Świat w powiększeniu

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja poświęcona tematyce międzynarodowej. To także bieżący komentarz do najważniejszych wydarzeń i przemian zachodzących na świecie. Konflikty, egzotyczne państwa, problemy społeczne świata
Data dodania: 2020-04-20 23:18:41
Data aktualizacji: 2020-10-30 04:35:04
Audycji w katalogu: 101
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 11 godz. temu
"Technologie nuklearne, dostawa gazu i cyberbezpieczeństwo". Naimski o współpracy pomiędzy Polską a USA
- Dialog Polski z USA obejmuje kilka istotnych aspektów współpracy. To między innymi dostawy gazu skroplonego do naszego kraju i kwestie związane z bezpieczeństwem w sieci. Istotnym elementem jest także współpraca w dziedzinie technologii nuklearnych, energetycznych - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. 
pobierz 22.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 dni temu
Irena Lasota o wyborach w USA: możemy być spokojni o obecność USA w NATO
- I Demokraci, i Republikanie podtrzymują istnienie NATO i obecność Ameryki w NATO - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, korespondentka z Waszyngtonu. Dodała, że w przypadku obu partii, nie ma mowy o odejściu od sojuszy europejskich. 
pobierz 22.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Ekspert o wyborach lokalnych na Ukrainie: powstaje samorząd podobny do polskiego, to przełomowe
- To jest powstanie w tym momencie faktycznie zbliżonego trochę do rozwiązań polskich samorządu terytorialnego na Ukrainie - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dariusz Materniak, ekspert z portalu PolUkr.net. Jak podkreślił, wybory lokalne na Ukrainie mają ze względu na tę reformę samorządową charakter przełomowy.
pobierz 19.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
"Istotą jest wspieranie skrajnych stanowisk, które wprowadzają zamęt". Dr Bryc o wpływie Rosji na wybory w USA
- Nie chodzi o to, żeby Rosjanie opowiedzieli się po którejś ze stron. Istotą jest wspieranie bardzo skrajnych, przeciwnych stanowisk, które wprowadzają zamęt, chaos i szum informacyjny w społeczeństwie, któremu w takim obliczu jest trudniej podejmować racjonalne decyzje - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 
pobierz 22.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 dni temu
"Dla Amerykanów najważniejsze są miejsca pracy". Prof. Żyro o wyborach w USA
- Obydwaj kandydaci zapewniają, że mają pomysł jak ożywiać gospodarkę Stanów Zjednoczonych w czasie pandemii. Polityka jest jednak obietnicą, bazuje na niej. Dopiero po wyborze prezydenta zobaczymy, jak to jest naprawdę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Żyro z Uniwersytetu Warszawskiego.
pobierz 34.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Prof. Góralczyk: w Chinach uważa się, że ktokolwiek wygra wybory w USA, to będą kłopoty
- Każdy w Chinach wie, iż praktycznie jedyna dziedzina, w której jest w Ameryce takie samo podejście obydwu konkurujących partii i kandydatów, to są Chiny. Czyli niezależnie od tego, kto będzie prezydentem po 3 listopada tego roku w Stanach Zjednoczonych, to kwestia zatargów, problemów i wyzwań w stosunkach z Chinami pozostanie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bogdan Góralczyk, sinolog, wykładowca UW, były ambasador w Pekinie.
pobierz 23.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
Więcej wojsk USA trafi do Polski? Budzisz: element polityki dzielenia się ciężarami bezpieczeństwa
- Z Chinami i Rosją trzeba mierzyć się na pozaważnie. Amerykanie nie są w stanie w obecnej sytuacji samodzielnie gwarantować bezpieczeństwa w starciu z tymi rywalami. Dlatego trzeba budować system sojuszy, a sojusznicy muszą ponosić większe ciężary bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. międzynarodowych Marek Budzisz, komentując zapowiedzi szefa Pentagonu.
pobierz 34.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
"Celowa dezinformacja". Artur Wróblewski o wypowiedziach Joe Bidena
- Tego typu wypowiedzi człowieka, który ma 77 lat, i jak mówią niektórzy jest marionetką w rękach lewicowych środowisk, nie powinny zaskakiwać - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
pobierz 34.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
"Zastraszanie społeczeństwa". Zarembiuk o zapowiedziach użycia broni wobec demonstrantów na Białorusi
- Społeczeństwo widzi, że władza próbuje je oszukać, ludzie będą wychodzić ponownie na ulice, ponieważ żaden z ich postulatów do dzisiaj nie został spełniony - mówił w Polskim Radiu 24 o protestach na Białorusi Aleksander Zarembiuk (Dom Białoruski).
pobierz 31.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
"Im trudniej, tym większy sens utrzymywania kontaktów". Jacek Saryusz-Wolski o Trójkącie Weimarskim
- Znajdujemy się raczej na kursie kolizyjnym z Berlinem i Paryżem.  Jest to bardzo trudne partnerstwo, bo wiele spraw nas dzieli - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.  
pobierz 22.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
Prof. Miszczak o Trójkącie Weimarskim: jest równoramienny, Polska odgrywa coraz większą rolę
W Paryżu odbędzie się spotkanie szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec w ramach Trójkąta Weimarskiego. Podczas rozmów zostaną poruszone m.in. kwestie współpracy europejskiej w walce z pandemią koronawirusa oraz sytuacja na Białorusi. Do tematu odniósł się w audycji "Świat w powiększeniu" prof. Krzysztof Miszczak z Zakładu Bezpieczeństwa Międzynarodowego SGH.
pobierz 23.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Ekspert: w sprawie Nord Stream 2 Ukraina mówi jednym głosem z Polską i USA
- Rosja wielokrotnie pokazywała, że potrafi szantażować Ukrainę zakręcaniem kurka, ceną gazu. Nord Stream 2 odgrywa tutaj olbrzymią rolę i wspólny głos Polski i Ukrainy, jeśli chodzi o tę inwestycję, jest bardzo ważny - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Bobołowicz, dziennikarz i korespondent w Kijowie. 
pobierz 23.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Konflikt o Górny Karabach. "Turcja chce zostać regionalnym mocarstwem"
- Turcja czuje się silna, mocna i uważa, że na tym konflikcie jest w stanie budować swoją pozycję regionalnego mocarstwa. Co niepokoi, bo może świadczyć o tym, że konflikt może dalej eskalować - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, dziennikarz i podróżnik. Gościem audycji był także Jerzy Marek Nowakowski, były ambasador RP w Armenii. 
pobierz 22.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
"Gra toczy się o duże pieniądze". Tomasz Grzegorz Grosse o powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością
- W dalszym ciągu jest tak, że jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. W tym wypadku o bardzo duże - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Uniwersytetu Warszawskiego.
pobierz 23.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
Ambasador Armenii: zwracamy się do naszych partnerów, by mocniej opowiedzieli się za rozwiązaniem konfliktu
- Konflikt może być spowalniany, ale ciężar kompromisu spoczywa na wszystkich stronach. Podejście maksymalistyczne zapobiega przeprowadzeniu takich negocjacji i osiągnięciu porozumienia. Z tego powodu zwracamy się do wszystkich naszych partnerów na całym świecie, aby w mocniejszy sposób opowiedzieli się za rozwiązaniem konfliktu - mówił w Polskim Radiu 24 Samvel Mkrtchian, ambasador Armenii w Polsce.
pobierz 36.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
"Stygmatyzowanie naszego państwa i rządu". Waszczykowski o propozycji Niemiec ws. praworządności
- Nawet jeśli oni nie zdołają stworzyć mechanizmu, który będzie uzależniał fundusze europejskie od praworządności, którą sobie wymyślili, to i tak nie chodzi tu o prawo, ale o to, żeby stygmatyzować państwo, rząd, aby utrudnić mu funkcjonowanie gospodarcze i w ten sposób wymusić zmiany, a nawet obalenie rządu - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Waszczykowski, europoseł PiS. 
pobierz 22.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Czy Kadafi finansował kampanię byłego prezydenta Francji? Ruszył proces Nicolasa Sarkozy'ego
 - W 2011 roku Francja stała na czele koalicji trzech państw, które przyczyniły się do upadku reżimu Muammara Kadafiego - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Olivier Bault, francuski publicysta mieszkający w Polsce. 
pobierz 23.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
Trump zakażony COVID-19. Ekspert: prezydent USA czerpie z takich sytuacji polityczną siłę
- Donald Trump buduje swoje zaufanie na poparciu społecznym i sympatii. Gdyby był to jakiś rodzaj gry i w trakcie drugiej kadencji coś takiego wyszłoby na jaw, wtedy to poparcie zmieniałoby się w ogromną niechęć - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter ekspert ds międzynarodowych (Uniwersytet Warszawski).
pobierz 22.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
"Jest ułomny". Prof. Genowefa Grabowska o raporcie KE ws. praworządności
- Mam wrażenie, że KE nie przeprowadziła należytej selekcji informacji i wyciągnęła błędne wnioski - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Genowefa Grabowska. Komisja Europejska ujawniła w środę raport z oceny praworządności w UE. 
pobierz 33.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
Ryszard Czarnecki: nie ma podstaw prawnych, by powiązać fundusze europejskie z kwestią praworządności
- Europejski Trybunał Obrachunkowy skrytykował propozycję powiązania praworządności z funduszami. Podkreślił, że uznaniowość w tej sprawie stworzy pole do nadużyć politycznych. To, że prezydencja niemiecka bawi się w ten sposób, źle świadczy o Niemcach, którzy próbowali do tej pory unikać tego typu konfrontacji - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
pobierz 22.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek