Programowanie To Wyzwanie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Dwóch entuzjastów i pasjonatów programowania opowiada w swoich nagraniach o programowaniu, czym jest, jak zacząć przygodę z programowaniem oraz jak rozwijać się w tym zawodzie. Podcast prowadzony jest w luźnej formie rozmowy dwóch deweloperów z doświadczeniem, którzy prezentują swój punkt widzenia, ale także często poruszają tematy kontrowersyjne i innowacyjne w programowaniu i IT. Nie oznacza to, że www.programowanietowyzwanie.pl to miejsce tylko dla początkujących, gdyż twórcy będą publikować także treści dotyczące marketingu, pracy z klientem, procesu prowadzenia projektu, a także z czasem bardziej zaawansowanych artefaktów programowania. Zapraszamy w podróż do ciekawego i pełnego przestrzeni na rozmowę świata programowania.
Data dodania: 2020-10-28 11:35:50
Data aktualizacji: 2020-11-28 10:25:05
Audycji w katalogu: 15
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 8 dni temu
PTW S01E14 - POZNAJ MVC
Rozwój aplikacji wprost przekłada się na wzrost ilościowy kodu. Organizacja plików i struktury aplikacji staje się wyzwaniem szczególnie gdy nad aplikacją pracuje zespół osób. Na przeciw tym trudnościom wychodzą wzorze architektoniczne, które stanowią zbiór zasad i reguł organizacji struktury aplikacji. Jest wiele wzorców ale jednym z najbardziej popularnym jest wzorzec architektoniczny Model View Controller (MVC). W nagraniu dowiesz się: - Co to jest wzorzec architektoniczny - Poznasz budowę i zadania wzorca MVC - Poznasz wady i zalety wzorca MVC Serdecznie zapraszamy do odsłuchu.
pobierz 18.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
PTW S01E13 - POZNAJ GraphQL
Pozostając w tematyce interfejsów API tym razem przybliżamy standard GraphQL. GraphQL został opracowany wewnętrznie przez Facebook w 2012 r., A następnie publicznie wydany w 2015 r. Jest to język zapytań wraz ze środowiskiem wykonawczym który pozwala na pobieranie i manipulacje zasobami danych. W krótkiej rozmowie przybliżymy Wam: - Czym jest GraphQL - Jak działa GraphQL - Kiedy warto stosować GraphQL - Porównanie GraphQL vs REST API Serdecznie zapraszamy do odsłuchu.
pobierz 76.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Poznaj REST API
Podczas codziennej pracy programisty często mamy okazję korzystać z różnego rodzaju Interfejsów Programistycznych Aplikacji. Jak wspominaliśmy w poprzednim odcinku API, bo o nich tutaj mowa, pozwalają nam używać zasobów innej aplikacji przy pomocy ustandaryzowanego sposobu komunikacji. Obecnie mamy wiele standardów jednak tym najbardziej popularnym na obecne czasy jest standard REST API i to właśnie o jego cechach, postanowiliśmy porozmawiać tym razem. Standard ten wykorzystywany jest przez wiele światowych gigantów, takich jak, Google, Nasa czy Allegro, więc temat jest jak najbardziej warty uwagi. Chcesz się zagłębić w tematykę REST API? W takim razie, posłuchaj tego odcinka. Dowiesz się między innymi: - Jaką rolę w REST API odgrywa protokół HTTP - Jakich metod HTTP używamy w standardzie REST, oraz co to jest idempotencja - Jakich 6 zasad należy przestrzegać tworząc REST API - Jakie są zalety i wady REST API Zainteresowany? Zapraszamy do odsłuchu!
pobierz 86.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
PTW S01E11 - ZROZUMIEĆ API
Dzisiejszy świat przepełniony jest technologią, która nas otacza i wypełnia naszą codzienność. Trudno sobie dziś wyobrazić życie bez smartfona, który m.in. zapewnia nam łączność z ulubionymi portalami społecznościowymi, mierzy i zapisuje naszą aktywność fizyczną odtwarza muzykę, której nie posiada fizycznie zapisanej w swojej pamięci urządzenia. Mentalność programisty często skłania do przemyśleń: ‚Ej! Ale jak to działa?’. I tak zagłębiając się w temat dochodzimy do tajemniczego terminu API – application programming interface. W tym odcinku rozmawiamy o: - Czym są interfejsy programistyczne aplikacji – API - Gdzie i w jakim celu stosuje się API - Jakie są etapy tworzenia API - Jakich narzędzi warto używać podczas tworzenia API oraz co wspólnego ma kaczka podana w restauracji... z interfejsem programistycznym aplikacji. Zapraszamy serdecznie do odsłuchu!
pobierz 76.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
PTW S01E10 - WYZWANIA KOMUNIKACJI
Dobra i owocna komunikacja w procesie wytwarzania oprogramowania stawia przed zespołem developerskim i klientem szereg wyzwań. Odpowiednie podejście do trudności przy zastosowaniu kilku zasad może znacząco ułatwić wzajemne zrozumienie. Strach przed niekompetencją, brak zaufania, brak otwartości to częste przeszkody, które utrudniają wzajemne zrozumienie. W oparciu o nasze doświadczenie staramy się opowiedzieć jak sobie radzić stawiając czoła komunikacji by wytwarzanie oprogramowania było owocne i przebiegało możliwie bez zakłóceń. Staramy się także uzasadnić, że czas poświęcony na komunikacje nie jest czasem straconym. Zapraszamy do odsłuchu.
pobierz 79.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
PTW S01E09 - SZTUKA KOMUNIKACJI
Realizacja nawet najbardziej znakomitego pomysłu klienta na aplikacje nie będzie możliwa bez wzajemnego zrozumienia. Powstaje więc naturalne pytanie jak komunikować się w sferze Zespół Developerski – Klient by obie strony rozumiały się wzajemnie. - Czy zastanawiałeś się kiedyś nad sposobem w jaki budujesz zdania? - Czy jesteś świadomy własnego, może nie raz technicznego żargonu? - I czy w efekcie zastanawiałeś się kiedyś czy sposób Twojego komunikowania się z otoczeniem jest w pełni zrozumiały? Jeśli nie, polecamy serdecznie poświęcić chwilę na wysłuchanie naszej rozmowy na temat istoty komunikacji i dlaczego jest ona tak bardzo ważna w procesie wytwarzania oprogramowania. Coś co z pozoru jest naturalne i wręcz banalne, bo każdy z nas umie mówić, wcale nie musi okazać się taką błahostką. Dlatego my nie boimy się stwierdzić, że komunikowanie się to SZTUKA. Zapraszamy.
pobierz 48.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
PTW S01E08 - GITowe WORKFLOW
Programowanie to praca zespołowa, a więc wytwarzając oprogramowanie mierzymy się z szeregiem wyzwań, jak współpracować w grupie programistów nad jedną aplikacją nie utrudniając sobie wzajemnej współpracy. - Jak utrzymywać produkt w wersji produkcyjnej oraz jak jednocześnie móc go rozwijać? - Jak zorganizować sobie pracę, by przygotować środowisko do wdrożeń, do testów oraz do rozwoju? - Jak tworzyć nową funkcjonalność systemu razem z dwoma innymi partnerami z zespołu podczas gdy pozostała część rozwija inną? Te pytania stanęły na drodze kariery niemal każdego programisty, któremu przyszło pracować w zespole developerskim. Są to zagadnienia uniwersalne niezależnie czy jesteś frontend czy backend developerm, czy kodujesz w js, php czy może w pythonie. Dotyczą one nie tyle umiejętności technicznych konkretnej technologii ile ogółu zasad współpracy i jej modeli. W poprzednim odcinku (a dokładniej tutaj) poruszaliśmy tematykę podstaw GITa – jego instalacji, inicjalizacji w projekcie oraz podstawowych komend. Teraz przyszedł czas na bardziej zaawansowane zagadnienia. W luźnej rozmowie z naszym gościem: Jarosławem, przedstawiamy czerpane z własnych doświadczeń sposoby i wskazówki, jak proces wytwarzania oprogramowania w oparciu o GITa może wyglądać. Zapraszamy do odsłuchu.
pobierz 85.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
PTW S01E07 - GITowe KNOW HOW
Programowanie w swej złożoności posiada bardzo mało uniwersalnych i powszechnych przestrzeni, bez względu na wykorzystywaną technologię. Jednak wyjątkiem od tej reguły jest GIT. Zespół developerski pracując wspólnie nad jednym projektem, jest zmuszony do utrzymywania jednolitej wersji aplikacji i dbania o jej spójność pomiędzy równolegle rozwijanymi funkcjonalnościami. To rodzi wyzwania związane z wersjonowaniem kodu. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie GIT. GIT to szybki, skalowalny, rozproszony system kontroli wersji z niezwykle bogatym zestawem poleceń, który zapewnia zarówno operacje wysokiego poziomu, jak i pełny dostęp do elementów wewnętrznych. W tym odcinku wraz z naszym gościem specjalnym: Jarosławem, rozmawiamy o tym, czym jest GIT, po co i kiedy go używać, a także wyjaśniamy szereg podstawowych komend, dzięki, którym użytkowanie go jest proste i intuicyjne. Niezależnie czy interesujesz się technologią frontendu, backendu czy może programujesz aplikacje mobilne, znajomość GITa jest wręcz obowiązkiem, ponieważ programowanie to zdecydowanie praca zespołowa. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nagraniem. Więcej o zaawansowanych technikach prowadzenia projektu i współpracy w zespole powiemy w następnym odcinku.
pobierz 58.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
PTW S01E06 - PAMIĘĆ NIEULOTNA
Działający kod to dobry kod! Ale czy to oznacza, że nie może być lepszy? Programista w swej naturze powinen być notorycznie głodny wiedzy. Pęd rozwoju technologi sprawia, że nabyte dziś umiejętności bez samokształcenia jutro staja się przestarzałe. Developer, który stoi w miejscy tak naprawdę się cofa! Nasz bohater – Roman Boski, bynajmniej się nie cofa – jest ambitny i spragniony nowych, doskonalszych umiejętności. Mimo, iż jego aplikacja działa stabilnie, skutecznie ograniczając dotychczasowe wyzwania ze złośliwymi kolegami, postanowił iść krok dalej. Zapamiętywanie danych w plikach jest dobrym rozwiązaniem ale nie jest pozbawione wad. Modyfikacja aplikacji i wyposażenie jej w technologie do trwałego przechowywania danych z wykorzystaniem relacyjnej bazy danych MySQL sprawia, że z miejsca Romek awansuje na swej drodze do bycia profesjonalnym programistą. Przedstawiamy podstawowe pojęcia związane z technologią bazodanową: - baza danych - tabela - kolumna - typy danych - relacja - klucze główne i obce Oraz wyjaśnimy dlaczego skorzystanie z tej, dla początkującego być może nie łatwej technologii, sprawi że nasza aplikacja stanie się bardziej profesjonalną. Zapraszamy do odsłuchu.
pobierz 77.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
PTW S01E05 - POTRZEBA WYZNACZA ROZWÓJ
Ograniczenia w dotychczasowych rozwiązaniach aplikacji sprawiły, że Romek był zmuszony do dalszego poszerzania horyzontów wiedzy programistycznej, a co za tym idzie ciągłego rozwoju swej witryny www. Notoryczne zmiany terminu następnego turnieju przez osoby trzecie niemal uniemożliwiały wspólne rozgrywanie turnieju. Problem ten zrodził konieczność ograniczenia pewnych fragmentów aplikacji dla osób do tego nieupoważnionych – a więc autoryzowanego dostępu do aplikacji. Nasz bohater chcąc wykonać modyfikacje autoryzacji w swym serwisie będzie musiał zrealizować: podstronę z formularzem rejestracji trwały zapis zarejestrowanych graczy podstronę z formularzem logowania mechanizm logowania wraz z rozgraniczeniem roli użytkownika rozgraniczenie dostępu do pewnych fragmentów aplikacji tylko dla osób do tego upoważnionych Wdrożone funkcjonalności znacząco rozbudowały nasz serwis, wyposażyły go w pełnoprawną rejestrację i logowanie z autoryzacją dostępu co rozwiązało problemy ze złośliwym działaniem, urażonych wysoką przegraną kolegów. Czy jednak poprawione funkcjonalności są w pełni bezpieczne i pozbawione wad? Otóż niekoniecznie, ale o tym już opowiemy w następnym odcinku. Zapraszamy do odsłuchu.
pobierz 42.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
PTW S01E04 - TRUNIEJ W FIFĘ - IDEALNE WYZWANIE PROGRAMISTYCZNE!
Całe mnóstwo aplikacji, które osiągnęły ogromny sukces w skali światowej wychodziło na przeciw oczekiwaniam pewnej grupy ludzi, rozwiązywało ich konkretny problem. Bohater naszych podcastów – Roman Boski – także borykał się z życiowym problemem ale przekuł problem w wyzwanie – to najlepsza motywacja na drodze poznawania programowania. Chęć stworzenia małego serwisu www, gdzie będzie możliwość koordynacji zapisów jego kumpli na turniej w FIFĘ przełożyła się na konkretne zadania programistyczne: - formularz z miejscem na podanie adresu email - walidacja poprawności wprowadzonych danych - wysyłka email z informacją o poprawnym zapisie i datą turnieju zapis zapisanych graczy - podstrona z formularzem z datą kolejnego terminu turnieju Romek mimo, że tak naprawdę dopiero rozpoczyna swoją przygodę nauki programowania już posiada niezbędną wiedzę do rozwiązania powyższych wyzwań. Jednak by nie było zbyt prosto w pewnych aspektach wyzwanie się komplikuje i to jest doskonała okazja do poznania nowej porcji wiedzy! Serdecznie zapraszamy do komentowania, własnego kodowania i dzielenia się efektami sowich prac w komentarzach.
pobierz 39.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
PTW S01E03 - GARŚĆ NIEZBĘDNEJ TEROII
Realizując swoją pierwszą stronę internetową skupiliśmy się na praktycznym podejściu by w kilku prostych krokach i parku magicznych linach kodu stworzyć coś co już ‚jakoś’ wygląda i jest prezentowane przez przeglądarkę. Teraz przyszedł czas na uzupełnienie tych mechanizmów niezbędną dawką teorii, której zrozumienie pozwoli Ci niejako intuicyjnie odnaleźć się w ciąż nowym dla Ciebie temacie programowania. Rozmawiamy więc o szeregu czynności po stronie technologii internetowej, które muszą się chronologicznie wykonać by wpisując adres oczekiwanej strony w pasku przeglądarki zobaczyć jej zawartość. Usłyszysz też o wyspecjalizowaniu się dwóch nurtów tj. frontend oraz backend a co za tym idzie i podziale zakresu wiedzy programisty który zajmuje się jedną lub drugą warstwą aplikacji, lub obiema naraz bo i tacy ogarniacze istnieją. Dowiesz się także, która warstwa odpowiada za wygląd i interakcję strony www z użytkownikiem, a która odpowiada za funkcjonalność logiczną np. realizując zadanie wysłania wiadomości email. Pokrótce opowiemy też o głównych technologiach wykorzystywanych w każdej z tych warstw by zasygnalizować ich istnienie, by w kolejnych odcinkach sukcesywnie zgłębiać wiedzę z nimi związaną. Jeśli chcesz się przekonać czy obwieszczany przez niektórych od 10lat rychły koniec PHPa nadejdzie albo już nadszedł to serdecznie zapraszamy do odsłuchu.
pobierz 55.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
PTW S01E02 - PIERWSZE ZNAKI KODU
Jako adept, wciąż tajemnej wiedzy programowania napewno, nie raz zastanawiałeś się w jaki sposób stworzyć swój pierwszy działający program. Jak sprawić by skomunikować się z komputerem w sposób dla niego zrozumiały, tak aby wykonał on Twoje polecenie dokładnie tak jak oczekujesz. Jako programiści specjalizujący się w tworzeniu technologii internetowych opowiadamy o wszystkim tym czego potrzebujesz aby stworzyć swoją pierwszą stronę www, ze słynnym w programowaniu sloganiem: HELLO WORLD. Poruszamy kwestie czysto sprzętowe, tj. czy np klawiatura za 1k zł sprawi ze będziemy szybciej przyswajać wiedzę programistyczną, ale także i tematykę oprogramowania które jest wymagane byś mógł tworzyć internet. Padają także bardzo niejasne i tajemnicze (póki co) pojęcia jak: PHP, HTML, request, Apache, ale poprzez obcowanie i praktyczne wykorzystanie pierwszych znaków kodu stworzysz swoją pierwszą stronę www. Oczywiście nie zapominamy by te tajemnicze slogany stały się mniej tajemnicze, dlatego już dziś zapraszamy na kolejny odcinek który te praktyczne działania poprze mocną dawką niezbędnej teorii.
pobierz 46.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
PTW S01E01 - CO TO JEST PROGRAMOWANIE
A może by tak zaprogramować lot na księżyc? Dlaczego nie!? W pierwszym odcinku rozmawiamy, co wysoce zaskakujące, na temat programowania: czym jest programowanie i co to znaczy być programistą. W luźnej rozmowie poruszamy kwestie technicznych umiejętności, które programista nabywa, ale także skupiamy się na sposobie myślenia programisty. Ponoć istnieją tacy co nawet kroją chleb na śniadanie wedle ściśle określonego w głowie algorytmu. Zdradzić możemy, że my, mimo iż za czasów szkolnych się nie znaliśmy, pakowanie tornistra także mieliśmy ‚okodowane’ i co najciekawsze, to wedle bardzo zbliżonego schematu. Jeśli interesuje Was ta kwestia, napiszcie w komentarzach, a być może kiedyś wrócimy do tego w nagraniu, a tymczasem serdecznie zapraszamy do odsłuchu!
pobierz 43.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
PTW S01E00 - NO TO START!
Tak jak w wielu językach programowania indeksowanie, np. tablic, zaczyna się od indeksu zero, tak więc i my startujemy naszą przygodę z nagraniami od odcinka zerowego. Jest to wstęp i małe streszczenie naszej wizji na podcasty o tajemniczym tytule: Programowanie To Wyzwanie.
pobierz 5.3 MB odcinki RSS iTunes www
miodek