku to realna pomoc?
Organizacje pożytku publicznego czekają na wpłaty z jednego procenta podatku PIT. Podatnicy mogą wskazać dowolną fundację lub stowarzyszenie z listy zatwierdzonej przez Ministerstwo Finansów. Przekazywane kwoty wydają się jednak niewielkie. Czy te pieniądze w skali kraju są realną pomocą, czy tylko dodatkiem do innych źródeł finansowania działalności? Na ten temat dyskutowaliśmy w Punktach Widzenia.
pobierz 27.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Dla dobra kielczan czy ZTM?
Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach wprowadził w styczniu kilka zmian w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej. Częściowym zmianom uległy m.in. trasy i godziny kursowania linii nr 4, 8 i 28. Zmiana trasy linii nr 4 wywołała protesty mieszkańców południowej części miasta, którzy domagają się przywrócenia przystanku u zbiegu ulic Szczepaniaka i Husarskiej. Czy zmiany w kursowaniu autobusów to eksperyment na mieszkańcach, czy dostosowanie komunikacji publicznej do ich rzeczywistych potrzeb? Na ten temat dyskutowaliśmy w Punktach Widzenia. Gośćmi Radia Kielce byli wiceprzewodniczący rady miasta: Joanna Winiarska i Jarosław Karyś oraz Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.
pobierz 25.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Śmierć legendy
W wieku 75 lat zmarł Ryszard Szurkowski, najbardziej utytułowany polski kolarz w historii. Legendą stał się za życia. W plebiscycie na najlepszego sportowca Polski XX wieku zajął drugie miejsce, za Ireną Szewińską. Był mistrzem świata, dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim i czterokrotnym zwycięzcą Wyścigu Pokoju. Wielkiego mistrza w Punktach Widzenia wspominali dwukrotny olimpijczyk i zwycięzca Tour de Pologne Zbigniew Piątek oraz wybitny znawca kolarstwa, były dziennikarz Radia Kielce Włodzimierz Rezner.
pobierz 27.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Jeszcze dwa tygodnie, damy radę?
Minister zdrowia Andrzej Niedzielski ogłosił poluzowanie obostrzeń sanitarnych. Od poniedziałku działalność wznawiają galerie handlowe, przestają obowiązywać godziny dla seniorów. Od 1 lutego otwarte zostaną również muzea i galerie sztuki. W szkołach bez zmian. Pozostaje nauczanie zdalne dla uczniów klas I - III, dla pozostałych utrzymany zostaje tryb zdalny. I tak ma być do 14 lutego.
pobierz 27.2 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek