Require Podcast

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Przemyślenia dwójki programistów - Adama i Artura - na temat webdevelopmentu i nie tylko. Od technologii frontendowych, przez nowości w świecie IT po frameworki na backendzie.
Data dodania: 2020-05-12 22:47:00
Data aktualizacji: 2021-02-27 14:20:05
Audycji w katalogu: 28
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 23 dni temu
require(#27) - Frontend kiedyś i dziś feat. Tomasz Łakomy
W tym odcinku, razem z naszym gościem - Tomkiem Łakomym - rozmawiamy o zmianach, które w ciągu ostatniej dekady zmieniły to jak tworzymy aplikacje webowe i co o nich myślimy. Od jQuery po pojawienie się frameworków, przez zmiany wagi kodu backendowego i wydajność na frontendzie, po testowanie, nacisk na UX/UI i podejście do hostingu.  Po linki i więcej informacji zapraszamy do archiwum na naszej stronie !
pobierz 114.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
require(#26) - Czego chcemy się nauczyć w 2021?
Ucząc się programowania, na początku każdego roku, warto sporządzić listę rzeczy na których chcemy koncentrować się rozwijając swoje umiejętności - pozwoli to spojrzeć na ich obecny stan i zmotywować się w najbliższym roku do nauki nowych rzeczy. Zawsze gdy będziemy planowali czegoś się nauczyć - będziemy już wiedzieć czego. W tym odcinku dzielimy się naszymi przemyśleniami i planami na najbliższy rok. Czego chcemy się uczyć? Jakie technologie są w naszym gronie zainteresowań? Możecie potraktować ten odcinek jako inspirację dla waszej "listy" - może zaczerpniecie z naszych coś, w czym jeszcze nie czujecie się pewni. Po linki i więcej informacji zapraszamy do archiwum na naszej stronie !
pobierz 42.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
require(#25) - JS w 2020 - Podsumowanie feat. Michał z ToW
2020 był... ciekawym rokiem. A jeszcze ciekawsze było to, co działo się w szeroko pojętym świecie JavaScriptu. W tym odcinku, razem z Michałem z Type of Web, podsumowujemy ten rok. Jakie technologie zdominowały frontend i backend? Jaką rolę grał TypeScript? Co nas rozczarowało w tym roku? A co może nadejść w przyszłych latach? Po linki i więcej informacji zapraszamy do archiwum na naszej stronie !
pobierz 107.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
require(#24) - Trochę o module bundlerach
Module bundlery to bardzo przydatne narzędzia wchodzące w skład niemalże każdej nowoczesnej strony internetowej. Zazwyczaj znajdują się pod spodem innych narzędzi, ale warto się również przyjrzeć im samym. W tym odcinku rozmawiamy o tym czym są, co mogą dla nas zrobić oraz porównujemy najciekawsze z nich. Po linki i więcej informacji zapraszamy do archiwum na naszej stronie !
pobierz 50.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
require(#23) - Trochę o Firebase
Firebase jest bardzo ciekawą usługą od Google, pozwalającą nam tworzyć pełnoprawne aplikacje z backendem... bez pisania ani jednej linijki kodu backendowego. W tym odcinku przyjrzymy się podstawom Firebase i jego głównym częściom. Oczekujcie również w najbliższym czasie drugiej części odcinka o Firebase, w którym porozmawiamy o rzeczach trochę bardziej "dookoła" samego pisania kodu, takich jak delivery aplikacji, testowanie, reklamy, czy Google Analytics. Po linki i więcej informacji, zapraszamy do archiwum na naszej stronie !
pobierz 64.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
require(#22) - Podsumowanie Next.js Conf
W zeszłym tygodniu odbył się Next.js Conf - konferencja organizowana przez twórców jednego z największych frameworków opartych na React.js, której tematyka koncentrowała się na nowoczesnym frontendzie. W tym odcinku ją podsumowujemy, wymieniamy się swoimi przemyśleniami na jej temat oraz omawiamy nowości zaprezentowane podczas wielu prelekcji. Zapraszamy wszystkich do sprawdzenia linków i notatek odcinka na archiwum na naszej stronie oraz do zapisania się do naszego newslettera .
pobierz 69.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
require(#21) - Nasze początki, nauka i zdobywanie wiedzy feat. hello roman
W kolejnym odcinku Require Podcast, w naszych skromnych progach zawitał gość - Adam Romański, autor kanału hello roman . Rozmawiamy o naszych początkach w programowaniu, tym skąd się uczyliśmy, na co trzeba uważać i co warto robić ucząc się kodownictwa. Na pewno nie zabrakło zabawnych sytuacji i przydatnych rad :D Tradycyjnie zapraszamy na naszą stronę internetową , na której znaleźć możecie linki do rzeczy, o których wspominamy w odcinku, dodatkowe notatki i nie tylko!
pobierz 88.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
require(#20) - Tricki na optymalizację stron
W tym odcinku prezentujemy wybrane przez nas techniki, pozwalające na przyspieszanie stron internetowych. Koncenturjemy się na prostych i łatwych w zaimplementowaniu rozwiązaniach, więc na pewno na każdą stronę znajdzie się coś, co pozwoli usprawnić jej wydajność.
pobierz 87.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
require(#19) - Podstawy - JavaScript
Kolejny odcinek z serii podstaw - tym razem na temat JS'a. Rozmawiamy na temat rzeczy, których warto się nauczyć przed pójściem w swiat frameworków i Node, by dać sobie porządne podstawy z języka, z którego będziemy korzystać praktycznie cały czas. Odcinek polecany zarówno dla tych zupełnie początkujących, jak i tych którzy pewną wiedzę mają, ale chcą spowodować by fundamenty ich wiedzy były jeszcze bardziej solidne.
pobierz 94.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
require(#18) - Trochę o Vue
Vue jest obecnie drugim najpopularniejszym (tuż po React) frameworkiem do tworzenia stron i aplikacji w JavaScripcie. Z pewnością jest czymś, czego warto się nauczyć - jest on wszechstronny i wydajny, a za razem bardzo prosty w nauce. W tym odcinku porozmawiamy na temat jego podstaw, oraz rzeczy za które trzeba się zabrać podczas jego nauki.
pobierz 65.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
require(#17) - Nasze ulubione libki do JS’a
Często dodanie pewnej funkcjonalności w kodzie może przysporzyć nas o ból głowy. Często taki problem może rozwiązać, w lepszy i o wiele prostszy sposób, jedna biblioteka. W tym odcinku przedstawimy kilka przydatnych libek do JS’a, które warto znać, by wykorzystać je wtedy, gdy będzie potrzeba.
pobierz 127.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
require(#16) - Podstawy - HTML i CSS
Aby czuć się pewniej w bardziej zaawansowanych zagadnieniach, trzeba dobrze umieć podstawy. W tym odcinku (i całej serii), kierowanym do osób bardziej początkujących, opowiadamy o zagadnieniach, w których należy czuć się pewnie przed nauką JS'a i frameworków.
pobierz 92.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
require(#15) - Tydzień na laptopie z Ubuntu za 1500zł
Przez ostatni tydzień Adam korzystał tylko z laptopa za 1500zł, z zainstalowanym Ubuntu. W tym odcinku podsumowujemy ten eksperyment i porównujemy Linuksa do innych systemów operacyjnych, przez pryzmat webdevelopmentu.
pobierz 80.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
require(#14) - Czego nauczyć się w wakacje?
Najwięcej czasu na naukę programowania mamy w wakacje, a tak się składa że właśnie się zaczynają. Wspólnie przygotowaliśmy dla Was listę najciekawszych rzeczy, których możecie nauczyć się w wakacje, by powiększyć swoją wiedzę na temat webdevelopmentu (i nie tylko). 
pobierz 117.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
require(#13) - Praktycznie o backendzie
W tym odcinku porównujemy różne biblioteki i rozwiązania wymagane do napisania pełnoprawnej aplikacji backendowej - od praktycznej strony. Począwszy od frameworków, przez bazy danych i autoryzację, po zarządzanie plikami - wszystko, co potrzebuje nasza aplikacja.
pobierz 131.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
require(#12) - Wielki Gatsby
Gatsby.js podbił rynek frontendu - jest niesamowicie wydajnym i prostym frameworkiem do pisania stron za pomocą Reacta. Jego możliwości do generowania stron statycznych i pobierania danych są niemalże nieskończone. W tym odcinku rozmawiamy o tym, czym on jest, jakie są jego zalety oraz przedstawiamy kilka pluginów i możliwości pobierania danych.
pobierz 98.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
require(#11) - Hostingi i domeny
Chcąc wypuścić aplikację internetową na światło dzienne, musimy zapewnić hosting - usługę, która zajmie się stałym udostępnianiem zasobów naszej strony. W tym odcinku porównamy różne rodzaje i dostawców hostingu oraz porozmawiamy o domenach.
pobierz 113.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
require(#10) - Trochę o Reakcie
React w 2013 zrewolucjonizował rynek front-endu i do dziś jest na szczycie. W tym odcinku rozmawiamy na temat podstawowych założeń Reacta, zasad które nim kierują i o technikach które warto stosować podczas budowania aplikacji w Reakcie.
pobierz 90.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
require(#9) - Deno
W tym odcinku rozmawiamy na temat następcy Node.js'a - Deno, które w środę 13 maja miało swoją premierę. Czym jest i jak działa? Czy ma szanse na pobicie Node.js i jakie są jego wady i zalety? Co można już dzisiaj z nim stworzyć?
pobierz 71.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
require(#8) - Blogowanie i trochę o Jamstack'u
W tym odcinku Require Podcast rozmawiają na temat technologii i platform, które umożliwią nam napisanie własnego bloga - od self-hosted gotowych rozwiązań, przez pisanie bloga "od zera" po strony, na które możemy wrzucać naszą twórczość radosną.
pobierz 72.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek