Gaba gada

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Cześć, ahoj, živjo! Uczę polskiego obcokrajowców i czeskiego Polaków, sama uczę się słoweńskiego. Opowiadam o tym na swoim podkaście. :) Mój instagram @gabina_gawronska, mój email ga.gawronska@gmail.com, moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych insta @lizzzzek.
Data dodania: 2020-10-31 18:57:58
Data aktualizacji: 2020-11-28 09:55:08
Audycji w katalogu: 38
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 14 dni temu
Po co mi czeski?
Ahoj, dzisiaj odpowiem na pytanie, które nurtuje moich znajomych od 6 lat. W sumie to mnie też nurtuje. :) Mój email: [email] , mój insta: gabina_gawronska, moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych insta @lizzzzek.
pobierz 28.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
O tym, dlaczego właśnie protestuję pod domem Kaczyńskiego
pobierz 27.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jak się nie nauczyć języka, czyli o moich zbuntowanych uczniach
W czwartki mam lekcje z buntownikami. I dzisiaj wam o nich opowiem. Mój email [email] , mój insza gabina_gawronska. Moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych - insta @lizzzzek.
pobierz 35.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dlaczego rzuciłam doktorat?
Dzisiaj story time - jak to pisali kiedyś w Bravo. ;) Posłuchajcie, otrzyjcie łezkę i wypijcie za moje zdrowie! Mój email: [email] , mój insta @gabina_gawronska. Moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych - insta @lizzzzek.
pobierz 56.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Pieniądze, czyli jak zarabia nauczyciel-freelancer
Czy zastanawialiście się, czy praca nauczyciela się opłaca? ;) Czy po polonistyce umiera się z głodu??? :P To w tym odcinku trochę wam opowiem, co i jak. Moja miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych insta @lizzzzek, mój email [email] , mój insta @gabina_gawronska.
pobierz 38.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Powroty, czyli repatrianci. I jeszcze trochę moich smuteczków z życia
Czy zastanawialiście się, na czym polega repatriacja, i kim są repatrianci, co myślą o Polsce, i czy sami są Polakami? Dzisiaj o tym opowiadam i dodaję też trochę smuteczków, które się ostatnio u mnie dzieją. Ciekawe linki: Złączyć się z narodem - film o repatriacji [link] , nauczanie za granicą - [link] . Moja miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych insza @lizzzzek, mój insza @gabina_gawronska, mój e-mail [email] .
pobierz 30.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Pokój nauczycielski w metrze, czyli o życiu nauczyciela - rozmowa z Sylwią Sobiło
W tym podkaście opowiemy wam o pracy nauczyciela jpjo, o naszych uczniach i o tym, czego nie dały nam studia. Insta Sylwii @my.polish.teacher, mój insta @gabina_gawronska, mój email [email] , moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych - insta @lizzzzek.
pobierz 49.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
"Śmierć też jest czyimś życiem", czyli kiedy odchodzi mama - rozmowa z Olgą Rybak
Wyjątkowo nie o języku, a o życiu. Poznajcie Olgę, moją koleżankę ze studiów. Tak się wydarzyło, że w grudniu 2019 roku odeszła mama Olgi. Na początku lipca zdecydowałyśmy się nagrać podkast - opowieść o miłości, bólu i opiece paliatywnej. Kontakt do Olgi - insta @arturovnaolga. Mój email - [email] , @insta gabina_gawronska. Moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych @lizzzzek.
pobierz 60.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Podkast rodzaju, czyli sex i gender
Po co jest rodzaj w języku i jak właściwie go widzimy? Czy rodzaj gramatyczny to dowód wyższości mężczyzn nad kobietami...? I gdzie w tym wszystkim jest płeć? W podkaście opowiadam o książkach: 1. [link] - Gender w podręcznikach. Projekt badawczy. Raport, 2. [link] - Płeć w językach polskim i chorwackim, P. Pycia, 3. Saloni Z., Kategoria rodzaju we współczesnym języku polskim, w: Kategorie gramatyczne grup imiennych w języku polskim. Materiały Konferencji Pracowni Gramatyki Współczesnej Polszczyzny Instytutu Języka Polskiego PAN, Ossolineum 1976, s. 73-76, 4. Łaziński M., O panach i paniach. Polskie rzeczowniki tytularne i ich asymetria rodzajowo-płciowa, PWN, Warszawa 2006, 5. Karwatowska K , Szpyra-Kozłowska J., Lingwistyka płci, on i ona w języku polskim, Lublin 2005. Materiały po czesku: [link] , [link] . Mój email: [email] , mój insta @gabina_gawronska, moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych - insta @lizzzzek.
pobierz 24.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Język programowania, vege i kot Schrödingera - rozmowa z Gosią Rytel i Filipem Maciejewskim, fizykami
Tym razem uzupełnienie mojego humanistycznego myślenia. Rozmawiam z fizykami - Gosią Rytel i Filipem Maciejewskim. O studiach, vege, programowaniu, kocie Schrödingera. *komentarz od moich gości* Errata: Z anegdotką o florze morskiej Filip się pomylił mówiąc o “algach”, w rzeczywistości chodzi o fitoplankton. Ciekawy artykuł na temat wpływu zmian klimatu na ekosystemy w oceanach (zawierający m.in. informacje o fitoplanktonie) można znaleźć tutaj: [link] Weganizm: Po angielsku (z polskimi napisami): Smutny, krótki, treściwy filmik o przemyśle mleczarskim: [link] Spokojny, wesoły filmik o “produkcji mięsa”: [link] Spokojny, wesoły filmik o wpływie jedzenia zwierząt na zdrowie: [link] Po polsku: Spokojny, informacyjny filmik o chowie kurczaczków: [link] Dłuższy filmik z argumentami, dzięki którym chrześcijanie mogliby nie chcieć jeść zwierząt: [link] Klimat: Po polsku: Krótki, treściwy filmik o tempie współczesnych zmian klimatycznych: [link] Dłuższy, informacyjny filmik o zmianach klimatycznych zawierający fragmentu wywiadu z prof. Szymonem Malinowskim (z naszego Wydziału Fizyki UW): [link] Strona internetowa (prowadzona m.in. przez prof. Malinowskiego) z aktualnymi informacjami dotyczącymi zmian klimatycznych: [link] E-maile: [email] , [email] *koniec wiadomości od moich gości :) * Moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych - insta @lizzzzek, mój email [email] , mój insta @gabina_gawronska.
pobierz 53.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Slow, love i ja - Slovenija
Živjo, dzisiaj zapraszam was na opowieść o Słowenii, o tym jak to się stało, że jednak w tym roku tam pojechałam, o przewrotności życia, i o garstce przydatnych informacji. Moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych - insta @lizzzzek, mój insta @gabina_gawronska, mój email [email] .
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
中文 (zhōngwén), czyli o języku chińskim - rozmowa z Marią Sztuką, sinolożką
你好 (nǐ hǎo), tym razem o Chinach i języku chińskim. Czy warto studiować sinologię, czy chiński jest trudny, co to są tony i klucze? Moim gościem była Maria Sztuka, doktorantka na sinologii UJ. Kontakt do Marii: [email] , insta @mariasztukaphoto. Mój email: [email] , insta @gabina_gawronska. Moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych insta @lizzzzek.
pobierz 40.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Procesy i progresy
Trochę filozoficznie, trochę językowo, czyli zmiany w naszym życiu i języku. Mój insta @gabina_gawronska, mój email [email] , moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych @lizzzzek.
pobierz 14.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Jak zrozumieć polityków, czyli o prostym języku
Czy da się zrozumieć, o czym mówią politycy? W tym odcinku opowiadam, gdzie szukać pomocy i co z tym zrobili językoznawcy. Mój email [email] , mój insta @gbina_gawronska, moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych @lizzzzek. Przydatne linki: [link] , [link] $File/1083.pdf, [link] , [link] , [link] .
pobierz 11.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Kukier, bitch i stoło, czyli co dziwi obcokrajowców w języku polskim
Galeria osobliwości, garść ciekawostek i dobre rady! Czyli co łączy kukier, bitch i stoło. Mój insta @gabina_gawronska, mój email: [email] , moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych insta @lizzzzek.
pobierz 12.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Jak zostać nauczycielem języka (polskiego) obcego?
Cześć, dzisiaj garść informacji i refleksji o tym, jak zostać nauczycielem języka obcego, nie tylko polskiego. Mój insta @gabina_gawronska, mój email: [email] , moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych @lizzzzek.
pobierz 10.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Mroki czeszczyzny
Ahoj, dzisiaj o trudnościach, które szczególnie dotykają Polaków podczas nauki czeskiego. Słowo przykład, o którym mówię to: trestní i trestný. Piosenka Ewy Farnej (nie Farny!): [link] - Mám boky jako skříň. Mój insta @gabina_gawronska, email [email] . Moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych @lizzzzek.
pobierz 11.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Co nam dała kwarantanna? - rozmowa z moją siostrą Patką
Zapraszam na wyjątkowy odcinek - pierwszą rozmowę na moim podkaście. W studiu zacny gość - moja siostra Patka. Takie trochę koronarozważania. Mój instagram @gabina_gawronska, mój email: [email] , moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych @lizzzzek. W podkaście mówimy o cynakmonkach - [link] , o awokado Hassa.
pobierz 19.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Współczesne czeskie filmy, które warto zobaczyć
Dzisiaj coś dla kinomanów, czyli pięć - moim zdaniem - najlepszych czeskich filmów, które warto zobaczyć. Mój insta @gabina_gawronska, mój email: [email] , moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych insta @lizzzzek. W odcinku opowiadam o: filmie Gorejący krzew - jest na HBO GO, rozmowie Jana Palacha z lekarką [link] , filmie Nauczycielka [link] , filmie Ja, Olga Hepnarova - jest na Netfliksie, filmie Skleněný pokoj [link] =facebook_korpo&utm_medium=facebook&utm_campaign=Program_TIP&utm_content=UPT&fbclid=IwAR3UC2dCYPRdoEPOxzD8qerhadoG1giJhkqv1mIsreE3vh1ERplUdslvfJ8, wirtualnym spacerze po Willi Tugendhat [link] , filmie Baba z lodu [link] . Wspominam też o serialach Terapia i Nieświadomi - są na HBO GO.
pobierz 8.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Mistrz żywego słowa, czyli jak mówić, żeby nas słuchano
Jak mówić, żeby nas słuchano? Przynoszę wam tym razem kilka prostych rad językowych i obyczajowych. Mój insta @gabina_gawronska, mój email [email] , moja piękna miniaturka jest od Lizy Aleksandrovych insta @lizzzzek.
pobierz 8.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek