Kulturalna audycja Zkury

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycja o kulturze: filmie, muzyce, o książkach i wszystkim co związane ze słowem "kultura".
Data dodania: 2013-12-23 18:13:34
Data aktualizacji: 2020-09-30 17:40:03
Audycji w katalogu: 143
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 20 dni temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Karcianka Niezłe ziółka
Czy sadzenie zioła to dobra rozrywka dla mieszkańców domu starców? A może to świetny sposób na odstresowanie od mózgożernych euro sucharów? Sprawdzamy jak gra z 2017 roku, pod oryginalnym tytułem „Herbaceous”, sprawdza się w rodzinnym gronie, a także czy można to nazwać ambientową i relaksującą rozrywką. Zapraszamy do recenzji polskiego wydania „Niezłych ziółek”.
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 2 miesiące temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Opowieści z pętli
Czyli audycja o nowym serialu SF "Tales from the loop". [link]
pobierz 41.0 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 3 miesiące temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Żółta tapeta
Dziś o tym dlaczego uwielbiamy dywany i tapety! Nasz podcaster zaszył się w swojej żółtej piwnicy i nagrywa pierwszy podcast w historii, właśnie z tego nowo odkrytego miejsca do podkastowania. A kolor ma tutaj niebagatelne znaczenie! O „Żółtej tapecie” wspomina bowiem sam Lovecraft. Omawiamy klasyczne opowiadanie z 1892, wydane w Polsce tylko w czasopiśmie Fantastyka. To coś dla miłośników starej, klasycznej grozy, rodem z serii „Biblioteka Grozy” od wydawnictwa C&T. Zapraszamy wszystkich fanów toruńskiego wydawnictwa, a także stałych słuchaczy, chętnych posłuchać skąd wziął się pomysł na nagrywanie w piwnicy, oraz wytapetowanie sobie pokoju dwoma, różnymi tapetami!
pobierz 43.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Filmy i obrazy zimowe #43
Jak przystało na długi weekend, wypuszczamy świeżutkie dwie godziny opowieści o filmach zimowych! A wśród filmów pojawią się zarówno seriale, komiksy, opowiadania, a nawet malarskie obrazy i piosenki. Dla ochłody ;) „Locke and Key” „Valhalla Murders” Hendrick Avercamp – obraz „Pejzaż zimowy z łyżwiarzami” (1608) (Winterlandschap met ijsvermaak) Zdzisław Beksiński: opowiadanie „Śnieg” „Po pierwsze przeżyć” (2020) Kari Amirian teledysk do piosenki „The Winter is back” Hendrick Avercamp – obraz „Zamarznięta rzeka” (1620) Komiks Art Szpigelmana „MAUS” Norweski film „Kraftidioten” czyli „In Order of Disappearance” (2014) Płyta „Wild winter” zespołu Snow Fairies Uwaga: co do nazewnictwa obrazów Hendricka Avercampa – okazuje się, że jest kilka obrazów, które podobnie się nazywają. Ciężko znaleźć wszystkie reprodukcje w internecie. Bazowałem na książkach, więc nazewnictwo może różnić się od tego co ludzie wrzucają do internetu jako enty „Pejzaż zimowy”, co doskonale utrudnia Wam śledzenie tego co jest tutaj analizowane. Dodatkowo książkowe reprodukcje nie są na tyle wyraźne więc podcaster pomylił budki. W pierwszym omawianym obrazie budka z podpisem, jest po prawej, a nie po lewej.
pobierz 127.3 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 4 miesiące temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Kolor z przestworzy – opowiadanie i adaptacje
Odcinek o tym, że Lovecraft wzbudza w nas zachwyt i miłość, oraz że Lovecraft wielkim poetą był! Skura analizuje opowiadanie „Kolor z przestworzy”. A także nawija o filmowych adaptacjach jednego z najlepszych tekstów „dziadka”. Jakie było podejście samego Lovecrafta do adaptowania jego dzieł? Jak wypada proza Mistrza w stylistyce lato 80.? I które ekranizacje warto obejrzeć? I czy w ogóle warto oglądać cokolwiek przed nowym filmem Richarda Stanleya? Odpowiedzi w audycji. Omówione bądź wspomniane adaptacje: Die, Monster, Die! (1965) The Shuttered Room (1967) The Crimson Cult a.k.a. Curse of the Crimson Altar (1968) The Curse (1987) The Colour Out of Space (2017) Color Out of Space (2019) Tanabe Gou – Kolor z innego wszechświata (2015)
pobierz 94.5 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 5 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Filmy zimowe cz. 42
Godzina pełna zimy! Dozujcie sobie ten odcinek powoli, gdyż nie wiadomo kiedy pojawią się kolejne skrawki/odpady zimowe! A dzisiaj proponujemy przeróżne filmy i seriale zimowe, jest także płyta muzyczna, a nawet i recenzja zimowego vloga! Togo (2019) Fargo – sezon 3 Trapped (Ófærð 2019) – pierwszy odcinek drugiego sezonu Niewidzialny człowiek (1933) KBDProductionsTV – Ski Lodge Food and Snowboarding at Snow Valley Ski Resor Porcja muzyki na koniec! – płyta „Snow” zespołu „11 min”
pobierz 83.7 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 5 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Filmy Zimowe #41
Odcinek nagrywany w terenie, niestety niezaśnieżonym. Każdy film doczekał się swojego tła, dopasowanego do klimatu, i tak: mroźne „Fargo” omawiane jest podczas nocnego spaceru z psem, przytulne „Małe Kobietki” podczas gotowania budyniu, a przygodowy „Zew krwi” podczas powrotu z kina, wzdłuż rzeki. Zapraszamy na podcast przygodowy! Fargo – sezon 3 (2017) Małe kobietki (2019) The Call of the Wild (2020)
pobierz 64.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 7 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - FILMY ZIMOWE #40
W jubileuszowym, czterdziestym odcinku filmów zimowych jest tyle dygresji, że żaden opis nie ma tutaj sensu. Prowadzący zahacza jednak o następujące filmy i tematy: „Arctic” (2018) [link] „W górach szaleństwa” – Tom 1 – Tanabe Gou „Mystery, Alaska” (1999) „Insomnia” – Ch. Nolan (2002) Oby tylko zima przyszła.
pobierz 90.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 8 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Filmy zimowe #39
W kolejnym opasłym odcinku Filmów zimowych zaspany prowadzący, pogrążony jeszcze w zimowym śnie, opowiada o trzech ciekawych, godnych polecenia filmach. Każdy z innej beczki: Whiteout (2009) – horroro-akcyjniak Winter Sleep (2014) (oryginalnie „Kis Uykusu”) dramat w duchu teatru telewizji Don’t Blink (2014) – komedia, która miała być poważnym horrorem Ponadto: Polaroid (2019) – film zimowym, ale nie warty pełnej recenzji – oraz kilka wierszy i przerywników w zimowego numery „Przekroju”.
pobierz 96.5 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 9 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Filmy zimowe cz. 38
Śniegu ni ma, ale omówienie kolejnych filmów ze śniegiem jest! W pierwszej części audycji są to filmy świąteczne z domieszką śniegu: Tales of the Third Dimension (1984) I Trapped the Devil (2019) All the Creatures Were Stirring (2018) Tales from the Crypt (1972) W drugiej części z przytupem otwieramy zaś sezon zimowy 2019/2020 produkcją zimową pełną gębą i wybieramy się na Alaskę: Hold the Dark (2018)
pobierz 60.2 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 9 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Za starzy by umrzeć młodo
Przedstawiamy sylwetkę duńskiego reżysera odpowiedzialnego za ejtisowe i neonowe „Drive” oraz krwawe i niezwykle brutalne „Valhalla Rising”. Przypominamy ważniejsze filmy Winding Refna, aby wprowadzić Was do najnowszej produkcji: serialu „Za starzy na śmierć”, a właściwie dziesięciogodzinnego filmu fabularnego. Prowadzący podcaster dwoi się i troi by opisać to nowe zjawisko, które zapoczątkował Lynch trzecim sezonem miasteczka „Twin Peaks”, oraz polemizuje z recenzją nowego serialu zamieszczoną w magazynie „KINO”. Zapraszamy na wyprawę do przestępczego półświatka.
pobierz 67.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 10 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Festiwal Kina Niemego – Jeszcze wyżej
Podcaster poszedł do Kina Pod Baranami na film z 1923 roku i popłakał się… ze śmiechu! Odbywał się tam 20. Festiwal Kina Niemego pod przewodnim hasłem „Mistrzowie komedii”. Omawiany dzisiaj film („Jeszcze wyżej”) to tylko wyimek z całej imprezy, ale jakże pyszny. To klasyka ze sztandarową sekwencją wspinania się na budynek, która jest „przedrukowywana” w każdym podręczniku od historii kina. Czy publiczność płakała razem z nami? Czy podcaster płakał kiedy miał zapłacić za bilet? O tym przekonacie się w nowej audycji!
pobierz 32.6 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 10 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Baranek Shaun - FARMAGEDDON
podcaster założył ciepły sweter z owczej wełny i z termicznym kubkiem gorącej herbaty wybrał się do multipleksu na niszową animację poklatkową „Farmageddon”, czyli kolejną odsłonę franczyzy Baranka Shauna, tym razem w wydaniu science-fiction. Jak sprawdza się takie kino familijne? Czy po tym filmie każdy będzie miał ochotę uciec na wieś? Przekonacie się pod koniec audycji, kiedy zahaczamy o brytyjskie show dokumentalne „Ucieczka na wieś” gdzie uczestnicy programu wyruszają poza miasto w poszukiwaniu pięknego miejsca do życia.
pobierz 38.2 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 11 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - OrnitoLOGICZNA gra planszowa
Wingspan czyli w polskim wydaniu "NA SKRZYDŁACH" - gra o ptactwie wszelakim, gospodarowaniu zasobami (jajami) oraz poznawaniu ciekawostek o ptaszkach. Dzisiaj zupełnie bez podtekstów! :D
pobierz 51.2 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 12 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Filmy wakacyjne cz. 10
Wakacje trwają do końca września, a w niektórych rejonach Krakowa nawet i do końca października. Dlatego nasz dzielny podkaster wyrusza na wycieczkę w góry i lasy, aby opowiedzieć historię i doradzić, jakie filmy warto oglądać w wakacje (zwłaszcza podczas wyjazdów w góry, do lasu lub nad morze). W dzisiejszym odcinku omawiane są następujące produkcje: Dark River (2017) Welcome Home (2018) Ucieczka na wieś (Domo+) Ogrody Monty’ego Dona (Domo+) Midsommar (2019) Body at Brighton Rock (2019)
pobierz 56.5 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany 12 miesięcy temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Charles Dickens - opowiadania "Dróżnik"
Jesień zbliża się wielkimi krokami, więc Skura wkracza do Biblioteki Grozy i czyta zakurzone pergaminy Charlesa Dickensa. Tym razem podcast jest wyjątkowo długi jak na objętość omawianego zbioru opowiadań – a to dlatego, że nagrywający zmienia strategię recenzowania! Od teraz każde opowiadanie otrzyma swój osobny segment, nagrany zaraz po ukończeniu lektury tekstu. Jest więc bardziej merytorycznie, ale nie oznacza to, że wciąż obszerne pole do dygresji nie zostanie ochoczo wykorzystane!
pobierz 94.1 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad rok temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Dwie anegdoty w jednym podkaście
Czy zawsze marzyliście o PODWÓJNEJ PORCJI dygresji i anegdot? W swoim eksperymentalnym podcaście Skura łączy dwa osobne nagrania w jedno danie. Posłuchajcie dwóch różnych historii przedzielonych reklamami niczym w Ameryce w latach 60. i 70., gdzie w cenie jednego biletu można było obejrzeć dwa filmy. W roku 2019 w Polsce dostajecie dwa podcasty za jednym odsłuchem! A co w środku? Pierwsza historia to „Drżące dłonie”, rzecz o dziwnym zachowaniu ekipy remontowej, druga zaś to „Anemiczny wypadek”, opowieść o przerażającym wypadku pod Wawelem, którego świadkiem był nasz podcaster. Jesteście gotowi? Zaczynajmy!
pobierz 50.8 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad rok temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Truposze nie umierają
Nasi podkasterzy, poruszając się powoli po Krakowie, nagrywają i rozmawiają o Jarmuschowskim zombie w stylu rozlazłym jak u Romero. Nieśpieszna rozmowa w tym podcaście drogi (a raczej piechoty) cicho i nieśmiało sięga po temat umarlaków. Czy scenariusz tego opisu przewiduje zwrot akcji? Czy piszącemu wyżarło już mózg i nie wie, co tutaj napisać? Przecież tylko Adam Driver przeczytał scenariusz w całości! Posłuchajcie, a dowiecie się czy mózgi wypłynęły nam już w całości i czy istnieje szansa, że nigdy już nie umrzemy.
pobierz odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad rok temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - O tym jak podcaster jerzyka uratował
Człowiek vs zwierzyna II. To historia z gatunku tych wzruszających, łapiących za serce i wyciskających łzy nawet największym twardzielom, którzy w ramach kolacji zagryzają odrobinę już stęchłego kabanosa z koniny, serwując sobie przy tym wyjątkowy seans w postaci każdej części serii Guinea Pig: Ginî piggu wyświetlanej równolegle na osobnych ekranach. Jak to możliwe? Otóż – tym razem ubrany – podcaster uratował ptaka! A jak do tego doszło? Posłuchajcie.
pobierz 39.9 MB odcinki RSS iTunes
opublikowany ponad rok temu
« Skura »
Kulturalna Audycja Zkury - Walczyłem nago z szerszeniem!
To historia rodem z gatunku animal attack! Opowieść godna opowiedzenia na rocznicę Konglomeratu, wydarzyła się jednak już kilka dni po publikacji naszego rocznicowego podcastu. Przy czym nie możemy czekać kolejny rok na emisję tak gorącego materiału! Tym samym z dzisiejszej audycji dowiecie się, jak Skura próbował zabić szerszenia gąbką, w dodatku nago, paradując przed budowniczymi z sąsiedniego bloku, których przecież nic nie dziwi, gdyż Inżynierowie z Petrobudowy sami pracują półnago! Historia oparta na faktach – żaden szczegół ani detal nie został zmyślony czy podrasowany. Podkład muzyczny nagrania w pełni oddaje to, co leciało w tle podczas całego zdarzenia.
pobierz 16.4 MB odcinki RSS iTunes
Starsze
»
miodek