Muzyczne podróże przez świat

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale i kształci. Do podróżowania z Radiem Kielce w soboty tuż po godz. 10 zaprasza Jerzy Jop.
Data dodania: 2020-05-11 21:43:35
Data aktualizacji: 2020-05-25 09:45:16
Audycji w katalogu: 22
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 dni temu
Wyspa Księcia Edwarda. Śladami Ani z Zielonego Wzgórza
Znają ją miliony ludzi na całym świecie – Ania Shirley, bohaterka książek Lucy Maud Montgomery. Autorka urodziła się na Wyspie Księcia Edwarda, na krańcu Kanady. Tam wyruszyliśmy śladami tytułowej bohaterki. Przeszliśmy Aleją Zakochanych, byliśmy w Lesie Duchów, nad Jeziorem Lśniących Wód i w posiadłości Złoty Brzeg. Na warsztatach kulinarnych poznaliśmy tajniki kuchni opiekunki Ani, Maryli Cuthbert. Wybraliśmy się też na musical „Ania z Zielonego Wzgórza”, wystawiany w Charlottetown od 1965 r. Gościem Jerzego Jopa była Ewa Kulak-Carvajal.
pobierz 38.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 dni temu
Kanał Panamski i Panama City
W drugiej części programu wyruszyliśmy do sąsiedniej Panamy. Popłynęliśmy łodzią po Kanale Panamskim, z Atlantyku do Oceanu Spokojnego. Zafundowaliśmy też Państwu przejazd koleją wzdłuż kanału. Zatrzymaliśmy się w przypominającej Manhattan stolicy tego kraju. Naszym gościem była Majka Szura.
pobierz 26.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 dni temu
Kostaryka. Banany, kawa i tropiki
Kostaryka słynie z uprawy bananów i kawy i o nich opowiedzieliśmy w pierwszej godzinie programu. Było też o kuchni kostarykańskiej i Teodoro Picado Michalskim, prezydencie Kostaryki, który miał polskie pochodzenie. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka
pobierz 26.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 16 dni temu
Wuhan - kto wyłączył świat?
Wybraliśmy się do Wuhan, prężnie rozwijającej się 11-milionowej metropolii, najbardziej zaludnionego miasta w środkowych Chinach, pełnego jednak ogromnych dysproporcji społecznych. Odwiedziliśmy laboratoria w miasteczku studenckim i budzący grozę „mokry targ” niedaleko Wuhańskiego Instytutu Wirusologii. Zaproponowaliśmy wycieczkę na Tamę Trzech Przełomów na rzece Jangcy, największą hydroelektrownię świata. Spróbowaliśmy też znaleźć chińskiego Yeti. Gościem Jerzego Jopa byli: dr hab. Małgorzata Anna Jóźwiak i prof. dr hab. Marek Jóźwiak.
pobierz 44.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
Kostaryka – latynoska oaza szczęścia
Znaleźliśmy się w samym centrum ekologicznego raju na Ziemi, w Kostaryce położonej pomiędzy dwoma oceanami, Atlantyckim i Spokojnym. Tam, gdzie morze lasów i lawa przyjemności, w jednym z najszczęśliwszych państw świata. Odwiedziliśmy przyprawiające o zawrót głowy parki narodowe i rezerwaty przyrody. Zaproponowaliśmy spacer po wiszących nad dżunglą mostach, przeprawę przez rzekę krokodyli i trekking w okolice aktywnych wulkanów. Przypomnieliśmy uczestników polskiej wyprawy Canoandes ’79, którzy jako pierwsi przepłynęli Rio Pacuare, rzekę uznaną dziś przez National Geographic za jedną z najlepszych na rafting na świecie. W Kostaryce jest najliczniejsze w Ameryce Środkowej skupisko Polonii, a jej przedstawiciel, Teodoro Picardo Michalski, został nawet prezydentem tego kraju. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka.
pobierz 44.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Tuszetia – ostatni bastion dzikości?
Kto szuka na Kaukazie prawdziwej dzikości, dziewiczej natury, miejsc niezadeptanych przez turystów, z pewnością odnajdzie je w Tuszetii, regionie we wschodniej Gruzji. Pokonaliśmy pełną adrenaliny drogę do Omalo, jedną z najwyżej położonych w Europie, siódmą najniebezpieczniejszą drogę świata wg BBC i znaleźliśmy się w samym sercu kaukaskiej głuszy, która od wieków wibruje niesamowitą magią. Spróbowaliśmy poznać pogańskie tradycje i wierzenia, które tam mieszają się z chrześcijaństwem. Tuszetia to jeden z największych parków narodowych w Europie. Znajduje się tam najwyżej położona wioska na naszym kontynencie – Bochorna (2345 m n.p.m.). Gościem Jerzego Jopa był Jacek Śniadecki.
pobierz 84.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Pielgrzymka do Ziemi Świętej
Cztery morza, trzy religie, dwa narody, jedna Ziemia Święta. Izrael. Wybraliśmy się tam, by podążać biblijnym szlakiem. Odwiedziliśmy miejsca, gdzie rozgrywały się wydarzenia, które zmieniły historię świata i ludzkości. Na naszej trasie znalazły się: Nazaret, Betlejem, Jerycho, Betania, Kana Galilejska, Hajfa, Jaffa i Jerozolima. Gośćmi Jerzego Jopa byli: ksiądz Mariusz Rozin, wikariusz Kościoła Garnizonowego pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz Kamil Król.
pobierz 37.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Wielkanoc w Hiszpanii
Wielkanoc w Hiszpanii rządzi się pradawnymi regułami. Tradycja hiszpańskich procesji Semana Santa przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i ma dużo większe znaczenie niż flamenco i corrida. Kim są zakapturzeni pokutnicy uczestniczący w tych procesjach? O tym w rozmowie z Jerzym Jopem mówiła Grażyna Woźniczka. Pandemia koronawirusa sprawiła, że w tym roku odwołano wszystkie procesje w Hiszpanii.
pobierz 21.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Wielkanoc na Filipinach
Byliśmy tam, gdzie celebruje się jedną z najbardziej znanych dróg krzyżowych - na Filipinach. W tym jedynym katolickim, ze względu na hiszpańskich kolonizatorów, kraju w Azji obchodzi się Wielki Tydzień w szczególny sposób. O krwawym misterium opowiadała Majka Szura.
pobierz 21.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
W królestwie Majów
Jukatan to nie tylko niebiańskie plaże z rafą koralową. W Meksyku, Gwatemali i Belize poznawaliśmy rozpalające wyobraźnię skarby kultury Majów, szukaliśmy w dżungli starożytnych miast. Przywołaliśmy okrutne rytuały. Zanurkowaliśmy w cenotach, będących łącznikami z krainą umarłych. Zaproponowaliśmy też Meksyk na talerzu. Gośćmi Jerzego Jopa byli: dr hab. Małgorzata Anna Jóźwiak i prof. dr hab. Marek Jóźwiak.
pobierz 45.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Busem na Bałkany
Bałkany przez stulecia uznawano za odległe od Zachodu. To właśnie ta różnica fascynowała mieszkańców Europy Zachodniej i sprawiała, że owa kraina stawała się celem ich podróży, zarówno wyimaginowanych, jak i realnych. To jeden z pierwszych terenów osadnictwa w Europie, przez wielu uznawany za kolebkę europejskiej cywilizacji. Wybraliśmy się na Bałkany busem, a na naszej trasie znalazły się między innymi: Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia Północna, Albania, Grecja, Bułgaria i Rumunia. Gościem Jerzego Jopa był Wojciech Grabowski, który wraz z Katarzyną Kosowską jest autorem bloga RoadTripBus, najlepszego w Rankingu Polskich Blogów Podróżniczych.
pobierz 111.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Uzbekistan - na Jedwabnym Szlaku
pobierz 37.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kolumbia - królestwo złota, kawy i megalitycznych grobowców
Wybraliśmy się do Kolumbii, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Złota w Bogocie i solną katedrę w Zipaquirze. Widzieliśmy szkielet kronozaura w Villa de Leyva i El Infiernito – dawne obserwatorium astronomiczne Indian Muisca. Na naszej trasie znalazły się kolonialne miasta: Mompox, Playa de Belen, Barichara i Popayan, a także Cartagena i Santa Marta. W programie naszej podróży nie mogło zabraknąć słynącego z uprawy doskonałej kawy regionu Zona Cafetera i doliny Cocora z najwyższymi na świecie palmami. Znaleźliśmy się w podziemnych grobowcach Tierradentro i wśród monumentalnych posągów San Augustin. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
pobierz 51.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czas na Kaukaz
Niewiele jest regionów w Europie, które jeszcze nie są do końca odkryte przez turystów, a kryją prawdziwe skarby. Jednym z nich jest Kaukaz, wciąż tajemnicza kraina, położona w cieniu olbrzymiego pasma górskiego. Odwiedziliśmy Osetię Północną, Inguszetię, Czeczenię, Dagestan i Azerbejdżan. Gościem Jerzego Jopa był Michał Jońca.
pobierz 85.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Trampingiem po Meksyku
W Muzycznych Podróżach Przez Świat wyruszyliśmy do Meksyku. Kielczanka Barbara Zych opowiedziała nam o swojej wyprawie do tego pięknego kraju. Ostre jedzenie, przyroda i miasta, w których mieszka mnóstwo przyjaznych turystom ludzi – tak w skrócie można powiedzieć o Meksyku. W tym kraju jest też mnóstwo jaskiń i zabytków związanych ze starożytnością i historią Ameryki Południowej.
pobierz 29.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Czeskie skanseny
W Muzycznych Podróżach Przez Świat odwiedziliśmy Czeskie Skanseny. Z naszym mikrofonem byliśmy w miejscowości Strażnice w Południowych Morawach, gdzie umiejscowiony jest skansen nawiązujący do tradycji winiarskiej. Nowym miejscem pielęgnującym tradycje jest Bukovansky Mlyn. Miejsce, z którego rozciąga się przepiękny widok na okolicę, gdzie stoczono jedną z najważniejszych bitew w historii. W Strażnicach warto odwiedzić tez zakład drukujący na materiale niebieskie wzory. Zakład wpisany do światowego dziedzictwa UNESCO działa nieprzerwanie od 5 pokoleń. Na wschodzie Czech umiejscowiony jest też skansen Vesely Kopec. Tam uczestniczyliśmy w zakończeniu karnawału.
pobierz 32.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Skoki narciarskie i wyspy
Iwona Karcz i Dariusz Włoch łączą podróże z kibicowaniem skoczkom narciarskim. Ich flagi z napisami Kielce i Ostrowiec możemy zobaczyć na Turnieju 4. Skoczni, a także w słoweńskiej Planicy. Muzyczne Podróże przez świat poświęciliśmy podróżowaniu za skoczkami narciarskimi. Opowiedzieliśmy jakie emocje towarzyszą na skoczniach, ale też i po za nimi. Odwiedziliśmy też Brazylię i Argentynę, ale nie zabrakło opowieści o Islandii, Grecji, Malcie i Sycylii.
pobierz 55.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Tajemnice Indii Północno-Wschodnich
Odkrywaliśmy miejsca do niedawna niedostępne dla turystów. Wycieczkę zaczęliśmy od Parku Narodowego Kaziranga w stanie Assam, gdzie żyje cała populacja nosorożca indyjskiego. Barwną kulturę assamską poznaliśmy na wyspie Majuli na Brahmaputrze, jeszcze niedawno największej rzecznej wyspie świata. W stanie Meghalaya spotkaliśmy lud Khasi słynący z „żywych mostów”, a w stanie Arunachal Pradesh kobiety z zatyczkami w nosach z plemienia Apatani. Tam też odwiedziliśmy Tawang z największym klasztorem buddyjskim w Indiach, drugim na świecie po pałacu Potala w Lhasie. W stanie Nagaland spotkaliśmy Nagów, potomków łowców głów i wybraliśmy się na słynny w Indiach Festiwal Dzioborożca w Kohimie. Naszym gościem była Danuta Rasała.
pobierz 41.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Karnawał na świecie
pobierz 39.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Orientalna przygoda w krainie czerwieni
Odkrywaliśmy Jordanię, od majestatycznej Petry - starożytnej stolicy królestwa Nabatejczyków i Małej Petry, również wykutej w skale, przez petroglify na pustyni Wadi Rum z widokami rodem z Marsa i Madabę znaną z mozaikowej najstarszej mapy Ziemi Świętej po biblijną górę Nebo i słone wody Morza Martwego.
pobierz 36.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek