Posłowie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski, wraz z zaproszonymi gośćmi omawiają gorące nowości wydawnicze.
Data dodania: 2020-04-20 23:19:24
Data aktualizacji: 2021-01-26 05:20:08
Audycji w katalogu: 40
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 5 dni temu
"Dlaczego król elfów nie znosił baśni". Piotr Gociek: urzekł mnie już sam tytuł
- Po przeczytaniu tej książki mam ochotę, żeby przeczytać całą trylogię, bo uważam, że Holly Black jest autorką bardzo ciekawą. To jest trudna nisza. Bardzo spodobał mi się wymyślony przez nią magiczny świat. Jest bardzo okrutny. On mi trochę przypominał ten z powieści "Johnatan Strange i Mr Norrell" Susanne Clarke - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był Łukasz Orbitowski.
pobierz 32.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
J.K. Rowling "Ikabog". Piotr Gociek: mamy tu wiele cudownych scen
- Jest to przepiękna w mojej opinii bajka o tym, jak władza manipuluje całym społeczeństwem, gdyż mamy nieudolnego, aż dobrotliwego króla Alfreda, na którego wszyscy mówią Fred. To taki poczciwy głupek - powiedział o najnowszej książce J.K. Rowling na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Orbitowski.    
pobierz 32.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
"Kocham Cię Lilith". Orbitowski: książka jest dużo lepsza niż tytuł
- Po prostu mamy książkę faceta, który chce pokazać, jak pięknie potrafi pisać, jak wiele umie przekazać, ile rzeczy w nim buzuje i ile ma on do powiedzenia. W przypadku debiutanta to jest całkiem zasadne - powiedział o książce Radka Raka na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Orbitowski.        
pobierz 30.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
"Słoń Południowy". Gruzińska powieść moralnego niepokoju
- Wydaje mi się, że takie książki piszą smutni intelektualiści lub doktoranci humanistycznych uniwersytetów. To opowieść o złamanym życiu i samotności, która jest losem nas wszystkich - mówił o książce Arczila Kikodze "Słoń Południowy" krytyk i pisarz Łukasz Orbitowski.
pobierz 32.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
"Opowiadania są lekkie, takie z przymrużeniem oka". Dyskusja o książce "Świąteczne tajemnice"
- Napisanie dobrego, kryminalnego opowiadania wigilijnego jest ogromnym wyzwaniem literackim - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, odnosząc się do literatury kryminalnej skupionej na okresie świątecznym. 
pobierz 32.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Powieść Susanne Clarke "Piranesi". Piotr Gociek: skomplikowana, ale ładna
- Książka "Piranesi" to jest rzecz, która przez pierwszą połowę mocno nas konkluduje i zastanawiamy się, czy przypadkiem nie trafiliśmy do świata sztuki dla sztuki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Gociek. 
pobierz 31.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Rosji na nowo, czyli "Dziewięć opowiadań z obłędem w tle"
- Czytając wstęp, uświadomiłem sobie, że z pisarkami rosyjskimi jestem na bakier i one giną pod nawałem wielkich rosyjskich pisarzy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Łukasz Orbitowski. 
pobierz 30.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Norman, chłopak bez supermocy", czyli świat pełen superbohaterów
- Książka przedstawia naszą rzeczywistość, z tą różnicą, że każdy ma jakieś moce, mniej lub bardziej użyteczne. Ujawniają się one w specyficznych okolicznościach - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz i krytyk Łukasz Orbitowski. 
pobierz 21.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Kompendium inteligenta". Orbitowski o książce "Po co czytać klasyków"
- Patrzę na tę książkę jako wysoki lotów dziennik fascynata książek. Mamy tu kompendium inteligenta. Ogromną rolę odgrywa tutaj język - mówił o książce Italo Calvino "Po co czytać klasyków" w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski.
pobierz 21.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
"Moja Jugosławia" Gorana Vojnovicia, czyli w bałkańskim kotle
- Mnogość tematów i postaci "Mojej Jugosławii" podany jest z naturalną lekkością. Tę powieść bardzo dobrze się przyjmuje, chce się czytać dalej, żeby wiedzieć, co będzie. Chwyta też za serce lirycznymi obrazami - mówił na antenie Polskiego Radia 24 pisarz i krytyk Łukasz Orbitowski. 
pobierz 32.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Piotr Gociek o opowiadaniach R. A. Lafferty'ego: jestem absolutnie zakochany
- 87 lat przeżył R.A. Lafferty, napisał mnóstwo opowiadań, kilkadziesiąt powieści, ale to w opowiadaniach był absolutnym mistrzem - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Wraz z Łukaszem Orbitowskim w audycji "Posłowie" omawiali kolejny zestaw nowości książkowych.
pobierz 21.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Literatura czasów brexitu. Ali Smith – "Jesień"
- Mamy do czynienia z książką niesłychanie wykalkulowaną, napisaną z przepisem na tzw. książkę ważną w XXI wieku - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który z Łukaszem Orbitowskim recenzował w Polskim Radiu 24 nowości wydawnicze.
pobierz 31.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
"Koncepcje nie były specjalnie odkrywcze". Najnowsza książka Teda Chianga w audycji "Posłowie"
- Bardzo podoba mi się u Teda Chianga, że on jest takim staromodnym autorem science fiction. Jego historie naprawdę są wysnute z jakiś naukowych konceptów - powiedział Piotr Gociek, który nawiązywał do najnowszego zbioru opowiadań tego autora pt. "Wydech". Swoimi wrażeniami po lekturze podzielił się ze słuchaczami również Łukasz Orbitowski.
pobierz 32.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
"Ta książka jest jak lukrecja". Orbitowski o "Quichotte" Salmana Rushdiego
- Salman Rushdie jako jeden z nielicznych pisarzy na świecie coś dla literatury wycierpiał. Niemniej jego najnowsza książka "Quichotte" skupia w sobie wszystko to, czego w literaturze nie lubię - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Łukasz Orbitowski.
pobierz 31.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
"Posłowie". Książki z pandemią w tle
Tematem audycji była literatura mówiąca o pandemii. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski zachęcali do sięgnięcia po "Oczy ciemności" Deana Koontza, w którym pojawia się wirus "Wuhan 400" i "Pandemię" Jany Wagner o wędrówce z zakażonego miasta.
pobierz 31.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
"Posłowie". Stephen King i Neal Stephenson
Bohaterami audycji były dwie książki: Stephena Kinga "Jest krew", w której bohaterka musi stawić czoło swoim lękom i być może kolejnemu outsiderowi - tym razem w pojedynkę oraz Neala Stephensona "Śnieżyca", która łączy lingwistykę, religię, informatykę, politykę, filozofię, kryptografię i problem dostawy pizzy do domu w przykuwającą uwagę przygodową opowieść.
pobierz 31.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
"Posłowie". Opowieści z nutką klasyki i grozy i krótka opowieść budząca emocje od 70 lat
W audycji zrecenzowano powieść Juliusza Strachoty "Krótka wycieczka na tamten świat" i krótką opowieść "Loteria" Shirley Jackson, która po 70 latach ukazała się w postaci historii graficznej.
pobierz 31.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
"W głębi lasu” - opowiadania Roberta Aickmana
- To jest ten spokój narracji, pod którym aż wszystko drży. Jako człowiek cierpiący na bezsenność nie czytałem zbyt wielu tekstów, które mogłyby się równać z tytułowym opowiadaniem, które właśnie braku snu dotyka - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który o nowościach wydawniczych dyskutował z Piotrem Goćkiem.
pobierz 32.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
"Ukraińska Kabała" i próba wskrzeszenia Tarasa Szewczenki
- Jest momentami "bułhakowowksa" i niektóre fragmenty przypominały "Mistrza i Małgorzatę". Mam jednak wrażenie, że gdyby ta książka była wypełniona bardziej dialogiem Szewczenki z naukowcem, byłoby to lepsze rozwiązanie - mówił Piotr Gociek w Polskim Radiu 24 o książce pt. "Ukaińska Kabała"
pobierz 28.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
"Koniec świata pokazany przez codzienność po katastrofie". Piotr Gociek o książce Robert Harris "Drugi sen"
- To podgatunek cichej katastrofy, forma charakterystyczna dla Brytyjczyków. Obserwujemy koniec świata pokazany przez codzienność po katastrofie - mówił o książce Roberta Harris "Drugi sen" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był także Łukasz Orbitowski.
pobierz 28.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek