Literacka Kavka

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Będę gderać o książkach, opowiadać co warto przeczytać, co zwraca uwagę, na co czekam. I kto wie co jeszcze! W końcu literatura daje takie możliwości!
Data dodania: 2020-04-10 15:28:09
Data aktualizacji: 2020-08-08 18:25:04
Audycji w katalogu: 48
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 6 dni temu
Rowerem z Kornhauserem!
Tytuł podcastu jest jak moja rozmowa z Jakubem - zabawna. Pretekstem do naszego spotkania stała się jego nowa książka "Premie górskie najwyższej kategorii" wydana przez Wydawnictwo Książkowe Klimaty, w której zaprasza do eksplorowania najbliższych okolic. On pisze o Krakowie, ale tę pełną sentymentu i wspomnień książkę napisaną przez cyklistę można przenieść do Gdańska, Poznania, Ząbkowic - po prostu wszędzie.  Zapraszamy Was zatem do słuchania rozmowy, która mówi o uważności, zaskakujących obserwacjach, których można dokonać w Krakowie, ptakach, drzewach, wycieczkach, grach, szaradach i braku prawa jazdy. Na bogato! ;)
pobierz 128.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
Kobiety, żony, matki - rozmowa z Mirą Marcinów
Jej "Bezmatek" (Wydawnictwo Czarne) wywołał zachwyt wśród niezliczonej liczby czytelników. Zachwyciła językiem, zmysłem obserwacji i niezwykłą umiejętnością wywoływania emocji jednym zdaniem. Jednym krótkim zdaniem zawieszonym na pojedynczej stronie w książce. Ryk pszczół po stracie królowej przeniosła na ludzkie przeżywanie żałoby. Przed Państwem piękna, mądra i utalentowana Mira Marcinów. Rozmowa została nagrana w Księgarni LOKATOR mieszczącej się przy ul. Mostowej w Krakowie. Bardzo dziękuję!
pobierz 88.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Kavkowe czytanki: "Czarne miasto" Marty Knopik/Wydawnictwo Lira
Zaczynamy porządki! Oto pierwszy odcinek serii, w której zamiast gderania pojawiać się będzie tylko czytanie. Czytanie fragmentów wyjątkowych książek, które - mam nadzieję - przekona Was do przeczytania całości. Zapraszam w podróż do "Czarnego miasta" Marty Knopik. Ten niezwykły debiut zaprasza do wkroczenia w świat osnuty mgłą i sadzą, ale też tajemnicami. Idealnie do tej gmatwaniny i gęstwiny literackiej wprowadza pierwszy rozdział, którego wysłuchacie tutaj niemal w całości. Polecam Wam lekturę książki, a teraz... chodźcie! Przedstawię Wam Wandę Bóbr, Zdziska, panią Leokadię i mieszkanie...
pobierz 34.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Dzisiejsze premiery i czytanie "Pustostanów"
Drodzy, niełatwy to czas dla nas wszystkich. Przybywam zatem z literacką odsieczą i opowiadam o dwóch książkach, które dziś mają swoją premierę: "Ewangelia według węgorza" Patrika Svenssona, Wydawnictwo Otwarte "Prawdziwe życie" Adeline Dieudonne, Wydawnictwo Znak A na dokładkę czytam dla Was fragment bardzo dobrego debiutu "Pustostany" Doroty Kotas, Wydawnictwo Niebieska Studnia Dobrego słuchania!
pobierz 41.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Od poczęcia do starości... mój wybór na Dzień Kobiet
Nieoczywiste to wybory książkowe. Nie ma tu Woolf, Plath, Fridy Kahlo, nie ma silnych kobiet, które zapisały się w historii. Jest za to zupełnie inna, mroczna opowieść o tym, o czym nadal trzeba pisać, aby przypomnieć o kobietach. Zaczynamy od "Skąd jestem?" Agnieszki Kacprzyk z ilustracjami Marianny Sztymy, Wydawnictwo Albus Potem dorastamy z "Jane, lis i ja" Isabelle Arsenault i Fanny Britt, Kultura Gniewu Myślimy z "Czarnym Kapturkiem" Karoliny Grabarczyk i Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej, 2wilki Zapraszam!
pobierz 36.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Bieszczady, kłusownicy, wilki i relacja z synem
Zapraszam Was do wysłuchania rozmowy z Anną Cieślar, której debiutancka powieść "Berdo" (Wydawnictwo Znak) odbyła się 26 lutego. Mroczny i trudny świat Bieszczad, których nie znamy lub nie chcemy znać; relacja ojca i syna, ale też człowieka i natury. Męski świat emocji i to co najważniejsze dla autorki - emocje u czytelników.  Dobrego słuchania! Off Radio Kraków <3
pobierz 86.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Co Czesi mają w sobie?, czyli o czeskiej literaturze z Anną Maślanką
Tym razem z bohemistką i autorką bloga Literackie skarby świata całego rozmawiałam o czeskiej literaturze, o stereotypach, o tym od kogo i czego zacząć przygodę z tamtejszą literaturą, w jakich wydawnictwach jej szukać oraz opowiedziałyśmy o kilku ciekawych książkach, którymi możecie się cieszyć w polskim wydaniu.  Dobrego słuchania!
pobierz 112.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
To nie jest komiks o papieżu - komiksowe rozmowy z Jerzym Łanuszewskim i Ewą Ciałowicz
Pretekstem do spotkania był wydany przez Wydawnictwo 23 komiks "Mówili na niego Kraol" ze scenariuszem Jerzego Łanuszewskiego i rysunkami Ewy Ciałowicz. Groteskowa, jak sam komiks rozmowa zabiera w kuluary powstawania i wydawania komiksów, kolesiostwa ;), tworzenia i komiksowego rynku wydawniczego. Bawcie się dobrze! p.s. Komiks nie jest o polskim papieżu, ale... może być;)
pobierz 109.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Kavkowe czytanie, czyli fragmenty dwóch rewelacyjnych książek
Tym razem na tapecie: "Pokolenie wyżu depresyjnego" Michał Tabaczyński, Korporacja Ha!art "Morkut i inne opowiadania" Aleksandra Majdzińska, Wydawnictwo Marpress Czytam fragmenty, dzięki uprzejmości Wydawnictw i dorzucam kilka słów od siebie:)
pobierz 66.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Podsumowania,plany, dylematy i podziękowania
Ostrzeżenie Tego ostatniego w tym roku odcinka słuchacie na własną odpowiedzialność. Chciałam zamknąć jakąś ładną klamrą podcastowy rok Literackiej Kavki, a wyszła mi godzina ciągłego gadania o zmianach, które dokonały się we mnie - jako czytelniczce, o "Mapach" Barbary Sadurskiej i o fenomenie Wydawnictwa Nisza; o nieustającej sympatii do Wydawnictwa Pauza, o kłótni o rewelacyjną książkę "Płuczki" Pawła Reszki (Wydawnictwo Agora); o tym, że dziękuję Wam, że jesteście i że na blogu i podcastach nie spotykam się z hejtem; o tym, kiedy będę źle pisać o książkach i zaczynam od narzekania na tłumaczenie "Przystani" Jorisa-Karla Huysmansa. Dziękuję tłumaczom, cieszę się, że książki i rozmowy wpływają na subtelne lub wielkie zmiany w moim światopoglądzie i będąc pod wrażeniem "Opowieści z głębi miasta" Shaun Tana (Kultura Gniewu) - i nie tylko - apeluję o to, aby nie słuchać Jędraszewskiego i zastanowić się nad tym, co nas czeka w kwestii ekologii, wymieraniu, wyniszczaniu itd. Przyznaję się do zmiany osądów i cieszę się, że jesteśmy tu razem kolejny rok. To intymny głosowy zapis moich obserwacji nie tylko na siebie, ale i wybory czytelnicze. Wszystkiego dobrego w 2020 roku!
pobierz 58.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Czy księgarnia to tylko książki? Rozmowa z Kamilą Kowerską
Gościem odcinka jest Kamila Kowerska - kierowniczka dwóch miejsc na księgarskiej mapie Krakowa: MOCAK Bookstore oraz Bunkier Bookstore MOCAK. Rozmawiamy pod pretekstem plebiscytu na najlepszą krakowską księgarnię, ale tematów jest mnóstwo! Jaka jest specyfika księgarni działającej przy galerii/muzeum? Czym różni się asortyment takiej księgarni? Jak działają i jakie mają wyzwania, cele? A na dokładkę... rozmawiamy o komiksie! Koniecznie słuchajcie!
pobierz 112.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Przepis na księgarniany sukces - Księgarnia Karakter w Krakowie
W dzisiejszym odcinku moimi gośćmi były kierowniczka Księgarni Karakter - Katarzyna Klimek i księgarka z tejże księgarni - Barbara Cichy, czyli duet Kasia i Basia. Podsumowujemy rok działania księgarni, rozmawiamy o tym, co pomaga stworzyć dobrze działającą księgarnię, czy jest recepta na sukces i czy wszyscy są ze wszystkiego zadowoleni. O tym jak dobrać asortyment na regałach (księgarnia ma w swoich zasobach ponad 3 tysiące tytułów!), jakie bolączki mają księgarki i czy ich praca, to naprawdę czytanie książek i popijanie herbaty w kapciach na nogach. O tym pełnym pasji zawodzie Kasia i Basia opowiedziały tak fantastycznie, że musicie posłuchać:) Pamiętajcie, że fani Księgarni Karakter mogą dać wyraz swojej sympatii, głosując na nią w Plebiscycie na najlepszą księgarnię kameralną! Zapraszam do słuchania!
pobierz 109.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
O co chodzi z tymi księgarniami kameralnymi? Rozmowa z Krzysztofem Żwirskim
Gościem dzisiejszego odcinka był Krzysztof Żwirski - przedstawiciel Krakowskiego Biura Festiwalowego, Działu Literackiego i wielki orędownik księgarni kameralnych. Przede wszystkim - fajny człowiek. Porozmawialiśmy o tym dlaczego księgarnie kameralne są najlepsze, czy książka to produkt i jak możemy je wesprzeć. A możemy np. głosując w plebiscycie na najlepszą krakowską księgarnię:) Wszystkie informacje znajdziecie na stronie: [link] Szukajcie też na FB :)
pobierz 99.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Co robi z nami internet i czy apokalipsa jest blisko? Rozmowa z Jarosławem Kamińskim - autorem książki "Psy pożrą ciało Jezebel".
Spotkałam się z Jarosławem Kamińskim w samo południe, w niedzielę. W studiu Off Radio Kraków mieliśmy rozmawiać o książce. Poruszaliśmy jednak wiele tematów palących, współczesnych, ważnych. Czy internet nas zabije? Czy z żałobą i stratą dziecka można sobie poradzić? Co się dzieje z człowiekiem zepchniętym na krańce szaleństwa? Co czai się w zakamarkach internetowych czatów i co jest przyczyną hejtu zdaniem autora? Posłuchajcie!
pobierz 102.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Pauza to ja, czyli rozmowa z właścicielką Wydawnictwa Pauza - Anitą Musioł
Moim i Waszym gościem jest Anita Musioł - wydawczyni, właścicielka wydawnictwa, kobieta sukcesu. O początkach Pauzy, wydawanej literaturze i kluczu do jej wyboru; o kłopotach, ale też radościach związanych z polskim rynkiem wydawniczym oraz o planach na przyszłość - o tym rozmawiamy. Zapraszam!
pobierz 93.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Rozmowa z Grzegorzem Uzdańskim
Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Grzegorzem Uzdańskim, autorem doskonale przyjętych książek: debiutanckich "Wakacji" (nominacja do Nagrody Conrada) oraz najnowszej "Zaraz będzie po wszystkim" - Wydawnictwo W.A.B. Mimo, że książka była punktem wyjścia do rozmowy to pochłonęły nas dygresje, pozdrawianie znajomych i różnice w wielbieniu "Lalki" i nowego filmu Quentina Tarantino. Wniosek jest jeden: trzeba posłuchać!
pobierz 120.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Rozmowa z Aleksandrą Zielińską
Pisarz czy pisarka? Feministka czy nie? Proza optymistyczna czy wybebeszająca? Opowiadanie czy dramat? Męskie czy żeńskie końcówki? Przede wszystkim: czy Aleksandra Zielińska chce być Petrą?;) Zapraszam do słuchania!
pobierz 92.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Rozmowa z Pauliną Bandurą (Księgarnia Pod Globusem) o książce Martyny Bundy "Kot niebieski" i nie tylko!
Zapraszam do wysłuchania mojej rozmowy z Pauliną Bandurą . Namawiamy do czytania Martyny Bundy (" Kot niebieski ", Wydawnictwo Literackie) oraz zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Głośnego Czytania dla Dorosłych w Księgarni Pod Globusem (już w najbliższy czwartek, tj. 10.10.2019 o godz.18.00). Zachęcamy też do wzięcia udziału w głosowaniu na Najlepszą krakowską księgarnię.  Od dzisiejszego odcinka zaczynamy też nową erę:) Podcasty będą nagrywane w Off Radio Kraków - za tę fantastyczną możliwość dziękuję, dziękuję, dziękuję!
pobierz 61.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
"Bahar znaczy wiosna", "Johannes Schachmann. Życie i czasy", "Letnie przesilenie"
Dzisiejszy odcinek podcastu jest miksem moich zachwytów. 1. "Bahar znaczy wiosna" Agnieszki Aisen Kaim z ilustracjami Nazki Satkov oraz kilka słów o tym, co działo się na spotkaniu z autorką książki w Księgarni Karakter w ramach Dyskusyjnego Klubu Młodego Czytelnika 2. "Johannes Schachmann. Życie i czasy" duetu Piątkowski/Kuziemski z Wydawnictwa 23, komiks pełen absurdu, doskonałego poczucia humoru i satyry na współczesność oblany slapstickiem, czad! 3. Paweł Szczepanik czyta otwierające opowiadanie ze zbioru Svetislava Basary z Wydawnictwa Książkowe Klimaty (zbiór nosi tytuł "Letnie przesilenie) - tak, chcecie go mieć
pobierz 20.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
"Zaraz będzie po wszystkim" Grzegorza Uzdańskiego, Noc Księgarń
Zapraszam do wysłuchania podcastu, w którym:  (fanfary) Opowiem o Nocy Księgarń, skupiając się na 24-godzinnym czytaniu Prousta w Księgarni Karakter Przeczytam słowo wstępu od autorki nowego przekładu, Krystyny Rodowskiej Gościem specjalnym odcinka jest Paweł Szczepanik, którego można posłuchać na antenie Radia Kraków i Off Radia Kraków, a dziś czyta dla Państwa fragment książki Grzegorza Uzdańskiego "Zaraz będzie po wszystkim" z Wydawnictwa WAB.  Zapraszam!
pobierz 41.8 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek