Świat w powiększeniu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja poświęcona tematyce międzynarodowej. To także bieżący komentarz do najważniejszych wydarzeń i przemian zachodzących na świecie. Konflikty, egzotyczne państwa, problemy społeczne świata
Data dodania: 2020-04-20 23:18:41
Data aktualizacji: 2020-08-07 22:15:10
Audycji w katalogu: 78
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
"Za deklaracjami idą realne zmiany". Dr Jacek Raubo o zwiększeniu liczby wojsk USA w Polsce
- Odeszliśmy od czasów, gdy Niemcy były granicą wojsk USA. Amerykańscy dowódcy dostają nowe zadania w kierunku flanki wschodniej. Pragmatyzm polityczny ściera się z potrzebami wojskowymi - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Jacek Raubo (Defence24). Gościem audycji była również Anna Maria Dyner (PISM).
pobierz 22.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
"Lobbysta Gazpromu i przyjaciel Putina". Olga Doleśniak-Harczuk o Gerhardzie Schroederze
- Nie lekceważyłabym roli byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera jako lobbysty Gazpromu, który występuje oficjalnie przed komisją Bundestagu ds. energii i udziela rad, jak Niemcy mają się zachować względem USA - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica.
pobierz 33.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
"Putin chce spełniać dynastyczną rolę". Witold Waszczykowski o referendum w Rosji
- W planie maksimum Władimira Putina jest odbudowanie potęgi Rosji do poziomu ZSRR. Jest to jednak nierealne, nie ma na to środków. W planie minimum jest odtworzenie XIX-wiecznego koncertu mocarstw, gdy świat był zarządzany przez 5-6 państw - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Witold Waszczykowski. 
pobierz 35.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Podtrzymuje politykę zacieśniania współpracy z polskim rządem". Jarosław Guzy o Donaldzie Trumpie
- W interesie NATO jest to, by jak najwięcej wojsk amerykańskich znalazło się na wschodniej flance, czyli tam, gdzie leży ciężar walki z Rosją, w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta z PAP, Jarosław Guzy.
pobierz 35.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Prof. Krzysztof Miszczak: kwestia odszkodowań i zadośćuczynienia od Niemiec musi zostać rozwiązana
- Niemcy muszą zaproponować Polsce uregulowania kwestii reparacji na wszystkich poziomach. Ludzie pamiętający II wojnę wymierają, ale ta sprawa dotyczy nie samych ofiar, także ich dzieci. To bardzo ważny problem stosunków polsko-niemieckich - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
pobierz 33.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Ruch wzrósł dziesięciokrotnie". Kamil Zalewski o otwarciu granic między Polską a Litwą
- Spora część mieszkańców Litwy była zaskoczona faktem, że w piątek niespodziewanie została otwarta granica w dwie strony, a w sobotę potok samochodów ruszył do Polski - mówił w Polskim Radiu 24 Kamil Zalewski. Korespondent Polskiego Radia z Wilna przypomniał, że w polskich sklepach ceny są niższe niż na Litwie i dlatego Litwini przyjeżdżają na zakupy do Polski.
pobierz 15.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Prokuratura nie przesądza niczyjej winy". Urszula Rzepczak o przesłuchaniu premiera Włoch Guiseppe Conte
- Prokurator z Bergamo Maria Cristina Rota chciała porozmawiać z premierem, jako osobą najlepiej poinformowaną. Nie przesądza niczyjej winy, jedynie bada, kto zawinił. Sprawdza, kto miał kompetencje, żeby tę strefę zamknąć - mówiła w Polskim Radiu 24 Urszula Rzepczak, korespondentka Polsat News z Rzymu.
pobierz 16.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Tomasz Pernak: Wielka Brytania obawia się organizacji rewolucyjnych
- Ludzie nie przestrzegają zaleceń związanych z epidemią, a do niekontrolowanego tłumu przyłączają się ci, którzy widzą w tym interes. Są organizacje, które za pieniądze wynajmują się do kreowania rewolucji i Wielka Brytania się ich obawia - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Pernak, tłumacz i publicysta zamieszkały w Wielkiej Brytanii.
pobierz 34.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Takich konfliktów będzie można generować znacznie więcej". Publicysta o sytuacji w USA
- Problemy tego typu jak w USA są podnoszone w różnych miejscach na świecie i mogą być bardzo skutecznie wykorzystywane przez Rosję czy Chiny, aby zdestabilizować USA od wewnątrz i generować konflikt społeczny - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz, pisarz i podróżnik. 
pobierz 35.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dr Tomasz Deptuch: układy dot. broni nuklearnej bez Chin są USA nie na rękę
Układy z Rosją dot. broni nuklearnej ograniczają Stany Zjednoczone - ocenił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Deptuch, redaktor pisma "Układ Sił". - Rosja ich przestrzega, a Chiny nie są ich stroną, więc mogą właściwie robić to, co chcą - mówił.
pobierz 34.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Reakcje niemieckich polityków na doniesienia ws. wycofania żołnierzy USA. Ekspert: potężny szok
- Informacje dotyczące planu Donalda Trumpa mocno wstrząsnęły niemiecką polityką. Nikt nie konsultował z Niemcami możliwości wycofania części wojsk USA. Wtajemniczony w te plany nie został szef dyplomacji naszych zachodnich sąsiadów Heiko Maas - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica i "Nowego Państwa".
pobierz 16.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Konstruktywna współpraca". Prezes ZUS o wkładzie prezydenta w programy pomocowe
- Andrzej Duda od początku sprawowania urzędu prezydenta interesował się sprawami społecznymi i pomocą dla przedsiębiorców - powiedziała w Polskim Radiu 24 Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 
pobierz 7.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Prof. Lewicki: Trump uznaje obecność wojsk USA w Niemczech za relikt zimnej wojny
- Celem Trumpa jest zmniejszenie liczby żołnierzy stacjonujących na całym świecie. Nie potrzebuje być wszędzie i płacić za to, że wszędzie jest - powiedział prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Polska ma szansę być głównym miejscem amerykańskim w Europie. - dodał. 
pobierz 26.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Zamieszki nie mają przełożenia na giełdę". Roman Rewald o sytuacji w USA
- To, co się dzieje w związku z zamieszkami nie ma przełożenia na giełdę. Znacznie większy wpływ na giełdy miało zamknięcie kraju z powodu koronawirusa. Teraz kraj się powoli otwiera i giełda reaguje pozytywnie - powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Rewald, prawnik, Amerykańska Izba Handlowa.
pobierz 31.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Irena Lasota o protestach w USA: reakcja Demokratów jest żadna
- Joe Biden powiedział mniej więcej to, co mógłby napisać każdy speech writer (autor przemówień - red.), czyli nic ciekawego. Kongres też - są ludzie, którzy spodziewali się, że demokratyczna większość w Izbie Reprezentantów stanie okoniem przeciwko prezydentowi, ale tego nie zrobili. Dlaczego - nie wiem - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, polska publicystka mieszkająca w Waszyngtonie.
pobierz 35.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dymisja rządu na Białorusi. Co to może oznaczać w kontekście wyborów prezydenckich?
- Z punktu widzenia polskiej polityki i pytania, co zrobić, by Białoruś stawała się mniej zależna od Rosji, zmiana na stanowisku premiera nie przynosi niczego nowego - powiedział Rafał Dzięciołowski, prezes Fundacji Solidarności Międzynarodowej i ekspert ds. polityki wschodniej.
pobierz 34.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Ameryka Łacińska nowym centrum pandemii koronawirusa. "Już ponad milion przypadków"
- W całej Ameryce Łacińskiej mamy ponad milion przypadków zakażeń, z czego połowa przypada na Brazylię, która znalazła się na drugim miejscu na świecie pod względem liczby zakażonych - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Joanna Gocłowska-Bolek, latynoamerykanistka z Uniwersytetu Warszawskiego. Łagodzenie obostrzeń we Włoszech komentowała Urszula Rzepczak, korespondentka Polsat News.
pobierz 34.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Mamy tutaj także konflikt polityczny". Witold Waszczykowski o zamieszkach w USA
- Mam nadzieję, że amerykański wymiar sprawiedliwości zajmie się policjantem, który udusił człowieka, ale nie usprawiedliwia to wandalizmu, atakowania władz amerykańskich, pomników i historii - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS.
pobierz 34.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Ameryka jest ufundowana na podziałach rasowych". Marcin Makowski o zamieszkach w USA
- Ameryka jest ufundowana na podziałach rasowych i jeden czarnoskóry prezydent niczego tutaj nie zmienia. To historia tak stara jak USA, natomiast skala tych zamieszek jest zaskakująca nawet dla samych Amerykanów - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Makowski z "Wirtualnej Polski".
pobierz 35.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dr Jasina o koronawirusie w Rosji: nie mamy danych o sytuacji w wielu republikach
- Poza izolacją, która ma miejsce w Moskwie i Petersburgu w gruncie rzeczy nie mamy dobrych danych z wielu republik Rosji, zwłaszcza republik azjatyckich, ale też republik kaukaskich, w tym Czeczenii - mówił w Polskim Radiu 24 dr Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
pobierz 18.7 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek