Muzyczne podróże przez świat

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale i kształci. Do podróżowania z Radiem Kielce w soboty tuż po godz. 10 zaprasza Jerzy Jop.
Data dodania: 2020-05-11 21:43:35
Data aktualizacji: 2021-01-26 05:25:07
Audycji w katalogu: 59
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
W krainie tepui
Pomimo trudnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Wenezueli wybraliśmy się do tego kraju, aby odwiedzić Park Narodowy Canaima, wpisany na listę UNESCO. Dotarliśmy do najwyższego wodospadu na świecie – Salto Angel. Przeszliśmy też ścieżką pod wodospadem Salto Sapo. Wybraliśmy się na trekking na tepui Roraima, górę stołową znaną miłośnikom książki Artura Conan-Doyle’a „Zaginiony świat”. Góra zbudowana jest ze skał osadowych, których wiek szacuje się na dwa miliardy lat, co czyni ją najstarszą formacją geologiczną na świecie. To miejsce niezwykłe i tajemnicze, owiane wieloma legendami, obfitujące w bujną roślinność, endemiczne gatunki zwierząt i malownicze wodospady, dla Indian Pemon miejsce święte.
pobierz 38.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 dni temu
Z wizytą u mnichów w Tybecie
Wyruszyliśmy do odizolowanej części Tybetu, regionu Surmang, skąd pochodzą wielcy mistrzowie tybetańscy. Zatrzymaliśmy się w klasztorze Gaden. W miasteczku Nangchen odwiedziliśmy lekarza medycyny tybetańskiej. Byliśmy w klasztorze Gechak, w którym mniszki – joginki praktykują skomplikowany rytuał Tęczowego Ciała, polegający na tym, że fizyczne ciało rozpuszcza się w światło w momencie śmierci. Życie mnichów obserwowaliśmy też w klasztorze Gar. Gościem Jerzego Jopa była Mariola Maćko.
pobierz 109.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Karnawał w Rio de Janeiro
Chociaż karnawał obchodzony jest w prawie 70 krajach na całym świecie, to ten najsłynniejszy jest w Rio de Janeiro. Nigdzie karnawału nie świętuje się huczniej i bardziej kolorowo. Tłumy barwnych przebierańców, napędzane rytmem samby i energią płynącą z butelek cachacy, przewalają się przez niemal każdy zakątek olbrzymiego miasta. Co roku do liczącego prawie 7 mln mieszkańców rozpalonego w słońcu Rio de Janeiro ściąga około 2 mln turystów żądnych wrażeń. My również tam się wybraliśmy, chcąc zobaczyć nie tylko najlepszych tancerzy na Sambodromie, futurystycznej promenadzie, na której odbywają się główne karnawałowe obchody. Naszym przewodnikiem był Tomasz Kowalski, mieszkający w Brazylii od 15 lat.
pobierz 90.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Boże Narodzenie we Lwowie
Jeśli chcemy zobaczyć jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w innym kraju i w innym obrządku religijnym, Lwów może być ku temu dobrym miejscem. Prawosławne Boże Narodzenie obchodzi się tam 7 stycznia. O dwunastu potrawach i innych starych ukraińskich tradycjach świątecznych, Lwowskim Jarmarku Bożonarodzeniowym i pozostałych atrakcjach miasta, mającego teraz bajkowy urok, opowiadała Iwona Witek z którą rozmawia Jerzy Jop.
pobierz 21.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Nowy Rok i Boże Narodzenie w Armenii
Niewiele narodów na kuli ziemskiej może poszczycić się tak wspaniałą i długą tradycją, jaką mają Ormianie. Nadal świętują oni dzień narodzin Jezusa i święto Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli razem, tak jak pierwsi chrześcijanie. Ormianie Kościoła Apostolskiego, najstarszego kościoła państwowego na świecie, obchodzą Boże Narodzenie 6 stycznia. O tradycjach bożonarodzeniowych, a przede wszystkim obchodach Nowego Roku w Armenii opowiadała Shushan Karapetyan, z którą rozmawiał Jerzy Jop.
pobierz 14.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Boże Narodzenie dookoła świata
Powiedzenie, że co kraj, to obyczaj, świetnie oddaje różnorodność zwyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia na świecie, a nawet w obrębie samej Europy. Spożywa się inne potrawy, inaczej spędza wolny czas, inni święci roznoszą podarki. Na pasterce ludzie bawią się przy fajerwerkach do rana, w Wigilię nawet katolicy jedzą mięso, a prezenty wcale nie są „gwiazdkowe”. Jednak jedno łączy wszystkich, niezależnie od szerokości geograficznej – chęć przybywania w gronie najbliższych. Byliśmy w Kolumbii, Francji, Meksyku, Peru, Hiszpanii, na Filipinach, w Indiach, Brazylii, Norwegii i Szwecji. Gośćmi Jerzego Jopa były: Ewa Kulak-Carvajal, Grażyna Woźniczka i Majka Szura.
pobierz 150.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Ekwador, czyli pośrodku świata w pandemii
Jak wyglądają podróże w czasie pandemii? Sprawdziliśmy to, wybierając się do Ekwadoru, najmniejszego państwa andyjskiego, położonego po obu stronach równika. Obserwowaliśmy, jak radzą sobie mieszkańcy Quito, choćby z nauką online. To jedna z najwyżej położonych stolic na świecie, pełna kolonialnych zabytków. Poznaliśmy huczną uroczystość z okazji piętnastych urodzin dziewczyny, obchodzoną w części krajów latynoamerykańskich, również w Ekwadorze. Dowiedzieliśmy się, jak Ekwadorczycy świętują Boże Narodzenie i Nowy Rok. Byliśmy też w nadmorskim miasteczku Montanita, które jest jednym z najbardziej imprezowych miejsc w Ameryce Południowej. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka.
pobierz 125.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Tańce sakralne - Theyyam w Kerali północnej w Indiach i Calonarang na Bali
Przyjrzeliśmy się tańcom sakralnym, dzięki którym człowiek może niemal dotknąć wyższego jestestwa, bezpośrednio z nim obcować. Najpierw wybraliśmy się do Kerali północnej w Indiach, aby obserwować misterium Theyyam, sięgające swymi korzeniami okresu przedaryjskiego, łączące tradycje szamanizmu, animizmu i okultyzmu. Raz w roku tancerze przekraczają tam granicę pomiędzy sacrum a profanum, stając się Theyyam – bogiem, mającym ocalić lokalną społeczność od gniewu duchów. W części drugiej obserwowaliśmy misterium Calonarang na Bali. Otoczeni przez demoniczne moce przyglądaliśmy się cudownemu zmartwychwstaniu, a następnie śledziliśmy pojedynek Rangdy i Baronga oraz uczniów Baronga, z których każdy dzierży w ręku święty sztylet – keris.
pobierz 96.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Japonia. Nowoczesność kontra tradycja
Poznaliśmy dwa oblicza Japonii: metropolię i prowincję. Przekonaliśmy się, jak bardzo retrofuturystyczne jest Tokio. Zwiedziliśmy Zamek Kruków w pejzażu Alp Japońskich i subtropikalną, magiczną wyspę Yakushima, pełną cedrów, mchu i mgieł, która stała się inspiracją do stworzenia słynnego filmu animowanego „Księżniczka Mononoke”. Skorzystaliśmy z rozkoszy onsenów, spaliśmy w riokanie, smakowaliśmy ramen i doświadczyliśmy tradycyjnej, japońskiej gościnności. Ciekawostkami o Japonii dzieliła się z Jerzym Jopem Patrycja Yamaguchi, współautorka (razem z Alanem Kępskim) wydanej właśnie książki „Japonia. Przewodnik osobisty”.
pobierz 111.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Wyspa niezwykłych tajemnic
Wybraliśmy się na Sardynię, która znajduje się w czołówce miejsc na mapie świata, gdzie żyje najwięcej stulatków. W dodatku dotyczy to mężczyzn! Oszałamiające morze i plaże, ale też stanowiska archeologiczne, które wbijają w fotel. Widzieliśmy nuragi, kamienne warowne wieże, będące jedną z największych tajemnic Sardynii, a także domy wróżek, świątynie u studni i grobowce gigantów. Byliśmy w charakterystycznych miastach, naznaczonych hiszpańskimi wpływami takich, jak: Cagliari, Sassari i Alghero, stolica czerwonego koralowca, ale też w Orgosolo, mieście bandytów. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
pobierz 50.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Konie w Tybecie, czyli dusza nomady
Naszym celem był region Kham we wschodnim Tybecie. W oczekiwaniu na główny punkt programu zwiedziliśmy miasto Yushu (Jyekundo) z górującym nad nim klasztorem Jyekundo Dondrubling i świątynię Gyanac Mani z największym na świecie zbiorem rzeźbionych kamieni. Obserwowaliśmy również mrożące krew żyłach podniebne pogrzeby i życie nomadów. Po tej aklimatyzacji wybraliśmy się na Festiwal Jeździecki Yushu. Jest to kilkudniowe, najważniejsze w regionie, barwne święto, przyciągające ekscytującymi konkursami, paradami w strojach regionalnych i pokazami obrzędowymi. Gościem Jerzego Jopa była Mariola Macko.
pobierz 106.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Birma - kraina tanaki, betelu i tysiąca pagód
Tuż po wyborach parlamentarnych w Birmie wybraliśmy się do tego niezwykłego kraju, który od kilku lat, dzięki poluzowaniu żelaznego uścisku armii, otwiera się na świat. Zaproponowaliśmy spacery po największych miastach Birmy: Mandalay i Rangunie, z najważniejszą świątynią dla buddystów, szczerozłotą Pagodą Shwedagon. Był lot nad tysiącami świątyń w Bagan i rejs łodzią po mistycznym jeziorze Inle, usianym pływającymi ogrodami i domami na palach. Podglądaliśmy życie codzienne mnichów, ale też nie zabrakło relaksu na pięknej plaży.
pobierz 119.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kobiety w Japonii
Tym razem próbowaliśmy pokazać kobiecą część japońskiej duszy. Poznaliśmy zawody przeznaczone wyłącznie dla pań, od gejszy do office lady. Spotkaliśmy się z ostatnimi japońskimi syrenami, a także z Polką grającą w teatrze Takarazuka, gdzie wszystkie role należą do kobiet, a zdobycie biletów na ich spektakle graniczy z cudem. Nie zabrakło opowieści o popularnych w Japonii artystkach, np. o Yaoi Kusamie, najdroższej malarce, rzeźbiarce i performerce świata, jawiącej się jako Andy Warhol naszych czasów. Gościem Jerzego Jopa była Patrycja Yamaguchi, suchedniowianka od 20 lat mieszkająca w Japonii, założycielka serwisu podróżniczego po tym kraju Ryoko.pl.
pobierz 30.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
W świecie żywych i umarłych (Filipiny, Malezja, Indie, Madagaskar)
Tuż przed Dniem Wszystkich Świętych wybraliśmy się do Manili, aby zobaczyć dzieci z grobowców na Cmentarzu Północnym i Cmentarz Chiński. Także na Filipinach, w Sagadzie, oglądaliśmy wiszące trumny, a w jaskiniach okolic Kabayan, do których strach wejść, odnaleźliśmy mumie. W malezyjskiej Melace, podczas Święta Głodnych Duchów, odwiedziliśmy największy cmentarz chiński poza granicami Chin, a w świętym indyjskim mieście Waranasi uczestniczyliśmy w codziennym życiu obok płonących zwłok. Na koniec, na tropikalnej afrykańskiej wyspie Madagaskar, obserwowaliśmy jedną z najstarszych malgaskich tradycji. To famadihana, podczas której zmarli na chwilę wracają do żywych. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
pobierz 116.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
24.10. Jak spełniają się marzenia, czyli ślub na Bali
Ślub na rajskiej plaży o zachodzie słońca, na boso, w kręgu najbliższych znajomych? Dla wielu to marzenie nie do spełnienia z uwagi, np. na rodzinne konwenanse. My podpowiadaliśmy jak je zrealizować, a także które miejsca wybrać na magiczną podróż poślubną. Zachwycaliśmy się niezwykłymi krajobrazami mniejszych indonezyjskich wysp leżących w pobliżu Bali: Nusa Penida, Nusa Lembongan oraz Nusa Ceningan i podglądaliśmy smoki z Komodo. Gościem Jerzego Jopa była Anna Leonarcik, autorka bloga Travelstory.pl
pobierz 86.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Bali i Tana Toraja na Sulawesi
Odwiedziliśmy miejsca w Indonezji, w których życie toczy się wokół śmierci. Poznaliśmy królewską kremację na Bali, najbardziej spektakularną ceremonię na tej wyspie, bo przypominającą widowisko teatralne. W regionie Tana Toraja, należącym do Sulawesi, a zamieszkałym przez plemiona Torajów, przyglądaliśmy się mrożącym krew w żyłach rytuałom żegnania zmarłych oraz obrzędowi oczyszczenia zwłok. Tam również widzieliśmy walking dead, czyli spacer ze zmarłymi. Gościem Jerzego Jopa była Monika Galicka.
pobierz 102.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Muzyczne podróże. Luksus na końcu świata
Odwiedziliśmy Polinezję Francuską, przez wielu uznaną za najpiękniejszy zakątek naszej planety, odległy raj na Ziemi. Błękitno – turkusowy kolor oceanu, spektakularne atole, zapierające dech w piersi cuda natury, śnieżnobiałe plaże, a do tego dziewicza rafa koralowa, rekiny występujące w olbrzymich ilościach, delfiny, żółwie, napoleony i humbaki – nic dziwnego, że jesteśmy gotowi odbyć tak daleką podróż, aby właśnie tam zanurkować. O wyspach: Bora Bora, Moorea i Tahiti opowiadała Grażyna Woźniczka, a z naszym gościem rozmawiał Jerzy Jop.
pobierz 44.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Lwów - miasto zatartych granic
Wybraliśmy się do Lwowa. Odwiedziliśmy mniej znane, ale bardzo klimatyczne miejsca, np. zdumiewającą katedrę ormiańska, podwórko porzuconych zabawek, targ książek i wyjątkowe restauracje. Po ukochanym przez siebie mieście opowiadała Iwona Witek.
pobierz 19.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Mongolia - w krainie błękitnego nieba (część 2)
Powróciliśmy do Mongolii. Odnaleźliśmy tam skalne bloki zwane kamieniami jeleni, a niedaleko górskiego jeziora Chubsuguł spotkaliśmy niewielki lud Caatanów, hodujący renifery. Uczestniczyliśmy też w seansie szamańskim i byliśmy przy szamańskich kopcach owoo. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
pobierz 22.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Mongolia - w krainie błękitnego nieba
Imperium Czyngis-chana w okresie świetności było największym w dziejach ludzkości, sięgało Europy Wschodniej. Wybraliśmy się do Karakorum, gdzie w XIII wieku tętniło serce tego imperium. W Ułan Bator, dzisiejszej stolicy Mongolii, zajrzeliśmy do Muzeum Sztuk Pięknych Dzanabadzara i Muzeum Historii Naturalnej. Weszliśmy do gerów, a obok Płonących Klifów na pustyni Gobi dotknęliśmy kości i skamieniałych jaj dinozaurów. Poznaliśmy Park Narodowy Trzy Piękności Gobi i Śpiewające Wydmy. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
pobierz 39.3 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek