Odwyk

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Odwyk zaczął się jako podcast, ale wyewoluował w coś, co można by nazwać centrum gadania o Biblii. Tak, nie "rozmawiania", tylko właśnie "gadania" - tak po ludzku i normalnie. Tu można posłuchać o Bogu w sposób pozakościelny i normalny. I można też samemu pogadać. Można tu znaleźć ludzi, z którymi można pogadać i którzy chcą pogadać. Nie ma tu kazań. Nie ma tu jedynie słusznych, niepodważalnych poglądów. Nie mówimy slangiem chrześcijańskim, tylko po polsku. Każdy może tu mieć własne zdanie i wyrażać je - byle to robił z szacunkiem dla innych i podpisywał się pod własnymi poglądami. Odwyk jest pozakościelny. Nie: "antykościelny", ale "poza-kościelny". Nie promuję żadnego kościoła, ani żadnego nie zwalczam - kościoły mnie po prostu nie interesują. Jezus przyszedł do ludzi, a nie do kościołów. W niebie będą ludzie, a nie kościoły. Tak samo w piekle. Wielu ludzi uważa, że Bóg=kościół, kościół=Bóg. Dla mnie to dwie oddzielne sprawy i równie dobrze rozumiem kogoś kto kochając Boga kocha swój kościół, jak i kogoś kto Boga kocha, a kościoła nie cierpi.
Data dodania: 2012-04-06 23:35:50
Data aktualizacji: 2020-09-28 22:50:02
Audycji w katalogu: 979
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 5 dni temu
« Martin Lechowicz »
Ateista i chrześcijanin - czyja wolność jest większa?
Temat główny audycji to pytanie o to czy bycie wolnym składania do ateizmu czy właśnie do szukania Boga? Poza tym: o tym czy posłać dziecko do komunii kiedy się samemu nie wie w co się wierzy oraz jak się w Anglii łączy chrześcijaństwo z kowidowaniem.
pobierz 70.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 dni temu
« Martin Lechowicz »
Wolność plus Bóg równa się...?
Jak nazwać audycję o wolności i Bogu? Jak wytępić robaki z łóżka? W którym kraju obywatele zjedli premiera? O tym dowiesz się z tej audycji w nowym, wypasionym, zintegrowanym stylu.
pobierz 87.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 13 dni temu
« Martin Lechowicz »
Jak pogodzić wiarę z rodziną
Jak pogodzić wiarę, pasję, czy wielki projekt z życiem rodzinnym? Czy to w ogóle możliwe? Jezus mówił na ten temat dość radykalnie: że albo on albo rodzina, a kto chce mieć wszystko ten nie może być jego uczniem. Praktyka pokazuje, że to godzenie jednym się udało, innym się nie udało. Porównajmy i zastanówmy się dlaczego.
pobierz 58.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
« Martin Lechowicz »
W Anglii wcale nie pada
Dotarliśmy do Anglii! Koszmarne strony podróży. Sen słuchacza, najśmieszniejszy ze wszystkich snów. I opowieści o bezpieczeństwie.
pobierz 53.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 26 dni temu
« Martin Lechowicz »
Ostatnia Izba Wytrzeźwień w Polsce
W tym odcinku rady antystresowe, rady co robić z pieniędzmi i na koniec wyjaśnienie co ma wspólnego wolność z Bogiem.
pobierz 54.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 27 dni temu
« Martin Lechowicz »
Przypowieść o talentach
W przypowieści o talentach Jezusa jest kilka czytelnych wątków: sprawiedliwość, nierówne traktowanie, wykorzystywanie możliwości, inwestowanie i inne. Ale mało kto dociera się do bardziej fundamentalnego problemu, którego przypowieść dotyka. Jezus nie opisał w przypowieści wyraźnie na czym ten problem polega, ale opowiedział ją po to, żebyśmy z problemem łatwiej sobie poradzili. Po coś w końcu Jezus opowiadał te swoje słynne historie. Posłuchaj, bo o tym ze streszczeń szkolnych (bo ta przypowieść jest obowiązkowym tekstem w szkole) się raczej nie dowiesz.
pobierz 40.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Jak kremówki obraziły uczucia religijne
Zaczęło się od świętych kremówek z Wadowic, a skończyło na spiskowej teorii, która mówi, że Anglicy to Żydzi, a Żydzi to Reptilianie. Jak to w Izbie Wytrzeźwień - nigdy nie wiadomo kto zadzwoni i o czym będzie temat.
pobierz 67.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Stworzony do wielkich rzeczy
Wielkie rzeczy czy zwyczajne życie - do czego jest powołany chrześcijanin? Czy Bóg przeznacza każdego do czegoś wielkiego, czy powinniśmy raczej przyzwyczaić się do myśli, że nie będziemy dla nikogo bohaterem? Spróbuję w tym odcinku podsumować jaki jest punkt widzenia Biblii a przy okazji dorzucić coś z doświadczeń życia.
pobierz 63.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
OdwykCamp 2020 - co się tam działo?
Opowieści z najdłuższego i najdalszego OdwykCampu w historii świata.
pobierz 4.0 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
OdwykCamp 2020 - jeszcze zdążysz
OdwykCamp 2020 na końcu świata, którego nie ma, ma wyznaczoną datę na 17 lipca 2020. I, formalnie nie istniejąc, będzie trwał przynajmniej tydzień z hakiem. Nikt nic nie wie. Nic nie jest pewne. Tylko ludzie są. Ta audycja na żywo transmitowana była znad jeziora niedaleko miejscowości Rajgród. Jest to niecałe sto kilemetrów od końca świata. Internet działa tu resztkami zasięgów, czas przesuwa się z inną prędkością. Prawa kosmosu działają wybiórczo. Zapraszamy.
pobierz 28.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Trudna sztuka uzdrawiania
Jezus często uzdrawiał - to prawda. Jego uczniowie też uzdrawiali. Ale zdrowie to coś więcej niż brak bólu i sprawne organy, a uzdrawianie to więcej niż naprawianie uszkodzonych tkanek. Przykłady uzdrowień w wykonaniu Jezusa są nieraz bardzo dziwne. I każą się nam zastanowić czy w kwestii zdrowia i uzdrawiania na pewno nie przegapiliśmy czegoś ważnego.
pobierz 57.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
OdwykCamp dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym
W tym roku OdwykCamp będzie jakiego nie było. Nie dość, że na końcu świata, że nikt go nie organizuje, to jeszcze będzie specjalnie dostosowany do rozporządzenia rady ministrów. OdwykCamp w tym roku objawi się 17 lipca 2020 i będzie przeznaczony dla osób z zaburzeniami psychicznmi oraz niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym. Czyli krótko mówiąc: jest to obóz wariatów. I debili. Ale głównie wariatów. Ja będę. Zapraszam wszystkich gorszego sortu do towarzystwa.
pobierz 52.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Woda z solą leczy z rzeczy
Izba Wytrzeźwień z pola. Pytamy słuchaczy jak sobie radzić ze zgagą - mnóstwo podpowiedzi i odpowiedzi. Poza tym rozmowy raczej wakacyjne a czasem poważne: jak to na Odwyku.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Przygody z policją
Słuchacze opowiadają o najbardziej dziwnych przejściach z policją. Odcinek wakacyjny, improwizowany i bardzo na żywo (bardziej niż normalnie).
pobierz 59.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Policja, sanepid i Bóg
Co zrobić kiedy po ciebie przyjdą? Jak się zachowywać wobec policji, wojska, sanepidu i komornika? Jak traktować konkretnych przedstawicieli władzy? Co mówi o tym Biblia?
pobierz 51.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Boże Ciało zabiło Izbę Wytrzeźwień
Z powodu długiego weekendu i faktu, że wszyscy mają dość, uzbierało się rekordowo mało ludzi na prawdziwą audycję. Więc wyjątkowo pół audycji,, w której znajdziemy suplementy do ciekawostek z granic, oswoimy się z nową logiką i na koniec pożeglujemy wspólnie przez jeziora ironii.
pobierz 20.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Przez granice
Udało się, uciekliśmy z Hiszpanii! Dostaliśmy camper na przeprowadzkę i mieliśmy tydzień na przejechanie 3000km. Jak przejechaliśmy trzy granicę Europy z gorączką w trakcie kwarantanny? Posłuchaj. Opowiemy. Przy okazji jako bonus posłuchaliśmy o przygodach słuchaczy na granicy z Wietnamem.
pobierz 62.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną
Pierwsze przykazanie - żeby nie mieć innych bogów poza jednym - wydaje się tak oczywiste, że nie ma o czym rozmawiać. Rzeczywiście, jest bardzo proste. Ale może stać za nim coś więcej niż widać na pierwszy rzut oka.
pobierz 61.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Idź pan z takim Murzynem - czyli podsumowanie 2 lat w Hiszpanii
Wyprowadzamy się! Zmieniamy kraj. Opowiadamy o doświadczeniu z 2 lat - o znajomych, o tam jak się mieszkało. Przy okazji też o bezdomności i o planach na przyszłość. Zwłaszcza o moim nowym projekcie na wakacje!
pobierz 72.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Pokora - co to w ogóle jest
Pokora to nie jest poniżanie się. Nie może być: Biblia mówi przecież, że Jezus był pokorny i on sam to mówił o sobie, a jednocześnie twierdził, że jest kimś więcej niż Salomon. Więc czym jest pokora? Na czym polega najistotniejsza różnica między kimś pokornym a kimś niepokornym? Myślę, że chyba to w końcu rozgryzłem.
pobierz 65.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek