Świata pogląd

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja o sprawach międzynarodowych. Aktualne wydarzenia na świecie skomentowane w krótkiej rozmowie oraz szybki przegląd mediów zagranicznych.
Data dodania: 2020-04-07 20:58:00
Data aktualizacji: 2020-08-08 05:20:03
Audycji w katalogu: 67
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany ponad miesiąc temu
"Bardzo dobrze się zaprezentował". Irena Lasota o wizycie prezydenta Dudy w Waszyngtonie
- Gdybym zajmowała się pijarem prezydenta Andrzeja Dudy, to często pokazywałbym go na tle Donalda Trumpa, który sprawiał wrażenie rozbieganego - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Irena Lasota. 
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Gramy na własną korzyść". Grzegorz Kuczyński o stosunkach Polska-USA
- Jeśli mówimy, że relacje polsko-amerykańskie są na bardzo dobrym poziomie, to chodzi nie tylko o korzyści dla Polski, ale dla całego regionu - mówił w Polskim Radiu ekspert ds. międzynarodowych Grzegorz Kuczyński.  
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"To jeszcze bardzo długo potrwa". Doleśniak-Harczuk o budowie Nord Streamu 2
- Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas stwierdził, że stanowisko Niemiec wobec USA się nie zmienia, jego kraj przyjmuje do wiadomości zapowiedzi kolejnych sankcji, ale te sankcje odrzuca - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo", Instytut Staszica). 
pobierz 15.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Zwycięstwo nad koronawirusem". Piotr Witt o tym, jak Francja radzi sobie z pandemią
- Emmanuel Macron odniósł zwycięstwo, bo przed dwoma miesiącami zapowiedział, że jesteśmy na wojnie. A on tę wojnę wygrał - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Witt - pisarz i eseista, korespondent polskich mediów we Francji.
pobierz 16.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dr Dębiec: wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. budżetu UE będzie dużym wyzwaniem
- Dużym wyzwaniem dla Grupy Wyszehradzkiej będzie wypracowanie wspólnego stanowiska na kolejny 7-letni okres Funduszu Odbudowy UE. Mamy państwa zadowolone z obecnych propozycji UE, czyli Polskę czy Słowację, mamy państwo jakoś niespecjalnie wypromowane, a więc Węgry i państwo, które może najwięcej stracić, czyli Czechy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Nikt się o nich nie upomni". Ks. Mariusz Boguszewski o pomaganiu chrześcijanom w Iraku
- To są nasi nasi bracia i siostry. Oni maja prawo wyzwać swoją wiarę na tamtych ziemiach - powiedział w Polskim Radiu 24 ks, Mariusz Boguszewski, Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Kościele. Sześć lat temu islamscy dżihadyści podbili chrześcijańskie miasta na Równinie Niniwy i wygnali, m.in. z Mosulu, wyznawców Chrystusa.
pobierz 13.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Michał Bogusz o sytuacji w Hongkongu: Pekin zrzucił "białe rękawiczki"
- Trudno mówić o istnieniu dalszej autonomii Hongkongu, choć ona jest formalnie zachowana - powiedział w Polskim Radiu 24 Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich.
pobierz 11.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Prof. Miszczak: Niemcy są dla Europy i NATO filarem sił konwencjonalnych
- Wycofanie amerykańskich żołnierzy z Niemiec nie ma znaczenia strategicznego, a jedynie polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
pobierz 15.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Niemcy zaciągają długi". Olga Doleśniak-Harczuk o finansach publicznych naszego zachodniego sąsiada
- Zamiarem tego pakietu jest to, żeby Niemcy zaczęli więcej wydawać i wyszli obronną ręką z kryzysu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo", Instytut Staszica). Partie niemieckiej koalicji rządowej uzgodniły w środę pakiet stymulacyjny dla gospodarki o wartości 130 mld euro.
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Hongkończycy nie dali się zastraszyć". Hanna Shen o 31. rocznicy masakry na placu Tiananmen w Pekinie
- Władze chińskie w tym roku nie zgodziły się na protesty, ale mieszkańcy Hongkongu wyszli na ulicę, żeby upamiętnić tych, którzy zostali zamordowani 31 lat temu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, korespondentka polskich mediów na Tajwanie.
pobierz 14.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Ekspert OSW: najbliższe wybory na Białorusi będą inne od poprzednich
- Białorusini są niezadowoleni, gromadzą się w wielokilometrowych kolejkach do złożenia podpisów pod listami poparcia dla ewentualnych kontrkandydatów Łukaszenki - powiedział w Polskim Radiu 24 Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich. - Koronawirus to ważny czynnik - dodał. 
pobierz 13.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Rosja stara się korzystać z sytuacji". Witold Repetowicz o wydarzeniach w Libii
- Niektóre państwa są przeciwne gen. Chalifowi Haftarowi. Rosja wykorzystuje czasowe osłabianie gen. Haftara i realizuje swój plan, przeciwny do tego, co robi Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
pobierz 19.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Tomasz Rożek: technologie kosmiczne dają ludzkości napęd do rozwoju
- W zwykłym smartfonie naliczyłem ponad 10 patentów z technologii kosmicznych. Musimy rozwijać się w różnych kierunkach, a dzięki kosmosowi dostajemy napędu do rozwoju - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy.
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Najgorszy wynik zarządzania pandemią". Publicystka o Hiszpanii
- Przy gwałtownym wzroście bezrobocia i braku planu na ratowanie gospodarki w Hiszpanii rośnie ryzyko zamieszek - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wołczyk z "Do Rzeczy". 
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Tomasz Rożek: USA przedefiniowały sposób zdobywania kosmosu
- Amerykanie od 10 lat nie wylatywali w kosmos z powierzchni swojego kraju, a korzystali z podwórka Rosjan, co było dla nich technologicznie upokarzające. Przedefiniowano jednak sposób zdobywania kosmosu - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Rożek, dziennikarz naukowy.
pobierz 10.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Krzysztof Winkler: Brytyjczycy zapowiedzieli rewizję podejścia do sieci 5G
- Zachodzi poważne podejrzenie, że wobec nasilenia wrogich działań przeciw sobie USA i Chin, wpuszczenie chińskich firm do swojej infrastruktury mogłoby powodować wyciek wrażliwych danych do przeciwnika - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, ekspert ds. międzynarodowych (Uniwersytet Warszawski).
pobierz 8.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Historyk: Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich
- Po II wojnie światowej Niemcy robili wszystko, by nie ponieść odpowiedzialności materialnej za dokonane zniszczenia, i to im w dużej mierze się udało. Do dziś nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk pracujący w Niemczech.
pobierz 14.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Ekspert: pandemia i załamanie cen uderzyły w największe rosyjskie firmy
– Zarówno kryzys związany z pandemią, jak i załamanie cen na światowym rynku ropy uderzyły w czempionów rosyjskiej gospodarki. To największe firmy, które budżetowi państwa zapewniają najwięcej środków - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, analityk i autor książek o Rosji. 
pobierz 20.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Prezes CPK: pandemia nie weryfikuje celowości budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego
- Obserwujemy uważnie to, co się dzieje w sektorze lotniczym. Dostosujemy wielkość portu i datę jego otwarcia do najnowszych prognoz uwzględniających również wpływ pandemii na sektor lotniczy - mówi w Polskim Radiu 24 Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
pobierz 14.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Pandemia koronawirusa. Hanna Shen: Chiny i WHO są odpowiedzialne za to, co się stało
- Światowa Organizacja Zdrowia oskarżana jest przede wszystkim o brak reakcji na samym początku pandemii i ukrywanie informacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, korespondentka polskich mediów na Tajwanie.
pobierz 14.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek