Tylko dla mam

Sortuj: kategoriami | alfabetycznie
Najpopularniejsze w tygodniu
Opis: Chcesz mieć szczęśliwe dziecko? Od 2005 r. pomagam mamom takim jak ty osiągnąć ten cel. Nazywam się Anna Jankowska. Jestem mamą, pedagogiem i autorką 10 książek dla rodziców i nauczycieli. Masz pytania związane z wychowaniem i rozwojem dziecka? Dobrze trafiłaś.
Data dodania: 2017-08-04 23:22:35
Data aktualizacji: 2021-03-06 10:15:04
Audycji w katalogu: 106
Stan:
Wciąż na fali (aktywny)
opublikowany 2 miesiące temu
84. Dziecko GRYZIE, SZCZYPIE, BIJE
#podcast #nietylkodlamam #dzieckobije Dziecko mnie bije! Zdarza się, że maluch podnosi rękę na rodzica. Brzmi to strasznie, ale tak naprawdę jest dość powszechnym zjawiskiem. I wcale nie oznacza, że robisz coś nie tak, choć na pewno człowiek wtedy się zastanawia, dlaczego moje kochane dziecko mnie bije? To się zdarza maluchom w bardzo różnym wieku. Reagujemy na to dość nerwowo, bo uderzenie rodzica traktujemy jak ewidentny brak szacunku. W dodatku, osoba bita czuje się poniżona (dokładnie tak samo jest z bitym dzieckiem i klapsami). Nie mamy wpływu na to poczucie, tak działa organizm. To zrozumiałe, że w tym momencie wyzwala się w mózgu myślenie – jestem atakowana, muszę się bronić. Zaczynają się nerwy, pretensje, jest też smutek, rozczarowanie (już nawet nie wiadomo czy sobą jako rodzicem, czy dzieckiem). W tym odcinku obiecałam też zostawić artykuł na temat sześciolatka i trudnego skoku rozwojowego, który sprawia, że dzieciom w tym wieku też zdarzają się agresywne zachowania: [link] Zostawię też artykuł, w którym znajdziesz jeszcze więcej informacji na ten temat tego problemu i radzenia sobie z dziećmi w wieku 2-4 lata. [link] Liczę na to, że podzielisz się ze mną swoimi pytaniami i wątpliwościami związanymi z rozwojem dziecka – pomoże mi to nagrywać ciekawszy podcast. Jeszcze więcej książkowych inspiracji na ten temat znajdziesz tutaj:
pobierz 23.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
91. Jest mi źle!
Tym razem o waleniu głową w mur i staniu nad przepaścią. Każdemu czasami się zdarza, a już z pewnością rodzicom małych dzieci: niewyspanie, brak energii, złe odżywianie, brak pomocy i poczucie, że to chyba już depresja. Czasem trzeba uderzyć w mur, żeby się ocknąć i pomyśleć, co zmienić. Małymi krokami.
pobierz 23.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 6 miesięcy temu
91. Jest mi źle!
Tym razem o waleniu głową w mur i staniu nad przepaścią. Każdemu czasami się zdarza, a już z pewnością rodzicom małych dzieci: niewyspanie, brak energii, złe odżywianie, brak pomocy i poczucie, że to chyba już depresja. Czasem trzeba uderzyć w mur, żeby się ocknąć i pomyśleć, co zmienić. Małymi krokami.
pobierz 23.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 9 miesięcy temu
90. Nie mam czasu na zabawę!
Nie mam czasu na zabawę! Odcinek zainspirowany książką pt. Playful Parenting Rodzicielstwo przez zabawę. Odczarowujemy samo słowo, ale też poczucie winy związane z tym, że (jako dorośli) nie lubimy się bawić z dziećmi. Podpowiadam też, jak wykorzystać zabawę do budowania lepszej komunikacji i relacji z dziećmi w różnym wieku. Polecam w tym odcinku także świetną książkę dla dzieci. Liczę na to, że podzielisz się ze mną swoimi pytaniami i wątpliwościami związanymi z rozwojem dziecka – pomoże mi to nagrywać ciekawszy podcast. Zapraszam do zakładki Kontakt na moim blogu TylkoDlaMam.pl.
pobierz 21.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 10 miesięcy temu
89. 3 proste nawyki uczące panowania nad emocjami
W tym odcinku opowiem o trzech prostych nawykach, które w codziennej komunikacji mają ogromne znaczenie. Pozwalają nauczyć dziecko panowania nad emocjami i bez obawy – nie chodzi tu o tłumienie ich lub zamiatanie pod dywan. Panowanie nad emocjami to rozumienie ich, a tym samym tego, co może dziać się ze mną lub drugim człowiekiem. Pogadamy też o nawykach związanych z zachowaniami empatycznymi, bo do tego często sprowadza się panowanie nad emocjami. Zapraszam do miejsca, gdzie rozmawiamy o wychowaniu wspierającym, mając na uwadze także potrzeby rodziców: [link]
pobierz 19.3 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
91. Zrobię to teraz i nie zaczekam!
Zrobię to teraz i nie zaczekam! W tym odcinku podcastu Tylko dla Mam skupimy się na impulsywnych zachowaniach 4-5 latków. To te momenty, gdy prosimy dziecko, żeby zaczekało dosłownie chwilę, a ono słysząc naszą prośbę i tak to robi… nie czekając.
pobierz 15.1 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
90. Nie jestem ci winna buziaka!
Nie jestem ci winna buziaka! Wydawać by się mogło, że dzisiaj w zasadzie wszyscy o tym wiedzą. Nie zmuszamy dzieci (nikogo) do całowania, przytulania dorosłych, jeśli nie mają na to ochoty. Słynne „Daj cioci buziaka!” przechodzi do lamusa. W tym odcinku porozmawiamy o tym: - dlaczego nie powinno się zmuszać dzieci do dawania buziaków, - jakie są konsekwencje takiego zmuszania, - jak sobie radzić z obrażonymi dorosłymi, którzy uważają asertywne zachowanie dziecka za niegrzeczne. Więcej o wychowaniu wspierającym przeczytasz na blogu [link]
pobierz 12.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
89. Loteryjki: Rodzinka i Recykling
Loteryjki: Rodzinka i Recykling Loteryjki od Kapitana Nauka to jedne z moich ulubionych gier dla dzieci. Zazwyczaj staram się zwracać uwagę głównie na walory edukacyjne (wiadomo!), ale tu za każdym razem zaczynam od zachwytu nad ilustracjami. Nie to, że oceniam książkę po okładce. Po pierwszym zachwycie, z wielką uwagą zaglądam do środa i analizuję (naprawdę krytycznym spojrzeniem), co tym razem wymyślili. [link] ---------------------- Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, tworzę blog Tylko dla Mam. Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci, zapraszam do mojego miejsca w wirtualnej rzeczywistości: [link] Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać. I to mnie bardzo cieszy!
pobierz 8.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
88. Psychologia Geniuszu
Trudne tematy dla mamy i taty Jeśli jesteś rodzicem idealnym, to właściwie nawet nie zaglądaj do tej książki. A tak serio, wiadomo, że nie ma idealnych rodziców. Nikt też nie oczkuje, że tacy będziemy. Zwłaszcza nasze dzieci. One potrzebują rodziców świadomych, wspierających i odważnych. Dla takich są „Trudne tematy dla mamy i taty”. Za to jestem pewna, że są rodzice myślący i pragnący wychować dziecko na człowieka. Tak po prostu, wykorzystując własne doświadczenia, słuchając życzliwych ludzi (tych naprawdę życzliwych) i myśląc o tym, co jest najlepsze dla mojej rodziny i dla mnie. Wiesz, jaki był roboczy tytuł tej książki w mojej głowie? „Logiczne myślenie i proste rozwiązania w rodzicielstwie”, bo tym staram się kierować, podejmując trudne tematy w rozmowach z rodzicami. [link] ------------------------- Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, tworzę blog Tylko dla Mam. Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci, zapraszam do mojego miejsca w wirtualnej rzeczywistości: [link] Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać. I to mnie bardzo cieszy!
pobierz 9.0 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
87. Gry edukacyjne „Nazwij i wrzuć!”
Gry edukacyjne „Nazwij i wrzuć!” Pytania kierowane do mnie, to często prośby o podpowiedzi związane z czymś edukacyjnym, a może nawet trochę szerzej – rozwojowym. Mam kolejny pomysł na taką aktywność. „Nazwij i wrzuć!”, to gry wykorzystujące ruch w zabawie więc nie ma mowy o nudzie. Gry „Nazwij i wrzuć” firmy Tulula,bardzo wpisują się w moje rozumienie wychowania wspierającego, a przede wszystkim aktywnej zabawy z dzieckiem, która jest bezcennym spędzaniem czasu, ale też czymś więcej. Jest świadomym wsparciem rozwoju dziecka. Wszystkie pomysły zawarte są w prostej i bardzo treściwej instrukcji, która oczywiście znajduje się w każdym pudełku. I właśnie pudełko, jest nieodłącznym elementem całej zabawy. Trochę inaczej, niż przy znanych dotąd grach, w których piękne pudełko bywa wyłącznie opakowaniem. Tutaj, ono jest ważnym elementem gry. A chyba nie muszę nikogo przekonywać o tym, jak bardzo maluchy uwielbiają się bawić pudełkami? [link] ------------------------------------ Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, tworzę blog Tylko dla Mam. Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci, zapraszam do mojego miejsca w wirtualnej rzeczywistości: [link] Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać. I to mnie bardzo cieszy!
pobierz 8.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
86. Trudne tematy dla mamy i taty
Trudne tematy dla mamy i taty Jeśli jesteś rodzicem idealnym, to właściwie nawet nie zaglądaj do tej książki. A tak serio, wiadomo, że nie ma idealnych rodziców. Nikt też nie oczkuje, że tacy będziemy. Zwłaszcza nasze dzieci. One potrzebują rodziców świadomych, wspierających i odważnych. Dla takich są „Trudne tematy dla mamy i taty”. Za to jestem pewna, że są rodzice myślący i pragnący wychować dziecko na człowieka. Tak po prostu, wykorzystując własne doświadczenia, słuchając życzliwych ludzi (tych naprawdę życzliwych) i myśląc o tym, co jest najlepsze dla mojej rodziny i dla mnie. Wiesz, jaki był roboczy tytuł tej książki w mojej głowie? „Logiczne myślenie i proste rozwiązania w rodzicielstwie”, bo tym staram się kierować, podejmując trudne tematy w rozmowach z rodzicami. [link] ------------------------- Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, tworzę blog Tylko dla Mam. Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci, zapraszam do mojego miejsca w wirtualnej rzeczywistości: [link] Moje opowieści są ścieżką dźwiękową z recenzji filmowych, dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać. I to mnie bardzo cieszy!
pobierz 7.5 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
85. Jak zdyscyplinować dziecko?
Jak zdyscyplinować dziecko? Jak kiedyś rozumiano pojęcie dyscypliny? Dlaczego dyscyplina kojarzy się z biciem dzieci? Czym jest dyscyplina? Jak dzisiaj patrzymy na to pojęcie? Co pomaga dyscyplinować dzieci? [link] – nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, tworzę blog Tylko dla Mam. Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci, zapraszam właśnie tam. :) Więcej o wychowaniu wspierającym dowiesz się tutaj:
pobierz 14.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany ponad rok temu
Jak zdyscyplinować dziecko?
Jak zdyscyplinować dziecko? Jak kiedyś rozumiano pojęcie dyscypliny? Dlaczego dyscyplina kojarzy się z biciem dzieci? Czym jest dyscyplina? Jak dzisiaj patrzymy na to pojęcie? Co pomaga dyscyplinować dzieci? [link] – nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, tworzę blog Tylko dla Mam. Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci, zapraszam właśnie tam. :) Więcej o wychowaniu wspierającym dowiesz się tutaj:
pobierz 14.7 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
84. Cała prawda o sześciolatku
[link] – nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, tworzę blog Tylko dla Mam. Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci, zapraszam właśnie tam. :) Więcej o wychowaniu wspierającym dowiesz się tutaj:
pobierz 14.8 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
83. Nieperfekcyjna Mama – recenzja książki dla rodziców
Wszystkie jesteśmy Nieperfekcyjne „Nieperfekcyjna Mama” przeniosła mnie w czasie do początków – ciąży i pierwszych lat życia z dzieckiem. Stawania się mamą. Znalazłam kawałek siebie, dlatego zdecydowałam się ją pokazać tutaj. Autorka, Anna Dydzik, prowadzi bloga Nieperfekcyjna Mama (na pewno ją znasz), jest mamą trzech córek, w tym bliźniaczek. Sporo ma tego szczęścia do ogranięcia, prawda? I nie jest to właściwie książka o tym, że słynnej blogerce wszystko udało. Nie jest też o tym, że jej się nic nie udaje, ale może sobie na to pozwolić, bo nic ją to nie obchodzi. Jest opowieścią o stawaniu się matką. Dojrzewaniu do pewnych spraw i uczeniu się na własnych błędach i to w dodatku bardzo optymistycznie. Dla mnie to kawał poradnika motywującego do asertywnego spojrzenia na siebie w roli matki. Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, tworzę blog Tylko dla Mam. Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci, zapraszam do mojego miejsca w wirtualnej rzeczywistości: [link] Ten odcinek jest ścieżką dźwiękową z recenzji filmowej. Dlatego czasami mówię o oglądaniu ilustracji. Słychać też szelest przewracanych kartek, bo to się często dzieje na żywo. Nie każdy jednak może (lub chce) oglądać, niektórzy wolą posłuchać. I to mnie bardzo cieszy!
pobierz 3.6 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
82. Jak pomóc dzieciom ogarnąć codzienne obowiązki?
Nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, tworzę blog Tylko dla Mam. Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Zarządzanie czasem to dość ogólne hasło, zwłaszcza w przypadku dzieci. W odcinku skupiam się na konkretnych wskazówkach mogącym pomóc dzieciom i dorosłym, w takim zorganizowaniu dnia, żeby oszczędzić sobie wielu niepotrzebnych nerwów. Inspiracją do tematu odcinka jest współpraca z Familiowo.pl
pobierz 16.4 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
81. Jak rozmawiać o seksualności dzieci?
Jak rozmawiać z dziećmi o seksualności? Oczywiście słowami dostosowanymi do wieku. Bez tematów tabu, ale też bez powielania niepotrzebnych stereotypów. [link] – nazywam się Anna Jankowska, jestem pedagożką, tworzę blog Tylko dla Mam. Rozmawiamy tam o wychowaniu wspierającym i aktywnym czytaniu. Po więcej informacji na temat tej książki i wiele innych recenzji książek dla dzieci, zapraszam właśnie tam. :) Więcej o wychowaniu wspierającym dowiesz się tutaj:
pobierz 14.9 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
80. Czy stereotypy naprawdę krzywdzą dzieci?
W tym odcinku: Dlaczego tak trudno pozbyć się stereotypów? Chłopaki nie płaczą? Powinniśmy się bać stereotypów? Czy Obie płcie mają „pod górkę”? Liczę na to, że podzielisz się ze mną swoimi pytaniami i wątpliwościami związanymi z rozwojem dziecka – pomoże mi to nagrywać ciekawszy podcast. Zapraszam do zakładki Kontakt na moim blogu TylkoDlaMam.pl.
pobierz 15.2 MB odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
79. Jak wzmocnić odporność psychiczną dziecka?
W tym odcinku porozmawiamy o kilku ważnych sprawach. Jak sobie poradzić z rozczarowaniem? Dlaczego nie warto odganiać smutku? Jak umiejętnie pocieszyć dziecko w trudnej chwili? Jak uświadomić dziecku, że wkładanie wysiłku w osiągnięcie celu, ma sens? Przyznawanie się do błędu. Potrafisz? Branie odpowiedzialności za swoje działania. Podążanie za potrzebami zawsze i wszędzie, wspiera czy nie bardzo? Dlaczego ćwiczenie cierpliwości jest tak ważne? Liczę na to, że podzielisz się ze mną swoimi pytaniami i wątpliwościami związanymi z rozwojem dziecka – pomoże mi to nagrywać ciekawszy podcast. Zapraszam do zakładki Kontakt na moim blogu TylkoDlaMam.pl.
pobierz odcinki RSS iTunes www
opublikowany 2 lata temu
Jak wychować empatyczne dziecko?
Jak wychować empatyczne dziecko? Czy tego da się nauczyć? W tym odcinku podkastu „Tylko dla Mam” o współczuciu, współodczuwaniu i neuronach lustrzanych. Liczę na to, że podzielisz się ze mną swoimi pytaniami i wątpliwościami związanymi z rozwojem dziecka – pomoże mi to nagrywać ciekawszy podcast. Zapraszam do zakładki Kontakt na blogu TylkoDlaMam.pl.
pobierz odcinki RSS iTunes www
Starsze
»
miodek