Muzyczne podróże przez świat

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale i kształci. Do podróżowania z Radiem Kielce w soboty tuż po godz. 10 zaprasza Jerzy Jop.
Data dodania: 2020-05-11 21:43:35
Data aktualizacji: 2020-08-08 12:05:08
Audycji w katalogu: 33
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 7 godz. temu
Skarby Opolszczyzny
Tym razem dotknęliśmy Opolszczyzny. Byliśmy na Górze Św. Anny, słynącej od wieków z kultu Św. Anny Samotrzeciej i jednego z największych amfiteatrów w Europie. Odwiedziliśmy bajkowy zamek w Mosznej, średniowieczne kościoły z prawdziwymi skarbami na Szlaku Polichromii Brzeskich, kościół Św. Anny w Oleśnie, nazywany „oleską różą zaklętą w drewnie” oraz Paczków – polskie Carcassonne. W Kopicach, gdzie znajdują się jedne z najbardziej imponujących ruin zamku w Polsce, poznaliśmy historię śląskiego Kopciuszka. Spróbowaliśmy śląskiego kołocza i innych tradycyjnych potraw Opolszczyzny. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka.
pobierz 53.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 dni temu
Pomorze Zachodnie - nie tylko plaże
Poznawaliśmy uroki Pobrzeży Południowobałtyckich. Wyruszyliśmy z Kołobrzegu, jednego z najstarszych miast na Pomorzu, a na naszej trasie znalazły się między innymi: pięknie położona nad brzegiem jeziora Liwia Łuża Pogorzelica ze stacją Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej, Trzęsacz z ruinami gotyckiego kościoła na klifie, Kamień Pomorski z ponad tysiącletnią historią, Świnoujście leżące w krainie 44 wysp i Woliński Park Narodowy. Podróż zakończyliśmy w Szczecinie, w fascynującym gmachu tamtejszej filharmonii, przypominającym wierzchołek góry lodowej, który został uhonorowany architektonicznym Noblem. Gościem Jerzego Jopa był Andrzej Kadłubek.
pobierz 116.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
Podlasie - bocianim szlakiem
pobierz 116.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
Dolny Śląsk - nie tylko zamki i pałace cz.2
Dolny Śląsk winnicami stoi i o tradycjach winiarskich, kultywowanych tu już setki lat temu, mówiliśmy. Było o Świdnicy, która jest kolebką piernikarstwa w Europie. Tak, nie Toruń! Wybraliśmy się do Doliny Baryczy, słynącej z karpia hodowanego tu od ponad 800 lat. Wypiliśmy piwo w Miedziance – mieście, które zniknęło. Byliśmy w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i przekonaliśmy się, że Dolny Śląsk to również zagłębie szklane. Odkrywaliśmy piękno wielokulturowego Wrocławia. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka.
pobierz 44.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
Dolny Śląsk - nie tylko zamki i pałace
Dolny Śląsk to burzliwa historia mieszających się wpływów kulturowych. Polecaliśmy piękne pałace i zamki, których jest tutaj więcej niż w Dolinie Loary. Byliśmy w niezwykłych Kościołach Pokoju w Jaworze i Świdnicy, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, największych w Europie obiektach sakralnych zbudowanych w konstrukcji szkieletowo-reglowej. Odwiedziliśmy zespół klasztorny w Lubiążu, będący największym opactwem cysterskim na świecie i pocysterskie opactwo w Krzeszowie, nazywane „Europejską Perłą Baroku”. Byliśmy w Sztolniach Walimskich, skrywających mroczne tajemnice z czasów II wojny światowej. Gościem Jerzego Jop była Grażyna Woźniczka.
pobierz 102.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Beskid Niski - kraina łagodności
Wybraliśmy się w najdziksze góry w Polsce, czarujące swoim urokiem. To idealne miejsce na pieszą wędrówkę dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju. Beskid Niski jest krainą Łemków, ludu odmiennej mowy i wiary, ale tak Polakom bliskiego. Poznaliśmy bogatą kulturę łemkowską, której wyraźnym obrazem są urokliwe, drewniane cerkwie, będące prawdziwymi perłami architektury. Odwiedziliśmy liczne cmentarze z I wojny światowej, budowane przez wybitnych architektów. Zajrzeliśmy do największej na świecie stadniny koni huculskich we wsi Regietów. Przemierzaliśmy ukwiecone doliny i lasy, w których żyją wilki, rysie i niedźwiedzie. Gośćmi Jerzego Jopa byli: Majka Szura i Tomasz Słoń.
pobierz 45.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Kolumbia. Indianie, kowboje i duch Afryki
Poznaliśmy wybrane społeczności Kolumbii, bardzo specyficzne, odbiegające kulturowo od ogółu w tym kraju. Przy okazji odwiedziliśmy ciekawe, choć mało znane regiony, raczej nieodwiedzane podczas pierwszej podróży do Kolumbii. Byliśmy u Indian Wayuu na półwyspie Guajira oraz u Indian Ticuna i Huitoto w Amazonii. Odwiedziliśmy llaneros, kowbojów zamieszkujących okolice Cano Cristales, Rzeki Pięciu Kolorów, najpiękniejszej rzeki na świecie. Wybraliśmy się też do San Basilio de Palenque, osady nad Morzem Karaibskim, zamieszkiwanej przez potomków afrykańskich niewolników przywiezionych na tereny obu Ameryk przez Hiszpanów w czasie wielkiej kolonizacji. Mieszkańcy kultywują tu afrykańskie tradycje tak samo, jak to robili ich przodkowie. Gośćmi Jerzego Jopa były: Ewa Kulak-Carvajal i Kinga Puerto Grzeszczuk.
pobierz 117.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Kolumbia - życie o smaku kawy
Kolumbijczycy - jacy tak naprawdę są i jak się wśród nich żyje z perspektywy Polek, już Kolumbijek, które mieszkają tam od wielu lat. Czym są estratos, dlaczego Kolumbijki nie potrafią gotować i jak bardzo ulegają one kultowi ciała - o tym w rozmowie Jerzego Jopa z Ewą Kulak-Carvajal i Kingą Puerto Grzeszczuk. Kolumbia, z dostępem do dwóch oceanów, monumentalnymi Andami przecinającymi ją trzema kordylierami oraz zmieniającym się wraz z wysokością klimatem, jest jednym z najbardziej bioróżnorodnych krajów na świecie. Tym razem skupiliśmy się na jej mieszkańcach, ponieważ Kolumbijczycy są niemniej różnorodni niż miejsce, które zamieszkują.
pobierz 48.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Karakorum Highway – ósmy cud świata. Część 2
Kontynuowaliśmy podróż jedną z najpiękniejszych tras górskich. Kolejnymi atrakcjami były: lodowiec Passu, dolina Shimshal, przełęcz Shandur z najwyżej położonym boiskiem do gry w polo i przełęcz Khunjerab (4693 m n.p.m.), będąca pakistańskim kontrolnym punktem granicznym z Chinami, najwyżej położonym na świecie przejściem granicznym. Byliśmy też w dolinie Kalaszy, uznających się za potomków żołnierzy armii Aleksandra Wielkiego. W morzu islamu, rozciągającym się od Turcji po Kaszmir, to plemię zachowało własne wierzenia i tradycje. Gościem Jerzego Jopa była Mariola Maćko.
pobierz 103.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Karakorum Highway - ósmy cud świata
pobierz 38.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Militarnym szlakiem w Wietnamie
Wietnam wciąż kojarzony jest z wojną. Zaproponowaliśmy podróż śladami wojny wietnamskiej. Najpierw jednak byliśmy w Dien Bien Phu, wspominając masakrę Legii Cudzoziemskiej w 1954 r., w czasie I wojny indochińskiej. Odwiedziliśmy cesarskie miasto Hue, które stało się w 1968 r. celem krwawej Ofensywy Tet, a także nadmorski kurort Da Nang z plażą, która przed laty cała spływała krwią, ukazaną w filmie „Czas apokalipsy”. Przybliżyliśmy Szlak Ho Chi Minha, uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć inżynierii wojskowej XX wieku. Zajrzeliśmy do tuneli Cu Chi i Vinh Moc, a także do robiącego wstrząsające wrażenie Muzeum Pozostałości Wojennych w Ho Chi Minh, dawnym Sajgonie. Gośćmi Jerzego Jopa byli: Majka Szura i Tomasz Słoń.
pobierz 39.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Wyspa Księcia Edwarda. Śladami Ani z Zielonego Wzgórza
Znają ją miliony ludzi na całym świecie – Ania Shirley, bohaterka książek Lucy Maud Montgomery. Autorka urodziła się na Wyspie Księcia Edwarda, na krańcu Kanady. Tam wyruszyliśmy śladami tytułowej bohaterki. Przeszliśmy Aleją Zakochanych, byliśmy w Lesie Duchów, nad Jeziorem Lśniących Wód i w posiadłości Złoty Brzeg. Na warsztatach kulinarnych poznaliśmy tajniki kuchni opiekunki Ani, Maryli Cuthbert. Wybraliśmy się też na musical „Ania z Zielonego Wzgórza”, wystawiany w Charlottetown od 1965 r. Gościem Jerzego Jopa była Ewa Kulak-Carvajal.
pobierz 38.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kanał Panamski i Panama City
W drugiej części programu wyruszyliśmy do sąsiedniej Panamy. Popłynęliśmy łodzią po Kanale Panamskim, z Atlantyku do Oceanu Spokojnego. Zafundowaliśmy też Państwu przejazd koleją wzdłuż kanału. Zatrzymaliśmy się w przypominającej Manhattan stolicy tego kraju. Naszym gościem była Majka Szura.
pobierz 26.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kostaryka. Banany, kawa i tropiki
Kostaryka słynie z uprawy bananów i kawy i o nich opowiedzieliśmy w pierwszej godzinie programu. Było też o kuchni kostarykańskiej i Teodoro Picado Michalskim, prezydencie Kostaryki, który miał polskie pochodzenie. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka
pobierz 26.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Wuhan - kto wyłączył świat?
Wybraliśmy się do Wuhan, prężnie rozwijającej się 11-milionowej metropolii, najbardziej zaludnionego miasta w środkowych Chinach, pełnego jednak ogromnych dysproporcji społecznych. Odwiedziliśmy laboratoria w miasteczku studenckim i budzący grozę „mokry targ” niedaleko Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Zaproponowaliśmy wycieczkę na Tamę Trzech Przełomów na rzece Jangcy, największą hydroelektrownię świata. Spróbowaliśmy też znaleźć chińskiego Yeti. Gościem Jerzego Jopa byli: dr hab. Małgorzata Anna Jóźwiak i prof. dr hab. Marek Jóźwiak.
pobierz 44.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kostaryka – latynoska oaza szczęścia
Znaleźliśmy się w samym centrum ekologicznego raju na Ziemi, w Kostaryce położonej pomiędzy dwoma oceanami, Atlantyckim i Spokojnym. Tam, gdzie morze lasów i lawa przyjemności, w jednym z najszczęśliwszych państw świata. Odwiedziliśmy przyprawiające o zawrót głowy parki narodowe i rezerwaty przyrody. Zaproponowaliśmy spacer po wiszących nad dżunglą mostach, przeprawę przez rzekę krokodyli i trekking w okolice aktywnych wulkanów. Przypomnieliśmy uczestników polskiej wyprawy Canoandes ’79, którzy jako pierwsi przepłynęli Rio Pacuare, rzekę uznaną dziś przez National Geographic za jedną z najlepszych na rafting na świecie. W Kostaryce jest najliczniejsze w Ameryce Środkowej skupisko Polonii, a jej przedstawiciel, Teodoro Picardo Michalski, został nawet prezydentem tego kraju. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka.
pobierz 44.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Tuszetia – ostatni bastion dzikości?
Kto szuka na Kaukazie prawdziwej dzikości, dziewiczej natury, miejsc niezadeptanych przez turystów, z pewnością odnajdzie je w Tuszetii, regionie we wschodniej Gruzji. Pokonaliśmy pełną adrenaliny drogę do Omalo, jedną z najwyżej położonych w Europie, siódmą najniebezpieczniejszą drogę świata wg BBC i znaleźliśmy się w samym sercu kaukaskiej głuszy, która od wieków wibruje niesamowitą magią. Spróbowaliśmy poznać pogańskie tradycje i wierzenia, które tam mieszają się z chrześcijaństwem. Tuszetia to jeden z największych parków narodowych w Europie. Znajduje się tam najwyżej położona wioska na naszym kontynencie – Bochorna (2345 m n.p.m.). Gościem Jerzego Jopa był Jacek Śniadecki.
pobierz 84.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Pielgrzymka do Ziemi Świętej
Cztery morza, trzy religie, dwa narody, jedna Ziemia Święta. Izrael. Wybraliśmy się tam, by podążać biblijnym szlakiem. Odwiedziliśmy miejsca, gdzie rozgrywały się wydarzenia, które zmieniły historię świata i ludzkości. Na naszej trasie znalazły się: Nazaret, Betlejem, Jerycho, Betania, Kana Galilejska, Hajfa, Jaffa i Jerozolima. Gośćmi Jerzego Jopa byli: ksiądz Mariusz Rozin, wikariusz Kościoła Garnizonowego pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz Kamil Król.
pobierz 37.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Wielkanoc w Hiszpanii
Wielkanoc w Hiszpanii rządzi się pradawnymi regułami. Tradycja hiszpańskich procesji Semana Santa przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i ma dużo większe znaczenie niż flamenco i corrida. Kim są zakapturzeni pokutnicy uczestniczący w tych procesjach? O tym w rozmowie z Jerzym Jopem mówiła Grażyna Woźniczka. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku odwołano wszystkie procesje w Hiszpanii.
pobierz 21.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Wielkanoc na Filipinach
Byliśmy tam, gdzie celebruje się jedną z najbardziej znanych dróg krzyżowych - na Filipinach. W tym jedynym katolickim, ze względu na hiszpańskich kolonizatorów, kraju w Azji obchodzi się Wielki Tydzień w szczególny sposób. O krwawym misterium opowiadała Majka Szura.
pobierz 21.5 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek