Radioklinika

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Radioklinika to miejsce, w którym publikujemy nasze wywiady z lekarzami, psychologami, dietetykami i innymi osobami, które w sprawie zdrowia mają do powiedzenia coś ciekawego. To także sposób na podzielenie się wiedzą i zachęcenie innych do współtworzenia z nami czegoś w rodzaju radia o zdrowiu.
Data dodania: 2016-09-04 20:02:19
Data aktualizacji: 2020-07-02 11:35:10
Audycji w katalogu: 287
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
Poród domowy. Czy jest się czego bać? Jak się przygotować?
Poród domowy w naszym kraju wciąż nie jest powszechną praktyką. To temat tabu, o którym mało się mówi, przez co niewiele kobiet decyduje się na urodzenie dziecka poza szpitalem. Czy warto rodzić we własnym domu i jak się do tego przygotować? O porodzie domowym rozmawiamy z mgr Joanną Mróz, certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną. Artykuł dostępny na naszej stronie: [link]
pobierz 29.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 dni temu
Łojotokowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i leczenie.
ŁZS to choroba autoimmunologiczna, która może dotknąć zarówno niemowlęta, jak i osoby dorosłe. Czym jest łojotokowe zapalenie skóry, jakie są jego przyczyny i jak skutecznie je leczyć? Gościem Jarosława Rosińskiego jest dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala MSWiA w Warszawie.
pobierz 38.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 14 dni temu
Rak kolczystokomórkowy skóry - objawy, diagnostyka i leczenie.
Słońce coraz częściej wygląda zza chmur, co sprzyja dłuższemu przebywaniu na świeżym powietrzu. Niestety podczas pierwszych słonecznych dni równie często zapominamy o właściwej ochronie przed szkodliwymi promieniami UV. Długotrwała ekspozycja na słońce prowadzi do poważnych uszkodzeń komórek naskórka i rozwoju groźnych nowotworów skóry. Czym jest rak kolczystokomórkowy i jak chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym? Rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Piotrem Rutkowskim, kierownikiem Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie.
pobierz 37.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 15 dni temu
Niewydolność serca
Niewydolność serca to schorzenie, którego nie widać, tymczasem według danych Narodowego Funduszu Zdrowia tylko w ubiegłym roku z porady lekarskiej w związku z niewydolnością serca skorzystało niemalże 1,4 mln pacjentów! Jakie objawy powinny wzbudzić nasz niepokój i jak ustrzec się niewydolności serca? - pytamy prof. Przemysława Mitkowskiego, kierownika Pracowni Elektroterapii z I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezesa elekta Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
pobierz 35.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 17 dni temu
Jak poradzić sobie z biegunką u dziecka? Q&A do dr Macieja Kubiaka
Lato i wakacyjne wyjazdy sprzyjają występowaniu biegunki u dzieci, co niewątpliwie jest uciążliwą dolegliwością i bardzo niepokoi rodziców. Jak skutecznie pomóc dziecku pytamy dr Macieja Kubiaka, lekarza pediatrę z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców „TOLEK”.
pobierz 10.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Q&A Alergie - odpowiada dr Malgorzata Michalczuk
Alergik w dobie pandemii! Sprawę wyjaśnia dr Małgorzata Michalczuk z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców TOLEK ([link]
pobierz 18.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 24 dni temu
Zasady bezpieczeństwa dla dzieci i rodziców. Q&A, dr Aleksandra Piotrowska wyjaśnia!
Ważne zasady bezpieczeństwa w dobie pandemii COVID-19 [Q&A dla rodziców]. Odpowiada dr n. med. Aleksandra Piotrowska, lekarz pediatra i orzecznik z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”. [link]
pobierz 30.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 27 dni temu
Terapia wisceralna
Ludzie coraz częściej poszukują naturalnych metod leczenia i usprawniania ciała. Także wzrost świadomości lekarzy i fizjoterapeutów łączących różne techniki sprzyja holistycznemu spojrzeniu na człowieka i jego zdrowie. Wciąż pojawia się również wiele nowych i efektywnych technik manualnych, które przynoszą ogromne korzyści dla naszego zdrowia. Jedną z takich metod jest terapia wisceralna, którą od lat z powodzeniem stosuje na całym świecie. Gdzie szukać specjalistów z tej dziedziny i dlaczego ta technika masażu powinna stać się interdyscyplinarną metodą umożliwiającą powrót do zdrowia? Gościem Radiokliniki jest Jakub Bojar, fizjoterapeuta z 13-letnim doświadczeniem zawodowym, szkoleniowiec, współzałożyciel Centrum Rehabilitacji Holistycznej w Warszawie i współtwórca nowatorskiego podejścia leczenia chorób układu pokarmowego tzw. kompleksowej terapii wisceralnej.
pobierz 35.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 28 dni temu
Ziołolecznictwo dla zdrowia psychicznego!
Pierwsza z cyklu rozmów o naszym zdrowiu psychicznym, w tym o funkcjonowaniu narządów, których praca powiązana jest z uczuciami, takimi jak stres, lęk, smutek i złość. Rozmawiamy o ważnej roli ziołolecznictwa w leczeniu pacjentów poddawanych psychoterapii. Gościem Radiokliniki jest dr Katarzyna Kęsicka, certyfikowany psychoterapeuta, psychosomatoterapeuta, fitoterapeuta, absolwentka studiów zielarskich na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Członek Sekcji Fitoterapii Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Założycielka Specjalistycznego Centrum Psychoterapii i Ziołolecznictwa w Gdańsku i Działdowie.
pobierz 54.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Stan psychiczny Polaków w dobie zmieniającej się rzeczywistości. Rozmowa z psychoterapeutą.
Wciąż żyjemy w dobie pandemii koronawirusa, która w niedługim czasie wywróciła nasze dotychczasowe życie. Wraz z nią wiele planów legło w gruzach, a terminarze i kalendarze nagle stały się puste. O tym, jak pandemia wpłynęła i wpływa na zdrowie psychiczne Polaków oraz o skutkach izolacji rozmawiamy z Robertem Rutkowskim, psychoterapeutą, pedagogiem i trenerem umiejętności psychologicznych.
pobierz 74.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Terapia Bowena - nieinwazyjna metoda manualnego leczenia naturalnego!
Terapia Bowena to jedna z najefektywniejszych metod manualnego leczenia naturalnego. Powstała w Australii w latach 50-tych XXw., jest znana i popularna na zachodzie Europy, a od kilkunastu lat zdobywa coraz szersze grono sympatyków i u nas. - wyjaśnia Agnieszka Wędrychowska, terapeutka, która ukończyła kurs terapii Bowena organizowany przez BOWTECH – przedstawicielstwo w Polsce THE BOWEN THERAPY ACADEMY OF AUSTRALIA, składający się z 7 modułów kursu podstawowego oraz uzupełniająco kurs pierwszej pomocy PCK i 80 godz. kursu anatomii dla terapeutów Bowena.
pobierz 22.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Mamo wyprostuj się!
Niewłaściwa postawa przyjmowana przez kobiety w ciąży i młode mamy może powodować różnego rodzaju dolegliwości bólowe. Zamknięta klatka piersiowa, nieumiejętne noszenie dziecka lub nieprawidłowa postawa podczas karmienia mogą nasilać ból. O tym, jak radzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami w okresie ciąży i tuż po porodzie rozmawiamy z Bartłomiejem Gajowcem, fizjoterapeutą, praktykiem Aikido, twórcą nowatorskiej metody usprawniania osób z zaburzeniami koordynacji ruchu oraz autorem książki „Świat dotyku”. Partner wpisu: [link] - specjalista w leczeniu blizn!
pobierz 25.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Medycyna na odległość. Czy trwająca pandemia upowszechni usługi telemedyczne?
Telemedycyna w dobie pandemii koronawirusa coraz bardziej przedziera się do naszej świadomości. Ta nowoczesna forma usług medycznych, która umożliwia diagnozowanie i monitorowanie zdrowia pacjenta w jego domu. O tym, czym jest telemedycyna oraz jej usługach rozmawiamy z prof. dr hab. n. med. Marcinem Grabowskim, profesorem w I Katedrze i Klinice Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Kierownikiem Pododdziału Elektrokardiologii, Prodziekanem ds. Integracji i Rozwoju Wydziału Lekarskiego WUM.
pobierz 19.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Nawyki żywieniowe a stres. Co jeść, by ukoić nerwy i zachować zdrowie?
Wciąż trwa dość niezwykły czas jakim jest rzeczywistość w dobie pandemii koronawirusa. Okazuje się, że bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że każdy aspekt naszego życia taki jak sen, żywienie, czy odpowiednia higiena może pomóc nam radzić sobie w trudnych i niekomfortowych sytuacjach. Jak radzić sobie ze stresem, żeby w przypływie negatywnych emocji nie zjeść całego pudełka lodów? O tym, jak jedzenie może ułatwić radzenie sobie ze stresem rozmawiamy z Mikołajem Choroszyńskim, dietetykiem, psychodietetykiem, wykładowcą akademickim oraz autorem licznych publikacji poświęconych odżywianiu.
pobierz 67.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Holistyczne podejście do życia wg św. Hildegardy?
Pewna żyjąca w średniowieczu mniszka mawiała „żywioły aż płaczą nad tym, jak człowiek niszczy naturę”. To słowa, które zostały wypowiedziane bardzo dawno temu, jednak wyjątkowo dobrze pasują do współczesnych czasów - człowiek krzywdząc naturę niszczy też samego siebie. O tym, czy trudno w dzisiejszym świecie wcielić w życie zalecenia średniowiecznej mistyczki z Bingen rozmawiamy z Jolantą Zajdel, prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Świętej Hildegardy.
pobierz 39.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Weź głęboki oddech!
Weź głęboki oddech! Oddychanie to jedna z podstawowych życiowych funkcji, wrodzona i tak naturalna, że większość z nas nie zwraca na nią uwagi. Tymczasem wiele osób ma problem z prawidłowym oddechem, chodzimy zestresowani, z przykurczonymi mięśniami i w konsekwencji niedotlenieni, co ma przełożenie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Warto więc pochylić się nad problemem, tym bardziej jeśli jesteś kobietą i planujesz ciążę, bo prawidłowego oddychania przy porodzie (i nie tylko) warto nauczyć się sporo wcześniej niż dopiero w szkole rodzenia! Rozmawiam o tym z mgr Joanną Mróz, fizjoterapeutką uroginekologiczną, doulą i wykładowcą w szkole rodzenia.
pobierz 39.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Zdrowy styl życia to podstawa budowania sportowej formy! [cz. 2 podcastu]
Zdrowy styl życia to podstawa budowania formy, nie tylko sportowej! Od niedawna obowiązuje nowa Piramida Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży, uwzględniająca wiele nowych i bardzo istotnych elementów! Zapraszamy do wysłuchania drugiej części rozmowy z dr n. med. Aleksandr Piotrowską, lekarzem pediatrą i orzecznikiem medycyny sportowej z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”.
pobierz 18.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Strategie okołotreningowe, czyli co powinno jeść i pić dziecko, które uprawia sport?
Ruch to zdrowie, ale żeby rzeczywiście przynosił korzyści dla organizmu trzeba się do niego odpowiednio przygotować. Prawidłowe żywienie i właściwe nawodnienie wspomaga zdolności wysiłkowe podczas treningu, przyczyniając się do osiągnięcia sukcesu sportowego. O tym, o co powinien zadbać rodzic, zanim dziecko rozpocznie regularną aktywność fizyczną mówi dr n. med. Aleksandra Piotrowska, lekarz pediatra i orzecznik medycyny sportowej z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”.
pobierz 85.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Krocze po porodzie. Sprawdź, jak je prawidłowo pielęgnować i na co trzeba uważać!
Po porodzie siłami natury ból i obrzęk krocza to stany niemal fizjologiczne - mamy do czynienia z tzw. ziejącym kroczem. Bez względu na to, czy poród odbył się drogami i siłami natury, z nacięciem krocza lub bez, kobieta powinna zadbać o odpowiednią higienę krocza - w trosce o własne zdrowie i dobrą kondycję, jak również bezpieczeństwo noworodka! O tym rozmawiamy z mgr Joanną Mróz, fizjoterapeutką uroginekologiczną.
pobierz 43.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Dobry sen to klucz do zdrowia całego organizmu!
Sen jest jednym z filarów zdrowego życia, a jego jakość jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrej kondycji całego organizmu. O tym, dlaczego sen jest tak ważnym aspektem życia oraz jak spać lepiej i efektywniej mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS i trener biznesu.
pobierz 83.3 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek