Życie we Francji

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Podcast o życiu we Francji prowadzony przez Tomka, autora bloga LazurowyPrzewodnik.pl, który od 2014 r. mieszka na Lazurowym Wybrzeżu.
Data dodania: 2020-04-20 17:10:30
Data aktualizacji: 2021-01-23 09:45:06
Audycji w katalogu: 30
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 11 godz. temu
#29 Kamperem po Francji
Tym razem rozmawiam o zwiedzaniu Francji kamperem i nocowaniu na kempingach. Moim gościem jest Piotr Kozłowski z portalu Camprest.com. Ten odcinek jest przeznaczony dla osób, które planują zwiedzać Francję kamperem. Jeżeli jednak nigdy wcześniej nie spędzałeś w ten sposób urlopu, to również dowiesz się wielu przydatnych rzeczy o karawaningu. Moim gościem jest Piotr Kozłowski z portalu Camprest.com . Spotkaliśmy się za Marsylią, gdzie Piotr z rodziną nocowali wracając kamperem z zimowego pobytu w Portugalii. Przydatne linki wspomniane w audycji to: Trasy zwiedzania: GdzieKamperem.pl Noclegi w winnicach: france-passion.com Aplikacja park4night Aplikacja Campercontact Aplikacja 1-2-3 Fuel Zapraszam także na mój Instagram @lazurowyprzewodnik oraz do artykułów na blogu: Parkingi dla kamperów na Lazurowym Wybrzeżu ([link]) i Kempingi na Lazurowym Wybrzeżu ([link]. Support the show ([link])
pobierz 32.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
#28 Narty we Francji
W tym odcinku omawiamy najlepsze kurorty narciarskie we Francji i zdradzamy, co dobrego warto zjeść zimą w Alpach. Gościem odcinka jest Dominika Nogier, z którą rozmawiam o nartach we Francji. Dominika opowiada o najciekawszych i najlepszych ośrodkach narciarskich, które powinni odwiedzić amatorzy zimowego szaleństwa. Dodatkowe informacje, w tym nazwy omawiane w czasie audycji znajdziesz w artykule Narty we Francji ([link]) na moim blogu LazurowyPrzewodnik.pl . Polecam także mój obszerny artykuł o Chamonix Mont-Blanc ([link]. Strona Dominiki: wycieczkidofrancji.pl Zapraszam także na mój Instagram: @lazurowyprzewodnik Support the show ([link])
pobierz 34.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
#27 Związki partnerskie PACS
Dla kogo są związki partnerskie PACS we Francji? Jak zawrzeć PACS i jakie są z tego korzyści? O tym i o wielu innych wątkach dotyczących związków partnerskich opowiadam w 27. odcinku podcastu Życie we Francji. PACS to związki partnerskie we Francji. Większość zawieranych umów dotyczy związków dwupłciowych, a zaledwie kilka procent to związki jednopłciowe. Słuchając tego odcinka dowiesz się między innymi: co to jest PACS? jak podpisać umowę związku partnerskiego? jakie korzyści daje PACS? czy można się spaksować w Polsce? dlaczego mój PACS został rozwiązany? Wszystkie linki i dodatkowe informacje, o których wspominam w audycji znajdziesz na moim blogu w artykule Związki partnerskie PACS we Francji . Zapraszam także do odwiedzenia mojego instagrama @lazurowyprzewodnik ! Support the show ([link])
pobierz 21.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
#26 Ile straciłem na pandemii? Podsumowanie 2020
Oto podsumowanie 2020, w którym zdradzam ile straciłem na pandemii, ale opowiadam też o tym, co udało się zrealizować w covidowym roku. Z tego odcinka dowiesz się m.in.: jakie projekty udało mi się zrealizować w 2020, co się nie udało, gdzie podróżowałem, ile straciłem na pandemii, jakie zasiłki w związku z wirusem przyznaje mi francuski rząd. Wybrane linki z odcinka: Prowansja.info - przewodnik Audioprzewodnik po Lazurowym Wybrzeżu Podróże tematyczne Zobacz także: Podsumowanie 2020 oraz Podsumowanie 2019 na blogu. Mój Instagram: @lazurowyprzewodnik . Support the show ([link])
pobierz 18.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#25 Święta w Prowansji
Czy w Prowansji jemy karpia w czasie Bożego Narodzenia? Co to są Santons? Jakie są tradycje świąteczne w Prowansji? O tym rozmawiam z Dominiką Nogier. Święta w Prowansji to temat 25. odcinka podcastu Życie we Francji. W ostatnim w 2020 r. odcinku rozmawiam z Dominiką Nogier ( wycieczkidofrancji.pl ), która była już gościem audycji nr 21. Wtedy rozmawialiśmy o tym, jak kupić nieruchomość we Francji. Z tego nagrania dowiesz się m.in: Co to są Santons? Jak wygląda prowansalska szopka bożonarodzeniowa? Czy Francuzi jedzą karpia? Co składa się na 13 deserów, które są tradycją w Prowansji? Jak długo trwa Boże Narodzenie we Francji? Czy święta w Prowansji to białe święta? Zapraszam do wysłuchania tego odcinka oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie: @lazurowyprzewodnik . Mój blog: LazurowyPrzewodnik.pl . Errata: Dominika wymieniając 13 deserów wspomina o fougasse a l'huille. W rzeczywistości chodzi o deser nazywający się pompe a l’huile. Support the show ([link])
pobierz 26.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#24 Samochód we Francji
Jakie jest obowiązkowe wyposażenie auta we Francji? Gdzie tankować tanio? Jak płacić na autostradzie? Czy Polacy we Francji korzystają z polskiego prawa jazdy? Na te i wiele innych pytań odpowiadam w 24. odcinku podcastu. Tym razem zapraszam do wysłuchania odcinka o samochodach we Francji. Omawiam tu informacje przydatne osobom, które chcą zamieszkać we Francji i mieć auto, a także ciekawostki dla turystów, którzy chcą zwiedzać Francję samochodem (własnym lub wynajętym). Przydatne nazwy i usługi, o których wspominam w audycji: porównywarka ubezpieczeń [link] korzystanie z polskiego prawka we Francji (dla mieszkańców) link do zamówienia naklejki ekologicznej CRIT'Air Sieci parkingowe: Indigo , Interparking , Q-Park , Effia Aplikacja PayByPhone do opłat za parking Aplikacja OPnGO do opłat za parking Wynajem aut od osób prywatnych: getaround , ouicar.fr Zapraszam do odwiedzin mojego bloga LazurowyPrzewodnik.pl oraz do śledzenia mojego profilu na Instagramie @lazurowyprzewodnik . Na koniec jeszcze mała errata. Mówiąc o maksymalnej dozwolonej prędkości 90 i 80 km/h powiedziałem, że dotyczy ona terenu zabudowanego. Chodzi oczywiście o teren niezabudowany. Support the show ([link])
pobierz 36.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#23 Jak wynająć mieszkanie we Francji?
W tym odcinku omawiam proces wynajmu mieszkania we Francji (najem długoterminowy). Gościem odcinka jest Kasia Kos z bloga kasiakos.com , która zdradza, co to jest casting na mieszkanie i jak go wygrać. Niektóre źródła, z których korzystałem zbierając materiały do tego odcinka: [link] [link] [link]   [link]   Serwisy, w których można szukać ogłoszeń wynajmu mieszkań: seloger.com leboncoin.fr pap.fr (bez pośredników) Jak zawsze zapraszam na mojego bloga LazurowyPrzewodnik.pl oraz na profil na Instagramie: @lazurowyprzewodnik . PS. W odcinku zapomniałem wspomnieć o kosztach wywozu śmieci. Support the show ([link])
pobierz 37.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#22 Prowansalskie winnice
W tym odcinku opowiadam o najciekawszych winnicach w Prowansji. Zdradzam na przykład, jakie wino produkuje Brad Pitt, z której winnicy pochodzi logo Chanel oraz gdzie znaleźć polski korkociąg w Prowansji. Jeżeli - tak jak ja, nie znasz się na winie, to ten odcinek jest dla Ciebie! Prowansalskie winnice opisałem szczegółowo w artykule na swoim blogu. Znajdziesz tam mapę winnic, mnóstwo zdjęć i oczywiście ciekawostek związanych z winnicami w Prowansji. Z tego odcinka podkastu o Życiu we Francji dowiesz się także, jak degustować wino, czy degustacje w winnicach są płatne oraz czy trzeba kupić wino po degustacji. Przydatne linki: Artykuł Prowansalskie winnice Blog podróżniczy LazurowyPrzewodnik.pl Strona podkastu Życie we Francji Instagram @lazurowewybrzeze Support the show ([link])
pobierz 24.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#21 Jak kupić nieruchomość we Francji?
Jak kupić mieszkanie lub dom we Francji? O tym rozmawiam z Dominiką Nogier, właścicielką butikowego biura podróży i pośredniczką w zakupie nieruchomości we Francji. W 21. odcinku mojego podcastu "Życie we Francji" rozmawiam z Dominiką Nogier , która opowie o tym, jak sama kupowała dom na Lazurowym Wybrzeżu. Dominika zdradzi także, jakie kroki trzeba podjąć, aby kupić nieruchomość we Francji. Przydatne linki: Butikowe biuro podróży Dominiki wycieczkidofrancji.pl Facebook z ofertą Dominiki Serwis z ogłoszeniami leboncoin.fr Serwis z ogłoszeniami seloger.com Strona podcastu Życie we Francji Blog LazurowyPrzewodnik.pl Instagram Lazurowe Wybrzeże Kontakt z Dominiką Nogier jest możliwy pod adresem: dominika . nogier @ gmail . com (bez spacji). Support the show ([link])
pobierz 33.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#20 Chamonix Mont-Blanc
Chamonix Mont-Blanc to najsłynniejszy ośrodek narciarski we Francji. Warto tu przyjechać także na letni wypoczynek, bo atrakcji nie brakuje! I właśnie o tym, co zobaczyć w Chamonix jest ten odcinek podcastu Życie we Francji. Wszystkie omawiane miejsca i atrakcje Chamonix i okolicy znajdziesz w artykule na moim blogu: Chamonix Mont-Blanc . Podczas audycji wspominam o podkaście Ruszaj w Drogę , który polecam serdecznie. Przy okazji pozdrawiam Kasię i Macieja! Znajdziesz mnie także na Instagramie @lazurowewybrzeze oraz na blogu LazurowyPrzewodnik.pl . Na koniec podziękowania dla Agnieszki za wsparcie językowe podczas podróży. Wybacz, że źle wymawiam wszystkie te nazwy w czasie audycji ;-). Support the show ([link])
pobierz 23.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#19 Śladami Templariuszy i sera Roquefort w Aveyron
W departamencie Aveyron (Oksytania) spędziłem kilka dni nocując w starej owczarni tuż przy jeziorze. W pobliżu produkują słynny ser Roquefort, a okoliczne miasteczka należały dawniej do Templariuszy. O tym wszystkim opowiadam w 19. odcinku podcastu Życie we Francji . Miejsca wymieniane w tym odcinku opisałem na blogu. Polecam te artykuły: Odpoczynek w Aveyron (w tym artykule znajdziesz link do omawianego noclegu) Roquefort-sur-Soulzon Wiadukt Millau Peyre La Couvertoirade Zapraszam także na mój Instagram @lazurowewybrzeze . Support the show ([link])
pobierz 17.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#18 Praca w korporacji we Francji
Gościem tego odcinka podcastu Życie we Francji jest Magda Kuprowska, autorka bloga worldbymagda.com. Magda pracuje w Paryżu w międzynarodowej korporacji. Z Magdą rozmawiałem m.in. o tym, czym się zajmuje, dlaczego w jej biurze nie ma kuchni oraz czy to prawda, że dzień pracy zaczyna przerwą na kawę. Magdę można znaleźć w Internecie na stronie worldbymagda.com . Instagram Magdy: @worldbymagda . Wszystkie odcinki mojego podcastu o życiu we Francji znajdziesz tutaj: Podcast Życie we Francji . Zapraszam także na mojego Instagrama o Lazurowym Wybrzeżu @lazurowewybrzeze ! Support the show ([link])
pobierz 24.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#17 Atrakcje Lazurowego Wybrzeża
Zapraszam do wysłuchania pierwszego odcinka z cyklu o atrakcjach i zwiedzaniu Lazurowego Wybrzeża. Nagrałem łącznie 10 odcinków, których wysłuchanie pozwoli dobrze przygotować się do zwiedzania regionu. Łączny czas nagrań to aż 4 godziny! Wszystkie odcinki możesz zamówić odpłatnie na moim blogu: Audioprzewodnik po Lazurowym Wybrzeżu . Kupując ten produkt pomagasz w rozwoju mojego bloga. Dzięki temu będę mógł stworzyć więcej materiałów przydatnych turystom. Dziękuję za wsparcie! Oto spis odcinków nagranych w ramach tego cyklu: Atrakcje Lazurowego Wybrzeża (czas nagrania: 31:52, odcinek darmowy) Nicea (38:13) Monako Monte Carlo (27:56) Cannes i Wyspy Leryńskie (20:24) Saint-Tropez i okolice (22:05) Grasse i okolice (14:45) Średniowieczne miasteczka (33:52) Alpy Nadmorskie (14:57) Kanion Verdon (13:29) Plaże i wędrówki nadmorskie (24:13) Wszystkie odcinki możesz zamówić na moim blogu: Audioprzewodnik po Lazurowym Wybrzeżu . Zapraszam także na mój Instagram @lazurowewybrzeze oraz profil na fejsie . Support the show ([link])
pobierz 21.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#16 Porównujemy wschodnie i zachodnie wybrzeże Francji
Ten odcinek jest zapisem Apero Live - internetowej rozmowy wideo prowadzonej przez Karolinę Banachowicz z bloga uwielbiamfrancje.com . Karolina organizuje Apero Live co piątek o godz. 19. W trakcie spotkania na żywo, które oglądać można na Instagramie i fejsie Karoliny, prowadząca porusza różne tematy związane z Francją. Stałym elementem Apero Live jest omówienie pitego w czasie spotkania trunku. Na swoje apero Karolina czasami zaprasza gości, a ja miałem przyjemność być jednym z nich. W trakcie naszej rozmowy porównywaliśmy Lazurowe Wybrzeże z zachodnim wybrzeżem Francji. Tam właśnie mieszka Karolina. Zapraszam na mojego bloga LazurowyPrzewodnik.pl oraz na Instagram @lazurowewybrzeze . Support the show ([link])
pobierz 42.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#15 Śmierdzący problem - papierosy we Francji
W tym odcinku podcastu o życiu we Francji narzekam na palaczy papierosów i ciężki los osoby, która nie pali. Słuchając dowiesz się między innymi: ile kosztują papierosy we Francji? gdzie kupić papierosy we Francji? gdzie można palić papierosy, a gdzie jest to zakazane? jak wielu Francuzów pali papierosy? Jak zwykle zapraszam na mój Instagram @lazurowewybrzeze oraz na mojego bloga LazurowyPrzewodnik.pl . Źródła: [link] [link] [link]   [link]  
pobierz 13.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#14 Kiedy kwitnie lawenda? Prowansja i szlak lawendy
W tym odcinku zabieram was na szlak lawendy w Prowansji i odpowiadam na 14 pytań o pola lawendy i lawendę. Odcinek ten jest uzupełnieniem mojego artykułu tematycznego o szlaku lawendy na Prowansji. Artykuł i mnóstwo zdjęć oraz mapa lawendowych pól jest dostępny tutaj: Prowansja i szlak lawendy . W audycji odpowiadam na następujące pytania: Jaka jest różnica pomiędzy lawendą, a lawandyną? Kiedy kwitnie lawenda? Kiedy lawenda jest najładniejsza i ma najlepszy kolor? Gdzie są najładniejsze pola lawendy? Gdzie są pola lawendy najbliżej Nicei? Jak dojechać na pola lawendy pociągiem lub autobusem? Czy są jakieś firmy organizujące wyjazdy na pola lawendy? Ile kosztuje wejście na pole lawendy? Czy nikt mnie nie wygoni z pola lawendy? Gdzie kupić lawendę, olejek lawendowy i lawendowe pamiątki? Czy w sierpniu będzie jeszcze lawenda na polach? Jak się ubrać na pola lawendy? Kiedy najlepiej robić zdjęcia na polach lawendy? Gdzie i kiedy można zobaczyć destylację lawendy? Aby usłyszeć odpowiedź na konkretne pytanie wystarczy skorzystać z opcji rozdziałów / spisu treści. Lawendowe zdjęcia znajdziesz także na moim instagramie @lazurowewybrzeze .
pobierz 23.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#13 Bretania - co warto zwiedzić?
Bretania to wspaniały region na zachód od Paryża. Mieszka tam Kasia Tirilly, autorka bloga Bretonissime.com, która jest gościem 13. odcinka podcastu o życiu we Francji. Tym razem rozmawiam o atrakcjach Bretanii. Co warto zobaczyć w tym regionie? Jakie są najważniejsze atrakcje Bretanii? Co warto tam zjeść? Na te i inne pytania odpowiada gość odcinka - Kasia Tirilly. W trakcie rozmowy padło kilka francuskich nazw. Oto one: przylądki: la Pointe de Corsen, la Pointe du Raz, miasteczka: Locronan, Rochefort-en-Terre, Vannes, Quimper, Morlaix, Dinan, lasy: Brocéliande, Huelgoat, skała na morzu z miasteczkiem: Mont Saint-Michel, miasteczko malarzy: Pont-Aven, owoce morza: palourdes, przekąska: Tartare d'Algues, ciasto budyniowe: Far Breton. Internetowe miejsca Kasi: Blog Bretonissime.com Grupa na fejsie Wakacje w Bretanii Instagram Bretonissime Facebook Bretonissime Jak zwykle zapraszam na swojego bloga: LazurowyPrzewodnik.pl oraz na Instagram: @lazurowewybrzeze . Jestem też dostępny na YT na kanale Lazurowy Przewodnik .
pobierz 25.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#12 Koszty życia we Francji: Lazurowe Wybrzeże
Około 1400 euro miesięcznie wydajemy na koszty stałe żyjąc we Francji. Na co idą te pieniądze? O tym opowiadam w tym odcinku mojego podcastu o życiu we Francji. Z tej audycji dowiesz się między innymi tego, ile płacimy za mieszkanie, telefony, ubezpieczenia i prąd. Omawiam wszystkie nasze koszty stałe (rodzina 2 osoby bez dzieci). Możesz mnie łatwo znaleźć w internecie: Instagram , Facebook , YouTube i oczywiście mój blog LazurowyPrzewodnik.pl . Dziękuję za wysłuchanie tej audycji!
pobierz 12.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#11 Wakacje we Francji w czasie pandemii
Czy można bezpieczenie spędzić wakacje 2020 we Francji skoro trwa pandemia? Gdzie trzeba nosić maseczki? Jak zachować się na plażach i w restauracjach? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w tej audycji! Tym razem rozmawiam z Ewą Krzątała-Jaworską, która jest przewodniczką po Paryżu i innych miastach i rejonach Francji. Wspólnie z mężem Ewa prowadzi biuro podróży Grand Tour . Rozmowa została nagrana 16 czerwca 2020. Jeżeli masz obawy, czy tegoroczne wakacje spędzić we Francji to koniecznie posłuchaj tego nagrania. Dodatkowe informacje znajdziesz w artykule na moim blogu: Wakacje we Francji w czasie pandemii koronawirusa .
pobierz 34.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#10 Życie na Lazurowym Wybrzeżu FAQ
To odcinek z cyklu "pytania i odpowiedzi", w którym odpowiadam na 10. Waszych pytań o życie na Lazurowym Wybrzeżu. Czy w wodzie pływają rekiny? Czy mamy w domach ogrzewanie? Ile zarabiamy, a ile płacimy za mieszkanie? Te i kilka innych pytań znajdziecie w spisie treści tej audycji. W odcinku wspominam o stronach internetowych, na których można szukać mieszkań na wynajem. Oto obiecane linki: leboncoin.fr , seloger.com , pap.fr , entreparticuliers.com . Wszystkie odcinki tego podcastu o życiu we Francji znajdziesz na moim blogu LazurowyPrzewodnik.pl .
pobierz 20.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek