Odwyk

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Odwyk zaczął się jako podcast, ale wyewoluował w coś, co można by nazwać centrum gadania o Biblii. Tak, nie "rozmawiania", tylko właśnie "gadania" - tak po ludzku i normalnie. Tu można posłuchać o Bogu w sposób pozakościelny i normalny. I można też samemu pogadać. Można tu znaleźć ludzi, z którymi można pogadać i którzy chcą pogadać. Nie ma tu kazań. Nie ma tu jedynie słusznych, niepodważalnych poglądów. Nie mówimy slangiem chrześcijańskim, tylko po polsku. Każdy może tu mieć własne zdanie i wyrażać je - byle to robił z szacunkiem dla innych i podpisywał się pod własnymi poglądami. Odwyk jest pozakościelny. Nie: "antykościelny", ale "poza-kościelny". Nie promuję żadnego kościoła, ani żadnego nie zwalczam - kościoły mnie po prostu nie interesują. Jezus przyszedł do ludzi, a nie do kościołów. W niebie będą ludzie, a nie kościoły. Tak samo w piekle. Wielu ludzi uważa, że Bóg=kościół, kościół=Bóg. Dla mnie to dwie oddzielne sprawy i równie dobrze rozumiem kogoś kto kochając Boga kocha swój kościół, jak i kogoś kto Boga kocha, a kościoła nie cierpi.
Data dodania: 2012-04-06 23:35:50
Data aktualizacji: 2021-01-16 15:05:02
Audycji w katalogu: 1003
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
« Martin Lechowicz »
Ewolucja i covid
Wiara w ewolucję i wiara w wojnę z COVID-em mają wspólne podstawy. Biorą się z tych samych zjawisk społecznych i psychicznych. Obserwując skąd się bierze jedno można nauczyć się skąd się wzięło drugie. Można nawet przekonać się, że ewolucja ma o wiele mniej wspólnego z nauką niż z psychologią tłumu. Jaki to ma związek z Biblią, religią, Bogiem? Tego dowiesz się z odcinka.
pobierz 71.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
« Martin Lechowicz »
Irytujące nieproszone rady na rok 2021
Słuchacze dają dobre rady na rok 2021. Im dalej w audycję tym bardziej rady irytujące. Na samym końcu wymsknęło mi się małe przemówienie na temat totalitaryzmu i jedna dobra rada ode mnie. Sensowna i dająca do zastanowienia, ale nigdy nie zgadniesz jaka!
pobierz 73.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 dni temu
« Martin Lechowicz »
Przegląd nietrzeźwości roku 2020
Finanse, praca, akcje, bitcoin, relacje, religie - wszystko to było w roku 2020 jedno wielkie ćpuństwo. W roku 2021 nie dajmy się. Bo jak przyjdzie kac to się nie pozbieramy. A przy okazji pytanie do najmłodszych: jak wy to robicie, że się nie wieszacie w takim świecie? Zapraszam do przysyłania króciutkich nagrań! Namiary na stronie: [link].
pobierz 73.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
« Martin Lechowicz »
Jak sobie radzić z depresją
Co można znaleźć w Biblii na temat depresji? Czy wierzący też mają depresję? I czym właściwie jest ta cała depresja, na którą cierpi tak dużo osób? I przede wszystkim: jak sobie z nią radzić? A przy okazji: czy zastanawiałeś się nad tym czy przekonania religijne (lub brak tych przekonanań) mają w ogóle jakiś wpływ na to, że człowiek wyląduje z depresją albo będzie na nią odporny?
pobierz 73.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 18 dni temu
« Martin Lechowicz »
Melina urodzinowa 2020
Życzenia na urodziny - co to jest za głupi zwyczaj? A może właśnie niegłupi? Czy ciebie życzenia bardziej cieszą czy irytują?
pobierz 64.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 25 dni temu
« Martin Lechowicz »
Christmas Special 2020
Luźna audycja przedświąteczna, a w niej pełno kawałów! Oczywiście rozmowy ze słuchaczami też. Poza tym wieści z Anglii i ogłoszenie specjalne dla programistów.
pobierz 60.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Miłość do władzy czyli: wszyscy jesteśmy homarami
Czy władza cię kręci? Czy narkotyzujesz się władzą? Czy dążenie do władzy jest zarezerwowane tylko dla psychopatów? O tym głównie rozmawiamy w tym odcinku ze słuchaczami. Posłuchaj i skup się, bo miejscami jest mądrze.
pobierz 89.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Po nagrodę
W Biblii powtarza się pojęcie nagrody. Kiedyś to pojęcie było jasne i oczywiste, ale dzisiaj myli się ludziom z zapłatą, łapówką i innymi koncepcjami. Nagroda to nie jest zapłata. Zrozumienie, co to jest nagroda jest ważne, bo bez zrozumienia o co tu chodzi, relacja z Bogiem będzie zawsze lekko patologiczna.
pobierz 64.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Apostazja - dlaczego ludzie wychodzą z kościoła?
Ile ludzi wychodzi z Kościoła Katolickiego i z jakich powodów? Temat apostacji zrobił się modny. Warto porozmawiać, bo warto spróbować zrozumieć ludzi. A na koniec opowiem jakie zostawiam po sobie relikwie - bardzo proszę je ładnie wsadzić do gabloty.
pobierz 73.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Historie co mrożą włos w żyłach
Samobójstwa, szpitale, choroby, wrogowie. Będzie też opowieść straszliwa i jeżąca głos w mrozie słuchacza o tym jak był w szpitalu w związku z podejrzeniem najgorszej choroby na świecie. Słuchaj więc audycji - chroń to co najważniejsze!
pobierz 63.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Podział chrześcijaństwa
To trzeba wiedzieć: trzy największe podziały kościołów chrześcijańskich w historii. I jeszcze ważniejsze: jak się dzielą chrześcijanie dzisiaj. To nie jest szczegółowy wykład, to są najbardziej fundamentalne podstawy, które każdy powinien znać i rozumieć. Gdyby szkoła państwowa miała sens, to informacje z tego odcinka byłby na pierwszych lekcjach religii.
pobierz 63.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Wielki quiz moralności!
Wraz ze słuchaczami cierpliwie wypełnialiśmy quiz moralności zaprojektowany przez całą masę wybitnych psychologów. I teraz już wiemy kim są słuchacze radia Enklawy i projektu Odwyk. Pytania były niełatwe. Zwłaszcza te o grube dziewczyny i o kota. Kim więc jesteśmy? Dowiesz się na końcu. A szczegółowe wyniki możesz znaleźć w komentarzu na stronie Enklawy.
pobierz 91.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Rumunia ma problemy
W audycji mamy gościa: Gosia z Rumunii, która opowie krótko o tym jak wygląda handel ludźmi i jak można pomóc jej ofiarom. Ale wcześniej opowiadam najprawdopodobniej proroczy sen słuchacza i zachęcam w komentarzach do interpretacji.
pobierz 68.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Instrukcja nawracania
Uczniowie Jezusa dostali na koniec jedno główne polecenie: iść na cały świat i czynić ludzi uczniami. Dziś robią to rzadko, a jak już robią to w inny sposób niż robił to Jezus. Może więc warto się przyjrzeć jak Jezus rozmawiał z ludźmi i dlaczego tak skutecznie do nich trafiał?
pobierz 55.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Kot może zostać, przedsiębiorcy ***
Opowieści o zapomnianej zarazie z lat 70-tych, zwalam całą winę na przedsiębiorców i prezentuję nową piosenkę, którą nadesłał znany muzyk country Ryszard Wolbach. On też ma już dość.
pobierz 78.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Niestosowne żarty z tragedii
Audycja pełna czarnego humoru w czasie, kiedy ludzie umierają i leżą w szpitalach. W tej audycji historie wesołe o przymusowym badaniu ginekologicznym na lotnisku, opowieść o tym jak J.S.Bach napisał utwór o kawie i nowa (i fajna!) piosenka od słuchacza zagrana na żywo przez telefon!
pobierz 99.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Jezus, który rozczarował świat
Biblia pokazuje jasno, że Jezus nie spełnił pokładanych w nim oczekiwań. Jezus był rozczarowaniem. Dla kogo konkretnie? Posłuchaj. Ale ważniejsze pytanie brzmi: czy jego uczniowie powinni spełniać oczekiwania? Czy chrześcijanie są rozczarowaniem?
pobierz 58.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Dużo ostrej papryki i kaftanów bezpieczeństwa
Rady 107-letniej babci - podwójnej mistrzyni świata w wyzdrowieniu. Telefon od ratownika medycznego - jak wygląda epidemia z jego punktu widzenia. I komentarze do Art. 36 - nowego prawa, które pozwala lekarzowi wsadzić w kaftan bezpieczeństwa na 24 godziny każdego, kto jest podejrzany o bezobjawową chorobę. Ciekawe czasy.
pobierz 88.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Jak się wygrzebać z dna?
Temat: jak się wygrzebać z dna okazał się ważny. Zaraz na początku zadzwonił słuchacz i opowiedział o swoim dnie. A później byli inni. A na koniec ktoś zapytał jak ja tego Boga usłyszałem. To opowiedziałem z grubsza jak to się zaczęło. Tak że odcinek trochę mieszany, ale motyw dna się pojawiał cały czas.
pobierz 88.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Upadek chrześcijaństwa na Zachodzie
Jak do tego doszło? Chrześcijaństwo na Zachodzie, zbudowane niemal w całości na instytucjach kościelnych, przestaje istnieć. Od 1993 do 2020 liczba członków kościołów w USA spadła o połowę. W Europie panuje totalny ateizm, niezależnie od stanu formalnego. Kompromitująca postawa kościołów w czasie trwania restrykcji koronawirusowych obnażyła do reszty to jak daleko kościoły odeszły od postaw Jezusa i jego pierwszych uczniów. Ostatnie resztki chrześcijaństwa wyparowują właśnie z bogatej części świata, a elementarnej wiedzy o Biblii i chrześcijaństwie nie ma kto uczyć. Jak to się stało?
pobierz 51.8 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek