Dekompresor: Prawo

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Dekompresor: Prawo pomoże Ci odnaleźć drogę w gąszczu przepisów i regulacji.
Data dodania: 2016-04-17 12:00:36
Data aktualizacji: 2018-11-26 01:10:04
Audycji w katalogu: 22
Stan:
Zapomniany przez Boga (archiwalny)
opublikowany 5 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Czas Społecznej Demokracji
Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z doktorem prawa Markiem Wochem na temat demokracji społecznej, jej potencjału w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i społeczeństwa uczestniczącego. Podyskutujemy o zasadach i uwarunkowaniach prawnych funkcjonowania służby zdrowia w Polsce. Przyjrzymy się wybranym elementom prawa medycznego i porównamy je do rozwiązań obowiązujących w innych krajach. Porozmawiamy o tym jak różne ugrupowania polityczne rządzące w Polsce kształtowały przepisy prawne dotyczące służby zdrowia. Poruszymy też szerzej kwestię wpływu jaki na tworzenie prawa ma filozofia prawa i orientacja polityczna ugrupowania rządowego. Odniesiemy się do związku między braniem udziału w wyborach a urządzaniem państwa przez zwycięskie ugrupowanie na wybranych przykładach historycznych.
pobierz 113.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Gang Szpicbródki
Zapraszamy Was na opowieść o przedwojennych skokach na banki, palnikach acetylenowych, zeznaniach przed sądem, tunelach kopanych do skarbca przez wykwalifikowanych górników. O kodeksie honorowym i zorganizowanej przestępczości.
pobierz 45.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Wypadek i co dalej?
Zapraszamy do odcinka, w którym rozmawiamy z naszym gościem Panem Marcinem Zontkiem, Dyrektorem Generalnym Europejskiego Centrum Odszkodowań. Nasz gość opowiada o tym jak możemy dochodzić odszkodowań od towarzystw ubezpieczeniowych. Jest to tym bardziej istotne, że ubezpieczyciele starają się nie wypłacić poszkodowanym należnego im odszkodowania. A o tym ile towarzystwa oszczędzają na naszej niewiedzy dowiecie się z naszej rozmowy.
pobierz 40.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Co się dzieje po skazaniu na więzienie, czyli świat zza krat
Ostatnią informacją jaką otrzymujemy z mediów odnośnie przestępstwa lub przestępcy jest informacja o jego lub jej skazaniu na wieloletnią karę pozbawienia wolności. Czasami, w przypadku bardzo medialnego przestępcy media poinformują o opuszczeniu przez niego więzienia po odbyciu kary. A co się dzieje po skazaniu? Czy skazany trafia od razu do więzienia? Czy ląduje od razu w jednej celi z grypsującymi, zatwardziałymi kryminalistami? O tym i paru innych rzeczach w tym odcinku Dekompresora /PRAWO.
pobierz 62.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Ochrona własności intelektualnej
Z Panią Agnieszką Banrowską z Fundacji Centrum Innowacji FIRE rozmawiamy o ochronie własności intelektualnej. W Wikipedii możemy przeczytać: "Własność intelektualna – zbiorcze określenie grupy monopoli prawnych, obejmujące niektóre dobra niematerialne (prawo autorskie) oraz niektóre własności przemysłowe (patenty oraz znaki towarowe)." Postaramy się w sposób ciekawy i zrozumiały opowiedzieć o ochronie własności intelektualnej.
pobierz 58.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Z bronią przez miasto czyli gry miejskie
Zapraszamy do pierwszego po przerwie świątecznej odcinka Dekompresora Prawo, w którym zajmiemy się próbą udzielenia odpowiedzi na pytania: Czy można biegać z bronią palną po mieście? Co to jest broń palna? Kto może ją otrzymać? Czy kusza to również broń palna? Jakie nietypowe narzędzia są traktowane jako broń palna? Czy Policja może przeszukiwać nasz bagaż bez powodu? Kto oprócz policji może biegać z bronią "palną" po mieście? Porozmawiamy z zaproszonym gościem o mało znanej formie wykorzystania przestrzeni miejskiej jako placu zabaw.
pobierz 56.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Ochrona konsumenta
Ochrona konsumentów - jest przewidziana w nowym prawie wchodzącym w życie w dniu 25 grudnia 2014 r. Będziemy mówić o tym jak dokonywać zakupów w internecie lub przez telefon. Odpowiemy na pytania o granice odpowiedzialności sprzedających za rzeczy sprzedane konsumentowi. Powiemy też jakie obowiązki będą spoczywać na właścicielach sklepów internetowych w zakresie prowadzenia strony internetowej oraz procedury zawierania transakcji kupna-sprzedaży.
pobierz 82.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Oto ja, konsument
Rozpoczynamy cykl poświęcony wchodzącej w życie 25 grudnia ustawie o ochronie praw konsumentów. Skupimy się na poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: Kim jest konsument? Jaką rolę pełni w gospodarce? W jaki sposób podejmuje decyzje zakupowe? Kto go chroni przed nadużyciami? Kiedy konsument może być szczęśliwy? Co to jest konsumpcjonizm? Co to jest finansjalizacja? Jakie wymiary ma zjawisko konsumpcji? Czy jesteśmy świadomymi konsumentami? Co konsument ma wspólnego z epidemiologią? Podamy też kilka przykładów działań sprzedawców, które stają się ostatnio powszechne, a nazywane są miękkimi oszustwami.
pobierz 69.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Dzień Niepodległości
Jak wyglądało prawo u zarania II Rzeczypospolitej. Pokażemy Wam pierwszą ustawę odrodzonego Państwa Polskiego oraz omówimy wyzwania przed jakimi stanął prawodawca polski w tamtym okresie. Wskażemy jakie problemy wynikały z konieczności unifikacji trzech różnych systemów prawnych państw zaborczych. Odniesiemy się też do ostatnich wyborów oraz rozwiejemy kilka mitów związanych z różnymi systemami wyborczymi czy systemami głosowania. Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania kolejnego odcinka DEKOMPRESOR /PRAWO.
pobierz 71.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Prawo i Państwo
Zapraszamy na dzisiejszy odcinek w kanale PRAWO, poświęconemu roli prawa w budowaniu państwa, w tym przypadku państwa dobrobytu. Pokażemy jak zmiany w prawie przekładają się na wzrost zamożności. Podamy przykłady kilku państw, które efektownie wykorzystały swoją szansę. Powiemy też dlaczego Polska jest skazana na porażkę w budowaniu dobrobytu i gospodarki opartej na innowacjach. Oprócz tego będzie również porcja wiadomości z ostatnich dwóch tygodni.
pobierz 86.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Prawo jazdy
Zapraszamy do dwunastego odcinka DEKOMPRESOR /PRAWO, którego treścią będzie dokończenie tematów zapoczątkowanych w odcinku "Frajerzy" oraz omówienie odmienności w zakresie prawa o ruchu drogowym w Polsce i Wielkiej Brytanii. Przyjrzymy się też szerzej różnym ciekawostkom związanym z poruszaniem się po drogach w różnych częściach świata. Będą również aktualności z prawa oraz odpowiedzi na pytania naszych widzów.
pobierz 85.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Frajerzy
Zapraszamy do obejrzenia odcinka Dekompresor Prawo, który będzie poświęcony tytułowym frajerom, czyli ludziom, którzy wolą odpuścić sobie walkę i przegrać wygraną sprawę, zamiast walczyć i wziąć w ten sposób odpowiedzialność za swoje życie. Pokażemy w jak wielu sytuacjach godzimy się na wykorzystanie nas przez innych i jak duże straty ponosimy z tego tytułu. Postaramy się wytłumaczyć jak znajomość prawa pomaga, a niechęć do jego poznawania pozbawia nas należnych nam praw i powoduje nasze wymierne straty finansowe.
pobierz 93.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 lat temu
« DEKOMPRESOR »
SĄDOKRACJA
Zapraszamy na odcinek Dekompresora Prawo, którego tematem będzie przedstawienie drugiej strony medalu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Pokażemy dlaczego proste sprawy sądowe potrafią trwać latami i co jest tego przyczyną. Przybliżymy również inne, często absurdalne aspekty pracy polskich sądów.
pobierz 90.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Koszmar bieżącego lata
Treścią odcinka będą popularne zdarzenia, które mają często miejsce podczas wakacyjnych wyjazdów zagranicznych. Omówimy w co powinien być wyposażony nasz samochód za granicą, jak reklamować nieudane wakacje, co zrobić gdy stracimy bagaż oraz jak nie przepłacać za granicą za używanie mobilnego internetu.
pobierz 71.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Relikty prawa - jak szkodzą Polsce i społeczeństwu!
Zapraszamy na nowy cykl tematyczny. Będziemy sukcesywnie prezentować instytucje polskiego prawa, które są przestarzałe i nie przystają do nowoczesnego państwa działającego w XXI wieku. Pokażemy też jak relikty te szkodzą Polsce, społeczeństwu i udaremniają wszelkie wysiłki czynione na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego.
pobierz 40.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Konsumenci zrujnują sprzedawców – nowa ustawa o prawach konsumentów.
Zapraszamy na dzisiejszy odcinek Dekompresora o nowej ustawie o prawach konsumenta. Ustawa wejdzie w życie za 6 miesięcy licząc od podpisu Prezydenta RP, co ma nastąpić dosłownie na dniach. Bezpośrednim skutkiem wejścia w życie tej ustawy będzie konieczność zmiany wszystkich regulaminów zamieszczonych na stronach internetowych oraz sposobu zawierania transakcji z konsumentami. Opowiemy o potencjalnych zagrożeniach oraz szansach do wykorzystania wynikających z nowego prawa.
pobierz 64.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Wirtualne zbrodnie - realne kary
Zaczęło się niewinnie, we Wschodnim Świecie internetowej gry Metin2. Tarcza, naszyjnik, buty i hełm zostały skradzione wirtualnej postaci, którą grał 27-latek z Olsztyna. Sprawa trafiła na policję. W tym docinku porozmawiamy o realnych karach za wirtualne zbrodnie. Czyli, jak bardzo bezkarnym może czuć się internauta.
pobierz 59.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Podsumowanie dwóch ostatnich odcinków w kanale prawnym.
Było o retencji danych, było o bazach danych osobowych i o tym czym są dane osobowe. Czas podsumować i usystematyzować informacje. Postaramy się zmieścić w 45 minutach i zebrać dla Was najistotniejsze wątki.
pobierz 68.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Ochrona danych osobowych.
Przepisy obejmujące ochronę danych osobowych są rozrzucone po 82 ustawach, mimo tego za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej (Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych ). Jak się w tym połapać?
pobierz 76.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 lat temu
« DEKOMPRESOR »
Retencja danych, Bazy danych osobowych.
Treścią odcinka jest przede wszystkim retencja danych, pokazana od XIX w. do dnia dzisiejszego. Rozmawiamy o zakresie retencji, obowiązkach zwykłych użytkowników internetu, obowiązkach właścicieli sklepów internetowych i dostawców internetowych oraz telekomunikacyjnych. Opisujemy również patologie związane z dostępem do danych telekomunikacyjnych przez Policję, ABW, CBŚ, CBA czy prokuraturę.
pobierz 63.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek