Świat

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Wojciech Cegielski - polski dziennikarz i korespondent zagraniczny i wojenny Polskiego Radia, specjalizuje się w tematach związanych z bezpieczeństwem, Bliskim Wschodem oraz USA.
Data dodania: 2020-03-19 21:37:17
Data aktualizacji: 2020-09-23 14:30:23
Audycji w katalogu: 125
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 27 dni temu
[#125] Kryzys za kryzysem
Najpierw kryzys gospodarczy, potem tragiczna w skutkach eksplozja w porcie, a teraz nawrót koronawirusa. Liban wprowadził częściowy zakaz wychodzenia z domów po tym, jak gwałtownie wzrosła liczba zakażonych COVID-19. Mieszkańcy Bejrutu wciąż usiłują podnieść się po zniszczeniach, jakie wywołał wybuch w porcie, ale kryzys w kraju jedynie się pogłębia. W pomoc włączyły się organizacje z całego świata. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Ghassan Saleh (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej) wykorzystano nagranie Yasmine Hamdan - "Beirut" (Omar el Zenni / Music: Kevin Seddiki / Yasmine Hamdan, prod.: Crammed Discs)
pobierz 5.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
[#124] Nierozliczona zbrodnia
Mija siedem lat od niesławnej masakry chemicznej w Ghoucie na przedmieściach Damaszku. 21 sierpnia 2013 roku wojska syryjskiego prezydenta zaatakowały bronią chemiczną dzielnicę, opanowaną przez ówczesnych rebeliantów. W ataku rakietowym z użyciem sarinu zginęło według różnych źródeł od 280 do nawet 1,500 osób. Stany Zjednoczone zagroziły atakiem na Damaszek, co jednak nigdy nie nastąpiło. Do dzisiaj ani syryjski prezydent Asad ani nikt z jego otoczenia nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) Zdjęcie: Martijn Munneke (Wikimedia Commons)
pobierz 3.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
[#123] Pogrążeni w kryzysie
Setki zniszczonych domów, miliardowe straty i zniszczony zapas zboża dla całego kraju - to tylko niektóre skutki wtorkowej eksplozji w Bejrucie. ONZ alarmuje, że Libanowi grozi teraz katastrofa humanitarna. Do tragedii doszło bowiem w kraju, który jeszcze przed wybuchem znalazł się w dramatycznej sytuacji gospodarczej. Jak to się stało, że uważane za jedno z bogatszych i najbardziej prężnych krajów na Bliskim Wschodzie znalazł się w głębokim kryzysie? Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Ghassan Saleh (Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej) wykorzystano nagrania archiwalne z 1943 i 2006 roku
pobierz 6.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
[#122] Powstają z gruzów
Do 154 wzrosła liczba ofiar wtorkowej eksplozji w porcie w Bejrucie. Wybuch prawie trzech tysięcy ton azotanów ranił 5 tysięcy osób, z czego teraz 120 osób jest w stanie krytycznym. Bliżej nieokreślona liczba ludzi uznawana jest za zaginionych. W mieście trwają teraz wielkie porządki w które zaangażowało się wielu mieszkańców. Politycy natomiast odsuwają od siebie odpowiedzialność za zaniedbania, które doprowadziły do katastrofy. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
pobierz 4.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
[#121] Bejrut zdewastowany
Co najmniej 135 ofiar, 5 tysięcy rannych i straty szacowane na miliardy dolarów. To bilans wczorajszej, gigantycznej eksplozji w porcie w Bejrucie. Wybuch zniszczył lub uszkodził połowę budynków w stolicy Libanu. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną tragedii były ciągnące się latami zaniedbania urzędników. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej muzyka: Fairuz - Le Beirut
pobierz 7.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
[#120] Tylko dla muzułmanów
Najsłynniejsze muzeum w Turcji stało się meczetem. Hagia Sophia czyli świątynia Mądrości Bożej, nazywana też perłą Stambułu, została oficjalnie przekształcona w miejsce modlitw muzułmanów. Decyzja wywołała kontrowersje na świecie oraz sprzeciw chrześcijan, przede wszystkim prawosławnych. Jednak turecki prezydent, który pojawił się w meczecie na pierwszych oficjalnych modlitwach, nie zamierza w tej sprawie ustępować. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 4.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
[#119] Ostatni z sześciu
Był ostatnim z “Wielkiej Szóstki” walczących o prawa czarnoskórych w USA. Wielokrotnie bity, więziony, współpracował z Martinem Lutherem Kingiem i organizował słynny Marsz na Waszyngton. W ostatnich dekadach był jednym z najbardziej znanych amerykańskich polityków, dla wielu także moralnym autorytetem. Nie żyje John Lewis, nazywany ikoną pokojowej walki o równouprawnienie rasowe w USA. Polityk zmarł na raka. Miał 80 lat. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Stanley Wolfson, New York World Telegram & Sun (Wikimedia Commons) wykorzystano utwory: The Staple Singers - “Freedom Highway” (1965) Aretha Franklin - “Respect” (1967) Bob Dylan - “The Times They Are a-Changin” (1964) oraz fragmenty przemówień z Marszu na Waszyngton (1963)
pobierz 6.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
[#118] Głód gorszy od wirusa
Głód spowodowany przez koronawirusa może zabić więcej osób niż sama pandemia - alarmuje organizacja pomocowa Oxfam. W opublikowanym właśnie raporcie eksperci piszą o co najmniej 10 krajach w których w wyniku pandemii milionom ludzi zaczyna brakować żywności. Najgorzej jest w państwach takich jak Afganistan, Syria, Kongo, Jemen, Sudan Południowy, ale także w krajach rozwijających się jak Brazylia czy Indie. Według Oxfam, w kwietniu na COVID-19 na całym świecie umierało po 10 tysięcy osób dziennie. Tymczasem wkrótce z głodu może umierać po 12 tysięcy osób. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Oxfam
pobierz 4.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
[#117] Wirus i inne tragedie
Międzynarodowe organizacje rozpoczęły kolejny etap pomocy dla Afryki w związku z koronawirusem. Choć epicentrum pandemii to obecnie obie Ameryki, to wiele miejsc na kontynencie afrykańskim jest szczególnie narażonych na wirusa. Dodatkowo, epidemia w tym regionie może doprowadzić do nowych konfliktów zbrojnych i wepchnąć wiele osób w głód i ubóstwo. W całej Afryce w wyniku COVID-19 zmarło prawie 10 tysięcy osób, a liczba zakażeń na kontynencie to obecnie 386 tysięcy. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (ICRC)
pobierz 3.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
[#116] Odpowiedź po 34 latach
Po ponad trzech dekadach Szwecja wyjaśniła największą polityczną zagadkę ostatnich lat. Wiadomo już, kto zamordował byłego premiera tego kraju Olofa Palme. Śledczy ogłosili, że napastnikiem był miejscowy grafik i zamknęli dochodzenie. Dlaczego zatem doszło do tego zabójstwa i co wiemy o mordercy? Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Wikimedia Commons Wykorzystano utwory: Joey Pecoraro - "Down" oraz Kevin MacLeod - "Ghost Story" ([link]. Wykorzystano fragmenty programu “Sensacje XX wieku” (prod. TVP, 1989).
pobierz 5.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
W stanie zapaści
Służba zdrowia w Wenezueli jest bliska zawalenia się i jest zupełnie nieprzygotowana na koronawirusa. To wnioski z najnowszego raportu epidemiologów oraz organizacji praw człowieka. Doniesienia te są tym bardziej alarmujące, że to właśnie Ameryka Południowa stała się teraz epicentrum pandemii. W pomoc dla Wenezuelczyków włączyła się Polska Misja Medyczna. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) zdjęcie: Polska Misja Medyczna
pobierz 3.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Tydzień bez precedensu
Zaledwie kilka osób wzięło udział w sobotniej, porannej mszy w Jerozolimie, rozpoczynającej Wielkanoc w Ziemi Świętej. Tegoroczne święta nie mają precedensu. Pandemia koronawirusa oraz wprowadzone przez władze restrykcje spowodowały, że większość kościołów jest zamknięta, a w nabożeństwach uczestniczą jedynie duchowni. W domach i w internecie świętują również Żydzi, którzy obchodzą właśnie Paschę. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 5.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Najtrudniejsza Pascha
Zamiast rodzinnych spotkań wideokonferencje, a zamiast świeżego powietrza godzina policyjna. W takich warunkach Żydzi w Izraelu zaczynają świętowanie Paschy. Pamiątka wyjścia z niewoli egipskiej jest co roku dla wyznawców judaizmu świętem wolności, ale pandemia koronawirusa sprawiła, że tym razem więcej jest zakazów niż tego, co wolno. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 4.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Nieposłuszni
Stosunkowo niska liczba ofiar ale i szybko rosnąca liczba zakażonych - tak wygląda epidemia koronawirusa w Izraelu. Kraj ten ma teraz jednak znacznie poważniejszy problem: ultraortodoksyjnych Żydów, którzy otwarcie sprzeciwiają się nakazom pozostania w domach, bo uważają, że epidemia ich nie dotyczy. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 5.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Inaczej niż zwykle
Wielkanoc i Pascha - to święta w czasie których co roku Jerozolima pęka w szwach. Tym razem jednak będzie zupełnie inaczej. Pandemia koronawirusa, zamknięte granice i zakazy zgromadzeń sprawiły, że rozpoczynające się w przyszłym tygodniu święta będą znacznie skromniejsze niż zwykle. Część uroczystości w Jerozolimie została już odwołana, a we mszach wierni będą mogli uczestniczyć jedynie za poprzez internetowe transmisje. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 3.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Zaginieni do dziś
Choć tzw. Państwo Islamskie zostało pokonane, do dzisiaj nie udało się odnaleźć setek a może nawet tysięcy osób, porwanych przez ISIS w Syrii. Chodzi zarówno żołnierzy, aktywistów, dziennikarzy i pracowników organizacji pomocowych. Organizacja Syrian Network for Human Rights szacuje, że takich zaginionych może być nawet 8 tysięcy. Historie 27 osób opisuje opublikowany przez Human Rights Watch raport. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) Wykorzystano utwór: Ana Ou Enta - Azzddine with Bill Laswell (Massafat, 2004 Barraka)
pobierz 3.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Dramat w syryjskim Idlib
Rośnie liczba Syryjczyków, którzy uciekają z domów w prowincji Idlib. To rejon Syrii, gdzie prowadzone są jedne z najcięższych w ostatnich latach walk. ONZ poinformowała, że uciekinierów jest już 875 tysięcy. Sytuacja większości z nich jest dramatyczna, a międzynarodowe organizacje apelują o pomoc. Wsparcie zaoferowało już m.in. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) foto: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
pobierz 3.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Nie bądźcie obojętni
Dramatyczne wspomnienia oraz apele o pojednanie i przeciwstawienie się antysemityzmowi, dyskryminacji i poniżaniu innych. Byli więźniowie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau wspominali piekło sprzed 75 lat i prosili o podtrzymywanie pamięci o Holokauście. To właśnie ocaleni z Zagłady byli głównymi gośćmi uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego. Apelowali do współczesnych pokoleń, by nigdy nie były obojętne na zło. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 6.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Zima zła
W Polsce wiele osób marzyłoby o śniegu na Święta, ale w Libanie na Bliskim Wschodzie śnieg oznacza kłopoty i cierpienie. Dla tysięcy syryjskich uchodźców w tym kraju rozpoczyna się właśnie najgorszy czas w roku. Zima oznacza nie tylko przejmujący chłód, ale także choroby, a dla niektórych nawet śmierć. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które od prawie ośmiu lat pomaga Syryjczykom w Libanie, rozpoczęło kolejną zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących. Część pieniędzy przeznaczył polski rząd, ale zbiórka trwa, bo potrzeby są ogromne. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) foto: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
pobierz 3.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Szkoła nie dla nich
Prawie 400 tysięcy birmańskich dzieci ma odcięty dostęp do edukacji. Chodzi o muzułmańskich uchodźców Rohindżów, którzy uciekli z kraju i są na emigracji w sąsiednim Bangladeszu. Miejscowe władze nie pozwalają Birmańczykom chodzić do szkół, a do obozów nie wpuszczają międzynarodowych organizacji. Informuje o tym w najnowszym raporcie organizacja praw człowieka Human Rights Watch. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) foto: Human Rights Watch
pobierz 3.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek