Świat w powiększeniu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja poświęcona tematyce międzynarodowej. To także bieżący komentarz do najważniejszych wydarzeń i przemian zachodzących na świecie. Konflikty, egzotyczne państwa, problemy społeczne świata
Data dodania: 2020-04-20 23:18:41
Data aktualizacji: 2020-05-26 19:00:08
Audycji w katalogu: 53
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
Irena Lasota: wiele ruchów Donalda Trumpa jest obliczonych na wybory
- Sondaże dla Donalda Trumpa zmieniły się, odkąd zaczął codziennie występować w telewizji. Niektórzy nagle zobaczyli człowieka, który sam sobie zaprzecza. W końcu przekonano go, by przestał uczestniczyć w spontanicznych konferencjach prasowych. Za dużo ludzi widziało go w nie najlepszej formie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, publicystka z Waszyngtonu.
pobierz 33.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 dni temu
"Diabelski dylemat". Prof. Lewicki o walce USA z pandemią
- Zamykać społeczeństwo, gospodarkę żeby zmniejszyć liczbę zgonów, czy postępować odwrotnie, a wtedy może się okazać, że gospodarka będzie w na tyle w złym stanie, że pośrednimi ofiarami pandemii będzie znacznie więcej obywateli, których nie będzie stać nawet na najniższy poziom życia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista.
pobierz 16.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Ekspert OSW: partia komunistyczna złamie autonomię Hongkongu
- Partia komunistyczna rękoma parlamentu w Pekinie narzuci ustawę parlamentowi w Hongkongu i de facto złamie jego autonomię - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Bogusz z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
pobierz 34.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Prof. Krasnodębski: UE zawiodła tam, gdzie oczekujemy od niej kompetencji
- Unia jest koordynatorem państw i instytucji w różnych sektorach, a nie zrobiła nic, by państwa europejskie przygotowywały się do tej pandemii - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
pobierz 31.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Ekspert ds. bliskowschodnich: państwa Zatoki Perskiej są w stanie poświęcić Palestynę
- Palestyńczycy najprawdopodobniej zostaną ofiarą historii. Widzimy, że państwa Zatoki Perskiej są w stanie poświęcić Palestynę na rzecz stosunków dyplomatycznych z Izraelem - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Rakowski, dziennikarz, komentator zagadnień polityki bliskowschodniej.
pobierz 34.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 dni temu
"Podchodziłbym do tego z dystansem". Prof. Miszczak o niemieckiej dyskusji ws. broni atomowej
- W kontekście polskiego interesu nie przejmowałbym się tak bardzo twitterowymi dyskusjami dyplomatów. Dla nas ważne jest, żeby bomby zostały w Niemczech - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak (Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH).
pobierz 33.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Ryszard Czarnecki: Polska wśród kilku krajów, które najmniej ucierpiały w związku z epidemią
- Polska, dzięki szybkim i mądrym decyzjom władz oraz mądrości i samodyscyplinie naszego społeczeństwa, jest wśród kilku krajów, które najmniej ucierpiały w związku z epidemią koronawirusa - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
pobierz 34.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
Dr Dariusz Karłowicz: Polacy mają przywilej innego rozumienia Jana Pawła II
- To jest trochę jak z rozumieniem Fryderyka Chopina. Można wyczytać z książek, że Chopin wykorzystywał polskie melodie ludowe, a nawet nauczyć się je rozpoznawać. Można je też po prostu słyszeć. Są takie melodie w dziele Jana Pawła II, które my po prostu słyszymy. To jest nadzwyczajny przywilej - mówił w Polskim Radiu 24 filozof dr Dariusz Karłowicz.
pobierz 25.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 dni temu
Jakie znaczenie dla wyborów w USA będzie miał koronawirus? Dr Wróblewski: nie przesadzałbym z jego wpływem
- Ponad 80 proc. elektoratu Trumpa odda na niego ponownie swój głos. Po stronie przeciwnika reprezentującego Demokratów ta lojalność jest na poziomie 60 proc. Może to sugerować, że będziemy mieli do czynienia z mobilizacją wyborców obecnego prezydenta - powiedział dr Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
pobierz 24.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Włochy łagodzą restrykcje, wkrótce będzie można podróżować po kraju
- Widać, że miał rację włoski rząd, który z tzw. Radą Naukową podjął decyzję o tak długim, dwumiesięcznym zamknięciu - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Rzepczak, korespondentka Polsat News z Rzymu.
pobierz 20.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Atak hakerski GRU na Bundestag. Ekspert: agentura rosyjska działa w Niemczech bardzo mocno
- Angela Merkel przyznała, że codziennie zabiega o lepsze stosunki z Rosją, ale wiadomo, że Rosja nie jest państwem, które bezczynnie się przypatruje, tylko wszędzie ma swoje przyczółki, a Niemcy są jednym z tych państw, gdzie ta agentura rosyjska działa bardzo mocno i to jest tajemnica poliszynela - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, odnosząc się do wystąpienia Angeli Merkel w Bundestagu.
pobierz 30.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
"Wszystkie wskaźniki pokazują przewagę Bidena". Czy pandemia uniemożliwi reelekcję Trumpowi?
- Tak pokazują właściwie wszystkie wskaźniki. Zgodnie z jednym z najnowszych badań konserwatywnego portalu Real Clear Politics, prawdopodobny kontrkandydat prezydenta Trumpa Joe Biden ma przewagę ok. 5,3 pkt. proc. poparcia - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, autor książek reporterskich.
pobierz 34.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
Prof. Krasnodębski: czeka nas wielka batalia o pieniądze w Unii Europejskiej
- W tej chwili sytuacja będzie dramatyczna ze względu na pewną recesję. Czeka nas wielki spór o to, gdzie kierować ten strumień pieniędzy przeznaczonych na odbudowę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł PiS.
pobierz 34.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
"Pogubił się". Publicysta o działaniach premiera Borisa Johnsona w czasie pandemii
- W Polsce restrykcje wprowadzono dosyć wcześnie, a w Wielkiej Brytanii gwałtownie zmieniono kurs podczas stężenia koronawirusa. Premier Boris Johnson pogubił się, bo takich gwałtownych ruchów się nie wykonuje - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Pernak, tłumacz i publicysta mieszkający w Wielkiej Brytanii.
pobierz 35.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
Rosyjskie specsłużby w cyberprzestrzeni. "Działania nie mają charakteru jednowektorowego"
- Nie powinno dziwić, że Rosja może w ten sposób postępować i prowadzić taką grę, jak choćby destabilizacja sytuacji w danym kraju poprzez rozesłanie blisko 700 maili do szkół - powiedział Wojciech Pokora, dziennikarz Radia Lublin i jeden ze współautorów portalu stopfake.org.
pobierz 34.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Państwa bałtyckie luzują kolejne ograniczenia związane z pandemią
Ponad trzy i pół tysiąca mieszkańców Litwy skorzystało z propozycji tamtejszego ministerstwa zdrowia, aby poddać się na ochotnika badaniom na koronawirusa. Władze kraju poinformowały, że wyniki mogą napawać optymizmem. O walce z pandemią w krajach bałtyckich w inforomował korespondent Polskiego Radia, Kamil Zalewski. 
pobierz 16.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Jan Żaryn: sojusz III Rzeszy i ZSRR miał na celu wywołanie wojny. Odpowiedzialność spada na oba państwa
- Hitlerowski reżim III Rzeszy i bolszewicka Rosja Stalina zawarły sojusz 23 sierpnia 1939 roku tylko i wyłącznie w tym celu, żeby móc rozpocząć wojnę. Taki był cel tego sojuszu. Czyli wywołanie II wojny światowej jest bez wątpienia decyzją, którą podjęły te dwa państwa - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk.
pobierz 35.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
"Rozważane jest głosowanie korespondencyjne". Olga Doleśniak-Harczuk o wyborach do Bundestagu
- Wybory do Bundestagu odbędą się prawdopodobnie 23 października br. Jeśli partie niemieckie postanowią, że korespondencyjna forma głosowania będzie bezpieczna, z pewnością przeforsują tę formę głosowania w Bundestagu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, ekspert Instytutu Staszica.
pobierz 35.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
Dr Michał Lubina: Donald Trump chce uczynić z Chin główne hasło wyborcze
- Donaldowi Trumpowi chodzi o to, by z Chin uczynić główne hasło kampanii. Byłoby to dla niego wygodne, bo odwróciłoby to uwagę od kwestii gospodarczych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Lubina z UJ, podróżnik.
pobierz 35.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
"Zadziałali tak, jak Chińczycy". Grzegorz Kuczyński o postępowaniu Rosji wobec COVID-19
- Wbrew zapewnieniom władz, że Rosja może uniknąć losu innych krajów, okazało się, że Rosjanie są narażeni na koronawirusa tak samo jak wszyscy mieszkańcy świata -  powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert od spraw polityki wschodniej.
pobierz 35.2 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek