Więcej niż zdrowe odżywianie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Tygodniuffki to audycje, które zdobyły największą popularność w ubiegłym tygodniu. Ranking audycji tworzony jest automatycznie na podstawie zainteresowania użytkowników
Opis: Podcast o zdrowym odżywianiu, trybie życia i nie tylko.
Data dodania: 2014-12-02 17:50:08
Data aktualizacji: 2018-11-13 01:25:11
Audycji w katalogu: 177
Stan: Aktywny :-)
opublikowany 15 dni temu
WNZO 088: Biodostępność – jak komponować posiłki?
Prawidłowe łączenie i komponowanie posiłków to jedno z pierwszych wyzwań osób chcących zdrowo się odżywiać. No bo niby dlaczego i jak zrezygnować z tak oczywistych połączeń jak ogórek i pomidor lub herbata z cytryną? Ale, czy aby na pewno trzeba z nich rezygnować? Może wystarczy mała zmiana w sposobie przygotowania posiłku, aby znacząco zwiększyć ilość przyswajalnych składników odżywczych? Aby odpowiedzieć na te i szereg innych pytań związanych z właściwym łączeniem i komponowaniem posiłków, do rozmowy zaprosiłem ekspertkę w tej dziedzinie, dr Annę Fabisiak. Ania na co dzień uczy przyszłych dietetyków m.in. tego, jak łączenie poszczególnych grup pokarmowych wpływa na biodostępność składników Post WNZO 088: Biodostępność – jak komponować posiłki? pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 5.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
WNZO 087: Po co Ci analiza składu ciała?
Czym jest analiza składu ciała? W jaki sposób jej znajomość może Ci pomóc w dbaniu o zdrowie i sylwetkę? Takie badanie jeszcze do niedawna kojarzyło mi się wyłącznie z określeniem, najczęściej procentowym, ilości tkanki tłuszczowej w organizmie... Jak się zaraz przekonasz, analiza składu ciała jest zagadnieniem dużo bardziej złożonym. Stanowi ona świetne narzędzie do precyzyjnego kontrolowania postępów, na przykład w odchudzaniu lub budowaniu tkanki mięśniowej. Jednak, aby takie badanie było wiarygodne trzeba je odpowiednio przeprowadzić. Jak je poprawnie przeprowadzić i jak interpretować uzyskane wyniki? Odpowiedzi na te pytania znalazłem podczas rozmowy z dietetyczką Magdaleną Superson. Zapraszam do wysłuchania rozmowy. Z Post WNZO 087: Po co Ci analiza składu ciała? pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 40.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
WNZO 086: Finanse od kuchni – oszczędne i zdrowe zakupy
Często spotykam się z opiniami, że zdrowe odżywianie w obecnych czasach po prostu jest drogie i niewiele osób na nie stać. Czy aby na pewno? Czy czasem nie jest tak, że takie ogólnikowe stwierdzenie jest świetnym usprawiedliwieniem, świetną wymówką, aby nic ze swoim obecnym stylem życia nie robić, nic nie zmieniać? Oczywiście, jeżeli pójdziemy po linii najmniejszego oporu i swoje kolejne zakupy spożywcze w 100% zrobimy tylko w sklepie ekologicznym, to bez wątpienia wydamy więcej pieniędzy. Ale to nie jest jedyna droga! Oprócz kupowania produktów ECO, jest wiele sposobów, aby zdrowe odżywianie nie rujnowało zawartości Twojego portfela. Aby w dziedzinie Post WNZO 086: Finanse od kuchni – oszczędne i zdrowe zakupy pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 39.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
WNZO 085: Odchudzanie – jakich błędów nie popełniać?
Jakich błędów nie popełniać podczas odchudzania? Nadwaga lub otyłość to nie tylko kwestia estetyki czy też lepszego lub gorszego samopoczucia. Długotrwała i pozostawiona samemu sobie najczęściej prowadzi do zespołu metabolicznego, który stopniowo wyniszcza organizm. Najprościej jest po prostu schudnąć. Jednak jakich błędów nie popełniać podczas odchudzania, aby uzyskać trwały efekt i nie zniszczyć sobie przy tym zdrowia? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Małgosią, która w ciągu 3 lat schudła ponad 30 kg, co stanowiło około 30% jej wyjściowej masy ciała. Aby to osiągnąć testowała różnie diety, nie wszystkie działały i jak sama mówi popełniła w tym czasie chyba wszystkie możliwe Post WNZO 085: Odchudzanie – jakich błędów nie popełniać? pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 36.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
WNZO 084: Jaki jest Twój typ metaboliczny?
Dlaczego nie ma jednej uniwersalnej diety, na której każdy czułby się doskonale? Skąd biorą się predyspozycje do pewnych grup pokarmowych, na których jedni się czują dobrze, a inni wręcz przeciwnie? Jak poznać swój optymalny sposób odżywiania i co dzięki temu można uzyskać? Odpowiedzią na powyższe pytania może być wprowadzenie podziału według typów metabolicznych. Dodatkowo otrzymujemy konkretne wskazówki, jakie pokarmy jadać, aby odżywiać się optymalnie do swoich wrodzonych genetycznych predyspozycji. Czym są typy metaboliczne i jak poznać swój kod do zdrowia? Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Agnieszką Pająk, autorką książki: "Metaboliczne IQ, Twój kod do zdrowia". Miłego i owocnego słuchania! :-) Post WNZO 084: Jaki jest Twój typ metaboliczny? pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 31.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
WNZO 083: Okiem psychologa – czy masz zaburzenia odżywiania?
Czy masz zaburzenia odżywiania? Większość osób na tak postawione pytanie reaguje zdecydowanym zaprzeczeniem, czasem wręcz oburzeniem. Z jednej strony o istnieniu pewnych zaburzeń odżywiania nie zdajemy sobie sprawy, a z drugiej nie dostrzegamy własnych zachowań świadczących o rodzącym się problemie. Aby przybliżyć ten temat, do podcastu zaprosiłem psycholog i psychoterapeutkę Monikę Kotlarek, która w swojej praktyce zajmuje się między innymi właśnie osobami z zaburzeniami odżywiania. Zapraszam do wysłuchania! Z tego odcinka podcastu dowiesz się: Jakie  zaburzenia odżywiania występują najczęściej. Jakie są główne przyczyny zachorowań na zaburzenia odżywiania. Jakie objawy mogą wskazywać na zaburzenie odżywiania. Dlaczego osobom postronnym tak trudno jest w Post WNZO 083: Okiem psychologa – czy masz zaburzenia odżywiania? pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 38.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
WNZO 082: Jak i kiedy stosować Tradycyjną Medycynę Chińską
Tradycyjna medycyna Chińska przychodzi z pomocą zarówno przy przeziębieniu jak również w dużo poważniejszych schorzeniach np. endometrioza. Czym jest Tradycyjna Medycyna Chińska? Jaka jest jej historia i co sprawia, że równolegle z ciągłym rozwojem medycyny akademickiej coraz częściej jest stosowana nawet w krajach zachodnich? Karolina kilka lat temu, rozczarowana podejściem medycyny akademickiej do leczenia zdiagnozowanej u niej endometriozy swoje kroki zwróciła właśnie do Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Na własną rękę zaczęła zgłębiać jej tajniki, aby najpierw pomóc sobie a potem zachęcić inne osoby do wspomagania się naturalnymi, znanymi od tysięcy lat metodami leczenia. Co z tego wynikło? Posłuchaj rozmowy z Karoliną Post WNZO 082: Jak i kiedy stosować Tradycyjną Medycynę Chińską pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 51.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
WNZO: Wyzwanie – w 3 przygotuj się do detoksu!
Zapraszamy Cię serdecznie na 3-dniowe Wyzwanie, które odbędzie się na koniec maja 2018 roku. Podczas tego Wyzwania nauczysz się wyciskać oczyszczające soki, przygotowywać oczyszczające koktajle i na własnej skórze poczujesz jak lekka wegańska dieta wpływa na poziom energii i samopoczucie. ZAPRASZAMY! :-) NIJ TUTAJ, aby zapisać się na Wyzwanie w 3 dni przygotuj się do detoksu Podczas  tych 3 dni: poznasz proces przygotowania do oczyszczania (lekka dieta i nawadnianie), nauczysz się przygotowywać oczyszczające koktajle i soki, poznasz osoby podobne do Ciebie, na własnej skórze poczujesz jak 3-dniowa lekka dieta doda Ci energii i lekkości.   W ramach wyzwania bezpłatnie otrzymasz: Post WNZO: Wyzwanie – w 3 przygotuj się do detoksu! pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 9.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
WNZO 081: Jak nie przesadzić z byciem fit?
Nie mam co do tego najmniejszej wątpliwości! Regularna, umiarkowana aktywność fizyczna połączona ze zdrowym odżywianiem dają szanse, aby długo cieszyć się zdrowiem i witalnością. Jak się do tego zabrać, aby nie popaść w skrajności pogoni za niemożliwym? Jak znaleźć w sobie motywację, aby regularnie ćwiczyć? A gdy już zaczniesz, gdzie znaleźć złoty środek między dbaniem o zdrowie a pogonią za wyimaginowaną idealną figurą? O tym od czego zacząć regularne ćwiczenia fizyczne i jak to robić z głową rozmawiam z Martą Hennig, profesjonalną trenerką i autorką bloga Codziennie Fit. Z tego odcinka podcastu dowiesz się: Jak zacząć reglanie ćwiczyć zaczynając "od Post WNZO 081: Jak nie przesadzić z byciem fit? pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 29.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
WNZO 080: Vege Szamanka – dlaczego nie jestem weganką?
Patrząc na ilość nowo otwieranych sklepów i knajp nie ulega wątpliwości, że weganizm z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Skąd ten fenomen? Czy chodzi o rosnącą świadomość wpływu odżywiana na zdrowie, moralne aspekty zjadania innych istot czy może coś jeszcze innego? O tym dlaczego nie jest weganką opowiada Joasia Rutkowska, autorka bloga Vege Szamanka. Zapraszam do wysłuchania! :-) Z tego odcinka podcastu dowiesz się: Vege Szamanka - kim jestem i czym się zajmuję. W jaki sposób mądrze przechodzić na kuchnię roślinną. Suplementy i regularne badania - jakie i jak często. Tipy i triki bezmięsnego gotowania. Proste w Post WNZO 080: Vege Szamanka – dlaczego nie jestem weganką? pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 25.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
WNZO 079: Co zrobić aby dzieci nie chorowały?
Wyobraź sobie jakby to było, gdyby Twoje dziecko chorowało rzadziej... A jak już przytrafi mu się infekcja aby mogło ją samodzielnie, bez wspierania się antybiotykami pokonać. Jakby to było, gdyby zasady zdrowego stylu życia zwiększały odporność na infekcję nie tylko Twojego dziecka, ale całej Twojej rodziny? Co zrobić, aby nie leczyć ale zapobiegać infekcjom i innym typowym dla wieku dziecięcego chorobom? Właśnie, nie leczyć, ale zapobiegać! Budowanie odporności zaczyna się już w momencie poczęcia (a nawet wcześniej) i trwa przez całe nasze życie. Jeżeli masz małe dziecko lub dopiero planujesz mieć, to już teraz zacznij budować jego przyszłą odporność na choroby. Dodatkowo Post WNZO 079: Co zrobić aby dzieci nie chorowały? pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 42.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
WNZO 078: Dieta antynowotworowa DGD – odbudowa
Pomimo tego, że na badania nad wynalezieniem leku na raka rokrocznie wydawane są olbrzymie sumy pieniędzy, ciągle w kręgach medycyny zachodniej mówi się raczej o wydłużeniu życia, spowolnieniu procesu chorobowego, niż o wyzdrowieniu. Dlaczego tak się dzieje? Czy będąc doświadczonym tą chorobą musimy biernie godzić się na "przedłużenie życia", czy też możemy zrobić COŚ JESZCZE, co może znacząco zwiększyć nasze szanse na długie życie? Medycyna akademicka pomimo swych niezaprzeczalnych zasług w przypadku ciężkich chorób (np. choroby zakaźne albo ostre urazy), ma jeszcze dużo do nadrobienia w zakresie holistycznego podejścia do pacjenta. Chodzi o patrzenie na organizm człowieka jako na system naczyń Post WNZO 078: Dieta antynowotworowa DGD – odbudowa pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 31.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
WNZO 077: SuperFoods – polska super żywność na wyciągnięcie ręki
O superfoodach o ostatnich latach jest coraz głośniej - ich regularne spożywanie może być świetnym uzupełnieniem codziennej diety, wzmacniając odporność i dostarczając odżywczych mikroelementów. Jednak, aby czerpać z tej skarbnicy zdrowia wcale nie trzeba wydawać majątku i szukać przepisów na dopasowywanie do naszej kuchni różnych egzotycznych specjałów. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i przekonać, iż wiele polskich, łatwo dostępnych produktów spożywczych, ma udowodnione naukowo działanie prozdrowotne. Jakie to produkty? Jest ich co najmniej 18, bardzo szczegółowo opisuje je Małgorzata Różańska w swojej książce: „Super żywność, czyli superfoods po polsku”. Nie dość, że znajdziemy tam ich właściwości, to również proste przepisy, jak Post WNZO 077: SuperFoods – polska super żywność na wyciągnięcie ręki pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 29.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
WNZO 077: SuperFoods – polska super żywność na wyciągnięcie ręki
O superfoodach o ostatnich latach jest coraz głośniej - ich regularne spożywanie może być świetnym uzupełnieniem codziennej diety, wzmacniając odporność i dostarczając odżywczych mikroelementów. Jednak, aby czerpać z tej skarbnicy zdrowia wcale nie trzeba wydawać majątku i szukać przepisów na dopasowywanie do naszej kuchni różnych egzotycznych specjałów. Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie i przekonać, iż wiele polskich, łatwo dostępnych produktów spożywczych, ma udowodnione naukowo działanie prozdrowotne. Jakie to produkty? Jest ich co najmniej 18, bardzo szczegółowo opisuje je Małgorzata Różańska w swojej książce: „Super żywność, czyli superfoods po polsku”. Nie dość, że znajdziemy tam ich właściwości, to również proste przepisy, jak Post WNZO 077: SuperFoods – polska super żywność na wyciągnięcie ręki pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 29.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
WNZO 076: Dieta bezglutenowa – komu, dlaczego i jak?
Co na temat diety bezglutenowej ma do powiedzenia osoba od 10 lat zajmująca się promowaniem zdrowego stylu życia? Czy dieta bezglutenowa to tylko nośne hasło czy też faktycznie działająca terapia, która w szczególnych przypadkach sprawdza się przy przewlekłych chorobach i stabilizacji wagi? Komu i w jakich sytuacjach wprowadzenie diety bezglutenowej może pomóc, a kiedy jest to zupełnie bez sensu? I najważniejsze, jak się za to zabrać, aby nie zniechęcić się pierwszymi trudnościami (np. opór rodziny) i odnieść z tego rzeczywistą korzyść. O tym wszystkim rozmawiam z Katarzyną Gurbacką, autorką bardzo popularnego bloga gurbacka.pl i wieloletnią propagatorką zdrowego stylu życia. Zapraszam! Z Post WNZO 076: Dieta bezglutenowa – komu, dlaczego i jak? pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 29.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
WNZO 076: Dieta bezglutenowa – komu, dlaczego i jak?
Co na temat diety bezglutenowej ma do powiedzenia osoba od 10 lat zajmująca się promowaniem zdrowego stylu życia? Czy dieta bezglutenowa to tylko nośne hasło czy też faktycznie działająca terapia, która w szczególnych przypadkach sprawdza się przy przewlekłych chorobach i stabilizacji wagi? Komu i w jakich sytuacjach wprowadzenie diety bezglutenowej może pomóc, a kiedy jest to zupełnie bez sensu? I najważniejsze, jak się za to zabrać, aby nie zniechęcić się pierwszymi trudnościami (np. opór rodziny) i odnieść z tego rzeczywistą korzyść. O tym wszystkim rozmawiam z Katarzyną Gurbacką, autorką bardzo popularnego bloga gurbacka.pl i wieloletnią propagatorką zdrowego stylu życia. Zapraszam! Z Post WNZO 076: Dieta bezglutenowa – komu, dlaczego i jak? pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 29.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
WNZO 075: Okiem psychologa – zdrowe nawyki
Przełom roku to doskonały moment, aby poczynić postanowienia i na przykład wprowadzić zdrowe nawyki. Jednak nawet jak już je przygotujesz, nawet jak zaczniesz realizować, to prędzej czy później może pojawić się zwątpienie i chęć ich porzucenia. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego praktyczna realizacja rzeczy dla nas ważnych bywa tak trudna i jak sobie z tym poradzić? Odpowiedzi na te i podobne pytania próbowałem znaleźć w rozmowie z Moniką Kotlarek, autorką bloga psycholog-pisze.pl. Nie obiecuję, że po przesłuchaniu tego nagrania wszystkie zaplanowane przez Ciebie postanowienia, np. zdrowe nawyki "same się wdrożą", ale jestem pewien, że w naszej rozmowie znajdziesz niejedną inspirację jak Post WNZO 075: Okiem psychologa – zdrowe nawyki pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 25.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
WNZO 075: Okiem psychologa – zdrowe nawyki
Przełom roku to doskonały moment, aby poczynić postanowienia i na przykład wprowadzić zdrowe nawyki. Jednak nawet jak już je przygotujesz, nawet jak zaczniesz realizować, to prędzej czy później może pojawić się zwątpienie i chęć ich porzucenia. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego praktyczna realizacja rzeczy dla nas ważnych bywa tak trudna i jak sobie z tym poradzić? Odpowiedzi na te i podobne pytania próbowałem znaleźć w rozmowie z Moniką Kotlarek, autorką bloga psycholog-pisze.pl. Nie obiecuję, że po przesłuchaniu tego nagrania wszystkie zaplanowane przez Ciebie postanowienia, np. zdrowe nawyki "same się wdrożą", ale jestem pewien, że w naszej rozmowie znajdziesz niejedną inspirację jak Post WNZO 075: Okiem psychologa – zdrowe nawyki pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 25.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
WNZO 074: Dieta antynowotworowa DGD – oczyszczanie
Czy istnieje dieta antynowotworowa? Statystyki są nieubłagane, z roku na rok coraz więcej osób,  zapada na choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie, cukrzycę i…. to, na co zachorować obawiamy się najbardziej – nowotwory. Medycyna akademicka próbuje nam pomóc, jednak klasyczne terapie medycyny zachodniej bez solidnej zmiany stylu życia zazwyczaj, niestety kończą się wznowieniami choroby, tak zwanymi przerzutami. Okazuje się jednak, że są sprawdzone, dostępne dla każdego sposoby, aby pokonać chorobę. Jakie? Gościem dzisiejszego podcastu jest znana już moim słuchaczom dr Grażyna Pająk, bardzo doświadczona dietoterapeutka, autorka diety DGD. Dieta ta już od ponad 20 lat doskonale sprawdza się w przypadkach różnych chorób Post WNZO 074: Dieta antynowotworowa DGD – oczyszczanie pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 45.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
WNZO 074: Dieta antynowotworowa DGD – oczyszczanie
Czy istnieje dieta antynowotworowa? Statystyki są nieubłagane, z roku na rok coraz więcej osób,  zapada na choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie, cukrzycę i…. to, na co zachorować obawiamy się najbardziej – nowotwory. Medycyna akademicka próbuje nam pomóc, jednak klasyczne terapie medycyny zachodniej bez solidnej zmiany stylu życia zazwyczaj, niestety kończą się wznowieniami choroby, tak zwanymi przerzutami. Okazuje się jednak, że są sprawdzone, dostępne dla każdego sposoby, aby pokonać chorobę. Jakie? Gościem dzisiejszego podcastu jest znana już moim słuchaczom dr Grażyna Pająk, bardzo doświadczona dietoterapeutka, autorka diety DGD. Dieta ta już od ponad 20 lat doskonale sprawdza się w przypadkach różnych chorób Post WNZO 074: Dieta antynowotworowa DGD – oczyszczanie pojawił się poraz pierwszy w Więcej Niż Zdrowe Odżywianie .
pobierz 45.2 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze >
>>
miodek