Długi Dystans Rowerem

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: To jest podcast o kolarstwie długodystansowym w Polsce. Będę Wam opowiadać o moich doświadczeniach z ultramaratonów kolarskich, podzielę się cennymi radami i zaproszę ciekawych gości z którymi powspominamy ostatnie starty. Nie zabraknie tutaj sporej dawki motywacji do działania, pomysłów na odżywianie i trening. Serdecznie zapraszam, autor bloga DlugiDystansRowerem.pl Sebastian Gruszka - UltraCycling Consultant & Mentor Keywords: ultracycling, kolarstwo, rower, wyprawy rowerowe, sport, trening, odżywianie, dieta
Data dodania: 2020-04-10 15:35:13
Data aktualizacji: 2020-05-25 15:45:07
Audycji w katalogu: 19
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 5 dni temu
DDR #19 - Skrót przeglądu ultramaratonów po zmianach w kalendarzu
COVID namieszał w kalendarzu. Szukając informacji z których będę mógł napisać post na blogu, nie spodziewałem się że powstaną nowe imprezy! Naszły mnie przy tym przemyślenia, które publikuję w tym wyjątkowo krótkim odcinku podkastu. Wyjątkowym również ze względu na warunki w jakich przyszło mi nagrywać! Dajcie znać czy przesadziłem z eksperymentami nagrywania... Notatki do odcinka Przegląd ultramaratonów kolarskich w 2020 roku - przegląd po zmianach w kalendarzu Kalendarz imprez ultra na 2020 rok Kaszebe Runda zostało odwołane w terminie czerwcowym. Planowana jest edycja wrześniowa. W zamian za Kaszebe Runda powstało NORDA Kaszebe (7.06). Szczegóły na facebooku. Zapowiadam wstępne plany zorganizowania przeze mnie kilku wspólnych treningów pod ultra dystanse. Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem . Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Zostaw także ocenę i recenzję na Apple Podcasts i Spotify – dzięki temu będę mógł dotrzeć do nowych osób. Dzięki!
pobierz 26.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
DDR #18 - HotSetkaChallenge oraz nowe opony gravelowe i wrażenia z pierwszej jazdy szosą mojej żony
Dzisiejszy odcinek zaczynam od akcji charytatywnej do której chcę Was zaprosić. Akcja nosi nazwę HotSetkaChallenge (link poniżej). Poza tym opowiem o moich pierwszych wrażeniach z jazdy na nowych oponach gravelowych. A na deser - jakie były wrażenia mojej żony, która podjęła ten "trud" by spróbować jazdy na rowerze szosowym. Czy ten "trud" zamienił się w radość i przyjemność, czy może pogłębił się w niezrozumianą niechęć i ból? Posłuchajcie sami. Polecam wysłuchać do samiuśkiego końca, bo przypominam że czekam na Wasze pytania do mnie. Audycję nr 20 planuję zrobić z Waszym "udziałem" - pod warunkiem, że pojawią się Wasze pytania... Notatki do odcinka HotSetkaChallenge - organizator: Damian Łazarski Omawiane opony Vittoria Terreno Dry G2.0 700x31C ( w cenie od 192 zł ) na rowerze Focus Paralane 5.9GC z dedykowanymi błotnikami Testowany przez Anię Liv Avail SL 1 (2018) Rozważany model docelowy roweru dla Ani Liv Avail AR 3 (2020) Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem . Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Zostaw także ocenę i recenzję na Apple Podcasts i Spotify – dzięki temu będę mógł dotrzeć do nowych osób. Dzięki!
pobierz 40.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
DDR #17 - Na maxa nie zawsze znaczy najlepiej - czyli o ciśnieniu w oponach
Wybierając z mojej listy tematów pod kastowych tytuł dzisiejszego odcinka pokierowałem się tym, że wymieniam opony w swoim gravelu. A ponieważ od pewnego czasu widzę powtarzające się pytanie na forach i grupach dyskusyjnych o to jakim ciśnieniem pompujemy opony w rowerach, przyszedł czas abym i ja się wypowiedział w tej kwestii. Notatki do odcinka W tym odcinku odpowiem na następujące pytania: czy zawsze powinienem pompować opony do maksymalnego ciśnienia którego wartość jest wytłoczona na rancie opony? jak znaleźć optymalną wartość ciśnienia? od czego zależy jak mocno będziemy pompować opony? Wspomniane w odcinku modele i rozmiary opon: [szosa] Continental Grand Prix 4000S II 700x25C (poprzednik modelu 5000) [szosa] Continental Grand Prix 5000 700x25C ( do kupienia od ok 194 zł ) [gravel] Continental Contact Speed 700x28C ( za około 80 zł ) [gravel] Vittoria Terreno Dry G2.0 700x31C ( w cenie od 192 zł ) Link do kalkulatora wspomagającego dobór optymalnego ciśnienia w oponach rowerowych: Road Bike Tyre Pressure - Online calculator for road bike air pressure Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem . Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Zostaw także ocenę i recenzję na Apple Podcasts i Spotify – dzięki temu będę mógł dotrzeć do nowych osób. Dzięki!
pobierz 39.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
DDR #16 - To może rower trekingowy?
Dzisiejszy odcinek dedykuję osobom które rozważają zakup nowego roweru trekingowego. Nikogo na siłę nie zamierzam namawiać na szosę czy gravel, ale chcę przedstawić mój punkt widzenia i porównuję rower trekingowy mojej żony z moim gravelem w odniesieniu do planowanej naszej wspólnej wycieczki na dystansie 120 km. Przypominam, że możesz nadsyłać swoje pytania do mojej osoby a ja wykorzystam je w odcinku 20-tym, który planuję zrobić z Waszym udziałem. Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem . Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Zostaw także ocenę i recenzję na Apple Podcasts i Spotify – dzięki temu będę mógł dotrzeć do nowych osób. Dzięki!
pobierz 39.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
DDR #15 - Sezon kolarski w dobie koronawirusa
U mnie zaczął się szósty tydzień pracy zdalnej, trzeci tydzień bez jazdy na rowerze i trwam w pierwszym tygodniu choroby wywołanej przez wirusa (ale nie jest to covid). Dwa dni temu zniesione zostały zakazy wstępu do lasu a za jazdę na rowerze nie grozi nam już mandat (pomijam czy prawnie było to dopuszczone). Stąd też dzielę się przemyśleniami na temat tego jak to znaczna część osób dotąd kręcących w domu wyszła kręcić na zewnątrz i czy na prawdę potrzebujemy bata aby zostać w domu. Opowiadam też o moim nastawieniu na sezon kolarski 2020. O tym gdzie planowałem i planuję wystartować. Jak traktuję przepracowane 4 miesiące zimy i czy uważam tę pracę za czas stracony. Oraz o tym jak organizator ultramaratonów wstępnie rozważa przeprowadzenie imprez zaplanowanych na ten rok. Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem . Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Zostaw także ocenę i recenzję na Apple Podcasts i Spotify – dzięki temu będę mógł dotrzeć do nowych osób. Dzięki!
pobierz 46.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
DDR #14 - Kochanie! Idę na rower - zaraz wracam!
Odcinek 14 zaczynam od ogłoszenia statystyk. Ponad tysiąc odsłuchań! Prawie 50 osób regularnie słuchających! Od kilku dni drugie miejsce wśród polskich podkastów w kategorii Sport na platformie Apple Podcast! To motywuje do dalszego działania. Dziękuję Wam! Tematem głównym odcinka jest przejechanie pierwszych 300-stu kilometrów rowerem solo w ciągu 15 godzin, ze startem w piątek o godzinie 22 i jeździe pod wiatr przez pierwsze 70 km. Tak właśnie dwa lata temu (w 2018 roku) na przełomie marca i kwietnia przygotowywałem się do pierwszego ultramaratonu szosowego. Notatki do odcinka Wpis na blogu z relacji po przejechaniu trzystu kilometrów Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem . Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Zostaw także ocenę i recenzję na Apple Podcasts i Spotify – dzięki temu będę mógł dotrzeć do nowych osób. Dzięki!
pobierz 56.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
DDR #13 - Jak korona wżyna mi się w plecy
Kilka wątków przewinęło się w tym odcinku zupełnie niepostrzeżenie, a wszystko krąży w obliczu panującej epidemii i izolacji. Jest trochę o tym jak siedzenie w domu wpływa negatywnie na moje ciało i stąd tytuł odcinka. Omawiam sposób analizy jaką przeprowadziłem aby jakoś zaradzić tym skutkom. Nie będę dyskutować o tym czy wprowadzane zakazy mają podstawę prawną czy nie. Na rowerze nie jeżdżę już prawie 2 tygodnie i optymistycznie szacuję że niewiele się zmieni do końca kwietnia. Sam sobie zaprzeczam twierdząc, że gdybym mieszkał na wsi to na rowerze bym jeździł, a że siedzę w dużym mieście to jeździł nie będę bo... No właśnie - niby nie chcę narażać służby zdrowia. Mieszkając na wsi jej nie narażam? Jednak świadomość, że koledzy siedzą grzecznie w domach pomaga mi przetrwać ten czas bez roweru między nogami. Notatki do odcinka W ramach notatek zostawiam wam tylko link do profilu Anny Agnieszki Gacek (Instagram), którą zainspirowałem się nagrywając ten odcinek. Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem . Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Proszę Ciebie również abyś zostawił ocenę i napisał recenzję na Apple Podcasts i Spotify – dzięki temu będę mógł dotrzeć do nowych osób. Dzięki!
pobierz 43.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
DDR #12 - Mój pierwszy ultramaraton
Obiecałem Wam odcinek z historią prawdziwą, więc oto jest: Mój pierwszy ultramaraton - czyli o Wyprawce Kaszubskiej, w której miałem przyjemność uczestniczyć w dniach 21-22 kwietnia 2018 roku. Posłuchaj historii z życia wziętej. A jest w niej o tym jak poznałem Tomka WCK Kaczmarka, jak przejechałem 510 km rowerem non-stop i ile czasu mi to zajęło. Jak zaliczyłem pierwszą glebę na rowerze. Jak goniłem grupę. Jak było mi okropnie zimno w niedzielny poranek. Jakie emocje towarzyszyły mi podczas dojazdu do mety... W tym nagraniu jest dużo emocji. Należy się jeszcze sprostowanie : w materiale wspomniałem adres forum rowerowego podrozerowerowe.org, ale prawidłowy adres ma końcówkę .info, czyli podrozerowerowe.info jest tym poprawnym adresem. Notatki do odcinka   Mój profil imienny na Facebooku - zapraszam do znajomych ;)  Wpis na blogu: Trzystu kilometrów nie spodziewał się nikt Relacje słowem pisanym o Wyprawce Kaszubskiej: Pięćset jedenaście kilometrów - cz. 1 (tutaj jest wspomniany filmik z przejazdu przez rejony zniszczone w 2017 roku przez trąbę powietrzną) , Pięćset jedenaście kilometrów - cz. 2 tylne światło w rowerze podczas jazdy w grupie musi być włączone na tryb ciągły, nie może mrugać Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem . Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Proszę Ciebie również abyś zostawił ocenę i napisał recenzję na Apple Podcasts i Spotify – dzięki temu będę mógł dotrzeć do nowych osób. Dzięki!
pobierz 85.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
DDR #11 - Skup się na rzeczach na które masz wpływ
Pierwotnie ten odcinek miał się nazywać "Doceniam systematyczność" bo jest on trochę o tym jak w czasach panującej epidemii doceniam rzeczy, które mam wryte w moją podświadomość i robię je już niemal automatycznie. Tymczasem jedna, z pozoru niewielka zmiana (i doceniana przez wielu), wpływa na inne zadania o poranku. A to rozwala dalszy porządek dnia codziennego. I jak tu się odnaleźć w tej codzienności która jest (oby jak najkrócej tymczasowo) inna? Ano właśnie tak jak tytuł tego odcinka sugeruje: skup się na rzeczach na które masz wpływ. Notatki do odcinka właściwie są zbędne, bo najważniejsze przesłanie jest w tytule. Ale! Ale! Czy ktoś mnie wysłuchał do samiuśkiego końca? Bo to jest jeden z tych odcinków w którym na napisach końcowych światło jeszcze się nie rozjaśnia...
pobierz 45.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
DDR #10 - Odżywianie na rowerze
Okrągła liczba wybrzmiała - to już dziesiąty odcinek podkastu! Bardzo się cieszę, że wytrwałem z nagrywaniem już tyle i że Wy wciąż jesteście ze mną i słuchacie tej paplaniny. W tym odcinku kontynuuję temat odżywiania rozpoczęty w odcinku 9. Tym razem podpowiadam Wam jak i co jeść podczas jazdy na rowerze. I nie zapominamy o nawodnieniu. Pod notatkami do odcinka znajdziesz linki do wartościowych wpisów na temat odżywiania. Uwaga : nie jestem dietetykiem, a materiał powstał w oparciu o moje własne doświadczenia i na podstawie wiedzy z książek, internetu. Notatki do odcinka ilość jedzenia planuj nie na dystans lecz na czas jaki przewidujesz spędzić poza domem przejażdżki do 1 godziny mogą się odbyć bez zapasu jedzenia i picia na rundkę 100 km w tempie około 30 - 32 km/h przydadzą się dwa banany i np. batonik zbożowy w zimne dni zabierz więcej jedzenia - organizm zużywa energię do utrzymania homeostazy, czyli podtrzymania temperatury ciała w upalne dni zazwyczaj jemy mniej przy dłuższych trasach (powyżej 100 km) zazwyczaj kupujemy dodatkowe przekąski w przydrożnych sklepach czy na stacjach benzynowych podczas ultramaratonów kolarskich na których zorganizowane są punkty żywieniowe korzystaj z udostępnionego tam jedzenia eksperymentuj z różnymi potrawami aby wiedzieć jak Twój żołądek zareaguje - to pozwoli uniknąć Ci rewolucji żołądkowych żele energetyczne stosuj jak najrzadziej - one są przystosowane do konsumpcji głównie podczas wyścigów pamiętaj aby nawadniać się w ilości od 0,5 do 1 litra wody na 1 godzinę jazdy zazwyczaj wożę dwa bidony, w jednym mam czystą wodę a w drugim izotonik domowej produkcji lub rozpuszczone tabletki z elektrolitami Przydatne linki Co jeść na długich dystansach O nawodnieniu na rowerze Odżywianie na rowerze przez 24 godziny i 500 km Menu kolarza amatora na cały dzień Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem . Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Proszę Ciebie również abyś zostawił ocenę i napisał recenzję na Apple Podcasts i Spotify – dzięki temu kolejne osoby będą miały szansę znaleźć interesujące je treści w tym podkaście.
pobierz 44.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
DDR #9 - Odżywianie okołotreningowe
Wyczekiwany przez wielu temat związany z odżywianiem w kolarstwie. Ale ten odcinek nie jest tylko o kolarstwie. Opowiadam Wam o tym co każdy z nas może zmienić w swoich nawykach żywieniowych (niezależnie od tego czy trenuje sport czy nie), aby czuć się lepiej i zdrowiej, a przy okazji łatwiej mu było uprawiać ulubioną dyscyplinę sportu. Uwaga : nie jestem dietetykiem, a materiał powstał w oparciu o moje własne doświadczenia i na podstawie wiedzy z książek (tytuły książek w notatkach poniżej). Notatki do odcinka Książka pierwsza: " Bike & Cook - kulinarny poradnik rowerzysty " autorstwa Jagoda Podkowska, Marta Kekusz, Tomasz Kołodziejczyk, do kupienia za niecałe 35 zł Książka druga: " Dietetyka Sportowa - co jeść by trenować efektywnie " autorstwa Justyna Mizera, Krzysztof Mizera - ceny od 24,70 zł Udział węglowodanów w diecie powinien wynosić około 50% Nie zapominaj o dziennym zapotrzebowaniu na białko w ilości ok. 1 - 1,5 grama na 1 kg masy ciała. Tłuszcze powinny stanowić około 25 - 30% dziennego zapotrzebowania. Ogranicz konsumpcję pieczywa, zwłaszcza jasnego z mąki pszennej. Węglowodany dzielimy na proste i złożone - unikaj cukrów prostych (słodycze!). Indeks Glikemiczny pomaga w określeniu jak szybko energia z danego produktu jest dostarczana do organizmu. Szukaj produktów o niskim i średnim indeksie glikemicznym, unikaj tych o wysokim IG . Źródła cennych węglowodanów złożonych: makarony pełnoziarniste, wszelkiego rodzaju kasze (jaglana, kuskus, gryczana), ryże (biały, brązowy), słodkie ziemniaki (bataty) Białko z mięsa chudego: pierś z indyka, pierś z kurczaka; oraz białko z jajka kurzego. Tłuszcze z oliwy oraz z oleju kokosowego. Nie zapominaj o dodatkach w postaci: orzechy (nerkowca, włoskie, migdały), pestki dyni, nasiona słonecznika Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Proszę Ciebie również abyś zostawił ocenę i napisał recenzję na Apple Podcasts – dzięki temu kolejne osoby będą miały szansę znaleźć interesujące je treści w tym podkaście.
pobierz 61.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
DDR #8 - Do pracy jadę rowerem
Zainspirowany rozpoczęciem kolejnej edycji konkursu "Do pracy jadę rowerem" organizowanego przez Urząd Miasta Gdyni postanowiłem powiedzieć słów kilka na temat tego jak można przygotować się logistycznie oraz jak zmotywować się do dojazdów rowerem do pracy. Oto garść kilku praktycznych porad. Notatki do odcinka: Gdybyś poszukiwał(a) porad dotyczących ubierania się na rower w zimne dni, zapraszam do czwartego odcinka podkastu . Na chłodne poranki polecam nieprzewiewne spodnie i kurtkę - w odcinku opowiadam jak to łatwo sprawdzić. Jeśli masz w pracy dostęp do prysznica, weź ze sobą dyżurny ręcznik, klapki i żel pod prysznic które spokojnie możesz zostawić w firmie. Brak prysznica w niektórych przypadkach można zastąpić wodą z kranu i opłukać się nad zlewem. Jeśli do pracy masz cały czas z górki a dystans jest niewielki, ciuchy na przebranie i konieczność prysznica mogą być zbyteczne. Nie musisz ze sobą wozić codziennie całej garderoby. Jedna para spodni na cały tydzień wystarczy, a koszulkę (T-Shirt), skarpetki i majtki możesz wozić codziennie (zajmują mało miejsca). Możesz też przewieźć zapas ciuchów raz na cały tydzień. Śniadanie przed wyjściem z domu to podstawa! Przygotuj sobie drugie śniadanie lub słodką przekąskę, które zjesz niedługo po przybyciu do firmy. Słodka przekąska to świetna nagroda dla Ciebie - jeśli tego potrzebujesz, traktuj to jako motywator do zmiany codziennych nawyków. Dojazdy rowerem do pracy niosą ze sobą wiele pozytywów, m.in.: lepsze samopoczucie, redukcję wagi, wzrost produktywności Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Proszę Ciebie również abyś zostawił ocenę i napisał recenzję na Apple Podcasts – dzięki temu kolejne osoby będą miały szansę znaleźć interesujące je treści w tym podkaście.
pobierz 41.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
DDR #7 - Bezpiecznie na rowerze
Podobno jazda na rowerze w ruchu ulicznym wśród samochodów jest niebezpieczna. Czy aby na pewno? Czy jazda drogami rowerowymi (DDR) lub ciągami pieszo-rowerowymi (CPR) jest dla kolarza bezpieczniejsza niż jazda jezdnią? W jakich sytuacjach kolarze świadomie omijają DDR czy CPR? No i co z nowelizacją ustawy prawo o ruchu drogowym, która od lipca 2020 roku nadaje pierwszeństwo pieszym jeszcze przed wejściem na przejście dla pieszych? Notatki do odcinka: Wbrew ogólnej opinii publicznej, jazda na rowerze wśród samochodów wcale nie jest tak bardzo niebezpieczna. Nie zawsze infrastruktura jest przygotowana w taki sposób aby można było bezpiecznie wjechać z asfaltu na DDR czy CPR. Jazda w grupie kolarzy NIE jest dla nich bezpieczna podczas wjeżdżania/zjeżdżania na DDR, CPR. Nie ryzykujmy swojego i cudzego zdrowia tylko po to, aby na siłę nauczyć pieszych że ich obecność na DDR jest niedopuszczalna. W kontekście grupowej jazdy szosą obawiam się nowelizacji ustawy PoRD - od lipca 2020 roku pieszy będzie miał pierwszeństwo przed wejściem na przejście dla pieszych. Nie wyprzedzajmy innych pojazdów bezpośrednio przed przejściem dla pieszych. Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać.  Proszę Ciebie również abyś zostawił ocenę i napisał recenzję na Apple Podcasts – dzięki temu kolejne osoby będą miały szansę znaleźć interesujące je treści w tym podkaście.
pobierz 41.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
DDR #6 - Pierwsze 120 km szosą
Gdy po zakupie pierwszego roweru szosowego czujesz, że możesz szybciej i dalej - zaczynasz knuć i planować. A jeśli jesteś wariatem, to po pewnej ilości dni licząc od pierwszej jazdy szosą (w podkaście dowiesz się po ilu dniach dokładnie!) wybierasz się na pierwszą solową trasę 120 km. W tym odcinku opowiadam Wam jak się przygotowywałem do tej Wyprawy (przez wielkie "W").  Co zrobiłem, aby zapewnić sobie komfort psychiczny.  Czy popełniłem jakieś błędy - choćby w planowaniu trasy. Oraz czy dzisiaj (czyli po ponad dwóch pełnych sezonach) idąc na rundę o podobnym dystansie szykuję się i planuję tak samo. Notatki do odcinka: Wpis na blogu o tym jak pokonałem 120 km - technika jazdy Wpis na blogu o odżywianiu na pierwszej ponad 100-kilometrowej wyprawie Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie, Facebooku oraz Stravie. No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać.  Proszę Ciebie również abyś zostawił ocenę i napisał recenzję na Apple Podcasts – dzięki temu kolejne osoby będą miały szansę znaleźć interesujące je treści w tym podkaście.
pobierz 41.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
DDR #5 - Rower szosowy a może gravel?
Zakup zwłaszcza pierwszego roweru z kierownicą wygiętą w charakterystycznego "baranka" stanowić może nie małe wyzwanie dla każdego początkującego kolarza. Pierwsze skojarzenie to oczywiście szosa. Niestety (albo i stety) szosa sosie nie równa. Sprawy nie ułatwiają dostępne na rynku przełaje i gravele. Dlatego w dzisiejszym odcinku opowiadam Wam o najważniejszych różnicach między rowerami na którym przyszło mi jeździć. Na tapetę idzie więc szosa (którą przejechałem około 20 tysięcy kilometrów w nieco ponad dwa sezony) oraz gravel, którego katuję obecnie non stop dojazdami do pracy i wyprawami w nieznane, a jego licznik zbliża się do 5 tysięcy km (przez ponad 6 miesięcy). Spróbuję więc krótko i konkretnie wyjaśnić na co zwracać uwagę planując zakup pierwszej szosy i którym rowerem (szosą czy gravelem) wybrać się na ultramaraton. Notatki do odcinka szosa dzieli się na 3 kategorie (pod względem geometrii): wyścigowa, endurance, aero gravel to zmodyfikowana szosa endurance - pozwala założyć szersze opony (aby można było bezpiecznie odkrywać szlaki poza asfaltem) a rama bardziej nastawiona jest na komfort przełaj to taka wyścigowa wersja szosy dostosowana do jazdy w trudniejszym terenie na każdym z tych rowerów można przejechać ultramaraton szosowy jeśli chcesz mieć jeden uniwersalny rower do wszystkiego, polecam gravela i ewentualnie drugi zestaw kół (szosowych). Ale pamiętaj, że idziesz na kompromis, więc może być trudniej zawalczyć o podium w amatorskich wyścigach Kontakt Znajdziesz mnie na Instagramie , Facebooku oraz Stravie . No i oczywiście na blogu Długi Dystans Rowerem . Koniecznie daj mi znać czy ten odcinek się podobał, a jeśli uważasz go za wartościowy – powiedz choć jednej osobie ze swojego otoczenia, że podcast Długi Dystans Rowerem istnieje i że powinien zacząć go słuchać. Proszę Ciebie również abyś zostawił ocenę i napisał recenzję na Apple Podcasts – dzięki temu kolejne osoby będą miały szansę znaleźć interesujące je treści w tym podkaście.
pobierz 38.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
DDR #4 - Jak ubrać się zimą i czy jazda rowerem zimą pomaga przygotować się do ultramaratonów
W dzisiejszym odcinku podsumowuję pierwszy tydzień mojego podkastowania. Okazuje się, że jestem słuchany poza Polską także w Stanach Zjednoczonych oraz na Wyspach Brytyjskich.  Opowiadam Wam także jaką mam wizję na ten podkast - czyli czego możecie się spodziewać w kolejnych odcinkach. Tematem głównym odcinka jest ubieranie się na rower w okresie zimowym. Na co zwracam uwagę jeszcze zanim wyjdę na rower, gdzie sprawdzam prognozę pogody, jakie ciuchy ubieram w jakich warunkach. Dzielę się też sprawdzonymi patentami na zimne palce u rąk. Materiały o których wspomniałem w podkaście: prognoza pogody Meteo.pl mapa pogodowa serwisu Meteo.pl dlaczego w prognozie pogody był przewidywany deszcz ale nie padało (lub na odwrót) artykuł na blogu o tym jak jeździć rowerem i w co się ubrać zimą Jeśli podkast uważasz za wartościowy, koniecznie daj o nim znać swoim znajomym! Zostaw także ocenę i recenzję na Apple Podcasts abym mógł dotrzeć do kolejnych osób i także im pomóc. Znajdziesz mnie na stronie internetowej [link] , Facebooku , Instagramie oraz Stravie - zachęcam do obserwowania.
pobierz 75.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
DDR #3 - Jak powstał blog
Dzisiaj postanowiłem opowiedzieć Wam krótko w jakich okolicznościach powstał blog DlugiDystansRowerem.pl. Ale żeby zrobić to dobrze, najpierw wyciągnąłem pierwsze wnioski po dwóch wcześniejszych odcinkach i oczywiście o nich opowiadam. W tym odcinku nawiązuję do podcastu Marcina Hinz - Kropka Nad M, odcinek #21 który był dla mnie jednym z niewielu źródeł cennej wiedzy początkującego długodystansowca niespełna trzy lata temu. Nie zabraknie także ciekawej opowieści z którą się spotkałem przeszukując czeluście internetu w poszukiwaniu porad i relacji ;)
pobierz 32.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
DDR #2 - Czym jest ultracycling
W tym odcinku przybliżę Wam czym jest kolarstwo długodystansowe, kiedy jakąś imprezę można nazwać ultramaratonem kolarskim i jakie są różnice pomiędzy ultramaratonem szosowym a gravelowym. To wciąż są treści dla początkujących, bo chcę Was wprowadzać w świat ultra małymi krokami, abyście dokładnie rozumieli ten rodzaj kolarstwa.
pobierz 30.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
DDR #1 - Nosi mnie, wodzi mnie
A cóż to takiego tutaj?! Jeszcze niedawno nie spodziewałem się, że taki utwór powstanie a tymczasem jest! Zapraszam Was do pierwszego odcinka podcastu Długi Dystans Rowerem! W odcinku tym opowiadam Wam trochę o sobie, poznacie trochę faktów z mojego życia i mam nadzieję - zainspiruję Was do działania! :)  Koniecznie dajcie mi znać czy się Wam podobało. Znajdziecie mnie na Instagramie i Facebooku: @Sebaonbike oraz na stronie internetowej DlugiDystansRowerem.pl
pobierz 35.6 MB odcinki RSS iTunes www
miodek