Podcast górski

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Z górami związani jesteśmy już prawie 30 lat, poprzez różne aktywności: od trekkingu, przez bieganie i rowery, po wspinanie oraz skituring. Chcemy być jeszcze bliżej osób, które - tak jak my - kochają góry, dlatego stworzyliśmy portal 8academy.pl, a teraz robimy następny krok. Górski Podcast 8a.pl to nie tylko kolejny sposób na dzielenie się z Wami wiedzą. Znajdziecie tu także wiele ciekawych i inspirujących rozmów z osobami, które tworzą środowisko górskie.
Data dodania: 2020-07-15 19:54:25
Data aktualizacji: 2020-10-26 13:10:07
Audycji w katalogu: 31
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 12 dni temu
#031 8a.pl - Adam Bielecki. Czy himalaizm to sport?
pobierz 55.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 27 dni temu
#030 8a.pl - Jakub Dyrlico. Wszystko o GORE-TEX - Buty.
Jakub Dyrlico o technologii GORE-TEX w butach. Jak radzi sobie najpopularniejsza membrana w zderzeniu z wodoszczelnością i oddychalnością. Podcast wyjaśnia odwieczne pytanie jaką membranę wybrać w przypadku butów.
pobierz 42.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
#029 8a.pl - Michał Grzyb. Sekcja wspinaczkowa - trening.
Czy warto uczęszczać na sekcję wspinaczkową, czym różni się od kursu wspinaczkowego oraz czy uczęszczając na sekcje można liczyć na progres? Doświadczony instruktor wspinaczkowy - Michał Grzyb - odsłania arkana sekcji wspinaczkowej.
pobierz 21.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#028 8a.pl - Piotr Pustelnik. Czy himalaizm jest sportem?
Spotkaliśmy się z Piotrem Pustelnikiem i rozmawialiśmy o tym czy himalaizm jest sportem. Jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście do osiągnięć himalaistów oraz czy aktualnie himalaizm jest w 100% komercyjny.
pobierz 35.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
#027 8a.pl - Szymon Ziobrowski. Tatry - zasady uprawiania turystyki w TPN.
Tatrzański Park Narodowych oddaje do dyspozycji odwiedzających 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności. W dzisiejszym odcinku pytamy Dyrektora TPN Szymona Ziobrowskiego o aktualne zasady panujące w parku narodowym oraz na tatrzańskich szlakach.
pobierz 53.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#026 8a.pl - Piotr Hercog. Bieganie po górach
Bieganie po górach i biegi górskie stają się coraz bardziej popularne. Dzięki nim możemy odkrywać nowe miejsca i stawiać sobie kolejne wyzwania biegowe. Dla osób lubiących biegać, ale dla których trasy asfaltowe stały się nudne, coraz częściej są one także naturalnym pomysłem na zmianę aktywności. Piotr Hercog dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem nabytym podczas setek biegów górskich.
pobierz 37.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
#025 8a.pl - Łukasz Supergan. Biwakowanie w górach.
Chcesz zorganizować biwak zimowy w górach? By wszystko przebiegło jak należy, trzeba opanować kilka rzeczy. Istotne znaczenie ma dobór właściwego sprzętu, czy wybór miejsca na obóz. Ważne są także umiejętności: gotowania, utrzymania temperatury ciała podczas snu i przetrwania trudnej pogody (jeśli taka nadejdzie). Swoim wieloletnim doświadczeniem dzieli się Łukasz Supergan.
pobierz 57.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#024 8a.pl - Szymon Ziobrowski. Wybrane szlaki w Tatrach.
Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego o wybranyc szlakach w Tatrach. W dzisejszym odcinku porozmawiamy międzuy innymi o szlaku na Rysy oraz Orlej Perci
pobierz 38.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
#023 8a.pl - Łukasz Supergan. Jak wejść na Mont Blanc?
Mont Blanc to marzenie i cel wielu doświadczonych turystów, ale i laików. Jak wejść bezpiecznie na Mont Blanc? Czy w ogóle wybierać się na Mont Blanc? Jaki sprzęt zabrać ze sobą na Mont Blanc? O tym, i nie tylko o tym rozmawiamy z Łukaszem Superganem.
pobierz 44.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#022 8a.pl - Piotr Schab. Trening wspinaczkowy - podstawy.
Dla wielu ludzi wspinanie jest tylko jedną z aktywności lub nie zaprząta ono głowy tak jak tym wspinaczom i wspinaczkom, którzy połknęli prawdziwego bakcyla wspinania. Te osoby ciągle usiłują podnosić swoją formę i są żywo zainteresowane efektywnością swojego treningu. O takim właśnie treningu rozmawialiśmy z Piotrkiem Schabem, wspinaczem skalnym o największych dokonaniach wśród Polaków, oraz trenerem w firmie MotionbLab. Zachęcamy do oglądania lub wysłuchania rozmowy. Nawet zaawansowani wspinacze znajdą tam coś dla siebie.
pobierz 37.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
#021 8a.pl - Tomasz Kobielski . Buty w góry wysokie.
Planujesz wyprawę w góry wysokie? Jednym z podstawowych elementów wyposażenia na wyprawę w góry wysokie są buty górskie. Bez nich wyprawa nie ma szansy na powodzenie. O tym co tak naprawdę jest ważne przy ich wyborze rozmawiamy z Tomkiem Kobielskim, liderem agencji wyprawowej Adventure24.pl
pobierz 51.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#020 8a.pl - Michał Grzyb. Buty wspinaczkowe dla początkujących.
Zakup butów wspinaczkowych nie jest może sprawą bardzo skomplikowaną, ale może jednak sprawić trochę problemu. Jak model? Anatomiczny czy asymetryczny? Wiązany czy na rzepy? I jaki rozmiar? O tym wszystkim rozmawiamy z Michałem Grzybem, instruktorem prowadzącym od lat sekcje wspinaczkowe.
pobierz 26.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
#019 8a.pl - Karolina Ośka. Wspinanie w Rysach.
Wspinaczy można podzielić na dwie grupy. Takich, dla których rysa to ciąg chwytów i stopni. I takich, dla których jest ona bezużyteczną przestrzenią między skałami i całkowicie nieprzydatną formacją, której główną rolą jest stanowienie ,,naturalnego” ogranicznika. O wspinaniu w rysach rozmawiamy z Karoliną Ośką.
pobierz 31.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#018 8a.pl - Łukasz Supergan. Buty górskie na lato
Wybierając buty górskie na lato często mamy pokusę, by poluzować nieco zasady górskiego dress code`u i wybrać model, który pozwoli odetchnąć stopom. Ale czy ta droga jest na pewno dobra? Letnia wersja butów góry powinna być wysoka czy niska? Na te oraz wiele innych pytań związanych z wyborem letnich butów górskich odpowiada Łukasz Supergan. Posłuchajcie!
pobierz 39.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#017 8a.pl - Łukasz Supergan. Samotny zimwowy trawers Islandii.
Łukasz Supergan, 2 marca, po 36 dniach i przebyciu ponad 800 km zakończył pierwszy samotny zimowy trawers Islandii. Łukasz, którego dobrze znają widzowie naszego kanału YouTube, słuchacze naszych podcastów oraz czytelnicy 8academy.pl, opowiada o przygotowaniach, przebiegu i przeszkodach które napotkał. Świetna opowieść dla każdego, nie tylko dla tych, co chcieliby to przeżyć samemu.
pobierz 26.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#016 8a.pl - Jan Krzeptowski Sabała o Tatrach w czasie epidemii.
an Krzeptowski Sabała - z zawodu leśnik, a wykonywanego zawodu przewodnik, pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdzie zajmuje się edukacją. W czasie zamknięcia Tatr z powodu epidemii, rozmawiamy z Jaśkiem o tym, co teraz dzieje się w Tatrach.
pobierz 13.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#015 8a.pl - Maciej Ciesielski. Przewodnik górski IVBV - uprawnienia i wymagania.
Maciek Ciesielski - jeden z najlepszych polskich wspinaczy górskich, instruktor PZA, przewodnik IVBV, opowiedział nam szczegóły pracy technicznego przewodnika górskiego. Rozmawialiśmy z Maćkiem tym, dlaczego został przewodnikiem, jakie umiejętności powinien posiadać przewodnik. Pytaliśmy kto korzysta usług przewodnika oraz dlaczego z nich korzysta. Dowiedzieliśmy się całej, nomen omen, góry szczegółów na ten temat. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, która jest ciekawa nie tylko dla osób, które chcą wynająć przewodnika. W podcaście prezentujemy interesujący wycinek górskiej aktywności. Z Maćkiem rozmawiało się tak interesująco, że wyszedł nasz najdłuższy materiał.
pobierz 43.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
#014 8a.pl - Jakub Kamiński. Koronawirus vs. wspinanie i turystyka
Czy lekceważenie "domowej kwarantanny" to dobry pomysł? Czy samotne wyjście w góry, na spacer czy na rower ochroni mnie przed kontaktem z koronawirusem? Czy zamknięcie Tatrzańskiego Parku Narodowego miało sens? Na te oraz wiele innych pytań z wiązanych z chorobą Covid-19 odpowiada Jakub Kamiński - lekarz anestezjolog oddziału zakaźnego, jednego z łódzkich szpitali.
pobierz 20.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#013 8a.pl - Krzysztof Wielicki - Himalaizm. Czy himalaista to zawód?
Krzysztof Wielicki jest wspinaczem, który z racji swojego doświadczenia, ma przemyślalne większość aspektów związanych ze wspinaczką. Również tych związanych z "szarą" codziennością wspinacza. Postaraliśmy się, aby nasza rozmowa w ogóle nie dotyczyła tematów, o które zwykle zapytają Krzysztofa. Rozmowa była więc o sportowych aspektach himalaizmu, o tym dlaczego nie warto jechać na Everest, o trudnych, codziennych decyzjach aktywnego wspinacza. Zapraszamy do słuchania!
pobierz 31.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
#012 8a.pl - Boguslaw Kowalski - Wypadki w górach.
Niebezpieczeństwa w górach są dwojakiego rodzaju: losowe lub spowodowane przez błąd człowieka. W obu przypadkach ryzyko można minimalizować, ale nie jest możliwe ich całkowite wyeliminowanie. Rozmawiamy na ten temat z jednym z najbardziej kompetentnych osób w Polsce - Bogusławem Kowalskim - instruktor, działał w Komisji Bezpieczeństwa oraz w Komisji Szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu, jest również biegłym sądowym w zakresie wypadków będących wynikiem upadku z wysokości. Boguś potrafi więc spojrzeć na kwestię wypadków z kilku punktów widzenia. I potrafi o tym opowiadać. Zapraszamy.
pobierz 33.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek