Foodcast

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: To będzie podcast o jedzeniu. Foodcast. Apetyczne rozmowy dla każdego. Kuchnia dla normalnych ludzi. Zdarza nam się zgłodnieć oglądając zdjęcia jedzenia. Nie wykluczam, że słuchając moich opowieści też będziecie robić się głodni… i nie będę za to przepraszać. Przeciwnie - mam na to ogromną ochotę! Chciałabym, żeby foodcast - podcast o jedzeniu był przestrzenią, gdzie wydarzą się dwie sprawy - po pierwsze, będziecie nabierali ochotę na przepyszne, samodzielnie przygotowywane, zdrowe i celebrowane jedzenie. Po drugie, wiedzą obalimy parę kulinarnych mitów albo wspólnie dowiemy się czegoś nowego, czegoś praktycznego i pożytecznego w codziennym gotowaniu. Mam też marzenie, by podcasty kulinarne rozwijały się w ogóle, podobnie jak podcasty biznesowe, finansowe, polityczne, lifestylowe i inne… Jedzenie jest dla ludzkości tak ważne, że zasługuje na najlepsze podcasty kulinarne i gastronomiczne.
Data dodania: 2020-06-21 22:14:12
Data aktualizacji: 2020-09-22 19:10:02
Audycji w katalogu: 20
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
#19 - JAK GOTOWAĆ SZYBKO?
Rady na to, jak sprawić, by domowe gotowanie było szybkie i mniej uciążliwe? Trochę o tym, jak wplatać przygotowanie posiłków w codzienne obowiązki, trochę o tym, jak dobierać potrawy do ilości czasu, jaką masz...
pobierz 78.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
#18 - OLIWA W KUCHNI
Spór o to, czy można smażyć na oliwie lub gotować trwa w najlepsze, ale... my wiemy swoje i dlatego dziś kilka słów o tym, skąd się bierze najlepsza oliwa, jak smakuje i jak ją rozpoznać, czego szukać na sklepowej etykiecie oraz jak zawsze garść smakowych inspiracji - zapraszam!
pobierz 74.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
#17 - CO BĘDZIEMY JEŚĆ JESIENIĄ 2020?
Czy czeka nas izolacja? Kto zostanie mistrzem szarlotki? Czym się różni leczo od curry? Dlaczego warto zrobić sobie porządną porcję dobrej jednogarnkowej potrawy? W tym odcinku bawię się we wróżkę i... zapraszam Was do tego samego!
pobierz 48.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 23 dni temu
#16 - CIEPŁO
Odcinek o tym, jak ciepło ważne jest w gotowaniu...niby banał, ale czy wiesz, kiedy zaczyna się obróbka cieplna danego produktu? Do czego można wykorzystać kąpiel wodną i dlaczego mój makaron bywał przeciągnięty... Dodatkowo podaję techniki gotowania w wodzie, jednej z metod obróbki cieplnej zaraz obok gotowania w tłuszczu i gotowania w powietrzu... Temat wymaga kontynuacji, ale nie pierwszy raz przekonujemy się o tym, jak bardzo kuchnia może być fascynująca.
pobierz 73.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#15 - JAK NAUCZYŁAM SIĘ GOTOWAĆ?
Ja się taka urodziłam! Odcinek o tym, czy można mieć talent do gotowania... a tak serio to moja osobista historia. Myślę, że będzie jej kontynuacja. Zapraszam!
pobierz 87.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#14 - CZY ROBIĆ DOMOWE PRZETWORY?
Odcinek, w którym odpowiadam na pytanie, czy warto robić domowe przetwory. Znalazły się tu też wskazówki od czego zacząć, na co uważać, a także kilka propozycji najciekawszych połączeń smakowych. No i rozprawiamy się z mitami o cukrze, o tym, że w domu taniej oraz że przetwórstwo jest dla każdego - otóż nie jest. A dla Ciebie?
pobierz 90.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#13 - KIEDY PRZEPIS JEST DOBRY?
Odcinak o tym, jak rozpoznać czy przepis na danie jest dobry i o tym, czy Magda Gessler wie, co mówi, kiedy daje nam rady odnośnie gotowania... czy każdy przepis, wg którego danie kończy się niepowodzeniem, to zły przepis? Czy wszystkie przepisy w internecie są złe, a w książkach kulinarnych są dobre?
pobierz 82.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#12 - JAK LATEM JEŚĆ WIĘCEJ WARZYW I OWOCÓW?
Dzisiaj 13 praktycznych i konkretnych sposobów na zwiększenie ilości warzyw w codziennej diecie. Dlaczego zacząć od zmian latem i czy można spróbować do zabawy w jedzenie warzyw zaprosić gości? Te i inne sposoby w tym odcinku - co najważniejsze, wszystkie sprawdzone przez Autorkę Foodcastu.
pobierz 51.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#11 - TOFU - CZY TO MOŻE SMAKOWAĆ?
Czy tofu może być niesmaczne? Tak! A czy tofu może smakować? Ależ owszem! Co zatem dodać do marynaty, by tofu było nie tylko zjadliwe, ale i pyszne? Czy mrożenie tofu to jedyny sposób na to, by smakowało? Czy soja nas zabije i czy tofucznica jest gorsza od jajecznicy? Zapraszam!
pobierz 85.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#10 - JAK PIĆ WIĘCEJ WODY?
Czy picie wody to obciach? Czy woda odchudza? W dzisiejszym odcinku o tym, jakie są praktyczne sposoby na to, by zwiększyć ilość wody, jaką wypijamy w ciągu dnia. Przy dźwiękach latającej muchy opowiem też o pomysłach na wodę smakową, zdradzę przepis na najlepszą lemoniadę i powiem, dlaczego na piciu wody warto oszczędzać! Zapraszam!
pobierz 59.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#09 - JAK ZROBIĆ NAJLEPSZE GOFRY?
pobierz 61.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#08 - BZDETY ŚNIADANIOWE
Bardzo osobisty odcinek z tylko kilkoma ulubionymi pomysłami na śniadanie. Trochę o mitach wokół śniadania o tym, dlaczego śniadania nie jada się w łóżku i co zrobić, żeby mieć na jedzenie śniadań więcej czasu.
pobierz 59.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#07 - NA CZYM NIE OSZCZĘDZAM?
Na co jestem w stanie wydać każdą ilość pieniędzy? Kiedy się zapominam i nie liczę kasy, na co nie wydaję, bo nie muszę? Czy warto oszczędzać na warzywach lub owocach? Podzielę się także moim sposobem na robienie zapasów. Zapraszam na kolejny odcinek pierwszego polskiego foodcastu!
pobierz 84.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#06 - O TYM, JAK NIE SPIEPRZYĆ SOLI
Naprawdę kilka słów o soli! Czy jest zdrowa czy jednak nie? W czym nam pomaga i jak umiejętnie się nią posługiwać? Trochę o tym, czy przesolone danie można uratować i co przesądza o tym, czy ziemniaki są już wystarczająco słone... zapraszam na odcinek o tym, jak nie spieprzyć solenia potraw.
pobierz 67.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#05 - CO MOŻNA WŁOŻYĆ DO PIEROGA?
Czy pierogi to polska potrawa narodowa? Kto wymyślił pierogi a kto przoduje w liczbie ich rodzajów? Czy do pierogów pasuje dynia? Jakie są najlepsze dodatki do pierogów i po co komu serwować pierogi z sosem.
pobierz 40.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#04 - CZYM JEST UMAMI?
Krótka opowieść o tym jak odkryto umami i gdzie znajdziemy je w codziennej diecie. Jakie są źródła umami w innych krajach a jakie w Polsce? Dlaczego nie wszystkim smakują marchewki i czy upodobanie smaku to jest coś, z czym się rodzimy a dokładniej, to wysysamy to z mlekiem matki...
pobierz 26.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#03 - JAK PRZECHOWYWAĆ OWOCE I WARZYWA?
Czy czekanie na truskawki ma sens, czy lepiej jeść je wtedy kiedy najdzie nas ochota? Czy pomarańcze najlepsze są z lodówki i co warto schować za sałatą? Gdzie trzymać pomidory, żeby smakowały jak pomidory? O tym w kilku zdaniach w odcinku o przechowywaniu. Zapraszam!
pobierz 40.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#02 - POMYSŁY NA PRZEKĄSKI
Co podjadać? Czy w podjadaniu jest coś złego i czy krojenie marchewki ma wpływ na to, jak ona nam smakuje? Zapraszam!
pobierz 50.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#01- JAK ZNALEŹĆ CZAS NA GOTOWANIE W DOMU?
O tym czy prawdą jest, że bycie w domu oznacza dużo czasu na gotowanie i czy gotowanie wcześnie rano jest dla każdego.
pobierz 39.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Intro
pobierz 1.1 MB odcinki RSS iTunes www
miodek