Pogawędnik filozoficzny

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Porozmawiajmy o filozofii - jak się ją studiuje, jak się w niej i dla niej pracuje, jakie stawia wyzwania, przysparza trudności, ale i jakimi obdarza radościami. Rzeczowo, ale nie zawsze w akademickim tonie. Serio, ale nie bardzo poważnie. W duchu pogawędki, niekoniecznie konwersatorium. Pogawędnik redagują Pracownicy i Doktoranci Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki Instytutu Filozofii UMK w Toruniu, przy wsparciu Studentów i Studentek toruńskiej filozofii oraz wspólnoty jej przyjaciół.
Data dodania: 2020-05-08 11:36:07
Data aktualizacji: 2020-05-26 18:30:09
Audycji w katalogu: 19
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany wczoraj
O studiowaniu dzieł Berkeleya w Jerozolimie
Doktorantka z Uniwersytetu w Jerozolimie, Ofra Drorit Sherefkin postanowiła podjąć zaawansowane studia nad filozofią George'a Berkeleya. Okazało się, że podobnych sobie pasjonatów odnalazła w miejscach równie odległych od Jerozolimy jak irlandzkie Cloyne, gdzie Berkeley był biskupem: w Toruniu, szwedzkim Lund oraz Kanadzie, Teksasie i Japonii. Dlaczego XVIII-wieczny brytyjski empirysta łączy dzisiaj badaczy z całego świata? Czyżby wyprzedzał swoją epokę? Bo fakt, że najlepiej analizuje się w zespole jego tekst "De motu" z 1721 roku na internetowej platformie Zoom, nie może być jedynym powodem... Naszą rozmowę również nagraliśmy przez internet, lekceważąc dzielące nas tysiące kilometrów i Morze Śródziemne. Naszym przewodnikiem jest Adam Grzeliński. Więcej informacji znajdziecie tutaj .          
pobierz 10.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Zapowiedź - O studiowaniu filozofii George'a Berkeley'a w Jerozolimie
Co zainspirowało doktorantkę z Jerozolimy do studiów nad filozofią Irlandczyka George'a Berkeley'a i współpracy z badaczami z Torunia i szwedzkiego Lund? Dlaczego Berkeley wyprzedził swoją epokę? Dlaczego najlepiej analizuje się jego tekst "De motu" z 1721 roku na platformie Zoom i dlaczego badacze z Kanady i Japonii nie mogą się przez to wyspać? Dowiecie się tego z rozmowy Adama Grzelińskiego z Ofrą Drorit Sherefkin już w najbliższy poniedziałek 25 maja. 
pobierz 1.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
O trzymiesięcznicy czyli jubileusz Pogawędnika
Minęły trzy miesiące nadawania naszego podkastu. Czas  na pierwsze podsumowanie i wielkie podziękowania dla naszych słuchaczy. To dzięki Wam nasz początkowo niepoważny projekt się udał i dalej będzie się rozwijał. Rozmawiamy trochę o sobie, ale też o filozofii, Madagaskarze, o tym, czym jest amatorszczyzna i dlaczego ważna jest pasja.
pobierz 14.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
O pozytywach izolacji filozofa w czasie pandemii (Roomet Jakapi z Estonii)
Domykamy cykl wypowiedzi filozofów z różnych zakątków Europy poświęconych pandemii. Po relacji prof. Simone Pollo z Rzymu i miniwykładzie prof. Nigela Dowera z Aberdeen o etyce globalnej w kontekście zarazy oddajemy głos prof. Roometowi Jakapi z Tartu Ülikooli (Uniwersytet Tartu, Estonia). Nasz gość z ironicznym dystansem przekonuje nas, że izolacja filozofa w czasie zarazy ma przynajmniej kilka pozytywnych skutków. Tłumaczenie opracował i przedstawił Piotr Domeracki.
pobierz 7.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
O nudzie (romantycznej)
Ten odcinek dedykujemy wszystkim znudzonym przedłużającym się przesiadywaniem w domu. Niech Was wszystkich pocieszy myśl, że nuda to nie byle co, ale poważna kwestia filozoficzna. Naszą przewodniczką jest literaturoznawczyni prof. Magdalena Bizior-Dombrowska z Wydziału Humanistycznego UMK w Toruniu, autorka książki " Romantyczna nuda. Wielka nostalgia za niczym ". Rozmawiamy o nudzie, Słowackim (który wielkim nudzącym się był), Krasińskim, łzach świętej Scholastyki, plamie krwi na rękopisie i o tym, dlaczego pałasza nie da się nosić jak płaszcza. Ilustracją odcinka jest fragment obrazu Edwarda Hoppera "Morning sun" (1952). Zainteresowanych odsyłamy tam .
pobierz 19.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
O pandemii i etyce globalnej (korespondencja Nigela Dowera ze Szkocji)
Kontynuujemy nadawanie wypowiedzi filozofów z różnych części Europy na temat pandemii. Po wypowiedzi Simone Pollo z Włoch (Università Sapienza di Roma) czas na głos z północy: profesora Nigela Dowera z Uniwersytetu w Aberdeen. Nasz gość zajmuje się etyką globalną, dlatego jego głos jest istotny nie tylko w perspektywie szkockiej, ale także europejskiej i światowej. Tłumaczenie opracował Piotr Domeracki. Oryginalna wypowiedź w języku angielskim dostępna jest tutaj .
pobierz 10.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
On the Pandemic & Global Ethics (Nigel Dower from Scotland)
We continue broadcasting short talks from philosophers from different parts of Europe about the pandemic. After Simone Pollo’s correspondence from Italy (Università Sapienza di Roma) it is time for voice from the north. We present the speech by Nigel Dower from the Aberdeen University, Scotland. Our guest is involved in global ethics, so his talk is pivotal not only from the Scottish point of view, but also from the European and global perspective. The Polish translation by Piotr Domeracki is available here . 
pobierz 7.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
O filozofii Witkacego (wróć: Witkiewicza)
Zapraszamy na  pogawędkę o filozofii Stanisława Ignacego Witkiewicza, którego - jako Witkacego - znamy pewnie lepiej jako pisarza, dramtaurga, malarza. Będzie o monadyzmie biologicznym, domniemanym zmurszeniu filozofii, filozofowaniu w pociągu i pierwszym spotkaniu Witkiewicza i Ingardena w ...Toruniu. Naszym przewodnikiem jest dr hab. Maciej Dombrowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
pobierz 20.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
O doktorancie teologii i panu z dziekanatu w jednym
W najnowszym odcinku wracamy do nostalgicznych pogawędek sprzed pandemii i oddajemy głos Michałowi Mikołajczakowi - doktorantowi teologii i jednocześnie pracownikowi dziekanatu Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Porozmawiamy o tym czy rzeczywiście filozofia jest służką filozofii, co pierwotnie znaczyło słowo "liturgia", dlaczego filozofia to nie bombki na choince, ale cała choinka oraz o niełatwej pracy w dziekanacie. 
pobierz 11.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O zarazie i jej filozoficznych implikacjach (korespondencja Simone Pollo z Włoch)
Nadajemy naszą pierwszą zagraniczną korespondencję: oddajemy głos profesorowi Simone Pollo z Università Sapienza di Roma. Profesor Pollo zajmuje się bioetyką, etyką stosowaną, etyką zwierząt i etyką środowiskową. Nasz gość dzieli się doświadczeniami z europejskiego epicentrum pandemii oraz dołącza do dyskusji o filozofii w czasie zarazy. Wypowiedź Profesora prezentujemy w tłumaczeniu na język polski, opracowanym przez badacza filozofii włoskiej z naszej Katedry - Dawida Wincława.  Ilustrację przygotowaliśmy na podstawie obrazu pobranego z freepik.com. 
pobierz 10.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O melancholii Dawida Hume'a, Szkocji i wyślizganym palcu pewnego pomnika
Studiowanie historii filozofii i poglądów Wielkich Filozofów rzadko pozwala nam się do tych postaci tak po ludzku zbliżyć. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele wspólnego z nami mają te pomnikowe figury, ile zwykłych ludzkich słabości z nimi współdzielimy. Rozmawiamy o mniej znanym wątku w biografii Dawida Hume'a - epizodzie poważnej melancholii w jaką popadł w młodości, ale także o Szkocji, wyspiarskim Oświeceniu, wyślizganym palcu pewnego pomnika i masce pośmiertnej Immanuela Kanta. Naszym przewodnikiem jest Adam Grzeliński. Zainteresowanym pogłębieniem studiów nad myślą Hume'a polecamy monografie oraz tematyczne numery czasopism: Stanisław Jedynak, Hume , Wiedza Powszechna, Warszawa 1974. Stefan Zabieglik, Wiek doskonalenia. Z filozofii szkockiego Oświecenia , Wydawnictwo naukowe Politechniki Gdańskiej, Gdansk 1997. Mirosław Rutkowski, Rola rozumu w decyzjach moralnych. Etyka Davida Hume’a , Wydawnictwo UWr, Wrocław 2001. Adam Grzeliński,  Kategorie ‘podmiotu’ i ‘przedmiotu’ w Dawida Hume’a nauce o naturze ludzkiej , WN UMK, Toruń 2005. Tomasz Tulejski, Konserwatyzm bez Boga. Dawida Hume’a wizja społeczeństwa, państwa i prawa , Fijorr Publishing, Warszawa 2009. Tomasz Sieczkowski, David Hume. Krytyka episteologii , Wyd. UŁ, Łódź 2017. „Nowa Krytyka” 2007, nr 20–21. „Przegląd Filozoficzny. Nowa Seria” 2011, r. 20, nr 4 (80). „Studia z Historii Filozofii” 2016, nr 4.
pobierz 21.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O „próżni sali posiedzeń", czyli krótka historia Harmonijki
Zapraszamy do wysłuchania archiwalnej pogawędki z doktorem socjologii, absolwentką filozofii i przewodniczką turystyczną po Toruniu - Agatą Wesołowską. Tematem wiodącym jest historia "Harmonijki", jak nazywamy w Toruniu siedzibę Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK. Cichymi bohaterami opowieści są także dwa skarbce, ulica Błotna i próżnia sali posiedzeń.  Rozmowę nagraliśmy przed zamknięciem Uniwersytetu i "Harmonijki" z powodu pandemii koronawirusa COVID-19. Nabrała przez to charakteru "archiwalnego". Pogodny i wspominkowy nastrój wyraźnie nie pasuje do dzisiejszej atmosfery. W dodatku tytuł, który zaproponowała nasza rozmówczyni - „próżnia sali posiedzeń” - nabrał w kotekście opustoszałego budynku nowego, nieco złowrogiego znaczenia. Wygląda na to, że historia naszej siedziby toczy się także na naszych oczach (i uszach). Ale może właśnie w trudny czas potrzebujemy takich przypomnień czasu beztroski?  Dajcie znać, co o tym myślicie na nasz adres: [email].
pobierz 20.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O filozofii w czasie zarazy
Co prawda, jak powiadał Hegel, sowa Minerwy wylatuje po zmroku (czyli po naszemu "mądry filozof po szkodzie"), to jednak staramy się trzymać rękę na pulsie najaktualniejszych wydarzeń. Dlatego o filozofii w czasie zarazy rozmawiają: Adam Grzeliński, Dawid Wincław, Marcin Zdrenka i Ryszard Michałowski. Za ilustrację służy nam mutacja (!) albo raczej hybryda dwóch klasycznych grafik - grawerunek przedstawiający lekarza z Marsylii w czasie zarazy autorstwa Paula Fürsta (1721) na tle widoku Torunia według Christiana Daniela Pietescha z dzieła "Alt und Neues Preussen" (1684). Całość pokolorowaliśmy kredkami w roku 2020, ale tylko zrobiło się od tego straszniej! Ale może nasza rozmowa jakoś Was pokrzepi.  
pobierz 33.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O studiowaniu filozofii, szukaniu kota i odmieniającym wszystko niedźwiedziu
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z nietuzinkowym studentem filozofii  - Adamem Korzusem. Będzie mowa o studiowaniu w Instytucie Filozofii UMK, o Toruniu jako miejscu szczególnym, o szukaniu kota w ciemnym pokoju i pewnym radykalnie odmieniającym życie niedźwiedziu.
pobierz 18.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O Olimpiadzie Filozoficznej 2019/20 (etap okręgowy)
W sobotę 29 lutego 2020 o godz. 10.00 w Instytucie Filozofii UMK odbyło się spotkanie podsumowujące okręgowy etap Olimpiady Filozoficznej 2019/20. Po zmaganiach regionalnych Komisja zarekomendowała do etapu centralnego pięciu zawodników: Fanciszka Fafińskiego, Aleksandra Krzyżanowskiego, Mayę Ozbayoglu, Zofię Pankowską oraz Piotra Szalejewskiego. To świetna okazja by pogawędzić o idei Olimpiady Filozoficznej.  Naszymi gośćmi są: Kujawsko-pomorski Wicekurator Oświaty Maria Mazurkiewicz, prof. Kinga Kaśkiewicz z Instytutu Filozofii UMK oraz p. Maya Ozbayoglu, jedna z reprezentantek regionu na etapie centralnym w Warszawie. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy! Niech moc Olimpiady Filozoficznej będzie z Wami!
pobierz 9.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O sprawie królika czyli filozof w komisji etycznej ds. badań naukowych
Pierwszy z planowanego cyklu odcinek poświęcony pracy filozofów poza murami akademii. Marcin Leźnicki opowiada o działalności w regionalnej komisji etycznej ds. badań naukowych. Ponieważ rzecz dotyczy najczęściej rozpoznania dobrostanu zwierząt, na których przeprowadza się eksperymenty w naukach biologicznych i medycznych, ten odcinek ilustrujemy królikiem. To, dlaczego ubrany jest w mundur wojskowy wymaga jeszcze wyjaśnienia.
pobierz 13.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O szukaniu mądrości i jak być „happy do imentu” opowiada Niko Niakas
Gościem Pogawędnika jest przyjaciel toruńskiej filozofii, aktor teatralny Niko Niakas. Rozmawiamy o sztuce aktorskiej i myśleniu oraz poszukujemy wspólnych miejsc teatru i filozofii. Pewnie nie uda się za bardzo zbliżyć obu tych światów, ale za to dowiemy się, jak być szczęśliwym do imentu. Fotografię naszego gościa wykonała Caroline Bach.
pobierz 11.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O tym, jak się propaguje filozofię w radiu
Po pierwszej pogawędce uświadomiliśmy sobie, że chyba wymyślamy proch na nowo albo wyważamy otwarte drzwi. Przecież tylu lepszych od nas propagowało i propaguje filozofię w radiu i innych mediach. Postanowiliśmy porozglądać się i ponasłuchiwać dookoła, kto tam co o filozofii głosi dla szerszej publiczności. Naszym przewodnikiem jest Piotr Domeracki - weteran audycji poświęconych filozofii w Radiu Pomorza i Kujaw.
pobierz 6.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Startujemy!
Wciąż niepewni siebie, siebie niewiadomi wkraczamy jako debiutanci na nowe pole propagowania filozofii, którą zajmujemy się na co dzień w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sami nie wiemy, dokąd to nas (i Was!) doprowadzi. Zatem trzymajcie kciuki i wspierajcie. Albo powiedzcie wprost, żebyśmy dali sobie spokój i wrócili do bibliotek, skryptoriów i studiów nad Platonem. Więcej o aktywności naszego środowiska znajdziecie na profilu FB: facebook.com/KHFFSiE/ Czekamy na wasze opinie, komentarze i pomysły na nowe odcinki pod adresem: [email] Pozdrawiamy serdcznie i do usłyszenia!
pobierz 6.6 MB odcinki RSS iTunes www
miodek