Odwyk

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Odwyk zaczął się jako podcast, ale wyewoluował w coś, co można by nazwać centrum gadania o Biblii. Tak, nie "rozmawiania", tylko właśnie "gadania" - tak po ludzku i normalnie. Tu można posłuchać o Bogu w sposób pozakościelny i normalny. I można też samemu pogadać. Można tu znaleźć ludzi, z którymi można pogadać i którzy chcą pogadać. Nie ma tu kazań. Nie ma tu jedynie słusznych, niepodważalnych poglądów. Nie mówimy slangiem chrześcijańskim, tylko po polsku. Każdy może tu mieć własne zdanie i wyrażać je - byle to robił z szacunkiem dla innych i podpisywał się pod własnymi poglądami. Odwyk jest pozakościelny. Nie: "antykościelny", ale "poza-kościelny". Nie promuję żadnego kościoła, ani żadnego nie zwalczam - kościoły mnie po prostu nie interesują. Jezus przyszedł do ludzi, a nie do kościołów. W niebie będą ludzie, a nie kościoły. Tak samo w piekle. Wielu ludzi uważa, że Bóg=kościół, kościół=Bóg. Dla mnie to dwie oddzielne sprawy i równie dobrze rozumiem kogoś kto kochając Boga kocha swój kościół, jak i kogoś kto Boga kocha, a kościoła nie cierpi.
Data dodania: 2012-04-06 23:35:50
Data aktualizacji: 2019-11-13 22:20:03
Audycji w katalogu: 929
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 7 dni temu
« Martin Lechowicz »
Chcemy być sobą
Dominika opowiada historię z pracy: wszyscy się z kogoś wyśmiewali i ona czuła presję, że też powinna. Jak się przed tym obronić? Jak byś sobą w pracy, w szkole, w domu?
pobierz 64.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
« Martin Lechowicz »
Owce, wilki, węże i gołębie
"Oto ja posyłam was jak owce między wilki" - powiedział Jezus do swoich uczniów. A zaraz potem dodał coś o wężach i gołębiach. O co chodzi w tym całym ZOO? Jeżeli się czujesz wśród ludzi jak owca między wilkami, to ten odcinek może ci się bardzo przydać. Niezależnie od tego czy jesteś chrześcijaninem czy nie.
pobierz 50.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
« Martin Lechowicz »
Jak rozmawiać z pijanym
Rozmawiamy o tym, że świat jest nietrzeźwy. I o tym czy jest sens rozmawiać z pijanym? I kiedy? I jak? Ale zaczynamy od zastanawiania się nad terminologią feministyczną, która robi się coraz popularniejsza.
pobierz 55.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 21 dni temu
« Martin Lechowicz »
Konkurs na najlepszego męża
Nie liczyliśmy na to, że znajdzie się aż tylu nominowanych na najlepszego męża! Zwycięzcą został... Adelbert nominowany przez Różę! Ale posłuchaj za co!
pobierz 46.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
« Martin Lechowicz »
Rozwody i rodzice
W tej audycji rozmawiamy ze ślepym o kolorach, z dziećmi o rozwodach i z małżonkami o rodzicach. Jak sobie poradzić po latach z rozwodem? Okazuje się, że to nie takie proste.
pobierz 75.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
« Martin Lechowicz »
Chory na bide
Odcinek ciekawy o tym czy Bogu wszystko jedno czy stare graty i resztki jedzenia wyrzucamy czy wręcz przeciwnie, bo nie może się zmarnować albo że może się przydać. A przy okazji: czy marnowanie jedzenia to grzech?
pobierz 59.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Jak sobie radzić ze złodziejem
Historie o tym co nam ostatnio ukradli i jak się to skończyło.
pobierz 60.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Dwa szybkie o Żydach
W tej audycji opowiadamy kawały o kościołach, religiach i Biblii. Cała godzina kawałów!
pobierz 53.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Martin Lechowicz »
Nic nie idzie tak jak trzeba
Czy życie lepiej mieć pod kontrolą czy raczej sobie odpuścić i dać się ponieść? A przede wszystkim: jak sobie radzić z irytacją, stresem, strachem i złością, kiedy rzeczy zaczynają się dziać inaczej niż było w planie. Sprawa tak samo trudna dla chrześcijan co dla wszystkich innych. To zwykle duży problem w życiu. Niezależnie od tego co kto myśli o Bogu parę wskazówek z Biblii (i z doświadczenia) może się przydać każdemu.
pobierz 67.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Kup pan żółwia!
O tym jakie dziwne rzeczy ludzie próbują sprzedać na ulicy, ciekawe informacje o żulach oraz o nowym światowym Kościele Ekologii, który powstaje na naszych oczach.
pobierz 63.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Ciemna strona optymizmu
Są, okazuje się, różne wersje optymizmu. Optymizm jako nadzieja, jest na przykład, fajny. Ale są i wersje dużo mniej fajne. To wszystko dowiedzieliśmy się z rozmów ze słuchaczami. Przy okazji: w życiu nie zgadniesz kto w odcinku został Ojcem Optymizmu!
pobierz 58.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Przypowieść o głupich babach
W Biblii jest przypowieść o głupich i mądrych pannach. Jest raczej prosta. Ale jak się pomyśli nad nią trochę dłużej, nie wszystko jest tak oczywiste jak się wydaje. Bo ta przypowieść nie mówi o tym co robić a czego nie robić. Ale raczej o tym w jaki sposób myśleć a w jaki nie. To bardzo aktualna przypowieść na nasze czasy. Przy okazji: to zdanie z kamienia na końcu odcinka znaczy jednak co innego niż mi się wydawało. Chyba się za bardzo zasugerowałem angielskim przy dekodowaniu hiszpańskiego...
pobierz 28.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Za co kochamy internet
Zaczynamy nowy sezon Izby Wytrzeźwień! Będzie dużo o internecie, trochę o World Trade Center, coś o wdzięczności i parę słów o nowym miejscu, z którego nadaję.
pobierz 67.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Co złego jest w pielgrzymkach?
Pielgrzymka kojarzy się w Polsce z chodzeniem do Częstochowy. Ale można przecież pielgrzymować inaczej i w inne miejsca. Tym bardziej, że - mało kto wie - pielgrzymowanie występuje w Biblii. Więc czy jest sens pielgrzymować? Dokąd? Po co? I czy w ogóle warto?
pobierz 35.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Z Arturem przez świat
Kazik z Arturem postanowili przejść piechotą 50km. Jak im się to udało i jakie przemyślenia mieli po drodze, możecie posłuchać w tym odcinku.
pobierz 16.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Opowieści z karetki
Opowieści z karetki, czyli wywiad z ratownikiem medycznym. Usłyszycie o kreatywnych samobójstwach, odciętych częściach ciała i o symbiozie ludzi z robakami. O Bogu też coś będzie, jak to w Odwyku. Odcinek z wakacji, wersja wyłącznie audio. Wszystkie historie są prawdziwe.
pobierz 73.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
« Martin Lechowicz »
Fabian Błaszkiewicz - wywiad z byłym księdzem
Z tego unikalnego wywiadu, a raczej rozmowy, z twórcą programu "Tajemny Plan", dowiecie się między innymi: czy Fabian Błaszkiewicz był chamem, czym się różnił zakon Jezuitów od innych zakonów, czy Fabian klnie, co sądzi o moim porównaniu kościoła do mafii, co jest tematem przewodnim jego życia i dlaczego nie mógł wejść do żadnego kościoła, który znalazł przez internet. Przy okazji mini-relacja z mojej wizyty w Wadowicach. Dowiecie się co ciekawego można kupić w Wadowicach.
pobierz 32.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Gdzie jechać w wakacje?
Ostatni odcinek Izby Wytrzeźwień w tym sezonie. Rozmawiamy o pielgrzymce wakacyjnej (ma swoją stronę: oSzczescieNiepojete.pl), o tym które obrazki kogo obrażają, o tym po co ta cała Izba jest i o tym, że fajnie by było, gdyby więcej osób mogło tego słuchać. Mam nadzieję, że zobaczymy się w wakacje. Jeżeli tylko chcesz się spotkać - daj znać!
pobierz 79.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Bogami jesteście!
Jezus kiedyś w rozmowie zacytował fragment Psalmu, który mówi: "bogami jesteście". Sam Jezus nazwał ludzi bogami. O co mu chodziło? Kim są ci bogowie, o których mówi Biblia? Zapewniam cię, że znasz tych bogów i założę się, że znasz ich wielu. A z tego odcinka dowiesz się nie tylko o tym co Bóg o nich myśli, ale przede wszystkim o tym co możesz z tymi bogami zrobić we własnym życiu. To ostatni odcinek przed wakacjami 2019. W czasie wakacji zapraszam na stronę O Szczęście Niepojęte!
pobierz 47.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
« Martin Lechowicz »
Ślub kontra rodzice
Bierzesz ślub niekościelny, a rodzice naciskają, żeby był kościelny. Co robisz? Ten temat był na końcu, a wcześniej najróżniejsze tematy, w tym o życiu w Hiszpanii, religijnej ekologii i o strachu - na przykładzie bardzo sympatycznej pary podróżników z Irlandii i USA.
pobierz 65.2 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek