Psycho-logiczne rozmowy

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Oboje jesteśmy psychologami oraz psychoterapeutami a ten podcast nagrywamy dla osób, które interesują się prywatnie i zawodowo, psychoterapią oraz zagadnieniami psychologicznymi.Kasia Bilnik-Barańska - psycholog, psychoterapeuta, trener, coach.Daniel Melerowicz - psycholog, psychoterapeuta, trener, coach, wykładowca.Pracujemy w Laboratorium Psychoterapii STRUKTURA w Katowicach, gdzie prowadzimy psychoterapię indywidualną oraz terapię partnerską. Z parami pracujemy w układzie dwa na dwa i prowadzimy ją razem.Często rozmawiamy o naszej pracy, związanej z zagadnieniami psychologicznymi, dzielimy się swoimi doświadczeniami terapeutycznymi, a w ośrodku uczestniczymy w zespołowych superwizjach.Nasze rozmowy uświadomiły nam, że istnieje mnóstwo nieporozumień związanych z psychoterapią, dlatego chcielibyśmy przybliżyć słuchaczom obszar związany ze zdrowiem psychicznym, psychologią, terapią, rozwojem osobistym itp.Chcemy poruszać tematy dotyczące dobrostanu psychicznego i funkcjonowania ludzkiej psychiki, wyjaśniać różne terminy związane z terapią, rozwiewać mity na jej temat, ale również mówić o tym, czym naszym zdaniem jest dobra pomoc psychologiczna, a co nią nie jest i na co zwracać uwagę.Podcast ten kierujemy także do profesjonalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym, pracujących z innymi ludźmi, również do osób które myślą o zawodzie psychoterapeuty, przybliżając blaski i cienie tej profesji. Chcemy polecać ciekawą literaturę, zwracać uwagę na dobre szkolenia, przybliżać i omawiać różne nurty w terapii.Jako że pracujemy z parami, chcielibyśmy również dużo mówić o relacjach międzyludzkich, o tym dlaczego jedni ludzie potrafią się ze sobą porozumieć a inni nie, jak budować dobre związki i w jaki sposób się ze sobą efektywnie komunikować.
Data dodania: 2020-04-07 20:48:57
Data aktualizacji: 2021-01-23 09:40:05
Audycji w katalogu: 17
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 5 dni temu
#12 - Terapia trwa. cz. II.
W tym odcinku „Psychoterapii-logicznych rozmów” kontynuujemy temat trwającej terapii i skupimy się na jej środkowej fazie. Porozmawiamy o zjawiskach, które mogą w niej wystąpić. Omówimy pracę z oporem, to jak go rozpoznać i czy spóźnianie się na sesje może być jego przejawem. Oczywiście nie zabraknie ciekawych przykładów. Archiwalne odcinki podcastu dostępne są na stronie: [link] Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] dr Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 39.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#11 - Terapia trwa cz. I.
Kolejny odcinek podcastu „Psycho-logiczne rozmowy” rozpoczną rozważania na temat trwającej już terapii. Przedstawimy co dzieje się podczas spotkań, kiedy wywiad jest przeprowadzony, kontrakt omówiony a cele ustalone. Omówimy takie pojęcia jak neutralność, anonimowość i wstrzemięźliwość oraz dwie pierwsze fazy trwania terapii czyli początkową i środkową. Archiwalne odcinki podcastu dostępne są na stronie: [link] Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 37.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Odcinek specjalny. Trauma zagrożonej ciąży.
W odcinku specjalnym „Psycho-logicznych rozmów" poruszymy temat bieżący i wzbudzający wiele skrajnych emocji. Będziemy rozmawiać o decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu legalnego przerywania ciąży w przypadku nieuleczalnych chorób lub ciężkiego uszkodzenia płodu. Skoncentrujemy się na psychologicznym aspekcie funkcjonowania kobiety, która znalazła się w tak trudnej sytuacji - jaką jest diagnoza ciąży zagrożonej narodzinami śmiertelnie chorego dziecka. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 33.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#10 - Cel terapeutyczny - jak go ustalać razem z pacjentem.
Oprócz kontraktu, w procesie terapeutycznym równie ważne jest to, by wiedzieć w jakim kierunku podążamy. Dlatego w dzisiejszym odcinku podcastu, mowa będzie o celach terapeutycznych. Zastanowimy się nad tym: - czy cel pacjenta i cel terapeuty zawsze jest taki sam - jakie cechy powinien mieć cel, by mógł być możliwy do osiągnięcia - jak omawiać cele z pacjentem - czy mogą się one zmieniać - czy sesje bez określonego, konkretnego celu mogą być w terapii korzystne. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 41.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
# 9 - Co to jest i po co jest diagnoza cz. II
Dzisiejszy odcinek „Psychologicznych Rozmów” to kontynuacja bardzo obszernego tematu, jakim jest diagnoza w psychoterapii. Dzisiaj opiszemy go od strony praktycznej, jak zwykle oprzemy się na konkretnych przykładach, porozmawiamy o tym dlaczego tak ważne jest, nie tylko podanie diagnozy, ale przede wszystkim dokładne jej omówienie. Zastanowimy się również czy diagnoza może się w trakcie terapii zmienić. Powiemy też kiedy z podaniem diagnozy lepiej poczekać oraz co odpowiedzieć na pytanie pacjenta: Czy to się da wyleczyć? Zapraszamy. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] Materiały o których rozmawialiśmy w odcinku znajdziesz tutaj: [link] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 39.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#8 - Co to jest i po co jest diagnoza cz. I
Jedną z podstaw dobrego procesu terapeutycznego, jest prawidłowo postawiona diagnoza. Dlatego dzisiejszy odcinek „Psychologicznych rozmów” poświęcony będzie właśnie diagnozie. Porozmawiamy o jej definicji i rodzajach. O tym jakie znaczenie ma kontekst społeczno-kulturowy. Zastanowimy się czy i kiedy informować pacjenta o postawionej diagnozie, jak to zrobić oraz jakie są plusy i minusy omawiania diagnozy. Zapraszamy do słuchania. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 43.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#7 - Czym jest kontrakt terapeutyczny? cz. II
Dzisiejszy odcinek również poświęcony będzie settingowi, czyli kontraktowi terapeutycznemu. Dowiecie się z niego na co konkretnie umawiamy się z naszymi pacjentami. Zastanowimy się też, na ile kontrakt może być elastyczny i dlaczego może być to trudność dla początkujących terapeutów. Powiemy też, co jeszcze oprócz wprowadzenia zasad, może płynąć z kontraktu istotnego dla procesu terapeutycznego. Oraz co wspólnego z settingiem ma autentyczność. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] Materiały o których rozmawialiśmy w odcinku znajdziesz tutaj: [link] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 46.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#10 - Czym jest kontrakt terapeutyczny. cz. I
Dzisiejszy odcinek poświęcony będzie settingowi, czyli kontraktowi terapeutycznemu. Dowiecie się z niego czym jest kontrakt, kiedy i po co się go robi. Zastanowimy się też, na ile kontrakt może być elastyczny i dlaczego może być to trudność dla początkujących terapeutów. Powiemy też, co jeszcze oprócz wprowadzenia zasad, może płynąć z kontraktu istotnego dla procesu terapeutycznego. Oraz co wspólnego z settingiem ma autentyczność. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] Materiały o których rozmawialiśmy w odcinku znajdziesz tutaj: [link] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 44.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
#9 - Koronawirus i co dalej? Odcinek specjalny.
Wielu z nas przeżywa obecnie kryzys związany z epidemią koronawirusa. Wszyscy mamy nadzieję, że ten trudny czas minie i wrócimy do normalności. To jaka ona będzie, w dużej mierze zależy od tego, jak funkcjonujemy obecnie. W tym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” opowiemy o: - strategiach radzenia sobie w sytuacjach stresowych, - o tym co można zrobić już teraz, aby za jakiś czas wrócić do życia sprzed koronawirusa w dobrej formie, - i czy strategia „jakoś to będzie”, ma sens. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 30.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#8 - Dylematy psychologa i psychoterapeuty w czasie pandemii. Odcinek specjalny.
W najnowszym odcinku podcastu „Psycho-logicznych rozmów” zastanowimy się nad rolą psychologa i terapeuty w czasie kryzysu. Pojawią się w nim pytania m.in. o: - spójność prywatnych przekonań i odpowiedzialności wynikającej z zawodu psychologa, - czy terapeuta może bać się zagrożenia związanego z koronawirusem, - jak obecny czas wpływa na wcześniej ustalone zasady pracy psychoterapeuty, - online czy face to face, - czy sytuacja kryzysowa może służyć modelowaniu zachowań. Zapraszamy! Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 36.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#7 - Co dzieje się w relacji w czasach izolacji. Odcinek specjalny.
Czas zagrożenia epidemicznego i związany z nim obowiązek spędzania czasu w domu, to nie lada wyzwanie dla relacji. Siłą rzeczy musimy spędzać więcej czasu z bliskimi, co często weryfikuje jakość naszych związków i małżeństw. Co zrobić, żeby dobrze ten czas wykorzystać i czy może on pozytywnie wpłynąć na relacje? O tym porozmawiamy w dzisiejszym odcinku. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 34.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#6 - Jak radzić sobie z lękiem w czasie epidemi? Odcinek specjalny.
W odcinku specjalnym “Psycho-logicznych rozmów” zdecydowaliśmy się przyjrzeć emocjom - głównie lękowi, jakie pojawiają się u wielu z nas w związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego w naszym kraju. Czy należy się bać? Czym różni się strach od lęku? Czy określony poziom niepokoju jest dla nas korzystny czy nie? Co zrobić, aby lęk nie zdominował naszego samopoczucia? Między innymi na te pytania będziemy się starali odpowiedzieć w tym odcinku. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 45.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
#5 - Jak wygląda pierwsza wizyta i dlaczego właśnie tak? cz. II
Odcinek piąty "Psycho-logicznych rozmów”, to dalsze rozważania na temat pierwszego kontaktu terapeuty z pacjentem. Tym razem opowiemy jak pierwsza wizyta wygląda krok po kroku i czego można się dowiedzieć o pacjencie zanim przekroczy próg gabinetu. Zastanowimy się jak ważne jest pierwsze wrażenie - nasze i pacjenta, oraz opowiemy trochę o różnorodności osób, z którymi się spotykamy. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 44.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
#4 - Jak wygląda pierwsza wizyta i dlaczego właśnie tak? cz. I
Pierwsza wizyta u terapeuty może budzić ciekawość, ale i lęk. Jak to właściwie wygląda? Co dzieje się podczas pierwszej wizyty i czemu uważamy, że tych pierwszych wizyt jest właściwie kilka. O tym między innymi będziemy rozmawiać w 4 odcinku naszego podcastu. Ale również o tym, czy pierwsza sesja to już terapia i dlaczego autentyczność jest słowem kluczem w pracy terapeuty. Jeśli masz jakieś pytania lub sugestie dotyczące poruszanych tematów skontaktuj się z nami: e-mail: [email] O psychoterapii możecie również przeczytać na naszym blogu: [link] Dołącz do nas na Facebooku: [link] Instagramie: [link] Autorzy podcastu: Kasia Bilnik-Barańska: [link] Daniel Melerowicz: [link] Wszystkie przykłady zaczerpnięte z pracy terapeutycznej zostały zmodyfikowane w celu zachowania pełnej poufności.
pobierz 39.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
#3 - Z czym do terapii
3. Z czym do terapii. Kiedy boli nas ząb, idziemy do dentysty, jak gardło – do laryngologa. A jakie objawy powinny nam dać sygnał, aby udać się do psychoterapeuty? Czy jak nam smutno, wystarczy „wygadanie” się przyjaciołom… I jak długo złe samopoczucie psychiczne jest jeszcze w normie, a kiedy już świadczy o większych trudnościach… Właśnie nad tym zastanowiamy się w trzecim odcinku „Psycho-logicznych rozmów.”
pobierz 39.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
#2 - Kim jest psychoterapeuta
2. Kim jest psychoterapeuta. Czy psychoterapeuta to to samo co psycholog? Czy po studiach psychologicznych można prowadzić psychoterapię? Do kogo idziemy, kiedy potrzebujemy wsparcia? Dlaczego terapeuta czasem kojarzony jest z szamanem? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy podczas drugiego odcinka „Psycho-logicznych rozmów”.
pobierz 33.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
#1 - Czym jest a czym nie jest psychoterapia
1. Czym jest a czym nie jest psychoterapia. W pierwszym odcinku „Psycho-logicznych rozmów” rozmawiamy o tym, czym jest a czym nie jest psychoterapia. Opowiemy też o innych formach pracy z terapeutą, które często są z psychoterapią mylone. Przybliżymy pojęcia wsparcia psychologicznego, interwencji kryzysowej, diagnozy psychologicznej i psychoedukacji.
pobierz 39.0 MB odcinki RSS iTunes www
miodek