Pogawędnik filozoficzny

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Porozmawiajmy o filozofii - jak się ją studiuje, jak się w niej i dla niej pracuje, jakie stawia wyzwania, przysparza trudności, ale i jakimi obdarza radościami. Rzeczowo, ale nie zawsze w akademickim tonie. Serio, ale nie bardzo poważnie. W duchu pogawędki, niekoniecznie konwersatorium. Pogawędnik redagują Pracownicy i Doktoranci Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki Instytutu Filozofii UMK w Toruniu, przy wsparciu Studentów i Studentek toruńskiej filozofii oraz wspólnoty jej przyjaciół.
Data dodania: 2020-05-08 11:36:07
Data aktualizacji: 2020-09-19 23:20:06
Audycji w katalogu: 34
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 5 dni temu
O poborowych i służbie zastępczej, czyli filozof wśród ludzi
Zapraszamy na kolejny odcinek poświęcony pracy filozofów poza murami akademii. W poprzednim (odc. 4 pt. "O sprawie królika czyli filozof w komisji etycznej ds. badań naukowych") Marcin Leźnicki opowiadał o komisji etycznej ds. badań naukowych. Teraz rozmawiamy o Wojewódzkiej Komisji ds. Służby Zastępczej, która zajmowała się poborowymi, odmawiającymi służby wojskowej z uwagi na poglądy moralne lub religijne. I okazuje się, że filozof mógł tam wtrącić swoje trzy grosze. Co się dzieje, gdy w takiej komisji spotykają się reprezentanci różnych zawodów widać, a raczej słychać już od początku - bo o nową oprawę muzyczną naszego podkastu zadbał nasz ...prawnik - Waldemar Bata. Do tego psycholog mówi o plenipotencjach, pedagog nie dowierza młodzieży, a pacyfista ląduje na ćwiczeniach wojskowych.  A co do królika w wojskowym mundurze - sami spróbujcie wyrazić na jednym obrazku dwie komisje - tę dbającą o dobrostan zwierząt w badaniach naukowych oraz komisję ds. służby zastępczej. I nie regulujcie odbiorników - po rozmowie (tak około 32 min.) jest jeszcze mały dodatek.
pobierz 24.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
ZAPOWIEDŹ: O poborowych, czyli filozof wśród ludzi
Zapowieź drugiego z cyklu odcinka, poświęconego pracy filozofów poza murami akademii. W poprzednim (odc. 4 pt. "O sprawie królika czyli filozof w komisji etycznej ds. badań naukowych") Marcin Leźnicki opowiadał o działalności w komisji etycznej ds. badań naukowych. Teraz porozmawiamy o Wojewódzkiej Komisji ds. Służby Zastępczej, która zajmowała się poborowymi, odmawiającymi służby wojskowej z uwagi na poglądy moralne lub religijne. Czy ma to coś wspólnego z filozofią? Dowiecie się już w poniedziałek 14 września . Wtedy też się wyjaśni, dlaczego królik na obrazku nosi moro, skąd się wzięła nowa oprawa muzyczna naszego podkastu oraz że nie wszystkie Gaje są Gajem Akademosa.
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
O monostearynianie sorbitanu... wróć… O monoseologii
Zamknięty w samochodzie (!) Piotr Domeracki opowiada o monoseologii czyli filozofii samotności. Rozmawiamy o odosobnieniu, traktowaniu samotności jako przypadłości i o tym, do czego może się ona nam przydać. Jest to zatem pogawędka cokolwiek paradoksalna. Wcale nie z powodu, że nagrana w samochodzie. Raczej dlatego, że zamiast pasującego do tematu solilokwium, gadamy o samotności we dwóch . Jednak specjalista od filozofii samotności jest wśród nas tylko jeden, zatem jakoś to ujdzie. Pod warunkiem, że wysłuchacie odcinka na osobności.
pobierz 25.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
ZAPOWIEDŹ: O monostearynianie sorbitanu... wróć… O monoseologii
Zamknięty w samochodzie (!) Piotr Domeracki opowie nam o monoseologii czyli filozofii samotności. Będzie o odosobnieniu, traktowaniu samotności jako przypadłości i o tym do czego może się ona nam przydać. Będzie to zatem pogawędka cokolwiek paradoksalna. Nie z tego powodu, że nagrana w samochodzie. Raczej dlatego, że zamiast pasującego do tematu solilokwium, gadamy o samotności we dwóch . Jednak specjalista od filozofii samotności jest wśród nas tylko jeden, zatem jakoś to ujdzie. Pod warunkiem, że wysłuchacie odcinka na osobności. Premiera w poniedziałek 31 sierpnia.
pobierz 1.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
O przepytywaniu pytających, czyli odcinek odwrócony
W naszym Pogawędniku niby swobodnie gawędzimy. Jednak tak naprawdę nasi Goście są po prostu brutalnie przepytywani. A przecież dialog powinien być dwustronny. Dlatego tym razem - dzięki pomysłowi Adama Korzusa, znanego Wam z odcinka nr 6 (o kocie w ciemnym pokoju i zmieniającym wszystko niedźwiedziu) - odwracamy role. To pytający do tej pory jest teraz gruntownie badany i nie może się dłużej chować za własnymi przemądrzałymi pytaniami. Ale nie zajmujemy się sami sobą, bo gospodarz odcinka - Adam - pilnuje, by wciąż była mowa przede wszystkim o filozofii.
pobierz 37.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
ZAPOWIEDŹ: O przepytywaniu pytających czyli odcinek odwrócony
W naszym Pogawędniku niby swobodnie gawędzimy. Jednak tak naprawdę nasi goście są po prostu brutalnie przepytywani. A przecież dialog powinien być dwustronny. Dlatego tym razem - dzięki pomysłowi Adama Korzusa, znanego Wam z odcinka nr 6 (o kocie w ciemnym pokoju i zmieniającym wszystko niedźwiedziu) - odwracamy role. Jeden z pytających zostanie gruntownie wybadany i nie będzie się dłużej chował za własnymi przemądrzałymi pytaniami. Gospodarz odcinka przypilnuje w dodatku, żeby wciąż była mowa o filozofii. Premiera odc. nr 25 w poniedziałek 17 sierpnia.
pobierz 837.9 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Ortedze y Gassecie rozmawiamy z Dorotą Leszczyną
Hiszpania. Tak daleko i jednocześnie tak blisko. Kraj o długiej historii i bogatej kulturze, pielęgnujący sny o dawnej potędze. Ale w filozofii wciąż upominający się o swoje, zmagający z naporem wielkich sąsiadów i hegemonią frankofońską czy anglosaską. Brzmi znajomo? Zapraszamy do rozmowy z prof. Dorotą Leszczyną z Uniwersytetu Wrocławskiego o jednym z najwybitniejszych filozofów hiszpańskich - José Ortedze y Gassecie. Będzie o zbuntowanych masach, górach Sierra de Guadarrama, Europie, eseju jako formie pisarstwa filozoficznego oraz pewnym papierosie. Odcinek nie tylko dla wielbicieli ekranizacji "Pamiętnika znalezionego w Saragossie". Ps. Nie dodajemy tym razem "Filozoficznych rekomendacji", bo cały odcinek to jedna wielka rekomendacja :-)
pobierz 24.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O Ortedze y Gassecie rozmawiamy z Dorotą Leszczyną
Hiszpania. Tak daleko i jednocześnie tak blisko. Kraj o długiej historii i bogatej kulturze, pielęgnujący sny o dawnej potędze. Ale w filozofii wciąż upominający się o swoje, zmagający z naporem wielkich sąsiadów i hegemonią frankofońską czy anglosaską. Brzmi znajomo? Zapraszamy do rozmowy z prof. Dorotą Leszczyną z Uniwersytetu Wrocławskiego o jednym z najwybitniejszych filozofów hiszpańskich - José Ortedze y Gassecie. Będzie o zbuntowanych masach, górach Sierra de Guadarrama, Europie, eseju jako formie pisarstwa filozoficznego oraz pewnym papierosie. Odcinek nie tylko dla wielbicieli ekranizacji "Pamiętnika znalezionego w Saragossie". Premiera w poniedziałek 3 sierpnia.
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O filozofii w mediach społecznościowych rozmawiamy z Kasią Toczko
Wakacje wakacjami, a gadać i mędrkować wciąż się chce. Tym razem gawędzimy z Kasią Toczko z 3.14PR – znawczynią mediów społecznościowych i fanatyczką języka krańcowej jasności. Zadziwione tą zapowiedzią filozofki (i filozofów) oraz wszystkich niewierzących w tłitery, fejsbuki i tiktoki zapewniamy, że wciąż jest mowa o filozofii. Serio. Srsly.  A dla cierpliwych słuchaczy - bonus. Po rozmowie z Kasią kolejna nasza mała rekomendacja książkowa. (Niecierpliwym podpowiadamy - tak około 44:26) 
pobierz 33.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O filozofii w mediach społecznościowych
Wakacje wakacjami, a gadać i mędrkować wciąż się chce. Tym razem będziemy gawędzić z Kasią Toczko z 3.14PR – znawczynią mediów społecznościowych i fanatyczką języka krańcowej jasności. Zadziwione tą zapowiedzią filozofki (i filozofów) oraz wszystkich niewierzących w tłitery, fejsbuki i tiktoki zapewniamy, że wciąż jest mowa o filozofii. Serio. Srsly. Uwaga! Zapowiedź odcinka zawiera bloopery. PREMIERA w poniedziałek 20 lipca.
pobierz 1.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Romanie Ingardenie rozmawiamy z prof. Radosławem Kuliniakiem
Tułaczka po kraju, trud gimnazjalnego nauczyciela, kłopoty z habilitacją wstrzymywaną przez władze, a także ciekawe zainteresowania pozafilzoficzne i związki z artystyczną bohemą... Oto mniej znane szczegóły życia Romana Witolda Ingardena (1893-1970). "Pogawędnik filozoficzny" przyłącza się do celebrowania Roku Ingardenowskiego - zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Prof. Radosławem Kuliniakiem z Uniwersytetu Wrocławskiego, współautora - wraz z Mariuszem Pandurą - szczegółowej biografii filozofa. Pierwszy tom pt. "Jestem filozofem świata" ukazał się w 2019 roku, tom drugi dostępny będzie jesienią 2020. Po wysłuchaniu audycji warto zajrzeć do najnowszego numeru "Ruchu Filozoficznego",  w którym udostępnionych jest wiele archiwalnych materiałów dotyczące życia i twórczości filozoficznej Ingardena w opracowaniu obu biografistów.   Odcinek ilustruje znany portret Ingardena autorstwa Stanisława Ignacego Witkiewicza z roku 1937 - bohatera innego odcinka "Pogawędnika".
pobierz 41.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Zapowiedź: O Romanie Ingardenie - korespondencja z Wrocławia
Już w najbliższy poniedziałek rozmowa z prof. Radosławem Kuliniakiem o Romanie Ingardenie z okazji 50. rocznicy śmierci wybitnego polskiego fenomenologa.
pobierz 673.6 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O rozumie i jego trzech nowożytnych właścicielach (oraz mała rekomendacja)
W miniwykładzie prezentujemy filozofię Johna Locke’a, George’a Berkeleya i Davida Hume’a. Lektura ich pism pokazuje, jak odmiennie pojmowali ludzką rozumność i na jak różne jej ograniczenia wskazywali. Nierzadko też powoływanie się na rozum skrywało praktyczne cele, religijne czy polityczne, które wydawały się im niewątpliwie słuszne. Być może zatem zbyt pochopnie wrzucamy ich wszystkich do jednej szuflady z napisem „empiryści”, a dorobek Oświecenia zbyt szybko opatrujemy etykietką „epoka rozumu”.  * * *  Zapraszamy też do wysłuchania małego dodatku: pierwszej z cyklu filozoficznej rekomendacji, w których prezentujemy książki, artykuły, koncepcje lub postaci. Dziś miniaturka o wciskaniu kitu. Żeby ułatwić nawigację - od dziś dzielimy podkasty na rozdziały.
pobierz 13.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O estetyce fotografii Jana Bułhaka
Był taki czas w historii fotografii, kiedy twórcy obrazów świetlnych oraz ich odbiorcy  zastanawiali się nad tym, czy uzyskane drogą automatyczną zdjęcie kiedykolwiek będzie można uznać za dzieło sztuki. Okazuje się, że rozważania natury filozoficznej dotyczące fenomenologii i ontologii procesu twórczego doprowadziły wielu myślicieli do potwierdzenia tezy, mówiącej, iż zdjęcie może być obrazem fotograficznym, a więc dziełem artystycznie i estetycznie wartościowym.  Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Jakubem Maciejewskim i Kingą Kaśkiewicz o fotografice Jana Bułhaka. Więcej informacji i fotografii na stronie Instytutu Filozofii UMK:  [link]
pobierz 32.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O filozofii gadają dzieciaki
W Dzień Dziecka i w oczekiwaniu na pierwszy dzień lata oddajemy mikrofon mniej letnim myślicielom. Emilka i Janek gadają o filozofii, czyli o tym, dlaczego rozsądek nie może być chory, powietrze nas przenika a pewna Gośka wolałaby być iluzją.
pobierz 9.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O studiowaniu dzieł Berkeleya w Jerozolimie
Doktorantka z Uniwersytetu w Jerozolimie, Ofra Drorit Sherefkin postanowiła podjąć zaawansowane studia nad filozofią George'a Berkeleya. Okazało się, że podobnych sobie pasjonatów odnalazła w miejscach równie odległych od Jerozolimy jak irlandzkie Cloyne, gdzie Berkeley był biskupem: w Toruniu, szwedzkim Lund oraz Kanadzie, Teksasie i Japonii. Dlaczego XVIII-wieczny brytyjski empirysta łączy dzisiaj badaczy z całego świata? Czyżby wyprzedzał swoją epokę? Bo fakt, że najlepiej analizuje się w zespole jego tekst "De motu" z 1721 roku na internetowej platformie Zoom, nie może być jedynym powodem... Naszą rozmowę również nagraliśmy przez internet, lekceważąc dzielące nas tysiące kilometrów i Morze Śródziemne. Naszym przewodnikiem jest Adam Grzeliński. Więcej informacji znajdziecie tutaj .          
pobierz 10.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Zapowiedź - O studiowaniu filozofii George'a Berkeley'a w Jerozolimie
Co zainspirowało doktorantkę z Jerozolimy do studiów nad filozofią Irlandczyka George'a Berkeley'a i współpracy z badaczami z Torunia i szwedzkiego Lund? Dlaczego Berkeley wyprzedził swoją epokę? Dlaczego najlepiej analizuje się jego tekst "De motu" z 1721 roku na platformie Zoom i dlaczego badacze z Kanady i Japonii nie mogą się przez to wyspać? Dowiecie się tego z rozmowy Adama Grzelińskiego z Ofrą Drorit Sherefkin już w najbliższy poniedziałek 25 maja. 
pobierz 1.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O trzymiesięcznicy czyli jubileusz Pogawędnika
Minęły trzy miesiące nadawania naszego podkastu. Czas  na pierwsze podsumowanie i wielkie podziękowania dla naszych słuchaczy. To dzięki Wam nasz początkowo niepoważny projekt się udał i dalej będzie się rozwijał. Rozmawiamy trochę o sobie, ale też o filozofii, Madagaskarze, o tym, czym jest amatorszczyzna i dlaczego ważna jest pasja.
pobierz 14.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O pozytywach izolacji filozofa w czasie pandemii (Roomet Jakapi z Estonii)
Domykamy cykl wypowiedzi filozofów z różnych zakątków Europy poświęconych pandemii. Po relacji prof. Simone Pollo z Rzymu i miniwykładzie prof. Nigela Dowera z Aberdeen o etyce globalnej w kontekście zarazy oddajemy głos prof. Roometowi Jakapi z Tartu Ülikooli (Uniwersytet Tartu, Estonia). Nasz gość z ironicznym dystansem przekonuje nas, że izolacja filozofa w czasie zarazy ma przynajmniej kilka pozytywnych skutków. Tłumaczenie opracował i przedstawił Piotr Domeracki.
pobierz 7.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
O nudzie (romantycznej)
Ten odcinek dedykujemy wszystkim znudzonym przedłużającym się przesiadywaniem w domu. Niech Was wszystkich pocieszy myśl, że nuda to nie byle co, ale poważna kwestia filozoficzna. Naszą przewodniczką jest literaturoznawczyni prof. Magdalena Bizior-Dombrowska z Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu, autorka książki " Romantyczna nuda. Wielka nostalgia za niczym ". Rozmawiamy o nudzie, Słowackim (który wielkim nudzącym się był), Krasińskim, łzach świętej Scholastyki, plamie krwi na rękopisie i o tym, dlaczego pałasza nie da się nosić jak płaszcza. Ilustracją odcinka jest fragment obrazu Edwarda Hoppera "Morning sun" (1952). Zainteresowanych odsyłamy tam .
pobierz 19.7 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek