Posłowie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski, wraz z zaproszonymi gośćmi omawiają gorące nowości wydawnicze.
Data dodania: 2020-04-20 23:19:24
Data aktualizacji: 2020-10-27 09:05:03
Audycji w katalogu: 30
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 11 dni temu
Piotr Gociek o opowiadaniach R. A. Lafferty'ego: jestem absolutnie zakochany
- 87 lat przeżył R.A. Lafferty, napisał mnóstwo opowiadań, kilkadziesiąt powieści, ale to w opowiadaniach był absolutnym mistrzem - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Wraz z Łukaszem Orbitowskim w audycji "Posłowie" omawiali kolejny zestaw nowości książkowych.
pobierz 21.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
Literatura czasów brexitu. Ali Smith – "Jesień"
- Mamy do czynienia z książką niesłychanie wykalkulowaną, napisaną z przepisem na tzw. książkę ważną w XXI wieku - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który z Łukaszem Orbitowskim recenzował w Polskim Radiu 24 nowości wydawnicze.
pobierz 31.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
"Koncepcje nie były specjalnie odkrywcze". Najnowsza książka Teda Chianga w audycji "Posłowie"
- Bardzo podoba mi się u Teda Chianga, że on jest takim staromodnym autorem science fiction. Jego historie naprawdę są wysnute z jakiś naukowych konceptów - powiedział Piotr Gociek, który nawiązywał do najnowszego zbioru opowiadań tego autora pt. "Wydech". Swoimi wrażeniami po lekturze podzielił się ze słuchaczami również Łukasz Orbitowski.
pobierz 32.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
"Ta książka jest jak lukrecja". Orbitowski o "Quichotte" Salmana Rushdiego
- Salman Rushdie jako jeden z nielicznych pisarzy na świecie coś dla literatury wycierpiał. Niemniej jego najnowsza książka "Quichotte" skupia w sobie wszystko to, czego w literaturze nie lubię - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i publicysta Łukasz Orbitowski.
pobierz 31.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
"Posłowie". Książki z pandemią w tle
Tematem audycji była literatura mówiąca o pandemii. Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski zachęcali do sięgnięcia po "Oczy ciemności" Deana Koontza, w którym pojawia się wirus "Wuhan 400" i "Pandemię" Jany Wagner o wędrówce z zakażonego miasta.
pobierz 31.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
"Posłowie". Stephen King i Neal Stephenson
Bohaterami audycji były dwie książki: Stephena Kinga "Jest krew", w której bohaterka musi stawić czoło swoim lękom i być może kolejnemu outsiderowi - tym razem w pojedynkę oraz Neala Stephensona "Śnieżyca", która łączy lingwistykę, religię, informatykę, politykę, filozofię, kryptografię i problem dostawy pizzy do domu w przykuwającą uwagę przygodową opowieść.
pobierz 31.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
"Posłowie". Opowieści z nutką klasyki i grozy i krótka opowieść budząca emocje od 70 lat
W audycji zrecenzowano powieść Juliusza Strachoty "Krótka wycieczka na tamten świat" i krótką opowieść "Loteria" Shirley Jackson, która po 70 latach ukazała się w postaci historii graficznej.
pobierz 31.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
"W głębi lasu” - opowiadania Roberta Aickmana
- To jest ten spokój narracji, pod którym aż wszystko drży. Jako człowiek cierpiący na bezsenność nie czytałem zbyt wielu tekstów, które mogłyby się równać z tytułowym opowiadaniem, które właśnie braku snu dotyka - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który o nowościach wydawniczych dyskutował z Piotrem Goćkiem.
pobierz 32.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
"Ukraińska Kabała" i próba wskrzeszenia Tarasa Szewczenki
- Jest momentami "bułhakowowksa" i niektóre fragmenty przypominały "Mistrza i Małgorzatę". Mam jednak wrażenie, że gdyby ta książka była wypełniona bardziej dialogiem Szewczenki z naukowcem, byłoby to lepsze rozwiązanie - mówił Piotr Gociek w Polskim Radiu 24 o książce pt. "Ukaińska Kabała"
pobierz 28.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
"Koniec świata pokazany przez codzienność po katastrofie". Piotr Gociek o książce Robert Harris "Drugi sen"
- To podgatunek cichej katastrofy, forma charakterystyczna dla Brytyjczyków. Obserwujemy koniec świata pokazany przez codzienność po katastrofie - mówił o książce Roberta Harris "Drugi sen" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek. Gościem audycji był także Łukasz Orbitowski.
pobierz 28.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
William Faulkner i najbardziej zapadające w pamięci postaci literatury amerykańskiej
- Przygodę z Faulknerem rozpocząłem od "Dzikich palm", które średnio mnie nakręciły, ale szukałem dalej, bo ten autor wielkim pisarzem jest - wspominał Piotr Gociek podczas audycji "Posłowie", prowadzonej z Łukaszem Orbitowskim. - Po przeczytaniu "Światłości w sierpniu" i "Kiedy umieram" już byłem kupiony i szukałem kolejnych książek - dodał.
pobierz 29.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
U progu Śródziemia. J.R.R. Tolkien i pierwsza wojna światowa
- Ta książka dla każdego fana Tolkiena jest bezcenna, jest przeładowana fascynującymi szczegółami. Dla kogoś, dla kogo liczy się głównie dzieło, a nie jego twórca może być jednak momentami nużąca. Autor dotarł m.in. do odtajnionych niedawno archiwów oficerów brytyjskich z pierwszej wojny światowej. Dzięki temu mógł odtworzyć cały bojowy szlak, rok 1916, udział J.R.R. Tolkiena w bitwie pod Sommą. To fascynująca lektura - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gocieck.  
pobierz 27.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Posłowie. O "Alchemii słowa" Jana Parandowskiego
W audycji Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski rozmawiają książce Jana Parandowskiego pt. "Alchemia słowa". Zdaniem krytyków literackich zawiera ona najpiękniejsze zdania na temat literatury, które kiedykolwiek zostały spisane w języku polskim.  
pobierz 30.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Richard Matheson - klasyka amerykańskiej popkultury
W audycji Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski rozmawiają o twórczości Richarda Mathesona. To autor między innymi wielokrotnie ekranizowanej książki "Jestem legendą". 
pobierz 31.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
"Rozmowa na określony temat". Książka "Lis" Dubravki Ugrešić
W audycji recenzje książek "Lis" Dubravki Ugrešić oraz "Relacja Artura Gordona Pyma z Nantucket" Edgara Allana Poe.
pobierz 31.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
"Posłowie". Młodzieńcza książka Hansa Christiana Andersena
Prowadzący dzieli się wrażeniami po lekturze "Pieszej Podróży z Kanału Holmen Na Wschodni Cypel Wyspy Amager w Latach 1828 i 1829" Hansa Christiana Andersena i książki "Arktyczne Marzenia Barry'ego Lopeza.
pobierz 33.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
"Posłowie". O historii, której możemy nauczyć się z komiksu
Komiks historyczny "Bitwa. Od Essling do Waterloo" z krytyką Napoleona i nieznane przygody Piekielnego Chłopca w Meksyku, czyli "Hellboy. Opowieści" zawarte w 8. tomie serii.
pobierz 32.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
"Posłowie". Dziedzictwo ludzkości w świecie po apokalipsie
W audycji "Posłowie" Łukasz Orbitowski oraz Piotr Gociek rozmawiają o książce uznawanej za jedno z największych osiągnięć literatury Science Fiction: "Kantyczka dla Leibowitza" Waltera M. Millera Jr., oraz książce Gena Wolfe’a "Cień Kata". - To absolutnie fundamentalne książki - ocenił Gociek.
pobierz 21.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
"Posłowie". Piętno czasu zimnej wojny w prozie Kurta Vonneguta
W audycji "Posłowie" o wznowieniach dwóch książek: "Matka Noc" Kurta Vonneguta i "Człowiek który był czwartkiem" G.K. Chestertona. Swoje opinie przedstawiają w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski.
pobierz 30.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
"Posłowie". Twórcy buntownicy ze świata Zachodu i Dalekiego Wschodu
W programie o najnowszej książce buntownika Huntera S. Thompsona "Królestwo lęku", a także powieści "Miłość w czasach rewolucji" Wang Xiaobo, dzięki której możemy odkryć na nowo literaturę chińskiego twórcy.
pobierz 30.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek