Radioklinika

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Radioklinika to miejsce, w którym publikujemy nasze wywiady z lekarzami, psychologami, dietetykami i innymi osobami, które w sprawie zdrowia mają do powiedzenia coś ciekawego. To także sposób na podzielenie się wiedzą i zachęcenie innych do współtworzenia z nami czegoś w rodzaju radia o zdrowiu.
Data dodania: 2016-09-04 20:02:19
Data aktualizacji: 2020-09-30 18:20:12
Audycji w katalogu: 303
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 10 godz. temu
Dlaczego opiekunom osób chorych tak trudno prosić o pomoc? Komentarz pielęgniarki długoterminowej
Komentarz Pani Honoraty Kolodziejczyk, pielęgniarki długoterminowej do wyników badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Żywienie medyczne - twoje posiłki w walce z chorobą", realizowanej przez Fundację Nutricia. Jednym z częstych problemów jest właściwe żywienie chorego, które wymaga dużych nakładów czasu oraz odpowiedniego przygotowania. Z badania realizowanego na potrzeby Fundacji Nutricia wynika, że aż 34% opiekunów samodzielnie przygotowuje posiłki dla swoich podopiecznych. Niestety często zdarza się, że pomimo starań nie pokrywają one całego zapotrzebowania na składniki odżywcze. Chorzy nierzadko odmawiają również ich spożywania. To może rodzić jeszcze większą frustrację!
pobierz 3.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 godz. temu
Dlaczego opiekunom osób chorych tak trudno prosić o pomoc? Komentarz psychoonkologa (2)
Dlaczego rezygnujemy z pomocy? Komentarz psychoonkologa, Adriany Sobol. Komentarz do wyników badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Żywienie medyczne - twoje posiłki w walce z chorobą", realizowanej przez Fundację Nutricia.
pobierz 4.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 godz. temu
Dlaczego opiekunom osób chorych tak trudno prosić o pomoc? Komentarz psychoonkologa (1)
"Opiekun osoby przewlekle chorej musi zacząć nazywać swoje potrzeby", tłumaczy psychoonkolog, Adriana Sobol. Komentarz do wyników badania przeprowadzonego w ramach kampanii "Żywienie medyczne - twoje posiłki w walce z chorobą", realizowanej przez Fundację Nutricia.
pobierz 1.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany wczoraj
Osiem tygodnia do zdrowia. Podejmij wyzwanie!
Każda zmiana w życiu wymaga od nas zrobienia śmiałego kroku do przodu, wyjścia poza stare schematy i utarte ścieżki. Osiem tygodni to odpowiedni okres czasu, aby poprawić stan swojego zdrowia, zadbać o kondycję fizyczną, jak również psychiczną. Program “8 tygodni do zdrowia” realizowany w ramach Akademii NFZ to ten pierwszy krok, który warto zrobić dla siebie i rodziny, aby skutecznie budować i dbać o odporność, tak ważną zwłaszcza w obecnej sytuacji epidemiologicznej. O założeniach i celach kompleksowego i bezpłatnego programu profilaktyczno-treningowego rozmawiam z Panią Martą Pawłowską, dyrektorem biura profilaktyki zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
pobierz 22.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 dni temu
Episiotomia, czyli nacięcie krocza podczas porodu. To powinna być rozważna decyzja!
Polska znajduje się w niechlubnej czołówce państw europejskich, w których wykonuje się zbyt dużą ilość zabiegów nacięcia krocza (episiotomii) u kobiet rodzących naturalnie. O tym, kiedy nacięcie krocza jest koniecznością, a kiedy lepiej go unikać, rozmawiam z mgr Joanną Mróz - fizjoterapeutką uroginekologiczną. Artykuł dostępny jest na naszej stronie: [link]
pobierz 25.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Znamiona - profilaktyka, diagnostyka, możliwości leczenia i usuwania zmian skórnych.
Znamiona to zmiany skórne, które należy mieć całe życie pod kontrolą. Nawet te łagodne z upływem czasu mogą przekształcić się w znamiona złośliwe. Warto wiedzieć jakie są możliwości usuwania zmian skórnych i jakie zagrożenia wynikają z doboru niewłaściwej metody leczenia. O tym, jak bezpiecznie usuwać zmiany skórne i niwelować blizny mówi lek. med. Grażyna Jóźwiak-Zimińska, specjalista chirurgii plastycznej i lekarz medycyny estetycznej.
pobierz 70.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Pokonałem koronawirusa!
Dziś rozmowa nietypowa, bo z człowiekiem, który pokonał COVID-19. Marcin Kociński zaraził się koronawirusem na początku pandemii, gdy w całej Polsce zakażonych było zaledwie 19 osób. Co w jego przypadku oznaczał dodatni wynik testu, jak przebiegało zakażenie i leczenie infekcji? Jak poradził sobie nie tylko z samym z COVID-19, ale także z trudami izolacji i pobytu w szpitalu? Zapraszamy do wysłuchania podcastu! Artykuł dostępny na stronie: [link]
pobierz 90.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Dieta roślinna, czyli dlaczego warto być wege?
Wiele osób zmaga się ze stanami zapalnymi jelit i zastanawia się nad wprowadzeniem diety opartej na warzywach. Czy dieta roślinna to dobry wybór, nie tylko w profilaktyce schorzeń układu pokarmowego? Rozmawiamy o tym z Mikołajem Choroszyńskim, psychodietetykiem i wykładowcą akademickim. Jest to zapis transmisji LIVE, która odbyła się na naszej grupie FB: [link]
pobierz 68.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Stwardnienie rozsiane - choroba tysiąca twarzy!
Dlaczego stwardnienie rozsiane (SM) nazywa się chorobą tysiąca twarzy? Każdy przypadek jest inny, jednak coś, co je łączy to depresja i zwątpienie. Jak żyć po diagnozie i jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, będąc chorym na ciężką i przewlekłą chorobę, jaką jest stwardnienie rozsiane? Gościem Radiokliniki jest Pani Dominika Czarnota-Szałkowska, sekretarz generalna Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego. Zapraszamy do wysłuchania podcastu. Artykuł oraz podcast dostępne są także na naszej stronie: [link] Zapraszamy :) Dołącz do nas, zapisz się do Newslettera i bądź na bieżąco.
pobierz 34.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Szpiczak plazmocytowy - rozmowa z pacjentem
Szpiczak plazmocytowy zwykle dotyka osoby starsze, jednak chorują na niego także młodsi pacjenci. To trudna do leczenia nowotworowa choroba nawrotowa, jednak rokowania chorych znacznie poprawia odpowiednie leczenie. Jak wygląda sytuacja z punktu widzenia pacjenta? O tym rozmawiamy z Grzegorzem Rakowieckim, podopiecznym Fundacji CARITA. 62-letni Grzegorz Rakowiecki dowiedział się, że choruje na szpiczaka w 2017r. i wtedy rozpoczął leczenie. Nigdy się nie poddał i nie zrezygnował ze swojej pasji - bo pan Grzegorz jest aktywnym członkiem grudziądzkiego Klubu Turystyki Kolarskiej PTTK „Kalinka”.
pobierz 21.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Szpiczak plazmocytowy i nowe formy leczenia.
Szpiczak plazmocytowy zwykle dotyka osoby starsze, jednak chorują na niego także młodsi pacjenci. To trudna do leczenia nowotworowa choroba nawrotowa, jednak rokowania chorych znacznie poprawia odpowiednie leczenie. O sytuacji pacjentów w Polsce i o nowych terapiach szpiczaka mówi prof. dr hab. Krzysztof Giannopoulos, ekspert z dziedziny hematologii klinicznej i doświadczalnej, kierownik Zakładu Hematoonkologii Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, lekarz kierujący oddziałem hematologicznym Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli.
pobierz 16.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Alkohol i skutki jego nadużywania. Pij odpowiedzialnie!
Alkohol jest znaczącym elementem społecznym, który w naszym kraju wciąż jednoczy wiele ludzi. Czy alkohol może służyć zdrowiu? Alkohol i jego długotrwała konsumpcja. Jak picie wpływa na wydolność psychofizyczną? Pijesz w ciąży? Narażasz swoje dziecko na wady rozwojowe! Picie alkoholu a antybiotykoterapia? Poznaj fakty i mity! Alkohol po wysiłku fizycznym. Lepiej go unikaj! Jak pić z głową i ustrzec się kaca? O tym rozmawiamy z Mateuszem Durbasem, dietetykiem klinicznym z Krakowa.
pobierz 60.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu - skala, leczenie, profilaktyka
Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyka nie tylko kobiety - to także problem mężczyzn po usunięciu prostaty! Z nietrzymaniem moczu zmagają się również coraz młodsze kobiety, które nigdy nie współżyły i nie rodziły. O tym, jak zapobiegać i leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu rozmawiamy z mgr Joanną Mróz, fizjoterapeutką uroginekologiczną. Artykuł znajdziecie na stronie: [link] Partner wpisu: Contractubex® specjalista w leczeniu blizn.
pobierz 37.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Ukąszenia i użądlenia - wakacyjna zmora! Jak się przed nimi chronić?
Wakacje w pełni, a wraz z pierwszymi ciepłymi dniami pojawiły się komary, kleszcze, pszczoły, meszki i inne owady. Większość z nas spędza wakacje w Polsce, dlatego problem ukąszeń i użądleń w tym roku dotyka nas bardziej niż zwykle. Jak się przed nimi chronić i leczyć uciążliwe odczyny skórne? Rozmawiamy o tym z dr Małgorzatą Michalczuk z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców TOLEK.
pobierz 44.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Szczepienia w dobie pandemii - dr Maciej Kubiak wyjaśnia
Szczepienia a koronawirus. Co zmieniło się w związku z pandemią? O tym, jak przebiegają wizyty szczepienne w dobie pandemii rozmawiamy z dr Maciejem Kubiakiem, lekarzem pediatrą z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców ,,Tolek”.
pobierz 31.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Jak się NIE leczyć?
Dzisiejsza rozmowa jest inna niż wszystkie i to z kilku względów. Po pierwsze rozmawiamy w ramach zespołu redakcyjnego - postanowiłyśmy nagrać jedną z rozmów, które odbywamy, bo stwierdziłyśmy, że w sumie są ciekawe :) Po drugie temat zrodził się na skutek doświadczeń, które mamy prowadząc naszą grupę na Facebooku: [link] (zapraszamy, bo mamy tu ciekawie!). Rozmawiam z mgr Martą Koziarską, farmaceutką z bogatym doświadczeniem, w zawodzie od roku 1998. Obecnie współwłaścicielką sklepu zielarsko-medycznego Kociołek Zdrowia w Krakowie. Marta to osoba niezwykle dociekliwa, z poczuciem misji, zwolenniczka szukania przyczyn choroby i medycyny holistycznej. Mówi o sobie "Sherlock Holmes medycyny". Zapraszam do posłuchania, Ewa Michalska redaktor naczelna [link]
pobierz 64.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Poród domowy. Czy jest się czego bać? Jak się przygotować?
Poród domowy w naszym kraju wciąż nie jest powszechną praktyką. To temat tabu, o którym mało się mówi, przez co niewiele kobiet decyduje się na urodzenie dziecka poza szpitalem. Czy warto rodzić we własnym domu i jak się do tego przygotować? O porodzie domowym rozmawiamy z mgr Joanną Mróz, certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną. Artykuł dostępny na naszej stronie: [link]
pobierz 29.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i leczenie.
ŁZS to choroba autoimmunologiczna, która może dotknąć zarówno niemowlęta, jak i osoby dorosłe. Czym jest łojotokowe zapalenie skóry, jakie są jego przyczyny i jak skutecznie je leczyć? Gościem Jarosława Rosińskiego jest dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala MSWiA w Warszawie.
pobierz 38.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Rak kolczystokomórkowy skóry - objawy, diagnostyka i leczenie.
Słońce coraz częściej wygląda zza chmur, co sprzyja dłuższemu przebywaniu na świeżym powietrzu. Niestety podczas pierwszych słonecznych dni równie często zapominamy o właściwej ochronie przed szkodliwymi promieniami UV. Długotrwała ekspozycja na słońce prowadzi do poważnych uszkodzeń komórek naskórka i rozwoju groźnych nowotworów skóry. Czym jest rak kolczystokomórkowy i jak chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym? Rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Piotrem Rutkowskim, kierownikiem Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.
pobierz 37.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Niewydolność serca
Niewydolność serca to schorzenie, którego nie widać, tymczasem według danych Narodowego Funduszu Zdrowia tylko w ubiegłym roku z porady lekarskiej w związku z niewydolnością serca skorzystało niemalże 1,4 mln pacjentów! Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój i jak ustrzec się niewydolności serca? - pytamy prof. Przemysława Mitkowskiego, kierownika Pracowni Elektroterapii z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
pobierz 35.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek