Radioklinika

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Tygodniuffki to audycje, które zdobyły największą popularność w ubiegłym tygodniu. Ranking audycji tworzony jest automatycznie na podstawie zainteresowania użytkowników
Opis: Radioklinika to miejsce, w którym publikujemy nasze wywiady z lekarzami, psychologami, dietetykami i innymi osobami, które w sprawie zdrowia mają do powiedzenia coś ciekawego. To także sposób na podzielenie się wiedzą i zachęcenie innych do współtworzenia z nami czegoś w rodzaju radia o zdrowiu.
Data dodania: 2016-09-04 20:02:19
Data aktualizacji: 2019-01-20 17:30:57
Audycji w katalogu: 224
Stan: Aktywny :-)
opublikowany 3 miesiące temu
Jak biegać, by nie zrobić sobie krzywdy?
Bieganie stało się sportową pasją Polaków, którzy coraz chętniej pokonują długie dystanse. Regularny jogging przynosi wiele korzyści: wyzwala pozytywną energię, utrzymuje ciało w dobrej kondycji, chroni zdrowie i wspomaga procesy zachodzące w całym organizmie. O tym, jak przygotować swoje ciało do biegania i jak uniknąć niebezpieczeństw z nim związanych rozmawiamy z Ignacym Firkiem, fizjoterapeutą, trenerem personalnym i medycznym.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Jak rozpoznać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i jak z nim funkcjonować ?
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa to schorzenie, o którym niewiele się mówi. Nie jest rzadką chorobą, jednak ogólne pojęcie społeczeństwa na jej temat jest znikome, stąd bardzo długie i utrudnione diagnozowanie, które niekiedy sięga nawet kilkunastu lat! Jak rozpoznać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i jak z nim funkcjonować mówi prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska, kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Trampolina. Metoda rehabilitacji czy przyczyna kontuzji?
Skakanie na trampolinie to idealny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu i poprawę kondycji ciała. Pomimo wielu dobroczynnych walorów trampoliny mogą być niebezpieczne dla zdrowia i przyczyniają się do kontuzji. O tym, jak skakać, aby uniknąć bolesnych urazów mówi dr Łukasz Antolak, specjalista ortopeda współpracujący z wieloma klinikami w Polsce, a także w Szwajcarii, Francji, Stanach Zjednoczonych i Chinach oraz wykładowca akademicki.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Nadpotliwość - metody postępowania i leczenia.
Pocenie się to reakcja obronna przed przegrzaniem oraz metoda termoregulacji orgaznizmu. Jeśli pocenie się jest nieadekwatne do sytuacji oznacza, że mamy do czynienia z chorobą zwaną nadpotliwością. O tym, jak leczyć i jak radzić sobie z uporczywym poceniem się mówi dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Bielactwo & Albinizm - podcast o zaburzeniach barwnikowych skóry.
Bielactwo i albinizm to zaburzenia barwnikowe skóry, które mogą być wrodzone lub nabyte. Na podstawie wyglądu skóry ocenia się, z którym rodzajem schorzenia mamy do czynienia. Czym różnią się te przypadłości i w jaki sposób je leczyć mówi dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Depresja u dzieci I młodzieży - co warto wiedzieć?
Depresja u dzieci i młodzieży to coraz powszechniejszy problem. Szacuje się, że około 2% dzieci i nawet 8% nastolatków zmaga się z depresją! O tym, jakie objawy powinny budzić niepokój i w jaki sposób pomóc dziecku, mówi dr hab. n. med. Barbara Remberk, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, członek zarządu sekcji psychiatrii dzieci i młodzieży Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Ospa u dzieci - niezbędnik troskliwego rodzica!
Ospa jest chorobą powszechną, jednak wciąż szczepi się przeciwko niej niewielką ilość dzieci, ponieważ szczepienia przeciwko ospie są tylko zalecane i nieobowiązkowe. O tym w jaki sposób zapobiegać ospie i jak łagodzić jej przebieg mówi Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Ospa u dziecka - niezbędnik troskliwego rodzica.
Ospa jest chorobą powszechną, jednak wciąż szczepi się przeciwko niej niewielką ilość dzieci, ponieważ szczepienia przeciwko ospie są tylko zalecane i nieobowiązkowe. O tym w jaki sposób zapobiegać ospie, jak ją leczyć, jak łagodzić jej przebieg oraz jakie są możliwe powikłania mówi nam Prof. dr hab. n. med. Magdalena Marczyńska, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Zawał | Jak go rozpoznać, jak leczyć i co po zawale?
Zawał serca, który należy do ostrych zespołów wieńcowych jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów na całym świecie. Następuje w chwili zamknięcia światła tętnicy, przez co przepływ krwi do mięśnia serca jest niemożliwy. O rodzajach ostrych zespołów wieńcowych i zagrożeniach jakie niosą mówi nam Prof. dr hab. n. med. Robert Gil, kardiolog kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Łuszczyca | Jak ją leczyć i jak z nią żyć?
Łuszczyca to jedna z najczęściej występujących chorób skóry. Dotyka aż 1-5% populacji, w Polsce choruje na nią około milion osób. W zależności od przebiegu łuszczycę można podzielić na lekką, umiarkowaną i ciężką. O tym jak żyć z łuszczycą i w jaki sposób leczyć jej objawy mówi dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Psycholog ważnym wsparciem pacjenta kardiologicznego!
Wieloletnie doświadczenie psychologów pokazuje, że pomoc psychologiczna dla pacjentów kardiologicznych jest niezbędna, a potrzeba wsparcia pojawia się już na samym początku leczenia, niezwłocznie po rozpoznaniu choroby. O tym jak ważną rolę odgrywa otoczenie pomocą osób zmagających się z chorbami układu krążenia, mówi mgr Anna Mierzyńska, kierownik Pracowni Psychologii Klinicznej Kliniki Rehabilitacji Kardiologicznej i Elektrokardiologii Nieinwazyjnej w Instytucie Kardiologii w Warszawie-Aninie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Leki biopodobne w leczeniu nowotworów piersi
Wprowadzenie leków biologicznych anty-HER2 to jedna z większych rewolucji w onkologii. Dzielą się na leki referencyjne oraz leki biopodobne. Czym się różnią i jaką rolę odgrywają w leczeniu nowotworów piersi wyjaśnia w rozmowie z dziennikarzem Radioklinika.pl dr. n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Centrum Onkologii-Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
Echokardiografia | Czym jest echo serca? [podast]
Echokardiografia, nazywana też echem lub USG serca, to badanie wykorzystujące fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Umożliwia obrazowanie serca, dzięki odbiciu ultradźwięków od badanych struktur wewnątrz ciała. O specyfice i korzyściach echokardiografii mówi nam dr hab. n. med. Tomasz Kukulski, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
Wady zastawek serca a choroby współistniejące - sposoby leczenia
Wady zastawek prowadzą do znacznego osłabienia sprawności, aktywności i jakości życia. Bardzo często towarzyszą im choroby współistniejące, które podnoszą ryzyko leczenia chorób serca i skutkują trudnościami w dalszej terapii. Specjaliści od kilku lat zastanawiają się w jaki sposób można zredukować ryzyko zabiegu chirurgicznego poprzez leczenie chorób współistniejących i zastosowanie rehabilitacji już przed operacją, o czym mówi prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski – Prezes elekt Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii w Warszawie.
pobierz 17.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Choroba Bostońska - czy rodzic musi się jej obawiać?
Choroba bostońska to infekcja wirusowa, która najczęściej atakuje wiosną i latem. Od kilku lat lekarze obserwują wzrost na chorobę stóp, dłoni i ust, która swoimi objawami przypomina inne choroby wirusowe. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć odpowiada prof. dr hab. n. med. Piotr Albrecht, gastrolog i pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
pobierz 12.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Telekardiologia - medycyna przyszłości.
Od kilkudziesięciu lat pacjentom kardiologicznym wszczepia się urządzenia ratujące życie, a XXI wiek przynosi chorym bardzo wiele nowoczesnych rozwiązań poprawiających ich rokowania oraz jakość życia. Telekardiologia to dział telemedycyny, dzięki której pacjent nie musi udawać się na wizyty kontrolne u lekarza - stan jego zdrowia jest zdalnie monitorowany przez zespół specjalistów! O nowoczesnych rozwiązaniach medycyny mówi Prof. dr. hab. n.med. Maciej Sterliński z Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Instytutu Kardiologii w Warszawie, przewodniczący Sekcji Rytmu Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony: [link] Będzie nam miło, jeśli polubicie nasz profil na FB: [link] Można nas również znaleźć na Twitterze: [link]
pobierz 22.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
Jak zmniejszyć powikłania pozabiegowe u pacjentów kardiologicznych?
Każda operacja lub zabieg w sferze kardiologicznej niesie za sobą ryzyko powikłań, jednak aby ich uniknąć warto zadbać o wcześniejsze przygotowanie pacjenta. O tym jak zmniejszyć ryzyko powikłań pooperacyjnych radzi Prof. dr hab. n. med. Adam Witkowski, kardiolog interwencyjny, kierownik Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Instytutu Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Dołącz do nas na FB: [link]
pobierz 28.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Daj się przyciągnąć do ginekologa - profilaktyka to podstawa!
Nowotwory wykryte odpowiednio wcześnie są uleczalne, dlatego profilaktyka i systematyczne badania są bardzo ważne. Każda kobieta przynajmniej raz do roku powinna wykonać cytologię, USG dopochwowe, jamy brzusznej i nie zapominać o badaniu piersi - przekonuje nasza rozmówczyni Ida Karpińska z Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
Weź Się Zbadaj - Kasia Cerekwicka o cytologii
W sobotę 3 lutego 2018 rozpoczęła się kampania "Piękna bo zdrowa" realizowana przez organizację Kwiat Kobiecości. Akcja ma na celu propagowanie wśród kobiet badań cytologicznych. Jedną z ambasadorek kampanii jest Kasia Cerekwicka, która udzieliła wypowiedzi na ten temat portalowi Radioklinika.pl Akcja ma miejsce przed Pałacem Kultury i Nauki w dniach 3-4 lutego, gdzie w specjalnym "cytobusie" można wykonać bezpłatne badanie. Zainteresowanie było ogromne, w sobotę udało się przebadać 200 kobiet! Szczegóły całej akcji (w tym inne miejsca, gdzie można wykonać badania) znajdziecie tutaj: [link]
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Chirodoncja - leczenie nieprawidłowości zgryzu kluczem do zdrowia całego ciała!
Chirodoncja to połączenie stomatologii i zdrowia ogólnego ułatwiające funkcjonowanie naszego organizmu. Pozornie dotyczy tylko zgryzu i zębów, jednak w rzeczywistości pozwala wyeliminować wiele innych bolesnych dolegliwości. min.: schorzenia ortopedyczne, rwę kulszową, chrapanie, a nawet szumy uszne! Jak to możliwe? Opowiada nam o tym dr Iwona Wójtowicz z Centrum Stomatologii ArtDental w Piasecznie.
pobierz 22.1 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze >
>>
miodek