Odwyk

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Tygodniuffki to audycje, które zdobyły największą popularność w ubiegłym tygodniu. Ranking audycji tworzony jest automatycznie na podstawie zainteresowania użytkowników
Opis: Odwyk zaczął się jako podcast, ale wyewoluował w coś, co można by nazwać centrum gadania o Biblii. Tak, nie "rozmawiania", tylko właśnie "gadania" - tak po ludzku i normalnie. Tu można posłuchać o Bogu w sposób pozakościelny i normalny. I można też samemu pogadać. Można tu znaleźć ludzi, z którymi można pogadać i którzy chcą pogadać. Nie ma tu kazań. Nie ma tu jedynie słusznych, niepodważalnych poglądów. Nie mówimy slangiem chrześcijańskim, tylko po polsku. Każdy może tu mieć własne zdanie i wyrażać je - byle to robił z szacunkiem dla innych i podpisywał się pod własnymi poglądami. Odwyk jest pozakościelny. Nie: "antykościelny", ale "poza-kościelny". Nie promuję żadnego kościoła, ani żadnego nie zwalczam - kościoły mnie po prostu nie interesują. Jezus przyszedł do ludzi, a nie do kościołów. W niebie będą ludzie, a nie kościoły. Tak samo w piekle. Wielu ludzi uważa, że Bóg=kościół, kościół=Bóg. Dla mnie to dwie oddzielne sprawy i równie dobrze rozumiem kogoś kto kochając Boga kocha swój kościół, jak i kogoś kto Boga kocha, a kościoła nie cierpi.
Data dodania: 2012-04-06 23:35:50
Data aktualizacji: 2019-05-20 19:05:03
Audycji w katalogu: 904
Stan: Aktywny :-)
opublikowany 4 dni temu
« Martin Lechowicz »
Opowiedz jak byłeś niewolnikiem
Historie o różnych rodzajach pracy, czyli o tym, kiedy niewolnictwo jest fajne a kiedy mniej fajne. Dziś prowadzą razem: Martin i Dominika.
pobierz 59.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 dni temu
« Martin Lechowicz »
Niewolnictwo w Biblii i niewolnictwo dziś
W prawie każdej księdze Biblii można znaleźć coś o niewolnikach i niewolnictwie. Za czasów Jezusa, w Rzymie i jego prowincjach, niewolnicy byli stałym elementem życia. A dziś? Czy ten temat przestał istnieć? Nie, nie przestał, dalej jest istotny. Zmieniły się formy niewolnictwa, zmieniły się nazwy, ale zjawisko występuje, bo występować musi. Co mówi Biblia o niewolnictwie i o wolności, i jak to przetłumaczyć na współczesny świat, dowiesz się z tego odcinka.
pobierz 65.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
« Martin Lechowicz »
Skąd się biorą matki boskie?
W tym odcinku była taka różnorodność tematów, że zupełnie nie wiem jaki dać tytuł. Więc dałem w tytule cytat z czatu.
pobierz 61.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
« Martin Lechowicz »
PR Pana Boga
Dzisiaj zastanawiamy się dlaczego Bóg ma taki słaby PR i co można z tym zrobić.
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
« Martin Lechowicz »
Dzieci
O adopcjach i o dzieciach. Nawet troszkę o 1 Maja. Telefony były od rodziców i od nie rodziców.
pobierz 65.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
« Martin Lechowicz »
Chrześcijaństwo jest niekulturalne
Biblia i kultura. Czy Biblia wymaga dołączenia do jakiejś konkretnej kultury? Czy chrześcijaństwo to raczej kultura żydowska czy europejska? Czy może jeszcze jakaś inna? Czy da się rozdzielić wiarę w Boga od kultury i społeczeństwa? Czy, dajmy na to Arab, który chciałby zostać chrześcijaninem, musi przestać być kulturowo Arabem? Nie da się zrozumieć dlaczego współczesne chrześcijaństwo wygląda tak jak wygląda, bez zrozumienia jaką rolę gra w tym wszystkim kultura.
pobierz 56.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
« Martin Lechowicz »
Historia jednej Muzułmanki
Większość odcinka to historia trudnego życia Marokanki imieniem Amal, która zakończyła się w zaskakujący sposób. Czyli jedna z naszych przygód na południu Hiszpanii, z Bogiem w tle.
pobierz 58.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 27 dni temu
« Martin Lechowicz »
Za czy przeciw?
Jesteś za relacją z Bogiem, czy przeciw religii? Za Biblią, czy przeciw KRK? Posłuchaj i zdecyduj.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Pastorzyca targa Biblię
W tym odcinku o tym co jest potrzebne, żeby z żoną było fajnie oraz o pastorzycy z Kościoła Mocy, który ma moc targania Biblii.
pobierz 47.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Znaki czasów - dlaczego spłonęła katedra Notre Dame
Katedra, którą budowano dwieście lat spłonęła w godzinę. Dlaczego? Czy to znak od Boga? Kara? Ostrzeżenie? Złośliwość? I co może znaczyć taki znak? Czy w ogóle ma jakieś znaczenie? Czy w ogóle powinniśmy szukać znaków czasu? A jeżeli tak, to po co?
pobierz 55.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Pustka co zostaje po szkole
Rozmawiamy o problemie pustki, którą często ludzie czują mimo sukcesu w życiu. Od pustki temat przeskoczył na problem nauczycieli, co strajkują. A następnie całość skończyła się na Akademii Pana Kleksa.
pobierz 59.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Miłość
Jak kochać ludzi, kiedy oni robią wszystko, żeby nas do tego zniechęcić?
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Jak paliliśmy z księdzem Harrego
Wspomnienia przygód z Kościołem Katolickim. O książeczkach do nabożeństwa, zgubionych gromnicach i o tym jak się spowiadać z masturbacji. Bardzo urocza audycja...
pobierz 61.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Przykazanie egoizmu
Po dużej ilości myślenia doszedłem w końcu do wniosku, że żeby kochać trzeba być egoistą. To jest absurd, ale zależy co kto ma na myśli. Może będzie to łatwiej to zrozumienia kiedy dodam, że Jezus zostawił nam oprócz przykazania miłości, przykazanie egoizmu. Gdzie to przykazanie? O, na pewno je znasz. Posłuchaj odcinka uważnie i wyciągnij wnioski. Bo to może być jedno z najważniejszych odkryć dotyczących ciebie, twojego postępowania, twojego widzenia siebie i innych.
pobierz 51.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Co straszy małe dzieci?
Ludzie obrazili się na rzeczywistość i co im kto zrobi? Wolą sobie wymyślić własną. Można tak? Można. Tylko za jaką cenę? Poza tym w audycji poważna sprawa: coś straszy dziecko. I co to może być?
pobierz 67.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Idealny partner
Jak wybrać partnera życiowego? Czy mieszać do tego Boga?
pobierz 19.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
W blasku Bożej prawdy
Podręcznik religii do I klasy liceum ponoć się pojawił. Cytaty z niego robią wrażenie. Nie jestem całkiem pewny czy to wszystko jest prawdziwe. Trudno mi uwierzyć. W tej Izbie głównie o książkach, podręcznikach i uczeniu się - nie tylko religii.
pobierz 61.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Ciało i duch
Nowy Testament często przeciwstawia ciało duchowi. Musi to być ważne rozróżnienie, bo ciało identyfikuje ze śmiercią a ducha z życiem, ciało z odrzuceniem, ducha z akceptacją Boga. Ale czym właściwie różni się ciało od ducha? I co to znaczy w praktyce, kiedy mówi się, żeby "umartwiać ciało"? Czy odmawianie sobie przyjemności zbliża do Boga? Czy używanie ciała do rzeczy przyjemnych jest złe?
pobierz 51.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Jak Bóg zrobił ze mnie głupka
O przeżyciach z Bogiem w trudnych sytuacjach życiowych, o narażaniu się na niebezpieczeństwo opowiadają Martin i goście z Polski: Dominika, Kudłaty, Ala i Artur.
pobierz 64.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Kwestia interpretacji
Co Jezus miał na myśli? Czy zostało to dobrze przetłumaczone? Kto ma rację w sporach o interpretacje?
pobierz 16.7 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze >
>>
miodek