Sztuka słuchania

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Prof. Anna Chęćka – filozofka i pianistka – zaprasza do pogłębienia refleksji nad przeżyciem muzycznym słuchacza i wykonawcy. Podczas prowadzonych przez nią w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie spotkań perspektywy praktyczna (wykonania) i teoretyczna (refleksja filozoficzna) zbliżyły się do siebie, ukazując tajemnice muzyki w ostrzejszym świetle. Prof. Chęćka łączy myśl humanistyczną z refleksją inspirowaną neuroestetyką i neurobiologią. Pod jej palcami zabrzmiał repertuar obejmujący utwory komponowane na przestrzeni czterech stuleci – od baroku po współczesność, wśród których nie zabrakło muzyki Fryderyka Chopina.
Data dodania: 2020-06-18 17:51:09
Data aktualizacji: 2021-03-05 19:05:05
Audycji w katalogu: 5
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 10 miesięcy temu
Chopina znaki szczególne
Chopinolodzy bez trudu potrafią wskazać idiomy stylistyczne wyróżniające muzykę Chopina spośród dzieł innych kompozytorów. Czy meloman i niewinny słuchacz mogą im w tym dorównać? Podczas wykładu spróbujemy poszukać znaków szczególnych Chopinowskiej myśli zarówno w kształtowaniu przez niego linearnego przebiegu utworu (melodia), jak i w oryginalnych, jemu tylko właściwych współbrzmieniach (harmonia). Słyszymy często, że jego niepowtarzalność skrywa się w szczególnym traktowaniu fortepianu i faktury fortepianowej. Nie mamy jednak pewności, czy umielibyśmy wskazać w utworach te fragmenty, o których piszą muzykolodzy. Podczas wykładu z muzyką na żywo spróbujemy uwrażliwić więc nasze uszy na te znaki szczególne, zatrzymamy się także nad refleksją Chopina o muzyce, o misji kompozytora i sensie bycia artystą.
pobierz 64.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Interpretacja jako tłumaczenie sensów partytury
Tematem wykładu będzie planowanie interpretacji i jej dźwiękowa konkretyzacja. Zajrzymy do „warsztatu” wykonawcy, aby lepiej zrozumieć kwestię wielości i różnorodności interpretacji. Które interpretacje są dobre, jak wartościować muzykę? Zbliżając się do kolejnego Konkursu Chopinowskiego, warto zapytać o kryteria oceny muzyka występującego na koncercie i na konkursie.
pobierz 50.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Myślenie muzyką
Neurobiologa fascynuje mózg muzyczny i my także wejdziemy na ścieżkę przyrodoznawczą, by dowiedzieć się nieco więcej na temat odmienności muzycznego sposobu myślenia. Wrócimy jednak na szlak humanistyczny, by głębiej zastanowić się nad tym, czy muzyka jest opowieścią, narracją. Analizując utwory programowe i utwory z repertuaru muzyki absolutnej, przyjrzymy się pojedynkowi mimesis i abstrakcji w muzyce.
pobierz 49.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Czas i przestrzeń muzyki. Od ciszy nieistnienia do dźwiękowego konkretu
Wyobrażenia na temat formy muzycznej i linearności jej dźwiękowej konkretyzacji zmieniały się w czasie historycznym. W czasie wykładu zapytamy czy czas jest w istocie podstawowym wymiarem istnienia muzyki. A może do jej rozumiejącej percepcji potrzebujemy także metafory przestrzeni? Zapytamy też filozoficznie o związki muzyki z ciszą.
pobierz 54.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Muzyka jako laboratorium pamięci
Dla wykonawcy pamięć muzyczna jest cenną bazą danych, która w istotny sposób buduje jego artystyczną tożsamość. Słuchacz także korzysta ze swoich zasobów pamięci: posiada przecież osobistą płytotekę wewnętrzną. Obie te kwestie przeanalizujemy nie tylko z perspektywy humanistycznej, ale i neurobiologicznej. Związek muzyki i pamięci kieruje nas także w kierunku pamięci emocji, a zatem – w stronę pytania o muzyczne znaczenia i ich związek z emocjami.
pobierz 57.7 MB odcinki RSS iTunes www
miodek