Odwyk

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Odwyk zaczął się jako podcast, ale wyewoluował w coś, co można by nazwać centrum gadania o Biblii. Tak, nie "rozmawiania", tylko właśnie "gadania" - tak po ludzku i normalnie. Tu można posłuchać o Bogu w sposób pozakościelny i normalny. I można też samemu pogadać. Można tu znaleźć ludzi, z którymi można pogadać i którzy chcą pogadać. Nie ma tu kazań. Nie ma tu jedynie słusznych, niepodważalnych poglądów. Nie mówimy slangiem chrześcijańskim, tylko po polsku. Każdy może tu mieć własne zdanie i wyrażać je - byle to robił z szacunkiem dla innych i podpisywał się pod własnymi poglądami. Odwyk jest pozakościelny. Nie: "antykościelny", ale "poza-kościelny". Nie promuję żadnego kościoła, ani żadnego nie zwalczam - kościoły mnie po prostu nie interesują. Jezus przyszedł do ludzi, a nie do kościołów. W niebie będą ludzie, a nie kościoły. Tak samo w piekle. Wielu ludzi uważa, że Bóg=kościół, kościół=Bóg. Dla mnie to dwie oddzielne sprawy i równie dobrze rozumiem kogoś kto kochając Boga kocha swój kościół, jak i kogoś kto Boga kocha, a kościoła nie cierpi.
Data dodania: 2012-04-06 23:35:50
Data aktualizacji: 2019-09-23 04:40:02
Audycji w katalogu: 915
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 4 dni temu
« Martin Lechowicz »
Ciemna strona optymizmu
Są, okazuje się, różne wersje optymizmu. Optymizm jako nadzieja, jest na przykład, fajny. Ale są i wersje dużo mniej fajne. To wszystko dowiedzieliśmy się z rozmów ze słuchaczami. Przy okazji: w życiu nie zgadniesz kto w odcinku został Ojcem Optymizmu!
pobierz 58.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
« Martin Lechowicz »
Przypowieść o głupich babach
W Biblii jest przypowieść o głupich i mądrych pannach. Jest raczej prosta. Ale jak się pomyśli nad nią trochę dłużej, nie wszystko jest tak oczywiste jak się wydaje. Bo ta przypowieść nie mówi o tym co robić a czego nie robić. Ale raczej o tym w jaki sposób myśleć a w jaki nie. To bardzo aktualna przypowieść na nasze czasy. Przy okazji: to zdanie z kamienia na końcu odcinka znaczy jednak co innego niż mi się wydawało. Chyba się za bardzo zasugerowałem angielskim przy dekodowaniu hiszpańskiego...
pobierz 28.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
« Martin Lechowicz »
Za co kochamy internet
Zaczynamy nowy sezon Izby Wytrzeźwień! Będzie dużo o internecie, trochę o World Trade Center, coś o wdzięczności i parę słów o nowym miejscu, z którego nadaję.
pobierz 67.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
« Martin Lechowicz »
Co złego jest w pielgrzymkach?
Pielgrzymka kojarzy się w Polsce z chodzeniem do Częstochowy. Ale można przecież pielgrzymować inaczej i w inne miejsca. Tym bardziej, że - mało kto wie - pielgrzymowanie występuje w Biblii. Więc czy jest sens pielgrzymować? Dokąd? Po co? I czy w ogóle warto?
pobierz 35.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Z Arturem przez świat
Kazik z Arturem postanowili przejść piechotą 50km. Jak im się to udało i jakie przemyślenia mieli po drodze, możecie posłuchać w tym odcinku.
pobierz 16.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Opowieści z karetki
Opowieści z karetki, czyli wywiad z ratownikiem medycznym. Usłyszycie o kreatywnych samobójstwach, odciętych częściach ciała i o symbiozie ludzi z robakami. O Bogu też coś będzie, jak to w Odwyku. Odcinek z wakacji, wersja wyłącznie audio. Wszystkie historie są prawdziwe.
pobierz 73.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Fabian Błaszkiewicz - wywiad z byłym księdzem
Z tego unikalnego wywiadu, a raczej rozmowy, z twórcą programu "Tajemny Plan", dowiecie się między innymi: czy Fabian Błaszkiewicz był chamem, czym się różnił zakon Jezuitów od innych zakonów, czy Fabian klnie, co sądzi o moim porównaniu kościoła do mafii, co jest tematem przewodnim jego życia i dlaczego nie mógł wejść do żadnego kościoła, który znalazł przez internet. Przy okazji mini-relacja z mojej wizyty w Wadowicach. Dowiecie się co ciekawego można kupić w Wadowicach.
pobierz 32.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Gdzie jechać w wakacje?
Ostatni odcinek Izby Wytrzeźwień w tym sezonie. Rozmawiamy o pielgrzymce wakacyjnej (ma swoją stronę: oSzczescieNiepojete.pl), o tym które obrazki kogo obrażają, o tym po co ta cała Izba jest i o tym, że fajnie by było, gdyby więcej osób mogło tego słuchać. Mam nadzieję, że zobaczymy się w wakacje. Jeżeli tylko chcesz się spotkać - daj znać!
pobierz 79.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Bogami jesteście!
Jezus kiedyś w rozmowie zacytował fragment Psalmu, który mówi: "bogami jesteście". Sam Jezus nazwał ludzi bogami. O co mu chodziło? Kim są ci bogowie, o których mówi Biblia? Zapewniam cię, że znasz tych bogów i założę się, że znasz ich wielu. A z tego odcinka dowiesz się nie tylko o tym co Bóg o nich myśli, ale przede wszystkim o tym co możesz z tymi bogami zrobić we własnym życiu. To ostatni odcinek przed wakacjami 2019. W czasie wakacji zapraszam na stronę O Szczęście Niepojęte!
pobierz 47.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Ślub kontra rodzice
Bierzesz ślub niekościelny, a rodzice naciskają, żeby był kościelny. Co robisz? Ten temat był na końcu, a wcześniej najróżniejsze tematy, w tym o życiu w Hiszpanii, religijnej ekologii i o strachu - na przykładzie bardzo sympatycznej pary podróżników z Irlandii i USA.
pobierz 65.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Dzieckiem być
O co dzieci chciałyby zapytać Boga? Mówią dzieci.
pobierz 10.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Starość - jak jej uniknąć?
Dominika się boi, że będzie stara i ją będzie coś bolało. Więc rozmawiamy o tym jak uniknąć starości. Poza tym było o wychowywaniu dzieci i o młodych żonach.
pobierz 63.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Co to jest Islam? (część druga)
Część druga odcinka o Islamie. Co to, po co i o co chodzi. Jak wygląda życie i mentalność muzułmanów z południa Hiszpanii. I jaka jest przyszłość Islamu? Nagranie podzieliłem na dwie części. Pierwszą część znajdziesz tutaj: [link]
pobierz 43.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Co to jest Islam? (część pierwsza)
Po paru miesiącach mieszkania wśród wyznawców Mohameta, poczytaniu, posłuchaniu i pogadaniu, odważyłem się w końcu opowiedzieć o co w tym całym Islamie chodzi, na czym on polega i co to komu daje. Jak zwykle u mnie praktycznie, życiowo, ludzki i z dystansem. I jak zawsze, pamiętaj: to tylko moje zdanie i moja perspektywa. Zapraszam do dyskusji pod odcinkiem. Nagranie podzieliłem na dwie części. Ale myślę, że i trzecia by się przydała, bo paru spraw nie poruszyłem jak należy. Część druga tutaj: [link]
pobierz 39.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Cudowny obraz łaskami słynący
W tej audycji było o bajkach islamskich dla dzieci o Mahomecie (peace be upon him). Kamil namalował nowy obraz łaskami słynący. Poza tym krótki, ale ważny komentarz na temat problemów z kościołami.
pobierz 64.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Im dalej w las, tym więcej drzew
Karolina opowiada o tym, jak się zmienia postrzeganie wraz z wiekiem
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Opowiedz jak byłeś niewolnikiem
Historie o różnych rodzajach pracy, czyli o tym, kiedy niewolnictwo jest fajne a kiedy mniej fajne. Dziś prowadzą razem: Martin i Dominika.
pobierz 59.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Niewolnictwo w Biblii i niewolnictwo dziś
W prawie każdej księdze Biblii można znaleźć coś o niewolnikach i niewolnictwie. Za czasów Jezusa, w Rzymie i jego prowincjach, niewolnicy byli stałym elementem życia. A dziś? Czy ten temat przestał istnieć? Nie, nie przestał, dalej jest istotny. Zmieniły się formy niewolnictwa, zmieniły się nazwy, ale zjawisko występuje, bo występować musi. Co mówi Biblia o niewolnictwie i o wolności, i jak to przetłumaczyć na współczesny świat, dowiesz się z tego odcinka.
pobierz 65.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Skąd się biorą matki boskie?
W tym odcinku była taka różnorodność tematów, że zupełnie nie wiem jaki dać tytuł. Więc dałem w tytule cytat z czatu.
pobierz 61.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
PR Pana Boga
Dzisiaj zastanawiamy się dlaczego Bóg ma taki słaby PR i co można z tym zrobić.
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek