Odwyk

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Odwyk zaczął się jako podcast, ale wyewoluował w coś, co można by nazwać centrum gadania o Biblii. Tak, nie "rozmawiania", tylko właśnie "gadania" - tak po ludzku i normalnie. Tu można posłuchać o Bogu w sposób pozakościelny i normalny. I można też samemu pogadać. Można tu znaleźć ludzi, z którymi można pogadać i którzy chcą pogadać. Nie ma tu kazań. Nie ma tu jedynie słusznych, niepodważalnych poglądów. Nie mówimy slangiem chrześcijańskim, tylko po polsku. Każdy może tu mieć własne zdanie i wyrażać je - byle to robił z szacunkiem dla innych i podpisywał się pod własnymi poglądami. Odwyk jest pozakościelny. Nie: "antykościelny", ale "poza-kościelny". Nie promuję żadnego kościoła, ani żadnego nie zwalczam - kościoły mnie po prostu nie interesują. Jezus przyszedł do ludzi, a nie do kościołów. W niebie będą ludzie, a nie kościoły. Tak samo w piekle. Wielu ludzi uważa, że Bóg=kościół, kościół=Bóg. Dla mnie to dwie oddzielne sprawy i równie dobrze rozumiem kogoś kto kochając Boga kocha swój kościół, jak i kogoś kto Boga kocha, a kościoła nie cierpi.
Data dodania: 2012-04-06 23:35:50
Data aktualizacji: 2020-04-07 00:55:02
Audycji w katalogu: 950
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 5 dni temu
« Martin Lechowicz »
Solidarność w czasach zarazy
Opowieści o ludziach z Polski i Hiszpanii, na których trudne czasy dobrze wpływają. Czyżby od tej zarazy ludzie stawali się lepsi dla siebie nawzajem? Czyżby?
pobierz 60.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
« Martin Lechowicz »
Fajne gry z dawnych czasów
Uzbieraliśmy w tym odcinku kolekcję chyba kilkudziesięciu gier i zabaw. I w większość z nich można dalej grać dzisiaj! Ciekawe tylko, że ani razy nikt nie wspomniał, że grał w kółko i krzyżyk? Serio nikt nie grał w kółko i krzyżyk?
pobierz 65.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 19 dni temu
« Martin Lechowicz »
Człowiek nie sznurek, wszystko wytrzyma
O tym jak sobie radzić z pandemią i siedzeniem w domu. Telefony z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Hiszpanii i Wietnamu. Tak, Wietnam był na linii - to najdalszy połączenie na żywo w historii tej audycji!
pobierz 77.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
« Martin Lechowicz »
Memento mori
Filozofia, żeby żyjąc pamiętać o śmierci, nie wzięła się z Biblii. Można ją znaleźć w wielu kulturach, ale z czy Biblią jej po drodze? Czy Jezus kazał myśleć o śmierci? I czy lepiej pamiętać o śmierci czy żyć nie myśląc o tym? Jakie są konsekwencje? Przy okazji odcinek zawiera odpowiedź na pytanie o ostateczny sens życia, śmierci, Boga, człowieka i całej historii świata: po co to wszystko.
pobierz 69.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
« Martin Lechowicz »
Wirus, śmierć i szczęście
Koronawirus przypomniał ludziom o tym, jak łatwo o śmierć. Może to na dobre wyjdzie? Rozmawiamy też o tym, że ludzie często chcą być nieszczęśliwi. I pytamy się nawzajem dlaczego tak jest.
pobierz 66.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Przyjaźń - jaką ma wartość?
Doszedłem do wniosku, że przyjaźń jest u mnie na samej górze hierarchii wartości. Czy to już patologia? A jak jest u ciebie?
pobierz 80.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Jezus po grecku, Jezus po żydowsku
Grecy szukają mądrości, Żydzi szukają cudów, a Bóg wymyślił coś prostszego. I jak mówi sama Biblia jest to głupi sposób na poznanie Boga. Sęk w tym, że to właśnie ten sposób Bogu się spodobał najbardziej. Dziś zmieniły się tylko nazwy, ale problem jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek. Zrozumienie o co w tym chodzi może bardzo pomóc zrozumieć świat, ludzi i siebie.
pobierz 60.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Koronawirus to koniec świata
Tydzień temu miałem depresję. Teraz mam koronawirus. Tak czuję. Boli mnie głowa, więc co to może być innego? W tej audycji o wirusie, depresji, statystyce i o złych nauczycielach.
pobierz 67.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Trzeba mieć depresję
Postanowiłem mieć depresję. Bo to wszystko jest za poważne i jest za dużo i jest za ciężko. I jak depresja sama nie chce przyjść to ją trzeba samemu zawołać.
pobierz 81.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Tajemnice Jezusa
Jezus w Biblii nie był wcale tak otwarty, dostępny i głośny jak się powszechnie uważa. Więcej ukrywał niż pokazywał i chował się częściej niż wychodził na scenę. W dzisiejszym świecie totalnej promocji nie miałby szans się przebić z takim podejściem. W tym odcinku pokazuję tajniaczenie się Jezusa w Biblii. I próbuję znaleźć odpowiedź na pytanie: dlaczego u Jezusa tyle sekretów?
pobierz 55.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Bić albo nie bić - oto jest pytanie
Salmon pisał o rózgach dla syna, ale wielu chrześcijan ma zero tolerancji dla kar cielesnych. Co faktycznie mówi Biblia o biciu dzieci? Co jest istotą sporu o to czy być czy nie bić? Posłuchajcie, opowiem wam ile ważnych rzeczy w tej całej dyskusji przegapiamy.
pobierz 68.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Przegląd emigrantów biblijnych
Kto był w Biblii emigrantem, kto był imigrantem i co na to przemieszczanie się Bóg? Migracje dużych grup ludzi są głównym problemem na świecie, zobaczmy czy z Biblia można się coś dowiedzieć na ten temat.
pobierz 72.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Mitologia Biblii: potop
Zainspirowany odcinkiem programu "Wojna idei" o tym czy mit o potopie jest prawdziwy, przedstawiam kompletnie błędny punkt widzenia człowieka, który niczego nie przeczytał. Czyli odcinek tym czy historię potopu z Biblii należy traktować jak mit, jako fakt, i co z tego właściwie wynika.
pobierz 56.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Izbę Wytrzeźwień czas zamknąć
Ostatni odcinek Izby Wytrzeźwień! W nim o tym jak trudno ludziom rozmawiać. Jest też smutna ale mądra historia o jednym geście, który zawstydził jedną dziewczynę. Na nowe audycje na żywo w roku 2020 zapraszam w poniedziałki o ósmej na Uniwersytet Nauki Samodzielnej.
pobierz 75.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Nadzieję trzeba zabić
Nadzieja to część niezbędnika chrześcijanina, na który wg Biblii składają się: wiara, nadzieja i miłość. To narzędzie, które umożliwia robienie rzeczy niemożliwych. Dzięki nadziei można znieść rzeczy nie do zniesienia i udźwignąć coś co przekracza siły. Nadzieja to jednocześnie największy narkotyk. Dlatego nadzieję to ty szanuj! W tym odcinku, ostatnim w roku 2019, rzucam nieśmiało propozycję: a może by tak potraktować Boże Narodzenie jako Święta Nadziei? Czy od tego nabrałyby więcej sensu i pozbyły się sporo zakłamania? Na końcu odcinka pooglądać możecie jak wyglądają szopki na południu Hiszpanii. To zdecydowanie największa szopka jaką w życiu widziałem, możliwe, że ty też. Więc jak wolisz słuchasz odcinka zamiast oglądać (ma to sens, bo aż tak piękny to ja nie jestem) to znajdź wersję video i przewiń sobie na sam koniec.
pobierz 40.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Jaki jest sens dalszego chodzenia do kościoła?
Przedostatni odcinek Izby Wytrzeźwień, a w nim rozmowy ze słuchaczami na temat zmieniania lub wychodzenia z kościołów. Między innymi dowiecie się dlaczego kościół jest jak emerytowany nauczyciel rosyjskiego...
pobierz 59.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Sądzić będą nas kury
W tym odcinku wspomnienia z lekcji religii. Co pamiętamy z ponad 700 godzin nauki religii w szkole? Co nam po tym zostało? Słuchacze opowiadają...
pobierz 63.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Kiedy miłość jest szkodliwa
Miłość to jest ta rzecz, która razem z wiarą i nadzieją jest najważniejszym, co należy uprawiać. Miłość ma w ogóle tyle plusów i jest rozwiązaniem tylu rzeczy, że powinna być uznana jako najlepsze lekarstwo świata. Sęk w tym, że miłość może być bardzo szkodliwa kiedy występuje w stanie nienaturalnym, kiedy brakuje jej bez niezbędnego czynnika. Bez czego miłość jest szkodliwa? Posłuchaj, pomyśl i napisz czy ma to sens. Jak ty to widzisz, może całkiem inaczej?
pobierz 47.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Powrót do przyszłości
Rozmawiamy sobie o tym co zrobić, żeby przeszłość nas nie wciągała a przyszłość nie przerażała. Bo i przeszłość i przyszłość mogą bardzo ciążyć na psychice. Więc opowiadamy jak sobie kto z tym radzi.
pobierz 62.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Czy chrześcijanin musi być wesołkiem
W środowiskach chrześcijańskich jest czasem presja na to, żeby być zawsze szczęśliwym. Albo przynajmniej żeby tak wyglądać. To może być męczące. Może lepsza już presja, żeby być smutnym? Bo takie środowiska też są. Czy smutek jest prawdziwszy niż wesołość?
pobierz 64.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek