Świat

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Wojciech Cegielski - polski dziennikarz i korespondent zagraniczny i wojenny Polskiego Radia, specjalizuje się w tematach związanych z bezpieczeństwem, Bliskim Wschodem oraz USA.
Data dodania: 2020-03-19 21:37:17
Data aktualizacji: 2020-03-31 18:05:20
Audycji w katalogu: 110
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany ponad miesiąc temu
Zaginieni do dziś
Choć tzw. Państwo Islamskie zostało pokonane, do dzisiaj nie udało się odnaleźć setek a może nawet tysięcy osób, porwanych przez ISIS w Syrii. Chodzi zarówno żołnierzy, aktywistów, dziennikarzy i pracowników organizacji pomocowych. Organizacja Syrian Network for Human Rights szacuje, że takich zaginionych może być nawet 8 tysięcy. Historie 27 osób opisuje opublikowany przez Human Rights Watch raport. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) Wykorzystano utwór: Ana Ou Enta - Azzddine with Bill Laswell (Massafat, 2004 Barraka)
pobierz 3.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Dramat w syryjskim Idlib
Rośnie liczba Syryjczyków, którzy uciekają z domów w prowincji Idlib. To rejon Syrii, gdzie prowadzone są jedne z najcięższych w ostatnich latach walk. ONZ poinformowała, że uciekinierów jest już 875 tysięcy. Sytuacja większości z nich jest dramatyczna, a międzynarodowe organizacje apelują o pomoc. Wsparcie zaoferowało już m.in. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020) foto: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
pobierz 3.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Nie bądźcie obojętni
Dramatyczne wspomnienia oraz apele o pojednanie i przeciwstawienie się antysemityzmowi, dyskryminacji i poniżaniu innych. Byli więźniowie niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau wspominali piekło sprzed 75 lat i prosili o podtrzymywanie pamięci o Holokauście. To właśnie ocaleni z Zagłady byli głównymi gośćmi uroczystości 75-lecia wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego. Apelowali do współczesnych pokoleń, by nigdy nie były obojętne na zło. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2020)
pobierz 6.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Zima zła
W Polsce wiele osób marzyłoby o śniegu na Święta, ale w Libanie na Bliskim Wschodzie śnieg oznacza kłopoty i cierpienie. Dla tysięcy syryjskich uchodźców w tym kraju rozpoczyna się właśnie najgorszy czas w roku. Zima oznacza nie tylko przejmujący chłód, ale także choroby, a dla niektórych nawet śmierć. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, które od prawie ośmiu lat pomaga Syryjczykom w Libanie, rozpoczęło kolejną zbiórkę pieniędzy dla potrzebujących. Część pieniędzy przeznaczył polski rząd, ale zbiórka trwa, bo potrzeby są ogromne. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) foto: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej
pobierz 3.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Szkoła nie dla nich
Prawie 400 tysięcy birmańskich dzieci ma odcięty dostęp do edukacji. Chodzi o muzułmańskich uchodźców Rohindżów, którzy uciekli z kraju i są na emigracji w sąsiednim Bangladeszu. Miejscowe władze nie pozwalają Birmańczykom chodzić do szkół, a do obozów nie wpuszczają międzynarodowych organizacji. Informuje o tym w najnowszym raporcie organizacja praw człowieka Human Rights Watch. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) foto: Human Rights Watch
pobierz 3.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Nie zmieniło się nic
To najtrudniejsza i najważniejsza zarazem misja wojskowa obchodzącego właśnie 70. rocznicę powstania NATO. Od 16 lat żołnierze Sojuszu są w Afganistanie. Choć w misję zaangażowano przez lata tysiące osób i miliardy dolarów, to sytuacja Afgańczyków daleka jest od normalności. NATO zapewnia jednak, że misja szkoleniowa będzie trwała tak długo jak to będzie potrzebne. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) Wykorzystano utwory: Kabul Express Theme (komp. Julius Packiam, YRF Music) Ana Ou Enta (wyk. Azzddine & Bill Laswell, Barraka)
pobierz 5.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Dom na drugim końcu świata
Po świecie tułali się przez cztery lata. W końcu znaleźli nowy dom… po drugiej stronie globu, w Nowej Zelandii. Małych Polaków przyjęto tam zupełnie bezinteresownie. Mija właśnie 75 lat od przyjazdu ponad siedmiuset polskich dzieci i setki ich opiekunów na Antypody. W czasie II wojny światowej deportowane pierwotnie na Syberię kilkuletnie dzieci po wielu miesiącach podróży dotarły do nowozelandzkiej miejscowości Pahiatua. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) Wykorzystano utwory: Chained (komp. James Everett, Lemoncake Music Ltd.) Painful Memories (komp. Peter David Bateman, JRM Music)
pobierz 7.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Niechciani goście
Syryjscy uchodźcy coraz częściej są zmuszani przez władze w Libanie do powrotu do Syrii. Organizacja Human Rights Watch twierdzi, że libańskie wojsko niszczy tymczasowe domy uciekinierów. Wzrosła też liczba osób, które są przez lokalne samorządy eksmitowane. Może to dotyczyć kilkudziesięciu tysięcy osób. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 3.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Gdy nie ma wody
W Iraku zaczyna brakować wody. Wszystko przez ciągnące się konflikty zbrojne i zaniedbania miejscowych. Brak wody pitnej w niektórych miastach spowodował wzrost zachorowań a także protesty na ulicach. W rozwiązaniu problemu próbują pomóc m.in. polscy eksperci. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) Foto: Belkis Wille/Human Rights Watch
pobierz 2.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Kto wydał wyrok na dziennikarza
Rok po tragicznych wydarzeniach w Stambule wciąż nie ma odpowiedzi na najważniejsze dotyczące ich pytanie. Kto wydał rozkaz zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszogdżiego. Choć wiele wskazuje na to, że decyzję o zamordowaniu dziennikarza w konsulacie w Stambule mógł podjąć wpływowy saudyjski następca tronu, to do tej pory nikt nie zdołał tego udowodnić. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 4.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Co by zrobiła Margaret Thatcher?
Niemal każdy dzień w brytyjskiej polityce przynosi albo zwrot akcji o 180 stopni albo przynajmniej pogłębiający się chaos. Data brexitu planowana na 31 października jest już trzecią a i tak nie wiadomo, czy Wielka Brytania wyjdzie wtedy z Unii Europejskiej. Być może wcześniej dojdzie do wyborów. W tak nieprzewidywalnej sytuacji Brytyjczycy coraz częściej wspominają czasy, gdy premierem była Margaret Thatcher. Choć “Żelazna Dama” była postacią kontrowersyjną, wielu osobom kojarzy się ze stabilnością w trudnych czasach. Czym Margaret Thatcher różniła się od Borisa Johnsona czy Theresy May? O tym z Charlesem Moore’m, dziennikarzem i redaktorem naczelnym "The Daily Telegraph”,”The Spectator” i “The Sunday Telegraph” i autorem wydanej właśnie w Polsce autoryzowanej biografii brytyjskiej premier rozmawiał Wojciech Cegielski. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 6.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Przegrał, ale wygrał
Choć przegrał wybory, to właśnie on ma szansę zostać premierem na kolejną kadencję. Dotychczasowy szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu otrzymał misję stworzenia nowego gabinetu. Wszystko po tym, jak fiaskiem zakończyły się negocjacje w sprawie rządu jedności narodowej, złożonego ze wszystkich najważniejszych partii. Nominacja Netanjahu nadal jednak nie rozwiązuje patowej sytuacji, jaka jest w Izraelu po ubiegłotygodniowych wyborach do parlamentu. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 4.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Przeniosą dyktatora w inne miejsce
Hiszpański Sąd Najwyższy zgodził się na ekshumację szczątków generała Francisco Franco. Sędziowie przyznali tym samym rację hiszpańskiemu rządowi, który chciał przenieść grób dyktatora z państwowego mauzoleum w mniej eksponowane miejsce. Przeciwna temu była rodzina Franco. Sprawa wywołuje w Hiszpanii ogromne kontrowersje. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 5.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Uchodźcy uczą się francuskiego
Polska organizacja uczy syryjskich uchodźców w Libanie języków obcych. Wszystko po to, aby dać młodym ludziom szansę normalnej edukacji w szkołach. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej rozpoczyna też w Libanie kursy zawodowe dla dorosłych Syryjczyków, aby dać im możliwość zarabiania na życie. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 4.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Przełom w dalekim kraju
W tym tygodniu minęła 30. rocznica pierwszej wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce po obaleniu komunizmu. Nieżyjący już George Bush senior przyleciał do Warszawy w lipcu 1989 roku, w miesiąc po pierwszych, częściowo wolnych wyborach. Spotkał się z ówczesnym przewodniczącym Rady Państwa Wojciechem Jaruzelskim ale także z solidarnościową opozycją. Amerykanie bardzo uważnie przyglądali się zmianom w Polsce w 1989 roku, bo Warszawa była wówczas dla nich jedną z kluczowych stolic w Europie, gdzie upadał komunizm. Reporterowi Polskiego Radia opowiadała o tym dwójka Amerykanów - dziennikarka i dyplomata. Alma Kadragić w 1989 roku relacjonowała wydarzenia w Polsce dla amerykańskiej telewizji ABC News. Z kolei Thomas Simons zajmował się Polską w Departamencie Stanu w Waszyngtonie.
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Kolor Kair Katowice
Kolorowe myszy z Polski pojawiły się na murach w Kairze. Wszystko za sprawą artystów ze Śląska oraz polskich dyplomatów w Egipcie. W kilku miejscach dzielnicy “Miasto Umarłych” w egipskiej stolicy można oglądać myszy oraz koty - dzieła polskich twórców graffiti. Ten nietypowy pomysł ma nie tylko promować polską kulturę, ale przede wszystkim, uprzyjemnić życie mieszkańcom dzielnicy Kairu, która dziś prężnie się rozwija, choć jeszcze niedawno była slumsem. Autor: Wojciech Cegielski
pobierz 21.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
W niewolę do Chin
Kobiety i dziewczynki z Birmy są masowo sprzedawane do Chin jako niewolnice seksualne. Tak twierdzi w nowym raporcie organizacja praw człowieka Human Rights Watch. Organizacja rozmawiała z 37-mioma uprowadzonymi kobietami, którym udało się uciec z niewoli. To przede wszystkim Birmanki, mieszkające w prowizorycznych obozach dla uchodźców w regionie Kaczin. Autor: Wojciech Cegielski & Human Rights Watch Copyright by Polskie Radio (2019) & Human Rights Watch
pobierz 3.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Tu żyje się najlepiej
W jakim mieście na świecie żyje się najlepiej? Odpowiedź na to pytanie zależy zazwyczaj od tego, komu takie pytanie zadamy. Jednak jednym z najbardziej znanych po tym względem miast jest australijskie Melbourne. W publikowanym przez tygodnik “The Economist” dorocznym rankingu na najbardziej przyjazne miasto na świecie Melbourne przez siedem lat zajmowało pierwsze miejsce. Co prawda, w ostatnim rankingu spadło na miejsce drugie, zaraz po Wiedniu, ale Australijczycy i Polacy z Melbourne nie mają wątpliwości, że wszędzie dobrze, ale w ich domu najlepiej. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019)
pobierz 7.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Iran czeka na wyniki
Iran cierpliwie czeka na wyniki przyszłotygodniowej konferencji bliskowschodniej w Warszawie. Jeśli okaże się ona wymierzona w Iran, to Teheran podejmie odpowiednie kroki, także wobec Polski. Taką deklarację złożył w specjalnym wywiadzie dla Polskiego Radia irański ambasador w Warszawie Masud Edrisi Kermanszah. W połowie przyszłego tygodnia Stany Zjednoczone i Polska wspólnie organizują w Warszawie konferencję na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Ma na niej być obecnych około 70 krajów. Wcześniej strona amerykańska informowała, że głównym tematem spotkania będzie sprawa Iranu, ale w ostatnich dniach zarówno Waszyngton jak i Warszawa podkreślały, że Iran nie będzie jedynym tematem rozmów.
pobierz 4.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Wojna się skończyła, ale pokój nie nadszedł
“Wojna się skończyła, ale pokój wciąż nie nadszedł” - tak mówi ksiądz Sammi Hallak, syryjski jezuita z Aleppo. Duchowny, który urodził się i wychował w syryjskim mieście i pracuje tam z uchodźcami, przyjechał do Warszawy na zaproszenie Caritas Polska. Jak mówi, działania wojenne w Syrii dobiegają końca, ale życie mieszkańców dalekie jest od normalności. Reporter Polskiego Radia Wojciech Cegielski zapytał syryjskiego duchownego, jak wygląda odbudowa miasta Aleppo, które jeszcze dwa lata temu było areną najbardziej brutalnych bombardowań syryjskiego lotnictwa. Autor: Wojciech Cegielski Copyright by Polskie Radio (2019) zdjęcie: Caritas Polska
pobierz 3.7 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek