Radioklinika

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Radioklinika to miejsce, w którym publikujemy nasze wywiady z lekarzami, psychologami, dietetykami i innymi osobami, które w sprawie zdrowia mają do powiedzenia coś ciekawego. To także sposób na podzielenie się wiedzą i zachęcenie innych do współtworzenia z nami czegoś w rodzaju radia o zdrowiu.
Data dodania: 2016-09-04 20:02:19
Data aktualizacji: 2020-03-29 10:00:27
Audycji w katalogu: 268
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 dni temu
Dobry sen to klucz do zdrowia całego organizmu!
Sen jest jednym z filarów zdrowego życia, a jego jakość jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrej kondycji całego organizmu. O tym, dlaczego sen jest tak ważnym aspektem życia oraz jak spać lepiej i efektywniej mówi dr Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS i trener biznesu.
pobierz 83.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 dni temu
Celiakia u dzieci - rozpoznanie i leczenie.
Celiakia to choroba charakteryzująca się nietolerancją białka zawartego w pszenicy, jęczmieniu i życie. O tym jak rozpoznać i skutecznie leczyć celiakię wśród dzieci, rozmawiamy z dr Aleksandrą Piotrowską, pediatrą z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”.
pobierz 71.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 29 dni temu
Endometrioza - powszechny problem co dziesiątej kobiety!
Szacuje się, że endometrioza dotyka około 10% kobiet w wieku rozrodczym. To powszechny problem zdrowotny, który nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, a nawet uniemożliwia zajście w ciążę! O tym, czym jest endometrioza i jak skutecznie ją leczyć rozmawiam z mgr Joanną Mróz, certyfikowaną fizjoterapeutką uroginekologiczną.
pobierz 18.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
Jak nie dać się wirusom, gdy sezon grypowy w pełni? Radzi dr Agata Jamrozik.
Rozpoczęty już jesienią sezon grypowy nadal w pełni. O tym, czym jest grypa, jak ją leczyć i zapobiegać zachorowaniom mówi z dr Agatą Jamrozik, pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla Dzieci i ich rodziców „Tolek”. Zajrzyjcie do nas: [link]
pobierz 30.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Zdrowotne rady naszych dziadków i babć na wzmocnienie organizmu w chorobie.
Zdrowotne rady naszych dziadków i babć na wzmocnienie organizmu w chorobie. by Radioklinika
pobierz 44.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Rotawirus - choroba brudnych rok, groźna dla małych dzieci!
Czym jest rotawirus i w jaki sposób można się uchronić przed zarażeniem? Przed nami okres przejściowy, a największą aktywność rotawirusów obserwujemy w okresie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym. Rotawirus potrafi przetrwać bardzo długo poza organizmem żywiciela. O tym, jak się chronić, jak zapobiegać i jak wrócić do zdrowia po przebytej infekcji rotawirusowej rozmawiamy z dr Maciejem Kubiakiem, lekarzem pediatrą, specjalistą medycyny sportowej i medycyny podróży z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców ,,Tolek''.
pobierz 44.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
Pierwsza ciąża po 40 r.ż. - porady fizjoterapeutki uroginekologicznej.
Ciąża po 40. roku życia może być wyzwaniem, w szczególności dla kobiety, która do tej pory koncentrowała się na życiu zawodowym i rozwijaniu pasji. O tym, jak przygotować się do porodu i być spełnioną mamą po czterdziestce mówi Joanna Mróz, certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna. Zajrzyj do naszej sekcji: [link]
pobierz 44.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Świerzb - choroba zakaźna, którą rozpoznają dermatolodzy
Świerzb to choroba zakaźna wywoływana przez małe pasożyty żerujące na ludzkiej skórze. Świerzbowiec żerujący na skórze wydziela toksyny, które podrażniają włókna czuciowe i powodują uporczywy świąd. Intensywny świąd nasila się w nocy oraz po ciepłej kąpieli. Choć mogłoby się zdawać, że to problem dotyczący ludzi niedbających o higienę, to na świerzbowiec może zachorować każdy! O tym, czym jest świerzb, jak go leczyć i jak ustrzec się zakażenia mówi prof. dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz 20.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Wszawica - może jej się nabawić każdy, bez względu na higienę i sposób życia.
Wszawica jest chorobą, o której wiele osób boi się mówić głośno. To choroba pasożytnicza, którą ze względu na obszar występowania można omawiać w kategorii chorób skóry. O tym, jak ustrzec się zarażenia i jak leczyć wszawicę mówi dr hab. n. med. Irena Walecka, kierownik Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
Zapalenie płuc u dzieci - objawy, właściwa diagnostyka, leczenie.
Zapalenie płuc to choroba, której nie wolno bagatelizować. Najczęściej dotyka małe dzieci i ma znacznie cięższy przebieg niż w przypadku dorosłych. O tym jak rozpoznać, kiedy zgłosić się do lekarza i jak leczyć zapalenie płuc tłumaczy dr Małgorzata Michalczuk, alergolog i pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”.
pobierz 51.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Okiem fizjoterapeuty. Bartek Gajowiec o aikido
Aikido to prawdziwa sztuka (nie tylko walki) i pomoc w pracy fizjoterapeuty. Aikido to japońska sztuka samodoskonalenia i samoobrony, niesie ze sobą mnóstwo danych z zakresu dbania o ciało i szeroko rozumianego ducha. Połączenie tego w całość z wiedzą płynącą z fizjoterapii tworzy specyficzną i niepowtarzalną mieszankę – metodę – jak dbać o siebie, jak myśleć o ciele, które ma nam dobrze służyć.
pobierz 30.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 4 miesiące temu
Hipnoporód i inne metody łagodzenia bólu okołoporodowego.
Wiele kobiet boi się porodu i towarzyszącemu mu bólu. Nie wiedzą, że można go skutecznie łagodzić przy wykorzystaniu dostępnych i znanych położnym metod niefarmakologicznych. Jedną z takich metod jest hipnoporód, jeszcze mało popularny w Polsce, za to z powodzeniem wykorzystywany w innych krajach. Opowiada o tym Joanna Mróz, fizjoterapeutka uroginekologiczna pracująca w Szpitalu Świętej Rodziny w Warszawie, wieloletni wykładowca Szkoły Rodzenia i członek Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego.
pobierz 31.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
Alergie pokarmowe u dzieci.
Alergie pokarmowe u dzieci to coraz częstszy problem, który bardzo łatwo pomylić z nietolerancją pokarmową. O tym, jak je odróżnić i jak radzić sobie z uczuleniem na pokarmy wśród najmłodszych, rozmawiamy z dr Małgorzatą Michalczuk, alergolog i pediatrą z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”.
pobierz 58.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
DOBRA RADA - podstawowe badania do orzeczenia sportowego!
EKG to podstawowe badanie, które dziecko powinno mieć przed rozpoczęciem wzmożonej aktywności fizycznej", tłumaczy dr n. med. Aleksandra Piotrowska, lekarz pediatra i orzecznik z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”. [link]
pobierz 3.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Uwaga na meduzy - ostrzega dr Maciej Kubiak
Choroby tropikalne są zmorą turystów podczas podróży i to nie tylko tych dalekich, ale także bliższych wycieczek po Europie. Można ich uniknąć, jeśli w porę zadbamy o profilaktykę i bezpieczeństwo podczas wakacji. O zagrożeniach związanych z podróżowaniem, w tym o meduzach opowiada dr Maciej Kubiak z Przychodni dla dzieci i ich rodziców „TOLEK”, która jest certyfikowanym centrum medycyny podróży.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Medycyna sportowa - co trzeba wiedzieć, zanim dziecko rozpocznie treningi?
Medycyna sportowa to dziedzina wiedzy lekarskiej zajmująca się procesami zachodzącymi w organizmie człowieka na skutek aktywności fizycznej. Do jej głównych celów należy opieka nad osobami aktywnymi ruchowo oraz zawodnikami sportowymi. Zajmuje się także kwalifikacją co uprawiania sportu, która ma wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych, nie tylko zawodowych sportowców, ale także dzieci i nastolatków, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sportem. O tym, co należy wiedzieć i jakie badania wykonać, zanim dziecko rozpocznie regularne treningi rozmawiamy z dr n. med. Aleksandrą Piotrowską, lekarzem pediatrą i orzecznikiem z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK".
pobierz 58.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
Choroby autoimmunologiczne - rodzaje, przyczyny powstawania, profilaktyka.
Choroby autoimmunologiczne to schorzenia, w których dochodzi do nadmiernej aktywacji naszego układu odpornościowego i nadmiernego wytwarzania przeciwciał. W związku z tym te przeciwciała zaczynają niszczyć nasze tkanki i nasze organy wewnętrzne, co doprowadza w konsekwencji do chorób przewlekłych. O chorobach autoimmunologicznych, przyczynach ich powstawania, o roli bariery jelitowej oraz o profilaktyce rozmawiamy z internistą oraz dietetykiem - dr Anną Bochenek-Mularczyk, która zajmuje się już od kilku lat leczeniem schorzeń autoimmunologicznych. [Choroby autoimmunologiczne, wstęp]
pobierz 56.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Trądzik różowaty - jak go rozpoznać i leczyć?
Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy, która dotyka ludzi dojrzałych. O tym jak go skutecznie leczyć rozmawiamy z dr hab. n. med. Ireną Walecką, kierownikiem Kliniki Dermatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, prof. CMKP, MBA, konsultantem wojewódzkim w dziedzinie dermatologii i wenerologii dla województwa mazowieckiego.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Odczulanie - co warto wiedzieć?
Odczulanie. Co warto wiedzieć? O tym jak rozpoznawać alergie i jak je leczyć mówi dr Małgorzata Michalczuk, alergolog i pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i rodziców “TOLEK”. Całość audycji oraz artykuł dostępne na stronie: [link]
pobierz 1.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 7 miesięcy temu
Jak rozpoznać i leczyć alergie u dzieci?
Choroby alergiczne należą do najczęstszych chorób cywilizacyjnych, które dotykają nie tylko dorosłych, a także małe dzieci. Uciążliwy kaszel, wodnisty katar i zaczerwienione oczy budzą niepokój rodziców i wątpliwości, czy nawracające dolegliwości to tylko kolejna infekcja czy oznaka rozwijającej się alergii. O tym jak rozpoznać alergię i jak ją leczyć opowiada lek. Małgorzata Michalczuk, lekarz alergolog oraz pediatra z podwarszawskiej Przychodni dla dzieci i ich rodziców "TOLEK".
pobierz 50.8 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek