Świat w powiększeniu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja poświęcona tematyce międzynarodowej. To także bieżący komentarz do najważniejszych wydarzeń i przemian zachodzących na świecie. Konflikty, egzotyczne państwa, problemy społeczne świata
Data dodania: 2020-04-20 23:18:41
Data aktualizacji: 2021-01-23 09:50:08
Audycji w katalogu: 176
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
Inauguracja prezydentury Joe Bidena. Irena Lasota: na początku będzie bardzo trudno o spokój społeczny
- Będzie bardzo trudno na początku o to, żeby zapanował spokój społeczny, ponieważ prasa i media są ciągle bardzo rozjuszone i wszystko, co robi Biden, komentowane jest jako odkręcanie tego, co zrobił Donald Trump - powiedziała o nastrojach w Stanach Zjednoczonych publicystka, Irena Lasota.
pobierz 33.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 dni temu
Ofensywa gospodarcza Chin. Jacek Przybylski: w czasie pandemii zwiększyli swój udział w globalnym eksporcie
- W 2020 roku Chiny były jedynym krajem w grupie G7, który odnotował wzrost PKB. Biorąc pod uwagę to, że większość państw cieszy się z niedużej recesji, to widzimy, jak ogromną siłę mają Chiny - powiedział Jacek Przybylski z tygodnika "Do Rzeczy".
pobierz 34.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Nowy szef CDU. Ekspert: Laschet należy do zaufanego grona Merkel
- Interes Niemiec od wielu lat zamyka się w stwierdzeniu, że z Rosją należy utrzymywać jak najbliższe kontakty i jest to kraj ważny ze względów gospodarczych i politycznych - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, korespondentka z Niemiec i Bałkanów, ekspert Instytutu Staszica. 
pobierz 34.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse o nowym szefie CDU: jest przyjazny Putinowi oraz pogłębieniu relacji z Rosją
- Armin Laschet wypowiadał się za pragmatycznym podejściem w stosunku do Rosji. W jego mniemaniu oznacza to ochronę niemieckich interesów gospodarczych związanych z wieloma niemieckimi firmami operującymi na rosyjskim rynku- mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse, europeista.
pobierz 34.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 dni temu
Prof. Madajczyk: nic jeszcze nie przesądza losu kandydatury na następcę Merkel
- Pytaniem jest to czy Armin Laschet ma potencjał, by aspirować do bycia kanclerzem Niemiec - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
pobierz 32.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
"Przesunęła się na lewo, popełniła błąd w polityce migracyjnej". Prof. Miszczak o Merkel
- Obecna kanclerz Niemiec była elementem stabilizującym, harmonizującym interesy niemieckie. Ale jej opcja polityczna przesunęła się bardzo na lewo. Popełniła ona pewien błąd w polityce migracyjnej - ocenił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej. 
pobierz 34.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
Prof. Nowak: Kamala Harris będzie odgrywać większą rolę niż poprzedni wiceprezydenci
- Ze względu na podeszły wiek i słabą kondycję fizyczną prezydenta Joe Bidena może odegrać większą rolę niż zazwyczaj odgrywali wiceprezydenci - stwierdził w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Nowak, odnosząc się do przyszłego stanowiska Kamali Harris.
pobierz 34.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w kontekście pandemii. Prof. Maciej Szymanowski: przeważa optymizm
- Drugi temat, który się pojawił, dotyczył tego, jak będzie wyglądała nowa rzeczywistość po pandemii. Przeważa optymizm, opinia, że nasze państwa potrafią sobie poradzić w kryzysowych warunkach - powiedział o spotkaniu szefów parlamentów grupy V4 prof. Maciej Szymanowski z Instytutu Felczaka. Gościem "Świata w powiększeniu" był także dziennikarz Grzegorz Kuczyński.
pobierz 34.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
Niemcy powołują fundację klimatyczną. Ekspert: ma pomóc w budowie Nord Streamu 2
- Fundacja ma służyć temu, żeby firmy, które są zagrożone sankcjami amerykańskimi, nie przestraszyły się, tylko kontynuowały budowę gazociągu - powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica o powołanej przez Niemców specjalnej fundacji klimatycznej. Gościem "Świata w powiększeniu" był także amerykański korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
pobierz 34.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
Pandemia i wybory w Izraelu. Dr Agnieszka Bryc: to korzystne dla premiera Netanjahu
- W Izraelu sprzęgły się ze sobą ważne wydarzenia. Po pierwsze pandemia. Wbrew temu, co słyszymy Izrael zwyżkuje, jeśli chodzi o zachorowania. Cały czas jest lockdown. Kryzys pandemiczny trwa, mimo ogromnego sukcesów ze szczepionką - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc. 
pobierz 35.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
Prof. Lewicki o wydarzeniach na Kapitolu: skandaliczne, ale to żaden "koniec demokracji"
- Było to wydarzenie jednostkowe, trwające, powiedzmy, 2 godziny, podczas którego dokonano aktu wandalizmu, doszło do niepotrzebnych sytuacji, w szczególnie wypadków śmiertelnych - to jest jasne. Ale na tym się skończyło. Jak można w tej sytuacji mówić o "śmierci demokracji"? - mówił o zamieszkach na Kapitolu w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista (UKSW).
pobierz 34.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
Prof. Krasnodębski o zakupie przez Niemcy dodatkowych szczepionek: solidarność europejska jest fasadą
- Niby są wspólne zakupy i podział szczepionki według liczby mieszkańców, ale na boku bogate kraje kupują sobie ją w sposób ukryty, tak jak Niemcy. Gdy Angela Merkel mówiła o solidarności oraz wspólnych zakupach na zasadzie umowy między państwami, to w tym samym czasie Niemcy zapewnili sobie dodatkowe szczepionki - powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
pobierz 35.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
"Służby w ogóle nie obstawiły Kongresu". Irena Lasota o wydarzeniach w USA
- Kapitol jest przede wszystkim budowlą, której można świetnie bronić. Pokazano to latem, kiedy w Waszyngtonie odbywały się marsze Black Lives Metter. (...) Dziwne jest to, że ci, którzy dbają o bezpieczeństwo Kongresu, w ogóle go nie obstawili - mówiła w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, dziennikarka, publicystka i pisarka na co dzień mieszkająca w Waszyngtonie.
pobierz 34.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
"To są kraje męczenników". Ks. prof. Naumowicz o kościele na Bliskim Wschodzie
- Wschód jest dotknięty od wieków bardzo bolesnym prześladowaniem - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Józef Naumowicz z UKSW, komentując sytuację kościoła Ormian. Państwa Bliskiego Wschodu określił "krajami męczenników".
pobierz 32.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Aleksandra Rybińska o wyborach szefa partii CDU: Angela Merkel jest niezastąpiona
- Wszyscy kandydaci, których mamy, a jest ich trochę, na pierwszy rzut oka nie ma takiego samego formatu jak "teflonowa kanclerz". W związku z tym wybór będzie trudny, to pewne. To widać już teraz. CDU jest bardzo podzielone, jeśli chodzi o potencjalnych kandydatów - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Aleksandra Rybińska, publicystka "Sieci".
pobierz 35.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
Nastroje na Wyspach po brexicie. Dr Przemysław Biskup: dla Brytyjczyków to zamknięcie pewnego etapu
- Większość Brytyjczyków jest zadowolona z umowy z tego względu, że jest to zamknięcie pewnego etapu. Umowa broni podstawowych zasad współpracy gospodarczej - powiedział dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Dodał przy tym, że jednak trudno mówić o entuzjazmie. 
pobierz 32.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
"Demokraci nie są monolitem". Prof. Zbigniew Lewicki o wyborach do Senatu w USA
- Joe Bidenowi bardzo trudno będzie mu realizować wszelkie kontrowersyjne projekty. Republikański Senat mógłby mu pomóc jako "chłopiec do bicia" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista (UKSW).
pobierz 35.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
"Protesty się uspokajają ale nie wygasają". Bartosz Tesławski o sytuacji na Białorusi
- Paliwem protestów jest to, że Białorusini po raz pierwszy się "policzyli". Protesty na Białorusi przeciwko władzy się zdarzały, tak jak i fale migracji. Jednak Białorusini po raz pierwszy zaprotestowali przeciwko swojej władzy w takiej skali i choć władza odpowiedziała w miarę ostro, zobaczyli, że jest ich aż tylu - mówił w Polskim Radiu 24 Bartosz Tesławski, naczelny portal Na Wschodzie.
pobierz 35.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
Tomasz Wróblewski: żyjemy w rozproszonym świecie
- Globalizacja była wielkim procesem konsolidacji, budowy strumieni przepływu towarów, ludzi i relacji. To był płaski świat, wszyscy byliśmy na wyciągnięcie ręki - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski szef Warsaw Enterprise Institute. 
pobierz 37.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
"Postępująca polaryzacja społeczeństwa amerykańskiego". Philip Steele o prezydenturze Trumpa
- Polaryzacja społeczeństwa amerykańskiego postępuje od dłuższego czasu - stwierdził w Polskim Radiu 24 historyk, Philip Earl Steele, komentując okres prezydentury Donalda Trumpa.
pobierz 32.7 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek