Recepta na ruch

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Podcast, w którym dr Tomasz Chomiuk wraz z gośćmi udowadniają, że ruch jest lekiem i namawiają do zażywania go w różnej postaci. W audycji będzie można usłyszeć specjalistów związanych ze światem sportu i medycyny. Lekarze, fizjoterapeuci, trenerzy i sportowcy opowiedzą o swoich doświadczeniach z ruchem, zaprezentują wyniki badań i przekażą rekomendacje w postaci "recepty na ruch". W podcaście znajdziesz gotowe "recepty na ruch" – poparte badaniami naukowymi, wywiady z ciekawymi osobami, recenzje wybranych form ruchu (sport, rekreacja), ćwiczenia i aktywności pozwalające zachować zdrowie i sprawność na lata oraz ćwiczenia wspomagające leczenie po różnego rodzaju kontuzjach. Twórcą podcastu jest dr n. med. Tomasz Chomiuk - fizjoterapeuta, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowca, przedsiębiorca i miłośnik różnych form ruchu
Data dodania: 2020-10-19 22:17:37
Data aktualizacji: 2020-11-28 14:20:04
Audycji w katalogu: 6
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
Joanna Tokarska – recepta na ruch po udarze mózgu.
Co zrobić, żeby nie mieć udaru? Jak bardzo ważny jest ruch w profilaktyce i jak powinien wyglądać? Jak postępować z osobą, która przeszła udar mózgu? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w rozmowie, którą przeprowadziłem z Joanną Tokarską, fizjoterapeutką z bogatym doświadczeniem w pracy z pacjentami po udarze. Kilka istotnych fragmentów z wypowiedzi gościa: Liczba udarów w Polsce to nawet 70-90 tysięcy rocznie, czyli to jest całkiem spore miasteczko. Żeby chcielibyśmy zwizualizować sobie o czym my mówimy, to jeśli rozejrzymy się po swojej rodzinie, swoich przyjaciołach to wyobraźmy sobie, że jeden na sześciu z nich będzie miał udar i pytanie, kto to będzie i czy to przypadkiem nie będziesz Ty. Praktycznie 100% pacjentów po udarze ma zbyt małą podstawową aktywność, czyli są osobami, które więcej siedzą, więcej pozostają w bezruchu niż przeciętna populacja, która i tak jest słaba. Joanna Tokarska jest absolwentką warszawskiej AWF. Od momentu ukończenia studiów cały czas pracuje jako fizjoterapeutka w czołowych polskich placówkach zarówno terapeutycznych, jak i szkoleniowych. Joanna Tokarska jest terapeutką metody McKenzie MDT oraz Terapeutką Medycyny Ortopedycznej OMI Global, certyfikowaną terapeutką Saebo. Jest absolwentką kursów metody PNF, zakończonych międzynarodowym egzaminem przyznającym tytuł Terapeuty Międzynarodowego Koncepcji PNF. Regularnie dzieli się wiedzą z zakresu neurorehabilitacji w mediach społecznościowych, podcastach oraz za pomocą kanału You Tube. Prowadzi poczytny profil w mediach społecznościowych, który nazywa się „Fizjopozytywni”. Z Joanną rozmawiamy między innymi o: • sposobach zapobiegania udarom mózgu • destrukcyjnym siedzeniu • sposobach na zwiększenie swojej aktywności ruchowej • recepcie na ruch u osób, które przebyły udar mózgu • roli opiekunów, rodziny i bliskich, którzy zajmują się osobami po udarze • tym jak pomaganie może szkodzić osobom po udarze • jaki ruch wybiera dla siebie aby zachować zdrowie i sprawność Joanna przygotowała darmowy e-book, który zawiera wiele sprawdzonych wskazówek, przydatnych dla osób mających pod opieką osoby po udarze. LINK DO E-BOOKA: ⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓⇓ [link] ⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑⇑ Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków w których pojawią się specjaliści związani ze światem sportu i medycyny. Będą fizjoterapeuci, lekarze, sportowcy, trenerzy i pasjonaci wielu form ruchu. Podcast możecie znaleźć na wielu platformach do słuchania m. in.: ⇒ Spotify: [link]; ⇒ iTunes: [link]; ⇒ Android: [link]; Strona podcastu: [link] Blog w formie transkrypcji odcinków – [link] Nowe odcinki będą pojawiać się w połowie każdego tygodnia czyli w każdą środę o godz. 12.00. Zapraszam Was do słuchania, oglądania, subskrybowania i udostępniania. #receptanaruch #joannatokarska #tomaszchomiuk #ruchtolek #fizjoterapia #fizjoterapeuta #udar #udarmózgu #ruch #aktywnoscfizyczna #sport #profilaktyka #profilaktykazdrowia #ćwiczenia #trening #exercisesismedicine
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Andrzej Kępczyński – taniec receptą na zdrowie.
“Jeżeli ktoś lubi muzykę i jak słyszy muzykę, tupie pod stołem, puka palcami albo buja się czy kiwa głową w rytm muzyki to oznacza, że jest tancerzem.” To słowa prawdziwego pasjonata tańca Andrzeja Kępczyńskiego z którym rozmawiamy o zaletach tego ruchu i bogatych doświadczeniach z nim związanych. Ta rozmowa płynie jak muzyka w tańcu img src="https://s.w.org/images/core/emoji/13.0.0/72x72/1f642.png" alt="
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Dr Maja Herman – recepta na zdrowie psychiczne.
Zdrowie psychiczne i fizyczne od zawsze idzie w parze i jest od siebie zależne. Ruch niewątpliwie wpływa na zdrowie psychofizyczne ale warto wiedzieć kiedy i w jakiej dawce go użyć aby poprawić stan swojego psyche. Razem z dr Mają Herman przypisujemy „receptę na ruch”, której zadaniem jest poprawa zdrowia psychicznego. Dr Maja Herman jest lekarką, specjalistką psychiatrii i psychoterapeutką. Pracuje jako asystentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i jest współzałożycielką Instytutu Amici. Popularyzuje psychiatrię, pokazując jej użyteczny charakter. Jest autorką licznych rozdziałów oraz artykułów – zarówno naukowych, jak i popularnonaukowych. Prowadzi lekarski blog oraz doskonale odnajduje się w popularyzowaniu psychiatrii w mediach społecznościowych. Z Mają rozmawiamy między innymi o: najczęstszych problemach psychicznych wśród Polaków tym kiedy ruch może pomóc a kiedy nie zaleca się jego stosowania recepcie na ruch stosowanej u osób z chorobami lub problemami psychicznymi zagrożeniach związanych z ruchem budowaniu nawyku bycia aktywnym fizycznie ruchu który sprawia nam najwięcej przyjemności tańcu, jodze, bieganiu, taekwondo, trampolinach, psach… Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków w których pojawią się specjaliści związani ze światem sportu i medycyny. Będą fizjoterapeuci, lekarze, sportowcy, trenerzy i pasjonaci wielu form ruchu. „Recepta na ruch” to nie tylko podcast ale również: kanał na You Tube – [link] blog w formie transkrypcji wszystkich odcinków – [link] Nowe odcinki będą pojawiać się w połowie każdego tygodnia czyli w każdą środę o godz. 12.00. Zapraszam Was do słuchania, oglądania, subskrybowania i udostępniania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Recepta na ucieczkę przed rakiem.
Jest wiele chorób, których się boimy ale są sposoby na to, żeby znacząco obniżyć ryzyko ich wystąpienia. Nawet połowy zachorowań na nowotwory w Europie można byłoby uniknąć gdyby zastosować 12 sposobów na zdrowie. Dlatego zachęcam Was do wysłuchania rozmowy z dr Pawłem Koczkodajem na temat profilaktyki nowotworów. Dr Paweł Koczkodaj jest absolwentem zdrowia publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, specjalista zdrowia publicznego, edukator zdrowotny, Zastępca Kierownika Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów, Adiunkt w Narodowym Instytucie Onkologii, Ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem w Polsce, członek European Health Parliament w Brukseli (Committee on Disease Prevention and Management), a także European Network for Smoking Prevention Youth Working Group w Brukseli. Rozmawiamy między innymi o: Profilaktyce nowotworów w Polsce 12 sposobach na zdrowie i zapobieganiu chorobie nowotworowej Roli ruchu w kontekście chorób nowotworowych Badaniach potwierdzające rolę aktywności fizycznej w przypadku konkretnych typów nowotworów. Receptach na ruch dla osób z chorobą nowotworową Imprezach sportowych dedykowanych osobom, które wygrały z nowotworem. Naszych osobistych “receptach na ruch” Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków w których pojawią się specjaliści związani ze światem sportu i medycyny. Będą fizjoterapeuci, lekarze, sportowcy, trenerzy i pasjonaci wielu form ruchu. „Recepta na ruch” to nie tylko podcast ale również: kanał na You Tube – [link] Nowe odcinki będą pojawiać się w połowie każdego tygodnia czyli w każdą środę o godz. 12.00. Zapraszam Was do słuchania, oglądania, subskrybowania i udostępniania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Aleksandra Kłak – recepta na zdrowe bieganie.
W tym odcinku poświęconym bieganiu rozmawiam z Aleksandrą Kłak – fizjoterapeutką, która zajmuje się leczeniem, prewencją kontuzji sportowych oraz analizą i poprawą techniki biegu. Aleksandra Kłak pracuje jako fizjoterapeutka w kadrze narodowej U14 Polskiego Związku Koszykówki. W przeszłości pracowała w sztabach medycznych wielu zawodów międzynarodowych oraz była fizjoterapeutką w kadrze narodowej Pięcioboju Nowoczesnego. W roku 2019 podjęła współpracę jako konsultant w Zakład Inżynierii Obliczeniowej i Biomedycznej Wojskowej Akademii Technicznej. Zajmuje się tam współpracą przy badaniach dotyczących biomechaniki biegu. W tym odcinku znajdziecie odpowiedzi na pytania związane z bieganiem. Z Olą rozmawiamy o tym: – jak rozpocząć przygodę z bieganiem – jakie efekty zdrowotne można osiągnąć dzięki bieganiu – jakie błędy najczęściej popełniają biegacze – jak u biegaczy powinien wyglądać trening uzupełniający – jak wygląda profilaktyka urazów u biegaczy – czy bieganie szkodzi stawom i kręgosłupowi Strona podcastu: – [link] Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków w których pojawią się specjaliści związani ze światem sportu i medycyny. Będą fizjoterapeuci, lekarze, sportowcy, trenerzy i pasjonaci wielu form ruchu. „Recepta na ruch” to nie tylko podcast ale również: kanał na You Tube –  https://www.youtube.com/channel/UC6I7FZL_XxVaJX-3qCeAZRw Nowe odcinki będą pojawiać się w połowie każdego tygodnia czyli w każdą środę o godz. 12.00. Zapraszam Was do słuchania, oglądania, subskrybowania i udostępniania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Sandra Osipiuk – recepta na zdrowe oddychanie
Gościem “Recepty na Ruch” jest Sandra Osipiuk – Sienkiewicz – fizjoterapeutka i trenerka oddechu. Sandra specjalizuje się w odbudowie posturalnej i reedukacji oddechowej. Sandra jest absolwentką kursów Postural Restoration Institute. Instruktorka metod Buteyko oraz Oxygen Advantage. Miała okazję wystąpić na TEDxWarsaw 2018, gdzie prezentowała wystąpienie “Siła twojego oddechu”. Sandra jest autorką licznych prac publikowanych w czasopismach naukowych oraz współautorka podręcznika “Pulmonologia dziecięca”. Od 2017 roku prowadzi autorskie szkolenia z zakresu reedukacji oddechowej. Autorka bloga W odcinku znajdziecie odpowiedzi na pytania związane z oddechem, zdrowiem i przykłady ciekawych ćwiczeń oddechowych. W czasie rozmowy Sandra opowiada o tym: Jak powinien wyglądać nasz oddech i jak sprawdzić czy jest prawidłowy. Jakie błędy oddechowe popełniamy najczęściej. Jakie techniki oddechowe pomagają przezwyciężyć stres i dać uspokojenie. W jaki sposób ćwiczenia oddechowe pobudzają do działania. Czy sposób oddychania wpływa na naszą sylwetkę. Jak można poprawić wydolność dzięki odpowiednim ćwiczeniom oddechowym. Czym jest hiperwentylacja przewlekła. Jak trening oddechowy może pomagać w bólach kręgosłupa. Jeśli po przesłuchaniu tego odcinka czujecie niedosyt i chcecie zgłębić temat to zapraszam do odwiedzenia bloga Sandry Osipiuk – [link] Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków w których pojawią się specjaliści związani ze światem sportu i medycyny. Będą fizjoterapeuci, lekarze, sportowcy, trenerzy i pasjonaci wielu form ruchu. „Recepta na ruch” to nie tylko podcast ale również: kanał na You Tube – [link] Blog w formie transkrypcji odcinków – [link] Nowe odcinki będą pojawiać się co tydzień w każdą środę o godz.12.00. Zapraszam Was do słuchania, oglądania, subskrybowania i udostępniania.
pobierz odcinki RSS iTunes www
miodek