Świat

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Wojciech Cegielski - polski dziennikarz i korespondent zagraniczny i wojenny Polskiego Radia, specjalizuje się w tematach związanych z bezpieczeństwem, Bliskim Wschodem oraz USA.
Data dodania: 2020-03-19 21:37:17
Data aktualizacji: 2020-07-13 14:05:13
Audycji w katalogu: 118
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
[#118] Głód gorszy od wirusa
Głód spowodowany przez koronawirusa może zabić więcej osób niż sama pandemia - alarmuje organizacja pomocowa Oxfam. W opublikowanym właśnie raporcie eksperci piszą o co najmniej 10 krajach w których w wyniku pandemii milionom ludzi zaczyna brakować żywności. Najgorzej jest w państwach takich jak Afganistan, Syria, Kongo, Jemen, Sudan Południowy, ale także w krajach rozwijających się jak Brazylia czy Indie. Według Oxfam, w kwietniu na COVID-19 na całym świecie umierało po 10 tysięcy osób dziennie. Tymczasem wkrótce z głodu może umierać po 12 tysięcy osób. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Oxfam
pobierz 4.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
[#117] Wirus i inne tragedie
Międzynarodowe organizacje rozpoczęły kolejny etap pomocy dla Afryki w związku z koronawirusem. Choć epicentrum pandemii to obecnie obie Ameryki, to wiele miejsc na kontynencie afrykańskim jest szczególnie narażonych na wirusa. Dodatkowo, epidemia w tym regionie może doprowadzić do nowych konfliktów zbrojnych i wepchnąć wiele osób w głód i ubóstwo. W całej Afryce w wyniku COVID-19 zmarło prawie 10 tysięcy osób, a liczba zakażeń na kontynencie to obecnie 386 tysięcy. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC)
pobierz 3.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
[#116] Odpowiedź po 34 latach
Po ponad trzech dekadach Szwecja wyjaśniła największą polityczną zagadkę ostatnich lat. Wiadomo już, kto zamordował byłego premiera tego kraju Olofa Palme. Śledczy ogłosili, że napastnikiem był miejscowy grafik i zamknęli dochodzenie. Dlaczego zatem doszło do tego zabójstwa i co wiemy o mordercy? Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Wikimedia Commons Wykorzystano utwory: Joey Pecoraro - "Down" oraz Kevin MacLeod - "Ghost Story" ([link]. Wykorzystano fragmenty programu “Sensacje XX wieku” (prod. TVP, 1989).
pobierz 5.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
W stanie zapaści
Służba zdrowia w Wenezueli jest bliska zawalenia się i jest zupełnie nieprzygotowana na koronawirusa. To wnioski z najnowszego raportu epidemiologów oraz organizacji praw człowieka. Doniesienia te są tym bardziej alarmujące, że to właśnie Ameryka Południowa stała się teraz epicentrum pandemii. W pomoc dla Wenezuelczyków włączyła się Polska Misja Medyczna. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Polska Misja Medyczna
pobierz 3.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Tydzień bez precedensu
Zaledwie kilka osób wzięło udział w sobotniej, porannej mszy w Jerozolimie, rozpoczynającej Wielkanoc w Ziemi Świętej. Tegoroczne święta nie mają precedensu. Pandemia koronawirusa oraz wprowadzone przez władze restrykcje spowodowały, że większość kościołów jest zamknięta, a w nabożeństwach uczestniczą jedynie duchowni. W domach i w internecie świętują również Żydzi, którzy obchodzą właśnie Paschę. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 5.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Najtrudniejsza Pascha
Zamiast rodzinnych spotkań wideokonferencje, a zamiast świeżego powietrza godzina policyjna. W takich warunkach Żydzi w Izraelu zaczynają świętowanie Paschy. Pamiątka wyjścia z niewoli egipskiej jest co roku dla wyznawców judaizmu świętem wolności, ale pandemia koronawirusa sprawiła, że tym razem więcej jest zakazów niż tego, co wolno. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 4.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Nieposłuszni
Stosunkowo niska liczba ofiar ale i szybko rosnąca liczba zakażonych - tak wygląda epidemia koronawirusa w Izraelu. Kraj ten ma teraz jednak znacznie poważniejszy problem: ultraortodoksyjnych Żydów, którzy otwarcie sprzeciwiają się nakazom pozostania w domach, bo uważają, że epidemia ich nie dotyczy. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 5.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Inaczej niż zwykle
Wielkanoc i Pascha - to święta w czasie których co roku Jerozolima pęka w szwach. Tym razem jednak będzie zupełnie inaczej. Pandemia koronawirusa, zamknięte granice i zakazy zgromadzeń sprawiły, że rozpoczynające się w przyszłym tygodniu święta będą znacznie skromniejsze niż zwykle. Część uroczystości w Jerozolimie została już odwołana, a we mszach wierni będą mogli uczestniczyć jedynie za poprzez internetowe transmisje. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 3.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Zaginieni do dziś
Choć tzw. Państwo Islamskie zostało pokonane, do dzisiaj nie udało się odnaleźć setek a może nawet tysięcy osób, porwanych przez ISIS w Syrii. Chodzi zarówno żołnierzy, aktywistów, dziennikarzy i pracowników organizacji pomocowych. Organizacja Syrian Network for Human Rights szacuje, że takich zaginionych może być nawet 8 tysięcy. Historie 27 osób opisuje opublikowany przez Human Rights Watch raport. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) Wykorzystano utwór: Ana Ou Enta - Azzddine with Bill Laswell (Massafat, 2004 Barraka)
pobierz 3.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Dramat w syryjskim Idlib
Rośnie liczba Syryjczyków, którzy uciekają z domów w prowincji Idlib. To rejon Syrii, gdzie prowadzone są jedne z najcięższych w ostatnich latach walk. ONZ poinformowała, że uciekinierów jest już 875 tysięcy. Sytuacja większości z nich jest dramatyczna, a międzynarodowe organizacje apelują o pomoc. Wsparcie zaoferowało już m.in. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) foto: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
pobierz 3.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Nie bądźcie obojętni
Dramatyczne wspomnienia oraz apele o pojednanie i przeciwstawienie się antysemityzmowi, dyskryminacji i poniżaniu innych. Byli więźniowie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau wspominali piekło sprzed 75 lat i prosili o podtrzymywanie pamięci o Holokauście. To właśnie ocaleni z Zagłady byli głównymi gośćmi uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego. Apelowali do współczesnych pokoleń, by nigdy nie były obojętne na zło. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 6.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Zima zła
W Polsce wiele osób marzyłoby o śniegu na Święta, ale w Libanie na Bliskim Wschodzie śnieg oznacza kłopoty i cierpienie. Dla tysięcy syryjskich uchodźców w tym kraju rozpoczyna się właśnie najgorszy czas w roku. Zima oznacza nie tylko przejmujący chłód, ale także choroby, a dla niektórych nawet śmierć. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które od prawie ośmiu lat pomaga Syryjczykom w Libanie, rozpoczęło kolejną zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących. Część pieniędzy przeznaczył polski rząd, ale zbiórka trwa, bo potrzeby są ogromne. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) foto: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
pobierz 3.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Szkoła nie dla nich
Prawie 400 tysięcy birmańskich dzieci ma odcięty dostęp do edukacji. Chodzi o muzułmańskich uchodźców Rohindżów, którzy uciekli z kraju i są na emigracji w sąsiednim Bangladeszu. Miejscowe władze nie pozwalają Birmańczykom chodzić do szkół, a do obozów nie wpuszczają międzynarodowych organizacji. Informuje o tym w najnowszym raporcie organizacja praw człowieka Human Rights Watch. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) foto: Human Rights Watch
pobierz 3.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Nie zmieniło się nic
To najtrudniejsza i najważniejsza zarazem misja wojskowa obchodzącego właśnie 70. rocznicę powstania NATO. Od 16 lat żołnierze Sojuszu są w Afganistanie. Choć w misję zaangażowano przez lata tysiące osób i miliardy dolarów, to sytuacja Afgańczyków daleka jest od normalności. NATO zapewnia jednak, że misja szkoleniowa będzie trwała tak długo jak to będzie potrzebne. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) Wykorzystano utwory: Kabul Express Theme (komp. Julius Packiam, YRF Music) Ana Ou Enta (wyk. Azzddine & Bill Laswell, Barraka)
pobierz 5.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Dom na drugim końcu świata
Po świecie tułali się przez cztery lata. W końcu znaleźli nowy dom… po drugiej stronie globu, w Nowej Zelandii. Małych Polaków przyjęto tam zupełnie bezinteresownie. Mija właśnie 75 lat od przyjazdu ponad siedmiuset polskich dzieci i setki ich opiekunów na Antypody. W czasie II wojny światowej deportowane pierwotnie na Syberię kilkuletnie dzieci po wielu miesiącach podróży dotarły do nowozelandzkiej miejscowości Pahiatua. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) Wykorzystano utwory: Chained (komp. James Everett, Lemoncake Music Ltd.) Painful Memories (komp. Peter David Bateman, JRM Music)
pobierz 7.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Niechciani goście
Syryjscy uchodźcy coraz częściej są zmuszani przez władze w Libanie do powrotu do Syrii. Organizacja Human Rights Watch twierdzi, że libańskie wojsko niszczy tymczasowe domy uciekinierów. Wzrosła też liczba osób, które są przez lokalne samorządy eksmitowane. Może to dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy osób. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 3.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Gdy nie ma wody
W Iraku zaczyna brakować wody. Wszystko przez ciągnące się konflikty zbrojne i zaniedbania miejscowych. Brak wody pitnej w niektórych miastach spowodował wzrost zachorowań a także protesty na ulicach. W rozwiązaniu problemu próbują pomóc m.in. polscy eksperci. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) Foto: Belkis Wille/Human Rights Watch
pobierz 2.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Kto wydał wyrok na dziennikarza
Rok po tragicznych wydarzeniach w Stambule wciąż nie ma odpowiedzi na najważniejsze dotyczące ich pytanie. Kto wydał rozkaz zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszogdżiego. Choć wiele wskazuje na to, że decyzję o zamordowaniu dziennikarza w konsulacie w Stambule mógł podjąć wpływowy saudyjski następca tronu, to do tej pory nikt nie zdołał tego udowodnić. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 4.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Co by zrobiła Margaret Thatcher?
Niemal każdy dzień w brytyjskiej polityce przynosi albo zwrot akcji o 180 stopni albo przynajmniej pogłębiający się chaos. Data brexitu planowana na 31 października jest już trzecią a i tak nie wiadomo, czy Wielka Brytania wyjdzie wtedy z Unii Europejskiej. Być może wcześniej dojdzie do wyborów. W tak nieprzewidywalnej sytuacji Brytyjczycy coraz częściej wspominają czasy, gdy premierem była Margaret Thatcher. Choć “Żelazna Dama” była postacią kontrowersyjną, wielu osobom kojarzy się ze stabilnością w trudnych czasach. Czym Margaret Thatcher różniła się od Borisa Johnsona czy Theresy May? O tym z Charlesem Moore’m, dziennikarzem i redaktorem naczelnym "The Daily Telegraph”,”The Spectator” i “The Sunday Telegraph” i autorem wydanej właśnie w Polsce autoryzowanej biografii brytyjskiej premier rozmawiał Wojciech Cegielski. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 6.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Przegrał, ale wygrał
Choć przegrał wybory, to właśnie on ma szansę zostać premierem na kolejną kadencję. Dotychczasowy szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu otrzymał misję stworzenia nowego gabinetu. Wszystko po tym, jak fiaskiem zakończyły się negocjacje w sprawie rządu jedności narodowej, złożonego ze wszystkich najważniejszych partii. Nominacja Netanjahu nadal jednak nie rozwiązuje patowej sytuacji, jaka jest w Izraelu po ubiegłotygodniowych wyborach do parlamentu. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 4.2 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek