Świata pogląd

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja o sprawach międzynarodowych. Aktualne wydarzenia na świecie skomentowane w krótkiej rozmowie oraz szybki przegląd mediów zagranicznych.
Data dodania: 2020-04-07 20:58:00
Data aktualizacji: 2020-10-22 07:35:03
Audycji w katalogu: 82
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 15 godz. temu
Rezygnacja prezesa PGNiG. Ekspert: ma na koncie projekty, które zostaną pozytywnie zapamiętane
- Choćby umowa z Duńczykami, wcześniej umowa z Norwegami, kontynuacja dywersyfikacji energetycznej, no i wzrost PGNiG-u choćby w produkcji wodoru czy biometanu. To są bardzo ważne projekty, na pewno pozostaną zapamiętane w pozytywny sposób - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski z portalu Biznes Alert, komentując osiągnięcia Jerzego Kwiecińskiego w roli prezesa PGNiG.
pobierz 9.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 dni temu
Niemcy: nowe zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem
Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premierzy krajów związkowych uzgodnili w środę, po ośmiu godzinach negocjacji, jednolite zasady dla miast i regionów o dużej liczbie zakażeń koronawirusem. Zaostrzeniu środków w walce z pandemią jest konieczne w związku z rosnącą liczbą infekcji. Mówiła o tym na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
pobierz 10.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Wybory w USA. Tomasz Wróblewski: zdecyduje stan gospodarki
- W USA głosuje się portfelami. Jeżeli wyborcy mają przekonanie, że Donald Trump nie ochronił ich przed pandemią, to będzie musiał za to zapłacić - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute.
pobierz 10.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 dni temu
"Dominowały gospodarka i kwestie bezpieczeństwa". Ekspert o spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy
- Dominowały gospodarka i kwestie bezpieczeństwa oraz stosunki dwustronne, takie jak współpraca kulturalna czy drobne sprawy dotyczące pozwoleń dla ukraińskich przewoźników - powiedział w Polskim Radiu 24 Daniel Szeligowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
pobierz 9.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
"Miałka, zabrakło ważnych deklaracji". Ekspert o debacie kandydatów na wiceprezydenta USA
- Kandydaci na wiceprezydenta USA po prostu robią lepsze wrażenie medialne niż ich szefowie - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Deptuch ("Układ sił"), komentując debatę telewizyjną Mike Pence-Kamala Harris.
pobierz 8.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
Macron chce walczyć z islamskim separatyzmem. Rybińska: retoryka obliczona na efekt polityczny
- Powoli kończy się kadencja Emmanuela Macrona. Gdzieś na horyzoncie widnieje perspektywa wyborów prezydenckich we Francji w 2022 r., w których Macron będzie miał za główną rywalkę Marine Le Pen. Stąd ta retoryka u Macrona - aby podebrać prawicowy elektorat Le Pen - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska, publicystka tygodnika "Sieci".
pobierz 14.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
"Dynamika protestów na prowincji przygasa". Analityk OSW o sytuacji na Białorusi
- Pat się utrzymuje i konflikt polityczny trwa nadal - podsumował na antenie Polskiego Radia 24 aktualne nastroje na Białorusi Kamil Kłysiński, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
pobierz 11.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Donald Trumpa zakażony koronawirusem. Analityk: to najgorszy dla niego moment
- Na miesiąc przed wyborami w USA koronawirus zablokował Donaldowi Trumpowi możliwość prowadzenia normalnej kampanii. Jedyne co mu pozostało, to pokazanie, że jego stan zdrowia nie jest aż tak poważny i wkrótce wróci do normalnej działalności - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Kohut z Klub Jagiellońskiego.
pobierz 9.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
"Znajdujemy się w patowej sytuacji". Publicystka o mechanizmie "pieniądze za praworządność"
- Nawet gdyby zmiękczono ten mechanizm, tak by zaakceptowały go Polska i Węgry, to z drugiej strony znajduje się Holandia, która grozi wetem, jeżeli mechanizm nie będzie wystarczająco skuteczny - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Cedro z "Dziennika Gazety Prawnej".
pobierz 12.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
"Pieniądze za praworządność". Doleśniak-Harczuk: Niemcy chcą prewencji w UE
- Jeżeli Niemcom uda się przeforsować zasadę "pieniądze za praworządność", to będzie to tylko pierwszy krok. Pojawią się następne, ale będzie to też zależeć od pozostałych państw UE - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica. 
pobierz 10.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
"Zrobiono wszystko poza morderstwem". Guzy o sprawie Aleksieja Nawalnego
- Strach Putina przed powtórzeniem się w Rosji scenariusza białoruskiego doprowadził do ataku, który niemal zabił Nawalnego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. 
pobierz 15.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 27 dni temu
Dziennikarz TV Bielsat: na Białorusi w ostatnich dniach widać wzrost napięcia
- Mimo że środowe protesty nie były tak bardzo liczne, to siły porządkowe Łukaszenki zastosowały niecodzienne sposoby pacyfikacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Siarhiej Pielasa, dziennikarz TV Bielsat, pytany o ocenę środowych protestów na Białorusi. - Samo użycie armatki wodnej przy niezbyt dużej manifestacji to nie jest adekwatne działanie - zaznaczył. 
pobierz 11.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
"Brak strategii". Politolog o walce brytyjskiego rządu z koronawirusem
Wielka Brytania zmaga się ze znacznym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Boris Johnson wezwał Brytyjczyków do samodyscypliny. - Obowiązuje "reguła sześciu" - sześciu osób, z którymi można się spotykać - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Winkler, politolog, badacz polityki brytyjskiej.
pobierz 16.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
"UE ma niewiele do powiedzenia ws. Białorusi". Tomasz Grzywaczewski o polityce wschodniej UE
- Po raz kolejny okazuje się, że w przypadku zawirowań na Wschodzie czy w Europie Środkowej, w sytuacji, w której w politykę państw tego regionu miesza się Kreml, realizując tam swoje interesy i wyznaczając bardzo mocno strefę wpływów, UE jest bezradna, pogrążona w wewnętrznych dysputach - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, reporter, autor książek i filmów dokumentalnych o polityce wschodniej.
pobierz 10.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Dyskusja o Nord Streamie 2 w Bundestagu. Koalicja rządząca broni inwestycji
- Okazuje się że nie do końca jest tak, że wielka koalicja jest zdania, że projekt Nord Stream 2 trzeba zatrzymać, wręcz przeciwnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
pobierz 10.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
"Bardzo dobrze się zaprezentował". Irena Lasota o wizycie prezydenta Dudy w Waszyngtonie
- Gdybym zajmowała się pijarem prezydenta Andrzeja Dudy, to często pokazywałbym go na tle Donalda Trumpa, który sprawiał wrażenie rozbieganego - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Irena Lasota. 
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
"Gramy na własną korzyść". Grzegorz Kuczyński o stosunkach Polska-USA
- Jeśli mówimy, że relacje polsko-amerykańskie są na bardzo dobrym poziomie, to chodzi nie tylko o korzyści dla Polski, ale dla całego regionu - mówił w Polskim Radiu ekspert ds. międzynarodowych Grzegorz Kuczyński.  
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
"To jeszcze bardzo długo potrwa". Doleśniak-Harczuk o budowie Nord Streamu 2
- Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas stwierdził, że stanowisko Niemiec wobec USA się nie zmienia, jego kraj przyjmuje do wiadomości zapowiedzi kolejnych sankcji, ale te sankcje odrzuca - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo", Instytut Staszica). 
pobierz 15.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
"Zwycięstwo nad koronawirusem". Piotr Witt o tym, jak Francja radzi sobie z pandemią
- Emmanuel Macron odniósł zwycięstwo, bo przed dwoma miesiącami zapowiedział, że jesteśmy na wojnie. A on tę wojnę wygrał - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Witt - pisarz i eseista, korespondent polskich mediów we Francji.
pobierz 16.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Dr Dębiec: wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej ws. budżetu UE będzie dużym wyzwaniem
- Dużym wyzwaniem dla Grupy Wyszehradzkiej będzie wypracowanie wspólnego stanowiska na kolejny 7-letni okres Funduszu Odbudowy UE. Mamy państwa zadowolone z obecnych propozycji UE, czyli Polskę czy Słowację, mamy państwo jakoś niespecjalnie wypromowane, a więc Węgry i państwo, które może najwięcej stracić, czyli Czechy - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek