Pogawędnik filozoficzny

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Porozmawiajmy o filozofii - jak się ją studiuje, jak się w niej i dla niej pracuje, jakie stawia wyzwania, przysparza trudności, ale i jakimi obdarza radościami. Rzeczowo, ale nie zawsze w akademickim tonie. Serio, ale nie bardzo poważnie. W duchu pogawędki, niekoniecznie konwersatorium. Pogawędnik redagują Pracownicy i Doktoranci Katedry Historii Filozofii, Filozofii Systematycznej i Etyki Instytutu Filozofii UMK w Toruniu, przy wsparciu Studentów i Studentek toruńskiej filozofii oraz wspólnoty jej przyjaciół.
Data dodania: 2020-05-08 11:36:07
Data aktualizacji: 2021-03-04 15:50:05
Audycji w katalogu: 58
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
O humanistycznym nomadzie
Do tego odcinka zaprosiliśmy nietypowego Gościa, który dopiero po chwili gotów jest przyznać, że jest trochę filozofem. Doktor Michał Rydlewski z Uniwersytetu Wrocławskiego jest bowiem także etnologiem, medio-, ludo- i kulturoznawcą oraz – także (zgodził się na to nasze przezwisko) – humanistycznym nomadą. Studiował w wielu ośrodkach, wiązał się z wieloma dyscyplinami, z wielu pieców chleb jadł. Jest zatem świetnym przewodnikiem dla wszystkich tych, którzy dopiero szukają dla siebie drogi i dla których filozofia pozostaje jedną z wielu możliwości. Do tego gadamy o szkole poznańskiej, warszawskiej i toruńskiej etnologii, programach typu talent show, wielkich korporacjach i kulturze upokarzania.
pobierz 25.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
ZAPOWIEDŹ: O humanistycznym nomadzie
Do następnego odcinka zaprosiliśmy nietypowego Gościa, który dopiero po chwili gotów jest przyznać, że jest trochę filozofem. Doktor Michał Rydlewski z Uniwersytetu Wrocławskiego jest bowiem także etnologiem, medio-, ludo- i kulturoznawcą oraz – także (zgodził się na to nasze przezwisko) – humanistycznym nomadą. Studiował w wielu ośrodkach, wiązał się z wieloma dyscyplinami, z wielu pieców chleb jadł. Będzie zatem świetnym przewodnikiem dla wszystkich tych, którzy dopiero szukają dla siebie drogi i dla których filozofia pozostaje wciąć jedna z wielu możliwości. A do tego będzie mowa o szkole poznańskiej, toruńskiej i warszawskiej etnologii, programach typu talent show, wielkich korporacjach i kulturze upokarzania. Premiera odcinka 1 marca.
pobierz 1.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
O kwartalniku "Ruch Filozoficzny"
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o jednym z najstarszych regularnie ukazujących się polskich czasopism filozoficznych - kwartalniku "Ruch Filozoficzny". Gawędzić będą: obecny redaktor naczelny, były redaktor naczelny, zastępca redaktora naczelnego, dwóch byłych sekretarzy redakcji (obecny sekretarz redakcji nie gawędzi, bo ma za dużo pracy) i … sami się pogubiliśmy w tej wyliczance.  Ważne jest to, że gościmy po raz pierwszy w "Pogawędniku" prof. Ryszarda Wiśniewskiego - wieloletniego redaktora naczelnego RF. Rozmawiamy o tradycji i teraźniejszości rodzimych pism filozoficznych, o wyzwaniach przyszłości, o redakcyjnej kuchni i o tym, że nie należy prosić w redakcyjnym liście do nestorki polskiej filozofii o poprawienie  biogramu, bo ten się troszkę zestarzał. A dlaczego startujemy z premierą tydzień przed planowanym terminem? Bo chcemy zdążyć przed pierwszymi urodzinami naszego podkastu 19 lutego.
pobierz 27.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
O studiowaniu filozofii rozmawiamy z pierwszakami
Kto najlepiej może opowiedzieć o tym, jak się studiuje filozofię? Oczywiście studenci I roku. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym, co ich skłoniło do wyboru takiego kierunku studiów, czego się spodziewali, co zastali i jakie mają rady dla wszystkich tych, którzy chcieliby się podążać ścieżką miłośników i miłośniczek mądrości. Naszymi Gośćmi są Marta Jakubińska i Konrad Woźniak.
pobierz 14.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
ZAPOWIEDŹ: O studiowaniu filozofii rozmawiamy z pierwszakami
Kto najlepiej może opowiedzieć o tym, jak się studiuje filozofię? Oczywiście studenci I roku. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o tym, co ich skłoniło do wyboru kierunku studiów, czego się spodziewali, co zastali i jakie mają rady dla wszystkich, którzy rozważają wybranie takiej ścieżki eukacji. Premiera odcinka 8 lutego .
pobierz 804.3 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
O nauczaniu etyki w szkole
Etyka to nie tylko część filozofii i dyscyplina akademicka, ale od jakiegoś czasu przedmiot szkolny. Jak jej nauczać? Jaka jest jej rola w kształceniu? Jak ją odbierają dzieciaki i młodzież? Wreszcie – co z tą nieszczęsną opozycją religia/etyka? Postanowiliśmy się za bardzo akademicko nie wymądrzać, tylko po prostu posłuchać tych, którzy znają sprawę najlepiej, bo uczą etyki w szkole na co dzień. Naszymi rozmówcami będą doświadczeni nauczyciele - Beata Bożejewicz i Krystian Karcz, który na dodatek jest pomysłodawcą i twórcą strony "Uczę filozofować" grupy FB „Nauczyciele filozofii i etyki". Ponieważ Krystian wspomniał w rozmowie o pruskiej szkole, postanowiliśmy, że odcinek zilustrujemy starą ryciną A. Ferragutiego z książki „Serce” Edmunda de Amicisa. Szkoła włoska (a nie pruska), lekcja geografii (a nie etyki), ale nam pasuje.
pobierz 27.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O nauczaniu etyki w szkole
Etyka to nie tylko część filozofii i dyscyplina akademicka, ale od jakiegoś czasu także przedmiot szkolny. Jak jej nauczać? Jaka jest jej rola w kształceniu? Jak ją odbierają dzieciaki i młodzież? Wreszcie – co z tą nieszczęsną opozycją religia/etyka? Postanowiliśmy się za bardzo akademicko nie wymądrzać, tylko po prostu posłuchać tych, którzy znają sprawę najlepiej, bo uczą etyki w szkole na co dzień. Naszymi rozmówcami będą doświadczeni nauczyciele - Beata Bożejewicz i Krystian Karcz, który na dodatek jest pomysłodawcą i twórcą strony FB „Nauczyciele filozofii i etyki”. Premiera odcinka 25 stycznia .
pobierz 1.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O fantastyce i filozofii
Zapraszamy na pogawędkę o relacji fantastyki naukowej i filozofii. Naszym rozmówcą jest dr Marcin Kowalczyk z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy . Nasz gość zna sprawę nie tylko od  strony teorii, ale także - literackiej podszewki. Jest bowiem autorem powieści SF "Drugie spojrzenie na planetę Ksi" (będącej kontynuacją książki "Cała prawda o planecie Ksi" Janusza Zajdla) oraz "Pętle pamięci". Zapnijcie pasy i w drogę - ku gwiazdom!
pobierz 33.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O fantastyce i filozofii
Zapraszamy na pogawędkę o relacji fantastyki naukowej i filozofii. Naszym rozmówcą będzie dr Marcin Kowalczyk z Instytutu Nauk o Kulturze Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy . Nasz gość zna sprawę nie tylko od  strony teorii, ale także - literackiej podszewki. Jest bowiem autorem powieści SF "Drugie spojrzenie na planetę Ksi" (będącej kontynuacją książki "Cała prawda o planecie Ksi" Janusza Zajdla) oraz "Pętle pamięci". Zapnijcie pasy! Startujemy 11 stycznia .
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
O druciarzu, krawcu, żołnierzu i szpiegu
W ostatnim odcinku nieciekawego 2020 roku przedstawiamy krótki wykład o filozofach i filozofkach. Tym razem zaprezentujemy ich w maskach bezczelnie ukradzionych z tytułu powieści zmarłego w grudniu pisarza Johna le Carré. Niech to będzie nasz mały hołd dla niego. Ale także dobry powód, by znowu gadać o ...filozofii i jej roli we współczesnym, jakże zagmatwanym świecie.
pobierz 13.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O druciarzu, krawcu, żołnierzu i szpiegu
W ostatnim odcinku 2020 roku przedstawimy krótki wykład o filozofach i filozofkach. Tym razem zaprezentujemy ich w maskach bezczelnie ukradzionych z powieści pewnego poczytnego (niestety w tych dniach zmarłego) pisarza kryminałów. Czego to się nie chwytamy, żeby znowu gadać o ...filozofii i jej roli we współczesnym świecie. Premiera odcinka 28 grudnia .
pobierz 945.9 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O historii filozofii - część 2
Wracamy do pytania z odcinka nr 31: czy filozofia potrzebuje swojej historii i czy warto wracać do dawnych koncepcji. Po prostu chętnych do wypowiedzi na ten temat nie ubywa. Tym razem głos zabiorą Adam Grzeliński i Dawid Wincław. I nadal NIE będzie to odcinek o Samuelu Johnsonie. Biedak znowu służy tylko za ilustrację, choć to przecież nie my zrobiliśmy  z niego bohatera znanego internetowego mema (zwłaszcza w połączeniu z ilustracją z odcinka 31).
pobierz 17.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O historii filozofii - część 2
W nowym odcinku wrócimy do pytania czy filozofia potrzebuje swojej historii i czy warto wracać do dawnych koncepcji. I nadal NIE będzie to odcinek o Samuelu Johnsonie. Biedak znowu służy tylko za ilustrację, choć to przecież nie my zrobilismy  z niego bohatera znanego internetowego mema. Premiera odcinka 14 grudnia .
pobierz 819.2 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
O studiowaniu filozofii rosyjskiej
Nasza rozmówczyni dr Aleksandra Kondrat opowiada, dlaczego skierowała filozoficzną uwagę na wschód, co ma do tego klub piłkarski Spartak Moskwa, jak to jest zajmować się filozofią rosyjską w Polsce oraz dlaczego Lwa Szestowa i Nikołaja Bierdiajewa można zaliczyć do grona filozofów egzystencjalnych. Za ilustrację odcinka służy fotografia cerkwi  we wsi Vazruga autorstwa W. Arsjeniewa z książki "Русский Север", Moskwa 1972.
pobierz 26.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ - O studiowaniu filozofii rosyjskiej
Nasza rozmówczyni dr Aleksandra Kondrat opowie nam, co skierowało jej filozoficzną uwagę na wschód, co ma do tego klub piłkarski Spartak Moskwa, jak to jest zajmować się filozofią rosyjską w Polsce oraz dlaczego Lwa Szestowa i Nikołaja Bierdiajewa można zaliczyć do grona filozofów egzystencjalnych. Za ilustrację odcinka służy fotografia cerkwi  we wsi Vazruga autorstwa W. Arsjeniewa z książki "Русский Север", Moskwa 1972.
pobierz 830.9 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O sporze wokół prawa aborcyjnego
Odcinek specjalny i interwencyjny, w którym chcemy zrozumieć o co chodzi w bieżącym sporze wokół prawa aborcyjnego. Stajemy w pozycji ignorantów i prosimy o wyjaśnienie nam wątpliwości przez bardziej kompetentnych od nas. Naszym gościem jest dr Julia Kapelańska-Pręgowska z Katedry Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UMK, która objaśnia nam  sprawę oraz to, co zapewne rozpoznajemy jedynie intuicyjnie i częściowo.  Ponieważ mocno wierzymy w dialog, chcieliśmy zilustrować odcinek postacią Sokratesa, ale nie wypadało, by tym razem twarzy udzielał jakiś facet. Stąd patronuje nam zatroskana Hypatia z Aleksandrii ze znanego szkicu Julesa Maurice’a Gasparda (1908).  Wszelkie dodatkowe sensy i konteksty wyboru akurat tej postaci dopowiedzcie sobie sami. 
pobierz 15.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O historii filozofii, czyli czy warto wracać do Talesa
To NIE jest odcinek o kolejnym XVIII-wiecznym badaczu Samuelu Johnsonie, autorze A Dictionary of the English Language z 1755 roku (a szkoda, bo  warto byłoby o nim pogadać). Po prostu uznaliśmy, że ten pochylony nad tekstem człowiek (i bohater wielu memów) świetnie się nadaje do zilustrowania kilku pytań: Czy filozofia potrzebuje swojej historii? Czy warto wracać do dawnych koncepcji?  A może myśliciele i myślicielki za bardzo „wczytują się” w przeszłość swojej dyscypliny? Czy są koncepcje modne i niemodne?  A może filozofia powinna zajmować się tylko problemami najbardziej aktualnymi? Próbujemy odpowiedzieć na te pytania w rozmowie z Piotrem Domerackim (UMK) i Maciejem Dombrowskim (UWr).
pobierz 32.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
ZAPOWIEDŹ: O historii filozofii, czyli czy warto wracać do Talesa
Czy filozofia potrzebuje swojej historii? Czy warto wracać do dawnych koncepcji? A może myśliciele i myślicielki za bardzo „wczytują się” w przeszłość swojej dyscypliny? Czy są koncepcje modne i już niemodne?  A może filozofia powinna zajmować się problemami tylko najbardziej aktualnymi? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w rozmowie z Piotrem Domerackim i Maciejem Dombrowskim. Premiera 9 listopada .
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
O Edmundzie Burke'u czyli wnikliwości spojrzenia
Rozmawiamy o niezwykle uważnym obserwatorze wydarzeń politycznych, mężu stanu, znawcy natury ludzkiej, cenionym przez poetów (Samuel Coleridge ) i polityków (Winston Churchill). Komuż to udało się pogodzić ze sobą świat estetyki i polityki? To osiemnastowieczny filozof, działacz publiczny, uważny obserwator rzeczywistości społecznej  i wielki krytyk Rewolucji Francuskiej - Edmund Burke. Naszym przewodnikiem w rozmowie jest prof. Paweł Hanczewski z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK.
pobierz 36.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
ZAPOWIEDŹ: O Edmundzie Burke'u czyli wnikliwości spojrzenia
Tym razem porozmawiamy o niezwykle uważnym obserwatorze wydarzeń politycznych, mężu stanu, znawcy natury ludzkiej, cenionym przez poetów i polityków - osiemnastowiecznym estetyku i wielkim krytyku Rewolucji Francuskiej Edmundzie Burke’u, Naszym przewodnikiem będzie prof. Paweł Hanczewski z  Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Premiera odcinka 26 października.
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek