Świata pogląd

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja o sprawach międzynarodowych. Aktualne wydarzenia na świecie skomentowane w krótkiej rozmowie oraz szybki przegląd mediów zagranicznych.
Data dodania: 2020-04-07 20:58:00
Data aktualizacji: 2020-05-26 19:30:14
Audycji w katalogu: 51
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
Historyk: Niemcy nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich
- Po II wojnie światowej Niemcy robili wszystko, by nie ponieść odpowiedzialności materialnej za dokonane zniszczenia, i to im w dużej mierze się udało. Do dziś nie rozliczyli się ze zbrodni nazistowskich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Musiał, historyk pracujący w Niemczech.
pobierz 14.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Ekspert: pandemia i załamanie cen uderzyły w największe rosyjskie firmy
– Zarówno kryzys związany z pandemią, jak i załamanie cen na światowym rynku ropy uderzyły w czempionów rosyjskiej gospodarki. To największe firmy, które budżetowi państwa zapewniają najwięcej środków - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, analityk i autor książek o Rosji. 
pobierz 20.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Prezes CPK: pandemia nie weryfikuje celowości budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego
- Obserwujemy uważnie to, co się dzieje w sektorze lotniczym. Dostosujemy wielkość portu i datę jego otwarcia do najnowszych prognoz uwzględniających również wpływ pandemii na sektor lotniczy - mówi w Polskim Radiu 24 Mikołaj Wild, prezes spółki CPK.
pobierz 14.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 dni temu
Pandemia koronawirusa. Hanna Shen: Chiny i WHO są odpowiedzialne za to, co się stało
- Światowa Organizacja Zdrowia oskarżana jest przede wszystkim o brak reakcji na samym początku pandemii i ukrywanie informacji - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, korespondentka polskich mediów na Tajwanie.
pobierz 14.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Ekspert: prezydent Brazylii na pierwszym miejscu stawia kwestie gospodarcze
- Jeden minister zdrowia został zdymisjonowany, drugi niedawno zrezygnował, bo nie był w stanie przekonać prezydenta, że restrykcje są ważne. Prezydent uważa, że środki, które zostały zastosowane przez władze stanowe, są zbyt mocne, bo tłumią gospodarkę - powiedział w Polskim Radiu 24 analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Bartłomiej Znojek. 
pobierz 13.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
100. rocznica urodzin papieża Polaka. Jan Paweł II i Węgrzy
- Chrześcijanie na Węgrzech czuli się szczególnie otoczeni opieką za pontyfikatu Jana Pawła II. Kult papieża Polaka jest tam żywy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej.
pobierz 10.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Polska dziennikarka na Tajwanie: dezinformacja chińska i rosyjska ma nas osłabić
- Zarówno dezinformacja chińska, jak i rosyjska, działa w ten sposób, że wrzuca w mniej więcej tym samym czasie różnego rodzaju teorie spiskowe tak, żeby odbiorca miał chaos informacyjny, zupełnie się w tym pogubił i był osłabiony - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen, polska dziennikarka i korespondentka polskich mediów na Tajwanie. W ten sposób odniosła się do wojny informacyjnej toczonej przez Chiny i Rosję w związku z pandemią koronawirusa.
pobierz 16.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
"Zielone światło dla aneksji terytoriów na Zachodnim Brzegu Jordanu". Mike Pompeo w Izraelu
- Amerykanie dali Izraelowi zielone światło do poprawienia mapy Zachodniego Brzegu Jordanu - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz Paweł Rakowski. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkał się w środę z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu podczas wizyty w Jerozolimie. Politycy omówili m.in. plany aneksji terytoriów na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz odrzucony przez Palestyńczyków plan pokojowy USA.
pobierz 15.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
"W tej chwili to taki kraj na opak". Małgorzata Wołczyk o skutkach pandemii w Hiszpanii
- Mówi się, nie bez powodu, że Hiszpania znalazła się w najgorszej sytuacji od czasu zakończenia wojny domowej, która zrujnowała kraj - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Wołczyk (tygodnik "Do Rzeczy").
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
"Nasze bezpieczeństwo jest bezcenne". Publicysta o nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego
- Wszelkie inwestycje, które prowadzą do unowocześnienia polskiej armii, są bezcenne, bo bezcenne jest nasze bezpieczeństwo. Można przeżyć bez gazu, ale jeśli ktoś do nas będzie strzelał, "sprawa się skończy" - powiedział w Polskim Radiu 24 Igor Szczęsnowicz z "Gazety Polskiej".
pobierz 14.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
100. rocznica wkroczenia wojsk polskich i ukraińskich do Kijowa. Bobołowicz: pamięć o tym jest słaba
- Jeśli chodzi o to bardzo istotne wydarzenie, czyli sojusz Piłsudskiego i Petlury i zdobycie Kijowa w maju 1920 roku - no cóż - pamięć o tym wydarzeniu jest słaba i jest to związane z tym, że przez 100 lat robiono wszystko, by wytrzeć tę kartę z historii Polski i Ukrainy - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent polskich mediów na Ukrainie Paweł Bobołowicz. Dziennikarz mówił o swoich działaniach na rzecz propagowania pamięci o sojuszu polsko-ukraińskim z początku XX wieku.
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Marynarka USA na Morzu Barentsa. Ekspert komentuje operację NATO w pobliżu Arktyki
Po raz pierwszy od zimnej wojny okręty marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy) wpłynęły na wody położonego na północ od Rosji arktycznego Morza Barentsa. O rywalizacji toczącej się w pobliżu Arktyki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, Rosją i Chinami mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo, ekspert portalu Defence24.
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
"Monitorowanie społeczeństwa". Ekspert o głównym sposobie walki Korei Płd. z pandemią
- Korea Południowa podjęła działania mające na celu monitorowanie społeczeństwa i rekomendacje. Niektóre miejsca zostały zamknięte, ale gospodarka funkcjonowała tam normalnie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Oskar Pietrewicz z PISM.
pobierz 14.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
Piotr Cywiński: UE nie powinna dźwigać niefrasobliwości państw południowej Europy
- Zarysowuje się podział między zadłużonym po uszy południem Europy a północą. Niemcy chcą zachować dyscyplinę finansową. Nie widzę powodu, by cała Unia Europejska dźwigała niefrasobliwość zadłużonych krajów południowej Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński, publicysta "Sieci".
pobierz 13.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
Olivier Bault: Eurosceptycyzm Włochów rośnie od lat
- Pytanie, czy pozostając w Unii Europejskiej sytuacja gospodarcza Włochów się polepszy? Jeżeli pomoc UE dla Włoch ma wyglądać tak, jak pomoc dla Grecji w 2010 rok, to Włosi z góry mówią" "dziękujemy, nie chcemy takiej pomocy" - stwierdził w Polskim Radiu 24 Olivier Bault, francuski publicysta, znawca problematyki krajów Unii Europejskiej.
pobierz 13.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
"Prezydent od początku był zaangażowany w ten projekt". Piotr Naimski o Baltic Pipe
- W czerwcu 2016 roku podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Danii odbyła się rozmowa z duńskim partnerami. Od tamtej wizyty w Kopenhadze ten projekt nabrał realnych kształtów - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.
pobierz 16.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Demontaż pomnika Koniewa w Pradze. W jaki sposób wpłynie to na relacje rosyjsko-czeskie?
- Mamy do czynienia z ewidentnie nasilającym się napięciem, które stopniowało się już od kilku lat. Spór wokół pomnika marszałka Koniewa nabrał na intensywności w 2018 roku, gdy doszło do licznych prób jego niszczenia - powiedział dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.
pobierz 15.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 27 dni temu
Dr Gocłowska-Bolek: w Brazylii liczba zakażonych może być 12-krotnie większa niż oficjalna
- Grupa naukowców brazylijskich opracowała model, z którego wynika, że liczba zakażonych  koronawirusem jest prawdopodobnie dwunastokrotnie większa od oficjalnie potwierdzonych przypadków - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego. 
pobierz 16.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
"Unia Europejska doznała wstrząsu". Jakub Wiech o unijnej energetyce w dobie pandemii
- Produkcja paneli fotowoltaicznych czy wiatraków wyemigrowała do Chin. Miało być taniej, ale teraz, w związku z obostrzeniami w transporcie i handlu, pod znakiem zapytania stanęło funkcjonowanie łańcuchów dostaw - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jakub Wiech, analityk z Defence24.
pobierz 15.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
Dr Pietrewicz: prawdę o stanie zdrowia Kim Dzong Una może znać tylko wąskie grono
- Jeśli ktoś twierdzi, że zna odpowiedź na pytanie, co się dzieje z Kim Dzong Un, to kłamie. Tylko bardzo wąskie grono może znać informacje na temat jego zdrowia - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
pobierz 13.8 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek