mZdrowie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Rozmowy o zdrowiu.
Data dodania: 2020-04-10 15:40:04
Data aktualizacji: 2020-08-08 18:25:08
Audycji w katalogu: 38
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 23 godz. temu
Pacjenci zamrożeni w czasie epidemii
Dr Anna Sitek i Ewelina Nazarko-Ludwiczak z Fundacji MY PACJENCI oraz Wojciech Wiśniewski z Public Policy analizują sytuację pacjentów pół roku od początku pandemii.  Niestety, pacjenci boleśnie odczuwają pandemiczne zamrożenie ochrony zdrowia. Uciążliwe i niebezpieczne są zwłaszcza utrudnienia z dostępem do lekarzy. Przeważająca liczba odwołanych lub przełożonych konsultacji czy zabiegów wynika z decyzji szpitali i przychodni, a nie obaw pacjentów. Telemedycyna, którą chwalą niemal wszyscy z niej korzystający, nie zastąpi wszystkiego, Bez diagnostyki i dokładnych badań chorych w czasie normalnej wizyty nie sposób rozpoczynać leczenia. Fundacja MY PACJENCI apeluje, podobnie jak wiele towarzystw naukowych i Rzecznik Praw Pacjenta, aby nie zwlekać z leczeniem.   
pobierz 22.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Gdzie giną pieniądze w służbie zdrowia?
Dr Konrad Hennig opowiada o swoich ustaleniach w śledztwie - gdzie niepotrzebnie tracimy pieniądze.
pobierz 15.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Jak oceniać wartość dodaną nowych leków onkologicznych
Wojciech Wiśniewski oraz Rafał Zyśk dyskutują o metodach oceny nowych technologii lekowych w onkologii - jak w morzu innowacji wyszukiwać prawdziwie przełomowe terapie, tak aby jak najszybciej do refundacji wchodziły te leki, które najbardziej na nią zasługują.
pobierz 21.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Tętnicze nadciśnienie płucne - kiedyś śmiertelna, dzisiaj choroba przewlekła
Profesor Marcin Kurzyna mówi o rzadkiej chorobie, na którą choruje w Polsce około tysiąca osób, a która dzięki rozwojowi nowych terapii w ostatnim dwudziestoleciu przestała był chorobą śmiertelną. Działający od od ośmiu lat program lekowy jest systematycznie rozwijany o kolejne leki, przy czym ten rozwój nie oznacza zwiększania skuteczności leczenia tylko terapie coraz mniej dolegliwe i bezpieczniejsze dla pacjentów.  
pobierz 16.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Cała władza w ręce NFZ ? - wnioski z pandemii
Jarosław Fedorowski (Polska Federacja Szpitali) i Robert Mołdach (Instytut Zdrowia i Demokracji) wyciągają wnioski z pandemii koronawirusa. Potrzeba więcej konsolidacji, koordynacji naszego systemu - i tym powinien się zająć NFZ jako nasz publiczny płatnik.
pobierz 12.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#koronawirus jako sprawdzian dla sieci szpitali
Profesor Jarosław Fedorowski (Polska Federacja Szpitali) oraz dr Robert Mołdach (Instytut Zdrowia i Demokracji) przyglądają się, jak polskie szpitale zdają egzamin w obliczu pandemii koronawirusa. Kryzysowa sytuacja weryfikuje wcześniejsze dogmaty dotyczące polskiego systemu opieki szpitalnej. 
pobierz 19.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Już za późno na RTR, potrzeba czegoś więcej
Irena Rej (Izba Gospodarcza Farmacja Polska), Jerzy Gryglewicz (Uczelnia Łazarskiego) i Konrad Hennig (Forum Prawo dla Rozwoju) rozmawiają o RTR, a właściwie o jego braku. Nowa sytuacja ekonomiczna i kryzys związany z pandemią koronawirusa pokazują jednak tym mocniej, że Polska powinna starać się o rozwój przemysłu farmaceutycznego, produkcji, inwestycji i projektów badawczych. Minęły ponad 4 lata dyskusji o RTR, nie doszło do konkretnych decyzji i teraz zamiast  jednego narzędzia być może lepszym rozwiązaniem będzie pakiet rozmaitych rozwiązań, innych dla krajowej produkcji leków, a innych do zachęcenia międzynarodowych firm do zwiększania obecności w Polsce.  
pobierz 24.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Komunikacja w czasach zarazy - dają radę?
Karolina Kowalska, Michał Dobrołowicz, Jakub Gołąb i Krzysztof Jakubiak analizują kryzysową komunikację związaną z epidemią koronawirusa. Resort zdrowia, KPRM i inne urzędy na razie dają radę - to trzeba docenić. Doceniając, co idzie dobrze, zastanówmy się, co jeszcze można byłoby zrobić. 
pobierz 24.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Koronawirus atakuje (cz. 2)
Profesor Włodzimierz Gut, profesor Jarosław Fedorowski oraz dr Robert Mołdach tłumaczą Bartłomiejowi Leśniewskiemu, czym koronawirus różni się od innych i dlaczego akurat ten spowodował tak wielkie zamieszanie.
pobierz 14.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Koronawirus atakuje (cz. 1)
Profesor Włodzimierz Gut i dr Robert Mołdach tłumaczą Bartłomiejowi Leśniewskiemu czym koronawirus różni się od innych i dlaczego akurat ten spowodował tak wielkie zamieszanie. 
pobierz 11.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Polityka lekowa - przemysł farmaceutyczny czeka na RTR
Irena Rej (Izba Gospodarcza Farmacja Polska) i Barbara Misiewicz-Jagielak (Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego) dzielą się swoimi opiniami, w tym wątpliwościami, na temat wdrażania przez rząd Polityki Lekowej. 
pobierz 23.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
E-zdrowie to przyszłość - twierdzą jego e-ntuzjaści
Artur Pruszko, Artur Prusaczyk, Michał Kępowicz i Michał Gontkiewicz rozmawiają o kierunkach rozwoju e-zdrowia. 
pobierz 19.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Polityka Lekowa - stan realizacji w lutym 2020
Profesor Marcin Czech ocenia stan wdrażania założeń rządowego dokumentu Polityka Lekowa Państwa, na podstawie badania ankietowego przeprowadzonego przez Modern Healthcare Institute. Ogólna ocena stanu realizacji - "trójka z minusem" według szkolnej skali, suma punktów 3,8 w skali od 0 do 10. Wyniki nie imponujący. W kilku przypadkach - jak powołanie ABM, wzrost liczby pacjentów w programach lekowych, a przed wszystkim postępująca informatyzacja - można mówić o osiągnięciu zakładanych celów. Niestety w większej liczbie spraw mamy do czynienia ze stagnacją. Według ankietowanych ekspertów i prof. Czecha za priorytet na najbliższy okres należy uznać systemowe rozwiązanie kwestii oceny i refundowania leków na choroby rzadkie, wdrażanie rejestrów i rozwój kadr medycznych.
pobierz 15.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Diagnostyka onkologiczna, ścieżka leczenia - jak płacić, żeby było dobrze, a nawet lepiej
Prof. Andrzej Marszałek i prof. Paweł Krawczyk debatują nad tym, jaki sposób finansowania diagnostyki i leczenia onkologicznego będzie najlepszy. Czyli najkorzystniejszy dla pacjenta, a jednocześnie efektywny z punktu widzenia płatnika i zapewniający najwyższą jakość.
pobierz 24.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Finansowanie scieżki pacjenta onkologicznego
Prof. Maciej Niewada, dr Małgorzata Gałązka-Sobotka i Jerzy Gryglewicz szukają optymalnego sposobu finansowania opieki nad pacjentami z chorobami nowotworowymi. Płacić za koordynację leczenia, finansować ścieżkę pacjenta w systemie, stosować mechanizmy wymuszające jakość i skuteczność leczenia - to niektóre problemy, którym eksperci stawiają czoła.
pobierz 22.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Otyłość - epidemia, która wygraywa z systemem
Katarzyna Pinkosz ("Do Rzeczy") i prof. Marcin Czech zastanawiają się, dlaczego brakuje skutecznych systemowych działań, które zatrzymałyby rozwój epidemii otyłości. Analizując różne pomysły dochodzimy do wniosku, że nie ma jednego rozwiązania. Ale próbować trzeba.
pobierz 16.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Rozwój medycyny kosztuje coraz więcej, nierówności nie maleją
Krzysztof Michalski (Polskie Radio) i Zbigniew Wojtasiński (Polska Agencja Prasowa) rozmawiają o kierunkach rozwoju medycyny,  a także o kosztach tego rozwoju i ich konsekwencjach. Czyli m.in. o tym, że musimy wydawać coraz więcej pieniędzy na ochronę zdrowia, a i tak zapewne nie zapobiegniemy rosnącym nierównościom w dostępie do dobrodziejstw nowoczesnego leczenia i najnowszych osiągnięć nauki.
pobierz 17.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Informatyzacja i kadry, czyli czego potrzeba w ochronie zdrowia
Karolina Kowalska (Rzeczpospolita) i Agnieszka Katrynicz (USB Zdrowie) odpowiadają na pytania Krzysztofa Jakubiaka (mZdrowie) dotyczące wprowadzania e-recepty i w ogóle informatyzacji, a potem płynnie przechodzą do zapowiadania kłopotów kadrowych i wynikających z nich protestów, które mogą się przydarzyć w 2020 roku.
pobierz 19.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Sytuacja na SORach i czy będzie lepiej
Wiceminister Waldemar Kraska tłumaczy, dlaczego przetarg na systemy informatyczne i wyposażenia TOPSOR został unieważniony i kiedy będzie kolejny,  A także co dalej o planowanych zmianach ratownictwie. 
pobierz 15.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
Nadchodzi e-recepta
Wiceminister Janusz Cieszyński oraz wiceprezes NRA Marek Tomków ostrzegają, że wejście w życie 8 stycznia 2020 roku obowiązku wystawiania recept w formie elektronicznej nie spowoduje końca świata. Od początku grudnia polscy lekarze wystawiają codziennie ponad milion e-recept. MZ przygotowuje internetową bazę leków ze wskazaniami dotyczącymi poziomu refundacji, aby ułatwić pracę lekarzy.
pobierz 28.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek