Astropodcast.pl

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Podcasty na temat amatorskiej astronomii obserwacyjnej.
Data dodania: 2017-02-23 00:21:40
Data aktualizacji: 2020-04-07 16:50:03
Audycji w katalogu: 22
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 8 dni temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr.21 (Co widać w kwietniu na niebie)
 Jak co miesiąc, na początku mówię Wam, co będzie można obserwować na niebie... Tym razem w kwietniu. Niech w tym trudnym czasie obserwacje nieba dostarczą Wam choć trochę radości i odprężenia...
pobierz 26.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 20 dni temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 20 (Dwie jasne, długookresowe komety widoczne na niebie)
  W tym odcinku mówimy o dwóch jasnych, długookresowych kometach, aktualnie widocznych na niebie. C/2017 T2 PANSTARRS i C/2019 Y4 ATLAS. Ta ostatnia może osiągnąć jasność nawet 1 mag. i być widoczna gołym okiem. Zapowiada się jako Kometa Roku... Życzę Miłego słuchania i udanych obserwacji.
pobierz 37.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr.19 ( O trajektoriach ciał niebieskich )
 W dzisiejszym odcinku mówimy o krzywych stożkowych i drogach ciał nienbieskich w przestrzeni kosmicznej. Omawiam orbity ciał niebieskich na przykładzie naszego Układu Słonecznego, ale te same prawa obowiązują w całym Wszechświecie...Życzę miłego słuchania.
pobierz 45.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad miesiąc temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 18 ( Co widać na niebie w marcu 2020 )
 Dziś krótko omawiam najciekawsze obiekty i zjawiska na niebie w marcu 2020 roku. Podaję przede wszstkim te zjawiska i ciała niebieskie, króre łatwo jest zobaczyć gołym okiem, albo przez niewielkie imstrumenty optyczne... Życzę miłego słuchania i udanych obserwacji.
pobierz 34.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr.17 ( Teleskop i mit powiększenia )
 W dzisiejszym odcinku mówimy o mcie Powiększenia, jaki panuje wśród laików i niedoświadczonych adeptów obserwacji astronomicznych... A także, o prawidłowych zasadach prowadzenia obserwacji przez teleskop.Życzę miłego słuchanaia.
pobierz 30.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 16 ( Betelgeuze po raz drugi )
 Betelgeuze, dość bliski Słońcu czerwony nadolbrym. Gwiazda, która w każdej chwili może eksplodować jako Supernova...W tym odcinku przypominam Wam o tym i zachęcam do wykonania najprostrzych , ale bardzo ważnych obserwacji. Zachęcam Was też do odsłuchania drugiego odcinka ( Astopodcast Nr. 2 ), gdzie dokładnie omówiłem jak obserwować i co zrobić, jak się zaobserwuje wybuch. Dla bardziej zainteresowanych wykonywaniem obserwacji gwiazd zmiennycjh, podaję linki do poradników obserwacyjnych Zyczę miłego odsłuchu i udanych obserwacji... [link] obserwacje- gwiazd- zmiennych- metodyka- obserwacji,64 [link]
pobierz 20.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 miesiące temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 15 (O kolorach gwiazd)
W tym odcinku mówimy na temat kolorów gwiazd. Zarówno o fizycznych przyczynach kolorów  gwiazd, jak i o naszym widzeniu kolorów...Życzę miłego słuchania...
pobierz 29.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 14 ( Tranzyt Merkurego 11.11.2019 )
 W tym odcinku mówię o tranzycie Merkuregi (przejściu na tle tarczy słonecznej). Omawiam co, dlaczego, jak i gdzie obserwować. Życzzę miłego słuchania i udanych obserwacji.
pobierz 22.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 5 miesięcy temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 13 (Magnitudo, czyli o jasności gwiazd)
 Witajcie w trzynastym odcinku naszego podcastu.W dzisiejszeym odcinku powiemy sobie (prawie) wszystko o jasnosci gwiazd i wielkościach gwiazdowych. Jasność, czyli wielkość gwiazdowa (Magnitudo), jest podstawowym parametrem, jaki wyznaczamy podczas obserwacji ciał niebieskich. Życzę miłego słuchania.
pobierz 39.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 12 (odległości na niebie i w przestrzeni kosmicznej)
 Kolejna audycja mająca ułatwić Wam przyswojenie podstaw astronomii. Dzisiejszy odcinek mówi o odległościach, tych na niebie i tych rzeczywistych, w jakich znajdują się od nas ciała niebieskie.Ta audycja była nagrywana w lesie.
pobierz 28.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 11 miesięcy temu
« Jerzy Bohusz »
Astrpopdcast Nr.11 ( Wprowadzenie do podstw astronomii)
Pierwsza z cyklu audycji, mających w sposób najprostrzy, zapoznać Was z podstawami astronomii i ułatwić zrozumienie zagadznień i terminów stosowanych w astronomii.
pobierz 40.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr.10 (Dwie ciekawe komety krótkookresowe-obserwacje)
Pierwsza, i jak dotąd jedyna noc obserwacyjna w tym (2019) roku.I dwie ciekawe komety krótkookresowe, możliwe do zaobserwowania W niezwykle korzystnych warunkach. Następna taka okazja do ich obserwacji... Chyba już nie za naszego życia. Życzę Wam miłego słuchania.
pobierz 23.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr.9 (Święty Mikołaj i komety)
Święty Mikołaj istnieje na prawdę.Bo jak inaczej wytłumaczyć zaistnienie jedynego "okna obserwacyjnego" podczas prawie dwumiesięcznego okresu niepogody ???Dzisiejszy odcinek powstał spontanicznie "w ruchu", a opowiadam w nim o mojej obserwacji komety 64P Swift- Gehrels i perypetiach związanych z tą obserwacją. Kometa: 64P Swift- Gehrels2018 12 05.84m1=9.3 mag.  Dia.= 6.0'  DC=3Teleskop: Mewton 250/1175 mm  x69.
pobierz 25.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast ńr. 8 (Perseidy)
Już zaraz będzie widoczne na niebie, wspaniałe widowisko, jakim jest rój meteorów Perseidy. Tego, po prostu, nie można nie zobaczyć. Życżę miłego słuchania, czystego nieba, i udanych obserwacji.
pobierz 30.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr.7 (Zaćmienie Księżyca - Przeżyjmy to jeszcze raz)
 Dziś chcę podzielić się z Wami wrażeniami z obserwacji zaćmienia Księżyca i wielkiej opozycji Marsa, Które miały miejsce 27 07 2018 roku. Mimo trudnych warunków meteo, obserwacje były bardzo udane.                                                  
pobierz 24.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 6 (Całkowite zaćmienie Księżyca 2018 07 27 - obserwacje)
W dzisiejszym odcinku mówimy na temat najdłużej trwającego całkowitego zaćmienia Księżyca, jakie będzie możliwe w do obserwacji bierzącym (XXI) stuleciu. Omawiam przebieg zjawiska, a także mówię o tym, co i jak można będzie zaobserwować w trakcie trwania tego zaćmienia.Życzę miłego słuchania, czystego, pogodnego nieba i udanych obserwacji.
pobierz 34.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast Nr. 5 (Wielka Opozycja Marsa - obserwacje)
W dzisiejszej audycji, mówię o Wielkiej Opozycji Marsai i o tym jak go obserwować. Warto maksymalnie wykorzystać ten dodogodny do obserwacji okres widoczności Czerwonej Planety, kiedy jest ona najbliżej Ziemi. Następna taka okazja będzie dopiero we wrześniu 2035 roku. Życzę miłego słuchania, czystego, pogodnego nieba i oczywiście udanych obserwacji.
pobierz 37.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast nr. 4
Obserwacje obłoków srebrztstych. Dziś proponuję Wam wykonanie prostych, ale niezwykle ciekawych obserwacji obłoków srebrzystych. Akurat mamy początek lata, czyli pełnię sezonu ich obserwacji (od maja, do około połowy sierpnia). Życzę miłego słuchania i udanych obserwacji.
pobierz 21.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
« Jerzy Bohusz »
Astropodcast nr. 3
 Zarówno w zeszłym roku, jak i teraz, pogoda wybitnie nie sprzyja prowadzeniu obserwacji astronomicznych. Dlatego chciałbym Wam przynajmniej opowiedzieć jednych z moich ostatnich obserwacjach komet.
pobierz 10.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 3 lata temu
« jerzybohusz@gmail.com »
Astropodcast nr. 2
Dziś zapraszam Was wszystkich do wykonania bardzo prostych, ale wżnych obserwacji astronomicznych. Proponuję Wam obserwację gwiazdy Betelgeuse, która w każdej chwili może wybuchnąć jako gwiazda supernowa. Tu macie zdjęcie naszego obiektu, który mamy obserwować. A tu, położenie na niebie Syriusza, którego będziemy używać jako gwiazdy porównania. Życzę miłego słuchania, czystego nieba i udanych łowów na SN Betelgeuse.
pobierz 13.9 MB odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek