Podcast górski

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Z górami związani jesteśmy już prawie 30 lat, poprzez różne aktywności: od trekkingu, przez bieganie i rowery, po wspinanie oraz skituring. Chcemy być jeszcze bliżej osób, które - tak jak my - kochają góry, dlatego stworzyliśmy portal 8academy.pl, a teraz robimy następny krok. Górski Podcast 8a.pl to nie tylko kolejny sposób na dzielenie się z Wami wiedzą. Znajdziecie tu także wiele ciekawych i inspirujących rozmów z osobami, które tworzą środowisko górskie.
Data dodania: 2020-07-15 19:54:25
Data aktualizacji: 2020-08-04 00:20:06
Audycji w katalogu: 25
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 13 dni temu
#025 8a.pl - Łukasz Supergan. Biwakowanie w górach.
Chcesz zorganizować biwak zimowy w górach? By wszystko przebiegło jak należy, trzeba opanować kilka rzeczy. Istotne znaczenie ma dobór właściwego sprzętu, czy wybór miejsca na obóz. Ważne są także umiejętności: gotowania, utrzymania temperatury ciała podczas snu i przetrwania trudnej pogody (jeśli taka nadejdzie). Swoim wieloletnim doświadczeniem dzieli się Łukasz Supergan.
pobierz 57.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
#024 8a.pl - Szymon Ziobrowski. Wybrane szlaki w Tatrach.
Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego o wybranyc szlakach w Tatrach. W dzisejszym odcinku porozmawiamy międzuy innymi o szlaku na Rysy oraz Orlej Perci
pobierz 38.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#023 8a.pl - Łukasz Supergan. Jak wejść na Mont Blanc?
Mont Blanc to marzenie i cel wielu doświadczonych turystów, ale i laików. Jak wejść bezpiecznie na Mont Blanc? Czy w ogóle wybierać się na Mont Blanc? Jaki sprzęt zabrać ze sobą na Mont Blanc? O tym, i nie tylko o tym rozmawiamy z Łukaszem Superganem.
pobierz 44.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#022 8a.pl - Piotr Schab. Trening wspinaczkowy - podstawy.
Dla wielu ludzi wspinanie jest tylko jedną z aktywności lub nie zaprząta ono głowy tak jak tym wspinaczom i wspinaczkom, którzy połknęli prawdziwego bakcyla wspinania. Te osoby ciągle usiłują podnosić swoją formę i są żywo zainteresowane efektywnością swojego treningu. O takim właśnie treningu rozmawialiśmy z Piotrkiem Schabem, wspinaczem skalnym o największych dokonaniach wśród Polaków, oraz trenerem w firmie MotionbLab. Zachęcamy do oglądania lub wysłuchania rozmowy. Nawet zaawansowani wspinacze znajdą tam coś dla siebie.
pobierz 37.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#021 8a.pl - Tomasz Kobielski . Buty w góry wysokie.
Planujesz wyprawę w góry wysokie? Jednym z podstawowych elementów wyposażenia na wyprawę w góry wysokie są buty górskie. Bez nich wyprawa nie ma szansy na powodzenie. O tym co tak naprawdę jest ważne przy ich wyborze rozmawiamy z Tomkiem Kobielskim, liderem agencji wyprawowej Adventure24.pl
pobierz 51.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#020 8a.pl - Michał Grzyb. Buty wspinaczkowe dla początkujących.
Zakup butów wspinaczkowych nie jest może sprawą bardzo skomplikowaną, ale może jednak sprawić trochę problemu. Jak model? Anatomiczny czy asymetryczny? Wiązany czy na rzepy? I jaki rozmiar? O tym wszystkim rozmawiamy z Michałem Grzybem, instruktorem prowadzącym od lat sekcje wspinaczkowe.
pobierz 26.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#019 8a.pl - Karolina Ośka. Wspinanie w Rysach.
Wspinaczy można podzielić na dwie grupy. Takich, dla których rysa to ciąg chwytów i stopni. I takich, dla których jest ona bezużyteczną przestrzenią między skałami i całkowicie nieprzydatną formacją, której główną rolą jest stanowienie ,,naturalnego” ogranicznika. O wspinaniu w rysach rozmawiamy z Karoliną Ośką.
pobierz 31.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#018 8a.pl - Łukasz Supergan. Buty górskie na lato
Wybierając buty górskie na lato często mamy pokusę, by poluzować nieco zasady górskiego dress code`u i wybrać model, który pozwoli odetchnąć stopom. Ale czy ta droga jest na pewno dobra? Letnia wersja butów góry powinna być wysoka czy niska? Na te oraz wiele innych pytań związanych z wyborem letnich butów górskich odpowiada Łukasz Supergan. Posłuchajcie!
pobierz 39.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#017 8a.pl - Łukasz Supergan. Samotny zimwowy trawers Islandii.
Łukasz Supergan, 2 marca, po 36 dniach i przebyciu ponad 800 km zakończył pierwszy samotny zimowy trawers Islandii. Łukasz, którego dobrze znają widzowie naszego kanału YouTube, słuchacze naszych podcastów oraz czytelnicy 8academy.pl, opowiada o przygotowaniach, przebiegu i przeszkodach które napotkał. Świetna opowieść dla każdego, nie tylko dla tych, co chcieliby to przeżyć samemu.
pobierz 26.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#016 8a.pl - Jan Krzeptowski Sabała o Tatrach w czasie epidemii.
an Krzeptowski Sabała - z zawodu leśnik, a wykonywanego zawodu przewodnik, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie zajmuje się edukacją. W czasie zamknięcia Tatr z powodu epidemii, rozmawiamy z Jaśkiem o tym, co teraz dzieje się w Tatrach.
pobierz 13.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#015 8a.pl - Maciej Ciesielski. Przewodnik górski IVBV - uprawnienia i wymagania.
Maciek Ciesielski - jeden z najlepszych polskich wspinaczy górskich, instruktor PZA, przewodnik IVBV, opowiedział nam szczegóły pracy technicznego przewodnika górskiego. Rozmawialiśmy z Maćkiem tym, dlaczego został przewodnikiem, jakie umiejętności powinien posiadać przewodnik. Pytaliśmy kto korzysta usług przewodnika oraz dlaczego z nich korzysta. Dowiedzieliśmy się całej, nomen omen, góry szczegółów na ten temat. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, która jest ciekawa nie tylko dla osób, które chcą wynająć przewodnika. W podcaście prezentujemy interesujący wycinek górskiej aktywności. Z Maćkiem rozmawiało się tak interesująco, że wyszedł nasz najdłuższy materiał.
pobierz 43.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#014 8a.pl - Jakub Kamiński. Koronawirus vs. wspinanie i turystyka
Czy lekceważenie "domowej kwarantanny" to dobry pomysł? Czy samotne wyjście w góry, na spacer czy na rower ochroni mnie przed kontaktem z koronawirusem? Czy zamknięcie Tatrzańskiego Parku Narodowego miało sens? Na te oraz wiele innych pytań z wiązanych z chorobą Covid-19 odpowiada Jakub Kamiński - lekarz anestezjolog oddziału zakaźnego, jednego z łódzkich szpitali.
pobierz 20.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#013 8a.pl - Krzysztof Wielicki - Himalaizm. Czy himalaista to zawód?
Krzysztof Wielicki jest wspinaczem, który z racji swojego doświadczenia, ma przemyślalne większość aspektów związanych ze wspinaczką. Również tych związanych z "szarą" codziennością wspinacza. Postaraliśmy się, aby nasza rozmowa w ogóle nie dotyczyła tematów, o które zwykle zapytają Krzysztofa. Rozmowa była więc o sportowych aspektach himalaizmu, o tym dlaczego nie warto jechać na Everest, o trudnych, codziennych decyzjach aktywnego wspinacza. Zapraszamy do słuchania!
pobierz 31.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#012 8a.pl - Boguslaw Kowalski - Wypadki w górach.
Niebezpieczeństwa w górach są dwojakiego rodzaju: losowe lub spowodowane przez błąd człowieka. W obu przypadkach ryzyko można minimalizować, ale nie jest możliwe ich całkowite wyeliminowanie. Rozmawiamy na ten temat z jednym z najbardziej kompetentnych osób w Polsce - Bogusławem Kowalskim - instruktor, działał w Komisji Bezpieczeństwa oraz w Komisji Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu, jest również biegłym sądowym w zakresie wypadków będących wynikiem upadku z wysokości. Boguś potrafi więc spojrzeć na kwestię wypadków z kilku punktów widzenia. I potrafi o tym opowiadać. Zapraszamy.
pobierz 33.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#011 8a.pl - Krzysztof Wróbel - Wszystko o kursach wspinaczkowych w skałach.
Wspinanie należy do tych aktywności, których nie można nauczyć się z internetu. Potrzebny jest ktoś, kto wpoi nam podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dlatego polecamy rozpocząć przygodę we wspinaniem od odpowiedniego kursu. Na kurs skałkowy wybierzesz się tylko raz, wiec warto podjąć przemyślaną decyzję. Jaki kurs wspinaczkowy wybrać, jakiego wybrać instruktora, aby zakończyło się to zdobyciem wartościowej wiedzy, dającą solidne podstawy bezpiecznego rozwijania swojej pasji? Zapraszamy na rozmowę z instruktorem Polskiego Związku Alpinizmu, właścicielem Szkoły Wspinaczki ABC Wspinania, Krzysztofem Wróblem.
pobierz 22.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#010 8a.pl - Jacek Jurkowski - Czy wspinanie jest egoistyczne?
Wspinaczka, jak wiele innych aktywności, wymaga poświęcenia na nią czasu - czasu spędzonego na treningach, na wyjazdach. Jak pogodzić pasję z życiem zawodowym i rodzinnym w taki sposób, aby zachować w każdym tym aspekcie zdrową równowagę? Rozmawiamy o tym z byłem Mistrzem Polski i nadal aktywnym wspinaczem sportowym, Jackiem Jurkowskim.
pobierz 18.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#009 8a.pl - Tomasz Kobielski - Wyprawa w góry wysokie. Czy warto jechać z agencją wyprawową?
Kiedy chcesz się sprawdzić na wyższych szczytach, możesz zorganizować wyprawę samemu, możesz również pojechać na wyjazd zorganizowany. O tym co oferują agencje wyprawowe rozmawiamy z Tomkiem Kobielskim, liderem agencji wyprawowej Adventure24.pl
pobierz 30.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#008 8a.pl - Wojciech Kłapcia - wszystko co powinieneś wiedzieć o puchu.
Niezależnie od tego czy wybieramy się na trekking, wspinaczkę w góry czy na narty skiturowe, warto zawczasu pomyśleć o właściwym komforcie termicznym. Nie od dziś wiadomo, że receptą na mróz może być puch. Piotr Czmoch w rozmowie z Wojciechem Kłapcią - ekspertem firmy Pajak - wyjaśnia na co zwrócić uwagę przed wyborem produktu puchowego.
pobierz 23.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#007 8a.pl - Łukasz Supergan. Buty w góry zimą.
Zima to specyficzny okres dla każdej aktywności górskiej. Oprócz odpowiednio dobranej odzieży, miłośnik zimowej turystyki górskiej, powinien zadbać o dobór butów na zimę w górach. Posłuchajcie co mają na ten temat do powiedzenia w swojej rozmowie Piotr Czmoch oraz Łukasz Supergan. Ten odcinek podcastu o górach pozwoli Wam usystematyzować posiadaną już wiedzę i zdobyć nowe informacje o tym, jakie buty wybrać na zimę w górach.
pobierz 63.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#006 8a.pl - Piotr Gąsiorowski. Jaki sprzęt skiturowy dla początkujących? Dobór butów, wiązań i fok.
Znając dylematy każdego, kto staje przed wyborem sprzętu skiturowego, przed ilością modeli i najważniejszych cech, wiemy że można mieć problem z doborem konkretnego zestawu skiturowego. Dlatego w rozmowie z Piotrem Gąsiorowskim z firmy Dynafit próbujemy uporządkować tą wiedzę, skupiając się na sprzęcie dla początkujących, ale z pewnością i zaawansowani narciarze pozatrasowi dowiedzą się czegoś nowego. W pierwszej części rozmowy zajmowaliśmy się nartami, natomiast teraz zajmujemy się butami, wiązaniami, fokami i harszlami. Zapraszamy do słuchania podcastu o górach, i do zobaczenia na nartach!
pobierz 28.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek