Nie Tylko Design

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Podcast poświęcony projektowaniu graficznemu.
Data dodania: 2015-09-04 00:34:35
Data aktualizacji: 2019-09-20 16:35:10
Audycji w katalogu: 28
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 miesiące temu
028 – Monika Mikowska
Niektórzy projektanci i badacze w momentach zwątpienia, zaczynają myśleć o porzuceniu bezpiecznego etatu (i pracy dla kogoś) i rozpoczęciu budowania własnej agencji projektowo-badawczej. O tym, że jest to trudna droga, opowie moja rozmówczyni – Monika Mikowska, prezeska MobeeDick. Monika w ciągu 7 lat zbudowała od podstaw 3o osobową firmę, która współpracuje bez kompleksów z największymi […] Artykuł 028 – Monika Mikowska pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 65.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
027 – Projektowanie e-commerce
Z Mateuszem Waligórskim o e-commerce przegadałem dziesiątki, jeśli nie setki godzin i online i offline. O wyszukiwarkach, filtrach, bannerach, procesie zamówień, płatnościach i wyzwaniach, jakie mamy projektując i optymlizując duże serwisy e-commerce, wie prawie wszystko :) Dlatego było dla mnie oczywiste, że jeśli chcę w podkaście porozmawiać o e-commerce, Mateusz, pracujący wcześniej m.in. dla RTV […] Artykuł 027 – Mateusz Waligórski pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 89.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
026 – Jak lepiej przygotować się do badań produktu?
Świat projektowania cyfrowego coraz bardziej się profesjonalizuje.  Mimo, że technologia pozwala na coraz szybsze tworzenie produktów i usług, to są one coraz bardziej złożone, skomplikowane i pojawiają się w nowych kanałach i przestrzeni. Podejścia zwinne (Agile, Scrum, Lean, Kanban) pozwalają na coraz coraz lepszą współpracę i komunikację. Równocześnie badania (i ich założenia), które coraz częściej […] Artykuł 026 – Iga Mościchowska pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 28.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
025 – Steve Portigal
W dzisiejszym, krótszym odcinku wideo rozmawiam ze Stevem Portigalem o badaniach. Pytam go, jaki sens mają  badania w 2018 roku, czy badania formatywne są potrzebne w epoce big data i jak technologia wpływa na świat badaczy. Wersja audio: Wersja wideo: Odcinek jest dostępny w Spotify, iTunes, TuneIN i Sticher. Artykuł 025 – Steve Portigal pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 24.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
024 – Adam Gendzwiłł i Bartosz Narzelski
Nie unikająć oczywistego truizmu, głosowanie to jeden z najważniejszych przywilejów, które posiadamy w ustroju demokratycznym. Proces wyborczy, którego głosowanie jest kulminacyjną częścią, zawiera masę wyzwań dla rozwiązania, również dla projektantów. W dzisiejszym odcinku, moimi goścmi są Bartosz Narzelski i dr Adam Gendźwiłł, eksperci współpracujący z Fundacją Batorego. Opowiedzą o swoich niezwykle ciekawych zmaganiach z Państwową […] Artykuł 024 – Adam Gendzwiłł i Bartosz Narzelski pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 96.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
023 – Design Research
Otaczający nas świat jest coraz bardziej skomplikowany. Coraz bardziej złożone problemy, coraz bardziej powiązane między sobą systemy, wymagają coraz bardziej pogłębionych sposobów ich eksploracji, zrozumienia i zaprojektowania. Pomocą tutaj, zwłaszcza w świecie akademickim jest design research, który jest tematem przewodnim dwudziestego trzeciego odcinka podcastu. Gościnią, która będzie objaśniać i opisywać ten termin jest Asia Rutkowska, […] Artykuł 023 – Joanna Rutkowska pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 60.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
022 – Projektowanie gier
Projektowanie gier jest jednym z tych terminów, które powodują szybsze bicie serca cyfrowych projektantów. To obszar, który i mnie interesuje zarówno zawodowo jak i prywatnie. W dwudziestym drugim odcinku, moim gościem jest Jacek Wesołowski, który od kilkunastu lat pracuje w branży gier. Porozmawiam z nim m.in.: czym w ogóle są gry jak się je tworzy […] Artykuł 022 – Jacek Wesołowski pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 106.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
021 – Maciej Saganowski
W dwudziestym pierwszym odcinku rozmawiam z Maćkiem Saganowskim, twórcą trójmieskiego ProductCampa i właścicielem firmy Ultimo. Głównym tematem naszej rozmowy, jest rekrutacja specjalistów UX,. Wspominamy o tym, w jaki sposób skonstruować CV i co powinno znajdować się w portfolio. Dyskutujemy czy i w jaki sposób prezentować swoje projekty w trakcie rozmów z przyszłym pracodawcą. Ta rozmowa jest […] Artykuł 021 – Maciej Saganowski pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 47.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
020 – Prosty język
W okrągłym, dwudziestym odcinku moim gościem jest populator prostego języka, człowiek który wraz ze swoimi współpracownikami upraszcza pisma od ZUS-u, banków i urzędów, promuje język trzech pach – doktor Tomasz Piekot. W naszej rozmowie rozmawiamy m.in. jaki jest cel istnienia Pracowni Prostej Polszczyzny, dominacji „języka papieru”, słowach bufonach i jak upraszczać język w dużych organizacjach. […] Artykuł 020 – Tomasz Piekot pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 101.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
019 — Na czym polega praca product designerów?
Ten odcinek rozpoczął się od maila, którego dostałem od jednego z moich studentów na SWPS. Maciek pytał w nim, jak rozpoczynać pracę nad produktem. Zamiast odpowiadać tylko jednej osobie, postanowiłem z opisanych problemów zrobić odcinek podcastu. Aby zaprezentować jak najszerszą perspektywę, zaprosiłem Maćka Biegańskiego z startupu Booksy i Igora Farafonowa z agencji UX Uxeria. Cała […] Artykuł 019 – Maciej Biegański i Igor Farafonow pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 57.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
018 — Wczesna faza projektowania produktu, narzędzia, ProductCamp
Serdecznie zapraszam do wysłuchania rozmowy z moim dobrym kumplem, Maćkiem Saganowskim, doświadczonym projektantem, twórcą agencji Ultimo (btw. szukają teraz Junior Designera) i organizatorem trójmiejskiego ProductCampa. Sporo dyskutujemy o cyfrowym projektowaniu na tym najwcześniejszym etapie (kiedy nie wiadomo co i jak trzeba zrobić), o narzędziach projektowych i o ukochanym „dziecku” Maćka – ProductCampie, który w tym roku odędzie się 9-10 […] Artykuł 018 – Maciek Saganowski pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 42.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
017 — Zarządzanie produktem w dużej organizacji
W siedemnastym odcinku, moim gościem jest Tomasz Bienias, dyrektor technlogii i rozwoju produktu w portalu Gazeta.pl i autor świetnego bloga, poświęconego rozwijaniu cyfrowych produków. Rozmawiamy o roli product ownera, zarządzaniu produktami w on-linie, metodach zarządzania przez cele i całym mnóstwie innych rzeczy. Długa, pasjonująca, dość specjalistyczna rozmowa, która daje dość głęboki wgląd w sposób działania […] Artykuł 017 – Tomasz Bienias pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 95.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
016 — Konferencja Element Talks
Serdecznie zapraszam do wysłuchania rozmowy z organizatorkami  konferencji dla projektantów Element Talks, Olgą Rafalską i Pauliną Kacprzak. Odcinek jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Notatki do odcinka i jego regulamin konkursu zostaną uzupełnione w ciągu 24h. Artykuł 016 – Element Talks pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 23.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
015 — Projektowanie ubrań
W piętnastym, ostatnim w 2016 roku odcinku gościem jest Anna Jankowska-Wiśnios, projektantka ubrań i współtwórczyni marki Hultaj Polski. W trakcie rozmowy  Ania opowiada między innymi o tym,  jak wygląda proces tworzenia ubrań, o inspiracji w procesie twórczym i czym zajmuje się konstruktor. Zastanawiamy się też czy projektant ubrań jest rzemieślnikiem czy artystą. Dowiemy się jak długo trwa przygotowanie pojedynczego […] Artykuł 015 – Anna Jankowska-Wiśnios pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 59.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
014 – WUD Silesia 2016
Paweł Nowak, jeden z organizatorów WUD Silesia 2016 zaprasza i opowiada o tegorocznej edycji konferencji World Usabilty Day w Katowicach, poświęconej tym razem zrównoważonemu rozwojowi. Odcinek jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Artykuł 014 – WUD Silesia 2016 pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
013 — Edukacja projektantów i badaczy user experience
Aga Szóstek to mój gość w trzynastym odcinku podcastu Nie Tylko design. Rozmawiamy o tym gdzie można studiować projektowanie usług i doświadczeń użytkowników, jakie kompetencje powinny być rozwijane na studiach licencjackich i magisterskich a także o tym czy studia online w kontekście designu mają sens. Podcast jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Notatki Studia w Polsce Studia podyplomowe User Experience Design […] Artykuł 013 – Aga Szóstek pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 66.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
012 — Praca w roli konsultanta user experience
W dwunastym, urodzinowym odcinku, gościem podcastu jest doktor Agnieszka Szóstek, managerka, liderka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce osób zajmujących się wdrażaniem designu w dużych organizacjach, nauczycielka akademicka, mentorka. W pierwszej części rozmowy, dyskutujemy o współczesnej roli konsultantów user experience, czy da się zmienić organizację od zewnątrz, wiarygodności, pokorze, innowacjach, wdrażaniu nowych usług do dużych koroporacji i czy ma to sens. Notatki Polish Information Architecture Summit - pierwsza polska konferencja poświecona user experience Prelekcja Agnieszki na TEDx Warsaw Simple Bank - bardzo prosty, zorientowany na potrzeby użytkownika bank internetowy w USA HiOscar - firma ubezpieczeniowa pozwalająca na bardzo prosty zakup ubezpieczenia zdrowotnego Adaptive Path - jedna z pierwszych agencji zajmujących się w USA user experience, w 2014 roku wykupiona przez bank CapitalOne Stowarzyszenie CHI Polska - organizacja zrzeszająca projektantów i badaczy UX La Wonderlab - jedna z polskich agencji projektowo-badawczych specjalizująca się w obszarze badania i projektowania doświadczeń użytkownika Podcast jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Niniejszy tekst jest zredagowaną wersją rozmowy, zawierającą niewielkie uproszczenia i skróty w stosunku do zapisu dźwiękowego. Tomasz Skórski: Cześć Aga! Agnieszka Szóstek: Cześć! TS: Czy możesz powiedzieć, kim jesteś i czym się zajmujesz? AS: Jestem projektantem interakcji i usług. Pewnie teraz takim bardziej szefem projektantów, niż samym projektantem. Od 16-stu lat siedzę w tym zawodzie. I w tej chwili chyba to, czym najbardziej się zajmuję, to to, że pomagam firmom przekształcić swoje myślenie, takie bardzo biznesowe na myślenie pro klienckie. TS: Z tego, co pamiętam, współpracowałaś z różnymi firmami – i z Googlem i z Philipsem. W Polsce to był chyba między innymi Tatrzański Park Narodowy… AS: To prawda. TS: Play, z którym przez długi czas współpracowałaś… AS: 5 lat. TS: OPI bodajże? AS: No to powiedzmy… TS: To była krótka historia. AS: Tak. Allegro. TS: Allegro. Wieki temu też pamiętam, że CHI Polska zakładaliśmy… AS: O tak, to prawda… TS: …jako organizację, która miała spowodować, że w Polsce będzie lepiej, jeśli chodzi o branżę projektantów i badaczy. Słuchaj, zaczęliśmy od tego, że masz kilkanaście lat doświadczenia w projektowaniu. I to mnie prowadzi do bardzo oczywistego i takiego konkretnego pytania – na ile jest w Polsce rynek, dla specjalistycznych usług eksperckich? AS: Wiesz co, to jest bardzo ciekawe pytanie, bo ma dwie strony. Można o tym myśleć w kontekście osób, które z zewnątrz przychodzą do różnych organizacji, coś tam próbują zmieniać czy też mają firmy zewnętrzne, które coś projektują dla firm. I można o tym myśleć też w kontekście tego, w jaki sposób takie działy powinny rozwijać się w różnych firmach i organizacjach. I teraz tak – świadomość… To znaczy tak… jak przyjechałam do Polski te 6 lat temu i przychodziłam na pierwsze konferencje, wtedy jeszcze Polish Information Architecture Summit, który organizowany był już kupę lat temu  (w 2010 roku) tak naprawdę, i mówiłam o tych wszystkich moich metodach warsztatowych, to wszyscy patrzyli się na mnie jak na wariatkę. I pukali się w czoło, mówiąc – „Aga, o czym Ty opowiadasz?” Minęło 6 lat i wszyscy tak robią. To znaczy, na tyle szybko poszła ta zmiana i na tyle okazało się, że te metody są skuteczne i wartościowe, że bardzo wiele firm zaczęło z nich korzystać.  Zresztą myślę, że La Wonderlab i Pauliny (Makuch i Rzymska) są fantastycznym przykładem na to, one stosują metody warsztatowe właściwie cały czas. z bardzo dobrą skutecznością. To pokazuje, że firmy poczuły, że jest w tym coś ciekawego i coś wartościowego.
pobierz 37.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
011 — Krytyka designu - Jak krytykować mądrze(j)?
Kolejny krótki, luźny odcinek z Igorem Farafonowem. Tym razem rozmawiamy o wyjątkowo drażliwym temacie, czyli  krytyce designu. W jaki sposób krytykować cudze projekty, czy w ogóle to robić, a jeśli tak, to w jaki sposób? Odcinek jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Adresy omawianych serwisów, modeli, heurystyk i kluczowe pytania znajdują się w notatkach do odcinka ;) Notatki: Grupa Usability PL na Facebooku Przykład serwisu smyk.com - użycie kroju Comic Sans Przykład euro.com.pl vs xkom.pl - poszukiwanie laptopa Mikrocele vs cele strategiczne (potrzeby biznesu) Przykład aplikacji TVN Player - jakość aplikacji vs potrzeby biznesu Model behawioralny BJ Fogga (oraz źródłowa publikacja) motywacja prostota realizacji triggery wyzwalające potrzeby Przykład Nasza Klasa - motywacja dla grupy 40+ Czy redesign ma sens? (Nie, zwykle nie) Redesign strony głównej WP - transkrypcja prezentacji Adama Plony z UX Poland 2015 S.M.A.R.T - koncepcja planowania w oparciu o sprecyzowane cele 10 heurystyk Dietera Ramsa i 10 heurystyk Jakoba Nielsena - jak je traktować, interpretować i używać Śmierć audytu usability, Życzenia na 2012 - blog Maćka Lipca Trzy składowe doświadczenia (slajd 9) - prezentacja Igora z UX Camp Europe 2015 Przykład nokaut.pl - budowanie treści vs tworzenie doświadczeń Jak krytykować mądrze? (np. zadając sobie kilka pomocniczych pytań) Jaki jest jest cel tego projektu/designu? (cele strategiczne: np. zarobić więcej pieniędzy, zwiększyć konwersję, poinformować klienta o nowej usłudzie, przekierować go do kanału telefonicznego…] Jakie elementy tego projektu są związane z tym celem projektu? (duże pole wyszukiwarki? duże czerwone przyciski? zdjęcia 360°) Czy te elementy designu spełniają swoje zadanie w realizacji celu? Dlaczego tak / dlaczego nie Typowe błędy przy ocenie designu: Generalizowanie Postrzeganie siebie jako typowego użytkownika Bezrefleksyjne podążanie za trendami Czy krytykować publicznie?  Czym jest konstruktywna krytyka? Dysonans poznawczy Artykuł 011 – Krytyka designu – Jak krytykować mądrze(j)? pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 44.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
010 — Badania usług w Tatrzańskim Parku Narodowym
W dziesiątym  odcinku gościem podcastu jest Joanna Rutkowska (Kwiatkowska), badaczka i design researcherka w Senfino i Play a przy okazji doktorantka na Uniwersytecie w Tallinie. W nieistniejącym wolnym czasie od kilku lat tworzymy z Asią raporty z serii Specjaliści UX w Polsce. Cały odcinek poświęcony jest jednemu case study - badaniu usługi na drodze Morskiego Oka w Tatrzańskim Parku Narodowym. Ciekawy, pełen warsztatowych informacji, a także wniosków i przemyśleń ze zrealizowanego badania. Nasza rozmowa zawiera też podsumowanie dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy (i jak) udało się wdrożyć wnioski z badań. Reasumując - gorąco polecam i zachęcam do słuchania ;) Notatki Trasa do Morskiego Oka - dla lepszego zrozumienia rozmowy książka Hidden in Plain Sight o której wspomina Asia polana Palenica Białczańska projekt "Gotowi w Góry" realizowany przez TPN jako świadomie zaprojektowana usługa (service design) Podcast jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Artykuł 010 – Joanna Rutkowska pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 52.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 lata temu
009 – Iga Mościchowska i Basia Rogoś-Turek
W dziewiątym odcinku gośćmi podcastu są dwie wyjątkowe kobiety w branży UX:  Basia Rogoś-Turek i Iga Mościchowska. Moje rozmówczynie poza prowadzeniem rozległej działalności edukacyjnej, są autorkami pierwszej poważnej książki w języku polskim poświęconej badaniom w branży cyfrowej: Badania jako postawa projektowania User Experience, współzałożycielkami firmy Witflow, organizatorkami wrocławskich Warsztatów UX oraz współtwórczyniami serwisu UXBite. W trakcie rozmowy omawiamy między innymi: książkę Basi i Igi, kwestię edukacji i rozwoju w branży UX, cechy pożądane u projektantów i badaczy, koncepcęi posiadania własnej firmy związanej z projektowaniem i badaniami user experience, rolę kobiet w branży, modne buzzwordy :) brak sensu w dyskusji o trendach. Podcast jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Zapis rozmowy Niniejszy tekst jest zredagowaną wersją rozmowy, zawierającą niewielkie uproszczenia i skróty w stosunku do zapisu dźwiękowego. Tomasz Skórski: Cześć dziewczyny! Czy możecie się przedstawić słuchaczom? Cześć, ja jestem Iga Mościchowska. A ja jestem Basia Rogoś-Turek. TS: Tak, zawsze mam problemy, która część Twojego nazwiska jest pierwsza a która druga, tak szczerze powiedziawszy.  BR-T: Rogoś jest zawsze pierwsze. TS: Ok, bo Twój mąż ma na nazwisko… BR-T: Jest Turkiem. TS: Ok, Nie wiem, czy to jest teraz takie bardzo popularne, bardzo popularna deklaracja… To nigdy nie była bardzo popularna deklaracja. TS: No tak. Spotykamy się po części, żeby porozmawiać o Waszej książce, o absolutnie strasznie długim tytule (Badania jako podstawa projektowania user experience). Czy możecie się przedstawić, mówiąc czym się obecnie zajmujecie? BR-T: Ja obecnie pracuję i rozwijam dział UX w Opera Software. I to jest moja podstawowe zadanie – po pierwsze rozwijać badania jakościowe, po drugie edukować i po trzecie wspomagać w projektowaniu. IM: No a ja obecnie mam przerwę w pracy, ponieważ przygotowuję się drugi raz już do roli matki, więc chwilowo nie projektuję. Ale generalnie jestem projektantem i badaczem. TS: Z tego co kojarzę, ostatnio uczestniczyłaś w programach mentoringowych dla Google w Warszawie. IM: Tak, jestem mentorem Google w Launchpadach, czyli takich wydarzeniach dla start-upów. Wykładam również na dwóch uczelniach: na Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytecie SWPS. W tym roku na SWPS-ie byłam ekspertem w obszarze badań potrzeb. Jestem też trenerem, pomagam start-upom, firmom – wdrażać właśnie UX. TS: Dziewczyny, zacznijmy od książki. Skąd w ogóle pomysł na tę, konkretną książkę? Dlaczego doszłyście do wniosku, że chcecie napisać jakiś sensowny, duży podręcznik akademicki zamiast zbioru felietonów, esejów, wywiadów, swoich przemyśleń stricte związanych z projektowaniem czy z badaniami? Dlaczego poszłyście w tą stronę? IM: To nazwanie tego podręcznikiem akademickim chyba nie do końca oddaje istotę rzeczy, nie taki był też zamysł. Raczej podręcznik owszem, ale bardziej praktyczny. To miało być dla osób zawodowo zajmujących się tą dziedziną bądź też chcących się zająć dziedziną. Jak najbardziej nacisk był położony na praktykę a nie na akademickie rozważania, na przykład nad różnymi teoriami czy znaczeniami terminu UX. Starałyśmy się to zdecydowanie marginalizować. Skąd pomysł? No jest to obszar, na którym się na pewno znamy. I to było jednym z głównych powodów. Po prostu czułyśmy się wystarczająco kompetentne, żeby o tym napisać. Mamy w tym temacie bardzo duże doświadczenie, ale też obie mamy przygotowanie właśnie takie naukowe do prowadzenia badań. Drugim powodem na pewno było również to, że badania są nieodłącznym elementem tworzenia dobrych produktów interaktywnych, czyli projektowania dobrego UX. A jednocześnie rzeczą, o której się najczęściej zapomina, albo którą się najłatwiej pomija.
pobierz 78.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek