Zaplecze Sportu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Jestem dietetykiem sportowym, współtwórcą Centrum Edukacji Żywieniowej i Sportu. Na codzień współpracuję z zawodnikami na różnym poziomie zaawansowania, od totalnych amatorów po Olimpijczyków, medalistów Mistrzostw Świata czy Europy. Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się ze studentami podczas zajęć na Katowickim AWF, gdzie pracuję jako wykładowca w Zakładzie Żywienia i Suplementacji.
Data dodania: 2020-04-05 12:02:50
Data aktualizacji: 2020-10-30 04:15:08
Audycji w katalogu: 28
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 6 miesięcy temu
Zaplecze Sportu- odc. 28 Monika Hojnisz-Staręga
Gościem 28 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Monika Hojnisz-Staręga, biathlonistka, olimpijka, brązowa medalistka Mistrzostw Świata, wielokrotna medalistka imprez międzynarodowych. Monika opowiada początkach swojej przygody ze sportem i jak wyglądał proces dojścia do seniorskiej kadry. Pytam Monikę o najważniejszy dla niej wyścig oraz o wyścig, który najlepiej wspomina. Rozmawiamy również o ostatnich Mistrzostwach Świata i zaciętej walce o brązowy medal.
pobierz 45.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Zaplecze Sportu - odc. 27 Maciej Urbańczyk
Gościem 27 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Maciej Urbańczyk- piłkarz, wychowanek Ruchu Chorzów i wieloletni piłkarz występujący z eRką na piersi, a obecnie grający w Stali Mielec. Z Maćkiem rozmawiamy o jego początkach w sporcie, czasach gry w drużynie Niebieskich. Maciek opowiada jak wyglądało w jego przypadku wejście do seniorskiej piłki nożnej, a także wspomina najciekawsze momenty gry w Ruchu. Poruszamy również tematykę treningu w czasach korona wirusa oraz tego jak wyglądają treningi w Stali Mielec . Zapraszam na zaplecze.
pobierz 45.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Zaplecze Sportu- odc. 26 Alicja Pyszka-Bazan
Gościem 26 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Alicja Pyszka-Bazan- była pływaczka, Mistrzyni Polski Bikini fitness, a obecnie triathlonista. Z Alicją znamy się od juniora, jeszcze z czasów pływania. Obydwoje uczęszczaliśmy do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie w czasach, kiedy trenowaliśmy pływanie. Alicja po zakończeniu swojej przygody z pływaniem skończyła prawo, urodziła córkę i… no właśnie, związała się z zupełnie inną dyscypliną i trwała w niej do momentu kiedy zrealizowała swoje cele. Fitness bikini to wymagająca dyscyplina sylwetkowa, w której trzeba być niesamowicie skrupulatnym i zdeterminowanym, żeby osiągnąć cele. Alicji się to udało i w ramach nowych wyzwań przerzuciła się na triathlon, co stwarza przed nią zupełnie nowe wyzwania. O jej historii, wyzwaniach i poświęceniach jest rozmowa, której słuchacz. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 71.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Zaplecze Sportu - odc. 25 Alicja Tchórz
Gościem 25 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Alicja Tchórz- jedna z najbardziej utytułowanych polskich pływaczek, aktualna Mistrzyni Europy oraz wielokrotna medalistka Mistrzostw Europy. W tym odcinku poznasz historię Alicji, która opowiada o tym jak trafiła do pływania i jak przebiegała jej kariera pływacka, o kryzysach i o tym jak chciała kończyć z pływaniem po IO w Rio, o swoim doktoracie oraz projekcie, który ma na celu łączenie zawodników z potencjalnymi sponsorami. Nie mogłem nie zapytać Alicji o szybką ewakuację całej kadry ze zgrupowania na Teneryfie z powodu korona wirusa. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 47.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Zaplecze Sportu- odc. 24 Olga Surała
Gościem 24 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest dr Olga Surała- była pływaczka, a obecnie członek Zakładu Fizjologii Żywienia i Dietetyki Instytutu Sportu, która na codzień zajmuje się badaniami profesjonalnych sportowców w zakresie pomiarów antropometrycznych i stanu odżywienia. Z Olgą rozmawiamy o jego jej początkach w sporcie i o tym jak doszła do etapu dietetyka z doktoratem, o jej pracy w Instytucie Sportu, zakresie obowiązków i badaniach jakie prowadzi. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 42.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Zaplecze Sportu - odc. 23 Zbigniew Gucwa
Gościem 23 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Zbigniew Gucwa- były kolarz, a obecni trener, założyciel firmy trenerskiej GVT, który na codzień współpracuje z zawodnikami sportów wytrzymałościowych. Zbyszek jest również twórcą najbardziej rozpoznawalnej profesjonalnej drużyny traithlonowej GVT BMC Triathlon Team. Ze Zbyszkiem rozmawiamy o jego karierze kolarza i wyjeździe na kilka lat do Francji. Zbyszek dzieli się swoją filozofią i podejściem do pracy z amatorami oraz profesjonalnymi, a także o swoim projekcie ukończenia pełnego Ironmana w pół roku po zerwaniu ścięgna Achillesa. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 67.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Zaplecze Sportu - 22. Ula Somow
Gościem 22 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Ula Somow- dietetyk sportowy, która współpracowała z siatkarskim zespołem Skra Bełchatów, a obecnie opiekuje się żywieniowo kardą Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Z Ulą rozmawiamy o jej początkach w świecie sportu i dietetyki. O tym jak trafiła do zawodowego sportu i co młodzi dietetycy mogą zrobić aby pójść w jej ślady. Ponadto Ula opowiada o tym jak wygląda jej praca z najlepszymi zawodnikami z Polski i jak logistycznie udaje jej się łączyć pracę z zawodnikami, którzy jednocześnie przebywają w różnych częściach świata. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 49.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Zaplecze Sportu- odc. 21 Łukasz Jaśkiewicz
Gościem 21 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Łukasz Jaśkiewicz- dietetyk sportowy, który przez wiele lat współtworzył Akademię Dietetyki Sportowej, a także jest założycielem Polskiego Towarzystwa Dietetyki Sportowej. Z Łukaszem znamy się już kilka dobrych lat i bardzo cenię go jako specjalistę w swoich fachu. Jak każdego gościa również Łukasza pytam o jego początki w sporcie oraz dietetyce. Ponadto rozmawiamy o zawodzie dietetyka sportowego, nowinkach na rynku usług dietetycznych i potencjalnych zagrożeniach. Ponadto wskazujemy jakie najczęściej obserwujemy luki w wiedzy wśród młodych dietetyków sportowych. Łukasz zdradza nam nad czym będzie skupiał swoje działania w przyszłości jako Polskie Centrum Dietetyki Sportowej oraz ogłasza powstanie nowego podcastu. Zapraszam na Zaplecze.
pobierz 56.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Zaplecze Sportu - odc. 20 Helena Zakliczyńska
Gościem 20 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest dr Helena Zakliczyńska- lekarz internista, seksuolog, psychoterapeuta oraz adiunkt w Instytucie Nauk o Sporcie Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Osobiście mam zaszczyt współpracować z Heleną w Polskim Związku Biathlonu, co uważam za wielkie wyróżnienie. Z Heleną rozmawiamy o tym jak z artysty została lekarzem i jak trafiła do sportu zawodowego. Pytam Helenę o jej doświadczenia w pracy z Pistaem Gliwice, z którym zdobyła Mistrzostwo Polski, o to jak różni się praca z kobietami i mężczyznami, gdyż po przenosinach do Polskiego Związku Biathlonu z męskiej, bardzo kontaktowej dyscypliny przeniosła się do sportów wytrzymałościowych, gdzie ma okazję pracować również z płcią piękną. Ponadto dyskutujemy o książcę na temat dopingu, w której Helena pisała rozdział na temat postępowania ze sportowcami z zaburzeniami rozwoju płciowego oraz o tym co musi zrobić transseksualna kobieta, aby móc rywalizować z kobietami. Helen podczas rozmowy zdradza nam kilka ciekawych historii z czasów współpracy z piłkarzami, o których nie słyszy się na codzień w mediach. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 67.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Zaplecze Sportu- odc. 19 Marcin Gandyk
Gościem 19 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Marcin Gandyk- trener personalny, specjalista w zakresie dozwolonego i niedozwolonego wspomagania wysiłku fizycznego, od najmłodszych lat ściśle powiązany ze światem sportu, w którym to odniósł liczne sukcesy na scenie sportów sylwetkowych. Z Marcinem, jak z każdym gościem dyskutujemy o jego początkach w sporcie i co sprawiło, że trafił właśnie do sportów sylwetkowych. Ponadto, jako że teraz Marcin współpracuje z wieloma sportowcami z najwyższej półki, pytam go o receptę na sukces i jak stworzyć warunki, aby taka współpraca była możliwa. Jako, że Marcin wyznaje proste stanowisko dotyczące żywienia, które opiera się głównie na tym, że dieta ma działać, a smak jest mało istotny, to nie zabrakło dyskusji na temat dietetyki, oraz tego jak Marcin odżywiał się w trakcie kariery, a jak wygląda to teraz. Zapytałem również Marcina o proces diagnozy zawodnika, który się do niego zgłasza i z jakich narzędzi korzysta we współpracy z zawodnikami. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 51.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Zaplecze Sportu - odc. 18 Artur Gołas
Gościem 18 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest dr hab Artur Gołaś- pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, specjalista w zakresie struktury wewnętrznej ruchu, treningu siły mięśniowej oraz przygotowania motorycznego w sporcie. Poza pracą na uczelni Artur pełni rolę trenera przygotowania motorycznego w klubie piłkarskim Zagłębie Sosnowiec. Z Arturem rozmawiamy o tym jak rozpoczęła się jego przygoda nie tylko ze sportem, ale również z nauką i w tej rozmowie Artur udziela wskazówek wszystkim osobom chcącym pójść w jego ślady. Poza tym z Arturem dyskutujemy na temat zmian w przygotowaniu motorycznym w sporcie, doszukujemy się przyczyn w różnicy poziomów pomiędzy ligą polską, a ligami zagranicznymi, a także o przełożeniu pracy naukowej Artura na praktykę w sporcie. Oczywiście poruszyliśmy również zagadnienie, które od jakiegoś czasu Artura szczególnie interesuje czyli trening mentalny oraz wpływ mediów społecznościowych na predyspozycje zawodników. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 52.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Zaplecze Sportu- odc. 17 Jakub Karpiński
Gościem 17 odcinka jest dr Jakub Karpiński- pracownik naukowo-dydaktyczny Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, autor prac naukowych nt. wpływu treningu hipoksycznego na lądzie na wydolność tlenową pływaków, jednocześnie główny trener AZS-AWF Katowice. W przeszłości odbył kilkumiesięczny staż naukowo-trenerski w Plymouth, wiodącym ośrodku pływackim na Wyspach Brytyjskich, gdzie pod okiem Jona Rudda był członkiem sztabu szkoleniowego m.in. złotej medalistki olimpijskiej w pływaniu Ruty Meilutyte. Kuba jest członekiem sztabu trenerskiego Kadry Narodowej Juniorów i Seniorów w Pływaniu. Z Kubą rozmawiamy na temat jego początków przygody ze sportem oraz jego spostrzeżeń i doświadczeń z licznych stażów, gdzie miał okazję współpracować w wybitnymi zawodnikami. Poza tym z Kubą dyskutujemy na temat rozwoju polskiego pływania i szukamy przyczyn szybszego rozwoju zawodników z innych krajów w porównaniu do polaków. Rozmowę nagraliśmy w listopadzie, bezpośrednio po powrocie Kuby z Chin, a w międzyczasie polscy pływacy zaskoczyli nas bardzo dobrymi wynikami podczas mistrzostw europy w Glasgow, gdzie przyznam szczerze pierwszy raz od niepamiętnych czasów tak dobrze oglądało się ich starty. Czekam na więcej takich imprez! Tymczasem zapraszam na zaplecze.
pobierz 58.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Zaplecze Sportu- odc. 16 Marcin Bator
Gościem 16 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Marcin Bator- fizjoterapeuta pierwszej drużyny klubu piłkarskiego Legia Warszawa. Na codzień Marcin opiekuje się piłkarzami Legii Warszawa oraz piłkarzami kadry narodowej w piłce nożnej. Poza pracą z piłkarzami Marcin przyjmuje w Enel sport w warszawie oraz rozwija się naukowo, bierze udział w różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach czy sympozjach na całym świecie gdzie przedstawia zagadnienia związane z fizjoterapią. Z Marcinem rozmawiamy o jego początkach przygody ze sportem oraz o tym jak doszło do tego, że został fizjoterapią. Ponadto Marcin opisuje jak wygląda jego przykładowy dzień w klubie, zdradza czym różni się praca z zawodnikami klubowymi od pracy z zawodnikami na kadrze. Co więcej Marcin zdradza tajniki regeneracji i zapobiegania kontuzjom, które mogą przydać się amatorom, oraz przedstawia kilka praktycznych informacji na temat kompresji. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 49.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Zaplecze Sportu - odc. 15 Łukasz Kabelis-Szostakowski
Gościem 15 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Łukasz Kabelis-Szostakowski- trener przygotowania motorycznego, założyciel największej na śląsku organizacji zajmującej się szkoleniem trenerów personalnych Bodyshaping Academy. Na codzień Łukasz współpracuje z sekcją deskorolki Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, gdzie odpowiada za przygotowanie motoryczne i usprawnianie zawodników pod względem siły i mocy mięśniowej oraz prewencji urazów. Ponadto Łukasz wykształcił już ponad 500 trenerów podczas swoich kursów na trenera personalnego, które cieszą się najwyższą renomą i uznaniem. Z Łukaszem rozmawiamy o jego początkach w sporcie i o tym co skłoniło go do zainteresowania się kształceniem siły mięśniowej oraz rozbudowy sylwetki. Łukasz opowiada o swoich początkach pracy z zawodnikami deskorolki oraz o trudnościach jakie spotkał. W trakcie rozmowy poruszamy również zagadnienia różnic jakie zauważył podczas pobytu w stanach w porównaniu do tego co widzimy na codzień w Polsce w tematyce treningu siłowego oraz kultury pracy. Ponadto Łukasz zdradza nam jak konstruować trening, aby trener zrealizował cele treningowe, a Klient był zadowolony z przebiegu jednostki treningowej. Nie przegapiłem okazji i zapytałem Łukasza skąd czerpie inspirację do treningów swoich podopiecznych, bo każdy kto śledzi jego kanały social media może zauważyć, że pomysłów na trening mu nie brakuje. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 46.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Zaplecze Sportu - odc. 14 Mirosław Babiarz
Gościem 14 odcinka podcastu zaplecze sportu jest Mirosław Babiarz- trener przygotowania motorycznego, współwłaściciel Strength & Conditioning Education Center. Na codzień Mirek zajmuje się przygotowywaniem zawodników do zmagań na arenach sportowych i dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem na kursach. Wśród zawodników z którymi pracuje można wyróżnić najlepszą Polską zawodniczkę sceny MMA- Joannę Jędrzejczyk. Z Mirkiem rozmawiamy o jego początkach w sporcie i o tym co dał mu wyjazd do liceum i ukończone studia w Stanach Zjednoczonych. Ponadto Mirek wskazuje na znaczące różnice między podejściem do treningu i zapleczem pomiędzy klubami Polskimi i Amerykańskimi. Co więcej zdradza nam co zrobić, aby wykorzystać swoje szanse i pracować z zawodnikami na najwyższym poziomie. Podczas rozmowy Mirek tłumaczy dlaczego nie powinno się trenować dokładnego ruchu charakterystycznego dla uprawianej dyscypliny z obciążeniem, a jedynie próbować imitować zaangażowanie poszczególnych grup mięśniowych, kątów i płaszczyzn pracy. Na koniec Mirek wybiera 3 najważniejsze ćwiczenia z punktu widzenia rozwoju siły mięśniowej. Zapraszam na zaplecze!
pobierz 47.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Zaplecze Sportu- odc. 13 Marcin Szymik
Gościem trzynastego odcinka podcastu "Zaplecze Sportu" jest Marcin Szymik- ultramaratończyk, który na codzień pracuje jako ratownik górniczy. Z Marcinem rozmawiamy o jego początkach w sporcie i co zadecydowało o tym, że związał się właśnie z biegami ultramaratońskimi. Marcin opowiada o ostatnim biegu, w którym do pokonania miał 450 km oraz 32 tyś metrów przewyższenia. Marcin zdradza nam co motywuje go codziennego treningu, jak wyglądają jego przygotowania oraz sam start i z czym musi się zmierzyć w jego trakcie. Ponadto Marcin przedstawia nam swoje cele, a jakoś tak wyszło, że jak ktoś o nich głośno mówi na antenie tego podcastu, to potem z powodzeniem je realizuje. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 46.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Zaplecze Sportu- odc. 12. Jakub Chycki
Gościem 12 odcink1 podcastu Zaplecze Sportu jest dr Jakub Chycki- pracownik naukowy pracujący w katedrze teorii i praktyki sportu na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, który poza rozwojem naukowym sprawdza teorie w praktyce. Jego praktyka to głównie współpraca z zawodnikami sportów walki. Wśród zawodników z którymi pracuje lub pracował są najlepsi polscy pięściarze w tym Tomasz Adamek czy obecnie zawodnik mieszkający na codzień w Las Vegas- Michael Hunter. Z Kubą rozmawiamy o jego początkach w sporcie, jak zaczął pracę w sportach walki oraz jak przedstawia się jego warsztat. Ponadto Kuba zdradza jak wygląda proces diagnozy zawodnika oraz za co jest odpowiedzialny podczas przygotowań zawodnika do walki. Zapraszam na zaplecze.
pobierz 51.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Zaplecze Sportu- odc. 11 Inaki de la Parra
Gościem 11 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Inaki de la Parra- były Mistrz Świata na dystansie Ultraman, współzałożyciel grupy treningowej Way2Champ, trener wielu wybitnych triathlonistów oraz zawodników sportów motorowych. Z Inakim rozmawiamy o o jego początkach w sporcie, o decyzji porzucenia dotychczasowego życia, sprzedania domu i postawieniu na sport zawodowy. Inaki opisuje również swoją filozofię treningu amatorów i wskazuje jakie błędy popełniają oni najczęściej.
pobierz 49.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Zaplecze Sportu- Odc. 10 Joanna Budzis
Gościem 10 odcinka podcastu Zaplecze Sportu jest Joanna Budzis- psycholog sportu, była zawodniczka pływania, medalistka mistrzostw europy, która na codzień pracuje z zawodnikami różnych dyscyplin. Z Asią rozmawiamy o systemie edukacji w stanach, a także różnicach między treningiem i podejściem do treningu między polską a USA. Ponadto Asia przedstawia swoje spojrzenie na peoblemy z jakimi zgłaszają się do niej zawodnicy i przekazuje 3 wskazówki, które pomogą stać się lepszym zawodnikiem.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Zaplecze Sportu- Odc.9 Arek Kogut
Gościem 9 odcinka jest jest Arek Kogut- trener kolarstwa, założyciel firmy trenerskiej way2champ, który na codzień współpracuje z najlepszymi polskimi zawodnikami kolarstwa zarówna na poziomie amatorskim jak i zawodowym. Z Arkiem rozmawiamy o co skłoniło go do rozpoczęcia pracy jako trener kolarstwa, o najczęściej popełnianych błędach treningowych przez amatorów, różnicy w treningu amatora i zawodowca, a także o tym czy mierniki mocy zabijają romantyzm kolarstwa zarówna w okresie treningowym jak i startowym.
pobierz odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek