Odwyk

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Odwyk zaczął się jako podcast, ale wyewoluował w coś, co można by nazwać centrum gadania o Biblii. Tak, nie "rozmawiania", tylko właśnie "gadania" - tak po ludzku i normalnie. Tu można posłuchać o Bogu w sposób pozakościelny i normalny. I można też samemu pogadać. Można tu znaleźć ludzi, z którymi można pogadać i którzy chcą pogadać. Nie ma tu kazań. Nie ma tu jedynie słusznych, niepodważalnych poglądów. Nie mówimy slangiem chrześcijańskim, tylko po polsku. Każdy może tu mieć własne zdanie i wyrażać je - byle to robił z szacunkiem dla innych i podpisywał się pod własnymi poglądami. Odwyk jest pozakościelny. Nie: "antykościelny", ale "poza-kościelny". Nie promuję żadnego kościoła, ani żadnego nie zwalczam - kościoły mnie po prostu nie interesują. Jezus przyszedł do ludzi, a nie do kościołów. W niebie będą ludzie, a nie kościoły. Tak samo w piekle. Wielu ludzi uważa, że Bóg=kościół, kościół=Bóg. Dla mnie to dwie oddzielne sprawy i równie dobrze rozumiem kogoś kto kochając Boga kocha swój kościół, jak i kogoś kto Boga kocha, a kościoła nie cierpi.
Data dodania: 2012-04-06 23:35:50
Data aktualizacji: 2019-07-20 19:05:02
Audycji w katalogu: 909
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 18 dni temu
« Martin Lechowicz »
Fabian Błaszkiewicz - wywiad z byłym księdzem
Z tego unikalnego wywiadu, a raczej rozmowy, z twórcą programu "Tajemny Plan", dowiecie się między innymi: czy Fabian Błaszkiewicz był chamem, czym się różnił zakon Jezuitów od innych zakonów, czy Fabian klnie, co sądzi o moim porównaniu kościoła do mafii, co jest tematem przewodnim jego życia i dlaczego nie mógł wejść do żadnego kościoła, który znalazł przez internet. Przy okazji mini-relacja z mojej wizyty w Wadowicach. Dowiecie się co ciekawego można kupić w Wadowicach.
pobierz 32.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Gdzie jechać w wakacje?
Ostatni odcinek Izby Wytrzeźwień w tym sezonie. Rozmawiamy o pielgrzymce wakacyjnej (ma swoją stronę: oSzczescieNiepojete.pl), o tym które obrazki kogo obrażają, o tym po co ta cała Izba jest i o tym, że fajnie by było, gdyby więcej osób mogło tego słuchać. Mam nadzieję, że zobaczymy się w wakacje. Jeżeli tylko chcesz się spotkać - daj znać!
pobierz 79.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Bogami jesteście!
Jezus kiedyś w rozmowie zacytował fragment Psalmu, który mówi: "bogami jesteście". Sam Jezus nazwał ludzi bogami. O co mu chodziło? Kim są ci bogowie, o których mówi Biblia? Zapewniam cię, że znasz tych bogów i założę się, że znasz ich wielu. A z tego odcinka dowiesz się nie tylko o tym co Bóg o nich myśli, ale przede wszystkim o tym co możesz z tymi bogami zrobić we własnym życiu. To ostatni odcinek przed wakacjami 2019. W czasie wakacji zapraszam na stronę O Szczęście Niepojęte!
pobierz 47.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Ślub kontra rodzice
Bierzesz ślub niekościelny, a rodzice naciskają, żeby był kościelny. Co robisz? Ten temat był na końcu, a wcześniej najróżniejsze tematy, w tym o życiu w Hiszpanii, religijnej ekologii i o strachu - na przykładzie bardzo sympatycznej pary podróżników z Irlandii i USA.
pobierz 65.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Dzieckiem być
O co dzieci chciałyby zapytać Boga? Mówią dzieci.
pobierz 10.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Starość - jak jej uniknąć?
Dominika się boi, że będzie stara i ją będzie coś bolało. Więc rozmawiamy o tym jak uniknąć starości. Poza tym było o wychowywaniu dzieci i o młodych żonach.
pobierz 63.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Co to jest Islam? (część druga)
Część druga odcinka o Islamie. Co to, po co i o co chodzi. Jak wygląda życie i mentalność muzułmanów z południa Hiszpanii. I jaka jest przyszłość Islamu? Nagranie podzieliłem na dwie części. Pierwszą część znajdziesz tutaj: [link]
pobierz 43.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Co to jest Islam? (część pierwsza)
Po paru miesiącach mieszkania wśród wyznawców Mohameta, poczytaniu, posłuchaniu i pogadaniu, odważyłem się w końcu opowiedzieć o co w tym całym Islamie chodzi, na czym on polega i co to komu daje. Jak zwykle u mnie praktycznie, życiowo, ludzki i z dystansem. I jak zawsze, pamiętaj: to tylko moje zdanie i moja perspektywa. Zapraszam do dyskusji pod odcinkiem. Nagranie podzieliłem na dwie części. Ale myślę, że i trzecia by się przydała, bo paru spraw nie poruszyłem jak należy. Część druga tutaj: [link]
pobierz 39.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Cudowny obraz łaskami słynący
W tej audycji było o bajkach islamskich dla dzieci o Mahomecie (peace be upon him). Kamil namalował nowy obraz łaskami słynący. Poza tym krótki, ale ważny komentarz na temat problemów z kościołami.
pobierz 64.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Im dalej w las, tym więcej drzew
Karolina opowiada o tym, jak się zmienia postrzeganie wraz z wiekiem
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Opowiedz jak byłeś niewolnikiem
Historie o różnych rodzajach pracy, czyli o tym, kiedy niewolnictwo jest fajne a kiedy mniej fajne. Dziś prowadzą razem: Martin i Dominika.
pobierz 59.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Niewolnictwo w Biblii i niewolnictwo dziś
W prawie każdej księdze Biblii można znaleźć coś o niewolnikach i niewolnictwie. Za czasów Jezusa, w Rzymie i jego prowincjach, niewolnicy byli stałym elementem życia. A dziś? Czy ten temat przestał istnieć? Nie, nie przestał, dalej jest istotny. Zmieniły się formy niewolnictwa, zmieniły się nazwy, ale zjawisko występuje, bo występować musi. Co mówi Biblia o niewolnictwie i o wolności, i jak to przetłumaczyć na współczesny świat, dowiesz się z tego odcinka.
pobierz 65.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Skąd się biorą matki boskie?
W tym odcinku była taka różnorodność tematów, że zupełnie nie wiem jaki dać tytuł. Więc dałem w tytule cytat z czatu.
pobierz 61.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
PR Pana Boga
Dzisiaj zastanawiamy się dlaczego Bóg ma taki słaby PR i co można z tym zrobić.
pobierz 14.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Dzieci
O adopcjach i o dzieciach. Nawet troszkę o 1 Maja. Telefony były od rodziców i od nie rodziców.
pobierz 65.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Chrześcijaństwo jest niekulturalne
Biblia i kultura. Czy Biblia wymaga dołączenia do jakiejś konkretnej kultury? Czy chrześcijaństwo to raczej kultura żydowska czy europejska? Czy może jeszcze jakaś inna? Czy da się rozdzielić wiarę w Boga od kultury i społeczeństwa? Czy, dajmy na to Arab, który chciałby zostać chrześcijaninem, musi przestać być kulturowo Arabem? Nie da się zrozumieć dlaczego współczesne chrześcijaństwo wygląda tak jak wygląda, bez zrozumienia jaką rolę gra w tym wszystkim kultura.
pobierz 56.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Historia jednej Muzułmanki
Większość odcinka to historia trudnego życia Marokanki imieniem Amal, która zakończyła się w zaskakujący sposób. Czyli jedna z naszych przygód na południu Hiszpanii, z Bogiem w tle.
pobierz 58.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Za czy przeciw?
Jesteś za relacją z Bogiem, czy przeciw religii? Za Biblią, czy przeciw KRK? Posłuchaj i zdecyduj.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Pastorzyca targa Biblię
W tym odcinku o tym co jest potrzebne, żeby z żoną było fajnie oraz o pastorzycy z Kościoła Mocy, który ma moc targania Biblii.
pobierz 47.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Znaki czasów - dlaczego spłonęła katedra Notre Dame
Katedra, którą budowano dwieście lat spłonęła w godzinę. Dlaczego? Czy to znak od Boga? Kara? Ostrzeżenie? Złośliwość? I co może znaczyć taki znak? Czy w ogóle ma jakieś znaczenie? Czy w ogóle powinniśmy szukać znaków czasu? A jeżeli tak, to po co?
pobierz 55.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek