Radioklinika

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Radioklinika to miejsce, w którym publikujemy nasze wywiady z lekarzami, psychologami, dietetykami i innymi osobami, które w sprawie zdrowia mają do powiedzenia coś ciekawego. To także sposób na podzielenie się wiedzą i zachęcenie innych do współtworzenia z nami czegoś w rodzaju radia o zdrowiu.
Data dodania: 2016-09-04 20:02:19
Data aktualizacji: 2020-01-20 12:00:22
Audycji w katalogu: 261
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 10 dni temu
Świerzb - choroba zakaźna, którą rozpoznają dermatolodzy
Świerzb to choroba zakaźna wywoływana przez małe pasożyty żerujące na ludzkiej skórze. Świerzbowiec żerujący na skórze wydziela toksyny, które podrażniają włókna czuciowe i powodują uporczywy świąd. Intensywny świąd nasila się w nocy oraz po ciepłej kąpieli. Choć mogłoby się zdawać, że to problem dotyczący ludzi niedbających o higienę, to na świerzbowiec może zachorować każdy! O tym, czym jest świerzb, jak go leczyć i jak ustrzec się zakażenia mówi prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz 20.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Wszawica - może jej się nabawić każdy, bez względu na higienę i sposób życia.
Wszawica jest chorobą, o której wiele osób boi się mówić głośno. To choroba pasożytnicza, którą ze względu na obszar występowania można omawiać w kategorii chorób skóry. O tym, jak ustrzec się zarażenia i jak leczyć wszawicę mówi dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 22 dni temu
Zapalenie płuc u dzieci - objawy, właściwa diagnostyka, leczenie.
Zapalenie płuc to choroba, której nie wolno bagatelizować. Najczęściej dotyka małe dzieci i ma znacznie cięższy przebieg niż w przypadku dorosłych. O tym jak rozpoznać, kiedy zgłosić się do lekarza i jak leczyć zapalenie płuc tłumaczy dr Małgorzata Michalczuk, alergolog i pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”.
pobierz 51.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Okiem fizjoterapeuty. Bartek Gajowiec o aikido
Aikido to prawdziwa sztuka (nie tylko walki) i pomoc w pracy fizjoterapeuty. Aikido to japońska sztuka samodoskonalenia i samoobrony, niesie ze sobą mnóstwo danych z zakresu dbania o ciało i szeroko rozumianego ducha. Połączenie tego w całość z wiedzą płynącą z fizjoterapii tworzy specyficzną i niepowtarzalną mieszankę – metodę – jak dbać o siebie, jak myśleć o ciele, które ma nam dobrze służyć.
pobierz 30.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Hipnoporód i inne metody łagodzenia bólu okołoporodowego.
Wiele kobiet boi się porodu i towarzyszącemu mu bólu. Nie wiedzą, że można go skutecznie łagodzić przy wykorzystaniu dostępnych i znanych położnym metod niefarmakologicznych. Jedną z takich metod jest hipnoporód, jeszcze mało popularny w Polsce, za to z powodzeniem wykorzystywany w innych krajach. Opowiada o tym Joanna Mróz, fizjoterapeutka uroginekologiczna pracująca w Szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie, wieloletni wykładowca Szkoły Rodzenia i członek Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.
pobierz 31.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Alergie pokarmowe u dzieci.
Alergie pokarmowe u dzieci to coraz częstszy problem, który bardzo łatwo pomylić z nietolerancją pokarmową. O tym, jak je odróżnić i jak radzić sobie z uczuleniem na pokarmy wśród najmłodszych, rozmawiamy z dr Małgorzatą Michalczuk, alergolog i pediatrą z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”.
pobierz 58.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
DOBRA RADA - podstawowe badania do orzeczenia sportowego!
EKG to podstawowe badanie, które dziecko powinno mieć przed rozpoczęciem wzmożonej aktywności fizycznej", tłumaczy dr n. med. Aleksandra Piotrowska, lekarz pediatra i orzecznik z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”. [link]
pobierz 3.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Uwaga na meduzy - ostrzega dr Maciej Kubiak
Choroby tropikalne są zmorą turystów podczas podróży i to nie tylko tych dalekich, ale także bliższych wycieczek po Europie. Można ich uniknąć, jeśli w porę zadbamy o profilaktykę i bezpieczeństwo podczas wakacji. O zagrożeniach związanych z podróżowaniem, w tym o meduzach opowiada dr Maciej Kubiak z Przychodni dla dzieci i ich rodziców „TOLEK”, która jest certyfikowanym centrum medycyny podróży.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Medycyna sportowa - co trzeba wiedzieć, zanim dziecko rozpocznie treningi?
Medycyna sportowa to dziedzina wiedzy lekarskiej zajmująca się procesami zachodzącymi w organizmie człowieka na skutek aktywności fizycznej. Do jej głównych celów należy opieka nad osobami aktywnymi ruchowo oraz zawodnikami sportowymi. Zajmuje się także kwalifikacją co uprawiania sportu, która ma wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych, nie tylko zawodowych sportowców, ale także dzieci i nastolatków, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem. O tym, co należy wiedzieć i jakie badania wykonać, zanim dziecko rozpocznie regularne treningi rozmawiamy z dr n. med. Aleksandrą Piotrowską, lekarzem pediatrą i orzecznikiem z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK".
pobierz 58.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Choroby autoimmunologiczne - rodzaje, przyczyny powstawania, profilaktyka.
Choroby autoimmunologiczne to schorzenia, w których dochodzi do nadmiernej aktywacji naszego układu odpornościowego i nadmiernego wytwarzania przeciwciał. W związku z tym te przeciwciała zaczynają niszczyć nasze tkanki i nasze organy wewnętrzne, co doprowadza w konsekwencji do chorób przewlekłych. O chorobach autoimmunologicznych, przyczynach ich powstawania, o roli bariery jelitowej oraz o profilaktyce rozmawiamy z internistą oraz dietetykiem - dr Anną Bochenek-Mularczyk, która zajmuje się już od kilku lat leczeniem schorzeń autoimmunologicznych. [Choroby autoimmunologiczne, wstęp]
pobierz 56.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Trądzik różowaty - jak go rozpoznać i leczyć?
Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy, która dotyka ludzi dojrzałych. O tym jak go skutecznie leczyć rozmawiamy z dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Odczulanie - co warto wiedzieć?
Odczulanie. Co warto wiedzieć? O tym jak rozpoznawać alergie i jak je leczyć mówi dr Małgorzata Michalczuk, alergolog i pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”. Całość audycji oraz artykuł dostępne na stronie: [link]
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Jak rozpoznać i leczyć alergie u dzieci?
Choroby alergiczne należą do najczęstszych chorób cywilizacyjnych, które dotykają nie tylko dorosłych, a także małe dzieci. Uciążliwy kaszel, wodnisty katar i zaczerwienione oczy budzą niepokój rodziców i wątpliwości, czy nawracające dolegliwości to tylko kolejna infekcja czy oznaka rozwijającej się alergii. O tym jak rozpoznać alergię i jak ją leczyć opowiada lek. Małgorzata Michalczuk, lekarz alergolog oraz pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i ich rodziców "TOLEK".
pobierz 50.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Półpasiec - objawy, leczenie, powikłania.
Półpasiec to choroba zakaźna wywoływaną przez wirusa VZV (ang. varicella zoster virus). Najczęściej chorują na niego osoby, które wcześniej przebyły ospę wietrzną, jednak nie zawsze! O tym jak rozpoznać i leczyć półpaśca oraz czym grozi brak odpowiedniego leczenia rozmawiamy z dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Jak prawidłowo zadbać o stopy dziecka?
Stopy dziecka wymagają szczególnej i delikatnej pielęgnacji, warto zadbać o nie już w chwili stawiania przez malucha pierwszych kroków a zaprocentuje to w przyszłości. O tym jak dbać o stopy najmłodszych, na co zwrócić szczególną uwagę i jak dobrać odpowiednie obuwie dla dziecka opowiada podolog Magdalena Noskiewicz-Sieg. Rodzice mają większą świadomość i wiedzę na temat rozwoju najmłodszych, dlatego coraz częściej dzieci stają się pacjentami gabinetów podologicznych.
pobierz 94.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Zaproszenie na IV Dzień Pacjenta "Serce w ruchu" Warszawa-Anin.
W imieniu Organizatorów Zapraszamy na kolejny, IV Dzień Pacjenta „Serce w ruchu”, który odbędzie się w Instytucie Kardiologii w Warszawie - Aninie w dniu 07. 09. 2019 r. Pacjenci będą mogli wykonać bezpłatne badania: - EKG, pomiary ciśnienia tętniczego, badania poziomu cukru, cholesterolu i kwasu moczowego, pomiary masy i składu ciała, ocena wieku serca oraz spirometrię. W programie również wykłady ekspertów z Instytutu Kardiologii na temat aktywności fizycznej oraz zasad zdrowego żywienia. Porad udzielać będą kardiolodzy, fizjoterapeuci, dietetycy, psycholodzy i farmaceuci. Organizatorzy przygotowali też warsztaty z zakresu pierwszej pomocy, przygotowywania indywidualnych planów treningowych oraz pokazy różnych form aktywności fizycznej stosowanych u pacjentów kardiologicznych (nordic walking, treningi wytrzymałościowe, oporowe itp.)
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu. Dlaczego warto?
Wiele kobiet boi się dotykać świeżej blizny po cesarskim cięciu. Młodym mamom wydaje się, że zbyt wczesna ingerencja może spowodować rozejście się rany. Czy słusznie? Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja rany po cesarskim cięciu, czemu służy mobilizacja blizny i jakie efekty przynosi? Na te i inne pytania odpowiada Joanna Mróz, fizjoterapeutka uroginekologiczna pracująca w Szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie, wieloletni wykładowca Szkoły Rodzenia i członek Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.
pobierz 35.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Kiedy warto udać się do lekarza medycyny podróży?
Dlaczego przed wyjazdem w podróż poza granice Polski warto odwiedzić lekarza, specjalistę medycyny podroży? Na to pytanie odpowiada dr Maciej Kubiak, doświadczony podróżnik i lekarz pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców „TOLEK”.
pobierz 959.9 KB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Liszaj płaski - przyczyny, objawy i leczenie.
Liszaj płaski to przewlekła, zapalna, lecz niezakaźna choroba skóry. Charakteryzuje się zmianami grudkowymi i świądem, które mogą obejmować także błony śluzowe, owłosioną skórę głowy, a nawet paznokcie. O tym jakie są przyczyny powstawania liszaja płaskiego oraz jak go leczyć rozmawiamy z prof.dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Zabiegi medycyny estetycznej - kto może je wykonywać, by nie szkodzić pacjentowi?
Gabinety medycyny estetycznej oferują wiele możliwości poprawy urody, jednak zabiegi wykonywane przez niewłaściwe osoby mogą mieć przykre konsekwencje! O tym, jakie niebezpieczeństwa niosą zabiegi medycyny estetycznej i dlaczego powinien wykonywać je lekarz rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek