Świata pogląd

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja o sprawach międzynarodowych. Aktualne wydarzenia na świecie skomentowane w krótkiej rozmowie oraz szybki przegląd mediów zagranicznych.
Data dodania: 2020-04-07 20:58:00
Data aktualizacji: 2021-01-16 22:35:08
Audycji w katalogu: 136
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
Impeachment prezydenta USA. Piotrowski: Demokratom zależy na potępieniu Trumpa
- Demokraci bardzo wzięli sobie do serca to, że Trump miał podsycać negatywne nastroje, które doprowadziły do szturmu protestujących - powiedział w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
pobierz 12.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Porozumienie ws. Górskiego Karabachu. Ekspert: Rosja chciała pokazać swoją dominującą rolę
- Komentatorzy wskazują na to, że do rozmów doszło między innymi z uwagi na to, że Rosja chciała pokazać swoją dominującą rolę, jeżeli chodzi o proces pokojowy w Górskim Karabachu - powiedział Mateusz Kubiak, ekspert od spraw kaukaskich. Odniósł się tym samym do podpisanego wczoraj w Moskwie porozumienia.
pobierz 15.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Blokada Donalda Trumpa w sieci. Publicysta: wolność słowa nie może być "widzimisię" monopolistów
- Jeżeli medium jest prywatne, ale ma taki zasięg i odpowiedzialność społeczną jak Facebook czy Twitter i jednocześnie czerpie zyski nieopodatkowane albo opodatkowane w symboliczny sposób z działalności komercyjnej w państwach, w których funkcjonuje, to ponosi też odpowiedzialność za wolność słowa - powiedział Marcin Makowski z "Do Rzeczy". Odniósł się tym samym to blokowania prezydenta USA w mediach społecznościowych.
pobierz 14.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
Demokraci żądają konsekwencji dla Trumpa. Publicysta: w ten sposób chcą dalej dzielić Republikanów
- Takie zagrania Demokratów obliczone są na jeden cel. Nie chodzi tylko o dalsze demonizowanie prezydenta i uderzanie w partię Republikańską, ale przede wszystkim wykorzystanie tych protestów żeby podzielić dalej partię, która jest w kryzysie - powiedział o pomysłach politycznych przeciwników Donalda Trumpa Tomasz Winiarski, publicysta tygodnika "Niedziela".
pobierz 15.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 dni temu
Były korespondent o wydarzeniach w USA: Amerykanie nie wierzą władzy
- Jest to świadectwo tego, jak duża liczba Amerykanów nie wierzy władzy. Było to widoczne w sondażach, a teraz ten brak wiary w uczciwość jest pewnym wyzwaniem dla Waszyngtonu - powiedział o zajściach w Stanach Zjednoczonych Jacek Przybylski, publicysta i były korespondent w USA.
pobierz 14.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
"Polityczne trzęsienie ziemi". Ekspert o wyborach do Senatu USA w Georgii
- Georgia, to stan, który od ponad 30 lat jest stanem typowo republikańskim, tam Republikanie wygrywali bezproblemowo. Natomiast w tym roku mamy po prostu polityczne trzęsienie ziemi - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Winiarski, amerykanista i publicysta tygodnika "Niedziela". Odniósł się w ten sposób do prognozowanych (bo wciąż jeszcze nie ostatecznych) wyników drugiej tury wyborów do Senatu USA.
pobierz 13.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
"Ważą się losy Joe Bidena". Andrzej Kohut o wyborach senackich w Georgii
- Gra toczy się o to, ile Joe Biden będzie w stanie w ogóle zrobić w ramach dwóch pierwszych lat swojej prezydentury. Stawka jest ogromna. Zainteresowanie Georgią jest bezprecedensowe. Ta dogrywka skupiła na sobie uwagę całej Ameryki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Kohut z Klubu Jagiellońskiego. 
pobierz 15.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Kryzys gospodarczy wywołany pandemią. Ekspert: możemy wyjść z niego w przyzwoitej kondycji
- Rozwijaliśmy się nieźle, nasza gospodarka dynamicznie się prezentowała i stąd możemy powiedzieć, że jeszcze trwamy i jest nadzieja na przejście kryzysu w przyzwoitej kondycji - powiedział Krzysztof Budka z Forum Polskiej Gospodarki. Zdaniem eksperta na naszą korzyść wpływa też własna waluta.
pobierz 16.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
"Sukces Berlina, który nie chce widzieć Warszawy jako centrum produkcji". H. Shen o umowie z Chinami
- Na umowie CAI z Chinami, najbardziej skorzystają Niemcy - mówiła w Polskim Radiu 24 dziennikarka mieszkająca w Tajpej, Hanna Shen.
pobierz 15.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
"Proces porozumienia przyśpieszyli Chińczycy". Ekspert o umowie inwestycyjnej pomiędzy Chinami a UE
- Nadal nie znamy pełnej treści umowy i mamy przed sobą kilkunastomiesięczny proces rektyfikacji w UE, który tez może przynieść parę niespodzianek - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski (Ośrodek Studiów Wschodnich).
pobierz 13.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
"Izrael okazuje się lokalnym liderem walki z koronawirusem". Ekspert o pandemii na Bliskim Wschodzie
- Patrząc z perspektywy miesięcy, widzimy, że Izrael okazuje się regionalnym liderem walki z pandemią. Jest też Iran, który dzielnie, wedle własnych, mocno ograniczonych sił, stara się walczyć z pandemią - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, ekspert ds. Bliskiego Wschodu.
pobierz 14.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Odbudowa gospodarki po pandemii. Stodolak: Polska przechodzi ten kryzys relatywnie suchą stopą
- Ten rok to jeden wielki eksperyment polegający na testowaniu pewnej teorii ekonomicznej, która się pojawiła w rozważaniach teoretyków nie tak dawno. To nowoczesna teoria monetarna. Na początku wszyscy ją wyśmiewali. Polega ona na stwierdzeniu, że możemy drukować pieniądze, możemy gospodarkę stymulować, dopóki nie osiągniemy stanu pełnego zatrudnienia, dopóty jest to bezpieczne, czyli nie grozi nam inflacja - powiedział w Polskim Radiu 24 Sebastian Stodolak z "Dziennika Gazety Prawnej". 
pobierz 17.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
Porozumienie między UE a Wielką Brytanią. Dr Winkler: Brytyjczycy uzyskali nieco więcej
- Wydaje się, że w tym momencie Brytyjczycy uzyskali nieco więcej niż strona unijna - powiedział dr Krzysztof Winkler na temat porozumienia zawartego między Brukselą a Londynem.
pobierz 15.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Święta na Bliskim Wschodzie. Ks. Boguszewski: parafie są miejscami pomocy humanitarnej
  Wiemy o tym, że parafie są w wielu miejscach właściwie jedynym miejscem, w którym można otrzymać pomoc humanitarną, gdzie można dostać jedzenie, ubranie - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Mariusz Boguszewski z organizacji katolickiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie na temat świąt w Syrii.
pobierz 15.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Abp Tadeusz Kondrusiewicz może wrócić na Białoruś. Publicysta: zawarto kompromis
- Kompromis polega na tym, że metropolita mińsko-mohylewski dostał obietnicę, iż zostanie wpuszczony do swojego kraju, ale w zamian przejdzie w stan spoczynku - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Michał Potocki ("Dziennik Gazeta Prawna").
pobierz 14.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Prof. Gut: prawdopodobieństwo przywiezienia wirusa z Wielkiej Brytanii jest bardzo duże
- Problemem jest to, że na Wyspach Brytyjskich miał miejsce wzrost liczby zachorowań. Od pięciu dni to jest rekord w Europie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24, prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.
pobierz 14.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Nowa mutacja koronawirusa na Wyspach. Brytyjska prasa "odwołuje święta"
- "Święta odwołane" - tak krzyczały nagłówki niedzielnych gazet. Niestety okazało się, że to był dopiero początek - relacjonuje sytuację w Wielkiej Brytanii Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia.
pobierz 14.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
Szczepienia na COVID-19 w UE. Ekspert: kraje próbują pokazać, że są w stanie przeprowadzić ten proces
- Wyważenie racji politycznych i zdrowia publicznego jest niezwykle ważne - powiedziała w Polskim Radiu 24 Maria Libura, ekspert ds. polityki zdrowotnej w temacie programów szczepień przeciw COVID-19 w UE.
pobierz 14.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
"Geopolityczna roszada". Paweł Rakowski o normalizacji stosunków Maroko - Izrael
- Izrael, nawiązując relacje z kolejnymi państwami arabskimi, osłabia też pozycję Palestyńczyków. 25 państw arabskich tworzyło do tej pory monolit ekonomiczno-polityczny w tej sprawie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 komentator polityki bliskowschodniej Paweł Rakowski.
pobierz 16.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
"Premier utracił mandat społeczny". Ekspert o sytuacji w Armenii
- Porozumienie pokojowe, które zostało podpisane w pierwszej połowie listopada, było jedynie zawieszeniem broni i nie przyniosło trwałego rozejmu - powiedział w Polskim Radiu 24 na temat konfliktu w Górskim Karabachu Mateusz Kubiak, ekspert do spraw Kaukazu.
pobierz 16.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek