Pogawędnik filozoficzny

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Porozmawiajmy o filozofii - jak się ją studiuje, jak się w niej i dla niej pracuje, jakie stawia wyzwania, przysparza trudności, ale i jakimi obdarza radościami. Rzeczowo, ale nie zawsze w akademickim tonie. Serio, ale nie bardzo poważnie. W duchu pogawędki, niekoniecznie konwersatorium. Pogawędnik redagują Pracownicy i Doktoranci Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki Instytutu Filozofii UMK w Toruniu, przy wsparciu Studentów i Studentek toruńskiej filozofii oraz wspólnoty jej przyjaciół.
Data dodania: 2020-05-08 11:36:07
Data aktualizacji: 2020-11-27 21:10:04
Audycji w katalogu: 44
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
ZAPOWIEDŹ - O studiowaniu filozofii rosyjskiej
Nasza rozmówczyni dr Aleksandra Kondrat opowie nam, co skierowało jej filozoficzną uwagę na wschód, co ma do tego klub piłkarski Spartak Moskwa, jak to jest zajmować się filozofią rosyjską w Polsce oraz dlaczego Lwa Szestowa i Nikołaja Bierdiajewa można zaliczyć do grona filozofów egzystencjalnych. Za ilustrację odcinka służy fotografia cerkwi  we wsi Vazruga autorstwa W. Arsjeniewa z książki "Русский Север", Moskwa 1972.
pobierz 830.9 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
O sporze wokół prawa aborcyjnego
Odcinek specjalny i interwencyjny, w którym chcemy zrozumieć o co chodzi w bieżącym sporze wokół prawa aborcyjnego. Stajemy w pozycji ignorantów i prosimy o wyjaśnienie nam wątpliwości przez bardziej kompetentnych od nas. Naszym gościem jest dr Julia Kapelańska-Pręgowska z Katedry Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UMK, która objaśnia nam  sprawę oraz to, co zapewne rozpoznajemy jedynie intuicyjnie i częściowo.  Ponieważ mocno wierzymy w dialog, chcieliśmy zilustrować odcinek postacią Sokratesa, ale nie wypadało, by tym razem twarzy udzielał jakiś facet. Stąd patronuje nam zatroskana Hypatia z Aleksandrii ze znanego szkicu Julesa Maurice’a Gasparda (1908).  Wszelkie dodatkowe sensy i konteksty wyboru akurat tej postaci dopowiedzcie sobie sami. 
pobierz 15.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
O historii filozofii, czyli czy warto wracać do Talesa
To NIE jest odcinek o kolejnym XVIII-wiecznym badaczu Samuelu Johnsonie, autorze A Dictionary of the English Language z 1755 roku (a szkoda, bo  warto byłoby o nim pogadać). Po prostu uznaliśmy, że ten pochylony nad tekstem człowiek (i bohater wielu memów) świetnie się nadaje do zilustrowania kilku pytań: Czy filozofia potrzebuje swojej historii? Czy warto wracać do dawnych koncepcji?  A może myśliciele i myślicielki za bardzo „wczytują się” w przeszłość swojej dyscypliny? Czy są koncepcje modne i niemodne?  A może filozofia powinna zajmować się tylko problemami najbardziej aktualnymi? Próbujemy odpowiedzieć na te pytania w rozmowie z Piotrem Domerackim (UMK) i Maciejem Dombrowskim (UWr).
pobierz 32.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
ZAPOWIEDŹ: O historii filozofii, czyli czy warto wracać do Talesa
Czy filozofia potrzebuje swojej historii? Czy warto wracać do dawnych koncepcji? A może myśliciele i myślicielki za bardzo „wczytują się” w przeszłość swojej dyscypliny? Czy są koncepcje modne i już niemodne?  A może filozofia powinna zajmować się problemami tylko najbardziej aktualnymi? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w rozmowie z Piotrem Domerackim i Maciejem Dombrowskim. Premiera 9 listopada .
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
O Edmundzie Burke'u czyli wnikliwości spojrzenia
Rozmawiamy o niezwykle uważnym obserwatorze wydarzeń politycznych, mężu stanu, znawcy natury ludzkiej, cenionym przez poetów (Samuel Coleridge ) i polityków (Winston Churchill). Komuż to udało się pogodzić ze sobą świat estetyki i polityki? To osiemnastowieczny filozof, działacz publiczny, uważny obserwator rzeczywistości społecznej  i wielki krytyk Rewolucji Francuskiej - Edmund Burke. Naszym przewodnikiem w rozmowie jest prof. Paweł Hanczewski z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK.
pobierz 36.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
ZAPOWIEDŹ: O Edmundzie Burke'u czyli wnikliwości spojrzenia
Tym razem porozmawiamy o niezwykle uważnym obserwatorze wydarzeń politycznych, mężu stanu, znawcy natury ludzkiej, cenionym przez poetów i polityków - osiemnastowiecznym estetyku i wielkim krytyku Rewolucji Francuskiej Edmundzie Burke’u, Naszym przewodnikiem będzie prof. Paweł Hanczewski z  Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Premiera odcinka 26 października.
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O Frycku Muzykancie (ale nie tym, o którym myślicie)
Zapraszamy na odcinek z suspensem, w którym próbujemy sobie poradzić z zaskakującym odkryciem muzycznym Piotra Domerackiego i związanym z nim poważnym brakiem naszej wiedzy o historii filozofii. Do tego namawiamy pewną nastolatkę na minikoncert w internetach a Kingę Kaśkiewicz na opowieść jak to naprawdę z tym Fryckiem Muzykantem było. A wszystko to na nutę „Marsza węgierskiego”. 
pobierz 15.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Zapowiedź: O Frycku Muzykancie (ale nie tym, o którym myślicie)
W najnowszym odcinku spróbujemy sobie poradzić z zaskakującym odkryciem muzycznym Piotra Domerackiego i związanym z nim poważnym brakiem naszej wiedzy o historii filozofii. Do tego namówimy pewną nastolatkę na minikoncert w internetach, zaś Kingę Kaśkiewicz na opowieść jak to naprawdę z tym Fryckiem Muzykantem było. A wszystko to na nutę „Marsza węgierskiego”. Będzie się działo! Premiera odcinka w poniedziałek 12 października.
pobierz 1.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O domu
Zapraszamy na rozmowę o domu.  Kwestia dobrze wszystkim znana? Możliwe.   Trywialna? Niekoniecznie.  Problem, który rozwiążemy w półgodzinnej pogawędce? Z pewnością nie. Chcemy zachęcić Was do przemyślenia istoty domu i zamieszkiwania, wskazujemy wybraną literaturę filozoficzną (ale i piosenkę Pablopavo i Ludzików), upominamy się o zapomnianych domowników - braci mniejszych oraz trochę utyskujemy na tezę o "bezpłodności mężczyzny w budowaniu domu". No i jeszcze nadajemy badaczowi oikologii prof. Tadeuszowi Marii Sławkowi nowe imię Tomasz, za co bardzo przepraszamy. Zainteresowanych pogłębieniem tematu odsyłamy na stronę www naszej Katedry. Publikujemy tam listę wspominanych (i nowych) lektur: [link]
pobierz 23.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O domu
Zapraszamy na rozmowę o domu. Kwestia dobrze wszystkim znana? Możliwe. Trywialna? Niekoniecznie. Spróbujemy zachęcić do przemyślenia istoty domu i zamieszkiwania, przywołamy traktującą o nim literaturę filozoficzną (ale i piosenkę Pablopavo i Ludzików), upomnimy się o zapomnianych domowników - braci mniejszych i trochę będziemy utyskiwać na tezę o "bezpłodności mężczyzny w budowaniu domu". Premiera odcinka 28 września .
pobierz 900.0 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O poborowych i służbie zastępczej, czyli filozof wśród ludzi
Zapraszamy na kolejny odcinek poświęcony pracy filozofów poza murami akademii. W poprzednim (odc. 4 pt. "O sprawie królika czyli filozof w komisji etycznej ds. badań naukowych") Marcin Leźnicki opowiadał o komisji etycznej ds. badań naukowych. Teraz rozmawiamy o Wojewódzkiej Komisji ds. Służby Zastępczej, która zajmowała się poborowymi, odmawiającymi służby wojskowej z uwagi na poglądy moralne lub religijne. I okazuje się, że filozof mógł tam wtrącić swoje trzy grosze. Co się dzieje, gdy w takiej komisji spotykają się reprezentanci różnych zawodów widać, a raczej słychać już od początku - bo o nową oprawę muzyczną naszego podkastu zadbał nasz ...prawnik - Waldemar Bata. Do tego psycholog mówi o plenipotencjach, pedagog nie dowierza młodzieży, a pacyfista ląduje na ćwiczeniach wojskowych.  A co do królika w wojskowym mundurze - sami spróbujcie wyrazić na jednym obrazku dwie komisje - tę dbającą o dobrostan zwierząt w badaniach naukowych oraz komisję ds. służby zastępczej. I nie regulujcie odbiorników - po rozmowie (tak około 32 min.) jest jeszcze mały dodatek.
pobierz 24.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O poborowych, czyli filozof wśród ludzi
Zapowieź drugiego z cyklu odcinka, poświęconego pracy filozofów poza murami akademii. W poprzednim (odc. 4 pt. "O sprawie królika czyli filozof w komisji etycznej ds. badań naukowych") Marcin Leźnicki opowiadał o działalności w komisji etycznej ds. badań naukowych. Teraz porozmawiamy o Wojewódzkiej Komisji ds. Służby Zastępczej, która zajmowała się poborowymi, odmawiającymi służby wojskowej z uwagi na poglądy moralne lub religijne. Czy ma to coś wspólnego z filozofią? Dowiecie się już w poniedziałek 14 września . Wtedy też się wyjaśni, dlaczego królik na obrazku nosi moro, skąd się wzięła nowa oprawa muzyczna naszego podkastu oraz że nie wszystkie Gaje są Gajem Akademosa.
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O monostearynianie sorbitanu... wróć… O monoseologii
Zamknięty w samochodzie (!) Piotr Domeracki opowiada o monoseologii czyli filozofii samotności. Rozmawiamy o odosobnieniu, traktowaniu samotności jako przypadłości i o tym, do czego może się ona nam przydać. Jest to zatem pogawędka cokolwiek paradoksalna. Wcale nie z powodu, że nagrana w samochodzie. Raczej dlatego, że zamiast pasującego do tematu solilokwium, gadamy o samotności we dwóch . Jednak specjalista od filozofii samotności jest wśród nas tylko jeden, zatem jakoś to ujdzie. Pod warunkiem, że wysłuchacie odcinka na osobności.
pobierz 25.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O monostearynianie sorbitanu... wróć… O monoseologii
Zamknięty w samochodzie (!) Piotr Domeracki opowie nam o monoseologii czyli filozofii samotności. Będzie o odosobnieniu, traktowaniu samotności jako przypadłości i o tym do czego może się ona nam przydać. Będzie to zatem pogawędka cokolwiek paradoksalna. Nie z tego powodu, że nagrana w samochodzie. Raczej dlatego, że zamiast pasującego do tematu solilokwium, gadamy o samotności we dwóch . Jednak specjalista od filozofii samotności jest wśród nas tylko jeden, zatem jakoś to ujdzie. Pod warunkiem, że wysłuchacie odcinka na osobności. Premiera w poniedziałek 31 sierpnia.
pobierz 1.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O przepytywaniu pytających, czyli odcinek odwrócony
W naszym Pogawędniku niby swobodnie gawędzimy. Jednak tak naprawdę nasi Goście są po prostu brutalnie przepytywani. A przecież dialog powinien być dwustronny. Dlatego tym razem - dzięki pomysłowi Adama Korzusa, znanego Wam z odcinka nr 6 (o kocie w ciemnym pokoju i zmieniającym wszystko niedźwiedziu) - odwracamy role. To pytający do tej pory jest teraz gruntownie badany i nie może się dłużej chować za własnymi przemądrzałymi pytaniami. Ale nie zajmujemy się sami sobą, bo gospodarz odcinka - Adam - pilnuje, by wciąż była mowa przede wszystkim o filozofii.
pobierz 37.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O przepytywaniu pytających czyli odcinek odwrócony
W naszym Pogawędniku niby swobodnie gawędzimy. Jednak tak naprawdę nasi goście są po prostu brutalnie przepytywani. A przecież dialog powinien być dwustronny. Dlatego tym razem - dzięki pomysłowi Adama Korzusa, znanego Wam z odcinka nr 6 (o kocie w ciemnym pokoju i zmieniającym wszystko niedźwiedziu) - odwracamy role. Jeden z pytających zostanie gruntownie wybadany i nie będzie się dłużej chował za własnymi przemądrzałymi pytaniami. Gospodarz odcinka przypilnuje w dodatku, żeby wciąż była mowa o filozofii. Premiera odc. nr 25 w poniedziałek 17 sierpnia.
pobierz 837.9 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Ortedze y Gassecie rozmawiamy z Dorotą Leszczyną
Hiszpania. Tak daleko i jednocześnie tak blisko. Kraj o długiej historii i bogatej kulturze, pielęgnujący sny o dawnej potędze. Ale w filozofii wciąż upominający się o swoje, zmagający z naporem wielkich sąsiadów i hegemonią frankofońską czy anglosaską. Brzmi znajomo? Zapraszamy do rozmowy z prof. Dorotą Leszczyną z Uniwersytetu Wrocławskiego o jednym z najwybitniejszych filozofów hiszpańskich - José Ortedze y Gassecie. Będzie o zbuntowanych masach, górach Sierra de Guadarrama, Europie, eseju jako formie pisarstwa filozoficznego oraz pewnym papierosie. Odcinek nie tylko dla wielbicieli ekranizacji "Pamiętnika znalezionego w Saragossie". Ps. Nie dodajemy tym razem "Filozoficznych rekomendacji", bo cały odcinek to jedna wielka rekomendacja :-)
pobierz 24.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O Ortedze y Gassecie rozmawiamy z Dorotą Leszczyną
Hiszpania. Tak daleko i jednocześnie tak blisko. Kraj o długiej historii i bogatej kulturze, pielęgnujący sny o dawnej potędze. Ale w filozofii wciąż upominający się o swoje, zmagający z naporem wielkich sąsiadów i hegemonią frankofońską czy anglosaską. Brzmi znajomo? Zapraszamy do rozmowy z prof. Dorotą Leszczyną z Uniwersytetu Wrocławskiego o jednym z najwybitniejszych filozofów hiszpańskich - José Ortedze y Gassecie. Będzie o zbuntowanych masach, górach Sierra de Guadarrama, Europie, eseju jako formie pisarstwa filozoficznego oraz pewnym papierosie. Odcinek nie tylko dla wielbicieli ekranizacji "Pamiętnika znalezionego w Saragossie". Premiera w poniedziałek 3 sierpnia.
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O filozofii w mediach społecznościowych rozmawiamy z Kasią Toczko
Wakacje wakacjami, a gadać i mędrkować wciąż się chce. Tym razem gawędzimy z Kasią Toczko z 3.14PR – znawczynią mediów społecznościowych i fanatyczką języka krańcowej jasności. Zadziwione tą zapowiedzią filozofki (i filozofów) oraz wszystkich niewierzących w tłitery, fejsbuki i tiktoki zapewniamy, że wciąż jest mowa o filozofii. Serio. Srsly.  A dla cierpliwych słuchaczy - bonus. Po rozmowie z Kasią kolejna nasza mała rekomendacja książkowa. (Niecierpliwym podpowiadamy - tak około 44:26) 
pobierz 33.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
ZAPOWIEDŹ: O filozofii w mediach społecznościowych
Wakacje wakacjami, a gadać i mędrkować wciąż się chce. Tym razem będziemy gawędzić z Kasią Toczko z 3.14PR – znawczynią mediów społecznościowych i fanatyczką języka krańcowej jasności. Zadziwione tą zapowiedzią filozofki (i filozofów) oraz wszystkich niewierzących w tłitery, fejsbuki i tiktoki zapewniamy, że wciąż jest mowa o filozofii. Serio. Srsly. Uwaga! Zapowiedź odcinka zawiera bloopery. PREMIERA w poniedziałek 20 lipca.
pobierz 1.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek