Astropodcast.pl

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Podcasty na temat amatorskiej astronomii obserwacyjnej.
Data dodania: 2017-02-23 00:21:40
Data aktualizacji: 2020-01-23 14:30:09
Audycji w katalogu: 15
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 3 miesiące temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 14 ( Tranzyt Merkurego 11.11.2019 )
 W tym odcinku mówię o tranzycie Merkuregi (przejściu na tle tarczy słonecznej). Omawiam co, dlaczego, jak i gdzie obserwować. Życzzę miłego słuchania i udanych obserwacji.
pobierz 22.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 miesiące temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 13 (Magnitudo, czyli o jasności gwiazd)
 Witajcie w trzynastym odcinku naszego podcastu.W dzisiejszeym odcinku powiemy sobie (prawie) wszystko o jasnosci gwiazd i wielkościach gwiazdowych. Jasność, czyli wielkość gwiazdowa (Magnitudo), jest podstawowym parametrem, jaki wyznaczamy podczas obserwacji ciał niebieskich. Życzę miłego słuchania.
pobierz 39.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 12 (odległości na niebie i w przestrzeni kosmicznej)
 Kolejna audycja mająca ułatwić Wam przyswojenie podstaw astronomii. Dzisiejszy odcinek mówi o odległościach, tych na niebie i tych rzeczywistych, w jakich znajdują się od nas ciała niebieskie.Ta audycja była nagrywana w lesie.
pobierz 28.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 8 miesięcy temu
« Jerzy Bohusz »
Astrpopdcast Nr.11 ( Wprowadzenie do podstw astronomii)
Pierwsza z cyklu audycji, mających w sposób najprostrzy, zapoznać Was z podstawami astronomii i ułatwić zrozumienie zagadznień i terminów stosowanych w astronomii.
pobierz 40.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 12 miesięcy temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr.10 (Dwie ciekawe komety krótkookresowe-obserwacje)
Pierwsza, i jak dotąd jedyna noc obserwacyjna w tym (2019) roku.I dwie ciekawe komety krótkookresowe, możliwe do zaobserwowania W niezwykle korzystnych warunkach. Następna taka okazja do ich obserwacji... Chyba już nie za naszego życia. Życzę Wam miłego słuchania.
pobierz 23.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr.9 (Święty Mikołaj i komety)
Święty Mikołaj istnieje na prawdę.Bo jak inaczej wytłumaczyć zaistnienie jedynego "okna obserwacyjnego" podczas prawie dwumiesięcznego okresu niepogody ???Dzisiejszy odcinek powstał spontanicznie "w ruchu", a opowiadam w nim o mojej obserwacji komety 64P Swift- Gehrels i perypetiach związanych z tą obserwacją. Kometa: 64P Swift- Gehrels2018 12 05.84m1=9.3 mag.  Dia.= 6.0'  DC=3Teleskop: Mewton 250/1175 mm  x69.
pobierz 25.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast ńr. 8 (Perseidy)
Już zaraz będzie widoczne na niebie, wspaniałe widowisko, jakim jest rój meteorów Perseidy. Tego, po prostu, nie można nie zobaczyć. Życżę miłego słuchania, czystego nieba, i udanych obserwacji.
pobierz 30.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr.7 (Zaćmienie Księżyca - Przeżyjmy to jeszcze raz)
 Dziś chcę podzielić się z Wami wrażeniami z obserwacji zaćmienia Księżyca i wielkiej opozycji Marsa, Które miały miejsce 27 07 2018 roku. Mimo trudnych warunków meteo, obserwacje były bardzo udane.                                                  
pobierz 24.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 6 (Całkowite zaćmienie Księżyca 2018 07 27 - obserwacje)
W dzisiejszym odcinku mówimy na temat najdłużej trwającego całkowitego zaćmienia Księżyca, jakie będzie możliwe w do obserwacji bierzącym (XXI) stuleciu. Omawiam przebieg zjawiska, a także mówię o tym, co i jak można będzie zaobserwować w trakcie trwania tego zaćmienia.Życzę miłego słuchania, czystego, pogodnego nieba i udanych obserwacji.
pobierz 34.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 5 (Wielka Opozycja Marsa - obserwacje)
W dzisiejszej audycji, mówię o Wielkiej Opozycji Marsai i o tym jak go obserwować. Warto maksymalnie wykorzystać ten dodogodny do obserwacji okres widoczności Czerwonej Planety, kiedy jest ona najbliżej Ziemi. Następna taka okazja będzie dopiero we wrześniu 2035 roku. Życzę miłego słuchania, czystego, pogodnego nieba i oczywiście udanych obserwacji.
pobierz 37.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast nr. 4
Obserwacje obłoków srebrztstych. Dziś proponuję Wam wykonanie prostych, ale niezwykle ciekawych obserwacji obłoków srebrzystych. Akurat mamy początek lata, czyli pełnię sezonu ich obserwacji (od maja, do około połowy sierpnia). Życzę miłego słuchania i udanych obserwacji.
pobierz 21.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast nr. 3
 Zarówno w zeszłym roku, jak i teraz, pogoda wybitnie nie sprzyja prowadzeniu obserwacji astronomicznych. Dlatego chciałbym Wam przynajmniej opowiedzieć jednych z moich ostatnich obserwacjach komet.
pobierz 10.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
« jerzybohusz@gmail.com »
Astropodcast nr. 2
Dziś zapraszam Was wszystkich do wykonania bardzo prostych, ale wżnych obserwacji astronomicznych. Proponuję Wam obserwację gwiazdy Betelgeuse, która w każdej chwili może wybuchnąć jako gwiazda supernowa. Tu macie zdjęcie naszego obiektu, który mamy obserwować. A tu, położenie na niebie Syriusza, którego będziemy używać jako gwiazdy porównania. Życzę miłego słuchania, czystego nieba i udanych łowów na SN Betelgeuse.
pobierz 13.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast nr. 1
Pierwszy odcinek podcastu, wprowadzający (bardzo ogólnie) w to, o czym będziemy mówić w przyszłości. W zasadzie adresowany do bardzo początkujących miłośników astronomii, ale i starzy obserwatorzy mogą sobie przypomnieć, jak to było u nich na początku. W następnej audycji zamierzam zaproponować Wam wszystkim prostą, ale ważną obserwację.   I jeszcze jedna uwaga techniczna. Jeżeli w urzączeniach mobilnych chcecie odsłuchać audycji z tej strony, (bez subskrybcji) a nie zadziała Wam tu wbudowany odtwarzacz, to kliknijcie wyżej na "Download mp3. a zadziała Wasz odtwarzacz (w smartfonie) i będziecie mogli Ją odsłuchać. Jak subskrybować (polecam) podcasty na Androida, m ożecie przeczytać na stonie         [link]   Bardzo prosto i przej r zyście jest to tam wytłumaczone.   Życzę miłego słuchania
pobierz 14.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 lat temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast nr. 0
Zerowy, jeszcze eksperymentalny podcast. Dlatego tym razem jeszcze nie o astronomii, ale o podcastingu. O technologii odbioru i odsłuchu, oraz "sprawy organizacyjne'' Astropodcastu. Życzę miłego słuchania. To był pierwszy, próbny odcinek podcastu, już dzisiaj historyczny, opublikowany 30 lipca 2011 roku, jeszcze na starej stronie. Od tamtych czasów wiele się zmieniło.
pobierz 9.1 MB odcinki RSS iTunes www
miodek