Dekompresor: Kino

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Dekompresor: Kino to zawsze aktualne, zawsze dokładne relacje ze świata kina.
Data dodania: 2016-04-17 11:58:40
Data aktualizacji: 2018-11-26 01:10:04
Audycji w katalogu: 32
Stan:
Zapomniany przez Boga (archiwalny)
opublikowany 5 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Zachwiana wiara w człowieka
Wiadomo, od jutra wszyscy będą mówić o nowym Bondzie. Czy najlepszy, czy przerósł poprzednika i jak (prawdopodobnie po raz ostatni) sprawdził się Daniel Craig. Zanim nastąpi hegemonia Agenta Jej Królewskiej Mości, proponujemy Wam trzy niezbędne do nadrobienia filmy, wiele mówiące o kondycji człowieka i poruszające bardzo aktualne problemy (pedofilia w Kościele, doping w sporcie, wojna na świecie).
pobierz 41.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Między festiwalami
Jesień przyniosła w kinach prawdziwy wysyp filmowego dobra. Jeśli dodamy do tego festiwale i kolejny sezon seriali, robi się tłoczno. Tuż po festiwalach w Gdyni i Toronto, postaramy się rozbroić ten celuloidowy ładunek, zwracając przy okazji uwagę na co najmniej dwie ważne premiery ostatnich tygodni. “Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza i “45 lat” rozgrywają się w skrajnie różnych środowiskach i opowiadają o całkowicie różnych wydarzeniach (prawdziwych i fikcyjnych), ale wspólne są im emocje, jakie wokół siebie skupiają.
pobierz 54.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Zbrodnia i kara i światło
Koniec lata przyniósł nam premiery dwóch reżyserskich ikon X muzy - Anglika Mike’a Leigh i Amerykanina Woody’ego Allena. Sprawdzimy w jakiej są formie i czy tematy (skrajnie różne), które podejmują mówią coś aktualnego o świecie i ludzkiej kondycji. W Drugim Obiegu z kolei kolejny raz drapiemy się po głowach jakim cudem świetny film na ważny temat ominął nasze ekrany. Tym razem to “Kalwaria” Johna Michaela McDonagha, która porusza problem pedofilii w Kościele Katolickim, ale nie w tonie publicystycznym dla pustej kontrowersji, a dogłębnie, wchodząc w tematy winy, kary i odkupienia. Wyjątkowe kino, którego pomięcie w dystrybucyjnych planach jest autentycznie dojmujący.
pobierz 38.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Daleko od nieba
Wiemy. Jedyną refleksją w ciągu ostatnich kilkunastu dni są wyrzuty sumienia z powodu złorzeczenia na minioną zimę. My też tak mamy. Proponujemy jednak rozwiązanie obydwu kwestii wizytami w kinie - w pakiecie dostaniecie niską temperaturę (klimatyzacja!) i szerszy horyzont do ćwiczenia mózgu. A jakby tego było mało, zadajemy kłam teorii, że kalendarzowe wakacje to dla kinomanów sezon ogórkowy. Na ekranach możecie przecież oglądać najnowszy film Tommy’ego Lee Jonesa (obecny w główny konkursie Cannes 2014), “Eskortę” oraz wyczekiwany na całym świecie film dokumentalny o Amy Winehouse (“Amy” Asifa Kapadii) - obydwa warte dyskusji. Natomiast późnym wieczorem bądź nocą, polecamy skorzystać z odtwarzacza Blu-ray lub DVD, by zapoznać się z “Rokiem przemocy” J.C. Chandora, który promujemy w Drugim Obiegu.
pobierz 60.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
W krainie emocji
Jeśli coś ma nas, widzów, do filmu przyciągnąć albo od niego odrzucić to z pewnością będzie to mieszanka emocji, jakie odczuwamy podczas projekcji. Nie ma nic gorszego niż obojętność – nie tylko w kinie. Twórcy X muzy doskonale o tym wiedzą i za punkt wyjścia biorą temat ważki socjologicznie lub psychologicznie, po czym tak dobierają matrycę formy, by nikt nie kwitował ich dzieła wzruszeniem ramion. Takie kino podejmiemy w tym odcinku - skupione na reakcji, szukające niebanalnych środków wyrazu, często konceptualne. No i pytamy czy oryginalność treści można zastąpić oryginalnością formy.
pobierz 45.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Wysokie napięcie
W pierwszym prawdziwie wakacyjnym odcinku podpowiemy i poradzimy, co warto zobaczyć, by nie żałować chwil spędzonych w kinie zamiast na plaży. Mad Max: Na drodze gniewu, Marsylski łącznik, Citizenfour. Stawiamy na różnorodność - na cel wzięliśmy filmy głośne i szeroko komentowane.
pobierz 46.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Wolność i wyzwolenie (Wiosna Filmów, Docs Against Gravity)
Klamrą kolejnego, dekompresorowego spotkania będą festiwale: miniona Wiosna Filmów i rozpoczynający się już 8 maja Docs Against Gravity Film Festiwal. Do tego słów kilka o trwającym jeszcze do końca tygodnia krakowskim Off Camera szczycącym się znakomitym doborem repertuaru niezależnego, jak również niezwykłym talentem do zapraszania gwiazd pierwszej wielkości - w tym roku gośćmi są między innymi Stellan Skarsgard, Claudia Cardinale, Gabriel Byrne i Wentworth Miller! Powiedzieć, że są to wydarzenia wyjątkowe to nic nie powiedzieć! Dlatego z angielszczyzny zaciągamy słowo ekstraordynaryjne - taka dezynwoltura! Poza tym dwa filmy z przeciwnych biegunów: oscarowa “Selma” Avy DuVernay o walce Martina Luthera Kinga o prawa wyborcze czarnoskórych i “Jak całkowicie zniknąć” niepokornego buntownika polskiego kina, Przemysława Wojcieszka. Będzie się działo!
pobierz 58.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Ex_Machina, Violet, Disco Polo, Złota klatka
Przed nadchodzącymi Świętami dystrybutorzy filmowi postanowili wprowadzić do kin jak najwięcej premier, stąd Magda i Sebastian stanęli przed nie lada wyzwaniem, by wyłowić najciekawsze propozycje. Kluczem selekcji była odmienność.
pobierz 57.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Seks i śmierć - dwa bieguny życia
Seks i śmierć to najbardziej wyeksploatowane i jednocześnie najbardziej przyciągające w kinie tematy. Odtwarzane wciąż na nowo, wpisywane w nowe konteksty stanowią integralną część życia filmowych postaci, odbicia nas samych. Nierozerwalne związki Erosa i Tanatosa będą głównym, choć nie jedynym, tematem odcinka.
pobierz 63.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Rodzina, ach rodzina!
W kolejnym odcinku DEKOMPRESORA/KINO Magda i Sebastian zabierają się za analizę czterech jak zawsze zupełnie różnych filmów. Klimaty będą zmieniały się sinusoidalnie - od werystycznego kina braci Dardenne przez tajne brytyjskie służby, dramat we francuskich Alpach, aż po opresyjne role państwa i religii w Izraelu.
pobierz 43.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Sezon nagród - Berlin i Oscary
Sezon nagród filmowych wchodzi w decydującą fazę, której zwieńczeniem będą Oscary. W najbliższym odcinku postaramy się w pigułce ocenić faworytów gali oraz szanse “Idy” w kontekście nominacji za zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny. Tymczasem w sobotę zakończył się międzynarodowy festiwal filmowy w Berlinie, gdzie Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię wyróżniona została Małgorzata Szumowska. O samym filmie Szumowskiej (“Body/Ciało”), jak i pozostałych pozycjach konkursowych opowie Magda, która była na miejscu! Ponadto, w poprzek do ekspansji “Pięćdziesięciu twarzy Greya”, chcemy wyróżnić skromny i bardzo oryginalny film Grzegorza Jaroszuka “Kebab i Horoskop”.
pobierz 50.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
„Whiplash”, „Foxcatcher”, „Dzikie historie”, „Gra tajemnic”, „Czarny węgiel, kruchy lód”
W Nowy Rok wchodzimy z przytupem – starannie wyselekcjonowane przez Magdę i Sebastiana pozycje sprawią, że z kina wyjdziecie zafascynowani, zaciekawieni i zainspirowani, gotowi do działania i z pewnością pod ogromnym wrażeniem. Sezon Oscarowy w Ameryce zapoczątkował wysyp świetnych premier w Polsce, a więc niezwykle trudno było wybrać tylko trzy tytuły. Dlatego Dekompresor/KINO przyspiesza, w ekspresowym tempie prezentując to, czego przegapić w nadchodzącym miesiącu wręcz nie wolno.
pobierz 50.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Podsumowanie filmowego roku 2014
Skruszeni ponad miesięczną absencją Sebastian i Magda wracają w kinowym Dekompresorze z celuloidowym podsumowaniem minionego, 2014 roku. Skondensowaliśmy dla Was 10 najlepszych filmów jakie pojawiły się na polskich ekranach w ostatnich 12 miesiącach oraz 6 filmów, które niestety do kinowej dystrybucji się nie załapały, choć naszym zdaniem powinny! Do zobaczenia o 21 i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)
pobierz 72.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Festiwale i ich zwycięzcy
Po festiwalowych zawirowaniach wracamy do Waszych domów. W najnowszym odcinku opowiemy Was co się działo w Gdyni, Warszawie i Wrocławiu, przez które przetaczały się rzesze kinomanów, spragnionych celuloidu. Trzymając się tematu wojaży, skupimy się na tryumfatorach dwóch, najbardziej znanych festiwali - rodzimej Gdyni (“Bogowie” Łukasza Palkowskiego) i międzynarodowego właściwie Cannes (“Zimowy sen” Nuri Bilge Ceylana).
pobierz 68.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Bardzo poszukiwany człowiek, Wróg, Otchłań. Opowieść o życiu i śmierci
Na początek rozmawiamy o ostatnim projekcie zmarłego niedawno Philipa Seymoura Hoffmana, “Bardzo poszukiwanym człowieku”. Denis Villeneuve po zaledwie dzisięciu miesiącach od polskiej premiery “Labiryntu” proponuje nam kolejną produkcję. “Wróg” jest ekranizacją powieści Jose Saramago, “Podwojenie”. Patrzyliśmy, analizowaliśmy i doszliśmy do wniosku, że w “Drugim obiegu” nie wydobyliśmy jeszcze żadnego filmu dokumentalnego. Czas naprawić ten błąd, dlatego w tym odcinku przybliżymy Wam dzieło twórcy, którego przedstawiać nie trzeba. “Otchłań. Opowieść o życiu i śmierci” to zapis rozmów Wernera Herzoga z osadzonymi w celach śmierci.
pobierz 48.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Do kina w trampkach!
W warszawskim kinie Iluzjon rozmawiamy z Rzecznikiem prasowym festiwalu Kino w trampkach [1], Marcinem Radomskim [2], który przybliży Wam idee i charakter tego wydarzenia.
pobierz 8.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Martin Miehe-Renard, reżyser filmu „Misja: Gwiazda”
Po pierwsze: pokazać dzieciom prawdziwe życie - z duńskim reżyserem Martinem Miehe - Renardem rozmawiamy o jego filmie "Misja Gwiazda", który otwiera drugą edycję festiwalu Kino w Trampkach.
pobierz 21.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
W kosmosie, w głębinach i prosto z krtani
Przed sierpniowymi upałami schroniliśmy się w kawiarni Nero, by w zaciszu, chłodzie i oparach kawy, połączyć ogień z wodą. Blockbuster “Strażnicy galaktyki” spotkał się z legendarnym “Wielkim błękitem” Luca Bessona, a we wszystko wmieszała się niezależna komedia o hermetycznym środowisku lektorów zwiastunów filmowych. Koktajl w sam raz na lato!
pobierz 33.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Ewolucja planety małp, Więzy krwi Olbrzym samolub
Kto chce schronić się przed letnim upałem (lub burzą, będącej ich następstwem) w kinie, ten winien wiedzieć, który seans wybrać, by nie spaść z deszczu (żaru) pod rynnę. Tymczasem przełom lipca i sierpnia to wysyp festiwali, blockbusterów i nadrabiania filmowych zaległości. My proponujemy Was miks tego wszystkiego w lekkiej i przystępnej formie. Startujemy o 21, zawsze w hołdzie dla X muzy!
pobierz 44.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Autentyzm na ekranie
W trzynastym odcinku Dekompresora /Kino zmierzymy się z zagadnieniem autentyzmu przekazywanego nam przez twórców filmowych, niezależnie od konwencji. Weźmiemy więc na warsztat dwie komedie z naleciałościami dramatu ("Frank" Abrahamsona i "Zacznijmy od nowa" Carneya) oraz dramat inspirowany tragicznymi wydarzeniami ("Fruitvale Station" Cooglera). Będzie pasjonująco!
pobierz 52.0 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek