Odwyk

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Odwyk zaczął się jako podcast, ale wyewoluował w coś, co można by nazwać centrum gadania o Biblii. Tak, nie "rozmawiania", tylko właśnie "gadania" - tak po ludzku i normalnie. Tu można posłuchać o Bogu w sposób pozakościelny i normalny. I można też samemu pogadać. Można tu znaleźć ludzi, z którymi można pogadać i którzy chcą pogadać. Nie ma tu kazań. Nie ma tu jedynie słusznych, niepodważalnych poglądów. Nie mówimy slangiem chrześcijańskim, tylko po polsku. Każdy może tu mieć własne zdanie i wyrażać je - byle to robił z szacunkiem dla innych i podpisywał się pod własnymi poglądami. Odwyk jest pozakościelny. Nie: "antykościelny", ale "poza-kościelny". Nie promuję żadnego kościoła, ani żadnego nie zwalczam - kościoły mnie po prostu nie interesują. Jezus przyszedł do ludzi, a nie do kościołów. W niebie będą ludzie, a nie kościoły. Tak samo w piekle. Wielu ludzi uważa, że Bóg=kościół, kościół=Bóg. Dla mnie to dwie oddzielne sprawy i równie dobrze rozumiem kogoś kto kochając Boga kocha swój kościół, jak i kogoś kto Boga kocha, a kościoła nie cierpi.
Data dodania: 2012-04-06 23:35:50
Data aktualizacji: 2020-01-28 06:55:02
Audycji w katalogu: 939
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 6 dni temu
« Martin Lechowicz »
Przegląd emigrantów biblijnych
Kto był w Biblii emigrantem, kto był imigrantem i co na to przemieszczanie się Bóg? Migracje dużych grup ludzi są głównym problemem na świecie, zobaczmy czy z Biblia można się coś dowiedzieć na ten temat.
pobierz 72.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
« Martin Lechowicz »
Mitologia Biblii: potop
Zainspirowany odcinkiem programu "Wojna idei" o tym czy mit o potopie jest prawdziwy, przedstawiam kompletnie błędny punkt widzenia człowieka, który niczego nie przeczytał. Czyli odcinek tym czy historię potopu z Biblii należy traktować jak mit, jako fakt, i co z tego właściwie wynika.
pobierz 56.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Izbę Wytrzeźwień czas zamknąć
Ostatni odcinek Izby Wytrzeźwień! W nim o tym jak trudno ludziom rozmawiać. Jest też smutna ale mądra historia o jednym geście, który zawstydził jedną dziewczynę. Na nowe audycje na żywo w roku 2020 zapraszam w poniedziałki o ósmej na Uniwersytet Nauki Samodzielnej.
pobierz 75.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Nadzieję trzeba zabić
Nadzieja to część niezbędnika chrześcijanina, na który wg Biblii składają się: wiara, nadzieja i miłość. To narzędzie, które umożliwia robienie rzeczy niemożliwych. Dzięki nadziei można znieść rzeczy nie do zniesienia i udźwignąć coś co przekracza siły. Nadzieja to jednocześnie największy narkotyk. Dlatego nadzieję to ty szanuj! W tym odcinku, ostatnim w roku 2019, rzucam nieśmiało propozycję: a może by tak potraktować Boże Narodzenie jako Święta Nadziei? Czy od tego nabrałyby więcej sensu i pozbyły się sporo zakłamania? Na końcu odcinka pooglądać możecie jak wyglądają szopki na południu Hiszpanii. To zdecydowanie największa szopka jaką w życiu widziałem, możliwe, że ty też. Więc jak wolisz słuchasz odcinka zamiast oglądać (ma to sens, bo aż tak piękny to ja nie jestem) to znajdź wersję video i przewiń sobie na sam koniec.
pobierz 40.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Jaki jest sens dalszego chodzenia do kościoła?
Przedostatni odcinek Izby Wytrzeźwień, a w nim rozmowy ze słuchaczami na temat zmieniania lub wychodzenia z kościołów. Między innymi dowiecie się dlaczego kościół jest jak emerytowany nauczyciel rosyjskiego...
pobierz 59.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Sądzić będą nas kury
W tym odcinku wspomnienia z lekcji religii. Co pamiętamy z ponad 700 godzin nauki religii w szkole? Co nam po tym zostało? Słuchacze opowiadają...
pobierz 63.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Kiedy miłość jest szkodliwa
Miłość to jest ta rzecz, która razem z wiarą i nadzieją jest najważniejszym, co należy uprawiać. Miłość ma w ogóle tyle plusów i jest rozwiązaniem tylu rzeczy, że powinna być uznana jako najlepsze lekarstwo świata. Sęk w tym, że miłość może być bardzo szkodliwa kiedy występuje w stanie nienaturalnym, kiedy brakuje jej bez niezbędnego czynnika. Bez czego miłość jest szkodliwa? Posłuchaj, pomyśl i napisz czy ma to sens. Jak ty to widzisz, może całkiem inaczej?
pobierz 47.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Powrót do przyszłości
Rozmawiamy sobie o tym co zrobić, żeby przeszłość nas nie wciągała a przyszłość nie przerażała. Bo i przeszłość i przyszłość mogą bardzo ciążyć na psychice. Więc opowiadamy jak sobie kto z tym radzi.
pobierz 62.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Czy chrześcijanin musi być wesołkiem
W środowiskach chrześcijańskich jest czasem presja na to, żeby być zawsze szczęśliwym. Albo przynajmniej żeby tak wyglądać. To może być męczące. Może lepsza już presja, żeby być smutnym? Bo takie środowiska też są. Czy smutek jest prawdziwszy niż wesołość?
pobierz 64.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Co by Jezus robił w korpo
Jezus na etacie? Osiem godzin w korporacji? Wyobrażasz sobie? Nie? Dlaczego nie? Większość ludzi dzieli życie na dom i pracę. Jakie zasady powinny obowiązywać w domu a jakie w pracy? Czy Bóg ma być w tylko domu czy w pracy też? A może w ogóle lepiej nie dzielić tak życia? A da się nie dzielić życia? Same pytania...
pobierz 43.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Chcemy być sobą
Dominika opowiada historię z pracy: wszyscy się z kogoś wyśmiewali i ona czuła presję, że też powinna. Jak się przed tym obronić? Jak byś sobą w pracy, w szkole, w domu?
pobierz 64.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Owce, wilki, węże i gołębie
"Oto ja posyłam was jak owce między wilki" - powiedział Jezus do swoich uczniów. A zaraz potem dodał coś o wężach i gołębiach. O co chodzi w tym całym ZOO? Jeżeli się czujesz wśród ludzi jak owca między wilkami, to ten odcinek może ci się bardzo przydać. Niezależnie od tego czy jesteś chrześcijaninem czy nie.
pobierz 50.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Jak rozmawiać z pijanym
Rozmawiamy o tym, że świat jest nietrzeźwy. I o tym czy jest sens rozmawiać z pijanym? I kiedy? I jak? Ale zaczynamy od zastanawiania się nad terminologią feministyczną, która robi się coraz popularniejsza.
pobierz 55.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Konkurs na najlepszego męża
Nie liczyliśmy na to, że znajdzie się aż tylu nominowanych na najlepszego męża! Zwycięzcą został... Adelbert nominowany przez Różę! Ale posłuchaj za co!
pobierz 46.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Rozwody i rodzice
W tej audycji rozmawiamy ze ślepym o kolorach, z dziećmi o rozwodach i z małżonkami o rodzicach. Jak sobie poradzić po latach z rozwodem? Okazuje się, że to nie takie proste.
pobierz 75.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Chory na bide
Odcinek ciekawy o tym czy Bogu wszystko jedno czy stare graty i resztki jedzenia wyrzucamy czy wręcz przeciwnie, bo nie może się zmarnować albo że może się przydać. A przy okazji: czy marnowanie jedzenia to grzech?
pobierz 59.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Jak sobie radzić ze złodziejem
Historie o tym co nam ostatnio ukradli i jak się to skończyło.
pobierz 60.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Dwa szybkie o Żydach
W tej audycji opowiadamy kawały o kościołach, religiach i Biblii. Cała godzina kawałów!
pobierz 53.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Nic nie idzie tak jak trzeba
Czy życie lepiej mieć pod kontrolą czy raczej sobie odpuścić i dać się ponieść? A przede wszystkim: jak sobie radzić z irytacją, stresem, strachem i złością, kiedy rzeczy zaczynają się dziać inaczej niż było w planie. Sprawa tak samo trudna dla chrześcijan co dla wszystkich innych. To zwykle duży problem w życiu. Niezależnie od tego co kto myśli o Bogu parę wskazówek z Biblii (i z doświadczenia) może się przydać każdemu.
pobierz 67.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Kup pan żółwia!
O tym jakie dziwne rzeczy ludzie próbują sprzedać na ulicy, ciekawe informacje o żulach oraz o nowym światowym Kościele Ekologii, który powstaje na naszych oczach.
pobierz 63.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek