Open Eyes Economy

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Open Eyes Economy to ruch intelektualny i społeczny, w ramach którego tworzymy jeden z najbardziej innowacyjnych i kreatywnych kongresów w Polsce. Szerzymy i realizujemy nowe, otwarte spojrzenie na ekonomię – inspirujemy do działania i wymyślania alternatywnych sposobów rozumienia gospodarki opartej na wartościach.
Data dodania: 2020-07-16 15:31:17
Data aktualizacji: 2021-01-26 05:45:04
Audycji w katalogu: 25
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 miesiące temu
Mówiąc otwarcie odc.10: Turyści tak, problemy nie! dr Bartłomiej Walas, Urząd Miasta Krakowa
„Turyści tak, problemy nie!” – w dzisiejszym odcinku podcastu Open Eyes Economy dr Bartłomiej Biga rozmawia z dr Bartłomiejem Walasem, koordynatorem projektów strategicznych w Wydziale Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. To kolejna dyskusja z cyklu „Mówiąc otwarcie”, do których zapraszamy Was w piątkowe poranki. Posłuchaj i dowiedz się: Jaki wpływ na branżę turystyczną wywarła pandemia? O jakich turystów zabiegać powinny duże metropolie? Jak kulturowe bogactwo Krakowa wpływać może na jego turystyczną atrakcyjność? Na te i inne pytania odpowiada w rozmowie zaproszony przez nas gość. Zapraszamy!
pobierz 30.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Przyszłość edukacji - rozmowy ekspertów o kompetencjach, systemie i nadchodzących wyzwaniach. Odc.3
Zapraszamy do wysłuchania 3 odcinka nowej serii podcastu Open Eyes Economy, w którym podejmujemy tematykę edukacji. Jaką rolę w systemie edukacji odgrywają nauczyciele? Jakie są ich możliwości i ograniczenia? Czy czas epidemii to dobry moment na zmiany? Jakie są najważniejsze kompetencje przyszłości? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania zapraszamy do posłuchania kolejnego podcastu z serii „Przyszłość Edukacji – Rozmowy Ekspertów o kompetencjach, systemie i nadchodzących wyzwaniach”, w którym dr Bartłomiej Biga przeprowadził rozmowę z dr Łukaszem Cieślikiem, Dyrektorem Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Impulsem do podjęcia debaty na temat przyszłości edukacji stała się najnowsza publikacja pt. “Poza horyzont. Kurs na edukację. Przyszłość systemu rozwoju kompetencji w Polsce.” W raporcie tym interdyscyplinarny zespół autorów szuka odpowiedzi na pytanie, jakie kompetencje okażą się kluczowe w przyszłości. Biorąc pod uwagę m.in. kształtujące się megatrendy oraz powiązane z nimi wyzwania rozwojowe dla Polski, eksperci przygotowali rekomendacje dotyczące kształtu nowego systemu edukacji i sposobu jego ustanawiania. Zapraszamy do posłuchania podcastu, a także do zapoznania się z raportem, który dostępny jest na stronie [link] , w zakładce Kurs na Edukację. Pobierz Raport. Niniejszy podcast został przygotowany w ramach projektu "Budowa systemu kształtowania wiedzy, kompetencji i postaw warunkujących szanse rozwojowe Państwa Polskiego w erze rewolucji przemysłowej 4.0." finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą DIALOG w latach 2019-2020.
pobierz 21.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc.12: Firma-Idea:nowe podejście do wartości w biznesie czII
Zapraszamy do odsłuchania drugiej części wykładu prof. Jerzego Hausnera poświęconego tworzeniu firm opartych na idei i systemie wartości, które wyznaczają dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Gośćmi specjalnymi wykładu byli: prof. dr hab. Krzysztof Obłój (Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski) oraz Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Geberit sp. z o.o.). W jaki sposób budować odporność firmy w dobie ryzyka? Jaką drogę obrać, aby budować firmy-idee i uzyskiwać przewagę konkurencyjną? Zapraszamy!
pobierz 25.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc.11: Firma-Idea:nowe podejście do wartości w biznesie cz.I
Tym razem wykład prof. Jerzego Hausnera poświęcony jest tworzeniu firm opartych na idei i systemie wartości, które wyznaczają dalszy rozwój przedsiębiorstwa. Zapraszamy do odsłuchania – przekonamy Was, że nie ma gospodarki bez kultury. Dziś o swoich doświadczeniach opowiedzą prof. dr hab. Krzysztof Obłój (Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski) oraz Przemysław Powalacz (Prezes Zarządu Geberit sp. z o.o.). Jaka jest różnica pomiędzy CSR a CSV? Jak należy rozumieć ideę firmy? Co tak naprawdę daję przewagę konkurencyjną w firmie? Zapraszamy!
pobierz 62.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Mówiąc otwarcie odc.9: Fair play w ekonomii - Rozalia Wiśniowska, Fairtrade Polska
Zapraszamy do posłuchania dyskusji pt. „Fair play w ekonomii”, w której wzięła udział Rozalia Wiśniowska – Communications Manager w Fairtrade Polska. Gość dr Bartłomieja Bigi przedstawi swoje spojrzenie na ekonomię wartości oraz opowie o ruchu sprawiedliwego handlu i sposobach na jego egzekwowanie w zależności od szerokości geograficznej. Z tego odcinka dowiesz się: -Na jakich rodzajach negatywnych efektów generowanych przez firmy powinno się skupić w ramach odpowiedzialności? -Jaką rolę w byciu fair odgrywa zaufanie? -W jaki sposób rozwiązania technologiczne mogą pomóc nam w rozsądnym podejmowaniu decyzji o zakupionych przez nas produktach?
pobierz 19.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Przyszłość edukacji - rozmowy ekspertów o kompetencjach, systemie i nadchodzących wyzwaniach. Odc. 2
Zapraszamy do słuchania 2 odcinka nowej serii podcastu Open Eyes Economy, w którym podejmujemy tematykę edukacji. Przed jakimi wyzwaniami stoi obecny systemem edukacji? Kto jest kluczowy dla jego rozwoju? Jakie kompetencje powinien kształtować system nauczania? Aby znaleźć odpowiedź na te pytania zapraszamy do posłuchania drugiego podcastu z serii „Przyszłość Edukacji – Rozmowy Ekspertów o kompetencjach, systemie i nadchodzących wyzwaniach”. Pretekstem do rozmowy dr Bartłomiej Bigi z prof. Jarosławem Górniakiem stała się najnowsza publikacja pt. “Poza horyzont. Kurs na edukację. Przyszłość systemu rozwoju kompetencji w Polsce.” W raporcie tym interdyscyplinarny zespół autorów szuka odpowiedzi na pytanie, jakie kompetencje okażą się kluczowe w przyszłości. Biorąc pod uwagę m.in. kształtujące się megatrendy oraz powiązane z nimi wyzwania rozwojowe dla Polski, eksperci przygotowali rekomendacje dotyczące kształtu nowego systemu edukacji i sposobu jego ustanawiania. Zapraszamy do słuchania, a także do odwiedzenia strony fundacjagap.pl/program-dialog , na której dostępna jest publikacja. Niniejszy podcast został przygotowany w ramach projektu "Budowa systemu kształtowania wiedzy, kompetencji i postaw warunkujących szanse rozwojowe Państwa Polskiego w erze rewolucji przemysłowej 4.0." finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą DIALOG w latach 2019-2020.
pobierz 37.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc.10: Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania cz II
Zapraszamy do odsłuchania drugiej części wykładu pt. „Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania”, z gościnnym udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego – wybitnego krytyka literatury współczesnej. W tym odcinku szukamy odpowiedzi na pytania: - co oznacza wspólnota czasoprzestrzeni i przyjęcie odpowiedzialności za swoje działanie, które ma wpływ na otaczającą nas przyrodę? - jak przebudować naszą codzienność, aby nie wypierać tego, co najistotniejsze dla naszego życia na rzecz tego, co instrumentalne? - co demaskuje nasz sposób korzystania z czasu i przestrzeni w obecnej sytuacji pandemii? czy możemy w tym przymusowym zamknięciu dostrzec pozytywne strony ?
pobierz 34.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Mówiąc otwarcie odc.8: Otwarte umysły w obiegu zamkniętym
„Otwarte umysły w obiegu zamkniętym” – dr Bartłomiej Biga w rozmowie z dr hab. Joanną Kulczycką – prof. nadzw. AGH, IGSMiE PAN, prezesem zarządu Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Zapraszamy do wysłuchania kolejnej dyskusji „Mówiąc otwarcie”, w której zaproszeni goście poruszają tematy ekonomii wartości i zmian, jakie następują we współczesnych modelach biznesowych. O gospodarce o obiegu zamkniętym opowiadać będzie nasza rozmówczyni, która jest ekspertem Programów Ramowych UE oraz organizatorem sympozjów i konferencji poświęconych tematyce surowców mineralnych i ochronie środowiska. Profesor reprezentuje także Wydział Zarządzania AGH. Co tak naprawdę wchodzi w skład gospodarki o obiegu zamkniętym? Jakie zjawiska współczesnego biznesu skutecznie niszczą debatę nad nowym ładem ekologicznym? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie po wysłuchaniu dzisiejszej rozmowy.
pobierz 17.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Przyszłość edukacji - rozmowy ekspertów o kompetencjach, systemie i nadchodzących wyzwaniach. Odc. 1
Zapraszamy do słuchania pierwszego odcinka nowej serii podcastu Open Eyes Economy. Tym razem podejmujemy tematykę edukacji. Jaki kurs na edukację obrać? W najnowszej publikacji pod red. prof. J. Hausnera, interdyscyplinarny zespół autorów szuka odpowiedzi na pytanie, jakie kompetencje okażą się kluczowe w przyszłości. Biorąc pod uwagę m.in. kształtujące się megatrendy oraz powiązane z nimi wyzwania rozwojowe dla Polski, eksperci przygotowali rekomendacje dotyczące kształtu nowego systemu edukacji i sposobu jego ustanawiania. Publikacja "Poza horyzont. Kurs na edukację. Przyszłość systemu rozwoju kompetencji w Polsce." stała się pretekstem do rozmowy dr Bartłomieja Bigi z prof. Jerzym Hausnerem na temat stanu polskiej edukacji oraz wyzwań stojących przed systemem nauczania. Zapraszamy do słuchania, a także do odwiedzenia strony [link], na której dostępna jest publikacja. Niniejszy podcast został przygotowany w ramach projektu "Budowa systemu kształtowania wiedzy, kompetencji i postaw warunkujących szanse rozwojowe Państwa Polskiego w erze rewolucji przemysłowej 4.0." finansowanego w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą DIALOG w latach 2019-2020.
pobierz 33.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc. 9: Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania
Ekonomia to nauka społeczna. Ta oparta na wartościach nie może nie czerpać z refleksji humanistów. Dlatego prof. Jerzy Hausner do udziału w wykładzie „Społeczna czasoprzestrzeń gospodarowania” zaprosił prof. Przemysława Czaplińskiego – wybitnego krytyka literatury współczesnej. Posłuchaj i dowiedz się jak możemy tworzyć i rozumieć przestrzeń? W jaki sposób zamknięta i otwarta społeczna czasoprzestrzeń wpływa na gospodarkę? Jak można kształtować społeczną czasoprzestrzeń tak, aby służyła rozwojowi?
pobierz 52.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Mówiąc otwarcie odc. 7: Prawo do miasta. mgr inż. arch. Bartłomiej Kisielewski
"Mówiąc otwarcie” to cykl spotkań w piątkowe poranki, podczas których rozmawiamy na tematy zmian i przeobrażeń, które w XXI wieku dotykają naszą gospodarkę. Każda z rozmów to zapowiedź tego, czego spodziewać możecie się na Open Eyes Economy Summit 5 już w listopadzie! Tym razem, do rozmowy zaproszony został mgr inż. arch. Bartłomiej Kisielewski – partner w Horizone Studio. W dyskusji pt. „Prawo do miasta” nasz gość opowie o tym, na co należy zwracać uwagę decydując się na zagospodarowywanie przestrzeni w dużych miastach oraz czego – jego zdaniem – najbardziej brakuje we współczesnej gospodarce. Zapraszamy!
pobierz 21.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc.8 Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry...cz. II
Posłuchaj drugiej części wykładu "To nigdy nie była utopia-cykl wykładów o ekonomii wartości" Prof. Jerzego Hausnera pt. “Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry rynkowej” z gościnnym udziałem Prof. dr hab. Anny Gizy-Poleszczuk - socjolog, w latach 2012–2019 prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2009 honorową prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. W drugiej części poruszymy następujące tematy: Czy pandemia doprowadzi do zrewidowania naszego myślenia o rolach społecznych i konsumpcji? Do czego może prowadzić proces dominacji w czwartej rewolucji przemysłowej? Jakie zagrożenia niesie za sobą rozwój gospodarki cyfrowej? Zapraszamy!
pobierz 17.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Mówiąc otwarcie odc. 6: Edukacja - nowa generacja. Prof. AGH, dr hab.
Tym razem do rozmowy przy porannej kawie zaproszona została prof. AGH dr hab. Jowita Guja kierująca Laboratorium Badań Rzeczywistości Wirtualnej EduVRLab na krakowskiej AGH. Podczas rozmowy zatytułowanej „Edukacja – nowa generacja” nasz gość przybliży zalety zastosowania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości we współczesnej edukacji, wspomni o wyzwaniach jakie stanęły przed szkolnictwem w wyniku niespodziewanej pandemii i opowie jak naprawdę wyglądają nowoczesne technologie w edukacji i szkolnictwie wyższym.
pobierz 17.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
To Nigdy Nie ByłaUtopia-cykl wykładówOdc.7 Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry rynkowej-I
Posłuchaj wykładu "To nigdy nie była utopia-cykl wykładów o ekonomii wartości" Prof. Jerzego Hausnera pt. “Dominacja oportunistycznej i transakcyjnej gry rynkowej” z gościnnym udziałem Prof. dr hab. Anny Gizy-Poleszczuk - socjolog, w latach 2012–2019 prorektor Uniwersytetu Warszawskiego, a od 2009 honorową prezes Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Czy kapitalizm służy ludziom? A może wręcz odwrotnie? jakie wartości dominują w gospodarce oportunistycznej? jak przekłada się to na zachowania rynkowe? co to znaczy, że marketing wypuszcza dżina z probówki? Zapraszamy do zmierzenia się z tymi pytaniami!
pobierz 79.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Mówiąc otwarcie odc. 5: Biznes naturalnie odpowiedzialny - Anita Ryng, IKEA
Tym razem do spotkania przy porannej kawie zaproszona została Anita Ryng – Communication Operations Manager IKEA. W rozmowie: „Biznes naturalnie odpowiedzialny” dr Bartłomiej Biga pyta swoją rozmówczynię m.in. o to, jak międzynarodowe firmy – takie jak IKEA – uwzględniają w swoich działaniach społeczną odpowiedzialność biznesu? Jak dostosowują produkcję do zmieniających się postaw ekologicznych? Jakie priorytety związane z odpowiedzialnością stawia przed sobą IKEA? Na jakich wartościach – zdaniem naszej rozmówczyni – oparty musi być biznes, by spełniał swoje podstawowe funkcje? Posłuchaj!
pobierz 19.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
To Nigdy Nie Była Utopia - cykl wykładów Odc.6 Między indywidualizmem i wspólnotowością cz.II
Posłuchaj drugiej części wykładu "To nigdy nie była utopia-cykl wykładów o ekonomii wartości" Prof. Jerzego Hausnera pt. "Między indywidualizmem i wspólnotowością" z gościnnym udziałem dr. hab. Janusza Czaplińskiego. Z tego odcinka dowiesz się m.in: Jak przedstawia się próba prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce po pandemii, biorąc pod uwagę badania nt. polskiej mentalności uwarunkowanej kulturowo oraz kapitału społecznego? Do czego może prowadzić zanik wspólnotowości? Co cechuje właściwie funkcjonującą i służącą rozwojowi społecznemu wspólnotę? W jaki sposób we wspólnotach wyłaniają się liderzy?
pobierz 30.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Mówiąc otwarcie odc. 4: Czy eko się opłaca? Rozmowa z Jackiem Siwińskim
Posłuchaj nowego odcinka z cyklu “Mówiąc otwarcie”, czyli piątkowych spotkań przy porannej kawie, podczas których dr Bartłomiej Biga rozmawia z zaproszonymi gośćmi na tematy ekonomii wartości i adaptacji do zmian, które wynikają z postępującego rozwoju gospodarczego. Do dzisiejszej rozmowy zaproszony został Jacek Siwiński – Prezes Zarządu VELUX Polska. Opowie o energetyce nowoczesnych budynków i ekologicznych rozwiązaniach wprowadzonych przez przedsiębiorstwa związane z branżą budowlaną. Jak produkcja w międzynarodowych przedsiębiorstwach, takich jak VELUX, adaptuje się do zmian klimatycznych? O jakich technologiach można myśleć w kontekście oszczędnego podejścia do energii? Jakie warunki musimy spełnić, aby zmniejszyć jej zużycie? - na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi. Zapraszamy!
pobierz 16.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Odc.5 Między indywidualizmem i wspólnotowością cz.I
Zapraszamy do odsłuchania pierwszej części kolejnego z cyklu wykładów "To nigdy nie była utopia" Prof. J. Hausnera. W nowym odcinku z gościnnym udziałem dr. hab. Janusza Czapińskiego, próbujemy odpowiedzieć na pytania: Czy możemy przypisywać podmiotowość wyłącznie jednostkom? Jaki rodzaj wspólnotowości służy rozwojowi społecznemu? Jak wyglądają wskaźniki wspólnotowości oraz rozwoju gospodarczego w Polsce w świetle badań społecznych?
pobierz 43.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Mówiąc otwarcie odc. 3: Czy rozwój musi być solidarny? Rozmowa z Aleksandrą Dulkiewicz
Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu “Mówiąc otwarcie”, w którym omawiamy zagadnienia związane ze ścieżkami tematycznymi Kongresu Open Eyes Economy Summit. Tym razem Dr Bartłomiej Biga w rozmowie z Prezydent Gdańska – Aleksandrą Dulkiewicz, porusza tematy współpracy między regionami oraz pozaekonomicznych wartości, które wpływają na biznes. Posłuchaj i dowiedz się: Co według Aleksandry Dulkiewicz oznacza ekonomia wartości? Czy na współpracę między miastami i regionami należy spoglądać jedynie przez pryzmat finansów? Jak obecna sytuacja wpłynie na polskie miasta i czy zmiany mogą być pozytywne? Jakie zjawiska – zdaniem Prezydent Gdańska – powinny zostać wyeliminowane ze współczesnego biznesu? Zapraszamy!
pobierz 15.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
To Nigdy Nie Była Utopia-cykl wykładów Prof. J.Hausnera. Odc.4 Rachunek wyniku... czII
Zapraszamy na drugą część wykładu o ekonomii wartości pt "Rachunek wyniku i rachunek zasobów". Posłuchaj rozmowy z Piotrem Voelkelem, założycielem grupy kapitałowej VOX, który opowiada o historii rozwoju swojej działalności. To opowieść o budowaniu partnerstw i wykorzystywaniu szans, a także o kreowaniu wartości i pomysłów pod wpływem doświadczeń. W jaki sposób można udoskonalać produkt? Czy można zostać Leonadro da Vinci zaraz po maturze?
pobierz 21.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek