Radioklinika

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Radioklinika to miejsce, w którym publikujemy nasze wywiady z lekarzami, psychologami, dietetykami i innymi osobami, które w sprawie zdrowia mają do powiedzenia coś ciekawego. To także sposób na podzielenie się wiedzą i zachęcenie innych do współtworzenia z nami czegoś w rodzaju radia o zdrowiu.
Data dodania: 2016-09-04 20:02:19
Data aktualizacji: 2019-11-19 08:25:03
Audycji w katalogu: 256
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany ponad miesiąc temu
Alergie pokarmowe u dzieci.
Alergie pokarmowe u dzieci to coraz częstszy problem, który bardzo łatwo pomylić z nietolerancją pokarmową. O tym, jak je odróżnić i jak radzić sobie z uczuleniem na pokarmy wśród najmłodszych, rozmawiamy z dr Małgorzatą Michalczuk, alergolog i pediatrą z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”.
pobierz 58.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
DOBRA RADA - podstawowe badania do orzeczenia sportowego!
EKG to podstawowe badanie, które dziecko powinno mieć przed rozpoczęciem wzmożonej aktywności fizycznej", tłumaczy dr n. med. Aleksandra Piotrowska, lekarz pediatra i orzecznik z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”. [link]
pobierz 3.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Uwaga na meduzy - ostrzega dr Maciej Kubiak
Choroby tropikalne są zmorą turystów podczas podróży i to nie tylko tych dalekich, ale także bliższych wycieczek po Europie. Można ich uniknąć, jeśli w porę zadbamy o profilaktykę i bezpieczeństwo podczas wakacji. O zagrożeniach związanych z podróżowaniem, w tym o meduzach opowiada dr Maciej Kubiak z Przychodni dla dzieci i ich rodziców „TOLEK”, która jest certyfikowanym centrum medycyny podróży.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Medycyna sportowa - co trzeba wiedzieć, zanim dziecko rozpocznie treningi?
Medycyna sportowa to dziedzina wiedzy lekarskiej zajmująca się procesami zachodzącymi w organizmie człowieka na skutek aktywności fizycznej. Do jej głównych celów należy opieka nad osobami aktywnymi ruchowo oraz zawodnikami sportowymi. Zajmuje się także kwalifikacją co uprawiania sportu, która ma wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych, nie tylko zawodowych sportowców, ale także dzieci i nastolatków, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem. O tym, co należy wiedzieć i jakie badania wykonać, zanim dziecko rozpocznie regularne treningi rozmawiamy z dr n. med. Aleksandrą Piotrowską, lekarzem pediatrą i orzecznikiem z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK".
pobierz 58.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Choroby autoimmunologiczne - rodzaje, przyczyny powstawania, profilaktyka.
Choroby autoimmunologiczne to schorzenia, w których dochodzi do nadmiernej aktywacji naszego układu odpornościowego i nadmiernego wytwarzania przeciwciał. W związku z tym te przeciwciała zaczynają niszczyć nasze tkanki i nasze organy wewnętrzne, co doprowadza w konsekwencji do chorób przewlekłych. O chorobach autoimmunologicznych, przyczynach ich powstawania, o roli bariery jelitowej oraz o profilaktyce rozmawiamy z internistą oraz dietetykiem - dr Anną Bochenek-Mularczyk, która zajmuje się już od kilku lat leczeniem schorzeń autoimmunologicznych. [Choroby autoimmunologiczne, wstęp]
pobierz 56.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Trądzik różowaty - jak go rozpoznać i leczyć?
Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy, która dotyka ludzi dojrzałych. O tym jak go skutecznie leczyć rozmawiamy z dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Odczulanie - co warto wiedzieć?
Odczulanie. Co warto wiedzieć? O tym jak rozpoznawać alergie i jak je leczyć mówi dr Małgorzata Michalczuk, alergolog i pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”. Całość audycji oraz artykuł dostępne na stronie: [link]
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Jak rozpoznać i leczyć alergie u dzieci?
Choroby alergiczne należą do najczęstszych chorób cywilizacyjnych, które dotykają nie tylko dorosłych, a także małe dzieci. Uciążliwy kaszel, wodnisty katar i zaczerwienione oczy budzą niepokój rodziców i wątpliwości, czy nawracające dolegliwości to tylko kolejna infekcja czy oznaka rozwijającej się alergii. O tym jak rozpoznać alergię i jak ją leczyć opowiada lek. Małgorzata Michalczuk, lekarz alergolog oraz pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i ich rodziców "TOLEK".
pobierz 50.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Półpasiec - objawy, leczenie, powikłania.
Półpasiec to choroba zakaźna wywoływaną przez wirusa VZV (ang. varicella zoster virus). Najczęściej chorują na niego osoby, które wcześniej przebyły ospę wietrzną, jednak nie zawsze! O tym jak rozpoznać i leczyć półpaśca oraz czym grozi brak odpowiedniego leczenia rozmawiamy z dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Jak prawidłowo zadbać o stopy dziecka?
Stopy dziecka wymagają szczególnej i delikatnej pielęgnacji, warto zadbać o nie już w chwili stawiania przez malucha pierwszych kroków a zaprocentuje to w przyszłości. O tym jak dbać o stopy najmłodszych, na co zwrócić szczególną uwagę i jak dobrać odpowiednie obuwie dla dziecka opowiada podolog Magdalena Noskiewicz-Sieg. Rodzice mają większą świadomość i wiedzę na temat rozwoju najmłodszych, dlatego coraz częściej dzieci stają się pacjentami gabinetów podologicznych.
pobierz 94.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Zaproszenie na IV Dzień Pacjenta "Serce w ruchu" Warszawa-Anin.
W imieniu Organizatorów Zapraszamy na kolejny, IV Dzień Pacjenta „Serce w ruchu”, który odbędzie się w Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie w dniu 07. 09. 2019 r. Pacjenci będą mogli wykonać bezpłatne badania: - EKG, pomiary ciśnienia tętniczego, badania poziomu cukru, cholesterolu i kwasu moczowego, pomiary masy i składu ciała, ocena wieku serca oraz spirometrię. W programie również wykłady ekspertów z Instytutu Kardiologii na temat aktywności fizycznej oraz zasad zdrowego żywienia. Porad udzielać będą kardiolodzy, fizjoterapeuci, dietetycy, psycholodzy i farmaceuci. Organizatorzy przygotowali też warsztaty z zakresu pierwszej pomocy, przygotowywania indywidualnych planów treningowych oraz pokazy różnych form aktywności fizycznej stosowanych u pacjentów kardiologicznych (nordic walking, treningi wytrzymałościowe, oporowe itp.)
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu. Dlaczego warto?
Wiele kobiet boi się dotykać świeżej blizny po cesarskim cięciu. Młodym mamom wydaje się, że zbyt wczesna ingerencja może spowodować rozejście się rany. Czy słusznie? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja rany po cesarskim cięciu, czemu służy mobilizacja blizny i jakie efekty przynosi? Na te i inne pytania odpowiada Joanna Mróz, fizjoterapeutka uroginekologiczna pracująca w Szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie, wieloletni wykładowca Szkoły Rodzenia i członek Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.
pobierz 35.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Kiedy warto udać się do lekarza medycyny podróży?
Dlaczego przed wyjazdem w podróż poza granice Polski warto odwiedzić lekarza, specjalistę medycyny podroży? Na to pytanie odpowiada dr Maciej Kubiak, doświadczony podróżnik i lekarz pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców „TOLEK”.
pobierz 959.9 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Liszaj płaski - przyczyny, objawy i leczenie.
Liszaj płaski to przewlekła, zapalna, lecz niezakaźna choroba skóry. Charakteryzuje się zmianami grudkowymi i świądem, które mogą obejmować także błony śluzowe, owłosioną skórę głowy, a nawet paznokcie. O tym jakie są przyczyny powstawania liszaja płaskiego oraz jak go leczyć rozmawiamy z prof.dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Zabiegi medycyny estetycznej - kto może je wykonywać, by nie szkodzić pacjentowi?
Gabinety medycyny estetycznej oferują wiele możliwości poprawy urody, jednak zabiegi wykonywane przez niewłaściwe osoby mogą mieć przykre konsekwencje! O tym, jakie niebezpieczeństwa niosą zabiegi medycyny estetycznej i dlaczego powinien wykonywać je lekarz rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Ropnie mnogie - rozpoznanie, przebieg i leczenie.
Ropnie mnogie to choroba skóry i tkanki podskórnej objawiające się zmianami ropnymi. Ropnie mnogie pojawiają się wokół mieszków włosowych gruczołów łojowych. Najczęstszym miejscem występowania są pachy, jednak mogą pojawić się także w okolicy sutków i łona, w obszarze krocza, odbytu i szpary pośladkowej, a w zaawansowanym stadium także na szyi i skórze owłosionej głowy. Z powodu nieprawidłowej diagnozy chorzy nie otrzymują fachowej pomocy nawet kilka lat! O tym jakie są przyczyny ich powstawania oraz jak je leczyć rozmawiamy z dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Ciekawostki medyczne Radioklinika.pl - Serce
Fundacja Radioklinika rozpoczyna serię ciekawostek medycznych. Zachęcamy do słuchania. Miło nam będzie, jak polubicie też nasze profile społecznościowe: 1. [link] 2. [link]
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Róża - bakteryjna choroba skóry. Przyczyny, objawy, leczenie.
Róża, choć ma piękną nazwę, jest groźną chorobą zakaźną. Wywołują ją paciorkowce, które przenikają do ludzkiego organizmu na skutek urazów mechanicznych. O tym, czym jest róża, jak ją leczyć i jak minimalizować ryzyko zachorowania opowiedziała dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Audycja wraz z artykułem jest dostępna również na naszej stronie: [link] Nasz profil FB: [link]
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Kurzajki - rozpoznanie, drogi zakażenia, możliwości leczenia.
Kurzajki to niewielkie brodawki pojawiające się na skórze dłoni i stóp. Zwykle nie sprawiają bólu, ale są nieestetyczne, budzą dyskomfort i wprawiają w zakłopotanie. O tym jak leczyć kurzajki oraz o sposobach zapobiegania zarażeniu rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Dzień bez Kamuflażu - zaprasza prof. Irena Walecka.
Zaproszenie na "Dzień bez Kamuflażu". W piątek 23 sierpnia 2019 r. w Warszawie przy Placu Zamkowym, w godz. 11.00 – 17.00 odbędzie się akcja edukacyjna, która ma być również zachętą dla chorych na łuszczycę do „zrzucenia” zbędnej w upalne dni odzieży zakrywającej zmiany łuszczycowe. Organizatorzy przygotowali dla uczestników wiele ciekawych (i bezpłatnych) inicjatyw. - Będzie można porozmawiać z lekarzami z Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA na temat możliwości leczenia łuszczycy, profilaktyki łuszczycowej. - Chętni będą mogli skorzystać z badania dermatoskopem. - W diabetobusie będzie można wykonać badania przesiewowe w kierunku cukrzycy - W namiocie diagnostycznym skorzystacie z badania składu ciała - Dietetyk doradzi właściwą dietę Uczestnicy będą mogli wziąć udział w specjalnym treningu otwartym prowadzonym przez trenera personalnego Kamila Jasińskiego. Akcja została objęta patronatem Prof. Ireny Waleckiej – Konsultant wojewódzkiej ds. dermatologii i wenerologii województwa mazowieckiego. W łuszczycy bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne. Chętni będą mogli porozmawiać z Agnieszką Bartczak – psychologiem. Jako Partner medialny akcji zapraszamy serdecznie.
pobierz 3.6 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek