Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Audycje na temat wybranych wystaw czasowych i stałych odbywających się w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.
Data dodania: 2016-04-05 18:30:02
Data aktualizacji: 2020-03-20 09:35:20
Audycji w katalogu: 10
Stan:
Zapomniany przez Boga (archiwalny)
opublikowany 4 lata temu
« Borys Kozielski »
O Państwowym Muzeum Etnograficznym
O historii Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie opowiada Marta Elas
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 lata temu
« Borys Kozielski »
Imaging Korea
Joanna Machudera-Szwankowska opowiada o wystawie "Imaging  Korea - Poza ludźmi, krainą i czasem". Prezentowane na wystawie fotografie są owocem pracy siedmiu uznanych mistrzów fotografii.Przedstawiają różne oblicza Korei: są zarówno rzetelnym zapisem życia w tym kraju, jak i obrazują jego piękno. Prace te są szansą na kontakt z dokumentacyjnym i artystycznym obliczem sztuki fotografii. Jak sugeruje podtytuł – „Poza ludźmi, krainą i czasem” – fotografie przedstawiają złożony obraz tego państwa. Zwiedzający mają okazję spojrzeć w przeszłość Korei, zobaczyć jej dynamiczną teraźniejszość, a także wejrzeć w to, co oferuje przyszłość. Zdjęcia ukazują współczesny kraj oraz Koreę rozumianą jako duchowy dom Koreańczyków. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe .
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 lata temu
« Borys Kozielski »
Biblia Pauperum
Paweł Matwiejczuk opowiada o wystawie "Biblia Pauperum. Sztuka uBogich i wykluczonych. Obraz Boga w sztuce ludowej" Ze strony Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie : Wystawa wykorzystuje najwybitniejsze dzieła z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. Jej narracja traktuje o chłopskiej interpretacji Biblii i ludowym pojmowaniu świata. Osnuta jest wokół biblijnych i apokryficznych wątków historii Zbawienia, obecnych w sztuce ludowej. Zgromadzone dzieła uzmysławiają nam spójność i ponadczasowość prezentowanej wizji rzeczywistości – za ich sprawą odkrywamy własną tożsamość, przeglądamy się w nich jak w lustrze. To koncepcja bliska nam wszystkim, w zdecydowanej większości wywodzącym się ze świata bliskiego społeczności wiejskiej.Sztukę tworzoną przez ludzi wykluczonych, wyalienowanych i uBogich należy postrzegać jako efekt doświadczeń człowieka, jego zmagań z codziennością. Wynika ona z potrzeb autora, przeżywanych radości i smutków, wyraża stosunek do sacrum, otaczającego świata natury i drugiego człowieka. Nie ma większego znaczenia czy patrzymy na dzieło powstałe przed kilkoma dziesięcioleciami, przed stuleciem czy jeszcze starsze. Człowieczy los zamknięty w kawałku drewna, pozostawiony w postaci odcisku na papierze czy wymalowany na tafli szkła przestaje być czymś lokalnym, prowincjonalnym, może niewartym uwagi. „Produkowane” na własny użytek dzieło nagle ujawnia swój ponadczasowy charakter – przyciąga uwagę całego świata i stanowi o uniwersalizmie tej sztuki. W gronie ponad stu prac wybranych na wystawę wyodrębnić możemy trzy zasadnicze elementy: klasyczną twórczość warsztatową anonimowych zazwyczaj autorów, dzieła artystów nieprofesjonalnych z lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku oraz realizacje art brut, które to zjawisko było obiektem osobnej refleksji na niedawno prezentowanej ekspozycji „Szara strefa sztuki – polscy twórcy art brut”.„Biblia Pauperum” jest również wydarzeniem kulturalnym, poprzez które Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie włącza się w ogólnopolskie obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Jest to zarazem forpoczta ekspozycji stałej, która powstanie w przeciągu kilku lat. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe .
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 lat temu
« Borys Kozielski »
Magia i sztuka Bali
Fot. Jordy Meow (licencja CC-BY) Bogna Łakomska z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie zaprasza na wystawę poświęconą magii i sztuce Balijskiej.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 lat temu
« Borys Kozielski »
Szara Strefa Sztuki
Alicja Mironiuk-Nikolska opowiada o wystawie pod tytułem "Szara Strefa Sztuki". Art brut to szara strefa sztuki. Mimo że istnieje poza tym, co widoczne i oficjalne, znacząco wpływa na artystyczne kierunki, mody i tendencje, zaś artystów-akademików stymuluje do poszukiwań i przekraczania estetycznych barier. Wierzymy, że dzięki zgromadzonym na wystawie SZARA STREFA SZTUKI. Polscy twórcy art brut fascynującym dziełom z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby widz będzie mógł porzucić rutynę patrzenia i kulturowe nawyki konwencjonalnej percepcji, a tym samym odbyć podróż po nieznanych zakamarkach wyobraźni oraz mrocznych i tajemniczych ścieżkach emocji. Na wystawie zobaczymy prace 31 twórców art brut, tych najwybitniejszych, jak Maria Wnęk czy Edmund Monsiel, ale i tych mniej znanych, którzy warci są szerszej popularyzacji. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe .
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 lat temu
« Borys Kozielski »
Hanbok
Dzień Wolnej Sztuki w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Magdalena Guziejko opowiada o prezentacji Hanboka, tradycyjnego stroju koreańskiego.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 lat temu
« Borys Kozielski »
Porządek rzeczy
Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. SzackiegoMałgorzata Jaszczot opowiada o przestrzeni wystawy stałej i prezentowanych podczas Dnia Wolnej Sztuki 2016 łapciach. Wystawa „Porządek rzeczy. Magazyn Piotra B. Szackiego” prezentuje ideę magazynu demonstracyjnego tego wybitnego muzealnika i muzeologa, pracownika Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie w latach 1962-2004.   Po raz pierwszy w dziejach polskiego muzealnictwa udostępniamy szerokiej publiczności magazyn zbiorów, który ze swojej natury stanowi część zakulisową muzeum, ze ściśle określonymi zasadami korzystania z jego zasobów przez muzealników, naukowców i studentów.   Na wystawie w przyjętym porządku magazynowym, według autorskiej klasyfikacji muzealnych obiektów Piotra Szackiego (działów Indexu Rzeczowego od A do Z) prezentowane są: narzędzia związane z pracą na roli, hodowlą, różnymi sposobami pozyskiwania żywności takimi jak zbieractwo, rybołówstwo, pszczelarstwo oraz rękodziełem i rzemiosłami. Najstarsze zabytki pochodzą z połowy XIX wieku, najmłodsze obiekty to wyroby rzemieślnicze lub samodzielnie wykonane narzędzia z lat 70. XX wieku. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe .
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 lat temu
« Borys Kozielski »
Deskorolki
Czemu trzymamy w muzeum rozdeptane buty bez sznurówek i deskorolki bez kółek? Opowiada kurator: Aleksander  ,,Bratek” Robotycki. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe .
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 lat temu
« Borys Kozielski »
Tuaregowie
Dariusz Skonieczko opowiada o wystawie. Wystawa prezentowała obrazy tuareskiego malarza Rissa Ixa, który obok tematów z życia codziennego porusza również kwestie związane z historią, polityką czy ochroną środowiska. Na szczególną uwagę zasługują obrazy przedstawiające modę plemienia jak i projekty strojów autorstwa Rissa Ixa. Jego twórczość zostanie zilustrowana kolekcją Adama Rybińskiego, który jest znawcą błękitnych ludzi Sahary, jak mówi się o Tuaregach. W jego zbiorach można podziwiać m.in. broń i biżuterię uprząż konną i wielbłądzią. Ponadto interesującym komentarzem będą zdjęcia autorstwa Adama Rybińskiego, które wykonał przez pięćdziesiąt lat badań na Saharze. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe .
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 lat temu
« Borys Kozielski »
Marek Leszczyński. Malarstwo
Wystawa malarstwa Marka Leszczyńskiego, o której opowiada Dominika Leszczyńska. Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe .
pobierz odcinki RSS iTunes www
miodek