Nie Tylko Design

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Podcast poświęcony projektowaniu graficznemu.
Data dodania: 2015-09-04 00:34:35
Data aktualizacji: 2020-09-27 02:25:08
Audycji w katalogu: 30
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 10 miesięcy temu
030 – O nierównych płacach kobiet i mężczyzn
Jedną z najbardziej dyskutowanych tematów, które pojawiły przy okazji premiery naszego Raportu o branży UX i Product Design, była kwestia zarobków kobiet i mężczyzn, a ściślej nierówności i dysproporcji pomiędzy nimi. Temat nie dawał mi spokoju, więc postanowiłem zaprosić do mojego podkastu Kamila Fejfera, analityka rynku pracy, autora książek O [...] Artykuł 030 – O nierównych płacach kobiet i mężczyzn pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 49.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
029 – Prosty język w praktyce
Wraz z rosnącą popularnością prostego języka, pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości, jak upraszczać teksty użytkowne i jak tworzyć treści przyjazne i zrozumiałe. W tym odcinku moją rozmówczynią jak Anna Kwiatkowska, UX writerka, redaktorka, trenerka, przez całe życie zawodowe w związana z tekstami i słowami. Anna, która pracuje w [...] Artykuł 029 – Prosty język w praktyce pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 65.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
028 – Monika Mikowska
Niektórzy projektanci i badacze w momentach zwątpienia, zaczynają myśleć o porzuceniu bezpiecznego etatu (i pracy dla kogoś) i rozpoczęciu budowania własnej agencji projektowo-badawczej. O tym, że jest to trudna droga, opowie moja rozmówczyni – Monika Mikowska, prezeska MobeeDick. Monika w ciągu 7 lat zbudowała od podstaw 3o osobową firmę, która współpracuje bez kompleksów z największymi […] Artykuł 028 – Monika Mikowska pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 65.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
027 – Projektowanie e-commerce
Z Mateuszem Waligórskim o e-commerce przegadałem dziesiątki, jeśli nie setki godzin i online i offline. O wyszukiwarkach, filtrach, bannerach, procesie zamówień, płatnościach i wyzwaniach, jakie mamy projektując i optymlizując duże serwisy e-commerce, wie prawie wszystko :) Dlatego było dla mnie oczywiste, że jeśli chcę w podkaście porozmawiać o e-commerce, Mateusz, pracujący wcześniej m.in. dla RTV […] Artykuł 027 – Mateusz Waligórski pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 89.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
026 – Jak lepiej przygotować się do badań produktu?
Świat projektowania cyfrowego coraz bardziej się profesjonalizuje.  Mimo, że technologia pozwala na coraz szybsze tworzenie produktów i usług, to są one coraz bardziej złożone, skomplikowane i pojawiają się w nowych kanałach i przestrzeni. Podejścia zwinne (Agile, Scrum, Lean, Kanban) pozwalają na coraz coraz lepszą współpracę i komunikację. Równocześnie badania (i ich założenia), które coraz częściej […] Artykuł 026 – Iga Mościchowska pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 28.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
025 – Steve Portigal
W dzisiejszym, krótszym odcinku wideo rozmawiam ze Stevem Portigalem o badaniach. Pytam go, jaki sens mają  badania w 2018 roku, czy badania formatywne są potrzebne w epoce big data i jak technologia wpływa na świat badaczy. Wersja audio: Wersja wideo: Odcinek jest dostępny w Spotify, iTunes, TuneIN i Sticher. Artykuł 025 – Steve Portigal pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 24.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
024 – Adam Gendzwiłł i Bartosz Narzelski
Nie unikająć oczywistego truizmu, głosowanie to jeden z najważniejszych przywilejów, które posiadamy w ustroju demokratycznym. Proces wyborczy, którego głosowanie jest kulminacyjną częścią, zawiera masę wyzwań dla rozwiązania, również dla projektantów. W dzisiejszym odcinku, moimi goścmi są Bartosz Narzelski i dr Adam Gendźwiłł, eksperci współpracujący z Fundacją Batorego. Opowiedzą o swoich niezwykle ciekawych zmaganiach z Państwową […] Artykuł 024 – Adam Gendzwiłł i Bartosz Narzelski pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 96.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
023 – Design Research
Otaczający nas świat jest coraz bardziej skomplikowany. Coraz bardziej złożone problemy, coraz bardziej powiązane między sobą systemy, wymagają coraz bardziej pogłębionych sposobów ich eksploracji, zrozumienia i zaprojektowania. Pomocą tutaj, zwłaszcza w świecie akademickim jest design research, który jest tematem przewodnim dwudziestego trzeciego odcinka podcastu. Gościnią, która będzie objaśniać i opisywać ten termin jest Asia Rutkowska, […] Artykuł 023 – Joanna Rutkowska pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 60.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
022 – Projektowanie gier
Projektowanie gier jest jednym z tych terminów, które powodują szybsze bicie serca cyfrowych projektantów. To obszar, który i mnie interesuje zarówno zawodowo jak i prywatnie. W dwudziestym drugim odcinku, moim gościem jest Jacek Wesołowski, który od kilkunastu lat pracuje w branży gier. Porozmawiam z nim m.in.: czym w ogóle są gry jak się je tworzy […] Artykuł 022 – Jacek Wesołowski pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 106.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
021 – Maciej Saganowski
W dwudziestym pierwszym odcinku rozmawiam z Maćkiem Saganowskim, twórcą trójmieskiego ProductCampa i właścicielem firmy Ultimo. Głównym tematem naszej rozmowy, jest rekrutacja specjalistów UX,. Wspominamy o tym, w jaki sposób skonstruować CV i co powinno znajdować się w portfolio. Dyskutujemy czy i w jaki sposób prezentować swoje projekty w trakcie rozmów z przyszłym pracodawcą. Ta rozmowa jest […] Artykuł 021 – Maciej Saganowski pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 47.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
020 – Prosty język
W okrągłym, dwudziestym odcinku moim gościem jest populator prostego języka, człowiek który wraz ze swoimi współpracownikami upraszcza pisma od ZUS-u, banków i urzędów, promuje język trzech pach – doktor Tomasz Piekot. W naszej rozmowie rozmawiamy m.in. jaki jest cel istnienia Pracowni Prostej Polszczyzny, dominacji „języka papieru”, słowach bufonach i jak upraszczać język w dużych organizacjach. […] Artykuł 020 – Tomasz Piekot pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 101.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
019 — Na czym polega praca product designerów?
Ten odcinek rozpoczął się od maila, którego dostałem od jednego z moich studentów na SWPS. Maciek pytał w nim, jak rozpoczynać pracę nad produktem. Zamiast odpowiadać tylko jednej osobie, postanowiłem z opisanych problemów zrobić odcinek podcastu. Aby zaprezentować jak najszerszą perspektywę, zaprosiłem Maćka Biegańskiego z startupu Booksy i Igora Farafonowa z agencji UX Uxeria. Cała […] Artykuł 019 – Maciej Biegański i Igor Farafonow pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 57.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
018 — Wczesna faza projektowania produktu, narzędzia, ProductCamp
Serdecznie zapraszam do wysłuchania rozmowy z moim dobrym kumplem, Maćkiem Saganowskim, doświadczonym projektantem, twórcą agencji Ultimo (btw. szukają teraz Junior Designera) i organizatorem trójmiejskiego ProductCampa. Sporo dyskutujemy o cyfrowym projektowaniu na tym najwcześniejszym etapie (kiedy nie wiadomo co i jak trzeba zrobić), o narzędziach projektowych i o ukochanym „dziecku” Maćka – ProductCampie, który w tym roku odędzie się 9-10 […] Artykuł 018 – Maciek Saganowski pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 42.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
017 — Zarządzanie produktem w dużej organizacji
W siedemnastym odcinku, moim gościem jest Tomasz Bienias, dyrektor technlogii i rozwoju produktu w portalu Gazeta.pl i autor świetnego bloga, poświęconego rozwijaniu cyfrowych produków. Rozmawiamy o roli product ownera, zarządzaniu produktami w on-linie, metodach zarządzania przez cele i całym mnóstwie innych rzeczy. Długa, pasjonująca, dość specjalistyczna rozmowa, która daje dość głęboki wgląd w sposób działania […] Artykuł 017 – Tomasz Bienias pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 95.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 lata temu
016 — Konferencja Element Talks
Serdecznie zapraszam do wysłuchania rozmowy z organizatorkami  konferencji dla projektantów Element Talks, Olgą Rafalską i Pauliną Kacprzak. Odcinek jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Notatki do odcinka i jego regulamin konkursu zostaną uzupełnione w ciągu 24h. Artykuł 016 – Element Talks pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 23.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 lata temu
015 — Projektowanie ubrań
W piętnastym, ostatnim w 2016 roku odcinku gościem jest Anna Jankowska-Wiśnios, projektantka ubrań i współtwórczyni marki Hultaj Polski. W trakcie rozmowy  Ania opowiada między innymi o tym,  jak wygląda proces tworzenia ubrań, o inspiracji w procesie twórczym i czym zajmuje się konstruktor. Zastanawiamy się też czy projektant ubrań jest rzemieślnikiem czy artystą. Dowiemy się jak długo trwa przygotowanie pojedynczego […] Artykuł 015 – Anna Jankowska-Wiśnios pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 59.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 lata temu
014 – WUD Silesia 2016
Paweł Nowak, jeden z organizatorów WUD Silesia 2016 zaprasza i opowiada o tegorocznej edycji konferencji World Usabilty Day w Katowicach, poświęconej tym razem zrównoważonemu rozwojowi. Odcinek jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Artykuł 014 – WUD Silesia 2016 pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 20.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 lata temu
013 — Edukacja projektantów i badaczy user experience
Aga Szóstek to mój gość w trzynastym odcinku podcastu Nie Tylko design. Rozmawiamy o tym gdzie można studiować projektowanie usług i doświadczeń użytkowników, jakie kompetencje powinny być rozwijane na studiach licencjackich i magisterskich a także o tym czy studia online w kontekście designu mają sens. Podcast jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Notatki Studia w Polsce Studia podyplomowe User Experience Design […] Artykuł 013 – Aga Szóstek pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 66.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 lata temu
012 — Praca w roli konsultanta user experience
W dwunastym, urodzinowym odcinku, gościem podcastu jest doktor Agnieszka Szóstek, managerka, liderka, jedna z najbardziej rozpoznawalnych w Polsce osób zajmujących się wdrażaniem designu w dużych organizacjach, nauczycielka akademicka, mentorka. W pierwszej części rozmowy, dyskutujemy o współczesnej roli konsultantów user experience, czy da się zmienić organizację od zewnątrz, wiarygodności, pokorze, innowacjach, wdrażaniu nowych usług do dużych koroporacji i czy ma to sens. Notatki Polish Information Architecture Summit - pierwsza polska konferencja poświecona user experience Prelekcja Agnieszki na TEDx Warsaw Simple Bank - bardzo prosty, zorientowany na potrzeby użytkownika bank internetowy w USA HiOscar - firma ubezpieczeniowa pozwalająca na bardzo prosty zakup ubezpieczenia zdrowotnego Adaptive Path - jedna z pierwszych agencji zajmujących się w USA user experience, w 2014 roku wykupiona przez bank CapitalOne Stowarzyszenie CHI Polska - organizacja zrzeszająca projektantów i badaczy UX La Wonderlab - jedna z polskich agencji projektowo-badawczych specjalizująca się w obszarze badania i projektowania doświadczeń użytkownika Podcast jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Niniejszy tekst jest zredagowaną wersją rozmowy, zawierającą niewielkie uproszczenia i skróty w stosunku do zapisu dźwiękowego. Tomasz Skórski: Cześć Aga! Agnieszka Szóstek: Cześć! TS: Czy możesz powiedzieć, kim jesteś i czym się zajmujesz? AS: Jestem projektantem interakcji i usług. Pewnie teraz takim bardziej szefem projektantów, niż samym projektantem. Od 16-stu lat siedzę w tym zawodzie. I w tej chwili chyba to, czym najbardziej się zajmuję, to to, że pomagam firmom przekształcić swoje myślenie, takie bardzo biznesowe na myślenie pro klienckie. TS: Z tego, co pamiętam, współpracowałaś z różnymi firmami – i z Googlem i z Philipsem. W Polsce to był chyba między innymi Tatrzański Park Narodowy… AS: To prawda. TS: Play, z którym przez długi czas współpracowałaś… AS: 5 lat. TS: OPI bodajże? AS: No to powiedzmy… TS: To była krótka historia. AS: Tak. Allegro. TS: Allegro. Wieki temu też pamiętam, że CHI Polska zakładaliśmy… AS: O tak, to prawda… TS: …jako organizację, która miała spowodować, że w Polsce będzie lepiej, jeśli chodzi o branżę projektantów i badaczy. Słuchaj, zaczęliśmy od tego, że masz kilkanaście lat doświadczenia w projektowaniu. I to mnie prowadzi do bardzo oczywistego i takiego konkretnego pytania – na ile jest w Polsce rynek, dla specjalistycznych usług eksperckich? AS: Wiesz co, to jest bardzo ciekawe pytanie, bo ma dwie strony. Można o tym myśleć w kontekście osób, które z zewnątrz przychodzą do różnych organizacji, coś tam próbują zmieniać czy też mają firmy zewnętrzne, które coś projektują dla firm. I można o tym myśleć też w kontekście tego, w jaki sposób takie działy powinny rozwijać się w różnych firmach i organizacjach. I teraz tak – świadomość… To znaczy tak… jak przyjechałam do Polski te 6 lat temu i przychodziłam na pierwsze konferencje, wtedy jeszcze Polish Information Architecture Summit, który organizowany był już kupę lat temu  (w 2010 roku) tak naprawdę, i mówiłam o tych wszystkich moich metodach warsztatowych, to wszyscy patrzyli się na mnie jak na wariatkę. I pukali się w czoło, mówiąc – „Aga, o czym Ty opowiadasz?” Minęło 6 lat i wszyscy tak robią. To znaczy, na tyle szybko poszła ta zmiana i na tyle okazało się, że te metody są skuteczne i wartościowe, że bardzo wiele firm zaczęło z nich korzystać.  Zresztą myślę, że La Wonderlab i Pauliny (Makuch i Rzymska) są fantastycznym przykładem na to, one stosują metody warsztatowe właściwie cały czas. z bardzo dobrą skutecznością. To pokazuje, że firmy poczuły, że jest w tym coś ciekawego i coś wartościowego.
pobierz 37.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 lata temu
011 — Krytyka designu - Jak krytykować mądrze(j)?
Kolejny krótki, luźny odcinek z Igorem Farafonowem. Tym razem rozmawiamy o wyjątkowo drażliwym temacie, czyli  krytyce designu. W jaki sposób krytykować cudze projekty, czy w ogóle to robić, a jeśli tak, to w jaki sposób? Odcinek jest dostępny w iTunes, TuneIN i Sticher. Adresy omawianych serwisów, modeli, heurystyk i kluczowe pytania znajdują się w notatkach do odcinka ;) Notatki: Grupa Usability PL na Facebooku Przykład serwisu smyk.com - użycie kroju Comic Sans Przykład euro.com.pl vs xkom.pl - poszukiwanie laptopa Mikrocele vs cele strategiczne (potrzeby biznesu) Przykład aplikacji TVN Player - jakość aplikacji vs potrzeby biznesu Model behawioralny BJ Fogga (oraz źródłowa publikacja) motywacja prostota realizacji triggery wyzwalające potrzeby Przykład Nasza Klasa - motywacja dla grupy 40+ Czy redesign ma sens? (Nie, zwykle nie) Redesign strony głównej WP - transkrypcja prezentacji Adama Plony z UX Poland 2015 S.M.A.R.T - koncepcja planowania w oparciu o sprecyzowane cele 10 heurystyk Dietera Ramsa i 10 heurystyk Jakoba Nielsena - jak je traktować, interpretować i używać Śmierć audytu usability, Życzenia na 2012 - blog Maćka Lipca Trzy składowe doświadczenia (slajd 9) - prezentacja Igora z UX Camp Europe 2015 Przykład nokaut.pl - budowanie treści vs tworzenie doświadczeń Jak krytykować mądrze? (np. zadając sobie kilka pomocniczych pytań) Jaki jest jest cel tego projektu/designu? (cele strategiczne: np. zarobić więcej pieniędzy, zwiększyć konwersję, poinformować klienta o nowej usłudzie, przekierować go do kanału telefonicznego…] Jakie elementy tego projektu są związane z tym celem projektu? (duże pole wyszukiwarki? duże czerwone przyciski? zdjęcia 360°) Czy te elementy designu spełniają swoje zadanie w realizacji celu? Dlaczego tak / dlaczego nie Typowe błędy przy ocenie designu: Generalizowanie Postrzeganie siebie jako typowego użytkownika Bezrefleksyjne podążanie za trendami Czy krytykować publicznie?  Czym jest konstruktywna krytyka? Dysonans poznawczy Artykuł 011 – Krytyka designu – Jak krytykować mądrze(j)? pochodzi z serwisu Podcast: Nie tylko design .
pobierz 44.7 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek