Medykacja

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Niezależny podcast medyczny. Trendy i kierunki rozwoju w medycynie polskiej i światowej. Analizy ekonomiczne obecnych i hipotetycznych rozwiązań napędzających rozwój medycyny.
Data dodania: 2020-04-10 15:33:16
Data aktualizacji: 2021-01-23 09:40:07
Audycji w katalogu: 24
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 9 miesięcy temu
Anna Strosznajder o mechanizmach epigentycznych | Medykacja
Wprowadzenie do epigenetyki w tle autyzmu. Zagadnienie samej epigenetyki jest stosunkowo nową nauką. Termin został wprowadzony przez Conrada H. Waddingtona w 1939 roku i oznacza on w dosłownym tłumaczeniu „coś, co znajduje się ponad genetyką” Referencje: [link] [link]
pobierz 16.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Lekarz Dawid Garbiński PRZEZ STETOSKOP o pracy w szpitalu jednoimiennym i ortopedii
Przez stetoskop z lekarzem stażystą Dawidem Garbińskim rozmawialiśmy o sytuacji młodych lekarzy w dobie kryzysu. W jaki sposób ukończyć staż i dostać się na rezydenturę? Ponadto Dawid to przyszły ortopeda. Rozmawiamy o postępach w medycynie zabiegowej, nowoczesnym podejściu do leczenia urazów. Czy lekarze leczą głównie zdjęcia? Jaka jest rola fizjoterapii w nowoczesnej medycynie?
pobierz 38.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Mieszko Jeżyna w rozmowie przez stetoskop. Jak połączyć studiowanie medycyny i prowadzenie własnej firmy?
Nadszedł czas na nowy format na kanale Medykacji: ROZMOWA PRZEZ STETOSKOP! Pierwszym gościem jest Mieszko Jeżyna - prezes Fundacji - Vivere Aude , Centrum Diagnozy i Terapii Vivere Aude oraz Przedszkole "Wiatr w Żagle" . Przedsiębiorca, filantrop i... student medycyny! Czy da się połączyć studiowanie medycyny z prowadzeniem własnej firmy? Zobacz dzisiejszą Rozmowę Przez Stetoskop!
pobierz 102.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Sieć 5G i wojna na fake-newsy
W ostatnich dniach wśród użytkowników internetu rozgorzała dyskusja na temat szkodliwości technologii 5G. Budowa sieci piątej generacji budzi spore kontrowersje. Ich istota skupia się wokół wpływu nowej technologii na zdrowie człowieka. Internetowa społeczność gromadzi się w grupach dyskusyjnych żywo publikujących kolejne “dowody” na globalny spisek, łącząc pandemię COVID-19 z rozbudową sieci komunikacyjnej.
pobierz 15.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Koronawirus. Cenzura i kryzys.
Od ponad dwóch tygodni trwa w Polsce wytężona walka z Covid-19. Zajęcia w szkołach i na uczelniach zostały odwołane, młodzież pozostała w domach, a większość przedsiębiorstw musiała zawiesić działalność, zwłaszcza w branży gastronomicznej. W tle strachu epidemiologicznego rozgrywa się chaotyczna gra legislacyjna, która niesie potężne konsekwencje dla każdego Polaka.
pobierz 18.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Co zabiło Tutanchamona?
Im władza jest większa, tym jest bardziej pociągająca. Rządy absolutne to kulminacja władzy. Żądza jej posiadania jest tym silniejsza, im rozleglejszy obszar obejmuje. Jak łatwym celem może być młodziutki faraon, jedyny następca tronu swego ojca? Czy historia jednego z najbardziej znanych egipskich władców może być dobrze zapowiadającym się scenariuszem rodem z hollywoodzkiego kryminału?
pobierz 11.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Tajemnica geniuszu Niccolò Paganiniego
Muzyczni rywale zmieceni w proch. Sława przekraczająca marzenia każdego muzyka. Każdy koncert zakończony na jednej strunie ze smyczkiem w strzępach. Tak, to właśnie realium Niccolo Paganiniego. Czy kolejne głowy Kościoła miały słuszność spekulując, że zaprzedał się diabłu odmawiając mu chrześcijańskiego pogrzebu? Współczesna medycyna wydaje się przełamywać tajemniczość wielkiego skrzypka. Czy Paganini był „chory” na swój geniusz?
pobierz 15.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Efekt Mozarta. Fakt, czy mit?
Genialna i nowatorska w czasach klasyków wiedeńskich harmonia, prosty podział fakturalny i klarowne przebiegi figuracyjne. Zaprzeczenie idei barokowych obfitujących w ornamenty i dekoracje. Komiczne w swej formie rozwiązania muzyczne, ale tak wyjątkowo niepodobne do niczego. Oryginalna i niepowtarzalna. Muzyka Mozarta.
pobierz 11.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Zupa z nietoperzy? Popularne mity o koronawirusie
Wokół nowego koronawirusa pojawiło się wiele mitów. Znany obecnie jako SARS-CoV-2, rozprzestrzenił się z Wuhan w Chinach na wszystkie kontynenty Ziemi z wyjątkiem Antarktydy. W chwili publikacji podcastu odnotowano ponad 106 tysięcy potwierdzonych przypadków i ponad 3,5 tysiąca zgonów. Jak zawsze, kiedy słowo pandemia pojawia się w nagłówkach, ludzie zaczynają się bać, a strach prowadzi do dezinformacji i plotek. Omówimy tutaj niektóre z najczęstszych mitów, które obecnie krążą w mediach społecznościowych i nie tylko.
pobierz 21.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Pokaż lekarzu, co masz w garażu
Główny Urząd Statystyczny opublikował raport Struktura wynagrodzeń według zawodów. Wynika z niego, że lekarze są grupą zawodową, która uzyskała największe podwyżki – średnio 36%. Są to dane uśrednione z października 2018 roku.
pobierz 11.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Biodruk 3D
Związek pomiędzy medycyną a technologią się zacieśnia. Równoczesny rozwój obu tych gałęzi nauki pobudza do współpracy pomiędzy lekarzami, a inżynierami. Efektem tego są implementacje ciekawych technologii znanych w innych dziedzinach przemysłu do medycyny. Nieuchronnie zbliżamy się do momentu wyjścia ze strefy eksperymentalnej i zastosowania ich w praktyce klinicznej.
pobierz 17.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Jak to robią w Oklahomie?
Jedną z największych kontrowersji dotyczącej idei urynkowienia usług medycznych jest obawa o utrzymanie ich dostępności. W systemie państwowego płatnika, płacący składki obywatel ma prawo wymagać otrzymania świadczenia, na poczet którego ową składkę uiścił.
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Halicyna - bardzo obiecujący antybiotyk
W ubiegłym tygodniu świat obiegła informacja o sukcesie w poszukiwaniu nowych antybiotyków. Wszystko za sprawą wyników badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego Cell . Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) użyli algorytmów uczenia maszynowego do zidentyfikowania substancji nazwanej halicyną ( oryg. halicin ).
pobierz 13.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Staż podyplomowy, czyli tam i z powrotem
W ferworze poszukiwania pieniędzy na podwyżki dla lekarzy w publicznym sektorze Ministerstwo Zdrowia zaproponowało rozwiązanie, jakim miałoby być zlikwidowanie stażu podyplomowego. Pomysł ten powraca co kilka lat.
pobierz 15.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Ryzyko pracy dyżurowej
Największym kapitałem, jakim dysponuje człowiek jest jego czas. Każdy ma bowiem jego ograniczoną ilość. O ile własny majątek można budować i pomnażać, skutkiem czego jest większe bezpieczeństwo finansowe, o tyle doba każdego człowieka trwa tyle samo, a ilość tych dób jest ograniczona długością życia. Nie można dokonać pomnażania czasu.  Czas można tylko podzielić pomiędzy sprawy, którymi się zajmujemy: zawodowe, rodzinne, relacje przyjacielskie, edukację, rozrywkę i pozostałe.
pobierz 13.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Czarny łabędź? Globalne skutki choroby z Wuhan
Przez wiele lat ludzie byli przekonani o istnieniu tylko białych łabędzi. Po odkryciu Australii okazało się, że czarne łabędzie również istnieją, choć nikt się ich nie spodziewał. Wówczas świat musiał zweryfikować swoje poglądy na istnienie tych ptaków. Biały łabędź, metafora piękna i dostojeństwa, zyskał swoje ciemne odbicie. Należy zaakceptować fakt, że oprócz stad białych ptaków, gdzieś na świecie może pojawić się niespotykany wcześniej czarny łabędź.
pobierz 13.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Plusy dodatnie i ujemne nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty
Na początku stycznia obecnego roku rząd przyjął głośny projekt ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przedłożony wcześniej przez ministra zdrowia. Z projektu współtworzonego przez lekarzy rezydentów, który trafił do Ministerstwa Zdrowia w styczniu 2018 roku niewiele zostało. Za to jest rozczarowanie.
pobierz 11.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Jeden płatnik, dwa duże problemy
Publiczna ochrona zdrowia w Polsce działa według modelu jednego płatnika. Jest to system, w którym za finansowanie usług medycznych w ramach publicznych świadczeń odpowiada jedna instytucja państwowa - Narodowy Fundusz Zdrowia, będący jednostką podległą pod Ministerstwo Zdrowia, czyli instytucję rządową.
pobierz 13.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
USA. Market Failure czy skutek interwencjonizmu?
Funkcjonujący w Stanach Zjednoczonych system opieki zdrowotnej jest oparty na wolnorynkowych podstawach. Obywatele USA ubezpieczając się w prywatnych firmach i płacąc relatywnie wysokie składki nie otrzymują pełnej opieki medycznej. Wiele z procedur wymaga dopłaty od pacjenta i są to kwoty wysokie.
pobierz 4.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
CRISPR-Cap9 czyli nowa ciężka artyleria medycyny
Co by się stało, gdybyś mógł użyć inżynierii genetycznej, aby zatrzymać największego drapieżnika ludzkości? Zwierzę, które wywołuje śmierć setek milionów osób. Potężnego… komara.
pobierz 11.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek