Muzyczne podróże przez świat

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale i kształci. Do podróżowania z Radiem Kielce w soboty tuż po godz. 10 zaprasza Jerzy Jop.
Data dodania: 2020-05-11 21:43:35
Data aktualizacji: 2020-10-27 09:10:05
Audycji w katalogu: 45
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
24.10. Jak spełniają się marzenia, czyli ślub na Bali
Ślub na rajskiej plaży o zachodzie słońca, na boso, w kręgu najbliższych znajomych? Dla wielu to marzenie nie do spełnienia z uwagi, np. na rodzinne konwenanse. My podpowiadaliśmy jak je zrealizować, a także które miejsca wybrać na magiczną podróż poślubną. Zachwycaliśmy się niezwykłymi krajobrazami mniejszych indonezyjskich wysp leżących w pobliżu Bali: Nusa Penida, Nusa Lembongan oraz Nusa Ceningan i podglądaliśmy smoki z Komodo. Gościem Jerzego Jopa była Anna Leonarcik, autorka bloga Travelstory.pl
pobierz 86.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Bali i Tana Toraja na Sulawesi
Odwiedziliśmy miejsca w Indonezji, w których życie toczy się wokół śmierci. Poznaliśmy królewską kremację na Bali, najbardziej spektakularną ceremonię na tej wyspie, bo przypominającą widowisko teatralne. W regionie Tana Toraja, należącym do Sulawesi, a zamieszkałym przez plemiona Torajów, przyglądaliśmy się mrożącym krew w żyłach rytuałom żegnania zmarłych oraz obrzędowi oczyszczenia zwłok. Tam również widzieliśmy walking dead, czyli spacer ze zmarłymi. Gościem Jerzego Jopa była Monika Galicka.
pobierz 102.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Muzyczne podróże. Luksus na końcu świata
Odwiedziliśmy Polinezję Francuską, przez wielu uznaną za najpiękniejszy zakątek naszej planety, odległy raj na Ziemi. Błękitno – turkusowy kolor oceanu, spektakularne atole, zapierające dech w piersi cuda natury, śnieżnobiałe plaże, a do tego dziewicza rafa koralowa, rekiny występujące w olbrzymich ilościach, delfiny, żółwie, napoleony i humbaki – nic dziwnego, że jesteśmy gotowi odbyć tak daleką podróż, aby właśnie tam zanurkować. O wyspach: Bora Bora, Moorea i Tahiti opowiadała Grażyna Woźniczka, a z naszym gościem rozmawiał Jerzy Jop.
pobierz 44.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Lwów - miasto zatartych granic
Wybraliśmy się do Lwowa. Odwiedziliśmy mniej znane, ale bardzo klimatyczne miejsca, np. zdumiewającą katedrę ormiańska, podwórko porzuconych zabawek, targ książek i wyjątkowe restauracje. Po ukochanym przez siebie mieście opowiadała Iwona Witek.
pobierz 19.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Mongolia - w krainie błękitnego nieba (część 2)
Powróciliśmy do Mongolii. Odnaleźliśmy tam skalne bloki zwane kamieniami jeleni, a niedaleko górskiego jeziora Chubsuguł spotkaliśmy niewielki lud Caatanów, hodujący renifery. Uczestniczyliśmy też w seansie szamańskim i byliśmy przy szamańskich kopcach owoo. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
pobierz 22.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Mongolia - w krainie błękitnego nieba
Imperium Czyngis-chana w okresie świetności było największym w dziejach ludzkości, sięgało Europy Wschodniej. Wybraliśmy się do Karakorum, gdzie w XIII wieku tętniło serce tego imperium. W Ułan Bator, dzisiejszej stolicy Mongolii, zajrzeliśmy do Muzeum Sztuk Pięknych Dzanabadzara i Muzeum Historii Naturalnej. Weszliśmy do gerów, a obok Płonących Klifów na pustyni Gobi dotknęliśmy kości i skamieniałych jaj dinozaurów. Poznaliśmy Park Narodowy Trzy Piękności Gobi i Śpiewające Wydmy. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
pobierz 39.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Auto Stop Race - emocje na start
Miłośnikom podróżniczego szaleństwa zaproponowaliśmy udział w Auto Stop Race, największym wyścigu autostopowym na świecie. Organizowany jest od 2009 roku, a startuje co roku w majówkę z kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Bierze w nim udział ponad tysiąc podróżujących parami uczestników, którzy mają za zadanie dotrzeć do wybranego campingu w Europie, przemieszczając się jedynie autostopem. O wyścigu między innymi do mety na odległej greckiej wyspie Evia mówiła w rozmowie z Jerzym Jopem organizatorka tej studenckiej inicjatywy, Karolina Mąkowska.
pobierz 64.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Polka w Kolumbii
W drugiej części programu poznaliśmy kilka prawd o Kolumbijczykach w kolejnym spotkaniu z Ewą Kulak-Carvajal i Kingą Puerto Grzeszczuk, autorkami pierwszego przewodnika po Kolumbii w języku polskim.
pobierz 16.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Amsterdam - miasto grzechu
Zaprosiliśmy do Amsterdamu – miasta, w którym wolno więcej niż gdziekolwiek indziej. Z cofee shopami, z legalną tutaj marihuaną i z dzielnicą czerwonych latarni uchodzi za najbardziej liberalne miasto świata, co w jednych wzbudza entuzjazm, w drugich zgrozę. Amsterdam to miejsce, do którego przyciągają: piękna architektura, słynne zabytki, nietuzinkowe wydarzenia kulturalne i liczne, również nietypowe muzea. Gościem Jerzego Jopa jest Tomasz Słodki, autor nowej, multimedialnej książki „Amsterdam. Dlaczego warto zobaczyć Van Gogha i nigdy nie próbować grzybów halucynogennych”. Amsterdam wspomina także Michał Głowiński, wybitny teoretyk literatury.
pobierz 117.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Podkarpacie - zamki, pałace i przepis na Bieszczady
Odwiedziliśmy najbardziej znaną polską rezydencję arystokratyczną w Łańcucie, słynący z jarmarków w całej dawnej Europie Jarosław oraz Przemyśl – tygiel narodów i kultur, w którym poznaliśmy historię jednego z największych szpiegów przed I wojną światową oraz opowieść o ukrytym skarbie. Na naszej trasie znalazły się: renesansowy zamek w Krasiczynie, ruiny zamku Sobień i zamku Kamieniec w Korczynie-Odrzykoniu, znanego z „Zemsty” Aleksandra Fredry oraz Zamek Królewski w Sanoku, z jedną z największych w Europie kolekcji ikon. Wędrowaliśmy po najpiękniejszych miejscach Bieszczadów, krainy Bojków i wilków, a wyprawę zakończyliśmy w Beskidzie Niskim. Wszędzie poznawaliśmy podkarpackie smaki. Gośćmi Jerzego Jopa byli: Maciej Łabuński i Marcin Stecura.
pobierz 40.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Wielokulturowa Lubelszczyzna
Zwiedziliśmy inspirujący Lublin, a w jego okolicach: pałac w Kozłówce – jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich w Europie, klimatyczny Kazimierz Dolny i Nałęczów – ukochane uzdrowisko literatów. Zajrzeliśmy też do Muzeum Wsi Lubelskiej, należącego do największych polskich skansenów. Wyruszyliśmy fascynującym szlakiem wyznaczonym przez Wielokulturowy nurt Bugu. Odwiedziliśmy też Roztocze, nie do końca odkrytą krainę nieskażonej przyrody, której sercem jest Zwierzyniec. Podróż zakończyliśmy w Zamościu, renesansowym mieście idealnym. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka.
pobierz 48.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Szlakiem pomorskich perełek architektury i przyrody
Muzyczne podróże. Szlakiem pomorskich perełek architektury i przyrody Poznawaliśmy atrakcje Pomorza. Na naszej trasie znalazły się miedzy innymi: ”Kraina w kratę”, Dolina Charlotty, Słowiński Park Narodowy z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi, Łebsko – największe jezioro na polskim wybrzeżu i pradawne cmentarzyska z kręgami kamiennymi. Poznaliśmy Czarne Wesele w Klukach, Kalwarię Wejherowską, Groty Mechowskie, domy podcieniowe na Żuławach Wiślanych, Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich, będący najstarszym polskim skansenem, Cmentarz 11 Wsi w Cyganku i Kanał Elbląski. Byliśmy we Fromborku zwanym klejnotem Warmii, w imponującym gotyckim klasztorze w Pelplinie i we wspaniałych zamkach krzyżackich w Krągu, Bytowie, Malborku, Kwidzynie i Gniewie. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
pobierz 49.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Skarby Opolszczyzny
Tym razem dotknęliśmy Opolszczyzny. Byliśmy na Górze Św. Anny, słynącej od wieków z kultu Św. Anny Samotrzeciej i jednego z największych amfiteatrów w Europie. Odwiedziliśmy bajkowy zamek w Mosznej, średniowieczne kościoły z prawdziwymi skarbami na Szlaku Polichromii Brzeskich, kościół Św. Anny w Oleśnie, nazywany „oleską różą zaklętą w drewnie” oraz Paczków – polskie Carcassonne. W Kopicach, gdzie znajdują się jedne z najbardziej imponujących ruin zamku w Polsce, poznaliśmy historię śląskiego Kopciuszka. Spróbowaliśmy śląskiego kołocza i innych tradycyjnych potraw Opolszczyzny. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka.
pobierz 53.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Pomorze Zachodnie - nie tylko plaże
Poznawaliśmy uroki Pobrzeży Południowobałtyckich. Wyruszyliśmy z Kołobrzegu, jednego z najstarszych miast na Pomorzu, a na naszej trasie znalazły się między innymi: pięknie położona nad brzegiem jeziora Liwia Łuża Pogorzelica ze stacją Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, Trzęsacz z ruinami gotyckiego kościoła na klifie, Kamień Pomorski z ponad tysiącletnią historią, Świnoujście leżące w krainie 44 wysp i Woliński Park Narodowy. Podróż zakończyliśmy w Szczecinie, w fascynującym gmachu tamtejszej filharmonii, przypominającym wierzchołek góry lodowej, który został uhonorowany architektonicznym Noblem. Gościem Jerzego Jopa był Andrzej Kadłubek.
pobierz 116.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Podlasie - bocianim szlakiem
pobierz 116.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Dolny Śląsk - nie tylko zamki i pałace cz.2
Dolny Śląsk winnicami stoi i o tradycjach winiarskich, kultywowanych tu już setki lat temu, mówiliśmy. Było o Świdnicy, która jest kolebką piernikarstwa w Europie. Tak, nie Toruń! Wybraliśmy się do Doliny Baryczy, słynącej z karpia hodowanego tu od ponad 800 lat. Wypiliśmy piwo w Miedziance – mieście, które zniknęło. Byliśmy w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i przekonaliśmy się, że Dolny Śląsk to również zagłębie szklane. Odkrywaliśmy piękno wielokulturowego Wrocławia. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka.
pobierz 44.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Dolny Śląsk - nie tylko zamki i pałace
Dolny Śląsk to burzliwa historia mieszających się wpływów kulturowych. Polecaliśmy piękne pałace i zamki, których jest tutaj więcej niż w Dolinie Loary. Byliśmy w niezwykłych Kościołach Pokoju w Jaworze i Świdnicy, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, największych w Europie obiektach sakralnych zbudowanych w konstrukcji szkieletowo-reglowej. Odwiedziliśmy zespół klasztorny w Lubiążu, będący największym opactwem cysterskim na świecie i pocysterskie opactwo w Krzeszowie, nazywane „Europejską Perłą Baroku”. Byliśmy w Sztolniach Walimskich, skrywających mroczne tajemnice z czasów II wojny światowej. Gościem Jerzego Jop była Grażyna Woźniczka.
pobierz 102.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Beskid Niski - kraina łagodności
Wybraliśmy się w najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem. To idealne miejsce na pieszą wędrówkę dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju. Beskid Niski jest krainą Łemków, ludu odmiennej mowy i wiary, ale tak Polakom bliskiego. Poznaliśmy bogatą kulturę łemkowską, której wyraźnym obrazem są urokliwe, drewniane cerkwie, będące prawdziwymi perłami architektury. Odwiedziliśmy liczne cmentarze z I wojny światowej, budowane przez wybitnych architektów. Zajrzeliśmy do największej na świecie stadniny koni huculskich we wsi Regietów. Przemierzaliśmy ukwiecone doliny i lasy, w których żyją wilki, rysie i niedźwiedzie. Gośćmi Jerzego Jopa byli: Majka Szura i Tomasz Słoń.
pobierz 45.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Kolumbia. Indianie, kowboje i duch Afryki
Poznaliśmy wybrane społeczności Kolumbii, bardzo specyficzne, odbiegające kulturowo od ogółu w tym kraju. Przy okazji odwiedziliśmy ciekawe, choć mało znane regiony, raczej nieodwiedzane podczas pierwszej podróży do Kolumbii. Byliśmy u Indian Wayuu na półwyspie Guajira oraz u Indian Ticuna i Huitoto w Amazonii. Odwiedziliśmy llaneros, kowbojów zamieszkujących okolice Cano Cristales, Rzeki Pięciu Kolorów, najpiękniejszej rzeki na świecie. Wybraliśmy się też do San Basilio de Palenque, osady nad Morzem Karaibskim, zamieszkiwanej przez potomków afrykańskich niewolników przywiezionych na tereny obu Ameryk przez Hiszpanów w czasie wielkiej kolonizacji. Mieszkańcy kultywują tu afrykańskie tradycje tak samo, jak to robili ich przodkowie. Gośćmi Jerzego Jopa były: Ewa Kulak-Carvajal i Kinga Puerto Grzeszczuk.
pobierz 117.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Kolumbia - życie o smaku kawy
Kolumbijczycy - jacy tak naprawdę są i jak się wśród nich żyje z perspektywy Polek, już Kolumbijek, które mieszkają tam od wielu lat. Czym są estratos, dlaczego Kolumbijki nie potrafią gotować i jak bardzo ulegają one kultowi ciała - o tym w rozmowie Jerzego Jopa z Ewą Kulak-Carvajal i Kingą Puerto Grzeszczuk. Kolumbia, z dostępem do dwóch oceanów, monumentalnymi Andami przecinającymi ją trzema kordylierami oraz zmieniającym się wraz z wysokością klimatem, jest jednym z najbardziej bioróżnorodnych krajów na świecie. Tym razem skupiliśmy się na jej mieszkańcach, ponieważ Kolumbijczycy są niemniej różnorodni niż miejsce, które zamieszkują.
pobierz 48.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek